Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Σκουριές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 47

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  21:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαβάστε αυτό το άρθρο.
Προλαβαίνετε
πριν αρχίσει η φατμαγκιούλ
και το μάστερ σεφ :
Γκάνα: Το κατάμαυρο «σουξέ» του ΔΝΤ

http://www.efsyn.gr/?p=25880
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  21:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε όλα αυτά Διαμαντή, πρέπει να ξέρουμε το πρίν.

Η κατάσταση αν είναι άσχημη τώρα 100 φορές, μήπως πρίν ήταν άσχημη 1000 φορές?

Τα πάντα είναι σχετικά, και η βελτίωση έχει να κάνει πάντα με την προηγούμενη κατάσταση, και όχι με κάτι ιδεατό που έχουμε στο μυαλό μας.

Ναι μπορεί ο μέσος όρος ζωής να είναι 45χρόνια, και να πεθαίνουν 100.000 τον χρόνο από έλλειψη πόσιμου νερού.
Αν πριν ο μέσος όρος ζωής ήταν 35χρόνια, και πέθαιναν 300.000 από έλλειψη νερού?

Εκτός αν περιμέναμε να γίνουν ξαφνικά ως δια μαγείας, μέσα σε 2 χρόνια πχ, σουηδοί.

Αφήστε την Γκάνα, και κοιτάξτε την Λετονία. Ευρωπαϊκή χώρα, πέρασε το ΔΝΤ είδε και απείλθε. Τώρα έχει την μεγαλύτερη ανάπτυξη στην Ευρώπη, και τρέχει με ιλιγγιώδης ρυθμούς να γίνει για πρώην ανατολικό μπλόκ η δυνατότερη χώρα.
Κάντε λίγο google, μην θέλετε έτοιμα λίνκ και σας βάζω εγώ όποια με συμφέρουν, γιατί εγώ θα σας βάλω λίνκ από δεξιόθεν πηγές. Ας βρεθεί ένα αριστερόθεν το οποίο παρουσιάζει άλλη σκοπιά από αυτήν που λέω εγώ, για την επιτυχία του προγράμματος.

Edited by - Deorum on 28/02/2013 21:22:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  21:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Σε όλα αυτά Διαμαντή, πρέπει να ξέρουμε το πρίν.

Η κατάσταση αν είναι άσχημη τώρα 100 φορές, μήπως πρίν ήταν άσχημη 1000 φορές?

Τα πάντα είναι σχετικά, και η βελτίωση έχει να κάνει πάντα με την προηγούμενη κατάσταση, και όχι με κάτι ιδεατό που έχουμε στο μυαλό μας.


Διάβασε βρε Γιώργο ολοκληρωμένα το άρθρο.
Μεταξύ πολλών άλλων γράφει :

«Σύμφωνα με τους όρους του Παγκόσμιου Οργανισμού Εμπορίου δεν μπορούμε να περιορίσουμε την εισαγωγή συγκεκριμένων προϊόντων. Αν υπήρχε νόμος που θα περιόριζε την εισαγωγή αυτών των προϊόντων, οι αγρότες μας θα πουλούσαν ανταγωνιστικά»

«Το υπουργείο Γεωργίας παλιά μας προμήθευε με λιπάσματα, αλλά τώρα το έκοψαν. Δεν μας επισκέπτονται ποτέ όπως έκαναν πριν. Δεν καταλαβαίνω γιατί η κυβέρνηση δεν μας υποστηρίζει»

«Η κυβέρνηση περικόπτει τα μέσα, περικόπτει τις επιδοτήσεις, τις έρευνες, τις τεχνολογικές εξελίξεις, όλα περικόπτονται»

«Οι περικοπές στον δημόσιο τομέα, που ήταν μία από τις προϋποθέσεις του ΔΝΤ για τη σύναψη της νέας δανειακής σύμβασης του 2009, έχουν πλήξει καίρια τον τομέα της δημόσιας εκπαίδευσης της Γκάνας»


Βλέπουμε λοιπόν τι ήρθε να ... επιλύσει
τάχα μου το ΔΝΤ,
και τι έχει καταφέρει.

