Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Συμπλήρωμα πρωτεΐνης σόγιας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

stereo
Newbie Forum Runner

25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/04/2013 :  08:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,
Απέχω γενικά απο ζωικα παράγωγα ,(όχι μόνο τώρα λόγω νηστείας), και χρειάζομαι μια λύση πρωτεΐνης μετά το βραδυνο τρέξιμο...
Γίνεται και μια προσπάθεια για χάσιμο λύπους, και σκέφτηκα πρωτεινη σόγιας σε σκόνη.
Λόγω βιασύνης που με χαρακτηρίζει πρόλαβα και πήρα μια , γνωστής φίρμας,, 90
% .το θέμα είναι ότι εκ των υστέρων διάβασα διάφορα στο διαδίκτυο και τρόμαξα ( ορμόνες, γυναικομαστία κτλ).
Έχει κανείς γνώση επι του θέματος;
Ευχαριστω πολυ, καλημέρα σε όλους....

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2013 :  08:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stereo

Καλημέρα,
Απέχω γενικά απο ζωικα παράγωγα ,(όχι μόνο τώρα λόγω νηστείας), και χρειάζομαι μια λύση πρωτεΐνης μετά το βραδυνο τρέξιμο...
Γίνεται και μια προσπάθεια για χάσιμο λύπους, και σκέφτηκα πρωτεινη σόγιας σε σκόνη.
Λόγω βιασύνης που με χαρακτηρίζει πρόλαβα και πήρα μια , γνωστής φίρμας,, 90
% .το θέμα είναι ότι εκ των υστέρων διάβασα διάφορα στο διαδίκτυο και τρόμαξα ( ορμόνες, γυναικομαστία κτλ).
Έχει κανείς γνώση επι του θέματος;
Ευχαριστω πολυ, καλημέρα σε όλους....


με μια πρωτείνη γυναικομαστία και ορμόνες...???αν ήταν έτσι και με το φαγητό που τρώμε κάθε μέρα θα έπρεπε να φοράμε σουτιέν τώρα...

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2013 :  11:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η σόγια έχει οιστρογόνα. Το αποτέλεσμα εξαρτάτε αρκετά από τον άνθρωπο. Αν έχεις υποθυρεοειδισμό μπορεί να χειροτερέψει αρκετά την κατάσταση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2013 :  17:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επιπλέον, δεν μπορείς να ξέρεις από πού ήρθε η σόγια από την οποία φτιάξαν την πρωτεΐνη. Όταν 85% της παγκόσμιας παραγωγής σόγιας είναι μεταλλαγμένη της Μονσάντο, είναι σχεδόν σίγουρο πως η πρωτεΐνη από σόγια προήλθε από μεταλλαγμένη σόγια.

Ένα ακόμα είναι πως η πρωτεΐνη σόγιας είναι χαμηλής βιολογικής αξίας. Δεν έχει όλα τα αμινοξέα στις σωστές αναλογίες. Επίσης, για λόγους που δε θυμάμαι (δεν έχω το βιβλίο μπροστά μου) η πρωτεΐνη σόγιας κάνει πέτρες στα νεφρά. Αυτό βεβαιωμένο, το έχω δει σε φίλο στο γυμναστήριο.

Γενικά, αν θέλεις ποιοτική πρωτεΐνη σε σκόνη, οι ζωικές πηγές είναι μονόδρομος.

