Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Android Running Applications
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2013 :  10:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Ερώτηση από άσχετο
Εχω το zte racer II με android 2.2 και cosmote. Αν και κάνω εγγραφή στο google play μου βγάζει μήνυμα: Δεν έχετε μεταβεί στην εφαρμογή google play store στη συσκευή σας.
Στη συσκευή δεν έχω το αντίστοιχο εικονίδιο, θα πρέπει να τηλ στον πάροχο για να μπεί όπως γράφουν οι οδηγίες μετά ή υπάρχει και άλλος τρόπος;
Τι κάνω λάθος;
Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις κινητών.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



Βασιλη ετσι οπως τα γραφεις μαλλον δεν εχεις εγκατεστημενο το play store.Ψαξε στο goole "play store apk" κατεβασε το στο κινητο και καντου εγκατασταση.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
http://cumulusgr.no-ip.org/marousi
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2013 :  19:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπον. Επαναφέρω το θέμα για να δουμε τι γίνεται λίγο εδώ. Υπάρχει ένας προβληματισμος σχετικά με το στιγμιαίο pace. Δεν φαίνεται να είναι σταθερό ή ακριβές. Ορίστε το παρακάτω διάγραμμα:



Παρόλο που τρέχω σταθερά στα φλάτ τμήματα υπάρχουν διακυμάνσεις.

Να φανταστώ οτι αυτο συμβαίνει σε όλες τις συσκευές gps για το τρέξιμο; ή είναι κάποια ρύθμηση που μπορεί να γίνει;

Κατα τα άλλα το endomondo app φαίνεται να λειτουργεί σωστά και φυσικά φαίνεται οτι είναι πολύ χρήσιμο , όπως καθε app που δείχνει τα χαρακτηριστικά της εξόδου.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias81
Forum-Runner

Greece


165 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2013 :  21:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση? τα applications αυτά είναι δωρεάν? ή έχουν χρέωσει κατά την λειτουργία τους? Το κινητό μου έχει επιλογή για ενεργοποίηση του gps
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jpsih
Senior Forum-Runner

Greece


519 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2013 :  21:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν και το εχω χρησιμοποιησει λιγες φορες, καθως συνηθως τρεχω σε μετρημενες και «σημαδεμενες» διαδρομες, κανει τα λαθακια της η εφαρμογη..

παρακατω φαινεται οτι για πανω απο 300 μετρα ετρεχα με κατω απο 4:00/km
κατι που για κανενα λογο δεν εγινε αφου σταθερα πηγαινα γυρω στο 6:00/km

αλλωστε και στο χαρτη της διαδρομης που και που ξεφευγει απο το δρομο ή κανει ζιγκ-ζαγκ, αρα νομιζω ειναι φυσιολογικες οι αποκλισεις που βλεπει κανεις


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2013 :  21:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ilias81

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση? τα applications αυτά είναι δωρεάν? ή έχουν χρέωσει κατά την λειτουργία τους? Το κινητό μου έχει επιλογή για ενεργοποίηση του gps



Αρκετα απο αυτα είναι δωρεάν ή έχουν μια free και μια premium έκδοση με πιο πολλές δυνατότητες. Κάποιες προσφέρουν προγράμματα προπόνησης για συγκεκριμένους στόχους (πχ 10αρι σε 50 λεπτα κοκ) επι πληρωμή.
Κατα τη λειτουργία του gps αυτο περιοδικά ελέγχει το στίγμα του ζητώντας κάποια δεδομένα απο το δίκτυο κινητής. Μιλάμε για ελάχιστα kilobyte βεβαια, και εφόσον έχεις ενεργοποιήσει τη λειτουργία a-gps, αλλα αν δεν έχεις προγραμμα με έστω και λίγα ΜΒ Internet θα δεις κάποια επιπλέον χρέωση.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2013 :  21:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό είναι σίγουρο οτι παιζουν σφάλματα. Το ερώτημα είναι αν αυτό είναι συχνό φαινόμενο για όλα τα gps και συγκεκριμένα για το Στιγμιαίο Pace. Για την μέση ταχύτητα ανα split δεν έχω παραπονο, ουτως ή άλλως οι λάθος αποκλίσεις κρατάνε για πολύ λίγο και ο μέσος ρυθμός ανα χιλιομετρο φαίνεται να είναι σωστός.


illias 81 ναι η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι δωρεάν , όπως και πολλές άλλες. Δες το thread απο την αρχή. Μερικές απο αυτες θα τις δοκιμάσω εν καιρω και που τις προτειναν φίλοι του φορουμ που τις δοκιμασαν.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2013 :  21:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Αυτό είναι σίγουρο οτι παιζουν σφάλματα. Το ερώτημα είναι αν αυτό είναι συχνό φαινόμενο για όλα τα gps και συγκεκριμένα για το Στιγμιαίο Pace. Για την μέση ταχύτητα ανα split δεν έχω παραπονο, ουτως ή άλλως οι λάθος αποκλίσεις κρατάνε για πολύ λίγο και ο μέσος ρυθμός ανα χιλιομετρο φαίνεται να είναι σωστός.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



http://www.dcrainmaker.com/2011/06/2011-sport-device-gps-accuracy-in-depth.html
http://www.dcrainmaker.com/2011/06/2011-sport-device-gps-accuracy-in-depth_09.html

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι νεότερες εκδόσεις iPhone (4s, 5) χρησιμοποιούν διπλό δεκτή δορυφορικής πλοήγησης με πιθανώς υψηλότερη ακρίβεια στο στίγμα.
_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."

