Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Σκουριές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 47

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  17:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Diamantis

Τότε εσύ Γυπαετέ
απάντησέ μας αν γνωρίζεις
τι είναι πιο σωστό :
οι νέοι να τολμούν να κάνουν
οικογένεια και παιδιά
σε αυτό το κοινωνικό / οικονομικό περιβάλλον;
Ή να μην το αποφασίζουν,
να το αναβάλουν,
και να το ματαιώνουν
για τους ίδιους λόγους;

Αν καταφέρεις να απαντήσεις εμπεριστατωμένα
θα έχεις απαντήσει και στο ερώτημα που θέτεις...



Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς και ποια η σχέση με το ερώτημα. Εγώ πάντως έκανα και δεν το έχω μετανιώσει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  17:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κύριε Διαμαντή
δεν χρειάζεται να απαντήσει σ' αυτό το ερώτημα
αλλά....................:

Παίρνοντας την εξουσία ΑΥΤΟΙ

θα καταλυθεί η δημοκρατία που έχουμε σήμερα;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  17:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Diamantis

Εξαιρείσαι τότε εσύ Μανώλη
γιατί ως φαίνεται
ή ανήκεις στην Ελίτ
ή δεν έχεις αντιληφθεί
την καταβαράθρωση της αστικής / μεσαίας τάξης.


Μα το ερώτημα σου δεν αναφερόταν για τους νέους της Μεσαίας Τάξης αλλά σε όλους...Πάντως ο φίλος σας ο κ. Τσίπρας έκανε και μάλιστα σε σουίτα των 35000 ευρώ...

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  17:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για το χθεσινό θέμα - "γκάφα" Τσίπρα, επαναλαμβάνω το αίτημά μου:

Για τη συγκεκριμένη καταγγελία ότι επένδυση της Deutsche Aeolia, εγγυημένη κατά μέρος από τη Deutsche Bank London - Global Markets (όχι υποκατάστημα Κολοπετινίτσας), βολοδέρνει και δεν προχωρά, υπήρξε κάποια απάντηση εκ μέρους των κυβερνητικών; Ειλικρινά θα ήθελα να δω, γιατί μπορεί όντως ο Τσίπρας να έριξε άσφαιρα... Αυτά που είπε ο Μπένυ, είναι ανάξια καν σχολιασμού...

Υ.Γ. Ο Μπένυ, χειροκροτούμενος από τον προϊστάμενό του, είπε κι άλλη χοντράδα: Ότι ο Τσίπρας μιλάει σε εκδηλώσεις που χρηματοδοτεί ο Σόρος.. Αυτό το αφήνω στην κρίση σας (ο Σόρος χρηματοδοτεί πάααρα πολλές τέτοιες εκδηλώσεις, τι σημαίνει αυτό;)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  17:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANOLIS2004

quote:
Originally posted by Diamantis

Εξαιρείσαι τότε εσύ Μανώλη
γιατί ως φαίνεται
ή ανήκεις στην Ελίτ
ή δεν έχεις αντιληφθεί
την καταβαράθρωση της αστικής / μεσαίας τάξης.


Μα το ερώτημα σου δεν αναφερόταν για τους νέους της Μεσαίας Τάξης αλλά σε όλους...Πάντως ο φίλος σας ο κ. Τσίπρας έκανε και μάλιστα σε σουίτα των 35000 ευρώ...

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!


Μανώλη
Για να το κλείσουμε το θέμα :
Ο φίλος μου, ο φίλος σου και δεν ξέρω εγώ ποιος / ποια μπορεί να νομίζεις ΤΕΛΟΣ!!!
Μιλάς μας τον Διαμαντή
τον Σταμάτη
τον Κώστα
τον Γιώργο
κλπ.

Α, και να ξέρεις
την επόμενη φορά που θα πάει να σου ξεφύγει
αποκάλεσέ με καλύτερα "κομμούνι".
Μου ταιριάζει καλύτερα!

Αλλά να περιμένεις και τον ανάλογο χαρακτηρισμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  17:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά, ας χαλαρώσουμε λίγο όλοι, άλλοι τα φάγανε και θα τα ξαναφάνε, εμείς θα τσακωνόμαστε γι'αυτούς;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  02:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη έχεις ξεπεράσει και τα καλύτερα τρολ. Πας για βραβείο επώνυμου τρολαρίσματος. Τα συγχαρητήριά μου.
Χθες αφιερώσαμε ώρες για να εξηγούμε τις σκέψεις μας, και εσύ αντί να αντικρούσεις με επιχειρήματα, με μια μονοκοντυλιά αποφάνθηκες ότι "δικαιολογούμε μαλακίες". Σήμερα εκτός όλων των άλλων, ντε και καλά επιμένεις να βγάλεις νάνο τον κολοσσό, απέναντι σε μια επίσημα χρεοκοπημένη εταιρία. Και όλα αυτά με χαρακτηρισμούς και σοβαρά επιχειρήματα τύπου "συριζαίος", "τσίπριζα", "ιντιμίντια" (ειδικά για το τελευταίο, ξέρεις πολύ καλά ότι ούτε εγώ που ξεκίνησα το θέμα, ούτε κάποιος άλλος, παραθέσαμε πηγές από αυτό). Όχι πείτε μου, αν έμπαινε ένας ανώνυμος και έγραφε τέτοια αλλεπάλληλα ποστ τυφλωμένα από εμπάθεια, τι θα λέγατε?

