Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Στομαχι-Χολή-εντερο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/04/2013 :  13:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ,

Εδώ και καιρό ψαχνω να διαγνωσω ενα πόνο που εχω κατά περιόδους στην δεξιά άνω κοιλία ακριβώς κάτω από τα πλευρά.

Καποιοι γιατροί λένε χολή και κάποιοι στομάχι. κανεις δεν εχει πει με σιγουρια.

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν παίζει λόγω τρεξίματος να συμβαίνει κάποια νεύρωση η κράμπα σε κάποιο από τα όργανα που βρίσκονται στο σημείο αυτό.


xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2013 :  14:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπέρηχο έκανες; Μου έτυχε και εμένα στο ίδιο σημείο, κατά την περίοδο προπόνησης για αγώνα βουνού. Οι γιατροί και οι εξετάσεις δεν βρήκαν τίποτα. Κούραση μου είπαν. Από τότε μου έχει τύχει μια δυο φορές ακόμα.

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 04/04/2013 14:47:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2013 :  14:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Με έπιανε κυρίως ύστερα από γρήγορα κομμάτια. Έπρεπε ή να κόψω πολύ ή να σταματήσω (κάποιες φορές για αρκετά λεπτά).
και για εμένα ήταν η πρώτη φορά που είχα τέτοιο σύμπτωμα.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2013 :  16:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εχω κανει υπερηχο. εχω 2 μικρες πετρουλες στη χολη αλλα οι γιατροι ειναι σιγουροι οτι δεν το τρεξιμο δεν επηρεαζει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barerunner
Forum-Runner

Greece


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2013 :  17:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο σημείο που αναφέρεις μπορεί να είναι : α) χολή (χολοκυστίτιδα, πολύποδες στη χολυδόχο κύστη). Συνήθως ο πόνος της χολής εκδηλώνεται μετά από το γεύμα (αν δε τα γεύματα είναι μεγάλα και με πολλά λιπαρά είναι ακόμα πιο έντονος) αντανακλά και στο κάτω μέρος της δεξιάς ωμοπλάτης, συνήθως ο πόνος συνοδεύεται από ναυτία και εμετούς. Σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει πυρετός, αλλά όχι απαραίτητα. Στην εξέταση, υπάρχει έντονη ευαισθησία στην ψηλάφηση του δεξιού υποχονδρίου και το σημείο Murphy είναι θετικό (διακοπή της εισπνευστικής κινήσεως, αν τοποθετήσεις το χέρι σου στο σημείο συναντήσεως του δεξιού πλευρικού τόξου με την υποκείμενη χοληδόχο κύστη από πρόκληση πόνου). Ο πόνος σου θα είναι πιο έντονος όταν βήχεις ή κάνεις βαθιές εισπνοές. Σίγουρη εξέταση και απλή Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ.
β)έντερο (σπασμοί εντέρου, σπαστική κολίτιδα,νόσος crohn),
γ) έλκος δωδεκαδάκτυλου (δεν φαίνεται στον υπέρηχο - ο υπέρηχος δείχνει μόνο συμπαγή όργανα), κάνεις γαστροσκόπηση, τεστ για το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού στα κόπρανα ή στο αίμα ή στην αναπνοή,
δ) συκώτι (υπέρηχος και αιματολογικές εξετάσεις).
ε) Τέλος το πάγκρεας όταν πονά ο πόνος αντανακλά πίσω ανάμεσα στις ωμοπλάτες.
Όντως αυτό που αναφέρεις παίζει!! Κατά την προπόνηση (στις έντονες προπονήσεις και στους αγώνες ακόμα περισσότερο) γίνεται ανακατανομή της αιματικής ροής για να καλυφθούν οι αυξημένες ανάγκες στους μύες και την καρδιά με αποτέλεσμα την αντίστοιχη ελάττωση ροής στα σπλάχνα και σε μη εργαζόμενους μύς με αποτέλεσμα την πρόκληση πόνου. Επίσης ζορίζεται το διάφραγμα. Μάθε να αναπνέεις και να εκπνέεις σωστά, κάνε ασκήσεις διαφραγματικής αναπνοής κτλ..
Εξετάσεις που πρέπει να κάνεις : γενική αίματος, ταχύτητα καθίζησης ερυθρών, CRP, ηπατικά ένζυμα, γενική ούρων και υπερηχογράφημα άνω κοιλίας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2013 :  17:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ.

