Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Σκουριές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 47

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενιές που μεγάλωσαν
διαβάζοντας τους "Άθλιους" του Ουγκώ
είναι απαράδεκτο
- και άθλιο -
να διαξιφίζονται τη σήμερον
περί "νομιμότητας και ηθικής".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

(χωρίς να θέλω να σε προβάλω πάντως και το δικηγόρος στη πραγματικότητα δε μου λέει τίποτα απο μόνο του -προσωπικα εμένα και απο τη δική μου εμπειρία- αλλά να δεκτώ λοιπόν χωρίς καμία ένσταση για τη κουβέντα ότι γνωρίζεις καλά νομικά και επίσης γνωρίζεις οτι ο νόμος δικαιολογεί και παράνομες ενέργειες υπο προϋποθέσεις και ειδικά όταν παραβιάζονται σημαντικότερα δικαιώματα.)

Παράδειγμα εδώ:
http://dikastis.blogspot.gr/2013/01/blog-post_12.html

Ας δεκτούμε λοιπόν ότι το δικαστήριο είναι υπεύθυνο να αποφασίσει για τη παρανομία του καθενός και όχι το φορουμ του RN



Δεν στο ανέφερα για να σου πει κάτι ή για να σε πείσω, επειδη με ρωτήσεις σου είπα ότι ειμαι δικηγόρος. Ούτε φυσικά θα ανεβάσω το βιογραφικό μου στο φόρουμ για να σε πείσω... Επι της ουσίας θα συζητήσω και αν σε πείσω, σε έπεισα. Βέβαια εν προκειμένω ισχύει το ου σε πείσω καν σε πείσω των αρχαίων...
Το λινκ που έβαλες δεν ανοίγει, το μπλογκ το ξέρω φυσικά.
Προφανώς αρμόδια για οποία διαφορά είναι τα δικαστήρια, τώρα έρχεσαι στα λόγια μου. Ας πανε λοιπόν και όσοι διαμαρτύρονται για τα μεταλλεία ή οτιδήποτε άλλο στη δικαιοσύνη και ας αφήσουν την αυτοδικία...
Νομίζω τώρα σκόραρα, να γραφτεί στον φωτεινό πίνακα παρακαλώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οχι μόνο σκόραρες, αλλά έβαλες γκολάρα από την σέντρα....

Είναι καλύτερα να είσαι σιωπηλός και να θεωρείσαι βλάκας παρά να μιλάς και να αίρεις κάθε αμφιβολία.
Αβραάμ Λίνκολν, 1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by sam

(χωρίς να θέλω να σε προβάλω πάντως και το δικηγόρος στη πραγματικότητα δε μου λέει τίποτα απο μόνο του -προσωπικα εμένα και απο τη δική μου εμπειρία- αλλά να δεκτώ λοιπόν χωρίς καμία ένσταση για τη κουβέντα ότι γνωρίζεις καλά νομικά και επίσης γνωρίζεις οτι ο νόμος δικαιολογεί και παράνομες ενέργειες υπο προϋποθέσεις και ειδικά όταν παραβιάζονται σημαντικότερα δικαιώματα.)

Παράδειγμα εδώ:
http://dikastis.blogspot.gr/2013/01/blog-post_12.html

Ας δεκτούμε λοιπόν ότι το δικαστήριο είναι υπεύθυνο να αποφασίσει για τη παρανομία του καθενός και όχι το φορουμ του RN



Δεν στο ανέφερα για να σου πει κάτι ή για να σε πείσω, επειδη με ρωτήσεις σου είπα ότι ειμαι δικηγόρος. Ούτε φυσικά θα ανεβάσω το βιογραφικό μου στο φόρουμ για να σε πείσω... Επι της ουσίας θα συζητήσω και αν σε πείσω, σε έπεισα. Βέβαια εν προκειμένω ισχύει το ου σε πείσω καν σε πείσω των αρχαίων...
Το λινκ που έβαλες δεν ανοίγει, το μπλογκ το ξέρω φυσικά.
Προφανώς αρμόδια για οποία διαφορά είναι τα δικαστήρια, τώρα έρχεσαι στα λόγια μου. Ας πανε λοιπόν και όσοι διαμαρτύρονται για τα μεταλλεία ή οτιδήποτε άλλο στη δικαιοσύνη και ας αφήσουν την αυτοδικία...
Νομίζω τώρα σκόραρα, να γραφτεί στον φωτεινό πίνακα παρακαλώ!

