Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Γυρω απο το τρεξιμο...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Harrislelova
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/05/2013 :  12:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας,με λενε Χαρη και ειμαι 24 χρονων...ειμαι 1,80 και ειμαι 86 κιλα..εδω κ μια βδομαδα αρχισα διαιτα με τη βοηθεια διατροφολογου..διαβασα στο φορουμ σας οτι τρεχοντας πρωι ο οργανισμος καιει περισσοτερο λιπος...Θα ηθελα να ρωτησω αν ετρεχα 2 φορες τη μερα πχ 30 λεπτα το πρωι και 30 λεπτα το απογευματακι θα βοηθουσε να καψω περισσοτερο λιπος η θα επιβαρρυνα τον οργανισμο μου χωρις αποτελεσματα??

Ευχαριστω εκ των προτερων

Harrislelova
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  14:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και καμια απαντηση θα με βοηθουσε... χεχεχ...οποιος ξερει ας βοηθησει..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  15:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οντας νεος (;) στο τρεξιμο μαλλον ζημια θα κανες με διπλη προπονηση..ισορροπημενη διατροφη συν 3-5 προπονησεις τη βδομαδα αναλογα με το επιπεδο σου θα αποδοσει συντομα...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  16:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

οντας νεος (;) στο τρεξιμο μαλλον ζημια θα κανες με διπλη προπονηση..ισορροπημενη διατροφη συν 3-5 προπονησεις τη βδομαδα αναλογα με το επιπεδο σου θα αποδοσει συντομα...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



+1
και σιγανά, μη βάζεις εντάσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  17:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν έχεις πλεόνασμα χρόνου μπορείς να συνδυάσεις κολύμβηση ποδήλατο τρέξιμο εναλλάσσοντας τα κάθε μέρα μοιράζοντας την καταπόνηση. Μια δεύτερη αποθεραπεία το απόγευμα επίσης χωράει σε αρκετά προγράμματα. Το σημαντικό είναι να έχεις τουλάχιστον μια μέρα ξεκούρασης.
Όλα αυτά φυσικά αν είσαι ήδη αθλητής. Αλλιώς αύξησε σιγά σιγά τις προπονήσεις σου ξεκινώντας από 3-4 και ανέβαλε αυτόν στον στόχο για να τον φτάσεις σε 3 μήνες με ασφάλεια χωρίς τραυματισμούς.

Αυτό που λες ότι διάβασες πάντως το έχω ακούσει και εγώ. Ειδικότερα, για όποια γυμναστική κάνεις πριν φας το πρωί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  18:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nikola

Αν έχεις πλεόνασμα χρόνου μπορείς να συνδυάσεις κολύμβηση ποδήλατο τρέξιμο εναλλάσσοντας τα κάθε μέρα μοιράζοντας την καταπόνηση. Μια δεύτερη αποθεραπεία το απόγευμα επίσης χωράει σε αρκετά προγράμματα. Το σημαντικό είναι να έχεις τουλάχιστον μια μέρα ξεκούρασης.
Όλα αυτά φυσικά αν είσαι ήδη αθλητής. Αλλιώς αύξησε σιγά σιγά τις προπονήσεις σου ξεκινώντας από 3-4 και ανέβαλε αυτόν στον στόχο για να τον φτάσεις σε 3 μήνες με ασφάλεια χωρίς τραυματισμούς.

Αυτό που λες ότι διάβασες πάντως το έχω ακούσει και εγώ. Ειδικότερα, για όποια γυμναστική κάνεις πριν φας το πρωί.


και εγώ το ίδιο νόμιζα,αλλά διάβασα πως είναι μύθος...



______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  19:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
ήξεις αφήξεις ουκ εν πολέμω θνήξεις

Ότι θες διαβάζεις δεξιά κ αριστερά.

Οι θερμίδες που τρώς έχουν ίδια βαρύτητα είτε είναι βραδυνές είτε είναι πρωινές.
Το ίδιο και αυτές που καίς.