Εχω κάνει
α) Γενική αίματος και ηπατικα ενζυμα
β) υπερυχο ανω-κατω κοιλιας και χολης
γ) γαστροσκοπηση (βρεθηκε ελκοσ 3χλστ του δωδεκαδακτυλου)
δ) ακτινογραφια κοιλιας

παιρνω Losec, Duspatalin, Cirlotron

και παρόλα αυτά χωρίς να μπορώ να εστιάσω το γιατί, με πιάνει ο πόνος. Σίγουρα δεν με πιάνει μέτά από καθε τρέξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thalassa
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2013 :  00:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομιζω πως το προβλημα που αναφερετε ειναι αυτο που απασχολει και μενα. Ο πονος αυτος, τουλαχιστον σε μενα, με πιανει κοντα στις 2 με 2 μιση ωρες εντατικη προπονηση, η αγωνα. Ο υπερηχος ανω και κατω κοιλιας δεν εδειξε κατι. Αυτες τις μερες εχω προγραμματισμενο ραντεβου για αιματολογικες εξετασεις. Τι γιατρο πιστευετε πως πρεπει να απευθυνθω?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2013 :  11:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ο πονος που περιγράφω δεν με πιάνει ποτε κατά την διάρκεια κάποιας προπόνησης. Εξάλλου δεν κάνω ποτε υψηλής έντασης προπονήσεις. Με πιάνει πάντα τις πρώτες πρωινές ώρς (04.30 και μετά) και συνήθως μπορεί να κρατήσεις έως και 4 ώρες. Σήμερα ας πούμε με ενόχλησε έντονα τις ωρες που ανέφερα. Με την χρήση spasmo apotel ή buscopan περνάει μετά από 1 με 1 1/2 ωρα. Τις τελευταίες μέρες έχω τρέξει την περασμένη Παρασκευή ένα χαλαρό 5αρι, το Σαββατο 10αρι και την κυριακη 6αρι. Με έπιασε 2 μέρες μετά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2013 :  11:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο πόνος εντοπίζεται στην άνω δεξιά μεριά, κάτω από το πλευρό. Είναι σταθερός και αντανακλά πίσω στην δεξιά ομοπλάτη. Σήμερα που το ψηλάφιζα κατα την κρίση, ήταν σαν να υπήρχε ένας κόμπος, μία κράμπα ένα πράγμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2013 :  14:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προγραμμάτισα την ερχόμενη Τρίτη, Κολονοσκοπηση. για να δούμε....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thalassa
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2013 :  00:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε μολις κανει την κολονοσκοπηση θα ηθελα να μου πεις ποια ειναι η γνωμη του γιατρου. Θεωρω πως δεν εχει καποια σχεση με το προβλημα (μας). Δεν εχω διαβασει κατι συγκεκριμενο για το προβλημα και την επιλυση του. Διαβασε τα κειμενα που εχει το θεμα που εχω αναπτυξει με τιτλο "πονος στην περιοχη του συκωτιου" (κι ας μην εχει καμια σχεση-πιθανοτατα- με το συκωτι) -----------ΠΟΤΕ ΠΙΑ GARMIN (θελω το ρολοι μου πισω, οπου μου το κρατουν στο service της garmin και επισκευασμενο)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thalassa
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2013 :  23:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
barerunner, θα ηθελα να προσθεσω στο κειμενο σου και την περιπτωση της οισοφαγικης παλινδρομησης , απο την οποια πασχω και εγω, και μου ειπε ο γιατρος να το ελεγξω. barerunner, πιστευεις και ποσο ισχυρα πιστευεις οτι ειναι ορθη η αποψη σου, οτι με την διορθωση και τις καταλληλες αναπνοες- και εισπννοες, το προβλημα θα μηδενισθει? Θελω την αποψη σου να την μεταφερω στην γιατρο που θα επισκευθω συντομα. Προς ενημερωση των ενδιαφερομενων,να σας πω οτι και οι εξετασεις στον καρδιολογο ηταν υπεροχες (καρδιογραφημα-υπερηχος- τεστ κοπωσης) και με την αποψη του οτι δεν υπαρχει κανενα θεμα, το προβλημα μου να προερχεται απο την καρδια. Πιθανον το προβλημα να προερχεται απο το διαφραγμα του οισοφαγου, η απο τα εντερα. Συντομα θα κανονισω ραντεβου με γαστρεντερολογο και θα δουμε ανα η υποψια που εχω διαψευσθει, και αποφυγω επεμβαση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barerunner
Forum-Runner

Greece


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  12:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dtziouvaras

εχω κανει υπερηχο. εχω 2 μικρες πετρουλες στη χολη αλλα οι γιατροι ειναι σιγουροι οτι δεν το τρεξιμο δεν επηρεαζει...


Οι μικρές πέτρες είναι συνήθως αυτές που δημιουργούν προβλήματα γιατί φράζουν τον χολυδόχο πόρο (ο αγωγός που ενώνει τη χολυδόχο κύστη με το δωδεκαδάκτυλο). Το τρέξιμο στη φάση που δεν υπάρχει κάποια ενόχληση ή φλεγμονή δεν επηρεάζει, ίσα ίσα η άθληση κάνει καλό. Πάντως σε πολλές περιπτώσεις η χολοκυστεκτομή είναι μονόδρομος, διότι κινδυνεύεις από πολύ χειρότερες καταστάσεις όπως η παγκρεατίτιδα. Αποφεύγεις τροφές όπως η σοκολάτα, αυγά, κορεσμένα λίπη, τηγανητά και το κρεμμύδι. Επειδή η χολή και συκώτι "πάνε μαζί", μια καλή αποτοξίνωση του συκωτιού βοηθάει γενικά. Επίσης δοκίμασε το θαυματουργό Schweden bitter!!, CLA, Λεκιθίνη, Ω3 λιπαρά (krill oil, μουρουνέλαιο, λινέλαιο, chia seeds). Το αλκοόλ - όσο και να φαίνεται περίεργο αυτό - βοηθάει. Λίγο κρασάκι λοιπόν ή μπυρίτσα κάνει καλό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barerunner
Forum-Runner