]


....ή ας αντιδράσουν πρώτα γιατί αυτο ΕΠΕΙΓΕΙ (όπως και η έναρξη της αποψίλωσης και των εργασιών καταστροφής στις σκουριές απέναντί σε μια δικαστική διαμάχη δεκαετιών για να βρουνε το δίκιο τους) και ας αφήσουν μετά τα δικαστήρια και τη κοινωνία να αποφασίσει για το δίκαιο της ενέργειας τους...

Το λινκ που δεν σου άνοιγε (εμένα μου ανοίγει κανονικά βέβαια)
-----------------------------------------

Απόφαση «έκπληξη» δικαστηρίου δικαιώνει απόδραση κρατουμένων

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

2. 15-1-2013

ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗς ΑΠΟΦΑΣΗΣ από το http://www.lawnet.gr/


1. 12-1-2013

Αθήνα
Η διάρκεια και οι συνθήκες κράτησης παραβιάζουν την Ευρωπαϊκή Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και ως εκ τούτου οι κατηγορούμενοι για την απόδραση στις 30 Σεπτεμβρίου από τα κρατητήρια της Αστυνομικής Διεύθυνσης Θεσπρωτίας κηρύχθηκαν αθώοι. Αυτό αποφάσισε σε μία απόφαση που θα καταγραφεί στα ιστορικά το Μονομελές Πλημμελειοδικείο Ηγουμενίτσας.

Στην Ηγουμενίτσα τη νύχτα από 30 Σεπτεμβρίου προς 1η Οκτωβρίου, οι κατηγορούμενοι απέδρασαν, όντας κρατούμενοι στα κρατητήρια της Αστυνομικής Διεύθυνσης Θεσπρωτίας για παράνομη είσοδο στη χώρα. Ειδικότερα, την ώρα που οι φύλακες των κρατητηρίων απασφάλισαν και εισήλθαν σε αυτά, προκειμένου να αφαιρέσουν τα απορρίμματα των κρατουμένων, οι τελευταίοι τους απώθησαν βίαια με αποτέλεσμα οι μεν φύλακες να αδρανοποιηθούν, οι δε κατηγορούμενοι να διαφύγουν προς άγνωστη κατεύθυνση.

Στο σκεπτικό του δικαστηρίου, που δημοσιεύεται στην υπ’ αριθμό 682/2012 απόφασή του, αναφέρεται: «Η πράξη αυτή είναι αρχικά και τελικά άδικη και επιπλέον αρχικά καταλογιστή σε καθένα των δραστών της. Όμως αποδείχθηκε επιπλέον ότι οι συνθήκες κράτησης που βίωναν οι κατηγορούμενοι κρατούμενοι μέχρι την ημέρα απόδρασης τους και ειδικότερα ο πρώτος επί εννέα ημέρες, ο δεύτερος επί ένα μήνα, ο τρίτος επί δεκαέξι ημέρες, ο τέταρτος επί δεκαεπτά ημέρες, ο πέμπτος επί τριάντα ημέρες, ο έκτος επί τριάντα δύο ημέρες, ο έβδομος, όγδοος και ένατος επί δεκαοκτώ ημέρες, ο δέκατος επί τριάντα δύο ημέρες, ο ενδέκατος επί τριάντα τέσσερις ημέρες, ο δωδέκατος επί τριάντα μία ημέρες, ο δέκατος τρίτος επί τριάντα έξι ημέρες, ο δέκατος τέταρτος επί τριάντα πέντε ημέρες και ο δέκατος πέμπτος επί σαράντα πέντε ημέρες, είναι άθλιες και άκρως επικίνδυνες για ανθρώπινα όντα».

Στην απόφαση σημειώνεται πως:

1) Το κρατητήριο στο οποίο κρατούνταν ουδέποτε καθαρίζεται ή απολυμαίνεται και γενικότερα δεν τηρούνται εντός αυτού ούτε οι στοιχειώδεις κανόνες καθαριότητας και υγιεινής (υπάρχει μόνο μία χημική τουαλέτα για όλους τους κρατουμένους και βρίσκεται στο χώρο που κοιμούνται, δεν υφίσταται στο κρατητήριο καμμία παροχή νερού, οι δε κρατούμενοι υποφέρουν από ψείρες, ψύλλους, ψωρίαση, τύφο, δερματικές παθήσεις και λοιπές λοιμώδεις μεταδοτικές ή μη ασθένειες). Έτσι, ο χώρος κράτησης των κατηγορουμένων αποτελεί σοβαρή εστία μικροβίων, ιών και λοιπών βλαπτικών για τον άνθρωπο μικροοργανισμών, η ανάπτυξη των οποίων ευνοείται από τη συνεχή σώρευση μεγάλου αριθμού κρατουμένων από διάφορες χώρες προέλευσης (κυρίως της Ασίας ή της Αφρικής), που δεν έχουν πλυθεί / καθαριστεί ή αλλάξει ρουχισμό επί εβδομάδες ή και μήνες.

