Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Αλλαγη σε Forefoot Strike
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

ektorakos
Newbie Forum Runner

Greece


47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 28/05/2013 :  15:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με λενε Νικο ειμαι 34 και ασχολουμαι με το τρεξιμο κανα 5ρι χρονια με μικρα διαλλειμματα . Απο τον Ιουνιο του 2012 προπονουμαι εντατικα και ετρεξα επιτυχως τον πρωτο μου ΜΑραθωνιο σε 4:07:00 (κλασσικος).

Εχω ενα γνωστο που κανει barefoot με vibram και θα σκεφτομουν να τα δοκιμασω. Χωρις να τα εχω δοκιμασει εχω μπει σε ενα trip να αλλαξω τον τροπο του τρεξιματος μου σε forefoot.

ως τωρα τρεχω με heel . δεν σκαω φουλ με τον αστραγαλο , αλλα κανω μικρους διασκελισμους και γενικα τρεχω αθορυβα (αυτο το λεω μπας και σας δωσω να καταλαβετε τον τροπο που τρεχω) δεν χοροπηδαω δηλαδη.

Προβλημα δεν ειχα ποτε ως τωρα σοβαρο (πονους κλπ)που να με κανουν να μην προπονουμαι για πανω απο 1 εβδομαδα.

Εδω και 3 μερες διαβαζω πολυ στο forum διαφορα για το θεμα αυτο και βλεπω και διαφορα video που εχουν αναρτηθει.

Το Σαββατο βγηκα με τα Αsics Nimbus (χοντροπαπουτσα οπως αποκαλουνται) και προσπαθησα να τρεξω με forefoot. Ισως το παρακανα (ετρεξα κανα 5ρι χλμ) και την εσκισα την δεξια μου γαμπα. Η αριστερη ειναι μια χαρα. Ελαχιστα επηρρεαστηκε.
Χθες ξαναδοκιμασα σε διαδρομο και νιωθω οτι το πιανω σιγα σιγα.
Διαβαζω οτι η μεταβαση θα παρει κανα χρονο.
Φανταζομαι θα ειναι δυσκολο να τρεχω τα 16 και 21 χλμ που εκανα σαν προπονηση ως τωρα χρησιμοποιωντας τη νεα τεχνικη.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Αξιζει τον κοπο ενω ετρεχα με εναν τροπο ως τωρα ο οποιος ηταν αποτελεσματικος (δεν παω για βαθρο φυσικα) να αλλαξω τωρα και ενδεχομενως να μην αγωνιστω φετος στον ΜΑραθωνιο προσπαθωντας να αλλαξω τεχνικη ? Σαφως και εχω ενθουσιαστει και το βλεπω σαν κατι καινουριο αλλα αξιζει να αρχισω απο το μηδεν?

Εννοειται οτι για καποιον που θελει να τρεχει ξυπολητος αυτο ειναι μονοδρομος. Εμενα δεν με ενδιαφερει το τελειως ξυπολητο (μεχρι vibram το πολυ)



ektorakos
Newbie Forum Runner

Greece


47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  15:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκει που γραφω αστραγαλο εννοω πτερνα φυσικα. Αν ετρεχα με αστραγαλο θα πηγαινα στο τσιρκο και θα εκανα λεφτα!

Ευχαριστω πολυ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  16:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ααααααααχαχαχαχαχαχαχαχα οκ έκλαψα με τον αστράγαλο! χαχαχαχα Κι εγώ φτέρνα πατάω, θα σε διαφωτίσει όμως σύντομα ο φίλος Echetlos που το κατέχει!

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  17:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
if it is not broke do not change

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  18:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παροτι η δικη μου αλλαγη μου ελυσε σοβαρα προβληματα τραυματισμων, και ουσιαστικα της οφειλω το οτι μπορω και συνεχιζω να τρεχω, θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα!!

Παρολα αυτα μπορεις να κανεις το εξης...να συνεχισεις να τρεχεις οπως τρεχεις (στους μεγαλους αγωνες), αλλα να βαλεις στις προπονησεις σου μικρες αποστασεις for- η mid-foot πατημα που θα σε βοηθησουν στην ενδυναμωση του ποδιου απο τη μια, και αν στο μελλον χρειαστει να κανεις μια οριστικη αλλαγη, θα εχεις ενα ετοιμο υποβαθρο.
Ενα 5αρι τη βδομαδα ας πουμε με μια μικρη σταδιακη αυξηση ισως. κακο δεν θα σου κανει σε τιποτα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ektorakos
Newbie Forum Runner

Greece


47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  19:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω Lazy kai Stratus.
Αυτο ακριβως σκεφτομαι. γιατι σαν ταχυτητα ή εξοικονομηση ενεργειας δεν κερδιζεις κατι ξεκαθαρα. τουλαχιστον απο οσα διαβαζω.


Θα παω στο σταδιο της Παλληνης τωρα. Εχω Asics Nimbus και εχω και Adidas adizero pro. Θα κανω ζεσταμα 3 χλμ με Nimbus και μετα θα αλλαξω να κανω κανα 3ρι με τα αλλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  19:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα 5 είναι ξαφνική και βαριά μετάβαση. Πρόσεχε μην πάθεις κάτι από εκεί που δεν έχεις. Είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή. Μπορεί να το θεωρείς μέχρι και βαρετό μπροστά στις άλλες προπονήσεις σου. Δοκίμασε να αντικαθιστάς απόσταση σιγά σιγά χωρίς να ξεπερνάς την αύξηση κατά 10% την ευδομάδα στο ξυπόλητο.