Greece


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  12:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thalassa

barerunner, θα ηθελα να προσθεσω στο κειμενο σου και την περιπτωση της οισοφαγικης παλινδρομησης , απο την οποια πασχω και εγω, και μου ειπε ο γιατρος να το ελεγξω. barerunner, πιστευεις και ποσο ισχυρα πιστευεις οτι ειναι ορθη η αποψη σου, οτι με την διορθωση και τις καταλληλες αναπνοες- και εισπννοες, το προβλημα θα μηδενισθει? Θελω την αποψη σου να την μεταφερω στην γιατρο που θα επισκευθω συντομα. Προς ενημερωση των ενδιαφερομενων,να σας πω οτι και οι εξετασεις στον καρδιολογο ηταν υπεροχες (καρδιογραφημα-υπερηχος- τεστ κοπωσης) και με την αποψη του οτι δεν υπαρχει κανενα θεμα, το προβλημα μου να προερχεται απο την καρδια. Πιθανον το προβλημα να προερχεται απο το διαφραγμα του οισοφαγου, η απο τα εντερα. Συντομα θα κανονισω ραντεβου με γαστρεντερολογο και θα δουμε ανα η υποψια που εχω διαψευσθει, και αποφυγω επεμβαση.


Στην ΓΟΠ σίγουρα βοηθάει η εξάσκηση του διαφράγματος και η σωστή αναπνοή. Δεν θα την εξαλείψει αλλά σίγουρα θα βοηθήσει πολύ, ανάλογα πάντα και με την αιτία της ΓΟΠ. Στο κάτω μέρος του οισοφάγου υπάρχει ο κατώτερος οισοφαγικός σφιγκτήρας, ο οποίος είναι ένας μυς που εμποδίζει το περιεχόμενο του στομαχιού να επιστρέφει πίσω στον οισοφάγο.Όταν αυξάνεται η πίεση μέσα στην κοιλιά ο σφιγκτήρας μπορεί να μην μπορεί να αντεπεξέλθει και έτσι να διαφεύγουν γαστρικά περιεχόμενα προς τον κατώτερο οισοφάγο. Τέτοιες περιπτώσεις συναντούμε στην εγκυμοσύνη, στην παχυσαρκία και άλλες καταστάσεις που αυξάνουν το ενδοκοιλιακό περιεχόμενο. Επίσης η διαφραγματοκήλη προκαλεί ΓΟΠ. Στην ανωμαλία αυτή το στομάχι περνά διαμέσου του διαφράγματος και το άνω μέρος του βρίσκεται πιο πάνω από το διάφραγμα μέσα στον θώρακα. Στις καταστάσεις αυτές ο κατώτερος οισοφαγικός σφιγκτήρας δεν λειτουργεί κανονικά με αποτέλεσμα να υπάρχει ΓΟΠ. . Δες για τον οισοφάγο : http://www.esophagus.gr/%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%BF%CE%B9%CF%83%CE%BF%CF%86%CE%AC%CE%B3%CE%BF%CF%85 . Το βράδυ όταν κοιμάσαι είναι καλό να βάζεις μαξιλάρια για να έχεις το κεφάλι σου ελαφρώς ανασηκωμένο. Αποφεύγεις καφέ, σοκολάτα, ανθρακούχα ποτά, αλκοόλ. Τα αντιόξινα ή οι αναστολείς πρωτονίων βοηθούν, έχε όμως υπόψιν κάτι που δε θα σου πουν οι γιατροί : Τα αντιόξινα μειώνουν την οξύτητα του στομάχου ελαττώνοντας την απορρόφηση θρεπτικών συστατικών όπως ο φώσφορος, το κάλιο και ο σίδηρος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thalassa
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2013 :  19:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
barerunner,κατ'αρχην να σε ευχαριστησω για τις απαντησεις σου. Πες μου τι ειναι η ΓΟΠ? Πιστευεις πως ο λογος του πονου-προβληματος μου να βρισκεται σε αυτο το προβλημα. Υπαρχει λυση σε αυτο το προβλημα ( η εγχειρηση ας πουμε?). Τι να πω , και σε ποια ειδικοτητα ιατρου να απευθυνθω (πιθανον γαστρεντερολογος ?)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barerunner
Forum-Runner

Greece


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2013 :  01:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΓΟΠ = ΓαστοΟισοφαγική Παλινδρόμηση. Υπάρχει λύση, επιφυλάσσομαι για αναλυτική απάντηση...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000