Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Σκουριές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 47

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  14:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μακάρι...

Καταπατούνται τα πάντα και η αντίδραση μερικών είναι "εεε πηγαίνεται καταγείλτε το στη δικαιοσύνη και θα βρείτε σίγουρα το δικιο σας" (χαχα), "μα πως ...δεν ειναι δυνατόν. Αφού έχουμε Δημοκρατία και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνονται αυτα" .... ή το χειρότερο όλων "ο λαός τους ψήφισε οπότε στις επόμενες εκλογές τα παράπονα σας" (λες και αμα σε ψήφισε ο λαός όπως ψήφισε και τον Χιτλερ έχεις το ελεύθερο μετά να ψηφίζεις νόμους που επιβάλουν την ασυλία σου σε κάθε παρανομία και να εκτρέφεις παρακράτος μέσα στο κράτος και έχεις δικαίωμα να δημιουργείς τραστ καναλιών και διαπλεκομένων για να επιβάλεις τη τρομοκρατία σου και τη προπαγάνδα σου στο λαό για να μη μπορεί να βγει κανείς μετά απο σένα)

Το πρόβλημα μας ήταν που κάηκαν τα 5 φορτηγά του μπομπολα και η "τρομοκρατία"!!! (γιατί η "βία φέρνει βία" και "άμα ξεκινήσουν οι κάτοικοι της χαλκιδικής να διαμαρτύρονται έτσι ...μέτα θα ξεκινήσουν οι παιδόφιλοι και όποιος γουστάρει για το δικό του δίκαιο κτλ). Γιατί είμαστε τελείως ηλίθιοι μέσα μας και δεν θα μπορούμε να ξεχωρίσουμε και απο ένστικτο ακόμα πότε μια κοινωνία φτάνει στα άκρα γιατί τη πνίγει το δίκιο της και πότε κάποιον τον πνίγει το πάθος του και το καθαρά ατομικό του συμφερόν...

Λοιπον ....Μπράβο σε όσους πήγαν στους μπόμπολες και κατάφεραν ανα αναδείξουν έστω και έτσι το θέμα (όσο το κατάφεραν) στα πουλημένα κανάλια. Αλλος τρόπος δυστυχώς για να βγει το θεμα μπροστά δεν τους άφησαν κανέναν...και όποιος πιστεύει στο αντιθετο (ότι με το σταυρο στο χέρι εκείνοι θα τα καταφέρουν να αναδείξουν τα σκάνδαλα είναι μάλλον αρκετά αφελής)

Το πολυ πολύ εάν μίλαγε κάποιος πολύ στα δικαστήρια και στους "αρμόδιους" φορείς και με το θέμα να μην παίζειι πουθενά και να είναι στα μουλωχτά σε ΌΛΑ τα κανάλια να βρισκόταν τσιμεντωμένος για να μην υπάρχει κίνδυνος να ξεκινήσει μεγαλύτερη φασαρία...

Εδώ βουλιάζει το καράβι σα το τιτανικό και κάποιοι ασχολούνται με το αν τα σερβίτσια στη τραπεζαρία είναι με το σωστό τρόπο που τους δόθηκε στη μπρουσούρα της κρουαζιέρας και που θα μας οδηγήσει ως κοινωνία εάν αρχίζουμε να τα βάζουμε στραβά και γίνουμε "βάρβαροι" στο τραπέζι.

Είναι απίστευτος ο αριθμός, πόσοι απο αυτούς που είναι εκει πάνω θα πρεπε να ναι στη φυλακή σήμερα εάν είχαμε πραγματική δημοκρατία αυτή τη στιγμή...

Αλλά έχετε συνηθίσει στα κουκουλώματα και όλα σας μοιάζουν ρόδινα και νορμαλ και για αυτό η Ελλάδα είναι και επίσημα από όλους τους διεθνείς οργανισμούς στη πρώτη θέση στη διαφθορά στην ευρωπαική ένωση και στην 5η νομίζω σε όλο το κόσμο...

Edited by - sam on 22/02/2013 14:17:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  14:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκείνη η υπόθεση άραγε με το παληκάρι, τον Τσαλικίδη νομίζω της vodafone και τις υποκλοπές που ...αυτοκτόνησε, που βρίσκεται σήμερα μιας που τον θυμήθηκα.

