Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Σκουριές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 47

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2013 :  18:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να συμπληρώσω μόνο κάτι για το Γιώργο πριν για να μην μενουν εντυπώσεις πως δέχομαι αυτά που γράφεις ως δεδομένα. Το πρωτογεννές πλεόνασμα μπορείς να το δεις σε βάθος χρόνου ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ όπου σκουπίζεις κάτω απο το χαλί τα ελλείματα (αυτό που κατηγορούσες ότι εκαναν όλοι οι προηγούμενοι δηλαδή) και τα αφήνεις για το μέλλον....

Να το δούμε το "πρωτογεννές πλεόνασμα" σε βάθος χρόνου (με την απίστευτη μείωση στα έσοδα του κράτους που πλεόν εμφαίζουμε), όπως είδαμε και με άλλους συνομιλητές εδώ και αλλού πόσο μας γλύτωσε για παράδειγμα το πρώτο, το δεύτερο και το τρίτο μνημόνιο, το πρώτο "κούρεμα", το δεύτερο "κουρεμα", η φράντζα κλπ ...και πότε θα είχαμε ανάπτυξη, θετικά πρόσημα κτλ κτλ (τα είδαμε όλα αυτα με τα μάτια μας πλέον και κάποιοι διαψεύστηκαν παταγωδώς ενώ εμείς οι και τότε "γκρινιάρηδες" ΟΧΙ)

Του χρόνου να το δούμε λοιπόν το φετινό "πρωτογεννές πλεόνασμα"...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2013 :  19:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν πλέον κανείς δεν σου δανείζει, τότε και να θες δεν μπορείς να συνεχίσεις να έχεις έλλειμα...
Ο μόνος τρόπος να το διορθώσεις είναι ο βίαιος.

Και χωρίς τον δανεισμό της τρόικας, ίσως ήταν ακόμα πιο βίαιος γιατί όλα θα γίνονταν σε μια νύχτα.

Και πρόσεξε, λέω για το έλλειμμα, δεν λέω για το χρέος. Γιατί και να μας το χαρίζαν αυτό, με τους ρυθμούς που τρέχαμε, σε λίγα χρόνια, πάλι στα ίδια θα είμαστε. Μπαίναμε μέσα με τα μπούνια. Κάποιος θα την πλήρωνε. Οι Δημόσιοι υπάλληλοι? Η αγορά με φόρους? Κάποιος σίγουρα. Οι πλούσιοι? Οι φτωχοί? Η φοροδιαφυγή? Πάντως κάπου θα παίρνονταν τα χρήματα αυτά, πάλι η αγορά θα έσφιγγε βίαια = ύφεση με ότι αυτό συνεπάγεται, ανεργία μείωση μισθών, κτλ κτλ.

Τώρα για τις εκτιμήσεις κτλ, πως πέφτουν συνεχώς έξω, άστο, είναι άλλη κουβέντα.

Edited by - Deorum on 04/03/2013 19:14:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2013 :  19:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά δεν μου είπες ούτε εσύ.. Αφού ΔΕΝ έχουμε λεφτά όπως λες και "κάποιος" πρέπει να πληρώσει ...με τα 250 Ευρω μισθό συμφωνείς?

Ας απαντάμε στα πραγματικά ερωτήματα που πρέπει να τα αποφασίσουμε σήμερα (αφού τώρα το προτείνουν οι πολυεθνικές και ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΘΕΣΗ...τουλάχιστον εάν πρόκειται να αντιδράσεις) και ας αφήσουμε τα θεωρητικά στην άκρη για την οικονομία που δεν βγάζουν και πουθενά γιατί είναι ως συνήθως δογματικές επιφανειακές θεωρήσεις και γενικευμένες εκτιμήσεις των ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ καταστάσεων όπου τελικά δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα ο ένας στον άλλο όταν οι αντιλήψεις μας είναι παγιωμένες (εγώ πιστεύω για παράδειγμα ότι είμαστε πλούσια χώρα και το χρέος που πληρώνουμε δεν οφείλεται σε πραγματικά πρωτογενή παραγωγικά ελλείμματα αλλά σε ελλείμματα για τα οποία ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ πρεπει να πάνε φυλακή και να δημευθεί η περιουσία τους με συνοπτικές διαδικασίες)...

