Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 11

liodouras
Newbie Forum Runner

Greece


2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  22:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα σε ολους. εχω το ιδιο θεμα με ενα 405cx που αγορασα απο το ebay. ετοιμαζομαι να το στειλω στην garmin ελλαδος για να το προωθησει -αν δεν βγει εδω ακρη- στην αντιστοιχη της αγγλιας. μηπως να μιλησω με τους αγγλους απευθειας? εχετε καμια ιδεα ισως μετα τις δικες εξελιξεις?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  10:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα,

Αν κάποιος κάνει ιδιαίτερα μεγάλους αγώνες 20+ ώρες τι μπορεί να χρησιμοποιεί για μέτρηση απόστασης καθώς τα περισσότερα gps κρατάνε μέχρι 10-15 ώρες (εκτός κάποιων ιδιαίτερα ακριβών μοντέλων). Τα footpod δεν μπορεί να είναι αξιόπιστα ειδικά σε σε αγώνες βουνού (χρησιμοποίσα στο alpamayo και είχα απόκλιση +13%).

txs
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

redonly
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  13:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά κατέληξα στο RCΧ5 με τον G5 σένσορα ο οποίος διαρκεί 20 κάτι ώρες. Πριν από αυτον, έκανα πολλές εναλλαγές ανάμεσα σε footpod, GPS και smartphones. Ο κύριος λόγος που ξαναγύρισα στα ρολόγια (γιατί είχα ισορροπήσει έναν χρόνο + σε smartphone εφαρμογές) είναι το κολύμπι.

Από την εμπειρία μου με τα προηγούμενα ρολόγια που είχα (και ήταν όλα Polar) το footpod δε με απογοήτευσε ποτέ. Έχανε σήμα μόνο μετά από 1 χρόνο αδιάλειπτης χρήσης, ενώ με αλλαγή μπαταρίας επανερχόταν στα αξιόπιστα επίπεδά του. Όταν το πρωτοβάζεις, μπορεί να χρειαστεί να το καλιμπράρεις σε μια απόσταση 1k, αλλά μετά πάει στον αυτόματο. Δε χρειάζεται φόρτιση, δεν επηρεάζεται από τη συννεφιά, δεν καθυστερεί να πιάσει σήμα. Η απόκλισή του σε γνωστές χιλιομετρημένες ευθείες αποστάσεις ήταν της τάξης των "λίγων μέτρων στο χιλόμετρο".

Εφόσον ενδιαφέρεσαι για υπεραποστάσεις, θα σου πρότεινα να μην απορρίψεις το footpod και να το ξανασκεφτείς



quote:
Originally posted by cranfield

καλημέρα,

Αν κάποιος κάνει ιδιαίτερα μεγάλους αγώνες 20+ ώρες τι μπορεί να χρησιμοποιεί για μέτρηση απόστασης καθώς τα περισσότερα gps κρατάνε μέχρι 10-15 ώρες (εκτός κάποιων ιδιαίτερα ακριβών μοντέλων). Τα footpod δεν μπορεί να είναι αξιόπιστα ειδικά σε σε αγώνες βουνού (χρησιμοποίσα στο alpamayo και είχα απόκλιση +13%).

txs



When the sun comes up, you'd better be running

Edited by - redonly on 28/05/2013 13:47:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  23:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαπίστωσε κανείς αποκλίσεις στις μετρήσεις με Garmin (πχ 210) μετά την πρόσφατη αναβάθμιση λογισμικού στη version 2.6 (από 2.5)?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jpsih
Senior Forum-Runner

Greece


519 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  23:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Διαπίστωσε κανείς αποκλίσεις στις μετρήσεις με Garmin (πχ 210) μετά την πρόσφατη αναβάθμιση λογισμικού στη version 2.6 (από 2.5)?



εγω δεν την εκανα στο 210 μου, γιατι ειμαι της λογικης πραγμα που δουλευει αριστα δεν εχεις λογο να το πειραζεις..
ασε που και επι της ουσιας δεν δινει και κατι καινουριο η συγκεκριμενη αναβαθμιση

To hear nothing but breath. To feel nothing but heartbeat.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thalassa
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2013 :  16:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποτε πια Garmin. ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ , ΠΟΤΕ !!!!!!!!!!!! Οσο υπαρχει ο Σκορδυλης ως αντιπροσωπος στην Ελλαδα (και υπευθυνος του service),μια σοβαρη εταιρεια οπως η Garmin, ειναι οπως ενα καλος δρομεας με ενα χαλικακι στο παπουτσι του. ΠΟΤΕ ΠΙΑ GARMIN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