Ακόμα και σήμερα κάποιοι θαρραλέοι εισαγγελείς προσπαθούν να βγάλουν άκρη...

Και κάποιοι άλλοι δειλοί (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) χρωστάμε μεγάλο χρέος σε ορισμένους συνανθρώπους μας που δεν σκύβουν το κεφάλι για εμάς...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  15:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by georgemarousi

Χαίρομαι πολύ που βλέπω προβληματισμένους αθρώπους που καταλαβαίνουν τί συμβαίνει, καταλαβαίνουν τη χούντα που έχει επιβληθεί με την προβία της Δημοκρατίας, και αγανακτούν. Μακάρι να ανοίξουν τα μάτια τους και το μυαλό τους και οι υπόλοιποι, και να καταλάβουν, όλο και περισσότεροι, γιατί η πλύση εγκεφάλου που λαμβάνει χώρα είναι ακατάσχετη.

Ίσως με αυτή την αρχή, σα βάση, που είναι το ήμισι του παντώς, καταφέρουμε κάτι μετά.

------------------------
Μετά τον Μαραθώνιο τί;


Για αναγκαιότητα μεταλλίων, περιβαλλοντικές συνέπειες άντε και για δήθεν χούντες κ.λπ. συζητάμε ό,τι και όσο θες, άμα αρχίζετε όμως και δικαιολογείτε καλάσνικοφ, πυρπολησεις ξένης περιουσίας και περιλούσιμο ανθρώπων με βενζίνη, σταματάει η συζήτηση για μένα... Και είναι βέβαια και ο τρόπος που γράφει ο καθένας, ο σεβασμός του άλλου κ.λπ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  15:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by georgemarousi

Χαίρομαι πολύ που βλέπω προβληματισμένους αθρώπους που καταλαβαίνουν τί συμβαίνει, καταλαβαίνουν τη χούντα που έχει επιβληθεί με την προβία της Δημοκρατίας, και αγανακτούν. Μακάρι να ανοίξουν τα μάτια τους και το μυαλό τους και οι υπόλοιποι, και να καταλάβουν, όλο και περισσότεροι, γιατί η πλύση εγκεφάλου που λαμβάνει χώρα είναι ακατάσχετη.

Ίσως με αυτή την αρχή, σα βάση, που είναι το ήμισι του παντώς, καταφέρουμε κάτι μετά.

------------------------
Μετά τον Μαραθώνιο τί;


Για αναγκαιότητα μεταλλίων, περιβαλλοντικές συνέπειες άντε και για δήθεν χούντες κ.λπ. συζητάμε ό,τι και όσο θες, άμα αρχίζετε όμως και δικαιολογείτε καλάσνικοφ, πυρπολησεις ξένης περιουσίας και περιλούσιμο ανθρώπων με βενζίνη, σταματάει η συζήτηση για μένα... Και είναι βέβαια και ο τρόπος που γράφει ο καθένας, ο σεβασμός του άλλου κ.λπ.


+1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  15:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέρεις αυτό για την πλύση εγκεφάλου το πιστεύουν κάποιοι και προς την αντίθετη κατεύθυνση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  15:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Ξέρεις αυτό για την πλύση εγκεφάλου το πιστεύουν κάποιοι και προς την αντίθετη κατεύθυνση


+1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  15:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το φαντάζομαι... Και η εμμονή με θεωρίες συνωμοσίας κάποιων γραφικών παίζει αρκετά. Το γραψα κιόλας. Είναι κατα ποσο πιστεύουμε ότι είναι/ειμαστε ηλιθιοι εμείς οι άλλοι. Το θέμα όμως βέβαια δεν είναι αυτό αλλά τι κάνουμε όταν πλέον τέτοιες αντίδρασεις είναι αναμενόμενο ξέσπασμα της κοινωνίας και άρα με αυτό πρέπει να ασχοληθούμε, συμφωνούμε ή διαφωνούμε. Ακόμα και πλύση εγκεφάλου να είχαν όλοι οι διαμαρτυρόμενοι αυτό θα πρέπε να μας απασχολεί και είναι η βασική μας ανησυχία και γιατί οδηγηθήκαμε εδώ ...όπως απασχολεί και τους διαμαρτυρόμενους το αντίστροφο