Δεν μπαίνω άλλο στο κόπο να σου εξηγώ και να απαντώ σε αυτά που γράφεις. Ως τώρα το έκανα, όχι για να πείσω εσένα, μια και ξέρω ότι από την εμπάθεια που έχεις, ποτέ δεν θα πειστείς. Το απέδειξες περίτρανα το τελευταίο διήμερο. Έγραφα, για να προβληματίζονται οι αναγνώστες από τη συζήτηση, μέσω των απαντήσεων σε σένα. Τώρα πλέον ούτε αυτό χρειάζεται, εκτίθεσαι τόσο, που πετάς στα σκουπίδια το αν και όσο δίκιο έχεις, ζημειώνοντας τις θέσεις σου και αυτούς που υποστηρίζεις.

Όλοι οι υπόλοιποι συμφωνούντες και διαφωνούντες, παραθέτουν και πέντε σοβαρά επιχειρήματα (αν και θα περίμενα από τον Rigo να σχολίαζε μερικά από τα σημεία και τέρατα που διαβάζουμε. Όχι επειδή είναι υπέρ της θέσης μας να κάνουμε το κορόιδο, αλλά για την άλλη πλευρά να ψάχνουμε λέξη προς λέξη να εφεύρουμε φάουλ).


@Gypaetos. Το σκεπτικό του κκε, είναι, όπως το αντιλαμβάνομαι (άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ): Για τις απολύσεις των εφοπλιστών διαφωνώ ως κόμμα και τους καταγγέλω, επειδή δεν ξέρουν τι έχουν και εκμεταλεύονται τους εργαζόμενους. Για τις απολύσεις και τις μειώσεις μισθών του κράτους, καταγγέλω το κράτος για τη πολιτική του που το οδηγεί στη χρεοκοπία, και στην εύκολη λύση των περικοπών, χωρίς να τα βάζει με τους ισχυρούς. Για τις απολύσεις των μικρών επιχειρήσεων, δεν φταίει ο εργοδότης (με τι λεφτά να πληρώσει τους εργαζόμενους όταν όλα πάνε στα χαράτσια, και δεν έχει πελάτες επειδή οι πρώην πελάτες έχουν να πληρώσουν τα δικά τους χαράτσια- η απόλυση είναι δικαιολογημένη, αλλά όχι δίκαιη), αλλά φταίει το κράτος για τη πολιτική του.

Όσον αφορά τη χθεσινή συζήτηση για τη Κανέλη, σ'αυτό το κείμενο http://e-volos.gr/el/topika_1/apantisi_tis_ne_kke_magnisias_gia_dimosieuma_pou_diastreblonei_tis_diloseis_tis_l_kanelli.html υπάρχουν τα λεγόμενά της όπως ακριβώς τα είπε και όχι όπως αναπαρήχθησαν με τη συνοδεία συμπερασμάτων. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  07:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol
@Gypaetos. Το σκεπτικό του κκε, είναι, όπως το αντιλαμβάνομαι (άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ): Για τις απολύσεις των εφοπλιστών διαφωνώ ως κόμμα και τους καταγγέλω, επειδή δεν ξέρουν τι έχουν και εκμεταλεύονται τους εργαζόμενους. Για τις απολύσεις και τις μειώσεις μισθών του κράτους, καταγγέλω το κράτος για τη πολιτική του που το οδηγεί στη χρεοκοπία, και στην εύκολη λύση των περικοπών, χωρίς να τα βάζει με τους ισχυρούς. Για τις απολύσεις των μικρών επιχειρήσεων, δεν φταίει ο εργοδότης (με τι λεφτά να πληρώσει τους εργαζόμενους όταν όλα πάνε στα χαράτσια, και δεν έχει πελάτες επειδή οι πρώην πελάτες έχουν να πληρώσουν τα δικά τους χαράτσια- η απόλυση είναι δικαιολογημένη, αλλά όχι δίκαιη), αλλά φταίει το κράτος για τη πολιτική του.

Όσον αφορά τη χθεσινή συζήτηση για τη Κανέλη, σ'αυτό το κείμενο http://e-volos.gr/el/topika_1/apantisi_tis_ne_kke_magnisias_gia_dimosieuma_pou_diastreblonei_tis_diloseis_tis_l_kanelli.html υπάρχουν τα λεγόμενά της όπως ακριβώς τα είπε και όχι όπως αναπαρήχθησαν με τη συνοδεία συμπερασμάτων. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