Edited by - sam on 04/03/2013 19:34:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2013 :  19:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Τελικά δεν μου είπες ούτε εσύ.. Αφού ΔΕΝ έχουμε λεφτά όπως λες και "κάποιος" πρέπει να πληρώσει ...με τα 250 Ευρω μισθό συμφωνείς?

Ας απαντάμε στα πραγματικά ερωτήματα που πρέπει να τα αποφασίσουμε σήμερα (αφού τώρα το προτείνουν οι πολυεθνικές και ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΘΕΣΗ...τουλάχιστον εάν πρόκειται να αντιδράσεις) και ας αφήσουμε τα θεωρητικά στην άκρη για την οικονομία που δεν βγάζουν και πουθενά γιατί είναι ως συνήθως δογματικές επιφανειακές θεωρήσεις και γενικευμένες εκτιμήσεις των ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ καταστάσεων όπου τελικά δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα ο ένας στον άλλο όταν οι αντιλήψεις μας είναι παγιωμένες (εγώ πιστεύω για παράδειγμα ότι είμαστε πλούσια χώρα και το χρέος που πληρώνουμε δεν οφείλεται σε πραγματικά πρωτογενή παραγωγικά ελλείμματα αλλά σε ελλείμματα για τα οποία ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ πρεπει να πάνε φυλακή και να δημευθεί η περιουσία τους με συνοπτικές διαδικασίες)...


Υποθέτω ότι δεν απευθύνεσαι σε μένα αλλά θα πω το προφανές: κανείς δεν είναι υπέρ των 300 ευρώ, ούτε φυσικά κι εγώ.
Αλλά να θέσω κι εγώ ένα ερώτημα: με ποιον τρόπο θα πετύχουμε την ανάκαμψη; Προφανώς όχι με το να πάνε οι μισθοί στα τάρταρα, αλλά πώς, τι κάνουμε λάθος και τι πρέπει να γίνει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2013 :  19:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πώ πω η τελευταία πρόταση θέλει συντακτικό,ξέχασες να βάλεις τελεία. Μισό να την χωνέψω.
:P

Να σε ρωτήσω εγώ κάτι άλλο?

Έχεις 30% +++ ανεργία.

Είναι άσχημο να δουλεύουν για 250€, και για κάτι λιγότερες μέρες ή ώρες αυτοί οι άνθρωποι?

Δεν συμφωνώ, αλλά δέχομαι την θεωρεία ότι σιγά σιγά μόλις αρχίζει και ρολάρει το πράγμα, θα διορθωθούν αυτά τα πράγματα. Όταν αρχίζει να ρολάρει το πράγμα, και αν αυτές κονομάνε, θα πούν κάντα τα 250€ 350€ πχ για ημιαπασχόληση, για να μην είμαι συνέχεια στο ψάξιμο για εργάτες. Και πάει λέγοντας. Γιατί όταν είναι πολύ λίγα τα χρήματα κάποιος θα πει, δεν αξίζει τον κόπο. Θα μείνω με την μάνα μου, και θα περνάω την μέρα μου με βιβλία και τρέξιμο.

Η κακές εταιρίες που λέτε, με την θεωρεία της φθηνής οικονομικής ζώνης, αν θέλουν ήδη μπορούν να πάνε κάλλιστα στην Πολωνία ή στην ξέρω γώ σλοβακία για να βρούν φθηνά χέρια. Εκεί αν ανοίξουν εργοστάσιο, λες να μην το στελεχώσουν?

Δεν συμφωνώ με τά 250€. Ούτε με τα 700€. Ούτε με τα 1000€. Θέλω όλοι να έχουμε 2000€.
Αν εσύ έχεις μαγαζί, έχεις κατώτερο μισθό?
Αν εγώ βγάλω φωτογραφίες την κυριακή, έχω κατώτερο μισθό? Έπιασα κανέναν από τον λαιμό και του είπα φέρε με το ζόρι?
Αν θέλει, αν δεν θέλει κανείς, θα κανονίσω την πορεία μου.