Edited by - dkoukou on 27/01/2013 21:40:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2013 :  21:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και για του λόγου το αληθές περι διαφορων στην ακρίβεια των συσκευών ανα γενιά/μοντέλο:

http://www.youtube.com/watch?v=Sf08o_j68XA&feature=youtube_gdata_player

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2013 :  14:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λεπον, ακόμα μια απορία.

Δοκιμάζω να κάνω export file της διαδρομής μου από το endomondo σε *.tcx και *.gpx για να τα ανεβάσω στον RunKeeper . Σε άλλο δηλαδή application που θα ήθελα να δοκιμάσω. Στο endomondηo έχω αρκετό ιστορικό από τότε που χρησιμοποιώ την εφαρμογή. Σε περιπτωση λοιπον που θέλω να αλλάξω εφαρμογή θα ήθελα να μεταφέρω τα δεδομένα μου.

Το προβλημα ειναι οτι στην μεταφορά αλοιώνονται τα χαρακτηριστικά της προπονησης! Δηλαδή μου προσθέτει μέτρα ή διάρκεια της προπονησης. Αποτέλεσμα είναι να αλλάζουν και οι μέσοι ρυθμοί κ.ο.κ.

Γιατί γινεται αυτό; Δεν θα έπρεπε σε export file να είναι όλα τα δεδομένα ακριβή για όλες τις εφαρμογές;

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2013 :  15:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Λεπον, ακόμα μια απορία.

Δοκιμάζω να κάνω export file της διαδρομής μου από το endomondo σε *.tcx και *.gpx για να τα ανεβάσω στον RunKeeper . Σε άλλο δηλαδή application που θα ήθελα να δοκιμάσω. Στο endomondηo έχω αρκετό ιστορικό από τότε που χρησιμοποιώ την εφαρμογή. Σε περιπτωση λοιπον που θέλω να αλλάξω εφαρμογή θα ήθελα να μεταφέρω τα δεδομένα μου.

Το προβλημα ειναι οτι στην μεταφορά αλοιώνονται τα χαρακτηριστικά της προπονησης! Δηλαδή μου προσθέτει μέτρα ή διάρκεια της προπονησης. Αποτέλεσμα είναι να αλλάζουν και οι μέσοι ρυθμοί κ.ο.κ.

Γιατί γινεται αυτό; Δεν θα έπρεπε σε export file να είναι όλα τα δεδομένα ακριβή για όλες τις εφαρμογές;

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff


Προφανως η "αλλη" εφαρμογη στην οποια μεταφερεις τα δεδομενα δεν τα διαβαζει σωστα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
http://cumulusgr.no-ip.org/marousi
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hyperdad
Forum-Runner

Greece


110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2013 :  18:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Λεπον, ακόμα μια απορία.

Δοκιμάζω να κάνω export file της διαδρομής μου από το endomondo σε *.tcx και *.gpx για να τα ανεβάσω στον RunKeeper . Σε άλλο δηλαδή application που θα ήθελα να δοκιμάσω. Στο endomondηo έχω αρκετό ιστορικό από τότε που χρησιμοποιώ την εφαρμογή. Σε περιπτωση λοιπον που θέλω να αλλάξω εφαρμογή θα ήθελα να μεταφέρω τα δεδομένα μου.

Το προβλημα ειναι οτι στην μεταφορά αλοιώνονται τα χαρακτηριστικά της προπονησης! Δηλαδή μου προσθέτει μέτρα ή διάρκεια της προπονησης. Αποτέλεσμα είναι να αλλάζουν και οι μέσοι ρυθμοί κ.ο.κ.

Γιατί γινεται αυτό; Δεν θα έπρεπε σε export file να είναι όλα τα δεδομένα ακριβή για όλες τις εφαρμογές;