2) Στο εν λόγω κρατητήριο, που έχει συνολικό εμβαδά 15,00 m2 στοιβάζονται άνω των 30 άτομα, με αποτέλεσμα να μην επαρκεί ο χώρος για όλους και να αδυνατούν να ξαπλώσουν όλοι τα βράδια στο έδαφος (δεν υφίστανται κλίνες) για να κοιμηθούν.

3) Οι κατηγορούμενοι ήσαν περιορισμένοι στο κρατητήριο επί 24 ώρες το 24ωρο χωρίς δυνατότητα εξόδου, άσκησης, αναψυχής ή αυλισμού (βλ. τις καταθέσεις των μαρτύρων και τις απολογίες των κατηγορουμένων).

«Ως εκ τούτου, κρίνεται ότι απέδρασαν για να αποτρέψουν σοβαρό και αναπότρεπτο με άλλα μέσα κίνδυνο που απειλούσε χωρίς δική τους υπαιτιότητα την υγεία τους και ειδικότερα για να αποτρέψουν τη μόλυνση τους από μεταδοτικές μολυσματικές ασθένειες, δεδομένης της ιδιαιτέρως δυσχερούς πρόσβασης τους σε ιατρική φροντίδα, φαρμακευτική αγωγή και νοσοκομειακή περίθαλψη. Για το λόγο αυτό κρίνεται ότι αίρεται ο αρχικός καταλογισμός της (αρχικώς και τελικώς) άδικης πράξης της απόδρασης που τέλεσαν» αναφέρεται στην απόφαση.

Στηριζόμενο σε αυτά τα στοιχεία, το δικαστήριο έκρινε ότι παραβιάζονται τα άρθρα 3, 8, 13 της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, κήρυξε τους κατηγορούμενους αθώους, ενώ επέβαλε στο Δημόσιο να πληρώσει τα δικαστικά έξοδα.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
23.02.13 - 50km Ψάθα Αλεποχώρι ________ 24.03.13 - Μαραθώνιος Μεσσήνης ________ 21.04.13 - Μαραθώνιος Θεσσαλονίκης
28.04.13 - Μονοπάτι Παρνασσού _____________ 19.05.13 - Alpamayo Pro _____________ 02.06.13 - Ziria Cross Country Race
30.06.13 - Olympus Marathon _______________ 27.07.13 - Zagori 50km _______________ 11.08.13 - Kainach BergMarathon
24.08.13 - Karwendelmarsch 52km ______ 22.09.13 - Μαραθώνιος Οίτης Ηρακλής _______ 26.10.13 - Vfut Paranesti 100km
_____________________________________ 10.11.13 - Athens Classic Marathon ___________________________________
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σταμάτη σου βγάζω το καπέλο!!!!!! Μόνος σου έχεις εξολοθρεύσει τους αντιλαλίστατους!!!!!!!! Μπράβο ρε φίλε!!!!!1

Είναι καλύτερα να είσαι σιωπηλός και να θεωρείσαι βλάκας παρά να μιλάς και να αίρεις κάθε αμφιβολία.
Αβραάμ Λίνκολν, 1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
..ξέρω ...ξέρω. Ο ριγκο θα πει δεν είχαν δικαίωμα να σπρώξουν τον φύλακα και να φύγουν ακόμα και εαν τους αδικούσε η θέση τους.. (νόμιμη σύλληψη μάλιστα αφού ήταν παράνομοι λαθρομετανάστες)