Ίδιο βάρος κερδίζεις ή χάνεις.
Τα άλλα είναι ιεροτελεστίες.

Μια χρησιμότητα έχουν μόνο αυτά.
Την διαχείριση της πείνας (μην σαβουριάζεις όλη την μέρα), της ενέργειας-όρεξης για να τρέξεις (και άρα να κάψεις περισσότερο) κτλ κτλ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  19:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σου Χάρη (πρέπει να είσαι από το Θεσπρωτικό , αν κατάλαβα καλά) και καλή δύναμη για τη συνέχεια . Δε θα σου δώσω καμία συμβουλή , αλλά θα σε παροτρύνω να μη το βάλεις κάτω γιατί , αφένός μεν κάθε αρχή και δύσκολη , αφετέρου δε είναι αναπόφευκτο να κάνεις λάθη , υπερβολές και μέσα από αυτά να πονέσεις , να πάθεις , να διαβάσεις πολλά , να μάθεις και να κάνεις χαρακτήρα , όπως σχεδόν όλοι μας σ' αυτό το φόρουμ . Ελπίζω να σου αρέσει σα δραστηριότητα το τρέξιμο και να παραμείνεις στην παρέα .

'cause I know what it feels to walk alone the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  20:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που γράφεις είναι η προσωπική σου άποψη βασισμένη στην προσωπική σου εμπειρία και αυτοαξιολόγηση ή κάτι που διάβασες δεξιά και αριστερά;
Ρωτάω γιατί εγώ το διαβάζω στον browser μου ο οποίος γράφει στο url forum.runningnews.gr και δεν ξέρω πως θα ξεχωρίσω αυτό από το "δεξιά και αριστερά".
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21051570
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20837645
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20452283
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  20:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι άραβας και διαβάζω από τα δεξιά στα αριστερά, γιαυτό δεν μπορείς να ξεχωρίσεις την έκφρασή μου. Έπρεπε να στο διευκρινήσω μάλλον.

Επί της ουσίας.

Εκείνη την ώρα, όταν είσαι νηστικός ναι θα κάψεις περισσότερο λίπος. Λογικό δεν είναι? Αφού είσαι άδειος από γλυκογόνο.

Το θέμα είναι είναι πως στο τέλος της ημέρας, θα κάνεις λογαριασμό για το συνολικό ισοζύγιο ενέργειας που πήρες ή που ξόδεψες.
Αν αυτό δεν μεταφραστεί σε ένα γεύμα λιγότερο ή μικρότερο μέσα στην μέρα.

Αυτό που θα γλιτώσεις το πρωί καίγοντας από το λίπος, θα μεταφραστεί σε περίσσευμα φαγητού που θα γίνει λίπος το απόγευμα, (εκεί που θα έκανες την άλλη γυμναστική). 1000 θερμίδες θα κάψεις το πρωί. 1000θερμίδες θα κάψεις το απόγευμα. Από το λίπος το πρωί, από το γλυκογόνο το απόγευμα. Όμως θα αποτρέψεις το γλυκογόνο το απόγευμα να γίνει λίπος τότε. Και είσαι στα ίδια.



Τώρα αν γίνονται καλύτερες προσαρμογές, είναι κάτι ελαφρώς διαφορετικό από το "καίω λίπος". Φυσικά και είναι καλύτερο να γίνονται προσαρμογές, γιατί θα σου επιτρέψουν αύριο να τρέχεις εντονότερα και περισσότερο και άρα στο μέλλον θα κάψεις περισσότερο λίπος. Με έμμεσο τρόπο.
Αυτό κατάλαβα από αυτά που παρέθεσες, που δεν τα γνώριζα πριν, καθώς δεν έχω κάνει καμιά διατριβή επί του θέματος ούτε επικαλούμαι την αυθεντία.
Επίσης ξαναλέω, ότι όλα αυτά είναι χρήσιμα για την σωστή διαχείριση της πείνας και της ενέργειας που έχεις για να κάνεις γυμναστική (και άρα να κάψεις περισσότερο).

