Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Επιλογή ρολογιού τρεξίματος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 01/05/2013 :  15:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σας μετά από αρκετο ψαξιμο είχα αποφασίσει να πάρω το garmin 310 xt ( έτοιμος με τα λεφτα στο χέρι ).
Διάβασα όλο το ποστ με τα προβλήματα που εμφνίζουν τα garmin και έχω αρχίσει να ψάχνω μια εναλακτική , φίλος έχει το 910 καιι του το έχουν αντικαταστήσει 2 φορές.
Δεύτερη επιλογή μου είναι τo timex ironman global trainer gps .
Υπάρχει κάποιος που να έχει το συγκεκριμένο ρολόι ?
Οποιος έχει κάποια άλλη πρόταση πολύ ευχαρίστως να την ακούσω.

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  16:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απο την δική μου εμπειρία 305 & Polar RCX3 πιστεύω το δεύτερο είναι περισσότερο χρήσιμο εργαλείο προπόνησης (με βάση τον εξαιρετικό του παλμογράφο) αν φυσικά κάποιος θα θυσιάσει το gps (ξεχωριστό). Η μπαταρία του διαρκεί 1χρόνο+ και είναι αδιάβροχο. Επιπλέον σαν εφαρμογή το polar web πιστεύω παρέχει καλύτερη ανάλυση των αποτελεσμάτων. Ισως η τιμή του να είναι κάπως μη ανταγωνιστική αν θέλεις & gps Για περισσότερες πληροφορίες http://www.dcrainmaker.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nik_chrysos
Forum-Runner

Greece
71 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  16:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε θα σου πρότεινα να πάρεις Polar. Είναι πολύ αξιόπιστα στην μέτρηση της ΚΣ, δεν βγάζουν προβλήματα, το μόνο τους μειονέκτημα ίσως είναι η κάπως φτωχή σε σχέση με άλλες εταιρίες ιστοσελίδα ανάρτησης & αξιολόγησης των δεδομένων. Το καινούργιο τους μοντέλο RSX 300 GPS έχει ενσωματωμένο GPS & δυνατότητα μέτρησης foot pod ή cadence sensor για ποδήλατο στο μέλλον, αν θα το χρειασθείς. Έχω τρέξει ήδη 1000 km και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  16:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η garmin ειναι η κορυφαία σε τεχνογνωσια σε θέματα gps. Το 310 xt που θέλεις ειναι οπως θα γνωρίζεις σχετικά παλίο μοντέλο. Έχεις και μια επιλογή με τα νέα Suunto ambit 2/2s (με το άψογο service της suunto) αλλα η τιμή είναι κάπως μεγάλη.
Οτι θελεις να πάρεις , να το σκεφτείς και ως άρθροισμα του λογισμικού με το οποίο θα το χρησιμοποιήσεις... Ο ιστότοπος της suunto, το movescount.com είχε μολις πριν μερικές μέρες μια τεράστια αναβάθμιση που προσφέρει πολλά περισσότερα αναλυτικά εργαλεία. Τα garmin 610,910 και το ambit 2 προσφέρουν καταγραφη παλμού beat by beat οποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί πολυ πιο εξειδικευμένα λογισμικό όπως το firstbeat athlete. Το 910 και το ambit 2/2s είναι σχεδιασμένα για τρίαθλο όπως ισως ήδη θα γνωρίζεις.

Edited by - mbair on 01/05/2013 16:55:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  16:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mbair

Η garmin ειναι η κορυφαία σε τεχνογνωσια σε θέματα gps. Το 310 xt που θέλεις ειναι οπως θα γνωρίζεις σχετικά παλίο μοντέλο. Έχεις και μια επιλογή με τα νέα Suunto ambit 2/2s (με το άψογο service της suunto) αλλα η τιμή είναι κάπως μεγάλη.
Οτι θελεις να πάρεις , να το σκεφτείς και ως άρθροισμα του λογισμικού με το οποίο θα το χρησιμοποιήσεις... Ο ιστότοπος της suunto, το movescount.com είχε μολις πριν μερικές μέρες μια τεράστια αναβάθμιση που προσφέρει πολλά περισσότερα αναλυτικά εργαλεία. Τα garmin 610,910 και το ambit 2 προσφέρουν καταγραφη παλμού beat by beat οποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί πολυ πιο εξειδικευμένα λογισμικό όπως το firstbeat athlete. Το 910 και το ambit 2/2s είναι σχεδιασμένα για τρίαθλο όπως ισως ήδη θα γνωρίζεις.



τι ρόλο βαράει το firstbeat athlete..?


______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  17:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το timex το έχω περίπου έξι μήνες.
Ήμουν ανάμεσα στο 610 και το timex. Προτίμησα το timex γιατί είναι 100% αδιάβροχο και γιατί κόστιζε και 100 ευρώ λιγότερα.

Η απόφαση με δικαίωσε, διαβάζοντας μάλιστα και το topic τον προβλημάτων του garmin.

Με μία κουβέντα θα έλεγα ότι έχει ότι χρειάζεται ένας δρομέας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  18:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι λογισμικό ανάλυσης και προπόνησης . Για περισσότερα εδώ.

http://www.firstbeat.fi/consumers/firstbeat-athlete

Οτιδήποτε και να αγοράσει κανείς πρέπρει να σκεφτεί και τι λογισμικό ,πέραν του εταιρικού, συνεργάζεται το ρολοι που επιλέγουμε. Μια απο αυτές τις ημέρες θα αρχίσω να γράφω μια μικρή ανάλυση για το τι υπάρχει στην αγορά, για να το έχουμε ως εφαλτήριο έρευνας.
Δυστυχώς η ποιοτητα των ρολογίων προς προσφορά πολλές φορές δεν αντικατοπτρίζει την τιμή τους.
quote:
Originally posted by Nick F



τι ρόλο βαράει το firstbeat athlete..?