erasitexnis
Advanced Forum-Runner

Greece
240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2013 :  17:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
να ΠΩ και γω τον πονο μου...ειχα ενα 205 και το περσινο καλοκαιρι ενω ετρεχα κατι ανηφορες στο κατηφορο τρωω μια τουμπα εππικη και σπαω ολη την οθονη..το χα παρει απο το διαδικτυο μου χε κρατησει ενα μιση χρονο..στο μαραθωνιο εβγαλε και τα 200 κατι μετρα παραπανω απ τα ζιγκ-ζαγκ προφανως...οποτε λεω, Τι αλλο εκτος απο garmin..και περνω το 110..το φοραω μονο σε δυνατες τεμπο προπονησεις, που κανω μια το πολυ την βδομαδα, αντε και σε κανα λονγκ ραν..το χω τωρα ακριβως ενα χρονο...απο γεναρη μεχρι τελη μαρτη καθομουν απο χειρουργειο καθοταν και το ρολοι(πλην ελαχιστων φορων που το πηρε ο αδερφος μου για να μετρησει καποιες διαδρομες και καποια δυνατα 10αρια)..ουσιαστικα δουλεψε αυγουστο του 12 ως νοεμβρη του ιδιου ετους και ξανα τον τεταρτο του 13..οπου απριλη μηνα στο νταμαρι αγιας αρχισε να θολωνει λογω υγρασιας και να κανω δυνατο τεμπο και να μη μπορω να δω τιποτα παρα μονο στο τελος(δωρον αδωρον δηλαδη)και οταν πηγαινω να το φορτισω κανω μαγια πλεον για βρει το ‘‘ μανταλακι΄’ επαφη..Τωρα που τα διαβασα αυτα αρχιζω και τρομοκρτουμε και σκεφτομαι μη ξεκινησω πρωι-πρωι για το μαραθωνα και μεινω απο ρολοι...χρηματα δε παιζουν για εκατον πενηνταρες οποτε πρεπει να αρχισω να μαθαινω το ρυθμο μου τρεχωντας...ηδη απο τα σχεδον ελευθερα δεκαρια εχω μαθει να ξεχωριζω το 4.50 με το 5.00..μου μενει να μαθω το 5.40 για τα μινι λονγκ που θα κανω το 4.30 για το τεμπο το 4.20 για το δυνατο τεμπο...και τη διαλλειματικη θα την λιγο οι παλμοι να μου κοβουν την ανασα σε καθε επαναλειψη της..και Αντιο Garmin λοιποι απατεωνες που κανετε με τα πιο φτηνα υλικα ρολογια τα υπερτιμολογειτε και ουτε μια αντικατασταση δε κανετε...ΥΓ οταν θολωνε πηρα την αντιπροσωπεια και το σηκωσε αυτος ο μακακας και μονο που δε με εβρισε..προσπαθουσα να του εξηγησω και μου λεγε αυριο αυριο που το σερβισ θα ανοιξει δε μπορω να σου πω τιποτα και τα ρεστα..εε απο τοτε το χω και το βλεπω και λεω δε βαριεσαι ας το χω για τον κμα και ας μη θολωσει εκεινη την μερα..βεβαια μες την ατυχια μου ειμαι λιγο τυχερος αφου οταν θαμπωνει μετα απο κανα 10λεπτο ξεθαμπωνει για καμποσο και οτω καθ εξης .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saltofx_v
Forum-Runner

53 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  09:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προχθες ψοφησε και το δικου garmin 210!το εχω 6 μηνες και το φοραω το πολυ 4 φορες τη βδομαδα σε προπονησεις.Η οθονη δεν ανοιγει με τιποτα οτι και να κανω ενω οι ηχοι ακουγονται κανονικα.τωρα καηκε η οθονη..δεν ξερω τι να πω...τραγικη ποιοτητα κατσκευης.
εννοειται απο δευτερα το παω εκει που το αγορασα για να το στειλουν στο service.
οπως ειπαν και οι προλαλησαντες ΠΟΤΕ ΠΙΑ GARMIN!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pitsakidis nikoalos
Newbie Forum Runner



32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  20:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα. σκεφτομαι να αγορασω το garmin forerunner 10.κανενα σχολιο?

ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ Ή ΕΙΣΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  22:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατι δεν παιρνεις το 110??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panagiotis30
Advanced Forum-Runner

Greece


360 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2013 :  13:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
gt einai πιο φθηνό ίσως;;


Πλέον...31!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gasantony
Newbie Forum Runner

Greece


34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2013 :  19:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit gasantony Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα σε όλους !! Δυστυχώς έχω garmin fenix εδώ και 6 μήνες και τον τελευταιο καιρό κόλαγε ένα από τα κουμπιά του.Σήμερα που πηγα να το πάρω μαζί μου στην προπόνηση το κουμπί έμεινε μεσα !!! Αγοράστηκε κανονικά από μαγαζί της Θεσσαλονίκης και το έχω 6 μήνες .... την Τρίτη θα τους πάρω τηλέφωνο (Μειμάρης) για να τους το πώ....

Μεγάλη απογοήτευση η πολύ νωρίς ζημιά στο fenix, και να σκεφτεί κανείς οτι μόνο τρέχω και δέν έχει ακουμπήσει νερό ποτέ (αν και θα έπρεπε).Γενικα σαν ποδηλάτης έχω πολλά garmin εδώ και 5 χρόνια και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2013 :  19:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δύο Garmin,405 kαι 310 και κανενα πρόβλημα!!
Τώρα πλέον Suunto ambit 2,το απόλυτο εργαλείο!!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gasantony
Newbie Forum Runner

Greece


34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2013 :  20:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit gasantony Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτο που με στεναχωρεί είναι η αντιμετώπιση τους .... θα με κοροιδέψουν , θα έιναι εντάξει , θα περιμένω αιώνες , θα τσακωθώ...και έδωσα και 380 ευρώ...αν δεν χάσω και τον αγώνα στην Ξάνθη στις 23/7
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mpampis
Forum-Runner

163 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2013 :  20:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εδω και 1,5 χρονο περιπου εχω το 110 το φοραω παντα ειναι το ρολοι μου ..δεν εχω κανενα προβλημα ,μετα απο την προπονηση το πλενω για λιγο κατω απο την βρυση και το σκουπιζω ....γενικα το καθαριζω απο τον ιδρωτα και ειδικα στα σημεια που παταει η πεταλουδα....ολα τα κανει ο ιδρωτας ..θελει και αυτο την περιποιηση του ,εξαλλου το αναφερει καπου και το μανουαλ...Το δικο μου το εχω παρει απο ενα μαγαζι στην Αλιμου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 11 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000