Υ.Γ. Εγώ δεν γνωρίζω κάτι για καλάσνικοφ και περιλούσιμο ανθρώπων με βενζίνη στη Χαλκιδική... Πλέον μόνο οτι βλέπω μόνος μου πιστεύω (και αυτό όχι πάντα γιατί είμαι κατά φύση σκεπτικιστής) και όλα τα αλλα τα δέχομαι μόνο απο πολυ αξιόπιστες πηγές. Δυστυχώς η αξιοπιστία έχει χαθεί σήμερα στις πηγές που αναφερόμαστε. Εάν με ρωτάτε λοιπόν εάν υποστηρίζω το περιλούσιμο ανθρώπων η απάντηση είναι φυσικά και όχι (σε αντίθεση για παράδειγμα με όποιον θα γούσταρε την "αυτοκτόνηση" ορισμένων στα κρατητήρια). Εάν όμως η ερώτηση είναι βάσει των αποτελεσμάτων που ΜΠΟΡΩ να ΔΩ και να πιστέψω (κάποια μηχανήματα καμμένα, κανένας τραυματισμός ...το θέμα στα κανάλια επιτέλους σε αντιδιαστολή με τα χημικά στα μούτρα και τις γκλοπιες στο μετρό σε αθωους ανθρώπους -και αυτό το είδα με τα μάτια μου- μούγκα στη στρούγκα στα κανάλια) θα απαντήσω ότι άποψη μου για τό τι είναι τελικά τρομοκρατία είναι διαφορετική και ότι οι "τρομοκράτες" της χαλκιδικής πέτυχαν το σκοπό τους πολυ πιο αναίμακτα απο τους άλλους... Και αυτό δεν είναι η γνώμη μου. Είναι η γνώμη μιας ολοκήρης τοπικής τουλάχιστον κοινωνίας οπότε ακόμα και εάν είναι ακραία θα έπρεπε όπως είπα και παραπάνω να μας απασχολεί πρωτίστως -ακόμα και δίκαιο να χαμε ως "κρατος" και όλα να ταν ροζ- πως εξωθήσαμε τη κοινωνία εκεί...

Edited by - sam on 22/02/2013 16:03:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georgemarousi
Forum-Runner

Greece
166 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  15:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by georgemarousi

Χαίρομαι πολύ που βλέπω προβληματισμένους αθρώπους που καταλαβαίνουν τί συμβαίνει, καταλαβαίνουν τη χούντα που έχει επιβληθεί με την προβία της Δημοκρατίας, και αγανακτούν. Μακάρι να ανοίξουν τα μάτια τους και το μυαλό τους και οι υπόλοιποι, και να καταλάβουν, όλο και περισσότεροι, γιατί η πλύση εγκεφάλου που λαμβάνει χώρα είναι ακατάσχετη.

Ίσως με αυτή την αρχή, σα βάση, που είναι το ήμισι του παντώς, καταφέρουμε κάτι μετά.

------------------------
Μετά τον Μαραθώνιο τί;


Για αναγκαιότητα μεταλλίων, περιβαλλοντικές συνέπειες άντε και για δήθεν χούντες κ.λπ. συζητάμε ό,τι και όσο θες, άμα αρχίζετε όμως και δικαιολογείτε καλάσνικοφ, πυρπολησεις ξένης περιουσίας και περιλούσιμο ανθρώπων με βενζίνη, σταματάει η συζήτηση για μένα... Και είναι βέβαια και ο τρόπος που γράφει ο καθένας, ο σεβασμός του άλλου κ.λπ.



Το να έχουμε ανοικτές τις κεραίες μας και να διατηρούμε ακέραια τα πιστεύω, το ήθος και τις αρχές μας για να μπορούμε να κρίνουμε, από το να δικαιολογώ το καλάσνικοφ, νομίζω ότι απέχει πάρα πολύ.

Αλήθεια ποιά είναι η "ξένη περιουσία" ?

Είναι νόμιμη ? και είναι "πραγματικά" νόμιμη ?

