Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Android Running Applications
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/01/2013 :  20:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα φίλοι.

Απο χθές είμαι κάτοχος κινητού τηλεφώνου , smart phone. Επομένως είμαι σε θέση να περάσω και το πολυποθητο application για την παρακολουθηση απόστασης, ρυθμου, υψομετρικής διαφοράς κτλ.

Κάνοντας μια αναζήτηση βρήκα πολλά και για αυτο θα ήθελα την γνώμη σας , όσων κάνουν χρήση. Θα είναι επισης χρήσιμο thread για μελοντικους χρήστες της ίδιας τεχνολογίας.

Σε πρώτη φάση περιματαίζομαι με την Endomondo Εφαρμογή , δεν έχω ακόμα αποψη. Μόλις εχθες το εγκατέστησα.

Είναι αυτή εδώ:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.endomondo.android&feature=related_apps

Φάινεται αρκετά απλή στην χρήση της.

Βρήκα όμως και αυτή που προορίζεται αποκλειστικά για το τρέξιμο , δεν την έχω καν κατεβάσει:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.runtastic.android&feature=personalized-recommendations

Σε αυτή εδώ την εφαρμογή καταγράφεται και η υψομετρική διαφορα!! Κατι που θα με ενδιέφερε αρκετά για το trail.

Σημείωση: Ολες αυτες οι εφαρμογές είναι Δωρεάν.

Άλλες απόψεις;


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

paguerunner
Advanced Forum-Runner

Greece
239 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2013 :  20:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω χρησμοποιησει το endomondo και to endomondo pro.Ειναι πολυ καλο προγραμμα και το πιο χρησιμο του feature ειναι που σου λεει φωναχτα χρονο , ρυθμο και αποσταση γιατι κακα τα ψεματα να στραβολαιμιαζεις με armband για να τα δεις αφου ξεκλειδωσεις το κινητο ειναι λιγο μλκ. Αφου ειναι δωρεαν δοκιμασε τα και τα δυο.Μια συμβουλη:αν το κινητο ειναι με gps και οχι με a-gps καλο θα ειναι να το βαζεις σε flight mode για να τρεξεις γιατι οποτε ερχοταν εισερχομενη κληση ή μηνυμα το endomondo μου crashaρε.
Φυσικα καποια στιγμη βαρεθηκα την ολη διαδικασια κουβαληματος του κινητου επειδη το νοημα του τρεξιματος ειναι να αποκοβεσαι και να ξεδινεις, αλλα φευ εσπευσα να αγορασω garmin forerunner.#ApoPouthenaDeGlytwnoume

follow me if u can
@paguerunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2013 :  21:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Runtastic
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2013 :  21:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έχω το Runkeeper που κάνει όλα όσα λες και δεν τρώει πολύ μπαταρία. καλύπτει πολλά σπορ όπως τρέξιμο, ποδήλατο, κωπηλασία, σκι, ορειβασία, κολύμπι κτλ κτλ, τα λέει όλα όσο φωναχτά θες και έχει έξτρα εφαρμογές για γυμναστήριο...
δοκίμασε και βλέπεις... είναι δωρεάν

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2013 :  22:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
ένας (φανατικός) ψήφος στο endomondo...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GEORGE KAR
Forum-Runner

63 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2013 :  23:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΕΓΩ ,ΟΝΤΑΣ ΚΑΤΟΧΟΣ SMARTPHONE ME ANDROID,ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ,ΟΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ Κ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ( ΥΨΟΜΕΤΡΑ ΚΤΛ) ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΝΙΚΕ Κ H STRAVA
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2013 :  23:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Nike για τρέξιμο και strava για ποδήλατο, αν και πρεπει να αναβάθμισεις σε pro το strava για να έχεις όλες τις επιλογές.