Δηλαδή ρε παιδιά
θα πρέπει να εξηγούμε λέξη - λέξη
φράση - φράση
παράγραφο - παράγραφο
για να χάσουμε στο τέλος
το βασικό νόημα;

Paralysis by analysis θα πάθουμε στο τέλος όλοι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  22:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Μανώλη
εκπλήσσομαι που τον έχεις σε υπόληψη!!!!

Κώστα
βάστα μικρό καλάθι γιατί και οι άλλοι που θα έρθουν δεν ξέρεις τι καπνό φουμάρουν. Νομίζεις ότι ξέρεις.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


Καλά Βασίλη, ακόμη να καταλάβεις τόσα χρόνια ότι όσα γράφει ο Μανώλης, τα γράφει επειδή είναι φανατικός πασόκος? (για να χρησιμοποιήσω μια δική του έκφραση που δεν είναι του κατηχητικού)

Φυσικά και κρατάω μικρό καλάθι, όπως έχω ξαναγράψει, όποιος έρθει στην εξουσία και κάνει τις ίδιες εξαπατήσεις και προδοσίες με τους τωρινούς, ή λιγότερες, ή έστω μία, θα λέω τα ίδια ακριβώς που λέω για τους τωρινούς. Δεν υποστηρίζω κανέναν παρά μόνο τις απόψεις μου.


quote:
Originally posted by MANOLIS2004

Σταμάτη το είπα για τους Δημοσίους υπαλλήλους γιατί ο συνάδελφος που το είπε ήταν δημόσιος υπάλληλος. Και πρότεινε να πετάξουμε στον εκλεγμένο (καλώς η κακώς) πρωθυπουργό γιαούρτι (εμείς όχι αυτός) στον αγώνα.
Αν αυτός που το έλεγε ήταν παπάς θα έλεγα για παπάδες.
Μην πιάνεστε από αποσπασματικές φράσεις και βγάζετε αυθαίρετα συμπεράσματα.
Τέλος πάντων θα σταματήσω να μιλάω έτσι και ζητάω συγνώμη από όσους φίλους θίχτηκαν προσωπικά

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!

Κι αν λεγόταν Μουζουράκης, θα κατηγορούσες όλους τους Μουζουράκηδες?
Κι αν εγώ είμαι παπάς, κι εσύ μαλώσεις με έναν άλλο παπά, εγώ τι θα φταίω να καταφέρεσαι εναντίον μου? (αλήθεια, όλες τις άλλες φορές που βρίζεις τους ΔΥ, το κάνεις επειδή σου έχει μείνει απωθημένο από εκείνο το ποστ?)
Δεν είχα σκοπό να επανέλθω σε διάλογο μαζί σου, αλλά το κάνω για να ενημερωθούν οι μη γνωρίζοντες, ότι είναι ψευδής ο ισχυρισμός σου ότι ο φορουμίτης που άνοιξε το θέμα το 2010 είναι ΔΥ, από πουθενά δεν προκύπτει κάτι τέτοιο. Αν θέλεις να δεχτούμε τη συγνώμη σου, να γράφεις υπαρκτά πράγματα και όχι παραπληροφόρηση μήπως "κερδίσεις" τις όποιες εντυπώσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  22:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλλο όνομα και άλλο ιδιότητα..Οτι είναι ΔΥ το είχε πει..Ηταν γνωστό μέλος τότε..
Και δεν κατηγορώ ΟΛΟΥΣ τους ΔΥ, κατηγορώ ΜΟΝΟ όσους έχουν διοριστεί με τα γνωστά κριτήρια, οσους είναι κομματικοί πελάτες.. όσους αμείβονται με εξωφρενικές αμοιβές και όσους είναι εργατοπατέρες.
Δεν θέλω να κερδίσω καμμιά εντύπωση, ουτε γκόμενα ψάχνω εδώ, ουτε το αφεντικό μου διαβάζει..κουβέντα κάνουμε.


MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!