Που μου φαίνεται κοντινό σε αυτά που παρέθεσες, χωρίς να τα ήξερα ή να είμαι επιστημονας και να ψάχνω στο pubmed. Γιατί το επίπεδο γλυκόζης κτλ κτλ, είναι άμεσα συνδεδεμένο με το αίσθημα της πείνας. όχι?


Edited by - Deorum on 22/05/2013 20:36:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  20:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum


Εκείνη την ώρα, όταν είσαι νηστικός ναι θα κάψεις περισσότερο λίπος. Λογικό δεν είναι? Αφού είσαι άδειος από γλυκογόνο.


έλα που και εγώ έτσι πίστευα. διάβασα μια έρευνα που λέει οτι' Όταν τρέχεις με άδειο στομάχι,το σώμα επειδή δεν βρίσκει καθόλου καύσιμο θα πάει στην πρώτη διαθέσιμη & ευκολότερη σε διάσπαση πηγή στο σώμα για να δημιουργήσει καύσιμο,έλα όμως που δεν είναι το λίπος. Είναι οι ίδιοι οι μυς,και αυτό γίνεται επειδή το λίπος θέλει πιο πολύ ενέργεια για να καεί' επειδή τρέχουμε το σώμα μας δεν έχει τον χρόνο να το κάψει και να το κάνει καύσιμο γιατί βιάζεται να μας τροφοδοτήσει με ενέργεια...

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  21:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλική συμβουλή , μην πέσεις με τα μούτρα γιατι μπορει να σου γυρίσει μπούμερανγκ ! Προσπάθησε να το κανείς τροπο ζωής.....

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  21:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nick F

quote:
Originally posted by Deorum


Εκείνη την ώρα, όταν είσαι νηστικός ναι θα κάψεις περισσότερο λίπος. Λογικό δεν είναι? Αφού είσαι άδειος από γλυκογόνο.


έλα που και εγώ έτσι πίστευα. διάβασα μια έρευνα που λέει οτι' Όταν τρέχεις με άδειο στομάχι,το σώμα επειδή δεν βρίσκει καθόλου καύσιμο θα πάει στην πρώτη διαθέσιμη & ευκολότερη σε διάσπαση πηγή στο σώμα για να δημιουργήσει καύσιμο,έλα όμως που δεν είναι το λίπος. Είναι οι ίδιοι οι μυς,και αυτό γίνεται επειδή το λίπος θέλει πιο πολύ ενέργεια για να καεί' επειδή τρέχουμε το σώμα μας δεν έχει τον χρόνο να το κάψει και να το κάνει καύσιμο γιατί βιάζεται να μας τροφοδοτήσει με ενέργεια...

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!


Βασικά όχι... Η πηγή ενέργειας που είναι περισσότερο διαθέσιμη είναι τα ελεύθερα λιπαρά οξέα. Εκεί θα στραφεί και από εκεί θα αντλήσει θερμίδες/Ενέργεια. Απλά θα πέσει ο ρυθμός αισθητά διότι δεν συνεισφέρει το ίδιο γρήγορα με το γλυκογόνο. Αυτό στην ουσία παθαίνουμε όταν τρώμε τοίχο στο μαραθώνιο. Το να κάνει ο οργανισμός γλυκογένεση από πρωτεώλυση είναι από τις τελευταίες του επιλογές. Σκέψου ότι τα μπιλντέρια όταν μπαίνουν στη γράμμωση μειώνουν τον υδατάνθρακα αισθητά ώστε ο οργανισμός να στραφεί στη καύση λίπους. (Στρέφεται και στις κετώνες αλλά μη το βαρύνουμε το πράγμα). Επίσης όλα τα ζώα μαζεύουν λίπος και γι'αυτό το σκοπό εκτός από τη θερμορύθμιση. Δηλαδή στο να υπάρχει διαθέσιμη πηγή ενέργειας σε περίοδο νηστείας ή/και βαθύ ύπνου ή χειμερίας νάρκης.

