Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 METALικοι δρομεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 14

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2015 :  13:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πριν ακόμα διαδοθούν ιδιαίτερα τα CD. τα οποία αγοράζαμε ευλαβικά στο Metropolis & Rock City.
Με κασέτες στην αρχή, και λίγα (δανεικά) βινύλια, ένα από 2-3 πρώτα ήταν το live after death.
σταδιακά ξεκινήσαμε να αγοράζουμε τα CD, και αγκομαχούσαμε να συμπληρώσουμε την συλλογή με των maiden.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2015 :  21:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εγώ πριν ακόμα διαδοθούν ιδιαίτερα τα CD. τα οποία αγοράζαμε ευλαβικά στο Metropolis & Rock City.
Με κασέτες στην αρχή, και λίγα (δανεικά) βινύλια, ένα από 2-3 πρώτα ήταν το live after death.
σταδιακά ξεκινήσαμε να αγοράζουμε τα CD, και αγκομαχούσαμε να συμπληρώσουμε την συλλογή με των maiden.



Το live after death ηταν η δεύτερη (διπλή) κασέτα που αγόρασαν. Η πρωτη ηταν το υπέροχο Powerslave, απο περιέργεια. Πρωτο άκουσμα, σφυριά στο κεφάλι και παντοτινος έρωτας, το Two Minutes To Midnight... Απο τοτε, το αγαπημενο μου γκρουπ. Έχω ακούσει ελάχιστα μετα το X-Factor, καθως μετα την επιστροφή του Bruce τα καινούργια τους τα βρίσκω μερικά κλικ κάτω απο τα πρωτα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2015 :  22:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και όμως το matter of life and death είναι εκπληκτικό CD, όσο εκπληκτικό θα μπορούσε να είναι μετά από 30 χρόνια μπάντας, μεστό, με τα όλα του.
Το αρχικό ΣΟΚ (ήταν και η εφηβεία) δεν θα το ξαναβρείς, αλλά ήταν ότι καλύτερο έβγαλαν μετά το fear of the dark.
Τι να λέμε τώρα, δεν υπάρχουν λόγια για μερικούς ήχους με τους οποίους μεγάλωσες και σε συντρόφευαν στα πάντα, στις πρώτες εκδρομές, στις πρώτες κοπέλες, στις πρώτες γεύσεις ελευθερίας, αγωνίας, ταξίδια, σε όλα όλα όλα.
Είμαι χαρούμενος που μεγάλωσα με maiden και όχι με rihana, ή Beyonce.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2015 :  22:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Και όμως το matter of life and death είναι εκπληκτικό CD, όσο εκπληκτικό θα μπορούσε να είναι μετά από 30 χρόνια μπάντας, μεστό, με τα όλα του.
Το αρχικό ΣΟΚ (ήταν και η εφηβεία) δεν θα το ξαναβρείς, αλλά ήταν ότι καλύτερο έβγαλαν μετά το fear of the dark.
Τι να λέμε τώρα, δεν υπάρχουν λόγια για μερικούς ήχους με τους οποίους μεγάλωσες και σε συντρόφευαν στα πάντα, στις πρώτες εκδρομές, στις πρώτες κοπέλες, στις πρώτες γεύσεις ελευθερίας, αγωνίας, ταξίδια, σε όλα όλα όλα.
Είμαι χαρούμενος που μεγάλωσα με maiden και όχι με rihana, ή Beyonce.



Αυτό ξαναπέστο... Κρίμα για τα παιδάκια μας...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2015 :  08:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το καλύτερο άλμπουμ μετά την επιστροφή του Bruce ήταν μάλλον το Dance of Death. Επίσης μην ξεχνάτε ότι όταν μεγαλώναμε με Iron Maiden άλλα παιδάκια της ηλικίας μας (η πλειοψηφία) μεγάλωναν με Snap, Vanilla Ice και MC Hammer. Και δυστυχώς μια δυσάρεστη είδηση.
http://www.rocking.gr/news/Me-karkino-diagnwsthike-o-Bruce-Dickinson/23307/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2015 :  08:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Dimitrissss μα για αυτην την ειδηση πιασαμε κουβεντα γισ τους maiden
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2015 :  19:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο γκουανταναμο οι αμερικανοι παραβιαζουν τη συνθηκη της Γενευης για τα βασανιστηρια βαζοντας δυνατα στους κρατουμενους metal μουσικη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2015 :  19:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πλακα κανω μιας κ ημουν κ εγω στην εφηβεια μεταλας,οι maiden φυσικα απο τις πιο αγαπημενες μπαντες, ακουγα μεχρι sepultura kreator, οι κακες παρεες αργοτερα με τραβηξαν σε πιο λαιτ, οπως cure, seeds, last drive τρυπες κ.α.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2015 :  20:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
https://www.facebook.com/ironmaiden/photos/a.406269382050.189128.172685102050/10152610072427051/?type=1&theater