Edited by - MANOLIS2004 on 28/02/2013 22:13:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  22:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φανατικός πασόκος εγώ? με τόσα που έχω σύρει στον παπανδρέου, στον Σημίτη, στον τσοχατζόπουλο και στα λοιπά μπουμπούκια? φαντάσου πως θα είναι οι μη φανατικοί τότε?
Γιατί δεν δέχεσαι απλά ότι υπαρχουν και άτομα που δεν είναι κολλημένα με μια ιδεολογία, αλλά βρίσκουν τα κακά και τα καλά σε όλους. Που την μια τετραετία μπορεί να ψηφίσουν ΝΔ και την άλλη ΔΗΜΑΡ?

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  22:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως σοβαρά τώρα, εγώ τον Σημίτη τον θεωρούσα τον τελευταίο σοβαρό πρωθυπουργό της χώρας. Και τον Μητσοτάκη. Τότε για τον Μητσοτάκι δεν ήξερα, αλλά όπως βλέπω τώρα τα πράγματα.
Ο ΓΑΠ δεν τον κράζω τόσο γιατί ήταν ένας γιατρός που ανέλαβε έναν ετοιμοθάνατο ασθενή, οπότε δεν πιστεύω ότι φταίει, όμως τον θεωρώ ανίκανο.

Ο Σαμαράς, ο απύθμενος κολοτούμπας και πολιτικάντης, (όσοι είναι στην αντιπολίτευση πάντα πέφτουν στις ίδιες λογικές που μισώ) τελικα αποδεικνύεται ανώτερος των περιστάσεων.
2-3 πράγματα που βασίζω την κρίση μου είναι πρωτογενές πλεονασμα, και μια σοβαρή δουλειά πλέον στην αστυνομία σε όλους τους τομείς, όπως λαθρομεταναστευτικό, εγκληματικότητα, και τέλος στην ασυδοσία. Μπορεί στον ΣΥΡΙΖΑ να τον κατηγορούν για μια δήλωσή του στο παρελθόν, (που να ξέρει στο κάτω κάτω) αλλά επί των ημερών του μπήκε φυλακή ο κύριος αυτός.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  22:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Σημίτης είναι ο πρωθυπουργός που ανέχτηκε τα σκάνδαλα, από χρηματιστήριο μέχρι Τσοχατζόπουλο, που ευθύνεται για την Ολυμπιάδα που μας κατέστρεψε και για τα Ιμια...Δεν του καταλογίζω πρόθεση η ανεπάρκεια, απλά ο άνθρωπος είναι καθηγητής...Πάντως εγώ ο αρχιπασόκος τον θεωρώ το ίδιο με τον κ. καραμανλή τον νεώτερο..(τι κόσμιος που έγινα!!!!!!!)

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  22:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ο Σαμαράς πέρα από την δουλειά σε ασφάλεια, ασυδοσία, προσπαθεί να δημιουργήσει θέσεις εργασίας και αυτό είναι το μεγαλύτερο που του αναφνωρίζω..χτυπάει μια μια πόρτα και ζητάει βοήθεια..πότε την unilever, την Philip Morris κλπ..
Βέβαια ο κ. Τσίπρας θα ήθελε να μας φορτώσει με 300000 νέους αξιότιμους ΔΥ, αλλά δεν γίνεται ρε παιδιά..πωςνα το κάνουμε....το πάρτυ τελέιωσε!

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!

Edited by - MANOLIS2004 on 28/02/2013 22:33:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  22:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγάντα
κι ο χρόνος
που πάει χέρι - χέρι με τη λήθη
θα ξεπλύνει τις αμαρτίες
όλων όσων κυβέρνησαν
το "ετοιμοθάνατο" λαό.

Έτσι ώστε
να κερδίσουνε την υστεροφημία τους
έστω και στα ... τέταρτα -ήντα τους.

Αλήθεια,
ετοιμοθάνατους δεν μας παρέδωσε
ο ΓΑΠ και στους επόμενους;
Άρα, κανένας "γιατρός" δεν φταίει.
Παρά μόνο ο "ασθενής"...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  22:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε τα καταφερνει και πολυ καλα όμως ...έτσι δεν είναι?