Δεν θέλω να υπάρχει κατώτερος μισθός καν.
Θέλω όμως ο μέσος μισθός να είναι, πχ 1000€.
Πως θα γίνει αυτό, μου λές?
Οι χώρες που έχουν μέσο μισθό υψηλό (γιατί ο κατώτερος είναι για λαική κατανάλωση) τι μοντέλα οικονομίας ακολουθούν?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2013 :  19:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με το τελευταίο που γράφεις, τα ελλείμματα οφείλονται σε κάποιους που πρέπει να πάνε φυλακή, αλλά δυστυχώς είναι τόσες πολλές οι τρύπες που υπάρχουν και το που κατέληξαν τα λεφτά, που μόνο ηθικούς λόγους θα εξυπηρετήσει κάτι τέτοιο.
Γιατί η ζημιά δεν ήταν να την. 5-10-100 περιπτώσεις. Αλλά 30χρόνια ανελέητης σπατάλης προς όλους τους τομείς. Και 50€ περισσότερα να έπαιρναν όλοι οι ΔΥ από όσα μας έπαιρνε να τους δίνουμε, ήταν δανεικά. Δεν εφταίγαν. Και 1000€ παραπάνω να κόστισε ένας δρόμος ήταν σπατάλη. Κ.Ο.Κ. είναι μια αθροιστική ζημιά σαν τον τραυματισμό στο τρέξιμο.

Συμφωνώ πάντως, έχουμε δυνατότητα, αν τα λεφτά δεν γίνονται έτσι χωρίς σκέψη 2α 3α σπίτια και ακριβά αμάξια. Και όχι δεν είμαι της χαζής άποψης, ότι αυτά τα παραπάνω λεφτά που τρώγονταν ξαναγυρνάνε στην οικονομία και βγαίνουμε κερδισμένοι. Όταν αυτός που πληρώνεται δεν ανταποδίδει κάτι ανάλογης αξίας πίσω στην κοινωνία. Αν ήταν έτσι, θα είμασταν ζάμπλουτοι, και εμείς και όλα τα νοικοκυριά. Είναι ο ορισμός της φουσκας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2013 :  20:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
....Στο πα και πριν φίλε μου.

Να συζητήσουμε... Να ακουστούν ΙΣΟΤΙΜΑ ΟΛΕΣ οι απόψεις... Ακόμα και αυτή για τη δραχμή και να απομονωνουμε αυτούς που απαντάνε μόνο με τρομολαγνία....ΝΑ αλλάξουμε κανάλι όταν ακούμε μόνο προπαγάνδα... ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΙΣΟΤΙΜΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ... Ακομα και αυτή που θέλει στη φυλακή όποιον πολιτικό έχει "πολιτική" ευθύνη (και νομίζει ότι λέγοντας αυτό ξεμπέρδεψε) ...Να μην επιτρέψουμε στον Μπόμπολα να καταστρέψει μια περιοχή για 800 επιδοτούμενα απο το κράτος!!!!! μεροκάματα και να έχει φορολογική ασυλεία για αντάλλαγμα 5 και 10 εκατομμύρια ευρώ.... Να μπορούμε να "προτείνουμε" τη περιουσία μας και αλλού και όχι μόνο όπου μας επιβάλουν τα συμφέροντα ....Να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ σε όλες τις αποκρατικοποιήσεις....ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΑΝ Η ΟΠΟΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΙΧΕ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!! ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Η ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ...ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΑ ΠΑΝΤΑ....ΟΛΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ... Όταν το μονο που βλεπω είναι κουκουλώματα, προπαγάνδα και σκηνοθεσίες συγγνώμηα ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ...έτσι άπλά.

Να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ την ψήφιση της άρσης της βουλευτικής ασυλίας ΑΜΕΣΑ και να μη σου πω και ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ... όχι να αφήνουμε παλι ως συνήθως και να περιμένουμε άντε ξανά να βγει η επόμενη βουλή που θα μπορει να τη ψηφίσει για τη μεθεπόμενη και έχει ο Θεός

ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΣΧΗΜΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ...ΟΧΙ ΑΥΡΙΟ και όχι να περιμένουμε όταν ξαναέχουμε εκλογες σε 3 και 4 χρόνια άπου αυτοί που χειροκρόταγαν τον παπανδρέου εχθές θα ακούνε πάλι ευλαβικά τα τρομολαγνικά σενάρια που θα σπέρνουν τα κανάλια και θα ακολουθανε ως πιστά στρατιωτάκια...

ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΟ και ότι είναι ΧΡΕΟΣ ΜΑΣ εάν βλέπουμε το άδικο να αφυπνήσουμε τους συμπολίτες μας...

Αυτά και πολλά άλλα...

Δεν ξέρω εάν σε κάλυψα αλλά εγώ θέλω να νιώθω ότι κάνω όσο μπορώ το καθήκον μου

..Εσύ το νιώθεις?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2013 :  20:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απάντησα πριν στον γυπαετό...

Όσο για σένα Γιώργο.

ΔΕΝ είμαστε Σλοβακία ...μια χώρα μάλιστα που τη γνωρίζω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ (θα σου εξηγήσω άλλη φορά) και παρόλο που έχει σύγχρονη ιστορία μόλις 15 ετών και ξεκίνησε σχεδόν απο το μηδέν με πολυ πολυ λιγότερα που μπορεί να "πουλήσει" στον κόσμο απο ότι η Ελλάδα, η οικονομία της είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση απο εμάς και όπου πίστεψε με η μεγάλη πλειοψηφία δεν δουλεύει για 200 και 300 ευρώ αλλά για πολύ παραπάνω σε όλη τη δυτική χώρα ....ενώ σε κάποια μέρη ανατολικά που κάποιοι δουλεύουν για αυτά τα χρήματα μπορούν να περάσουν καλύτερα με αυτά απο αυτόν που παίρνει εδώ 700 και 800 ευρώ. Μη σου συγκρίνω πόσο έχει το σουπερμαρκετ, η ποιότητα των δημόσιων παροχών, οι φοροαπαλλαγες και τα βοηθήματα στους αναξιοπαθούντες, η υγεία αλλά ακόμα και το κόστος σπιτιού και αυτοκινήτου εκεί χωρίς τα παράλογα τέλη ταξινόμησης και τις υπεροφορολογίσεις στις βενζίνες. ΑΑαααα και οι πολιτικοί που δοκιμάζουν να κάνουν κάτι....ΠΑΝΕ ΦΥΛΑΚΗ ΑΜΕΣΑ!"

Εεεεε ...ας γίνουν αυτα εδω και να το συζητήσουμε για τα 300 ευρώ. Όχι όμως το αντίστροφο γιατί έχω και παραδείγματα τριτοκοσμικών χωρών όπου στον υπηρέτη λαό δεν φτάνουν αυτά που παίρνει ούτε για τα βασικά υπερτιμολογημένα αγαθά του και δεν θέλω να το διακινδυνέψω να γίνω δουλοπαροικία...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
23.02.13 - 50km Ψάθα Αλεποχώρι ________ 24.03.13 - Μαραθώνιος Μεσσήνης ________ 21.04.13 - Μαραθώνιος Θεσσαλονίκης
28.04.13 - Μονοπάτι Παρνασσού _____________ 19.05.13 - Alpamayo Pro _____________ 02.06.13 - Ziria Cross Country Race
30.06.13 - Olympus Marathon _______________ 27.07.13 - Zagori 50km _______________ 11.08.13 - Kainach BergMarathon
24.08.13 - Karwendelmarsch 52km ______ 22.09.13 - Μαραθώνιος Οίτης Ηρακλής _______ 26.10.13 - Vfut Paranesti 100km
_____________________________________ 10.11.13 - Athens Classic Marathon ___________________________________
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2013 :  20:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όλοι πάντως συμφωνούμε ότι πρέπει να αλλάξουμε. Και εγώ δεν λέω ότι ΔΕΝ βλέπουμε αλλαγές και σήμερα.