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2013 :  00:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δες το micoach.
Αφού ασχολείσαι με προπονητική, θα παθεις πλάκα με το τι μπορείς να μαγειρεψεις...
Το μόνο που γνωρίζω με live feedback στο pace που έχεις στόχο.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2013 :  09:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δοκίμασα endomondo απλό και μετά αγόρασα και το pro (5eur) το οποίο υποστηρίζει κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά όπως πχ interval. Επίσης χρησιμοποίησα κάμποσο και της nike και ελάχιστα το runkeeper και το mycoach.
Αν και αρχάριος, νομίζω ότι το endomondo είναι μακράν ότι πιο πλήρες κι εύχρηστο υπάρχει, ενώ επιπλέον υποστηρίζει και manual input. Οπότε, τρέχεις πχ σε διάδρομο, και μετά καταχωρείς χειροκίνητα χρόνο και απόσταση στο κινητό, και έτσι έχεις πλήρες ημερολόγιο. Ακόμα, μπορείς να ανεβάζεις κατευθείαν τις προπονήσεις σου από garmin. Επίσης, συνδέεσαι (αν επιθυμείς) με φίλους όπως ακριβώς στο FB και βλέπει ο ένας και τις προπονήσεις του άλλου (σούπερ χρήσιμο) και μπορείς να σχολιάσεις.
Τέλος, σου κρατάει στο site πλήρες προπονητικό ημερολόγιο και στατιστικά (πχ χλμ ανά εβδομάδα, μήνα κλπ)

Αυτό για το οποίο δεν μπορώ να μιλήσω είναι για την ακρίβειά του ( και ειδικά στις υψομετρικές).
Εμένα μου έβγαλε ΚΜΑ 44,55 χλμ, αλλά αφού τερμάτισα, ας πάει στα κομμάτια το παλιάμπελο....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2013 :  10:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Strava run. ΟΥΑΟΥ! Αυτό θα πω μόνο!

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos_gr
Forum-Runner

Greece


117 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2013 :  13:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Endomondo και ξερό ψωμί...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xazos
Advanced Forum-Runner



299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2013 :  14:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το endomondo ειναι το πιο ακριβες απ'ολα! Το εχω δοκιμασει και στο αυτοκινητο!! Το mi coach που ειπε ο φιλος χανει αρκετα σε αποστασεις και ρυθμους.
Επισεις: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jeffcamp.android.traininglog&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5qZWZmY2FtcC5hbmRyb2lkLnRyYWluaW5nbG9nIl0.
για καταγραφη προπονησης!!
και χρονομετρο:
https://play.google.com/store/apps/details?id=spinninghead.talkingstopwatchlite&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsInNwaW5uaW5naGVhZC50YWxraW5nc3RvcHdhdGNobGl0ZSJd
Παιζει ρολο το μοντελο του τηλεφωνου και τι εκδοση android φοραει..επισεις η εφαρμογες που ειναι στην sd card ειναι λιγοτερο αποτελεσματικες απο αυτες που ειναιστην internal memory!
Βαλτε τα trackingτην internal
ΤΗΕ ΑΝDROID MASTER....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2013 :  14:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Xazos, μην μού πεις ότι έχεις το pro...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2013 :  14:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πόσο χάνει το endomondo και το κάθε endomondo είναι πρωτίστως θέμα hardware, τι ποιότητας gps έχει το κινητό, και μετά του software. Το gps των κινητών δεν είναι φτιαγμένο για τέτοιες ακρίβειες "περπατητών" αποστάσεων, αλλά για αμάξια κυρίως ή για γενικότερα δρόμους κτλ.

Έχω δεί κινητά με endomondo (το λέω αυτό γιατί εκεί είμαι "φιλος" με πολλούς και χαζεύω τις προπονήσεις τους, ισχύει παντού φαντάζομαι)να χάνουν εντελώς την μπάλα (φαίνεται και με το μάτι πως ζωγραφίζουν πάνω στον χάρτη, αντί για ευθεία πχ το πάει ζιγ-ζακ μέσω λαμίας άρα προσθέτει πολλά επιπλέον μέτρα) και έχω δει άλλα κινητά με πολύ καλή ακρίβεια, πολύ πολύ καλή, αντίστοιχη των εξιδικευμένων ρολογιών.
Κάποτε μου είχε χαρίσει θυμάμαι σχεδόν 1'/χλμ... μετά το κατάλαβα...

Επίσης βέβαια έχει να κάνει και η μέρα, σε πόσους δορυφόρους θα κλειδώσει κτλ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xazos
Advanced Forum-Runner



299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2013 :  14:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Xazos, μην μού πεις ότι έχεις το pro...

"My sport is your sport's punishment"



...δεν περιμενα να το ρωτησεις γιατρε μου!!
Αφου υπαρχει τζαμπα γιατι να το πληρωσω!!
(..Πρεπει να ταϊζω και τα δυο παιδακια μου..)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2013 :  15:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φανατικός πιστός του 305............................

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000