Edited by - Bloom on 30/04/2013 17:28:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2013 :  18:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@bloom είσαι 100% λάθος σε ότι γράφεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2013 :  21:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έπαιρνα πρωτείνη σόγιας περίπου 6 μήνες το 2012. Με το θυροειδή δεν είχα κανένα πρόβλημα παρόλο που έχω σύνδρομο χασιμότο. Επίσης μεγάλωσα με γάλα σόγια διότι ήμουν αλλεργικός στο γάλα στα πρώτα μου χρόνια. Μη βιαστεί κανένας να πει ότι έχω πάθει υποθηροειδισμό λόγω της σόγια καθώς έχουν η μητέρα μου και οι τρεις αδερφές μου. Αυτό που δεν συνήθισα ποτέ στη σόγια... είναι η πραγματικά απαίσια γεύση της. Αυτό που παρατήρησα αλλά δεν μπορώ να αποδείξω ότι φταίει αυτό είναι ότι έπεσαν σε αρκετά χαμηλά επίπεδα οι SGOT, SGPT και TSH. Δεν ξέρω εάν οφείλεται στη σόγια ή στο γεγονός ότι έκοψα τη ζωική πρωτείνη. Τώρα για τις πέτρες στα νεφρά δεν ξέρω εάν στοιχειοθετείται από κάποιες επίσημες έρευνες αλλά εάν υπάρχουν ευχαρίστως θα τις διαβάσω.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  09:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παίρνω από εδώ, (μέχρι και 5 κιλά ποσότητα χρεώνεται με 20€ περίπου ταχυδρομικά)
http://www.myprotein.com/sports-nutrition/soy-protein-isolate/10529701.html
η οποία παράγεται από 100% non-gmo defatted beans.
(non GMO = non-Genetically Modified Organism)
δηλαδή από 100% μη τροποποιημένους γενετικά οργανισμούς, στην προκειμένη περίπτωση αποβουτηρωμένα φασόλια σόγιας.
αλλά και από εδώ
http://www.iherb.com/Now-Foods-Sports-Soy-Protein-Isolate-Unflavored-1-2-lbs-544-g/8270
Το μόνο θέμα είναι η γεύση της. Προσωπικά μου αρέσει σκέτη. Τη φτιάχνω κρέμα με ρόφημα σόγιας και την τρώω σκέτη ή με καλαμποκογκοφρέτες.
Η σόγια λοιπόν αυτή είναι non-gmo.
Αυτή που τρώνε οι "ζωϊκές πρωτεΐνες" δεν είναι non-gmo. Εκτός κι αν το αναφέρει το ταμπελάκι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  14:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@giorgosdelta γράφω ότι έχω διαβάσει σε βιβλία διατροφής. Αν είμαι 100% λάθος σε ότι γράφω, έπεσα θύμα των βιβλίων που διάβασα. Αν ξέρεις καλύτερα όμως, το σωστό είναι να εξηγήσεις γιατί είναι όλα όσα λεω λάθος και ποιο είναι το σωστό.

Σχετικά με το θέμα του τι γράφει η πρωτεΐνη πάνω, μην είστε τόσο αθώοι. Στο χώρο της πρωτεΐνης σκόνης οι έλεγχοι είναι ελλιπέστατοι. Αφθονούν οι πρωτεΐνες whey που δεν είναι whey κι ας γράφουν (έτσι όμως πληρώνεις περισσότερα). Επίσης, ένα σημαντικό ποσοστό των προΐόντων έχουν μέσα στεροειδή αναβολικά. Εφόσον στα πλαίσια του εμπορικού ανταγωνισμού οι έλεγχοι είναι πλημμελείς (για να μην πω απλά θεωρητικοί), αν το προΐόν σου δείξει αποτελέσματα στην προπόνηση, θα το προτιμήσουν. Έτσι, πάντα θα υπάρχουν εκείνοι που βάζουν στεροειδή στην πρωτεΐνη. Το έκανε η εταιρία που έφερνε ο Κατσέλος (εδώ στην πόλη μας) από την Κίνα και έδινε στην Εθνική ομάδα Άρσης Βαρών. Οπότε, αν πάρεις πρωτεΐνη και δεις θεαματικά αποτελέσματα, είναι πολύ πιθανό να έχει μέσα στεροειδή. Υπάρχουν μάρκες που το γράφουν έξω πως περιέχουν στεροειδή - το πρόβλημα είναι φυσικά με εκείνες που δεν το γράφουν.