Πχ. για την Αττική οδό με ποίου τα χρήματα φτιάχτηκε γνωρίζουμε ? Ποιός αισχροκερδεί τρελλά στην πλάτη μας κάθε φορά που πληρώνουμε διόδιο, το γνωρίζουμε; Διότι το μέγκα μου δε θα μας το πεί αυτό.

Διστυχώς η πραγματικότητα διαφέρει πάρα πολύ από αυτά που μας διάβαζαν μικρά παιδιά στα παραμύθια..

------------------------
Μετά τον Μαραθώνιο τί;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  16:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιλούσα γενικά και όχι φυσικά για σένα που γράφεις νηφάλιος και με σεβασμό προς τους άλλους και αναφερόμουν και σε άλλες συζητήσεις που έχουν γίνει στο φόρουμ για τρομοκρατία κ.λπ., εξ ου και τα καλάσνικοφ. Από το λίγο που έχω παρακολουθήσει το θέμα δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι η τοπική κοινωνία είναι αντίθετη στα μεταλλεία. Αντιθέτως έχω δει πολλούς ντόπιους να μιλάνε υπερ γιατί δουλεύουν εκεί η περιμένουν να δουλέψουν. Το θέμα σίγουρα δεν είναι απλό και προσωπικά με ενδιαφέρει να ακούσω επι της ουσίας πράγματα και όχι βέβαια για χούντες ή ότι μου χουν κάνει λοβοτομή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  16:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by georgemarousi

quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by georgemarousi

Χαίρομαι πολύ που βλέπω προβληματισμένους αθρώπους που καταλαβαίνουν τί συμβαίνει, καταλαβαίνουν τη χούντα που έχει επιβληθεί με την προβία της Δημοκρατίας, και αγανακτούν. Μακάρι να ανοίξουν τα μάτια τους και το μυαλό τους και οι υπόλοιποι, και να καταλάβουν, όλο και περισσότεροι, γιατί η πλύση εγκεφάλου που λαμβάνει χώρα είναι ακατάσχετη.

Ίσως με αυτή την αρχή, σα βάση, που είναι το ήμισι του παντώς, καταφέρουμε κάτι μετά.

------------------------
Μετά τον Μαραθώνιο τί;


Για αναγκαιότητα μεταλλίων, περιβαλλοντικές συνέπειες άντε και για δήθεν χούντες κ.λπ. συζητάμε ό,τι και όσο θες, άμα αρχίζετε όμως και δικαιολογείτε καλάσνικοφ, πυρπολησεις ξένης περιουσίας και περιλούσιμο ανθρώπων με βενζίνη, σταματάει η συζήτηση για μένα... Και είναι βέβαια και ο τρόπος που γράφει ο καθένας, ο σεβασμός του άλλου κ.λπ.



Το να έχουμε ανοικτές τις κεραίες μας και να διατηρούμε ακέραια τα πιστεύω, το ήθος και τις αρχές μας για να μπορούμε να κρίνουμε, από το να δικαιολογώ το καλάσνικοφ, νομίζω ότι απέχει πάρα πολύ.

Αλήθεια ποιά είναι η "ξένη περιουσία" ?

Είναι νόμιμη ? και είναι "πραγματικά" νόμιμη ?

Πχ. για την Αττική οδό με ποίου τα χρήματα φτιάχτηκε γνωρίζουμε ? Ποιός αισχροκερδεί τρελλά στην πλάτη μας κάθε φορά που πληρώνουμε διόδιο, το γνωρίζουμε; Διότι το μέγκα μου δε θα μας το πεί αυτό.

Διστυχώς η πραγματικότητα διαφέρει πάρα πολύ από αυτά που μας διάβαζαν μικρά παιδιά στα παραμύθια..