Γενικότερα για να απαντήσουμε και στο Α ερώτημα του παιδιού... Φίλε μου αυτό που σε αδυνατίσει είναι το υποθερμιδικό σου ισοζύγιο και όχι αν τρέχεις με άδειο στομάχι. Άσε που κάνεις και επίπονη μία ευχάριστη διαδικασία.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  21:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στις προσαρμογές αυτές (σταθεροποίηση της γλυκόζης στο αίμα) απλά περιλαμβάνεται το "αίσθημα της πείνας". Είναι εύκολο να το προβάλεις σαν κάτι ασήμαντο όταν από όλο αυτό κρατάς μόνο ένα αίσθημα ενώ είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο. Ομοιόσταση.
Από το να επιδιώκω μονίμως συνθήκες σταθερότητας και την δυνατότητα να ανταπεξέρχομαι σε ασταθείς καταστάσεις διαλέγω το δεύτερο.

Κάποιοι τρώνε 1-2 φορές την μέρα και δεν πεινάνε, άλλοι 3 άλλοι 4. Κάποιοι τρώνε 6 και 7 νανογεύματα.
Κάποιοι ζούνε με ορό και τρώνε αργά και σταθερά όλη την ημέρα. Μπορεί για αυτούς να υπάρχει ειδικό ποδήλατο με θέση για τον ορό αλλά δεν πρόκειται ποτέ να το σηκώσουν σούζα γιατί έχει μόνο μια ταχύτητα.
Κάποιοι βουτάνε στην θάλασσα τον χειμώνα και δεν παθαίνουν κρυολογήματα. Άλλοι δεν βγαίνουν έξω μετά το ντουζ για να μην κρυώσουν και μερικοί κοιμούνται με το αερόθερμο ανοιχτό αλλά την άλλη μέρα βήχουν. (Δεν θα μου προκαλούσε μεγάλη έκπληξη αν οι ίδιοι μετά από 3 μήνες φταρνίζονταν).

Εγώ σιχαίνομαι την αίσθηση του κλειδιού και της ταυτότητας στις τσέπες όταν τρέχω. Φοράω κολάν, σιχαίνομαι και τις τσέπες τις ίδιες. Πόσο μάλλον ποσότητα νερού να χοροπηδάει στο στομάχι μου κάθε 5 χιλιόμετρα. Θα φορτωθώ και ζώνη με παγούρι για να πίνω 1ml σε κάθε βήμα και θα το πω αυτό λύση;
Στα ζόρια που τράβηξα ως τώρα έμαθα ότι το ανθρώπινο σώμα έχει δικές του τσέπες. Αν τις ανοίξεις θα δεις ότι είναι πιο οργανωμένες από σχολική κασετίνα, αρκεί να πάψεις να βασίζεσαι στον διπλανό σου για μολύβι και γομολάστιχα.

Edited by - Nikola on 22/05/2013 21:41:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  21:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι πως χρειάζεται την επιβεβαίωσή μου αλλά έτσι ακριβώς όπως τα γράφει ο Dejan τα έχω διαβάσει κι εγώ, από πολλές πηγές.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Harrislelova
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2013 :  21:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαβασα ολες τις αποψεις,πραγματικα πολυ ενδιαφερουσες...να σημειωσω οτι τρεχω απ οταν αρχισα δλδ εδω κ μια βδομαδα καθε μερα και μονο τις 2 πρωτες μερες αισθαανομουν κοπωση λογικα λογω του μεγαλου διαστηματος απουσιας απο το τρεξιμο...θα με συμβουλευατε να εχω μια μερα χαλαρωσης η μπορω να τρεχω καθε μερα??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000