Οπότε, παρομοίως μόνο ένα αθώο και ανενημέρωτο θύμα δικαιολογείται να πιστεύει πως επειδή το προϊόν γράφει ότι είναι αγνό και φυσικό και ζωντανό και όχι από μεταλλαγμένα, ότι του λένε την αλήθεια. Στο θέμα της διατροφής το πράγμα έχει ξεφύγει εντελώς. Πριν λίγο καιρό η "Νίκας" εγγυόταν με ανακοινώσεις πως τα κρέατά της είναι "καθαρά". Την περασμένη εβδομάδα τα κρέατα αποδείχθηκαν αλογίσια.

Πάντως, είναι σωστό αυτό που λές giorgosdelta πως το τι τρώει το ζώο από το οποίο παίρνουν το τυρόγαλα για να φτιάξουν τη whey protein δεν το εγγυάται κανένας. Όσον αφορά την χρήση πρωτεΐνης από δρομείς, κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ένας καθεαυτώ δρομέας να παίρνει πρωτεΐνη σε σκόνη, από οπουδήποτε κι αν προέρχεται αυτή (εξαιρούνται όσοι έχουν λιώσει στα χιλιόμετρα και δεν τρέφονται σωστά, αλλά προσωπικά δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να εφαρμοστεί αυτή η εξαίρεση στην πράξη).

Υ.Γ.: Δεν υπονοώ ότι η πρωτεΐνη σόγιας είναι δηλητήριο. Αν τα μεταλλαγμένα μπορούν να κάνουν βλάβες, φυσικά και είναι, όμως δεν έχει αποδειχθεί (ούτε και ελέγχθηκαν ποτέ). Σχετικά με τις πέτρες στα νεφρά, μερικοί άνθρωποι έχουν γενετική προδιάθεση σε αυτό - αυτοί με πρωτεΐνη σόγιας θα βγάλουν πέτρες, οι υπόλοιποι μάλλον όχι. Σαν πρωτεΐνη δεν έχει υψηλή βιολογική αξία, οπότε δεν είναι η άριστη επιλογή (το ιδανικό είναι η whey protein isolate). Αν κάποιοι βολεύονται με σόγια, όλα καλά. Εγώ σαν φαρμακοποιός δε θα τη συμβούλευα.

Edited by - Bloom on 01/05/2013 14:34:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stereo
Newbie Forum Runner

25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  14:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Παίρνω από εδώ, (μέχρι και 5 κιλά ποσότητα χρεώνεται με 20€ περίπου ταχυδρομικά)
http://www.myprotein.com/sports-nutrition/soy-protein-isolate/10529701.html
η οποία παράγεται από 100% non-gmo defatted beans.
(non GMO = non-Genetically Modified Organism)
δηλαδή από 100% μη τροποποιημένους γενετικά οργανισμούς, στην προκειμένη περίπτωση αποβουτηρωμένα φασόλια σόγιας.
αλλά και από εδώ
http://www.iherb.com/Now-Foods-Sports-Soy-Protein-Isolate-Unflavored-1-2-lbs-544-g/8270
Το μόνο θέμα είναι η γεύση της. Προσωπικά μου αρέσει σκέτη. Τη φτιάχνω κρέμα με ρόφημα σόγιας και την τρώω σκέτη ή με καλαμποκογκοφρέτες.
Η σόγια λοιπόν αυτή είναι non-gmo.
Αυτή που τρώνε οι "ζωϊκές πρωτεΐνες" δεν είναι non-gmo. Εκτός κι αν το αναφέρει το ταμπελάκι.