Λέω μόνο ότι ακριβώς επειδή είναι η ευκαιρία μας (και πιθανότατα η τελευταία) ΔΕΝ πρέπει να τη χάσουμε. Πρέπει να διαμαρτυρόμαστε ακόμα πιο δυνατά, ακόμα πιο μαζικά για να αλλάξουμε πραγματικά σελίδα στα πάντα και όχι να μας πλανέψουν για ακόμα μια φορά πως το κάναμε και να μείνουμε στα ίδια...

Για αυτό μην γκρινιάζετε που ...γκρινιάζουμε τώρα ενώ πήγε και κάποιος φυλακή ενώ παλια δεν πήγαινε κανένας.... Τώρα είναι που πρέπει να γκρινιάξουμε όλοι παραπάνω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2013 :  20:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαζί σου.
Αλλά είναι και άλλα πράγματα που στρώνουν, που επίσης πρέπει να φωνάξουμε, και βλέπω εκεί μια φωνή... προς το αντίθετο. Δλδ φωνή να μήν γίνει.

Όπως. Πανεπιστημιακό Άσυλο (ή αλλιώς χώρος ανομίας)
Καταλήψεις σε διάφορα κτίρια (Πατησίων, Βίλα Αμαλίας κτλ)
Απολύσεις/Αξιολόγηση ΔΥ, επίορκων, καθηγητών κτλ.
Ανοιγμα επαγγελμάτων.
Μειώση προκλητικών προνομίων ανθρώπων που μπήκαν με τηλέφωνο. (αποδεδειγμένα).
κτλ κτλ.

Συμφωνώ. Ζούμε την ευκαιρία μας να νοικοκυρευτούμε. Και οι φωνές κάτι τόπο πιάνουν. Κάποιος κάπου φοβήθηκε. Πρώτη φορά όσο μπορώ να ξέρω γιατί είμαι μόλις 32, μπαίνουν πολιτικοί φυλακή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2013 :  21:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by KostasPVol

Για να ζητάμε νόμιμους τρόπους, πρέπει να απευθυνόμαστε σε νόμιμους και τίμιους ανθρώπους. Αν έρθει κάποιος για ληστεία και βάλει το πιστόλι στο κρόταφο, όσο κι αν του παραπονεθείς ότι αυτό που κάνει είναι παράνομο, δεν θα βρεις το δίκιο σου. Δυο επιλογές έχει κανείς στο ληστή, υποταγή ή αντίσταση.



Το αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι ότι το αμέσως επόμενο βήμα του συλλογισμού σου είναι να πάρουμε τα όπλα και να επιβάλλουμε το "δίκιο" μας; Ακριβώς την ίδια συλλογιστική έχουν και οι πυρήνες της φωτιάς και η χρυσή αυγή. Δηλαδή τι προτείνεις ακριβώς και πού διαφοροποιείσαι απο αυτούς;

Και αν οι προαναφερόμενοι είναι και υπέρ του τρεξίματος, τι θα πρέπει να κάνω, να σταματήσω να τρέχω, για να μη συμβαδίζω με τις απόψεις τους?

Όποιες απόψεις έχω, δεν τις αντλώ επειδή τις ακολουθεί αν τις ακολουθεί, η οποιαδήποτε οργάνωση ή κόμμα, αλλά κατόπιν μελέτης, σκέψης και προβληματισμού.

Διευκρινίζω ότι απαντώ γενικότερα στην ερώτησή σου, καθώς δεν ισχύει πρακτικά για τις οργανώσεις που αναφέρεις, ιδίως τη χα, η οποία στα λόγια πράγματι αναφέρει αυτά που λες, αλλά το κάνει για προσέλκυση κοινού που εντυπωσιάζεται από τα λόγια και όχι από τις πράξεις. Στη πράξη αποτελεί όπως βλέπουμε, το καλύτερο δεκανίκι του συστήματος. Θα 'ξυπνήσουνε' αν αλλάξει το καθεστώς για να εμποδίσουν τη προσπάθεια για ορθοπόδηση εφόσον είναι αληθινή.