ΤΟ δικαστήριο ωστόσο είχε άλλη άποψη... Μου κάνει λίγο εντύπωση πάντως για δικηγόρος και εσύ να είσαι τόσο εύκολα και απόλυτα καταδικαστικός για τις ενέργειες κάποιων συμπολιτών σου και απαξιωτικός απέναντι στις αναφορές για καταχρηστικές ενέργειες της αστυνομίας χωρίς να γνωρίζεις (ούτε εσύ υποθέτω όπως ούτε εγώ) όλες τις λεπτομέρειες....Να μου λεγες ότι πας για εισαγγελέας να σου δινα ένα πόντο...Anyway, ο καθένας όπως πιστεύει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το διάβασα, λοιπόν; Εάν αποδέχεσαι την αρμοδιότητα των δικαστηρίων, είσαι μαζί μου (ή είμαι μαζί σου, αν το προτιμάς), άρα μαύρο στις καταλήψεις, τους πυρπολισμούς και την αυτοδικία γενικότερα. Εάν όμως αποδέχεσαι μόνο τις αποφάσεις που σου αρέσουν και ποστάρεις μόνο αυτές, τότε έχουμε θέμα και είσαι εντελώς ανακόλουθος. Εγραψα και άλλη φορά ότι η δημοκρατία δεν είναι α λα καρτ. Δεχόμαστε συνεπώς όλες τις αποφάσεις των δικαστηρίων και όλες τις αποφάσεις της πλειοψηφίας του εκλογικού σώματος, όχι μόνο αυτές που μας αρέσουν.
Μανώλη έχω σκοράρει κι άλλες φορές, αλλά αν δεν τρέξω μαραθώνιο φαίνεται ότι δε μετράει!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANOLIS2004

Σταμάτη σου βγάζω το καπέλο!!!!!! Μόνος σου έχεις εξολοθρεύσει τους αντιλαλίστατους!!!!!!!! Μπράβο ρε φίλε!!!!!1

Είναι καλύτερα να είσαι σιωπηλός και να θεωρείσαι βλάκας παρά να μιλάς και να αίρεις κάθε αμφιβολία.
Αβραάμ Λίνκολν, 1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος



Μανώλη για τους αντιλαλίστατους είναι καλύτερα 10 ποστς με ουσία παρά ένα ποστ κενό... Κοιτάξε το λοιπόν μήπως και το μόνο που γράφεις σήμερα είναι "αστεία" για τους "αντιλαλίστατους"

(σου γράφω έτσι καθότι με ειρωνεύεσαι εμφανώς, που δεν με πειράζει καθόλου αλλά να εισαι έτοιμος και εσύ για τις δικές μου απαντησεις. Φαντάζομαι ότι έχεις πειραχτεί απο άλλο θέμα αλλά δεν φταίω εγώ για το τρόπο που επέμενες να συνεχιστεί η "διαμάχη" μας εκεί)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

quote:
Originally posted by MANOLIS2004

Σταμάτη σου βγάζω το καπέλο!!!!!! Μόνος σου έχεις εξολοθρεύσει τους αντιλαλίστατους!!!!!!!! Μπράβο ρε φίλε!!!!!1

Είναι καλύτερα να είσαι σιωπηλός και να θεωρείσαι βλάκας παρά να μιλάς και να αίρεις κάθε αμφιβολία.
Αβραάμ Λίνκολν, 1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος



Μανώλη για τους αντιλαλίστατους είναι καλύτερα 10 ποστς με ουσία παρά ένα ποστ κενό... Κοιτάξε το λοιπόν μήπως και το μόνο που γράφεις σήμερα είναι "αστεία" για τους "αντιλαλίστατους"

(σου γράφω έτσι καθότι με ειρωνεύεσαι εμφανώς, που δεν με πειράζει καθόλου αλλά να εισαι έτοιμος και εσύ για τις δικές μου απαντησεις. Φαντάζομαι ότι έχεις πειραχτεί απο άλλο θέμα αλλά δεν φταίω εγώ για το τρόπο που επέμενες να συνεχιστεί η "διαμάχη" μας εκεί)


Οχι Σταμάτη δεν σε ειρωνεεύομαι και ούτε εχω πειραχτεί από τίποτα....πλάκα κάνω.....συγνώμη να το πήρες έτσι!!

Είναι καλύτερα να είσαι σιωπηλός και να θεωρείσαι βλάκας παρά να μιλάς και να αίρεις κάθε αμφιβολία.
Αβραάμ Λίνκολν, 1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

Το διάβασα, λοιπόν; Εάν αποδέχεσαι την αρμοδιότητα των δικαστηρίων, είσαι μαζί μου (ή είμαι μαζί σου, αν το προτιμάς), άρα μαύρο στις καταλήψεις, τους πυρπολισμούς και την αυτοδικία γενικότερα. Εάν όμως αποδέχεσαι μόνο τις αποφάσεις που σου αρέσουν και ποστάρεις μόνο αυτές, τότε έχουμε θέμα και είσαι εντελώς ανακόλουθος. Εγραψα και άλλη φορά ότι η δημοκρατία δεν είναι α λα καρτ. Δεχόμαστε συνεπώς όλες τις αποφάσεις των δικαστηρίων και όλες τις αποφάσεις της πλειοψηφίας του εκλογικού σώματος, όχι μόνο αυτές που μας αρέσουν.
Μανώλη έχω σκοράρει κι άλλες φορές, αλλά αν δεν τρέξω μαραθώνιο φαίνεται ότι δε μετράει!!!