\

Παραθέτω από το λινκ σου το πιο κάτω απόσπασμα:
Ερ. «Είναι δίκαιες οι απολύσεις στο "Ριζοσπάστη";
Απάντηση: Ναι». Και συνεχίζει σχολιάζοντας: «Οι απολύσεις στο "Ριζοσπάστη" δεν είναι σαν τις απολύσεις στα υπόλοιπα αστικά μέσα. Είναι εντελώς διαφορετικές γιατί είναι εντελώς διαφορετικό το μέσο και εντελώς διαφορετική η στάση των εργαζομένων. Δίκαιη απόλυση δεν υπάρχει, ρε παιδιά, πουθενά. Και έτσι όπως είναι διατυπωμένη η ερώτηση είναι σα να βάζει κάποιος, το δίκαιο που βάλατε, είναι αυτό το οποίο σε υποχρεώνει μέσα σε ένα ναι και σε ένα όχι να πρέπει να δώσεις την εξήγηση που δίνω εγώ. Δίκαιη απόλυση δεν υπάρχει για κανέναν, πουθενά».
Μάλιστα, όταν η δημοσιογράφος λέει ότι «όμως οι εργαζόμενοι έχουν προσφύγει στην Ένωση Συντακτών», η Λ. Κανέλλη απαντάει: «Όχι όλοι και με διαφορετικό τρόπο. Βρίσκονται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση όπως ένα εκατομμύριο, δύο εκατομμύρια, τρία εκατομμύρια εργαζόμενοι στην Ελλάδα. Αλλά δεν είναι το ΚΚΕ Βατικανό του αστικού καπιταλιστικού συστήματος έτσι ώστε να λειτουργεί κομμουνιστικά ως Βατικανό με την Αλέκα ως Πάπα».
Τι εννοεί η ποιήτρια δεν καταλαβαίνω, ούτε τι θα πει ότι το ΚΚΕ δεν είναι το Βατικανό. Εννοεί ότι δεν έχει το αλάθητο η Αλέκα; Επίσης υπάρχει και μια αντίφαση: δίκαιη απόλυση δεν υπάρχει για κανένα, αλλα στην αρχή λέει ότι οι απολύσεις στον Ριζοσπάστη είναι δίκαιες! Και συμπληρώνει ότι οι απολύσεις αυτές δεν είναι σαν τις απολύσεις στα αστικά μέσα. Συμπεραίνω λοιπόν αγαπητέ KostasPVol ότι πολύ σωστά γράφεις να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του, γιατί πολύ απλά υποθέτω ότι ούτε εσύ μπορείς να ερμηνεύσεις τα γραφόμενα της κατά τα άλλα συμπαθούς σε εμέ Λιάνας Κανέλλη. Επισημαίνω δε ότι η παρερμηνεία (ως σπέκουλα αναφέρεται από τη νεολαία του ΚΚΕ Μαγνησίας) των δηλώσεών της έγινε από την Αυγή και όχι π.χ. από κυβερνητική εφημερίδα ή π.χ. από εφημερίδα του Μπόμπολα...
Επί της ουσίας τώρα και η ίδια η Κανέλλη επιχειρεί ανεπιτυχώς κατ' εμέ να εξηγήσει τα ανεξήγητα, μπερδεύοντας Πάπες και πράσινα άλογα, και πατώντας στην γνωστή γραμμή ότι ο Ριζοσπάστης είναι κάτι άλλο, οι απολύσεις εκεί είναι (χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις...) διαφορετικές κ.λπ. κ.λπ., επαναλαμβάνοντας (αν και λίγο διαφορποιημένα από την Παπαρήγα και την επίσημη γραμμή του κόμμματος) το γνωστό μότο του κόμματος ότι αυτοί είναι αλλιώς (γι' αυτό και δεν θέλουν παγίως να ελεγχθούν τα οικονομικά τους) και ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, αν κατάλαβα καλά. Όταν όμως είσαι σε ένα καπιταλιστικό σύστημα και μέχρι να γίνει η... επανάσταση (!) παίζεις με τους κανόνες του παιχνιδιού. δηλαδή προσλαμβάνεις, απολύεις κ.λπ. Αυτό το απλό πράγμα δε μπορούν να το εξηγήσουν στους ψηφοφόρους, γιατί αυτόματα θα απονομιμοποιηθούν. Η άποψη ότι κακές για το ΚΚΕ είναι ο απολύσεις μόνο των εφοπλιστών κ.λπ. και του κράτους πάλι δεν εξηγεί τι θα πρέπει να κάνουν οι μεγάλοι επιχειρηματίες, βιομήχανοι (όσοι έχουν απομείνει), εφοπλιστές και λοιποί: να συνεχίσουν να μπαίνουν μέσα ή να συμμαζέψουν την επιχείρησή τους, "να σώσουν οτιδήποτε αν σώζεται" και ενδεχομένως και τις θέσεις εργασίας αυτών που θα μείνουν; Το κράτος και οι διάφορες επιχειρήσεις και οργανισμοί του θα πρέπει να επιβαρύνουν εσαεί το σύνολο των πολιτών, ασχέτως παραγωγικότητας; Και τέλος με την ίδια λογική που οι μικρές επιχειρήσεις ας πούμε καλώς απολύουν γιατί το κακό κράτος τους επιβάλει φόρους, και οι μεγαλύτερες καλώς δεν απολύουν κι αυτές; Σε άλλο περιβάλλον λειτουργούν; Δεν επιβάλλονται και σ' αυτές υπέρογκοι φόροι; Εάν δεν βγάζει κέρδος μια επιχείρηση θα πρέπει εσαεί να συνεχίσει να υπάρχει εις βάρος των ιδιοκτητών της; Η επιχειρηματολογία αυτή είναι για μένα σαφές ότι στρέφεται κατά του ίδιου του καπιταλιστικού συστήματος και της ελεύθερης οικονομίας μόνο που συχνά δεν το αναφέρει ευθέως για ευνόητους λόγους! Τέλος (ξανά τέλος!) είναι εύκολο να πετάμε τη μπάλα στο κράτος ότι φταίει για το ένα και φταίει για το άλλο, όμως πρέπει και τα κόμματα (δεξιά και αριστερά) να μας πουν τι έχουν κάνει τόσα χρόνια από τις θέσεις της συμπολίτευσης και της αντιπολίτευσης για να αναπτυχθεί η οικονομία, να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας κ.λπ. Μήπς; αντιπαλεύονταν (και συνεχίζουν να το κάνουν) κάθε επενδυτική πρόταση; Με το ζόρι θέσεις εργασίας δεν είναι δυνατόν να διατηρηθούν μακροπρόθεσμα, ούτε καν μέσα στον Περισσό, αυτό αποδεικνύεται από τις απολύσεις στον Ριζοσπάστη. Επίσης για κάποιον φίλο που ανέφερε ότι το ΚΚΕ δεν πάει να διαμαρτυρυθεί για π.χ. τον φούρνο που έκλεισε αλλά πάει μόνο στις μεγάλες επιχειρήσεις, έχω να απαντήσω ότι (αφού σύμφωνα με την Λιάνα κάθε απόλυση είναι άδικη) μια εξήγηση είναι ότι δεν πάει γιατί εκεί είναι λίγες οι ψήφοι και δεν προσφέρεται η περίπτωση για ψηφοθηρία και προβολή από τα κανάλια.
Αυτά τα ολίγα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  09:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη έχεις ξεπεράσει και τα καλύτερα τρολ. Πας για βραβείο επώνυμου τρολαρίσματος. Τα συγχαρητήριά μου.
Χθες αφιερώσαμε ώρες για να εξηγούμε τις σκέψεις μας, και εσύ αντί να αντικρούσεις με επιχειρήματα, με μια μονοκοντυλιά αποφάνθηκες ότι "δικαιολογούμε μαλακίες".
Και εγώ λέω απόψεις και στοιχεία. Και πηγές. Απλά τα προσπερνάτε με αφορισμούς