------------------------
Μετά τον Μαραθώνιο τί;



Με ποιος είναι εκείνος που θα κρίνει π.χ. ότι αυτή η περιουσία δεν είναι ξένη και δεν είναι νόμιμη; Και ποιος θα αποφασίσει τις συνέπειες και το τι πρέπει να γίνει; Εσύ, ο Σαμ, εγώ; Υπάρχουν κανόνες, δικαστήρια και θεσμοί, έτσι λειτουργούν οι δημοκρατίες. Η εναλλακτική είναι να κάνει ο καθένας ό,τι του κατέβει ή ο,τι ορίζει η δική του ηθική ή η αντίληψή του περί δικαίου, περί ιδιοκτησίας κ.λπ. Και όποιον πάρει ο χάρος...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georgemarousi
Forum-Runner

Greece
166 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  16:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Σ'ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

Σίγουρα υπάρχουν η δημοκρατία, η δικαιοσύνη, οι νόμοι και οι θεσμοί. Όμως οι πολιτικοί στο όνομα της δημοκρατίας, οι δικαστές στο όνομα της δικαιοσύνης, και τα μμε στο όνομα της ενημέρωσης έχουν γίνει ένα με 5-10 μεγάλες πολιτικο/επιχειρηματικές οικογένειες και λυμαίνονται τον τόπο. Νομίζω ότι και η ανηψιά μου που πάει δημοτικό το έχει καταλάβει ξεκάθαρα αυτό.

Δε μπορώ λοιπόν να ακούω ότι έχουμε δημοκρατία και δικαιοσύνη: είναι κομμένη και ραμμένοι στα μέτρα αυτών που μας πίνουν το αίμα με το μπουρί της σόμπας. Πρέπει να αλλάξει και θα αλλάξει σύντομα αυτό, εκ των πραγμάτων. Η ανοχή σώνεται. Η επανάσταση είναι η μόνη λύση που βλέπω αυτή τη στιγμή ώστε να έρθει πίσω η πραγματική δημοκρατία, η πραγματική δικαιοσύνη.

------------------------
Μετά τον Μαραθώνιο τί;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  16:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos
Με ποιος είναι εκείνος που θα κρίνει π.χ. ότι αυτή η περιουσία δεν είναι ξένη και δεν είναι νόμιμη; Και ποιος θα αποφασίσει τις συνέπειες και το τι πρέπει να γίνει; Εσύ, ο Σαμ, εγώ; Υπάρχουν κανόνες, δικαστήρια και θεσμοί, έτσι λειτουργούν οι δημοκρατίες.


...η κοινωνία μήπως? ....Και εάν δεν της επιτραπεί να διεκδικήσει το δίκαιο της όπως το αντιλαμβάνεται με νόμιμα μέσα γιατί οι θεσμοί και το κράτος είναι διεφθαρμένα, δυστυχώς ή ευτυχώς μπορεί να το κάνει άκομα και με επανάσταση... Αυτό μας έχει διδάξει η ιστορία... Εάν το επαναστατικό αίσθημα γίνει το κυρίαρχο στη κοινωνία και είναι το πλειοψηφικό, ότι και να λέμε, ότι και να λέτε, είναι η δικαιότερη πράξη όλων. Και στη κοινωνία των 11.000.000 ανθρώπων οι πλειοψηφίες δεν είναι αυτές που εμφανίστηκαν σε κάποιες εκλογές και δημαγωγικές δημοσκοπίσεις με συμμετοχή 40% και 50%... Είναι στο ΣΥΝΟΛΟ των πολιτών....

Κακώς ορισμένοι είστε σίγουροι ότι η άποψη σας είναι η πλειοψηφική σήμερα στη κοινωνία επειδή κυβερνά "δημοκρατικά" εκλεγμένα ένα κόμμα που πιθανότατα ψηφίσατε στις προηγούμενες εκλογές. Η πλειοψηφία στη κοινωνία είναι είναι ένα τελείως διαφορετικό νούμερο και μια απόλυτη δημοκρατία δεν μπορεί εξ ορισμού να είναι αντιπροσωπευτική. Θα μπορούσε όμως να είναι μια άμεση δημοκρατία των δημοψηφισμάτων και του διαρκούς διαλόγου.

Οπότε για να αντιστρέψω λοιπόν την ερωτηση εάν αύριο ή σήμερα το πλειοψηφικό ρεύμα της κοινωνίας, τα 2 και 3 πραγματικά εκατομμύρια άνεργοι, οι συνταξιούχοι, οι μικροεπαγγελματίες αλλά και οι αλητες της Χαλκιδικής, οι χαραμοφάηδες δημόσιοι υπάλληλοι, οι βολεμένοι του μετρό κτλ, απαιτήσουν επανάσταση και μια άλλη δημοκρατία γιατί αυτή θεωρουν τη μοναδική τους διέξοδο ποιος είναι αυτός που θα τους πει ότι αυτό δεν είναι δημοκρατικό... Εγώ, εσύ, ο γυπαετός?

