Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 παπούτσια για μαραθώνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2014 :  21:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα,

Και εγώ έχω λιώσει2 ζευγάρια launch και ΝΒ 890V3 αλλά ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο και εχω τώρα τo Ride 7 που είναι πραγματικά ποιο ζωντανό απο το launch. Ομως θέλω ακόμα ενα περισσότερο για τα long runs-marathon shoe και σκέφτομαι ενα απο τα παρακάτω:

Nimbus (αν και δείχνει πολύ ογκώδες)
Enigna 4 (το drop είναι θέμα?)
Glycerin

Φυσικά υπάρχει και το Hoka clifton που έχει άριστες κρητικές αλλά δεν νομίζω να υπάρχει να το δοκιμάσω!!! Εχω ουδέτερο πάτημα 1.73, 69κιλά

Ευχαριστώ για την βοήθεια
Γιάννης

Edited by - cranfield on 29/09/2014 21:29:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2014 :  09:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by cranfield

Καλησπέρα,

Και εγώ έχω λιώσει2 ζευγάρια launch και ΝΒ 890V3 αλλά ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο και εχω τώρα τo Ride 7 που είναι πραγματικά ποιο ζωντανό απο το launch. Ομως θέλω ακόμα ενα περισσότερο για τα long runs-marathon shoe και σκέφτομαι ενα απο τα παρακάτω:

Nimbus (αν και δείχνει πολύ ογκώδες)
Enigna 4 (το drop είναι θέμα?)
Glycerin

Φυσικά υπάρχει και το Hoka clifton που έχει άριστες κρητικές αλλά δεν νομίζω να υπάρχει να το δοκιμάσω!!! Εχω ουδέτερο πάτημα 1.73, 69κιλά

Ευχαριστώ για την βοήθεια
Γιάννης




Το clifton έχει το πάτημα του Bondi. Δοκίμασε το bondi για να δεις...

Έχοντας το bondi2, παρήγγειλα το clifton από sportsshoes μιας και δεν το έφεραν στην Ελλάδα ακόμα.


Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike 7
Forum-Runner

165 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2014 :  20:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραιο θεμα... εμενα ειναι ο πρωτος μαραθωνιος κ δεν ξερω πια παπουτσια να βαλω..
εχω 3 επιλογες.
1) boston 3
2) NB 890V3
3) NB 790V3
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costastsico
Forum-Runner

Greece
193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2014 :  22:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@mike7: έτρεξα με τα 890v3 τον μέγα Αλέξανδρο . Μου άρεσαν παρά πολυ . Σκέφτομαι να τα ξανα πάρω . Τα συνιστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  11:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
thestria,

Αφου θα πάρεις το clifton θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις εντυπώσεις. Πήρες το ίδιο μέγεθος με το Bondi ή 1/2 μικρότερο;

Γιάννης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2015 :  16:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mike 7

Ωραιο θεμα... εμενα ειναι ο πρωτος μαραθωνιος κ δεν ξερω πια παπουτσια να βαλω..
εχω 3 επιλογες.
1) boston 3
2) NB 890V3
3) NB 790V3


Mike (ελπίζω να διαβάζεις) με ποιο παπούτσι τον έτρεξες τελικά;
Στα 890 κ 790 φοράς ίδιο νούμερο; Εννοώ και σε D/E
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hlias_3
Forum-Runner

Greece


117 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2015 :  11:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω τρέξει 3 ΚΜΑ ( έναν με nimbus 14 – δύο με nimbus 15 ) , ένα ημιμαραθωνιο το Μάιο με nimbus 15 και ένα τρίαθλο xterra με salomon speed cross 3. Έχω τερματίσει σε όλους.

Είναι φυσιολογικό να μην έχω ιδέα για drop, 12mm,6mm,4mm, D/E, W, βάρος παπουτσιού, τι ρόλο παίζει το ύψος μου & το βάρος μου και όλα τα άλλα χαρακτηριστικά ??

Το πρώτο nimbus μου το πρότεινε ο καλός φίλος Angel1 και έτσι συνέχισα και στο επόμενο γιατί ήμουν ευχαριστημένος.
Πιστεύω ότι είμαι τυχερός που δεν μου έχει προκύψει κάποιος σοβαρός τραυματισμός, εκτός από μια χονδροπάθεια στο αριστερό γόνατο, γιατί ήθελα 2,4,6 μέρες μετά τον μαραθώνιο να κάνω 50 και 60 χλμ ποδήλατο και να τελειώνω και με sprint !!! Saiko ???

Τις τελευταίες μέρες έχω διαβάσει πολλά θέματα για παπούτσια και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, όσο πιο πολλά ξέρεις , τόσο πιο δύσκολο είναι να καταλήξεις. Το ήξερα αυτό π.χ. για τα αυτοκίνητα, τηλεοράσεις, κάμερες, απλά δεν το είχα φανταστεί για τα παπούτσια. Ίσως γιατί όταν έχουν καρτελάκια με τις τιμές στα μαγαζιά δεν γράφουν και τα τεχνικά χαρακτηριστικά όπως ας πούμε στις τηλεοράσεις. Χα χα χα

Συνήθως πιστεύουμε και νομίζω ότι ισχύει, ότι αν ένα πράγμα είναι ακριβό , είναι και καλό. Απ’ όσα σχόλια έχω διαβάσει στο forum, έχω καταλήξει ότι για τα παπούτσια αυτό δεν ισχύει.

Έτσι κατέληξα να περιμένω να φέρει νούμερα ο <ειδικός> runners corner, για να δω τι θα κάνω.