Για τις οργανώσεις τύπου πυρήνες, δεν ξέρουμε ποιες από αυτές είναι αληθινές, ποιες μυστικών υπηρεσιών κλπ. Πάντως για όσες είναι αληθινές, δεν φέρνει αποτέλεσμα η 'μάχη' τους. Δεν μιλάω άλλωστε για τέτοιου είδους μάχη, συμβολικά γκαζάκια κλπ. Μιλάω για αντίσταση.

-Μάχη και αντίσταση, μπορεί να γίνει αναίμακτα, και να κερδιθεί σε ελάχιστες μέρες. Απλά θα πρέπει να παραλύσουν μέχρι νεοτέρας τα πάντα. Αν όλος ο λαός το εφαρμόσει, σε ελάχιστες μέρες τα αρπακτικά θα τη κάνουν με ελικόπτερο.

-Για το άλλο που λες σε άλλο ποστ ότι δεν προτείνουμε εναλλακτική, σου ξαναπρότεινα άλλη φορά, αλλά φαίνεται το ξέχασες. Με μια λέξη θα το πω τώρα, Ισλανδία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2013 :  21:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει αυτή η μαρτυρία (ανώνυμη για ευνόητους λόγους) από τη δίκη του Κασιδιάρη :


"Γεια σας παιδιά, θέλω να σας κάνω ένα "μίνι ρεπορτάζ" για τη δίκη του Κασιδιάρη για το πως την έζησα από μέσα.

Γύρω στις 9 έφτασα στον τέταρτο όροφο του Εφετείου. Εκατοντάδες ντουλάπες όρθιες ξυρισμένες κατακλύζουν το χώρο. Μόλις ανοίγουν οι πόρτες κάποιος από αυτούς αρχίζει να γαυγίζει διαταγές στους άλλους "ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ! ΠΙΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ!" Σε λίγη ώρα η αίθουσα έχει γεμίσει με χρυσαυγίτες. Ανάμεσά τους πέρα από τον Κασιδιάρη (πρώτη φορά που εμφανίστηκε σε δίκη μετά από 7 χρόνια) Καιάδας, Παναγιώταρος, Ηλιόπουλος κι άλλες μορφές του ελληνικού κοινοβουλίου...

Ο πρόεδρος μπαίνει μέσα. Φανερά τρομαγμένος ρωτάει που είναι η αστυνόμευση της αίθουσας. Οι ώρες περνάνε. Στους διαδρόμους των δικαστηρίων διάφορες γκροτέσκες φάτσες σαν από ταινία με φυλακές και διάσπαρτα μερικές βαμμένες ξανθές πλατινέ. Στην τουαλέτα 5-6 χρυσαυγίτες έχουν κάνει κατάληψη και τα'χουν κάνει κώλο. Πεταμένα χαρτιά, τσιγάρα παντού κι όποιος μπαίνει μέσα τον κόβουν από πάνω μέχρι κάτω. Στο προαύλιο μερικά παιδιά από το "ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ". Να'ναι καλά, αλλά τι κάνουν εκεί κάτω; ΠΑΝΩ...πάνω τους χρειαζόμαστε...

Γύρω στη μία η ώρα, επιστρέφουμε από διακοπή. Ο Παναγιώταρος δείχνει δυο ηλικιωμένες κυρίες σ'έναν "συναγωνιστή του" φωνάζοντας: "κοίτα τες! Αυτές οι μ***μένες είναι" εννοώντας ότι είναι οι μάρτυρες κατηγορίας. Δεν γνωρίζω αν όντως ήταν, μιας και στην αίθουσα δικάζονται πολλές υποθέσεις. Οι αστυνομικοί δε δίνουν σημασία. Την περισσότερη ώρα έτσι κι αλλιώς τα λένε έξω από την αίθουσα σαν καλά φιλαράκια με την παρέα του Παναγιώταρου. Ο δικαστής αναβάλλει τη δίκη για την Πέμπτη στις 9 η ώρα. Αναφέρεται στον Κασιδιάρη με το όνομά του κι όχι "κατηγορούμενε" όπως με τους υπόλοιπους.

Βγαίνοντας από την αίθουσα, οι νταγλαράδες κυκλώνουν τον μεγάλο αρχηγό που τους λέει "Λοιπόν, φεύγουμε ΗΣΥΧΑ". Αν η έκβαση της ημέρας ήταν διαφορετική, δεν μπορώ να γνωρίζω τι μπορεί να είχαν ετοιμάσει...