Σήμερα εκτός όλων των άλλων, ντε και καλά επιμένεις να βγάλεις νάνο τον κολοσσό, απέναντι σε μια επίσημα χρεοκοπημένη εταιρία. Και όλα αυτά με χαρακτηρισμούς και σοβαρά επιχειρήματα τύπου "συριζαίος", "τσίπριζα", "ιντιμίντια" (ειδικά για το τελευταίο, ξέρεις πολύ καλά ότι ούτε εγώ που ξεκίνησα το θέμα, ούτε κάποιος άλλος, παραθέσαμε πηγές από αυτό).
Το σκεπτικό μου με τις εταιρείες το ανέφερα πιο πάνω. Η μία ανήκει κατά ένα μικρό μέρος σε μια οικογένεια και σε χιλιάδες μικρομετόχους. κανένας δεν απολαμβάνει ισχύ με αυτήν, εκτός από την οικογένεια της διοίκησης που έχει επίπεδο διαβίωσης, εν αντιθέσει με τις μπίζνες των "κομμουνιστών¨. Επ΄αυτού δεν έχω δει καμμιά αντίκρουση. Οσο για τις πηγές δεν έχει σχέση αν πήρατε από το ιντυμεντια η συναφούς ιδεολογίας και κύρους.


Όχι πείτε μου, αν έμπαινε ένας ανώνυμος και έγραφε τέτοια αλλεπάλληλα ποστ τυφλωμένα από εμπάθεια, τι θα λέγατε?

Δεν μπαίνω άλλο στο κόπο να σου εξηγώ και να απαντώ σε αυτά που γράφεις. Ως τώρα το έκανα, όχι για να πείσω εσένα, μια και ξέρω ότι από την εμπάθεια που έχεις, ποτέ δεν θα πειστείς. Το απέδειξες περίτρανα το τελευταίο διήμερο. Έγραφα, για να προβληματίζονται οι αναγνώστες από τη συζήτηση, μέσω των απαντήσεων σε σένα. Τώρα πλέον ούτε αυτό χρειάζεται, εκτίθεσαι τόσο, που πετάς στα σκουπίδια το αν και όσο δίκιο έχεις, ζημειώνοντας τις θέσεις σου και αυτούς που υποστηρίζεις.
Δεν υποστηρίζω κανέναν. Έχω γράψει κατηγορίες και χαρακτηρισμούς για όλους. Εχω γράψει για τον Καραμανλή, για τον Παπανδρέου για την ακροδεξιά (εξαιτίας τους μάλιστα βρίστηκα και με την ΝΙΚΕ)
Επίσης παραδέχτηκα εδώ ότι είχα λανθασμένη άποψη για τον τρόπο εξόρυξης του χρυσού. Είμαι ο τελευταίος που μπορώ να κατηγορηθώ ότι υποστηρίζω και είμαι κολλημένος με κάποιον. Για πες μας και εσύ για τον εαυτό σου αν ισχύουν αυτά.

Όλοι οι υπόλοιποι συμφωνούντες και διαφωνούντες, παραθέτουν και πέντε σοβαρά επιχειρήματα (αν και θα περίμενα από τον Rigo να σχολίαζε μερικά από τα σημεία και τέρατα που διαβάζουμε. Όχι επειδή είναι υπέρ της θέσης μας να κάνουμε το κορόιδο, αλλά για την άλλη πλευρά να ψάχνουμε λέξη προς λέξη να εφεύρουμε φάουλ).
ΓΙα σένα τα μόνα σοβαρά επιχειρήματα είναι αυτά που κατηγορούν την κυβέρνηση και τους κακούς δανειστές. Δεν μπορώ να μπω σε αυτή την λογική.