Και να θυμίσω εδω ότι όλες οι τρομοκρατίες δεν είναι επαναστάσεις αλλά και όλες οι επαναστάσεις δεν είναι τρομοκρατίες παρόλο που στο ΣΥΝΟΛΟ τους βαπτίστηκαν έτσι στη γέννεση τους.

Η κοινωνία έχει φτάσει στα όρια της και εάν δεν υπάρξουν άμεσα κοινωνικά μετρα αποσυμπίεσης θα έχουμε σοβαρά τράβαλα που ληδη έχουν ξεκινήσει. Οποιος δεν το βλέπει αυτό και νομίζει ότι είναι μεμονωμένοι όσοι γκρινιαζουν θα βρεθεί προ μεγάλων εκπλήξεων.

Φωνή λαού, οργή θεού...

Edited by - sam on 22/02/2013 16:53:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  18:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

quote:
Originally posted by Gypaetos
Με ποιος είναι εκείνος που θα κρίνει π.χ. ότι αυτή η περιουσία δεν είναι ξένη και δεν είναι νόμιμη; Και ποιος θα αποφασίσει τις συνέπειες και το τι πρέπει να γίνει; Εσύ, ο Σαμ, εγώ; Υπάρχουν κανόνες, δικαστήρια και θεσμοί, έτσι λειτουργούν οι δημοκρατίες.


...η κοινωνία μήπως? ....Και εάν δεν της επιτραπεί να διεκδικήσει το δίκαιο της όπως το αντιλαμβάνεται με νόμιμα μέσα γιατί οι θεσμοί και το κράτος είναι διεφθαρμένα, δυστυχώς ή ευτυχώς μπορεί να το κάνει άκομα και με επανάσταση... Αυτό μας έχει διδάξει η ιστορία... Εάν το επαναστατικό αίσθημα γίνει το κυρίαρχο στη κοινωνία και είναι το πλειοψηφικό, ότι και να λέμε, ότι και να λέτε, είναι η δικαιότερη πράξη όλων. Και στη κοινωνία των 11.000.000 ανθρώπων οι πλειοψηφίες δεν είναι αυτές που εμφανίστηκαν σε κάποιες εκλογές και δημαγωγικές δημοσκοπίσεις με συμμετοχή 40% και 50%... Είναι στο ΣΥΝΟΛΟ των πολιτών....

Κακώς ορισμένοι είστε σίγουροι ότι η άποψη σας είναι η πλειοψηφική σήμερα στη κοινωνία επειδή κυβερνά "δημοκρατικά" εκλεγμένα ένα κόμμα που πιθανότατα ψηφίσατε στις προηγούμενες εκλογές. Η πλειοψηφία στη κοινωνία είναι είναι ένα τελείως διαφορετικό νούμερο και μια απόλυτη δημοκρατία δεν μπορεί εξ ορισμού να είναι αντιπροσωπευτική. Θα μπορούσε όμως να είναι μια άμεση δημοκρατία των δημοψηφισμάτων και του διαρκούς διαλόγου.

Οπότε για να αντιστρέψω λοιπόν την ερωτηση εάν αύριο ή σήμερα το πλειοψηφικό ρεύμα της κοινωνίας, τα 2 και 3 πραγματικά εκατομμύρια άνεργοι, οι συνταξιούχοι, οι μικροεπαγγελματίες αλλά και οι αλητες της Χαλκιδικής, οι χαραμοφάηδες δημόσιοι υπάλληλοι, οι βολεμένοι του μετρό κτλ, απαιτήσουν επανάσταση και μια άλλη δημοκρατία γιατί αυτή θεωρουν τη μοναδική τους διέξοδο ποιος είναι αυτός που θα τους πει ότι αυτό δεν είναι δημοκρατικό... Εγώ, εσύ, ο γυπαετός?

Και να θυμίσω εδω ότι όλες οι τρομοκρατίες δεν είναι επαναστάσεις αλλά και όλες οι επαναστάσεις δεν είναι τρομοκρατίες παρόλο που στο ΣΥΝΟΛΟ τους βαπτίστηκαν έτσι στη γέννεση τους.