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Στα αρχεία αυτού του τύπου η πληροφορία που περιέχεται είναι η αποτύπωση της τρέχουσας θέσης κατά την κίνηση, με την μορφή γεωγραφικό μήκος και πλάτος και χρόνος που πέρασε από την έναρξη της δραστηριότητας και ενδεχόμενα το υψόμετρο.
Το μήκος της διαδρομής και η διάρκειά της υπολογίζεται από την εφαρμογή που χρησιμοποιεί αυτά τα αρχεία, με βάση τα παραπάνω δεδομένα.
Η απόσταση μεταξύ δύο σημείων για τα οποία ξέρουμε το γεωγραφικό πλάτος και μήκος τους, υπολογίζεται με διάφορους τρόπους ανάλογα με την ακρίβεια υπολογισμού που θέλουμε να πετύχουμε, πάντα όμως υπάρχει ένα σφάλμα, το οποίο αθροιζόμενο σε ένα πλήθος χιλιάδων σημείων θα δώσει τις αποκλίσεις που παρατηρείς. Το πιό πιθανό είναι οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς να έχουν διαφορετικούς τρόπους υπολογισμού της απόστασης.
Σε κάθε περίπτωση φαντάζομαι ότι οι αποκλίσεις είναι μικρές ποσοστιαία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2013 :  19:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χμ, ευχαριστώ για την παρατηρήση. Κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει , δηλαδή να εξαρτάται από την εφαρμογή. Δοκίμασα και σε τρίτη εφαρμογή και τα αρχεία τύπου .tcx τα διαβάζει ακριβώς όπως τα έχει καταγράψει η πρώτη εφαρμογή. Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο για αρχεία του τύπου .gpx παρουσιάζοντε σφάλματα στην μεταφορά.

Επισης κάπου διάβασα οτι υπάρχουν software που μπορούν να διαμορφώσουν τα αρχεία αυτά (tcx -gpx) ώστε να διαβάζοντε σωστά από όλες τις εφαρμογές.

Πάντως οι αποκλίσεις δεν είναι ασυμαντες δυστυχώς απο άποψη αξιολογησής τους προπονητικά. Για παράδειγμα η διαφορά που καταγράφεται στον runkeeper στον μέσο ρυθμό είναι από 10 έως 20 δευτερόλεπτα!! Το πρόβλημα πρεπει να ξεκινάει από τον τρόπο που ερμηνεύει η εφαρμογή το στίγμα, φαντάζομαι οτι τα υπόλοιπα υπολογίζονται βάση μαθηματικών υπολογισμών.

΄Τον Runkeeper το απέκλεισα αν και μου άρεσε πολύ το περιβάλλον στο οποίο δουλεύεις τα δεδομένα σου. Τώρα κοιτάζω το runtastic το οποίο διαβάζει τα tcx ακριβώς όπως καταγράφονται στο endomondo με ακρίβεια δευτερολέπτου. Πρακτικά δηλαδή μπορώ να μεταφέρω το ιστορικό μου εκεί αν θελήσω να αλλάξω. Το Runtastic πάντως δείχνει πλουσιότερο σαν εφαρμογή, όπως επισης τα διαγράμματα φαίνονται καλύτερα.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xazos
Advanced Forum-Runner



299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2013 :  12:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

quote:
Originally posted by gargadua

Ερώτηση από άσχετο
Εχω το zte racer II με android 2.2 και cosmote. Αν και κάνω εγγραφή στο google play μου βγάζει μήνυμα: Δεν έχετε μεταβεί στην εφαρμογή google play store στη συσκευή σας.
Στη συσκευή δεν έχω το αντίστοιχο εικονίδιο, θα πρέπει να τηλ στον πάροχο για να μπεί όπως γράφουν οι οδηγίες μετά ή υπάρχει και άλλος τρόπος;
Τι κάνω λάθος;
Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις κινητών.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



Βασιλη ετσι οπως τα γραφεις μαλλον δεν εχεις εγκατεστημενο το play store.Ψαξε στο goole "play store apk" κατεβασε το στο κινητο και καντου εγκατασταση.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
http://cumulusgr.no-ip.org/marousi



το εχω δει και εγω αυτο! να μην εχει το play παρολο που εχει android!
Εχει να κανει με τον παροχο..χρησιμοποιει το λειτουργικο χωρις να εχει επισημη εγκριση απο την google!(δηλ να εχει πληρωσει κατι..)
Δεν περιμενα απο την cosmote να το κανει,πιθανον να δινει πολυ φτηνα την συσκευη!
Το ειδα σε ταμπλετα του πλαισιου(turbo x..παρα πολυ φτηνη..99 ευρω..)
Κανονικα πρεπει να παραπονεθεις στην cosmote!
Σαν .apk θα την βρεις αλλα δεν θα σου δινει update για εφαρμογες και δεν θα βλεπει την συσκευη σου!
Καλυτερα να βρισκεις εφαρμογες απο αλλου!! σαν .apk!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alain
Newbie Forum Runner

Greece


6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/02/2013 :  22:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα προτεινα και εγω με η σειρα μου το Runtastic αυτο που make the sports fantastic πραγματι παιδια λειτουργει αψογα σε iphone 4 κανεις upload τις προπονησεις σου στο site και ολα πολυ καλα.. Με 4.90 ευρω εχεις ενα πολυ καλο gps με ολα τα extra.. Πραγματικα αξιζει,κατα την αποψη μου ειναι καλυτερο απο το nike και το run keeper.. Σε android δε γνωριζω πως συμπεριφερεται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/02/2013 :  23:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει πολυ καλο app για garmin στο iPhone.

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000