Την Πέμπτη αν λέγεσαι αντιφασίστας πρέπει να είσαι εκεί. ΑΠΟ ΤΙΣ 8.30 και πάνω στον 4ο όροφο του εφετείου όχι έξω από το δικαστήριο! Η δίκη θα γίνει αυτή τη φορά σίγουρα, κι αν τους αφήσουμε να τρομοκρατήσουν το δικαστήριο και τους μάρτυρες, αυτός ο μαχαιροβγάλτης θα συνεχίσει να είναι βουλευτής την Παρασκευή."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2013 :  21:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και πως Σταμάτη? Ελεύθερος επαλγεματιας είμαι, πάνω από 25 χρόνια, σίγουρα ο ΚώσταΠβολος παλεύει για μένα έτσι εε, όλο λόγια κ εσείς. Τι θα κάνετε ακριβώς εε. Πάμε όλοι να κάψουμε την βουλή, μάλλον μόνος μου θα βρεθώ έτσι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2013 :  21:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η συζήτηση πάει προς τα 250ευρώ
για την ανάγκη των πολυεθνικών
και στην ανάγκη τη δική μας
και οι προτάσεις είναι απλά
να αφήσουμε τον καναπέ

''Ο ροκάς άμα καταλάβει γιατί είναι ροκάς
παύει να είναι ροκάς''

Έστι είμαστε κι εμείς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  01:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

ΣΚΟΥΡΙΕΣ ΚΑΛΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ: ΤΗΡΗΣΤΕ ΤΗ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑ!

Ανοιχτή επιστολή του Συντονιστικού Φορέων & Συλλόγων Σταγείρων Ακάνθου προς τις δημοσιογραφικές ενώσεις.
Η σχετική ανακοίνωση:
ΠΡΟΣ την Πανελλήνια Ομοσπονδία Ενώσεων Συντακτών
την Ένωση Συντακτών Ημερησίων Εφημερίδων Αθηνών
την ειδησεογραφική διεύθυνση του τηλεοπτικού σταθμού ΜEGA
και σύσσωμο τον δημοσιογραφικό κόσμο της χώρας
Ιερισσός, 4/3/2013
Εδώ και λίγες μέρες, μετά από τα συμβάντα στις Σκουριές, οι κάτοικοι των χωριών μας έχουν στοχοποιηθεί από μερίδα των Μέσων, τα οποία τους παρουσιάζουν συστηματικά ως «τρομοκράτες». Η παρουσίαση των γεγονότων και των όσων επακολούθησαν πόρρω απέχει από το να είναι αμερόληπτη και αντικειμενική. Όχι μόνο ο τηλεοπτικός χρόνος μοιράζεται άνισα, αλλά πολλές φορές παρακολουθούμε μια τηλεοπτική «πραγματικότητα» – κατασκευασμένη για τις ανάγκες του σόου των δελτίων των 8μμ.


Στον άμβωνα της τηλε-δημοκρατίας και στον καθεστωτικό Τύπο, δεν βρίσκεται ούτε ο ελάχιστος χρόνος για να αναφερθούν οι συνεχείς καταπατήσεις των ανθρώπινων και συνταγματικών μας δικαιωμάτων, η διαρκής παρακολούθηση από τις αστυνομικές δυνάμεις, η παραβίαση των δικαιωμάτων των δικηγόρων μας, οι προσαγωγές – εξαφανίσεις συμπολιτών μας επί ώρες, οι αφόρητες πιέσεις για την παράνομη λήψη γενετικού υλικού. Το κράτος δικαίου καταλύεται καθημερινά στα χωριά μας και οι δημοσιογράφοι κάνουν πως δεν το βλέπουν.