Μήπως λοιπόν απο το να προσπαθεί να δημιουργήσει μελλοντικά και υπθετικά 100 θέσεις δεν κοιτάει τις χιλιάδες που ΗΤΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ Η ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΧΑΘΟΥΝ... Μόνο απο την άυξηση στα τέλη επιτηδεύματος και στη φορολογία στα μπλοκάκια και τους μικροεπαγγελματίες που θα έλυνε το πρόβλημα της φοροδιαφυγής ...νααα οι διακοπές εργασίας. Πληρωνε τώρα και τα επιδόματα ανεργίας και να σου ψιλοδουλεύουν και μαύρα ορισμένοι απο αυτούς μπας και ζήσουν...

Μανώλη στα μαθηματικά εάν και λογιστής τα λες μπερδεμένα...

Έχουμε νέες θέσεις που προσίθονται (50 ..100 ..200 ...1000 ...όσες θέλεις πες) και θέσεις που χάνονται (10.000, 50.000 .....100.000). Κάνε την σωστή πράξη και πόσες επιλογές της κυβέρνησης μεγαλώνουν τον έναν ή τον άλλον αριθμό και μετά να μιλήσουμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  22:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Την καταστροφή που έκανε ο Μπούλης στην Ελλάδα δεν την ζήσαμε ποτέ, από την εποχή του εμφυλίου, αυτή είναι η γνώμη μου. Γιατί ναι μεν ο Σημίτης έκανε λαμογιές (υποθέτουμε) ο Παπανδρέου μοίραζε προνόμια, αλλά σε μια κατάσταση που ήταν ελεγχόμενη. Που μας έπαιρνε να κάνουμε και μερικές χάρες και σε 20 χρόνια βλέπαμε. Ο άλλος απλά τα παράτησε όλα, και στα τέτοια του τι θα συνέβαινε. Αντίθετα κοίταζε μέχρι τελευταία στιγμή να βολέψει όσους περισσότερους μπορούσε.
Γιαυτο λέω και ξαναλέω, όχι στους ανεπάγγελτους. Αν δεν έχεις πετύχει τίποτα στην ζωή σου ως τώρα, πως θα γίνεις διευθυντής μια ατελείωτης εταιρίας με 1002 προβλήματα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  23:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδή Σταμάτη όποιος μπορούσε να τα πάρει μαύρα και πριν δεν το έκανε, αλλά η αλλαγή της φορολογίας τον έκανε?
Οι φόροι έχουν αυξηθεί για όλους ακόμα και για τις ΑΕ, τα μονοπώλια οπως τα λένε οι κ.κ Τσίπρας και Παπαρήγα. Και εγώ διαφωνώ με την αύξηση της φορολογίας και θα προτιμούσα να απολυθούν μερικοί πεονάζοντες αξιότιμοι ΔΥ, αλλά ποιός μπορεί να τα βάλει με τον κ. Φωτόπουλο και με τους ομοίους του? Θα διαλύσουνε το κράτος.η τέλος πάντων ότι έχει μείνει από αυτό..

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2013 :  00:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν από Ένα-Δύο μήνες
άκουσα από τα κανάλια μας
ότι
''ο Μπάρακ
σκέφτεται να πάρει μέτρα
που ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ σε ύφεση
την Αμερικανική οικονομία''

Πώς ''ερμηνεύεται'' αυτή η είδησις
από τους ειδικούς
ή και από τους απλούς πολίτες;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2013 :  01:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επανερχόμενοι στο αρχικό θέμα.

Βίντεο με 20.700 προβολές σε 2 ημέρες (αν και ο τίτλος είναι υπερβολικός, σημασία έχει το περιεχόμενο).

"Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΑΛΕΞ/ΛΗΣ ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙ ON CAMERA ΤΟΝ ΚΑΝΑΔΟ ΠΡΕΣΒΗ "

http://www.youtube.com/watch?v=-XuIfISfXD8
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 47 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000