Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Τι ισχυει για την tempo προπονηση?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2013 :  21:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η αξιολόγηση της έντασης δίνεται πολύ γλαφυρά και ως εξής:

easy - εύκολο τρέξιμο

comfortably hard - δύσκολο τρέξιμο αλλα άνετο στην διατηρήσή του (αυτό ειναι το tempo. Το "άνετο στην διατηρηση" του ρυθμου είναι αυτο που λέμε "ρυθμός που μπορούμε να αντέξουμε μια ώρα", δηλαδή το tempo είναι ένας ρυθμός που μπορούμε να διατηρήσουμε μια ώρα. Είναι ρυθμός στο αναερόβιο κατώφλι

hard - δύσκολο τρέξιμο

Οσον αφορά την διαφορά του ρυθμου μαραθωνίου από τον ρυθμό τέμπου. Είναι υποκειμενική και αυτό γιατι δεν έχουμε όλοι τον ίδιο ρυθμό απομακρυνσης γαλακτικού. Στους πιο προπονημένους δρομείς η απομάκρυνση έιναι πιο αποτελεσματική για αυτο ο ρυθμός μαραθωνίου πλησιάζει πολύ κοντά τον ρυθμό τέμπου. Εχει επισης σχέση με την δρομική οικονομία. Οσο πιο οικονομικός είναι ο δρομέας τόσο αυτος μπορεί και τρέχει τον μαραθώνιο κοντά στον ρυθμό τέμπου. Μάλιστα οι elite μπορούν και τρέχουν για τον μισό μαραθώνιο και πιο πάνω από αυτό.(αφου τον τρέχουν σε 2 ώρες...λογικό. )


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2013 :  23:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω προσωπικα σε κανεναν αγωνα απο οσους εχω λαβει μερος εως τωρα , δεν τον εχω τρεξει με ρυθμο που θα πει καποιος....τον απολαυσα αυτον τον αγωνα...

Στα 10αρια το καλυτερο ειναι που εχω καταφερει εως τωρα ειναι 40:37 στον ημι 1:30:11 και στον ΚΜΑ 3:22. Αλλα σε οσους αγωνες εχω λαβει μερος εως τωρα δουλευω στο οριο..Γι αυτο και στην tempo κουραζομαι αρκετα γιατι για να κρατησω εναν ρυθμο γυρω στα 4:10 οταν αγωνιστικο εχω 4:02 δουλευω τοσο ψηλα που εχω δυσκολες αναπνοες και φυσικα ουτε λογος για να μπορεσω να πω κουβεντα..

Και γι αυτο εχω την απορια αν αυτο που κανω θα μου επιφερει καποια βελτιωση η τελικα κουραζομαι ασκοπα και δεν μου προσφερει τιποτα??..Γιατι οπως ειπα και προηγμενος ο φιλος μου ελεγε οτι αμα στην προπονηση tempo που κανεις την αντιμετωπιζεις σχεδον σαν αγωνιστικη τοτε τι περισσοτερο ευελπιστεις στον αγωνα?Σαν να μου ειπε οτι κουραζομαι ασκοπα..

quote:
Originally posted by Fidelio

Η αξιολόγηση της έντασης δίνεται πολύ γλαφυρά και ως εξής:

easy - εύκολο τρέξιμο

comfortably hard - δύσκολο τρέξιμο αλλα άνετο στην διατηρήσή του (αυτό ειναι το tempo. Το "άνετο στην διατηρηση" του ρυθμου είναι αυτο που λέμε "ρυθμός που μπορούμε να αντέξουμε μια ώρα", δηλαδή το tempo είναι ένας ρυθμός που μπορούμε να διατηρήσουμε μια ώρα. Είναι ρυθμός στο αναερόβιο κατώφλι

hard - δύσκολο τρέξιμο

Οσον αφορά την διαφορά του ρυθμου μαραθωνίου από τον ρυθμό τέμπου. Είναι υποκειμενική και αυτό γιατι δεν έχουμε όλοι τον ίδιο ρυθμό απομακρυνσης γαλακτικού. Στους πιο προπονημένους δρομείς η απομάκρυνση έιναι πιο αποτελεσματική για αυτο ο ρυθμός μαραθωνίου πλησιάζει πολύ κοντά τον ρυθμό τέμπου. Εχει επισης σχέση με την δρομική οικονομία. Οσο πιο οικονομικός είναι ο δρομέας τόσο αυτος μπορεί και τρέχει τον μαραθώνιο κοντά στον ρυθμό τέμπου. Μάλιστα οι elite μπορούν και τρέχουν για τον μισό μαραθώνιο και πιο πάνω από αυτό.(αφου τον τρέχουν σε 2 ώρες...λογικό. )


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2013 :  23:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
tougle τα νουμερά που δινεις παραπάνω σχετίζονται πολύ καλά μεταξύ τους. [Κανονικά σε έναν φλατ μαραθώνιο είσαι για κάτω από 3:10.]
Βάση του δεκαριού σου και του ημι σου, το τέμπο σου στο 4:10 είναι πολύ σωστό.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  00:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρηγορω αυτο που μου λες..

