Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Σκουριές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 47

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  10:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Diamantis

quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by Diamantis

Όποιος δεν πάρει θέση για το παραπάνω κείμενο
ή κάνει πως "δεν κατάλαβε"
είναι "ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΝΕΚΡΟΣ".

ΤΕΛΟΣ!



Τι χριστιανοφασιστικά είναι αυτά; "Όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας"; Όχι, εγώ δεν παίρνω θέση!


Σου είπε κανείς Κωνσταντίνε
να πάρεις θέση υπέρ μου;
Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις;



Απάντησα πουθενά υπέρ ή κατά;

Το όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας αντίστοιχεί στο "Όποιος δεν πάρει θέση για το παραπάνω κείμενο
ή κάνει πως "δεν κατάλαβε"είναι "ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΝΕΚΡΟΣ".
"

και διαφωνώ κάθετα και οριζόντια με τον χαρακτηρισμό "εγκαφαλικά νεκρός" για όποιον επιλέξει να μην πάρει θέση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  10:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Diamantis

quote:
Originally posted by MANOLIS2004

Γελάμε, γιατί ο κ. Τσίπρας θα φορολογήσει και το γέλιο..

Είναι καλύτερα να είσαι σιωπηλός και να θεωρείσαι βλάκας παρά να μιλάς και να αίρεις κάθε αμφιβολία.
Αβραάμ Λίνκολν, 1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος


Μανώλη
λυπάμαι που στο λέω
- και ξέρω ότι ίσως το μετανιώσω -
αλλά σε είχα προειδοποιήσει:
εσύ ειδικά
είσαι για κλάματα.


Δεν αμφιβάλλω, αλλά όχι επειδή το λες εσύ

Είναι καλύτερα να είσαι σιωπηλός και να θεωρείσαι βλάκας παρά να μιλάς και να αίρεις κάθε αμφιβολία.
Αβραάμ Λίνκολν, 1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  10:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαφώνησε όσο θέλεις.
Έστω κι ένα μόνο ψήγμα αλήθειας
να έχει το παραπάνω κείμενο,
όταν τα "παιδιά" μας
βιώνουν τέτοια τρομοκρατία
και δεν παίρνουμε θέση
ή - χειρότερα -
διακωμωδούμε και αποπροσανατολίζουμε
ΝΑΙ
είμαστε ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΝΕΚΡΟΙ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  10:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Eίναι εκπληκτικό, αλλά διαβάζω και ξαναδιαβάζω και δεν βρίσκω μια λέξη αυτοκριτικής/ευθύνης για τους απλούς πολίτες! Λες και όλοι ήμαστε άψογοι όλα αυτά τα χρόνια, δεν φταίμε πουθενά, δεν έχουμε καμμία ευθύνη και για τα πάντα φταίνε οι ...άλλοι!



Αποφεύγω πολυ να το πω αλλά πλέον δεν αντέχω...

Έχω αντιληφθεί πλέον έδώ και καιρό ότι οι περισσότεροι που λενε ΔΙΑΡΚΩΣ το "εμείς φταίμε" (για να μη πω όλοι και παρεξηγηθείτε όλοι και να μπορεί να είναι και ένας απ'εξω ...διαλέξτε εσείς ποιος) ... είναι αυτοί που κάνουν τη ζαβολιά απο ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ στη πρώτη ευκαιρία και έτσι νομίζουν ότι εξιλεώνονται και δικαιολογούνται "δια της συλλογικής" ευθύνης για τα δικά τους...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  11:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάνεις για πολλοστή φορά μεγάλο λάθος (και εκπληκτική, στα όρια του ανήθικου, ad hominem επίθεση σε όσους διαφωνούν μαζί σου) : Πηγαίνεις στο άλλο άκρο.

Ξαναγράφω, αν θέλεις διάβασέ με άλλη μια φορά:

Eίναι εκπληκτικό, αλλά διαβάζω και ξαναδιαβάζω και δεν βρίσκω μια λέξη αυτοκριτικής/ευθύνης για τους απλούς πολίτες! Λες και όλοι ήμαστε άψογοι όλα αυτά τα χρόνια, δεν φταίμε πουθενά, δεν έχουμε καμμία ευθύνη και για τα πάντα φταίνε οι ...άλλοι!

