Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Μετατραυματική οστεοαρθρίτιδα γόνατος και τρέξιμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Lakis72
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 20/01/2013 :  16:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του Lakis72.  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας,είμαι νέος στο forum και είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω κάτι.Είδα κάποια σχετικά θέματα και θα ήθελα να μου πει αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος(ειδικός ίσως)για έναν χρόνιο τραυματισμό που με ταλαιπωρεί.Αντιμετωπίζω μετατραυματική οστεοαρθρίτιδα στο αριστερό μου γόνατο σαν αποτέλεσμα 2 χειρουργείων για αποκατάσταση ρήξης πρόσθιου χιαστού και μια ενδιάμεση αρθροσκόπηση με αφαίρεση οπίσθιου κέρατος του έσω μηνίσκου.Είμαι 40 και όλα αυτά έγιναν από τα 20 ως τα 22 μου.Μέχρι τα 32 συνέχιζα να παίζω ποδόσφαιρο(ο τραυματισμός προήλθε από χτύπημα και όχι από ''κόλλημα'' του ποδιού).Μετά οι ενοχλήσεις ήταν έντονες και η απόσυρση από την ενεργό δράση μονόδρομος.Ακολούθησα πρόγραμμα συντήρησης με χαλαρό τρέξιμο σε πλαστικό χόρτο ή ταρτάν και ενδυνάμωση τετρακεφάλου -δικεφάλου κυρίως με ισομετρικές.Μέχρι ένα σημείο όλα καλά (για την καθημερινή ζωή βέβαια και όχι για αθλητικές δραστηριότητες).Περνώντας τα χρόνια και η άσκηση περιορίζεται και οι ενοχλήσεις είναι πιο συχνές και πιο έντονες ,συν το γεγονός ότι επιβαρύνεται και το ''υγιές'' δεξί γόνατο λόγω της στάσης στην καθημερινότητα. Επειδή έχω μάθει να αθλούμαι και μου αρέσει,θα ήθελα κάποιος να βοηθήσει στο αν μπορώ να τρέχω χαλαρά 2 φορές την εβδομάδα.Αν δηλαδή αυτό επιδεινώνει κι άλλο τα πράγματα ή είναι ανεκτό;Eυχαριστώ.

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2013 :  17:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
H ερώτηση σου δεν μπορεί να απαντηθεί χωρίς κάποιες ειδικές ακτινογραφίες,τουλάχιστον.
Η οστεοαρθρίτιδα έχει κάποια στάδια και δυστυχώς στο τελευταίο από αυτά το τρέξιμο απαγορεύεται.
Καλό θα ήταν να σε εκτιμήσει κάποιος ειδικός που να έχει σχέση με αθλητές.
Κατά προτίμηση χειρουργός ορθοπαιδικός με εξειδίκευση σε αθλητικές κακώσεις.
Από κει και πέρα με το κατάλληλο βάρος-ενδυνάμωση-θεραπείες πιστεύω πως θα βρεις το δρόμο σου!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lakis72
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2013 :  18:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Lakis72 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ ,πάνω κάτω κι εγώ αυτό έχω στο μυαλό μου-απλά προσπαθώ να μεταθέσω χρονικά την επίσκεψη στο γιατρό,όσο τουλάχιστον δεν πονάω πολύ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000