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!

Edited by - MANOLIS2004 on 28/02/2013 09:24:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  09:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εεε, καλημέρα σας! Τι να πρωτοσχολιάσω, θα ξαναμπώ στο τριπάκι και θα γράφω σεντόνια και δεν προλαβαίνω! Σας διαβάζω, όμως. Ακόμα χρωστάω μια απάντηση στον Γυπαετό στους ντοπαρισμένους Κενυάτες!

Με καλύπτει ο Deorum ο Gypaetos και στην ουσία (αλλά όχι στον τρόπο έκφρασης) ο Μανώλης.
Γνωρίζετε ότι είμαι φιλελεύθερος, (στα νιάτα μου πέρασα από το τότε ΚΚΕ Εσωτ. και την πρώτη φορά που ψήφισα το 1989 ψήφισα Μανόλη Γλέζο που τότε κατέβαινε μόνος του) οπότε ανάλογες θα είναι και οι απόψεις μου.
Θεωρώ τον καπιταλισμό ως το λιγότερα χειρότερο σύστημα και τη σημερινή κοινοβουλευτική δημοκρατία more or less το λιγότερα χειρότερο πολίτευμα.

Θεωρώ ότι ο σύριζα (παρά το ότι έχει μαζέψει όλο το "καλό" παλιό παπανδρεϊκό πασόκ) και η χα είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος: Φασισμός, υφέρπων και ενίοτε ολοφάνερος.

Έχω πολύ συγκεκριμένη άποψη για τον χρυσό, τα μεταλλεύματα και τα ορυκτά της Ελλάδας τόσο γενική όσο και ειδική διότι παλιά εργαζόμουν σε μεταλλευτική εταιρεία και ξέρω μερικά πράγματα παραπάνω. Απλά, δεν θα την εκφράσω εδώ.

Το "μαζί τα φάγαμε" θεωρώ ότι είναι η σωστότερη κουβέντα που έχει ειπωθεί από έλληνα πολιτικό, υπό την έννοια ότι η συνολική τιμωρία είναι ανάλογη με τη συνολική ευθύνη, αλλά δυστυχώς ατομικά δεν είναι καθόλου έτσι: Πληρώνουν ανήθικα περισσότερο αυτοί που έφαγαν λιγότερο.

Δίνω πολύ μεγάλο βάρος στην ατομική ευθύνη του κάθε πολίτη, του κάθε ανθρώπου γενικότερα, της κάθε προσωπικότητας και δεν δέχομαι να κατηγορώ κάποιον άλλον ότι δεν κάνει καλά τη δουλειά του αν εγώ, πάνω και πρώτα απ' όλα δεν είμαι οκ.

Θεωρώ ότι είμαστε (από πάντα) μια σάπια και διεφθαρμένη κοινωνία οπότε κάθε πτυχή/έκφανσή της θα είναι σάπια και διεφθαρμένη: από την πολιτική, την κάθε εξουσία, τον αθλητισμό, τα πάντα.

Προσπαθώ να μην προσβάλλω κανέναν συνομιλητή μου, αν ποτέ το έχω κάει σίγουρα δεν ήταν εσκεμμένο, ζητώ συγγνώμη.

Προσπαθώ να αλλάξω τον μικρόκοσμό μου γινόμενος η αλλαγή που θέλω, να σέβομαι τους νόμους προσπαθώντας να πείσω και τους άλλους να το κάνουν αυτό.

Τρέχω για την ευχαρίστησή μου και να προσπαθήσω να είμαι στον Ημί στα Τρίκαλα να τα πούμε από κοντά με τον Κώστα!

Edited by - Rigelian on 28/02/2013 09:48:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  09:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι κινείται...

Υπεγράφη το μεσημέρι, στο Μέγαρο Μαξίμου η συμφωνία μεταξύ της κυβέρνησης και της εταιρίας Philip Morris, η οποία έχει δεσμευθεί να απορροφήσει τη μισή παραγωγή της Ελλάδας σε καπνό δεσμεύεται την τριετία 2013 – 2015.

Παρουσία του πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά υπεγράφει το μεσημέρι στο Μέγαρο Μαξίμου η συμφωνία μεταξύ της κυβέρνησης και της εταιρίας Philip Morris, η οποία έχει δεσμευθεί να απορροφήσει τη μισή παραγωγή της Ελλάδας σε καπνό την τριετία 2013 – 2015.

Από την πλευρά της ελληνικής κυβέρνησης την συμφωνία υπέγραψε ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Αθανάσιος Τσαυτάρης.

H ελληνική παραγωγή καπνών ανέρχεται σε ετήσια βάση περίπου σε 26 εκατομμύρια κιλά. Τα 20 εκατομμύρια κιλά είναι καπνά ανατολικού τύπου και τα υπόλοιπα 6 εκατομμύρια κιλά είναι ποικιλίας Virginia.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η εταιρία αναμένεται να αυξήσει κατά 20% τις αγορές της στα καπνά ανατολικού τύπου με αποτέλεσμα, να απορροφά ακόμη και πάνω από το 50% της ελληνικής παραγωγής καπνού.