Γιατι αυτος σαν να μου την ειπε οτι δουλευω πανω απο τα ορια μου..Με εριξε ψυχολογικα..Και για την αποτυχια την φετινη να μην καταφερω τον επιδιωκομενο χρονο του ΚΜΑ που ηταν οπως ειπες και εσυ 3:10 λαμβανοντας υποψιν την περιοστιτιδα που με χτυπησε (και που με απασχολει ακομα λιγο) και την υπερπροπονηση που πιθανον να εκανα με αποτελεσμα να μην κατεβω φρεσκος στον αγωνα , αυτος θεωρησε οτι τα ορια μου ειναι για πιο κατω και δεν καταλαβαινει τον λογο που δουλευω tempo στο 4:12 οπως στην προπονηση της Δευτερας που εχω αναρτηση λιγο πιο πανω..


quote:
Originally posted by Fidelio

tougle τα νουμερά που δινεις παραπάνω σχετίζονται πολύ καλά μεταξύ τους. [Κανονικά σε έναν φλατ μαραθώνιο είσαι για κάτω από 3:10.]
Βάση του δεκαριού σου και του ημι σου, το τέμπο σου στο 4:10 είναι πολύ σωστό.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  00:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οχι μην "μασάς" ο ΚΜΑ έχει υψομετρική διαφορά για αυτό ξεφεύγει από το 10αρι σου και τον ημι σου. Αν έτρεχες σε φλατ σίγουρα θα έκανες κάτω απο 3:10. Θα έλεγα μάλιστα οτι παρόλο την περιοστιτιδα τον ΚΜΑ δεδομένου των στοιχείων που παραθέτεις , τον τερμάτησες σε παρα πολύ καλό χρόνο.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  00:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχώς θα..... διαφωνήσω!
Σε ευθύ μαραθώνιο είχε χρόνο κοντά στο 3.18
εάν τα έδωσε όλα στον ημί
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  00:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο χρονος του ημι ηταν στον Acropolis περσι.

Μπορω να πω οτι τα εδωσα ολα αν και ξεκινησα επιφυλακτικα γιατι την αμεσως προηγουμενη εβδομαδα ειχα συμμετασχει και στον ημιμαραθωνιο του Φλοισβου με αποτελεσμα να αρχιζω να επιταχυνω μετα το 15 χλμ και ενω μπορουσα πιο πριν στην κατηφορα της Αλεξανδρας να ανοιξω.Ομως νομιζα οτι αφενος ο ημι της προηγουμενης εβδομαδας αφετερου τα προγραμματα που εκανα με ποδηλασια κλπ την εβδομαδα του ημι δεν θα αφηναν περιθωρια για τιποτε αξιολογο.Ομως στο τελος δεν πιστευα τι ηρθε αυτος ο χρονος.Στον ημι του Φλοισβου ειχα γραψει 1:33 αλλα εκει τα επισημα χλμ της διοργανωσης ηταν 21.400 και εκανα και εγω ενα λαθος και πηρα λαθος δρομο και εγραψα αλλα 400 μετρα...συνολο 21:800 εδειξε το garmin...

Πιστευω οτι φετος με σωστοτερο προγραμματισμο και πιο φρεσκος αφου πλεον δεν θα στριμωχνω κοντινα τοσους αγωνες ισως παω λιγο καλυτερα..Ισως...Μπορει και χειροτερα ποιος ξερει...

quote:
Originally posted by GERMANOS

Δυστυχώς θα..... διαφωνήσω!
Σε ευθύ μαραθώνιο είχε χρόνο κοντά στο 3.18
εάν τα έδωσε όλα στον ημί



think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  00:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με πολυ πονο απο το 28 που στο 33 εγινε ανυποφορος..Οταν τερματισα να φανταστεις πιστευα οτι θα δω το 4 σαν πρωτο νουμερο..δεν ηθελα να δω το χρονο και οταν ειδα το 3:25 δεν το πιστευα γιατι ετρεχα μηχανικα και δεν ενιωθα τα ποδια μου..

quote:
Originally posted by Fidelio

Οχι μην "μασάς" ο ΚΜΑ έχει υψομετρική διαφορά για αυτό ξεφεύγει από το 10αρι σου και τον ημι σου. Αν έτρεχες σε φλατ σίγουρα θα έκανες κάτω απο 3:10. Θα έλεγα μάλιστα οτι παρόλο την περιοστιτιδα τον ΚΜΑ δεδομένου των στοιχείων που παραθέτεις , τον τερμάτησες σε παρα πολύ καλό χρόνο.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  01:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το στρες ενος τραυματισμου δεν είναι λίγο πράμα. Η αρμονική σχέση στα νουμερα που παραθέτεις είναι αρκετά συμαντική, μάλιστα το δεκάρι σου με τον ημι σου και τον ρυθμό τέμπου που ακολουθείς, δένοντε μεταξύ τους με χειρουργική ακρίβεια. Επισης οι χρόνοι των επιδόσεων στο δεκάρι και στον ημι (αν είναι εξίσου σε φλατ τερεν) πρέπει να είναι αγωνιστικοί για ακριβέστερη εκτίμηση του μαραθωνιου.