Πάλι ότι θες διαβάζεις. Εγώ σε ενημέρωσα ότι τα δικαστήρια που αποδέχεσαι εσύ καταρχάς (άσε με εμένα και τη σχέση μου μαζί τους) αποδέχονται τα ΙΔΙΑ την ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ...Το έγραψα για να μην νομίζουμε πως επειδή λέμε πως μια πραξη αντιδρασης είναι παράνομη ότι αυτό θα τελεσιδικήσει και έτσι. Ας περιμένετε τουλάχιστον την κρίση του δικαστηρίου όσοι τα επικαλείστε.

Αυτό με το "δημοκρατία α λα καρτ" είναι απίστευτο πόσες φορές το έχω ακούσει για συνετισμό απο διαφορετικά στόματα το τελευταίο καιρό....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

..ξέρω ...ξέρω. Ο ριγκο θα πει δεν είχαν δικαίωμα να σπρώξουν τον φύλακα και να φύγουν ακόμα και εαν τους αδικούσε η θέση τους.. (νόμιμη σύλληψη μάλιστα αφού ήταν παράνομοι λαθρομετανάστες)

ΤΟ δικαστήριο ωστόσο είχε άλλη άποψη... Μου κάνει λίγο εντύπωση πάντως για δικηγόρος και εσύ να είσαι τόσο εύκολα και απόλυτα καταδικαστικός για τις ενέργειες κάποιων συμπολιτών σου και απαξιωτικός απέναντι στις αναφορές για καταχρηστικές ενέργειες της αστυνομίας χωρίς να γνωρίζεις (ούτε εσύ υποθέτω όπως ούτε εγώ) όλες τις λεπτομέρειες....Να μου λεγες ότι πας για εισαγγελέας να σου δινα ένα πόντο...Anyway, ο καθένας όπως πιστεύει...



Βρέι! Μην κάνεις δίκη προθέσεων!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANOLIS2004

quote:
Originally posted by sam

quote:
Originally posted by MANOLIS2004

Σταμάτη σου βγάζω το καπέλο!!!!!! Μόνος σου έχεις εξολοθρεύσει τους αντιλαλίστατους!!!!!!!! Μπράβο ρε φίλε!!!!!1

Είναι καλύτερα να είσαι σιωπηλός και να θεωρείσαι βλάκας παρά να μιλάς και να αίρεις κάθε αμφιβολία.
Αβραάμ Λίνκολν, 1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος



Μανώλη για τους αντιλαλίστατους είναι καλύτερα 10 ποστς με ουσία παρά ένα ποστ κενό... Κοιτάξε το λοιπόν μήπως και το μόνο που γράφεις σήμερα είναι "αστεία" για τους "αντιλαλίστατους"

(σου γράφω έτσι καθότι με ειρωνεύεσαι εμφανώς, που δεν με πειράζει καθόλου αλλά να εισαι έτοιμος και εσύ για τις δικές μου απαντησεις. Φαντάζομαι ότι έχεις πειραχτεί απο άλλο θέμα αλλά δεν φταίω εγώ για το τρόπο που επέμενες να συνεχιστεί η "διαμάχη" μας εκεί)


Οχι Σταμάτη δεν σε ειρωνεεύομαι και ούτε εχω πειραχτεί από τίποτα....πλάκα κάνω.....συγνώμη να το πήρες έτσι!!