Giorgosdelta σε ευχαριστω πολυ, όπως και όλους όσους απάντησαν άλλωστε,
Εγω με τη γεύση δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλα με τα ορμονικα κτλ,
τρόμαξα λίγο, έχω που έχω παραπάνω λίπος στο στήθος , μην καταλήξω να ακυρώνω ότι πετυχαίνω με το τρέξιμο....
Θα κοιτάξω τη ακριβώς αναγράφει η συσκευασία που πήρα και θα τη συγκείνω με τις πηγές σου....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  16:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@blomm συγνώμη φίλε μου αλλά δεν εχω χρόνο, γι αυτό κι η απότομη απάντηση.
Η σόγια είναι πλήρης πρωτεΐνη, έχει όλα τα απαραίτητα αμινοξέα σε καλές αναλογίες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/05/2013 :  14:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκτός από την πρωτεΐνη σόγας, κυκλοφορούν και σκόνες πρωτεΐνης αρακά, καφέ ρυζιού και σπόρων ινδικής κάνναβις και μείγματα αυτών.
Θα ήθελα επίσης να αναφέρω κάποιες υψηλές πηγές φυτικών πρωτεϊνών με καλές αναλογίες αμινοξέων.
Φυτική τροφή (πρωτεΐνη/100γρ)
Σπιρουλίνα 57%
Σπόρια Ινδικής κάνναβισ σε σκόνη 53,3%
Σόγια Κιμάς 50,9%
Μαγιά διατροφική, μαγιά μπύρας 50%
Γύρη μελισσών 30%

Επισης υχηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες έχουν τα όσπρια, οι ξηροί καρποί κι οι σπόροι.
Φακές κόκκινες 27,7%
Ταχίνι 26,9%
Βλαστημένα Σπόρια Τσία 26,7%
Φαβα 26,1%
Φακές 25,8%
Κολοκυθόσποροι 24,5%
Φασόλια άσπρα 23%
Αμύγδαλα 22%

Όσον αφορά τα όσπρια τα ανακατεύεις με ένα δημητριακό κι η πρωτεΐνη είναι και πάλι ισάξια της ζωΐκής, πχ φακόρυζο.
Υπάρχουν πρηλοφορίες για όλες τις τροφές στο διαδίκτυο και μπορεί κανέις να συκγκρίνει και να βρει συνδυασμόυς πλήρων πρωτεϊνών
Ένας πολύ ενημερωμένος ιστότοπος είναι το nutritiondata.self.com
Πλήρη πρωτεΐνη έχουν και κάποια δημητριακά άγνωστα στο πιο πολλούς όπως ο αμάρανθος(13,5%), το κεχρί(11%) και το κινόα(14%) σε χαμηλότερα ποσοστά βέβαια.

Έχω κλείσει πάνω από ένα χρόνο αυστηρής χορτοφαγικής διατροφής με επιπλέον προϊόντα μελισσών (μέλι-πρόπολη-γύρη).
Δεν έχω καταλήξει ακόμη σε κάποια προβλήματα που τυχόν μπορεί να μας δημιουργηθούν εξαιτίας της διατροφής αυτής είτε σε ελλείψεις κάποιων στοιχείψν, όμως με κάποιες εξετάσεις που έκανα κατεριψα τον ηλίθιο μύθο της βιταμίνης Β12 που ήταν το μοναδικό στοιχείο που είχα πάνω από τα όρια.
Πρωτεΐνικό θέμα δεν υπάρχει. Απλά πρέπει να ξέρουμε τι τρώμε. Με μια συνεχόμενη διατροφή με δημητριακά είναι πολύ πιθανόν να μας λείψουν οι πρωτεΐνες, αν όμως ανακατεύουμε με όσπρια και λίγη σπιρουλίνα, μαγαιά μπύρας νομίζω είμαστε καλά. Αν παραδείγματος χάρην μια μέρα ζεστάνουμε και φάμε 100γρ κιμά σογιας τότε έχουμε πάρει αμέσως αμέσως 51γρ πλήρους πρωτεΐνης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/05/2013 :  19:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Εκτός από την πρωτεΐνη σόγας, κυκλοφορούν και σκόνες πρωτεΐνης αρακά, καφέ ρυζιού και σπόρων ινδικής κάνναβις και μείγματα αυτών.
Θα ήθελα επίσης να αναφέρω κάποιες υψηλές πηγές φυτικών πρωτεϊνών με καλές αναλογίες αμινοξέων.
Φυτική τροφή (πρωτεΐνη/100γρ)
Σπιρουλίνα 57%
Σπόρια Ινδικής κάνναβισ σε σκόνη 53,3%
Σόγια Κιμάς 50,9%
Μαγιά διατροφική, μαγιά μπύρας 50%
Γύρη μελισσών 30%

