Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Σκουριές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 47

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  23:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

quote:
Originally posted by MANOLIS2004

το είχα ξεχάσει εντελώς!!!!! την κουβέντα σας στο φατσοβιβλίο είδα και το θυμήθηκα..

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!



εγώ δεν σου απαντάω γιατι κοιμάμαι τωρα


Θα ακολουθήσω πάραυτα το παράδειγμά σου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Momo
Senior Forum-Runner

Barbados


602 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2013 :  23:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο κόσμος το'χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι...

http://www.youtube.com/watch?v=XKzEQg5bLPc

_____________________________________________________________
Θα ξεπεράσω αυτό που θεωρώ ότι είναι αδύνατο για να ανακαλύψω αυτό που ΕΙΝΑΙ δυνατό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2013 :  00:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ θα ήθελα να ζητήσω μία συγνώμη από τους ανθρώπους που κατέφυγαν στο μοναδικό τρόπο που θα μπορούσε να φέρει στην επικαιρότητα των υποκάναλων τον βιασμό της περιοχής τους, ώστε να γίνει γνωστό το θέμα τους στο ευρύ κοινό της Ελλάδας, που δεν το γνώριζε λόγω της συνομοσίας σιωπής των καναλιών-διαμορφωτών της κοινής γνώμης.

Τη συγνώμη τη ζητώ, επειδή άθελά μου υπέκυψα και έγινα θύμα και εγώ αυτής της (παρα)πληροφόρησης, και σε προηγούμενο ποστ δέχτηκα ως δεδομένο και συνέχισα τη συζήτηση, δεχόμενος άνευ αμφισβήτησης, ότι εργαζόμενος της εταιρείας περιλούστηκε με βενζίνη.

Η αλήθεια είναι ότι κανένας δεν ξέρει αν αληθεύει το παραπάνω. Η μόνη πηγή που επιβεβαιώνει το γεγονός, είναι η πλευρά της εταιρείας και των κρατικών υποστηρικτών της.
Δεν λέω ότι ντε και καλά το συμβάν δεν έγινε, αλλά μου είναι αδύνατο να δέχομαι ως οπωσδήποτε αληθινά τα λεγόμενα των δημιουργών του φώτοσοπ, των ξεπουλητών δημόσιας περιουσίας 20 δις για 11 εκ.ευρώ, αυτών που είναι στην εξουσία χάρη στην εξαπάτηση των ψηφοφόρων.

Θα πρέπει να είμαστε εκατό φορές προσεκτικοί, ακόμη και εμείς που αμφισβητούμε το καθεστώς, να μην υποκύπτουμε στη προπαγάνδα τους. Πως θα διαμόρφωναν αρνητική γνώμη στο κοινό? Μα φυσικά με μία μαρτυρία σαν τη παραπάνω. Τελικά όλοι μας μερικές φορές κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.

Edited by - KostasPVol on 23/02/2013 00:06:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2013 :  00:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

Από το λίγο που έχω παρακολουθήσει το θέμα δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι η τοπική κοινωνία είναι αντίθετη στα μεταλλεία. Αντιθέτως έχω δει πολλούς ντόπιους να μιλάνε υπερ γιατί δουλεύουν εκεί η περιμένουν να δουλέψουν.

Η εύρεση εργασίας ως λύση ανάγκης απέναντι στην ανεργία, δεν είναι επιχείρημα. Λόγω της εξαθλίωσης που μας έφεραν (σκοπούμενα ώστε ο άλλος να δέχεται ή να καταφεύγει σε άθλιες καταστάσεις), μπορεί ο άλλος αύριο να είναι υπέρ της απελευθέρωσης των ναρκωτικών, της εμπορίας οργάνων, της παιδεραστίας, επειδή θα είναι ο μόνος τρόπος για να βρει δουλειά. Μόνο που δεν είναι επιχείρημα δικαιολόγησης οποιασδήποτε από τις παραπάνω μεθόδους.


quote:
Originally posted by Gypaetos

Είτε σου αρέσει είτε όχι η κυβέρνηση, καλώς ή κακώς, έχει δημοκρατική νομιμοποίηση αυτή την στιγμή,