People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xazos
Advanced Forum-Runner



299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  08:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδια ξεχναμε κατι βασικο!
Η προπονηση ειναι η προετοιμασια για καποιον αγωνα! Δεν πρεπει να "υπερβαλουμε" στην προπονηση!
Η μαξιμουμ αποδοση πρεπει να δωθει στον αγωνα!
Με λιγα λογια δεν πρεπει να "καεις" στην προπονηση!! Πρεπει να φουλαρεις μονο στον αγωνα που στοχευεις!!
..αναρωτηθηκατε ποτε ποσοι απο εμας το κανουμε αυτο?...σχεδον κανεις..θεωρουμε οτι στο 80% του μκρ παμε "σβηστα"..ΑΛΛΑ....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  10:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι περισσότεροι από εδώ το ξέρουν αυτο που λες, αν όχι όλοι.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xazos
Advanced Forum-Runner



299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  11:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Οι περισσότεροι από εδώ το ξέρουν αυτο που λες, αν όχι όλοι.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff


οτι το ξερουμε,το ξερουμε,,κατα ποσο το τηρουμε!
..αγαπητε, αυτη η μικρη διαφορα κανει τις μεγαλες επιδοσεις!..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  11:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω δεν καταλαβαινω μονο κατι.Πως ειναι δυνατον αν δεν δουλευεις εναν υψηλο ρυθμο (εστω για λογικο χρονικο διαστημα οχι υπερβολικο) στην προπονηση σου , να σου ζητηθει αυτος ο ρυθμος να κρατηθει στον αγωνα.

Το λεω αυτο με αφορμη το γεγονος οτι ενας γνωστος προπονητης μου ειχε πει πριν λιγο καιρο οταν και προετοιμαζομουν για τον ΚΜΑ το εξης..

Οτι η συγχρονη προπονητικη επιβαλει να δουλευεις καποιες απο τις προπονησεις σου κοντα η πανω στο race pace.Μου ειχε πει βλεποντας τις προπονησεις long run που εκανα οτι πως ειναι δυνατον να ελπιζεις φεριπιν για επιδοση κοντα στις 3 ωρες που σημαινει κοντα στο 4:16 οταν τα long run σου τα κανεις στο >5:40 συμφωνα και με τις εντολες που ειχα τοτε απο την ομαδα μου..

Κατα την γνωμη του πλεον οι περισσοτεροι elite αθλητες δουλευουν το δευτερο μισο του long στο race pace κι ετσι επερχονται και οι αναγκαιες προσαρμογες.Εσυ μου λεει θα προσπαθησεις να κρατησεις ενα ρυθμο κοντα σε αυτο που εχεις θεσει σαν στοχο για τον τερματισμο αλλα λογο οτι δεν τον εχεις δουλεψει οσο περναει ο χρονος αυτος ο ρυθμος θα επιβραδυνεται με αποτελεσμα στο τελος να εισαι εκτος στοχου οπως και εγινε τελικα..

Δεν ξερω αν ειναι σωστο η οχι αλλα μου φανηκε λογικο.Πως ηταν δυνατον να κρατησω τετοιο υψηλο ρυθμο για 3 ωρες αγωνα την στιγμη που δεν το ειχα δουλεψει ποτε στις προπονησεις μου.Αντιστοιχα για καθε αγωνα και επιδοση που θελω να πετυχω πρεπει να δουλευω καποιες προπονησεις ετσι οπως μου περιεγραψε.Ομως απο την ομαδα που ημουν ειχα εντελως διαφορετικη κατευθυνση στις προπονησεις και ειδικα στις μεγαλες..

think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  11:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακολουθώντας πρόγραμμα του runnersworld για την Θεσ/νικη στις 21 Απρ τα τέμπο που μου έχει είναι στο 05:33-05:37 για 6-8 χλμ και μόνο την τελευταία εβδομάδα έχει τέμπο σε 05:07 για 4 χλμ. Εκτιμώμενος ρυθμός για τον μαραθώνιο 05:13.
Αν θυμάμαι καλά σε 1 παλιότερη σύγκριση έτοιμων προγραμμάτων αυτό προσέγγιζε περισσότερο τον Jack Daniel.

Νομίζω θα μπορούσες να πάρεις και 1 άποψη από το συγκεκριμένο σάϊτ βάζοντας τους χρόνους σου και στγκρίνοντας τα τέμπο που σου δίνει.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  11:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν εχω καταλαβει καλα, ο ρυθμος tempo ειναι κοντα στον αγωνιστικο ρυθμο ημι?

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000