Επισης υχηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες έχουν τα όσπρια, οι ξηροί καρποί κι οι σπόροι.
Φακές κόκκινες 27,7%
Ταχίνι 26,9%
Βλαστημένα Σπόρια Τσία 26,7%
Φαβα 26,1%
Φακές 25,8%
Κολοκυθόσποροι 24,5%
Φασόλια άσπρα 23%
Αμύγδαλα 22%

Όσον αφορά τα όσπρια τα ανακατεύεις με ένα δημητριακό κι η πρωτεΐνη είναι και πάλι ισάξια της ζωΐκής, πχ φακόρυζο.
Υπάρχουν πρηλοφορίες για όλες τις τροφές στο διαδίκτυο και μπορεί κανέις να συκγκρίνει και να βρει συνδυασμόυς πλήρων πρωτεϊνών
Ένας πολύ ενημερωμένος ιστότοπος είναι το nutritiondata.self.com
Πλήρη πρωτεΐνη έχουν και κάποια δημητριακά άγνωστα στο πιο πολλούς όπως ο αμάρανθος(13,5%), το κεχρί(11%) και το κινόα(14%) σε χαμηλότερα ποσοστά βέβαια.

Έχω κλείσει πάνω από ένα χρόνο αυστηρής χορτοφαγικής διατροφής με επιπλέον προϊόντα μελισσών (μέλι-πρόπολη-γύρη).
Δεν έχω καταλήξει ακόμη σε κάποια προβλήματα που τυχόν μπορεί να μας δημιουργηθούν εξαιτίας της διατροφής αυτής είτε σε ελλείψεις κάποιων στοιχείψν, όμως με κάποιες εξετάσεις που έκανα κατεριψα τον ηλίθιο μύθο της βιταμίνης Β12 που ήταν το μοναδικό στοιχείο που είχα πάνω από τα όρια.
Πρωτεΐνικό θέμα δεν υπάρχει. Απλά πρέπει να ξέρουμε τι τρώμε. Με μια συνεχόμενη διατροφή με δημητριακά είναι πολύ πιθανόν να μας λείψουν οι πρωτεΐνες, αν όμως ανακατεύουμε με όσπρια και λίγη σπιρουλίνα, μαγαιά μπύρας νομίζω είμαστε καλά. Αν παραδείγματος χάρην μια μέρα ζεστάνουμε και φάμε 100γρ κιμά σογιας τότε έχουμε πάρει αμέσως αμέσως 51γρ πλήρους πρωτεΐνης.


Δηλαδή εάν μου τη πέσουν οι κύριοι αστυνομικοί για την ινδική κάνναβη να τους πω ότι τη θέλω για τη πρωτείνη της?

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/05/2013 :  19:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δε κάνω λάθος Γιάννη τα σπόρια αυτά είναι από το αρσενικό φυτό που έχει ελάχιστες από αυτές τις ψυχοτρόπους ουσίες.
Κι επειδή παίρνω καιρό τώρα πρέπει να σου πω, πως δεν επηρρεάζει καθόλου την μπνευματική σου αύγεια να 'ούμε.
Πιστεύω πως έχετε δει ένα ντοκυμαντέρ που κάτι χαζοί Καναδοί θεραπεύουν τον καρκίνο με το αιθέριο έλαιο από τα φύλλα του θυληκού φυτού!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/05/2013 :  23:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το αρσενικό φυτό δεν έχει καθόλου σπόρια. Είναι άλλη ποικιλία αυτό που λες.
Η ποικιλία κάνναβης που καλλιεργείται με σκοπούς διαφορετικούς από την ψυχοτρόπα χρήση περιέχει αμελητέες ποσότητες THC η οποία μάλιστα αφαιρείται εξολοκλήρου στην πρωτεΐνη σε σκόνη.
Στην Ελλάδα όμως υπάρχει μεγάλη άγνοια σε όλα τα κλιμάκια της εξουσίας. Είχα διαβάσει μια αναφορά για κάποια που παράγγειλε πρωτεΐνη κάνναβης σε σκόνη, την περίμενε η αστυνομία έξω από τα ΕΛΤΑ και μετά προσπαθούσε να αποδείξει στον δικαστή ότι δεν είναι ελέφαντας. Δεν μπορώ να βρω το κείμενο αυτήν την στιγμή, μπορεί να το παραθέσω αργότερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stereo
Newbie Forum Runner