ΔΕΝ έχει δημοκρατική νομιμοποίηση. Δημοκρατία σημαίνει, ακολουθώ το προεκλογικό πρόγραμμα για το οποίο καλώς ή κακώς με ψήφισαν. Κάθε παρέκλιση από τις προεκλογικές υποσχέσεις, διαγράφει τη δημοκρατία, και κατευθύνεται προς πρακτικές δικτατορίας και τυραννίας. Πόσω μάλλον όταν συνοδεύεται από κατασταλτικές τρομοκρατικές μεθόδους σε κάθε αντίδραση.
Όταν, συν όλων των προηγουμένων, αλωνίζουν, αποφασίζουν, διατάσσουν και νομοθετούν έσχατοι προδότες, ο κάθε πολίτης έχει καθήκον να αμφισβητεί κάθε νόμο. Και δυστυχώς επειδή μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, δίνεται το δικαίωμα να αμφισβτούνται και οι όποιοι σωστοί νόμοι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2013 :  00:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.tanea.gr/news/greece/article/5001932/kare-kare-h-epithesh-twn-emprhstwn-stis-egkatastaseis-ths-ellhnikos-xrysos/

MANOLIS2004
Μου γρατζούναγε την πόρτα ο αστυνόμος - ποντικός και τον καθάρισαν οι κανονικοί!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

parwritis
Newbie Forum Runner



15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2013 :  01:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

http://www.youtube.com/watch?v=1n1qL8B1TtA
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2013 :  02:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ Μανώλη που επιβεβαιώνεις το δίκιο μου στο να αμφισβητώ τα γεγονότα με τη μορφή που μας τα παρουσίασαν, χάρη στο βίντεο που παρέθεσες. Το φιλοκυβερνητικό σάιτ συνοδεύει το βίντεο με μη αποδείξιμες βάσει του βίντεο αναφορές, με αποκορύφωμα την αναφορά (προπαγάνδα?) για τη βενζίνη, για τη δημιουργία εντυπώσεων. Κάτι που κατάφεραν περίφημα, μια και για μέρες τσιμπήσαμε σχεδόν άπαντες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2013 :  02:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by Nek2000

quote:
Originally posted by Gypaetos
Θυμίζω επίσης ότι δεν κυβερνά ένα κόμμα, αλλά τρία, με πλειοψηφία (σχετική) όχι μόνο κοινοβουλευτική, σε εδρες, αλλά και εκλογική, σε ψήφους.


Πλειοψηφία σε ψήφους δεν έχουν τα 3 κόμματα που κυβερνούν, ούτε σχετική.
Συνολικά ψήφισαν: 6.216.798
Νέα Δημοκρατία: 1.825.497
ΠΑΣΟΚ: 756.024
Δημ. Αριστερά: 384.986
Σύνολο: 2.966.507
Αυτό σημαίνει ότι 47.7% ψήφισαν τα κόμματα της κυβέρνησης και 52,3% δεν τα ψήφισαν


Εγραψα σχετική πλειοψηφία, όχι απόλυτη!


Σχετική πλειοψηφία είχε η ΝΔ από μόνη της. Δεν έχει νόημα η σχετική πλειοψηφία όταν έχουμε όταν έχουμε κυβέρνηση από 3 κόμματα μαζί. Σε σχέση με ποιους έχουν πλειοψηφία; με το 2ο κόμμα; Με τους υπόλοιπους;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2013 :  08:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφανώς και έχει το ενα κόμμα μονο του σχετικη πλειοψηφια, άρα κατα μείζονα λόγο έχουν και τα τρία μαζί, τι δεν καταλαβαίνεις; Εγω δεν έγραψα απόλυτη αλλά ακριβώς σχετική πλειοψηφία. Και για να το ληξουμε το θεμα, ούτε και θυμάμαι άλλη φορά στην σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας κυβέρνηση που να εχει το 48% των ψήφων (ίσως ο Καραμανλής μετα τη χουντα, αλλά βαριέσαι να το ψάξω).
Επίσης δημοκρατική νομιμοποίηση έχει η/μια κυβέρνηση, άσχετα απο το ποιο προγραμμα εφαρμόζει. Στις επόμενες εκλογές ρίχνεις μαύρο, αν θεωρήσεις ότι σε κορόιδεψαν και πάμε στον επόμενο. Η άποψη ότι δεν αναγνωρίζω την κυβέρνηση γιατί κατα τη γνώμη μου άλλα είπε πριν και άλλα κάνει μετα (κάτι που άλλωστε παγιως συμβαίνει...) είναι πολύ ολισθηρη και οδηγεί σε μια δημοκρατία α λα καρτ: βγήκε ο δικός μας, έχει καλώς, βγήκε ο άλλος, τους κορόιδεψε άρα δεν έχει νομιμοποίηση.
Δεν ξέρω αν ούτε η εύρεση εργασίας είναι επιχείρημα αλλά ξέρω ότι σίγουρα απαντά στο τι θελει η τοπική κοινωνία, όχι βέβαια απαραιτήτως και στο τι είναι και σωστο, αυτό είναι άλλο θέμα και σ'αυτο ακούω ευχαρίστως ό,τι επιχείρημα υπάρχει.
Καλά χιλιόμετρα στην Ψάθα σε όσους πήγαν!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2013 :  09:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Καραμανλής το 1974
είχε πάρει πάνω από 50%