Πώς το έλεγε ο Σαρτρ; Η κόλαση είναι οι άλλοι;

Σημείωση: Δεν θα δεχθώ και δεν θα απαντήσω σε επιχειρήματα του στυλ "ΕΓΩ δεν έκανα το ένα ή το άλλο". Μιλώ για τη συνολική, μεγάλη εικόνα. Αν ακόμα δεν είμαστε στο εμείς και παραμένουμε στο εγώ, δεν πάμε μπροστά!

Αν αυτό το ερμηνεύεις ως "εμείς φταίμε", προφανώς δεν το καταλαβαίνεις. Επειδή δεν σε έχω να μην το καταλαβαίνεις, όμως, επιλέγεις να αγνοήσεις το ποσοστό ευθύνης των πολιτών και δεν καταλαβαίνω γιατί.

Και, αντιγράφοντάς σε όπως είπες μερικά ποστς πριν, όταν μιλάς με μένα, για μένα, θα απευθύνεσαι σε μένα, σε δεύτερο ενικό, όχι λαϊκισμοί του στυλ "για να μη πω όλοι και παρεξηγηθείτε όλοι και να μπορεί να είναι και ένας απ'εξω ...διαλέξτε εσείς ποιος)", δεν σου ταιριάζουν.

(Θα σε κάνω τούρμπο στη Μεσσήνη, το βιβλίο του Πάγκαλου θα σου φέρω! )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  11:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να το κάνω 50ράκια: Από το "εμείς φταίμε" μέχρι "φταίνε όλοι οι άλλοι" υπάρχουν σχεδόν άπειρα ενδιάμεσα. Το 'έχω ξαναγράψει αλλά δεν το διαβάζετε ή δεν το δέχεστε και το αγνοείτε: Η συνολική μας τιμωρία είναι αντίστοιχη της συνολικής μας πράξης. Η ατομική, όχι. Δυστυχώς, πληρώνουν περισσότερο αυτοί που έφταιξαν λιγότερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  11:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν μίλησα για ποσοστά τιμωρίας και δικαιοσύνης ούτε ότι φταίνε όλοι οι άλλοι ούτε τίποτα...

Είπα αυτό που είπα. Είμαι της πεποίθησης πλέον (η γνώμη μου, το πιστεύω μου ...αυτο που νιώθω εγω και δεν χρειάζεται να απασχολεί κανέναν αλλον η γνώμη μου) ότι όσο πιο κολλημένος μου δείχει κάποιος στο γενικό και αόριστο επιχείρημα "εμείς φταίμε... εμείς πρέπει να αλλάξουμε ...εμείς ...εμείς" και τίποτα άλλο ...τόσο περισσότερο ικανό τον έχω να δικαιολογεί τα δικα του στον εαυτό του δια της συλλογικής ευθύνης (εεεε...τέτοιοι είμαστε)

εδώ γίνονται συγκεκριμένες καταγγελλίες για τρομοκρατία προς τα παιδια και αντί το θέμα μας να είναι να ερευνηθέί άμεσα και με διαφάνεια και ας είναι και 1000% ψέμματα τελικά, συζητάμε το εάν έχουμε κανει όλοι εμείς αυτοκριτική ...έλεος δηλαδή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  11:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάμε ξανά, διότι επιμένεις να μην καταλαβαίνεις:
Από το "εμείς φταίμε" μέχρι "φταίνε όλοι οι άλλοι" υπάρχουν σχεδόν άπειρα ενδιάμεσα.
Εγώ (προφανώς υποκειμενικά) θεωρώ ότι η αλήθεια είναι κάπου ενδιάμεσα, ίσως στο 60-40.

Θα τολμήσω να πω ότι αυτή η πεποίθηση που έχεις είναι φασίζουσας νοοτροπίας διότι κάνεις ένα τεράστιο λογικό άλμα για να "καταδικάσεις" κάποιον! (με όλη μου την αγάπη στο λέω αυτό)

Απλά οι συγκεκριμένες καταγγελίες δεν ήρθαν ως κεραυνός εν αιθρία σε έναν τόπο/χώρα/κοινωνία όπου όλα ήταν αγγελικά πλασμένα. Κάπως φτάσαμε μέχρι εδώ και αυτό έχει σημασία να βρούμε και να αλλάξουμε.