Η κοινωνία έχει φτάσει στα όρια της και εάν δεν υπάρξουν άμεσα κοινωνικά μετρα αποσυμπίεσης θα έχουμε σοβαρά τράβαλα που ληδη έχουν ξεκινήσει. Οποιος δεν το βλέπει αυτό και νομίζει ότι είναι μεμονωμένοι όσοι γκρινιαζουν θα βρεθεί προ μεγάλων εκπλήξεων.
Φωνή λαού, οργή θεού...


Νομίζω ότι προτρέχεις. Είτε σου αρέσει είτε όχι η κυβέρνηση, καλώς ή κακώς, έχει δημοκρατική νομιμοποίηση αυτή την στιγμή, όπως και όλοι οι θεσμοί τους οποίους εσύ ελαφρά τη καρδία απαξιώνεις (έναντι ποιας εναλλακτικής;). Μέχρι να γίνει η... Επανάσταση λοιπόν τα παράπονα του καθενός κατά του Μπόμπολα, της κυβέρνησης κ.λπ. καλό είναι να υποβάλλονται μέσω των διαδικασιών που υφίστανται και όχι σε συνθήκες αυτοδικίας. Αυτό που λες ότι θα το κρίνει η κοινωνία είναι που οπλίζει το χελρι του καθενός να κάψει, να πετάξει μολότωφ κ.λπ. Αν αυτή είναι η λύση κατά την γνώμη σου, εγώ απλά διαφωνώ... Και μαζί μου και η πλειοψηφία του κόσμου. Για αύριο δεν ξέρω, αλλά σήμερα έτσι είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  18:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι η ίδια αυτοδικία που καταδικάζαμε όλοι μαζί, περισσότερο όμως εσείς, όταν οι "μπάτσοι" ρίξανε μερικές ψιλές στους τρομοκράτες-ληστές-παιδιά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  19:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by sam

quote:
Originally posted by Gypaetos
Με ποιος είναι εκείνος που θα κρίνει π.χ. ότι αυτή η περιουσία δεν είναι ξένη και δεν είναι νόμιμη; Και ποιος θα αποφασίσει τις συνέπειες και το τι πρέπει να γίνει; Εσύ, ο Σαμ, εγώ; Υπάρχουν κανόνες, δικαστήρια και θεσμοί, έτσι λειτουργούν οι δημοκρατίες.


...η κοινωνία μήπως? ....Και εάν δεν της επιτραπεί να διεκδικήσει το δίκαιο της όπως το αντιλαμβάνεται με νόμιμα μέσα γιατί οι θεσμοί και το κράτος είναι διεφθαρμένα, δυστυχώς ή ευτυχώς μπορεί να το κάνει άκομα και με επανάσταση... Αυτό μας έχει διδάξει η ιστορία... Εάν το επαναστατικό αίσθημα γίνει το κυρίαρχο στη κοινωνία και είναι το πλειοψηφικό, ότι και να λέμε, ότι και να λέτε, είναι η δικαιότερη πράξη όλων. Και στη κοινωνία των 11.000.000 ανθρώπων οι πλειοψηφίες δεν είναι αυτές που εμφανίστηκαν σε κάποιες εκλογές και δημαγωγικές δημοσκοπίσεις με συμμετοχή 40% και 50%... Είναι στο ΣΥΝΟΛΟ των πολιτών....

Κακώς ορισμένοι είστε σίγουροι ότι η άποψη σας είναι η πλειοψηφική σήμερα στη κοινωνία επειδή κυβερνά "δημοκρατικά" εκλεγμένα ένα κόμμα που πιθανότατα ψηφίσατε στις προηγούμενες εκλογές. Η πλειοψηφία στη κοινωνία είναι είναι ένα τελείως διαφορετικό νούμερο και μια απόλυτη δημοκρατία δεν μπορεί εξ ορισμού να είναι αντιπροσωπευτική. Θα μπορούσε όμως να είναι μια άμεση δημοκρατία των δημοψηφισμάτων και του διαρκούς διαλόγου.