Καλή επιτυχία σε όλους τους φίλους με τις αναζητήσεις τους –επί των παπουτσιών και όχι μόνο … !


Edited by - hlias_3 on 21/08/2015 11:43:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

YiannisP
Newbie Forum Runner

Germany
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2015 :  01:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια χαρά σε όλους,
Ο ΚΜΑ πλησιάζει οι προπονήσεις μαζί με πίεση και κούραση πυκνώνουν . Ο προβληματισμός : Παπούτσια....
Some data: 170cm , 76kg βάρος με αρκετά μυϊκά κιλά λόγω (εταίρου κολλήματος ) .
Έχω τρέξει με:
Asics Gel Nimbus 14 ,Mizuno Wave Creation 14 , Mizuno Wave Profecy 3. Από τα καλυτέρα που έχω βάλει είναι τα τελευταία αλλά πολύ βαριά. Πρόσφατα αγόρασα τα Saucony Triumph ISO. Όταν τα έβαλα για 1η φορά για ένα χαλαρό 10 μου έκαναν φουσκάλες στα 2 μεγάλα δάκτυλα στο καθώς και στα μήλα του ποδιού στις εξωτερικές πλευρές. Είπα να τους δώσω μερικές ευκαιρίες αλλά σήμερα μετά από ένα long run 22K μετα το 15κ ένοιωθα ξανά ενοχλήσεις. Φουσκάλες δεν έγιναν αλλά μαραθώνιος κάτω από αυτές τις συνθήκες δεν βγαίνει. Εχω την υποψία ότι το δεξί μου πόδι αρχίζει να έχει πρηνισμό μετά από κάποια κμ αλλά δεν είμαι για Kayano. Όπως έχω αποκλείσει και τα Nimbus, Adidas λόγω στενού toebox.
Έχω σκέψεις για Nike Air Zoom Structure 18 (Έχω διαβάσει καλές κριτικές) αλλά και HOKA ONE ONE. Για τα τελευταία έχω ακούσει πολλά αλλά δεν ξερω πως κάθονται καθότι δεν τα έχω δοκιμάσει.
Κάθε ιδέα πρόταση, ευπρόσδεκτη. Πολλά και καλά χλμ σε όλους


Es geht kein Weg zurück
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2015 :  01:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βάλε καλές κάλτσες και αλοιφή ή bodyglide ή βαζελίνη τέλος πάντων στα πόδια.
Νομίζω πως εκεί είναι το πρόβλημα κ όχι στο μοντέλο του παπουτσιού.
Δοκίμασε τα saucony ride
Αν εχεις λιγο πρηνισμό ή κ´ καθόλου δοκίμασε κ τα NB 870V3. Στις εκπτώσεις τα είχαν 62€!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

injuryman
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2015 :  23:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια ερώτηση να κάνω για να μην ανοίγω χωρίς λόγο άλλο θέμα.
Έχει πάρει κανείς τα nimbus 17?

Ρωτάω καθώς διαβάζω σε κριτικές πως έχουν λίγο στενή φόρμα και επειδή έχω φαρδύ πέλμα φοβάμαι μην με στενεύουν και αν πρέπει να ανέβω 0.5 νούμερο ή όχι.

Επειδή θα τα πάρω από ίντερνετ δεν θέλω να πάω να τα δοκιμάσω σε μαγαζί γι αυτό ρωτάω εδώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

YiannisP
Newbie Forum Runner

Germany
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  00:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα σου έλεγα να πας να τα δοκιμάσεις. Στο δικό μου τουλάχιστον πόδι δεν ταιριάζει πλέον κανένα από τα Nimbus μετά το 15 λογω toebox (πιο στενό). Για αυτό και μεταστροφή σε mizuno και saucony.

Es geht kein Weg zurück
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

injuryman
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  00:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ για ΝΒ 1080ν5 έλεγα λόγω οικονομίας αλλά διάβασα κάποιες κριτικές που έλεγαν πως θα έπρεπε να έχει περισσότερο cushioning απ τη στιγμή που ναι το top level μοντέλο της.
mizuno και saucony δεν έχω πάρει ποτέ μου και φοβάμαι μην κλαίω τα λεφτά μου(όχι ότι δεν είναι καλές εταιρείες απλά μπορεί να μη μου κάνουν εμένα).
Τα nimbus στην έκδοση 2Ε πιστεύεις λύνουν το πρόβλημα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hlias_3
Forum-Runner

Greece


117 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  09:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνδρομέας έχει πάρει τα nimbus 17 και έχει τρέξει περίπου 100 χλμ χωρίς κάποιο θέμα. Βέβαια πρόσεξα ( μου έκανε εντύπωση ) την Κυριακή όταν βάλαμε τις σαγιονάρες ότι έχει στενό πέλμα. Καμία σχέση με το δικό μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

injuryman
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  09:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειχα παρει τα noosa 9 για καποιους αγωνες η για καμια γρηγορη διαλειματικη ομως η στενη τους φορμα μου δημιουργει θεματακια γι αυτο φοβαμαι μην την πατησω το ιδιο με τα nimbus.
Παλια χρισημοποιουσα cumulus μεχρι τα 14 και δεν ειχα ποτε θεμα απλα τα νεα βλεπω οτι ειναι καπως υπερβαρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  15:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Ισως ασχετο αλλα....

οταν με ΄΄χτυπαει΄΄ καποιο νεο παπουτσι, στις αρχες , συνεχιζω και το τρεχω και μια-δυο βδομαδες εχει ΄΄υποταχτει ΄΄ !!!!!!

Ευχαριστω .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000