Edited by - Rigelian on 05/03/2013 11:31:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  11:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ θα λέω μέσα μου και στον εαυτό μου (και δεν χρειάζεται να το πω εδώ) ποιος φταίει και τι μπορώ εγώ να αλλάξω...

Όλοι είμαστε υπευθυνοι για τον εαυτό μας... Πατερναλιστικές γενικόλογες ηθικολογίες προς τους άλλους έξω απο εμάς.... Εάν μου έλεγες ότι νιωθεις πως ΕΣΥ φταις για ΟΛΑ να το συζητήσουμε... Να συζητησουμε επίσης και το ΑΥΤΟΣ φταίει για ολα ή ακόμα καλύτερα το ΑΥΤΟΣ φταίει για ΑΥΤΟ συγκεκριμένα που συζητάω εγώ ... ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ γιατί δεν οδηγεί πουθενά πέρα απο ατέλειωτες αμπελοφιλοσοφιες ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ (παρά την ευχή σου) και απλά δικαιολογεί στο μυαλό ορισμένων τα δικά τους...

Edited by - sam on 05/03/2013 11:42:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  11:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κωστα συμφωνω με τον Σταματη οτι λες γενικολογα και αερολογιες στην προκειμενη περιπτωση.
Οντως ο Μπομπολας ηταν και ειναι Κρατος εν Κρατη και αυτο οσο και αυτοκριτικη να κανουμε μεσα μας και σαν κοινωνια και να αναλυσουμε και ακομα να προσπαθησουμε να το αλλαξουμε κοινοβουλευτικα δεν προκειται να το καταφερουμε δυστυχως.





Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  11:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν σε καταλαβαίνω, τώρα έρχεσαι να συμφωνήσεις μαζί μου σε αυτά που έχω γράψει πολλάκις εδώ! "Πατερναλιστικές γενικόλογες ηθικολογίες προς τους άλλους έξω απο εμάς" Πολύ ωραία!

Ας πάμε λοιπόν να δούμε τις δικές μου ευθύνες, τις δικές σου, του άλλου και να δούμε τι μπορώ εγώ κι εσύ και ο άλλος να αλλάξουμε.

Πάμε, να ξεκινήσω με προτάσεις:
Σεβόμαστε τον νόμο, τους συμπολίτες μας και κάνουμε αυτά που μπορύμε στο μικρόκοσμό μας, όπους φτάνει το χέρι μας, ωστε να το επιβάλλουμε αυτό μέσω της πειθούς και των νόμιμων τρόπων που μπορούμε.
Κάποια αντίρρηση ή διαφορετική άποψη;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  11:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα, μιλώ πολύ συγκεκριμένα, διάβασε το επόμενο ποστ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  11:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(πάντως αν η άποψη για να κάνουμε αυτοκριτική εκλαμβάνεται ως πατερναλιστική γενικόλογη ηθικολογία προς τους άλλους, πρόβλημα...)

Edited by - Rigelian on 05/03/2013 11:50:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  11:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδη αν ολοι σεβομαστε τους νομους και τους συμπολιτες μας οπως και κανουμε θελω να πιστευω εμεις εδω που συζηταμε, ο Μπομπολας θα σταματησει να κονομαει εις βαρος ολων μας?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  11:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Δεν σε καταλαβαίνω, τώρα έρχεσαι να συμφωνήσεις μαζί μου σε αυτά που έχω γράψει πολλάκις εδώ! "Πατερναλιστικές γενικόλογες ηθικολογίες προς τους άλλους έξω απο εμάς" Πολύ ωραία!

Ας πάμε λοιπόν να δούμε τις δικές μου ευθύνες, τις δικές σου, του άλλου και να δούμε τι μπορώ εγώ κι εσύ και ο άλλος να αλλάξουμε.

Πάμε, να ξεκινήσω με προτάσεις:
Σεβόμαστε τον νόμο, τους συμπολίτες μας και κάνουμε αυτά που μπορύμε στο μικρόκοσμό μας, όπους φτάνει το χέρι μας, ωστε να το επιβάλλουμε αυτό μέσω της πειθούς και των νόμιμων τρόπων που μπορούμε.
Κάποια αντίρρηση ή διαφορετική άποψη;



...Αμπελοφιλοσοφίες...

Έχω απάντηση αλλά δε τσιμπαω. Καλό πρωινό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 47 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000