Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Απορία για διαφορετικά drops σε παπούτσια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

psaras
Senior Forum-Runner

Denmark


559 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2013 :  12:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Visit psaras Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
επειδή μάλλον το θέμα ενδιαφέρει πολλούς άνοιξα νέο για να βρίσκετε εύκολα

Manolis Psaradakis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2015 :  15:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επαναφορά θέματος
Ερωτηση προς κατέχοντες: Τι βαθμό κινδύνου ενέχει η χρησιμοποίηση παπουτσιών με διαφορετικό drop το οποίο όμως drop να είναι της διαφοράς 6 - 12. Θεωρείται μεγάλη η διαφορά των 6mm σε εναλλασσομενες προπονησεις?
Σκοπος ειναι η προετοιμασια για ΑΜΑ με εβδομαδιαια χλμ μεταξυ 60-80 και με παπουτσια με σημαντικα διαφορετικο drop όπως καταλαβαινετε.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2015 :  18:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλές μελέτες έχουν δείξει (όχι όμως "αποδείξει") ότι το rotation μεταξύ διαφορετικών τύπων παπουτσιού βοηθάει στην αποφυγή τραυματισμών.
Βέβαια, δεν μιλάμε να πάει κάποιος από τα 12 στα 4 ή τα 0, χωρίς χρόνο προσαρμογής.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kapasigma
Newbie Forum Runner

Greece
37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2015 :  18:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα , έχω ξεκινήσει εδώ και 3 εβδομάδες σταδιακά προπόνηση για μαραθώνιο με παπούτσι για πρώτη φορά NB 980 το οποίο έχει τέλεια εφαρμογή και αίσθηση στο πόδι μου όσο κανένα άλλο, αλλά νιώθω τρελό πιάσιμο στους τετρακέφαλους , ρωτάω τους πιο έμπειρους που έχουν δοκιμάσει διαφορετικούς τύπους παπουτσιών αν υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται το παπούτσι ή η κούραση από την προπόνηση ?????
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2015 :  18:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για ελάχιστα πράγματα ευθύνεται ένα παπούτσι...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2015 :  18:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Πολλές μελέτες έχουν δείξει (όχι όμως "αποδείξει") ότι το rotation μεταξύ διαφορετικών τύπων παπουτσιού βοηθάει στην αποφυγή τραυματισμών.
Βέβαια, δεν μιλάμε να πάει κάποιος από τα 12 στα 4 ή τα 0, χωρίς χρόνο προσαρμογής.

"My sport is your sport's punishment"



Τρεχω με 6αρι 9αρι και 12αρι drop εδω και καιρο
Πρακτικα το διλημμα μου ειναι: να παρω 6αρι για μαραθωνιο( ζαντε,1500 η pace απο ΝΒ) η να παρω κανενα Boston και να τελειωνω?

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2015 :  19:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γούστα είναι αυτά, Μιχάλη.
Π.χ. εγώ βρίσκω ιδανικά τα 6mm
Από την στιγμή που προπονεισαι με αυτά, δε θα έχεις πρόβλημα όποιο κι αν διαλέξεις.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2015 :  20:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά τα drop που ανακοινώνουν οι εταιρείες ισχύουν ή ισχύουν αυτά που μετρά το Runner's World?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2015 :  21:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο, ιδανικά θα ήθελα να πάρω ένα 6άρι ακόμα αλλά παράλληλα να μην αχρηστέψω τα 12αρια. Με το 6αρι έχω μεν χιλιόμετρα αλλά όχι και πάρα πολλά τα οποία όμως έχουν γίνει τον τελευταίο καιρό κι όχι πριν απο 1 χρόνο ας πουμε.
Κατα 99% μάλλον αυτό θα κάνω απλά για την περιπτωση που υπήρχε κάποιο ζήτημα όσον αφορα την διαφορά του drop επανέφερα το θέμα αλλά μάλλον δεν υπάρχει.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2015 :  21:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι Μιχάλη, δεν υπάρχει ζήτημα. Σίγουρα κάποιων το σύστημα (γαστροκνήμιος-υποκνημίδιος-αχίλλειος) μπορεί να είναι ευαίσθητο στα χαμηλά offset αλλά φαντάζομαι θα το είχες αντιληφθεί κάτι τέτοιο.
Πάντως το Boston είναι φανταστικό παπούτσι και ξεκάθαρα marathon shoe. Και το Zante επίσης, με πιο άνετη εφαμογή για πολλά χλμ.

Δημήτρη, το RW μετράει υπολογίζοντας και τον εσωτερικό πάτο, γι' αυτό και οι εντελώς διαφορετικές μετρήσεις σε σχέση με αυτές των εταιρειών.
Οι εταιρείες θεωρούν ότι ο πάτος συμπιέζεται, ακόμη και σε στάση, οπότε δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να τον υπολογίζεις στα stack heights.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2015 :  22:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι αλλά τελικά ποιος έχει δίκιο; Γιατί τα πόδια μας ακουμπούν στον πάτο και όχι στο midsole και όσο και να συμπιεστεί ο πάτος υπάρχει. Ακόμα και στα Altra δίνουν drop 2mm.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2015 :  22:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
το boston μου (τα προ-boost εποχης) εγιναν ωραιοτατα παπουτσακια για καφέ...

anyway το rotation παπουτσιών και μάλιστα με διαφορετικό προφιλ το καθένα (αλλιώς θα είχε ελάχιστο νόημα) είναι μια πολύ πολύ καλή συμβουλή.

Εξάλλου, αν θεωρήσουμε ότι κάθε παπούτσι βγάζει δεδομένο αριθμό χλμ-προπονήσεων, στην ουσία ούτε κοστίζει παραπάνω, καθώς είναι τα ίδια παπούτσια που θα "φαγωθούν" πχ στο επόμενο έτος. Άρα καλύτερα να φαγώνονται εναλλάξ, παρά να περιμένεις να διαλυθεί το πρώτο για να πας στο δεύτερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2015 :  22:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα boston τα δοκιμασα σημερα και μου αρεσε το πατημά τους αλλά μου φάνηκε σφιχτό στο toebox για τα γούστα μου. Το zante δεν το είχαν στο νούμερο που ήθελα οπότε αναμονή.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2015 :  23:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν σου φάνηκε σφιχτό το Boston απλά φορώντας το, τότε ξέχνα το. Στα πολλά θα σε χτυπήσει 99%.
Ψάξε το Zante, το επάνω μέρος του είναι εκπληκτικό. Σφιχτό σε φτέρνα και midfoot, ανοίγει μπροστά, η γλώσσα είναι συνέχεια του διχτυωτού, το οποίο ίσως είναι ότι "απαλό" έχω φορέσει, και καθόλου overlays.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2015 :  10:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα boston έχουν πράγματι εξαιρετική εφαρμογή αλλά δεν είναι αρκετά απορροφητικά μετά τα 20+klms για τα δικά μου γούστα (launch, ride). Εχω ακούσει καλά σχόλια (εαφρμογή, απορρόφηση) για τα zealot αλλά με απασχολεί το χαμηλό τους drop (4)έχει κάποιος εμπειρία και αν θα μπορούσαν να είναι αρκετά απορρηφητικά για μαραθώνιο;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000