Το ΠΑΣΟΚ το 1981 είχε 48%

και η ΝΔ με τον Μητσοτάκη το 1990 47%
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

joker is job
Senior Forum-Runner

Greece
499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2013 :  11:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Momo
Senior Forum-Runner

Ο κόσμος το'χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι...

http://www.youtube.com/watch?v=XKzEQg5bLPc



Ετσι είναι, μονο οταν φτασουν να ξεπουλήσουν τη γη που γεννήθηκες και μεγάλωσες,
το χωριό σου, το δασος που έπαιζες και πήγαινες εκδρομη με το
σχολείο σου, θα καταλάβεις οτι οι 600 θεσεις εργασίας με 850 ευρώ καθαρά
για 10 ώρες δουλειάς κατω απο τη γη,
δεν είναι ουτε ανάπτυξη, ουτε εκσυγχρονισμός.

Δουλεία είναι, ξεπουλημα και προδοσία των ιδανικών σου...

Δυστυχώς φίλε υπερασπιστή του ξεπουλήματος,
..εκεί που στέκεις έστεκα και κει που στέκω θα έρθεις.

Edited by - joker is job on 23/02/2013 11:14:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2013 :  12:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos


Επίσης δημοκρατική νομιμοποίηση έχει η/μια κυβέρνηση, άσχετα απο το ποιο προγραμμα εφαρμόζει. Στις επόμενες εκλογές ρίχνεις μαύρο, αν θεωρήσεις ότι σε κορόιδεψαν και πάμε στον επόμενο. Η άποψη ότι δεν αναγνωρίζω την κυβέρνηση γιατί κατα τη γνώμη μου άλλα είπε πριν και άλλα κάνει μετα (κάτι που άλλωστε παγιως συμβαίνει...) είναι πολύ ολισθηρη και οδηγεί σε μια δημοκρατία α λα καρτ: βγήκε ο δικός μας, έχει καλώς, βγήκε ο άλλος, τους κορόιδεψε άρα δεν έχει νομιμοποίηση.
Παγίως συμβαίνει επειδή μας έχουν για δούλους και τα δεχόμαστε.
Αυτό είναι κουτοπονηριά εκ μέρους της εκάστοτε κυβέρνησης. Σιγά μη περιμένω 4 χρόνια 'εγώ' ως εξαπατηθείς πολίτης για να αλλάξει η προδοσία που μου έκαναν.
Για να δώσω ένα ακραίο παράδειγμα, φανταστείτε να βγάλουν νόμο που να λέει, υποχρεωτική ευθανασία σε όλους άνω των 50 ετών (εκτός από κάποιους δικούς μας βεβαίως βεβαίως), για να σωθεί η Ελλάδα. Τι θα πω, τους ψήφισα, αλλά σε 4 χρόνια θα τους μαυρίσω στις εκλογές?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2013 :  14:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

Ο Καραμανλής το 1974
είχε πάρει πάνω από 50%

Το ΠΑΣΟΚ το 1981 είχε 48%

και η ΝΔ με τον Μητσοτάκη το 1990 47%


Ο Παπανδρέου και ο Μητσοτάκης λοιπόν δεν είχαν δημοκρατική νομιμοποίηση; Ο Παπανδρέου που ψηφίστηκε με το σύνθημα έξω απο το ΝΑΤΟ και έξω απο την ΕΟΚ δεν είχε νομιμοποίηση για να κυβερνησει, όταν μετα έκανε την κωλοτουμπα της δεκαετίας; Φυσικά και είχε. Απλώς θα πρέπει οι μειοψηφίες να σέβονται τις πλειοψηφίες, πράγματα όχι αυτονόητο, ειδικά για τους Νεοέλληνες!
Δεύτερον από πού συνάγεται ότι υποστηρίζω το ξεπούλημα της περιουσίας μας; Ούτε καν για τα μεταλλεία δεν έχω πάρει θέση επί της ουσίας, ακριβώς γιατί δεν έχω θέση και δεν έχω κάτσει να ενημερωθώ επαρκώς. Η μονη θέση που έχω πάρει είναι υπέρ της Δημοκρατίας και υπερ της (εκάστοτε) πλειοψηφιας και κάθομαι και εξηγώ τα αυτονόητα που μάθαμε στην αγωγή του πολίτη, για τον πρόσθετο λόγο ότι εγω τα σπούδασα κιόλας. Και ξαναλέω μέχρι να γίνω κουραστικός ότι δεν υπάρχει δημοκρατία α λα καρτ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2013 :  15:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