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  10:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν κάποιοι θεωρούν τα όσα συμβαίνουν στη Χαλκιδική «ειδική περίπτωση» για τον τρόπο που αντιμετωπίζονται οι επενδύσεις στην Ελλάδα, δεν έχουν παρά να δουν τι συμβαίνει στην Κέρκυρα, σε ένα από τα νησιά που, για δεκαετίες, αποτέλεσε την αιχμή του ελληνικού τουρισμού. Το δημαρχιακό συμβούλιο του Δήμου, πολιτιστικοί, περιβαλλοντικοί φορείς αλλά και το περιφερειακό συμβούλιο Ιονίων Νήσων αντιτίθενται στην μεταβίβαση και παραχώρηση (μέσω διεθνούς διαγωνισμού που ολοκλήρωσε το Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων) έκτασης 490 στρεμμάτων στη βόρεια Κέρκυρα, προκειμένου να υλοποιηθεί τουριστική επένδυση ύψους 100 εκατ. ευρώ από την εταιρεία NCH Capital.

Ήδη προσέφυγαν - δις - στο Συμβούλιο της Επικρατείας με στόχο να εμποδίσουν την επένδυση που θα υλοποιηθεί στην περιοχή Ερημίτης της Κασσιόπης. Ζητούν να ακυρωθεί η πράξη που εξέδωσε το 2012 η Διυπουργική Επιτροπή Αναδιαρθρώσεων και Αποκρατικοποιήσεων, με την οποία η συγκεκριμένη έκταση μεταβιβάστηκε στο ΤΑΙΠΕΔ. Στην προσφυγή αναφέρουν πως στην εν λόγω έκταση περιλαμβάνονται τμήματα που δεν ανήκουν στην ιδιωτική περιουσία του Δημοσίου (δάση, αιγιαλός κλπ) και γι΄ αυτό το λόγο η μεταβίβαση είναι παράνομη. Επίσης, υποστηρίζουν ότι παραβιάζεται το άρθρο 24 του Συντάγματος λόγω κινδύνου αλλοίωσης ευαίσθητων περιβαλλοντικά χαρακτηριστικών του ακινήτου.

Την αντίθεσή τους στην πρώτη ουσιαστικά παραχώρηση δημόσιας γης μέσω του ΤΑΙΠΕΔ εξέφρασαν πολιτικές παρατάξεις και εκπρόσωποί τους: ο ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ Κέρκυρας έκανε λόγο για “καταπάτηση της δημόσιας περιουσίας και απόλυτο ξεπούλημα προς 46 ευρώ το τετραγωνικό”, το ΚΚΕ προειδοποίησε πως “η συγκεκριμένη επένδυση θα πλήξει όλες τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις της περιοχής και θα τις οδηγήσει σε κλείσιμο”. Οι Οικολόγοι Πράσινοι τόνισαν πως “το όφελος στην αγορά εργασίας, μπορεί να θεαθεί θετικά μόνο από όσους ονειρεύονται την ανάπτυξη με όρους της δεκαετίας του ΄70”, ενώ ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος των Ανεξάρτητων Ελλήνων κατέθεσε ερώτηση στην οποία, μεταξύ άλλων, σημειώνεται πως “ο «επενδυτής» που θα επιλεγεί θα μπορεί να κατασκευάσει ό,τι θεωρεί ότι θα εξυπηρετεί, μέσα στην αρπαχτή της επένδυσής του, τις ανάγκες των πελατών του”. Ερώτηση, όμως κατέθεσε και η (πρώην ανεξάρτητη) νυν βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Α. Γκερέκου, στην οποία αναφέρει πως η εμπορική αξία των ακινήτων στην ευρύτερη περιοχή είναι σαφώς μεγαλύτερη έως και πολλαπλάσια.

Άγνοια

Τι, λοιπόν, συμβαίνει στη Κασσιόπη; Γιατί Τοπική Αυτοδιοίκηση, βουλευτές και κόμματα αντιτίθενται σε μια τουριστική επένδυση, σε ένα νησί που γνώρισε τα οφέλη του τουρισμού ήδη από τα τέλη της δεκαετίας του 1960 και «ζει» από αυτόν; Μήπως οι τοπικοί άρχοντες αφουγκράστηκαν και ασπάστηκαν την αντίθεση της κοινωνίας, η οποία, αίφνης, αποστρέφεται τα ευρώ και το συνάλλαγμα που κάθε καλοκαίρι αφήνει ο τουρισμός στο νησί και αποφάσισε να επιστρέψει στις εποχές της ελαιοπαραγωγής που εγκαταλείφθηκε για τα room to let;

Μάλλον όχι. Δυστυχώς, διαπιστώνεται πως η πλειονότητα των κατοίκων δεν γνωρίζει παρά μόνο σε αδρές γραμμές για την υπόθεση Ερημίτης. Και όσοι γνωρίζουν, μεταφέρουν την εσκεμμένα λανθασμένη πληροφόρηση που διάφορες παρατάξεις και συμφέροντα παρέχουν. Για παράδειγμα, γίνεται λόγος πως η έκταση των 490 στρεμμάτων στην Κασσιόπη παραχωρείται στην NCH Capital προς 23 εκατομμυρίων ευρώ, ή αλλιώς για 46 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο για εκατό χρόνια.