Ταυτόχρονα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, τα Μέσα φιλοτεχνούν ένα κλίμα εμφύλιας σύρραξης με πηχυαίους τίτλους στις εφημερίδες και φιλοξενώντας μόνο απόψεις υπέρ της επέκτασης της μεταλλευτικής δραστηριότητας. Έτσι, μια «επένδυση» που υποστηρίζεται από ελάχιστους κατοίκους και τους εργαζομένους στην «Ελληνικός Χρυσός», παρουσιάζεται ως το μήλον της έριδος που μας έχει διχάσει.Οι ρεπόρτερ δεν αναφέρονται ποτέ στο πλήθος επιστημονικών στοιχείων που τεκμηριώνουν το τεράστιο οικολογικό, οικονομικό και κοινωνικό κόστος. Αντίθετα, υιοθετούν πλήρως τη θέση της εταιρείας περί «βιώσιμης ανάπτυξης» και «θέσεων εργασίας» χωρίς καν να αναφέρονται στην σκανδαλώδη μεταβίβαση της εταιρείας στον κύριο Μπόμπολα και την απώλεια τεράστιων εσόδων για το ελληνικό κράτος.


Είναι προφανές πως στη Χαλκιδική, εκτός από το κράτος δικαίου, παρα-βιάζεται και η αλήθεια. Τα ΜΜΕ της διαπλοκής λειτουργούν ως προπαγανδιστικός μηχανισμός που πνίγει τη φωνή μας, όταν δεν την αλλοιώνει ή δεν την εξαφανίζει εντελώς. Τρανό παράδειγμα η κάλυψη του συλλαλητηρίου από τον τηλεοπτικό σταθμό Mega Channel το Σάββατο 2/3 υπέρ της εξόρυξης χρυσού στην Μεγάλη Παναγιά. Σας καλούμε να το αντιπαραβάλλετε με την απευθείας μετάδοση της εκδήλωσης από τον ιστότοπο www.seleo.gr.

Καλούμε όλες τις Ενώσεις των δημοσιογράφων και τον καθένα σας χωριστά να τηρήσει τον δικό σας κώδικα Επαγγελματικής Ηθικής και Κοινωνικής Ευθύνης, το οποίο νοιώθουμε τη βαθιά ανάγκη να θυμίσουμε.Άρθρο 1Το δικαίωμα του ανθρώπου και του πολίτη να πληροφορεί και να πληροφορείται ελεύθερα είναι αναφαίρετο. Η πληροφόρηση είναι κοινωνικό αγαθό και όχι εμπόρευμα ή μέσο προπαγάνδας.
Ο δημοσιογράφος δικαιούται και οφείλει
:α. Να θεωρεί πρώτιστο καθήκον του προς την κοινωνία και τον εαυτό του τη δημοσιοποίηση όλης της αλήθειας.
β. Να θεωρεί προσβολή για την κοινωνία και πράξη μειωτική για τον εαυτό του τη διαστρέβλωση, την απόκρυψη, την αλλοίωση ή την πλαστογράφηση των πραγματικών περιστατικών.
γ. Να σέβεται και να τηρεί το διακριτό της είδησης, του σχολίου και του διαφημιστικού μηνύματος, την αναγκαία αντιστοιχία τίτλου και κειμένου και την ακριβή χρησιμοποίηση φωτογραφιών, εικόνων, γραφικών απεικονίσεων ή άλλων παραστάσεων.
δ. Να μεταδίδει την πληροφορία και την είδηση ανεπηρέαστα από τις προσωπικές πολιτικές, κοινωνικές, θρησκευτικές, φυλετικές και πολιτισμικές απόψεις ή πεποιθήσεις του.
ε. Να ερευνά προκαταβολικά, με αίσθημα ευθύνης και με επίγνωση των συνεπειών, την ακρίβεια της πληροφορίας ή της είδησης που πρόκειται να μεταδώσει
.στ. Να επανορθώνει χωρίς χρονοτριβή, με ανάλογη παρουσίαση και ενδεδειγμένο τονισμό, ανακριβείς πληροφορίες και ψευδείς ισχυρισμούς, που προσβάλλουν την τιμή και την υπόληψη του ανθρώπου και του πολίτη και να δημοσιεύει ή να μεταδίδει την αντίθετη άποψη, χωρίς, αναγκαστικά, ανταπάντηση, η οποία θα τον έθετε σε προνομιακή θέση έναντι του θιγομένου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 47 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000