Είναι καλύτερα να είσαι σιωπηλός και να θεωρείσαι βλάκας παρά να μιλάς και να αίρεις κάθε αμφιβολία.
Αβραάμ Λίνκολν, 1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος



οκ. το θεώρησα λάθος λοιπόν (και ανήκα στους αντιλαλίστατους όπως τους αποκαλείς εάν θυμασαι)

Συγγνώμη απο εμένα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Μα δεν είπα να συμφωνήσουμε ...Μη ξαναγυρνάμε στα ίδια. Είπα να ΝΙΩΣΟΥΜΕ. Εάν κάποιος νιώθει ότι αδικείται και δικαιολογείται η αντίδραση του (ακόμα και η παράτυπη ή παράνομη) αυτό είναι καταρχάς κοινωνικό θέμα... Οχι διαδικαστικό και ταμπέλας. Η κοινωνία ΠΡΕΠΕΙ και ΘΑ αποφασίσει λοιπόν εάν του δικαιολογείται η αντίδραση ΌΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΙ ΝΟΜΟΙ... ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ... ΕΑΝ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ.....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΙ ΗΘΙΚΟ.-

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι καθολου τις εκλογικές προτιμήσεις τις κοινωνίας αλλά εμπιστεύομαι ΠΟΛΥ περισσότερο το εσωτερικό της ένστικτο για το τι είναι ηθικό και δίκαιο... Ακόμα και οι περισσότεροι κακοποιοί της παλαιας γεννιάς (...όχι οι τυφλά πλημμυρισμένοι απο μίσος σήμερα - που και αυτό είναι κοινωνικό φαινλομενο) είχαν και αυτοί μια αίσθηση -διαστρεβλωμένη εαν θες- της ηθικής και της δικαιοσύνης και της προστασίας του "αθώου" σύμφωνα με τα δικά τους κριτήρια έστω... και αυτο θα πρέπει να μας δείχνει κάτι.



Sorry, αλλά βλέπω major ανακολουθίες εδώ!

1. Δεν είναι δυνατόν να εμπιστεύεσαι ένστικτο κοινωνίας και την ίδια στιγμή να μην εμπιστεύεσαι τις εκλογικές της προτιμήσεις. Δεν γίνεται, απλά! Δεν πάει όπως μας συμφέρει!

2. Δεν δέχομαι κουβέντα (γενικά) από κακοποιούς, ούτε ηρωοποίησή τους, ούτε να τους κάνουμε κριτές. Μην φέρεις ειδικό παράδειγμα, μιλάμε για τον κανόνα και όχι για τις εξαιρέσεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για πλάκα τους αποκαλώ έτσι Σταμάτη..είναι προσωπικοί μου φίλοι όπως και εσύ, και ο Κώστας Π. άλλωστε. Ας χαλαρώσουμε και ας χαμογελάσουμε λιγάκι..

Είναι καλύτερα να είσαι σιωπηλός και να θεωρείσαι βλάκας παρά να μιλάς και να αίρεις κάθε αμφιβολία.
Αβραάμ Λίνκολν, 1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2013 :  16:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by sam

..ξέρω ...ξέρω. Ο ριγκο θα πει δεν είχαν δικαίωμα να σπρώξουν τον φύλακα και να φύγουν ακόμα και εαν τους αδικούσε η θέση τους.. (νόμιμη σύλληψη μάλιστα αφού ήταν παράνομοι λαθρομετανάστες)

ΤΟ δικαστήριο ωστόσο είχε άλλη άποψη... Μου κάνει λίγο εντύπωση πάντως για δικηγόρος και εσύ να είσαι τόσο εύκολα και απόλυτα καταδικαστικός για τις ενέργειες κάποιων συμπολιτών σου και απαξιωτικός απέναντι στις αναφορές για καταχρηστικές ενέργειες της αστυνομίας χωρίς να γνωρίζεις (ούτε εσύ υποθέτω όπως ούτε εγώ) όλες τις λεπτομέρειες....Να μου λεγες ότι πας για εισαγγελέας να σου δινα ένα πόντο...Anyway, ο καθένας όπως πιστεύει...



Βρέι! Μην κάνεις δίκη προθέσεων!



Μα ....άμα σπρώξουν αυτοί τον φύλακα και φύγουν ...το ίδιο θα μπορεί να κάνει αύριο και ο έμπορος ναρκωτικών! ....ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΠΑΧΑΛΟ ...(και θα πεσουν και οι ακριδες να μας φάνε )

Όπως σου είπα όμως Κωσταντίνε, εμπιστεύομαι πολυ περισσότερο τα περι δικαίου ένστικτα της κοινωνίας μας...

Εαν και εσυ εμπιστεύεσαι τη δικαιοσύνη όπως λες, άστην στην τελική την ίδια να αποφασίσει και να καταδικάσει τελεσίδικα τους "εγκληματίες" αντιδρούντες και έλα μετά να τους κατακρίνεις ....και είμαστε όλοι καλά ...

Και αυτοδικία και δικες...

Edited by - sam on 05/03/2013 16:59:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 47 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000