25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2013 :  00:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Εκτός από την πρωτεΐνη σόγας, κυκλοφορούν και σκόνες πρωτεΐνης αρακά, καφέ ρυζιού και σπόρων ινδικής κάνναβις και μείγματα αυτών.
Θα ήθελα επίσης να αναφέρω κάποιες υψηλές πηγές φυτικών πρωτεϊνών με καλές αναλογίες αμινοξέων.
Φυτική τροφή (πρωτεΐνη/100γρ)
Σπιρουλίνα 57%
Σπόρια Ινδικής κάνναβισ σε σκόνη 53,3%
Σόγια Κιμάς 50,9%
Μαγιά διατροφική, μαγιά μπύρας 50%
Γύρη μελισσών 30%

Επισης υχηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες έχουν τα όσπρια, οι ξηροί καρποί κι οι σπόροι.
Φακές κόκκινες 27,7%
Ταχίνι 26,9%
Βλαστημένα Σπόρια Τσία 26,7%
Φαβα 26,1%
Φακές 25,8%
Κολοκυθόσποροι 24,5%
Φασόλια άσπρα 23%
Αμύγδαλα 22%

Όσον αφορά τα όσπρια τα ανακατεύεις με ένα δημητριακό κι η πρωτεΐνη είναι και πάλι ισάξια της ζωΐκής, πχ φακόρυζο.
Υπάρχουν πρηλοφορίες για όλες τις τροφές στο διαδίκτυο και μπορεί κανέις να συκγκρίνει και να βρει συνδυασμόυς πλήρων πρωτεϊνών
Ένας πολύ ενημερωμένος ιστότοπος είναι το nutritiondata.self.com
Πλήρη πρωτεΐνη έχουν και κάποια δημητριακά άγνωστα στο πιο πολλούς όπως ο αμάρανθος(13,5%), το κεχρί(11%) και το κινόα(14%) σε χαμηλότερα ποσοστά βέβαια.

Έχω κλείσει πάνω από ένα χρόνο αυστηρής χορτοφαγικής διατροφής με επιπλέον προϊόντα μελισσών (μέλι-πρόπολη-γύρη).
Δεν έχω καταλήξει ακόμη σε κάποια προβλήματα που τυχόν μπορεί να μας δημιουργηθούν εξαιτίας της διατροφής αυτής είτε σε ελλείψεις κάποιων στοιχείψν, όμως με κάποιες εξετάσεις που έκανα κατεριψα τον ηλίθιο μύθο της βιταμίνης Β12 που ήταν το μοναδικό στοιχείο που είχα πάνω από τα όρια.
Πρωτεΐνικό θέμα δεν υπάρχει. Απλά πρέπει να ξέρουμε τι τρώμε. Με μια συνεχόμενη διατροφή με δημητριακά είναι πολύ πιθανόν να μας λείψουν οι πρωτεΐνες, αν όμως ανακατεύουμε με όσπρια και λίγη σπιρουλίνα, μαγαιά μπύρας νομίζω είμαστε καλά. Αν παραδείγματος χάρην μια μέρα ζεστάνουμε και φάμε 100γρ κιμά σογιας τότε έχουμε πάρει αμέσως αμέσως 51γρ πλήρους πρωτεΐνης.


Να σαι καλά για τις πληροφορίες, είμαι σε φάση που απέχω κάνα χρόνο απο ζωικά, μόνο ψάρι προς το παρών και θα δείξει για ποσο ακόμη και αυτό.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2013 :  13:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το συμβάν με την πρωτεΐνη κάνναβης.
http://www.thehia.org/PR/07-24-08_greek_health_crusader.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000