για την ιστορία εδώ η επίσημη πηγή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RockRun
Forum-Runner

Greece


138 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2015 :  20:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εγώ πριν ακόμα διαδοθούν ιδιαίτερα τα CD. τα οποία αγοράζαμε ευλαβικά στο Metropolis & Rock City.
Με κασέτες στην αρχή, και λίγα (δανεικά) βινύλια, ένα από 2-3 πρώτα ήταν το live after death.
σταδιακά ξεκινήσαμε να αγοράζουμε τα CD, και αγκομαχούσαμε να συμπληρώσουμε την συλλογή με των maiden.



Μάλλον είμαι πιό παλιός,γιατί αγόραζα κασέτες και βινύλια από το Happening και το Δισκάδικο της Αθηνάς.
Και το Σεπτέμβριο του '88 ήμουνα στην Ν.Φιλαδέλφεια στην πρώτη συναυλία των Iron Maiden στην Ελλάδα.
(Έχω κρατήσει το εισιτήριο-1800 δρχ. έκανε)
Μου άρεσε πάντως και ο Paul Di'Anno των 2 πρώτων δίσκων.
http://youtu.be/t5jaRipA5_M
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2015 :  20:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ τα έχω όλα μου τα εισιτήρια.
Και μιας κ μιλάμε συναυλία, είχα την χαρά να δώ και τον Dio.

Είμαι λίγο πιο μικρός απο εσένα, τους maiden τους αγνόησα όταν είχαν έρθει με τον Blaze τους είδα όταν ήρθαν με τον Bruce, που ξεκίνησε με τον λόγο του Churchil, και το Aces high.

Και φυσικά και μεγάλη τρέλα με dickinson και σολο καριέρα, ΟΛΑ, ακόμα και skunkworks κτλ.

:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos1966
Advanced Forum-Runner

Greece
271 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2015 :  22:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά γυρίσατε το ρολόι του χρόνου πίσω, σε πραγματικά ωραίες στιγμές. Θυμάμαι και γω τις συναυλίες εκείνης της εποχής - ήμουν και στους IRON MAIDEN και στους MOTORHEAD το 88, πιό πρίν το 87 νομίζω στους SAXON και βέβαια σε άλλες συναυλίες. Δεν ξεχνιούνται αυτά τα χρόνια, τώρα πολλές φορές μπαίνω στο youtube και ακούω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2015 :  22:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από Θήβα κατέβαινα να ψωνίσω στο Happening στη Χαριλάου Τρικούπη δίσκους. Μου έκανε εντύπωση που τα κεντρικά δισκάδικα είχαν σφραγισμένους δίσκους. Φυσικά η αιτία ήταν ότι σε αυτά δεν πήγαινες για να στον αντιγράψει σε κασέτα. Στην επαρχία για να πάρεις δίσκο αχρησιμοποίητο έπρεπε να τον πετύχεις την πρώτη στιγμή που έφτανε στο κατάστημα αν και πάλι τους άνοιγαν πριν τους βάλουν στις προθήκες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2015 :  23:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στις playlist που έχω για τις long run προπονήσεις, πάντα υπάρχουν αρκετά metal κομμάτια. Απ' αυτά ξεχωρίζω το wasted years μιας και για maiden ο λόγος.

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panagiotis1978
Senior Forum-Runner

Greece
947 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2015 :  15:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
kala ολοι τη δεκαετια του 80 και λιγο 90 μεταλαδες ηταν....τωρα που ειναι?κολλητο,δερματινο και μιση κασσετα σπιτι....και αυτοι που λενε οτι συνεχιζουν να ειναι πως στηριζουν την σκηνη..κατεβαζοντας τορρεντ?ή οταν παιζει ο ρεντ φμ μειντεν και μεταλικα λενε στον διπλανο τους και εγω τετοια ακουγα...?και το dance of death καλο αλμπουμ,ναι και οι μεταλλικα προοδευσαν κτλ...δηλ αν το dance of death το εβγαζαν οι ταδε θα το αποθεωναμε εε?

κι ενα κομματακι..

https://www.youtube.com/watch?v=8ACW4tFDit0&index=38&list=PLxHnaKFbQaU-TxFIwRCDxIBFT3rNkN7gq
Είναι καιρός να αφήσουμε τους εγωισμούς και να κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.http://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559

Edited by - panagiotis1978 on 23/02/2015 15:19:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 14 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000