quote:
Originally posted by Gypaetos


Επίσης δημοκρατική νομιμοποίηση έχει η/μια κυβέρνηση, άσχετα απο το ποιο προγραμμα εφαρμόζει. Στις επόμενες εκλογές ρίχνεις μαύρο, αν θεωρήσεις ότι σε κορόιδεψαν και πάμε στον επόμενο. Η άποψη ότι δεν αναγνωρίζω την κυβέρνηση γιατί κατα τη γνώμη μου άλλα είπε πριν και άλλα κάνει μετα (κάτι που άλλωστε παγιως συμβαίνει...) είναι πολύ ολισθηρη και οδηγεί σε μια δημοκρατία α λα καρτ: βγήκε ο δικός μας, έχει καλώς, βγήκε ο άλλος, τους κορόιδεψε άρα δεν έχει νομιμοποίηση.
Παγίως συμβαίνει επειδή μας έχουν για δούλους και τα δεχόμαστε.
Αυτό είναι κουτοπονηριά εκ μέρους της εκάστοτε κυβέρνησης. Σιγά μη περιμένω 4 χρόνια 'εγώ' ως εξαπατηθείς πολίτης για να αλλάξει η προδοσία που μου έκαναν.
Για να δώσω ένα ακραίο παράδειγμα, φανταστείτε να βγάλουν νόμο που να λέει, υποχρεωτική ευθανασία σε όλους άνω των 50 ετών (εκτός από κάποιους δικούς μας βεβαίως βεβαίως), για να σωθεί η Ελλάδα. Τι θα πω, τους ψήφισα, αλλά σε 4 χρόνια θα τους μαυρίσω στις εκλογές?


Μιλάμε για δημοκρατία οπότε το παράδειγμα που θέτεις δεν είναι ακραίο αλλά αδύνατο και άρα μη συγκρισιμο, γιατί ο νόμος αυτός δεν θα μπορούσε ποτέ να ψηφιστεί, αφού θα ερχόταν σε αντίθεση με τα μισά άρθρα του Συντάγματος. Επίσης δεν θα έπαιρνε έγκριση ούτε απο επιστημονική επιτροπή της Βουλής, ούτε απο το ΣτΕ, εκτός του ότι δεν θα βρίσκονταν 150 βουλευτές να τον ψηφίσουν. Προφανώς επίσης θα ακυρωνόταν στην πράξη απο τα Δικαστήρια και στην τελική (αλλά μιλάμε για την ύστατη λύση) απο τον λαό στους δρόμους. Αυτό το έρημο 120ο άρθρο του Συντάγματος βέβαια (το παλιό 114 για όσους ξέρουν ιστορία) δεν είναι για καθημερινή χρήση και για να παρανομεί η όποια μειοψηφία δε γουστάρει τον άλφα ή τον βήτα νόμο. Εκτός και κάποιος είναι οπαδός ολοκληρωτικών καθεστώτων τύπου ΕΣΣΔ οπότε ας το πει φόρα παρτίδα και μην το πηγαίνει γύρω γύρω...
Και κάτι για προβληματισμό: αν η Χρυσή Αυγή πει δεν αναγνωρίζω κυβερνητικές πλειοψηφίες και μ.....ιες γιατί κορόιδεψαν τον κόσμο προεκλογικά και τώρα κάνουν αλλα απ' αυτά που υπόσχονταν, και αρχίσει και αμφισβητεί νόμους, αστυνομίες και εξουσιες (ήδη αντιποιειται κάποιες), τότε τι; Θα γίνουμε Βαιμάρη εν ονόματι της οικονομικής κρίσης και θα κοιτάμε ακροαριστερούς και ακροδεξιούς να αλληλοσκοτώνονται στους δρόμους έχοντας πρώτα μόνοι μας αποδομήσει την Δημοκρατία μας;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2013 :  16:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...θα θεωρούσε κανείς ότι η ΧΑ αποτελείται από ένα πλήθος ανθρώπων που εκφράζουν αυθόρμητα την αγανάκτηση τους [όπως την εκφράζουν, το αν αυτά που στοχεύουν είναι σωστά ή λάθος δεν θα το σχολιάσω] η ότι είναι ένα ακόμη φόβητρο που έχει δημιουργηθεί για να μας καθηλώνει, να μας αναγκάζει να είμαστε ψύχραιμοι, για να μη κάτσει τελικά η κέντα και μετά γίνει το σωσε?

Edited by - Hermes on 23/02/2013 17:20:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 47 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000