Οπότε για να αντιστρέψω λοιπόν την ερωτηση εάν αύριο ή σήμερα το πλειοψηφικό ρεύμα της κοινωνίας, τα 2 και 3 πραγματικά εκατομμύρια άνεργοι, οι συνταξιούχοι, οι μικροεπαγγελματίες αλλά και οι αλητες της Χαλκιδικής, οι χαραμοφάηδες δημόσιοι υπάλληλοι, οι βολεμένοι του μετρό κτλ, απαιτήσουν επανάσταση και μια άλλη δημοκρατία γιατί αυτή θεωρουν τη μοναδική τους διέξοδο ποιος είναι αυτός που θα τους πει ότι αυτό δεν είναι δημοκρατικό... Εγώ, εσύ, ο γυπαετός?

Και να θυμίσω εδω ότι όλες οι τρομοκρατίες δεν είναι επαναστάσεις αλλά και όλες οι επαναστάσεις δεν είναι τρομοκρατίες παρόλο που στο ΣΥΝΟΛΟ τους βαπτίστηκαν έτσι στη γέννεση τους.

Η κοινωνία έχει φτάσει στα όρια της και εάν δεν υπάρξουν άμεσα κοινωνικά μετρα αποσυμπίεσης θα έχουμε σοβαρά τράβαλα που ληδη έχουν ξεκινήσει. Οποιος δεν το βλέπει αυτό και νομίζει ότι είναι μεμονωμένοι όσοι γκρινιαζουν θα βρεθεί προ μεγάλων εκπλήξεων.
Φωνή λαού, οργή θεού...


Νομίζω ότι προτρέχεις. Είτε σου αρέσει είτε όχι η κυβέρνηση, καλώς ή κακώς, έχει δημοκρατική νομιμοποίηση αυτή την στιγμή, όπως και όλοι οι θεσμοί τους οποίους εσύ ελαφρά τη καρδία απαξιώνεις (έναντι ποιας εναλλακτικής;). Μέχρι να γίνει η... Επανάσταση λοιπόν τα παράπονα του καθενός κατά του Μπόμπολα, της κυβέρνησης κ.λπ. καλό είναι να υποβάλλονται μέσω των διαδικασιών που υφίστανται και όχι σε συνθήκες αυτοδικίας. Αυτό που λες ότι θα το κρίνει η κοινωνία είναι που οπλίζει το χελρι του καθενός να κάψει, να πετάξει μολότωφ κ.λπ. Αν αυτή είναι η λύση κατά την γνώμη σου, εγώ απλά διαφωνώ... Και μαζί μου και η πλειοψηφία του κόσμου. Για αύριο δεν ξέρω, αλλά σήμερα έτσι είναι.



Δίκιο έχεις, κανείς δεν θέλει να εμπλακούμε ως χώρα και ως κοινωνία σε καταστάσεις που να 'φλερτάρουν' με το χάος... η αλήθεια είναι όμως ότι τα όρια μιας κοινωνίας - της ελληνικής εν προκειμένω - δεν είναι απεριόριστα.
Το αν η Ελλάδα έχει [θα] φτάσει στα όρια της δεν μπορώ να το απαντήσω. Εκτιμώ ότι τα πλησιάζει, αλλά δεν παύει να είναι προσωπική & υποκειμενική η εκτίμηση μου.
Αν φτάσει η κοινωνία στα όρια της θα γίνει έκρηξη. Αυτό είναι σαφές φαντάζομαι.
Το να επαφίεται κανείς στην 'προνοητικότητα' των κυβερνόντων [ενδοθεσμικών και μη] ότι δεν θα μας πιέσουν περισσότερο από το 'σημείο βρασμού' μας είναι παρηγοριά στον άρρωστο... είναι και ολίγον τι διεστραμμένο μεταξύ μας! Βάρα αγά μου να αγιάσω.

Μακάρι να κυλήσει ο καιρός καλά / ομαλά, να ανακάμψει η κοινωνία, να ανοίξουν πάλι οι αγορές και να έχει ο κόσμος δουλειές [και όχι των 327 ευρώ με κόστος ζωής Δυτικής Ευρώπης], να επανέλθει σταθερότητα και ελπίδα για το μέλλον και να βγω εγώ και όσοι θεωρούμε ότι πάει στραβά το πράγμα 'ψεύτες'.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 47 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000