Εσκεμμένα, δεν αναφέρεται πως το σύνολο της επένδυσης είναι ύψους 100 εκατ. ευρώ , εκ των οποίων τα 23 εκατ. ευρώ αφορούν στο οικολογικό αντάλλαγµα για την απόκτηση του δικαιώµατος της επιφάνειας. Επιπλέον 2,3 εκατ. ευρώ αφορούν στη πιθανή συµµετοχή του ΤΑΙΠΕ∆ στην µελλοντική υπεραξία του ακινήτου µετά από 6 χρόνια, ενώ ο επενδυτής έχει δεσμευτεί για επένδυση 75 εκατ. ευρώ για την ανάπτυξη του ακινήτου. Το πιο σημαντικό: από τα 490 στρέμματα, τα 320 στρέμματα βάσει της συμφωνίας θα παραµείνουν προσβάσιµα στο ευρύ κοινό. Δηλαδή ο επενδυτής έχει το δικαίωµα να αξιοποιήσει περίπου 36 στρέμματα για ήπια τουριστική ανάπτυξη. Η γη παραµένει στην κυριότητα του Ελληνικού ∆ηµοσίου, καθώς η αξιοποίηση θα πραγµατοποιηθεί µε τον θεσµό της επιφάνειας. Και βέβαια, επαναλαμβάνεται, δεν πρόκειται για πώληση, αλλά για εκχώρηση της επιφάνειας της έκτασης.

Άγνοια υπάρχει και για το αντικείμενο της επένδυσης, κάτι που εντείνει τη σύγχυση. Ας διαβάσουν, λοιπόν στην “Στρατηγική μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων ειδικού Χωροταξικού Σχεδίου αξιοποίησης ακινήτου περιοχής Ερημίτη Κασσιόπης Ν. Κέρκυρας” που έδωσε στη δημοσιότητα το ΤΑΙΠΕΔ πως η λύση που επιλέγεται αφορά στην ανέγερση κυρίως παραθεριστικών κατοικιών και ξενοδοχείου του οποίου, όμως, η δόμηση δεν θα υπερβαίνει το 20% της συνολικής δόμησης του ακινήτου. Η λύση αυτή που επιλέχθηκε έναντι ανέγερσης ξενοδοχειακού συγκροτήματος με ένα ποσοστό τουριστικών καταλυμάτων και πετυχαίνει μικρότερο συντελεστή δόμησης, παρουσιάζει δηλαδή τη μικρότερη πυκνότητα κατοίκησης και άρα επιβαρύνει λιγότερο το περιβάλλον. Επιπλέον, με την ανάπτυξη παραθεριστικών κατοικιών, δημιουργείται σχέση μονιμότητας και αλληλεπίδρασης των παραθεριστών με την περιοχή, άρα καταρρίπτεται και το επιχείρημα πως τα τοπικά εμπορικά καταστήματα, οι χώροι εστίασης και αναψυχής και γενικότερα η τοπική κοινωνία δεν ωφελείται.

Όσο για τα επιχειρήματα περί του οικοσυστήματος που υιοθετούνται, ας αξιολογηθούν από τους ειδικούς. Οι γνωρίζοντες δεν μπορούν παρά να συμφωνήσουν με όσα αναφέρονται στην περιβαλλοντολογική μελέτη, η οποία περιγράφει την η έκταση ως πλήρως αναξιοποίητη. “Οι παραλίες είναι προσβάσιμες μόνο από μονοπάτια, τα οποία είναι σχετικά δύσβατα ή από την πλευρά της θάλασσας, με τουριστικά σκάφη. Εξάλλου, οι παραλίες και η λίμνη δίνουν την αίσθηση εγκατάλειψης, αφού είναι εμφανή τα απορρίμματα που κυρίως εκβράζονται εκεί από τη θάλασσα. Η πυκνή βλάστηση που καλύπτει τον χώρο έχει φτάσει πλέον σε τέτοιο σημείο ωριμότητας που καθίσταται άμεσα ευάλωτη σε κινδύνους δασικών πυρκαγιών. ∆εν υπάρχει σήμερα κανένας σχεδιασμός για αποτροπή του κινδύνου αυτού, ούτε σε ότι αφορά προληπτικά μέτρα (π.χ. αντιπυρικές λωρίδες), ούτε σε μέτρα διαχείρισης της βλάστησης για μείωση του κινδύνου πυρκαγιάς”, καταλήγοντας πως “τμήματα στην βόρεια πλευρά του ακινήτου έχουν ήδη εκτεθεί σε καταπατήσεις”.

Ερωτήματα

Παραβλέποντας πως στο στάδιο υλοποίησης αλλά και μετά θα δημιουργηθούν θέσεις εργασίας, η πραγματικότητα είναι πως υλοποίηση μιας τέτοιας επένδυσης δύσκολα δεν θα έχει άμεσα οφέλη, τόσο σε επίπεδο προβολής, όσο και αναβάθμισης του τουριστικού προϊόντος του νησιού. Δυστυχώς, η πραγματικότητα είναι πως το τουριστικό προϊόν που προσφέρει η Κέρκυρα έχει χάσει έδαφος, σε αντίθεση με άλλες περιφέρειες ή νησιά, όπως για παράδειγμα η Ρόδος όπου συντονισμένα δήμος, ξενοδόχοι, επιμελητήρια κάθε χρόνο προμοτάρουν το νησί σε όλη την Ευρώπη. Αντίθετα, είναι πολύ πρόσφατη η προβολή ενός άκρως προσβλητικού reality show στο Channel 4 για τον Κάβο, που μόνον ως θετική δεν αξιολογήθηκε.