______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
[/quote]
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  19:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην καλύτερη περίπτωση το μόνο καλό που ακούς για την garmin είναι
"σε αυτόν τον φίλο μου το άλλαξαν 2 φορές, σε εκείνον το άλλαξαν λίγο πριν λήξη η εγγύηση."
Αυτό το άλλαξαν, εκείνο το άλλαξαν, το άλλο το άλλαξαν. Έ, το δικό σου δε θα το αλλάξουν.
Και μάλλον θα έπρεπε να μετράμε τη χρήση του ρολογιού σε ώρες χρήσης gps λειτουργίας κι όχι σε καθεαυτό χρόνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jpsih
Senior Forum-Runner

Greece


519 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  21:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μηπως η καλυτερη επιλογη (για αγορα garmin παντα) ειναι το amazon.co.uk?
ακουω γενικα τα καλυτερα απο πλευρας ανταποκρισης του καταστηματος σε βλαβες και ελλατωματικα προιοντα (πρακτικες δηλαδη αυτονοητες, που ομως εδω σπανιζουν) χωρις να μπλεκεις με τον κατασκευαστη..

και εγω με garmin μερικων μηνων ειμαι (αγορασμενο εντος των συνορων)

To hear nothing but breath. To feel nothing but heartbeat.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  21:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω οσα garmin ειχα και εχω δεν συναντησα ελλατώματα. Υπάρχει γκρίνια για αυτά, αλλα αποτελούν και την μερίδα του λέοντος της αγοράς οπότε θα γραφτούν αναλογικά περισσότερα παράπονα. Ειναι μια σεβαστή χρηματικά επένδυση. Σίγουρα η ποιοτητα κατσκευής θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη.Η ιδέα για amazon δεν ειναι καθόλου κακή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  22:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.amazon.de/gp/product/B003XII6YS?ie=UTF8&tag=ultrafit02-21&link_code=wql
είμαστε 3 άτομα στο πάρκο να το έχουμε, εγώ ήμουν τυχερός το πήρα 76ε όλα μαζί. Εξαιρετικό ρολόι, πιάνει γρήγορα τους δορυφόρους, αδιάβροχο, μικρό, μετράει άψογα, τα 10 του ΣΔΥΑ 10.050, τα 20 πάλι του ΣΔΥΑ 20.020, την Κλασική 42.420 (λογικό), τα 10 Καλλιθέα, πέρσι, 10.080. Τα είχα πάρει στο κρανίο με το γκαρμιν (είχα το 305) χάλασε το ρολοι μετά από 3 χρόνια . δεν το είχα προσέξει ότι μετά από 3 χρόνια (το γράφει και το εγχειρίδιο) πάει η μπαταρία αν την φορτώνεις συχνά. Το μόνο πρόβλημα είναι «δεν μπορείς να την αλλάξεις» Και το είχα πάρει «φτηνά» τότε 220ε, το 08 νομίζω, από εξωτερικό, εδώ ο Σκο... πως τον λένε? το είχε 350
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  22:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει παλμογράφο gps και να είναι αδιάβροχο είχα καταλ΄ξει στο 310 γιατι είχε αυτά που ήθελα αλλά ακούω συνέχεια για προβλήματα για αυτο είπα να δω και κάτι άλλο το timex μου αρέσει αυτό που ψάχνω να βρω ειναι ποσο αξιόπιστο είναι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  22:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
GLOU GLOU από άποψη τιμής είναι πολύ καλό σαν μάρκα δεν το ήξερα πόσο καιρό το έχεις και πόσο κρατάει η μπαταριά του?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thalassa
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2013 :  23:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΠΟΤΕ ΠΙΑ GARMIN. Φυσικα και σε μεγαλο ογκο πωλησεων θα προκυψουν προβληματα σε μερος των συσκευων. Ομως οταν προκυπτει προβλημα πρεπει να υπαρχει αξιοπιστο service. Και service οπως αυτο που "προσφερει" ο "κυριος" Σκορδυλης, μονο ανατολητικο σκουπιδαριο χωρας μπανανιας, μπορει να αποκαλεσθει ως τετοιο. 1 μιση μηνα φιλοι μου, εχουν παρει το ρολοι μου και δεν μου το επιστρεφουν, ουτε το επισκευαζουν. Αν αυτο γινεται σε καποια αλλη χωρα του κοσμου πειτε μου το. Επαγγελματικα σκουπιδια που σεριανιζουν σε μια εξοφλημενη χωρα, αναλαμβανουν την αντιπροσωπια κολοσων , οπως η Garmin, δυστυχως.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/05/2013 :  09:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ εχω ενα Polar RS800CX αρκετά χρόνια τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Μόνο μια ζώνη παλμών εχω αλλάξει τόσα χρόνια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/05/2013 :  09:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by grgeorgios

GLOU GLOU από άποψη τιμής είναι πολύ καλό σαν μάρκα δεν το ήξερα πόσο καιρό το έχεις και πόσο κρατάει η μπαταριά του?



καλημέρα, ±1,5 χρονο. Με το GPS 8 ωρες, χωρις 12 μηνες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000