Το πως η Κέρκυρα έφθασε, από ένα νησί που κάποτε αποτελούσε τόπο διακοπών του διεθνούς jet set, να θεωρείται ένας φθηνός προορισμός για τους χαμηλόμισθους Ευρωπαίους και τουριστικά να συντηρείται σήμερα από την κρουαζιέρα, αποτελεί αντικείμενο διαφορετικής συζήτησης. Ας την ξεκινήσουν οι αρμόδιοι. Η απουσία μιας κρίσιμης μάζας σύγχρονων και πολυτελών ξενοδοχειακών μονάδων, ίσως να δίνει την απάντηση. Μια, όμως, επένδυση όπως αυτή που σχεδιάζεται στην Κασσιόπη, δεν θα άλλαζε την εικόνα; Πριν βιαστεί κανείς να απαντήσει, ας ρωτήσει τους Μεσσήνιους αν ωφελήθηκαν τουριστικά, αν η γη τους πήρε αξία μετά την επένδυση της οικογένειας Κωσταντακόπουλου για την δημιουργία του Costa Navarino στην Πύλο ή για τις υπεραιωνόβιες ελιές που μεταφέρθηκαν μία – μία και ξαναφυτεύτηκαν στην περιοχή μετά την ολοκλήρωση των εργασιών.

Υπάρχουν, όμως, και άλλα ερωτήματα, αναφορικά με την αντίθεση διαφόρων στην αξιοποίηση του Ερημίτη. Στην ευρύτερη περιοχή και ιδιαίτερα στο κομμάτι από την Κασσιόπη έως την Κουλούρα, υπάρχουν εκατοντάδες πολυτελείς βίλες οι οποίες κάθε χρόνο ενοικιάζονται μέσω αγγελιών στο διαδίκτυο ή μέσω άλλων οδών που είναι αμφίβολο κατά πόσον αποδίδουν έστω και ένα ευρώ στο ελληνικό δημόσιο. Φυσικά και οι κάτοχοί τους έχουν κάθε λόγο να εναντιώνονται σε μια επένδυση η οποία αφορά την κατασκευή, πώληση ή μίσθωση παραθεριστικών κατοικιών στην περιοχή. Το κυριότερο, όμως ερώτημα αφορά το ρόλο που έχουν οι επερχόμενες δημοτικές εκλογές στην απόφαση της τοπικής αυτοδιοίκησης να αντιταχθεί σε μια τουριστική επένδυση, σε ένα νησί που εξαρτάται από τον τουρισμό.

Εντελώς τυχαία, βέβαια, δεν έγινε καμία προσπάθεια των εκπροσώπων της τοπικής αυτοδιοίκησης να αναζητήσουν μια κοινή γραμμή πλεύσης με τον μελλοντικό επενδυτή προκειμένου να υπάρξουν κοινές ωφέλειες. Για παράδειγμα να διασφαλιστούν θέσεις εργασίας και μετά την περίοδο της κατασκευής. Αυτό, βέβαια, απαιτεί κάποιον μακροπρόθεσμο σχεδιασμό για τον οποίο δεν φημίζονται οι εκλεγμένοι άρχοντες. Οι οποίοι, παρεμπίπτοντως, ασπάζονται τα επιχειρήματα να δημιουργηθεί περιβαλλοντολογικό πάρκο στην περιοχή: ας βρουν πρώτα ποιος θα το χρηματοδοτήσει και συντηρήσει. Μήπως ο δήμος, ένας από τους πλέον επιβαρυμένους οικονομικά στη χώρα;

Ποιούς, όμως, θα ωφελήσουν τελικά οι μαύρες σημαίες (μόνιμο αξεσουάρ των αντιδρώντων) που θα συνοδεύουν τις κινητοποιήσεις μόλις ξεκινήσουν οι εργασίες για τη δημιουργία της μονάδας; Το πιθανότερο, θα πρόκειται για μια ακόμη απόδειξη ότι η Ελλάδα αποτελεί ένα αφιλόξενο μέρος για επενδύσεις και ότι με διάφορες προφάσεις ένα κομμάτι της κοινωνίας στην πραγματικότητα πολεμά για να μην αλλάξει τίποτα από όσα μας έφεραν έως εδώ.


Πηγή:www.capital.gr

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  10:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και η Ταϊλάνδη είναι από τους πιο τουριστικούς προορισμούς παγκοσμίως.
Ας σπεύσουμε λοιπόν!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  10:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι και ανεβαίνει, ενώ η Κέρκυρα χάνει...παρόλο που είναι δίπλα από την πλούσια Ευρώπη.


MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  11:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπότε
για να μην "χάσει" η Κέρκυρα
και η κάθε "Κέρκυρα"
ας προετοιμάσουμε και τα παιδιά μας
να μας φέρνουν ένα "καλό" εισόδημα στο σπίτι...

Εμείς οι πιο μεγάλοι,
σαν όλοι οι νεοέλληνες,
κάτι ξέρουμε από δουλειά
σαν γκαρσόνια.

Yes mister!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 47 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000