Μπορεί να σε ενδιαφέρει αγωνιστικά μόνο το vibram άλλα εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με γυμνό τους πρώτους μήνες για να δέχεται τα κατάλληλα ερεθίσματα το πέλμα και να φτιάξεις την τεχνική σου. Αργότερα σου μένουν αρκετά πράγματα που έμαθες ακόμα και να φορέσεις κάτι ελαφρύ.

Για να κάνω έναν παραλληλισμό να το καταλάβεις και πιο εύκολα, το να φοράς ακόμα και minimal παπούτσια όταν κάνεις την μετάβαση είναι σαν να προσπαθείς να μάθεις να γράφεις με κλειστά τα μάτια.
Δες τι καλικατζούρες και ορνιθοσκαλίσματα ιχνογραφείς στην αρχή, νιώσε τα, βάλε τα να κάνουν ανάπαυση προσοχή και να πέσουν κάτω για δέκα μέχρι να πειθαρχήσουν. Μετά από λίγο θα ξέρεις τι γράφεις και με κλειστά τα μάτια.

Όσο για την ερώτηση σου, εγώ μέχρι τώρα έχω χάσει από ξυπόλητους τραυματισμούς το 5% της προπόνησης που έχω κάνει από τότε που έκανα την μετάβαση.
Διάρκεια τραυματισμών 1-3 μέρες. Μικρά γδαρσίματα, φουσκάλες και πιάσιμο στις γάμπες. Γελοία πράγματα. Απλά είναι ορατά και αγχώνουν μερικούς. Μόνο τον αχίλλειο να προσέχεις καλά.
Να διακόψω προπόνηση χρειάστηκε μόνο στο δεύτερο μου τρέξιμο γιατί ξεκίνησα απότομα.

Συγκριτικά, στο ενυπόδητο τρέξιμο είχα κάθε 3 μήνες τουλάχιστον 10 μέρες εκτός. Ο τελευταίος μου τραυματισμός (ITBS που έχει σχέση με heelstrike) ο οποίος με ανάγκασε να γυρίσω κουτσαίνοντας με σταμάτησε 2 μήνες. Όταν σταμάτησα εμφάνισα ανεξήγητα και πελματιαία απονευρ/ιδα. 8 μήνες διακοπή. Δεν ξέρω πως να τα προσθέσω αυτά σωστά γιατί όλα έχουν διαφορετική διάρκεια. Κάποιοι λένε ότι οι περισσότεροι δρομείς περνάνε το 40% του χρόνου τους σε ανάρρωση από τραυματισμούς. Αν είναι έτσι τότε ήμουν ένας από τους πολλούς μάλλον.

Πάντως και εγώ αθόρυβος ήμουν όταν άνοιγα βήμα. Υπάρχουν πράγματα που δεν σου δίνουν ενδείξεις μέχρι να σε σταματήσουν.
Κάνε τις πράξεις σου και ζύγισε τα να δεις που είσαι ευχαριστημένος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  19:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να προσθέσω ένα σχόλιο ακόμα στην εξοικονόμηση ενέργειας που ανέφερες.
Την ενέργεια την αναπληρώνεις γρήγορα και οικονομικά. Την μυοσκελετική μάζα όχι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ektorakos
Newbie Forum Runner

Greece


47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2013 :  20:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μολις γυρισα απο το γηπεδο.
http://connect.garmin.com/activity/319444333
3.2 με τον γνωστο μου τροπο και 3,2 με forefoot.

To δεξι δεν ειχε ξεπιαστει εντελως και με ενοχλουσε (ως εκει)
Το αριστερο δεν εχει καταλαβει τιποτα. Αν το δεξι μου ποδι ενιωθε σαν το αριστερο τοτε θα δυσκολευομουν να πεισω τον εαυτο μου να σταματησω.

Ομως εχετε δικιο οτι πρεπει να περιορισω τον ενθουσιασμο μου και να το παω πιο χαλαρα.
Δηλαδη προτεινετε ολη την υπολοιπη εβδομαδα να κανω τις προπονησεις μου κανονικα και να ξαναδοκιμασω forefoot την αλλη Τριτη πχ και παλι 3-4 χλμ?

Σου δινει την αισθηση οτι πετας για αυτο μ αρεσει.

Αυτο με το γυμνο το καταλαβαινω. Ισως βγαλω τα παπουτσια στο διαδρομο του γυμναστηριου καμια μερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  01:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ektorakos

μολις γυρισα απο το γηπεδο.
http://connect.garmin.com/activity/319444333
3.2 με τον γνωστο μου τροπο και 3,2 με forefoot.

To δεξι δεν ειχε ξεπιαστει εντελως και με ενοχλουσε (ως εκει)
Το αριστερο δεν εχει καταλαβει τιποτα. Αν το δεξι μου ποδι ενιωθε σαν το αριστερο τοτε θα δυσκολευομουν να πεισω τον εαυτο μου να σταματησω.

Ομως εχετε δικιο οτι πρεπει να περιορισω τον ενθουσιασμο μου και να το παω πιο χαλαρα.
Δηλαδη προτεινετε ολη την υπολοιπη εβδομαδα να κανω τις προπονησεις μου κανονικα και να ξαναδοκιμασω forefoot την αλλη Τριτη πχ και παλι 3-4 χλμ?

Σου δινει την αισθηση οτι πετας για αυτο μ αρεσει.

Αυτο με το γυμνο το καταλαβαινω. Ισως βγαλω τα παπουτσια στο διαδρομο του γυμναστηριου καμια μερα.




Αν το σκέφτεσαι σοβαρά, να έχεις κατά νου ότι μετά από 10' ή 15' ή 20' μπορεί να πάρουν φωτιά οι πατούσες σου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  01:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2-3 επισημάνσεις για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους:
Κατ' αρχάς, ΔΕΝ υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις για τίποτα από όσα συζητούμε και υποθέτουμε (εμείς, οι εταιρείες, οι ορθοπαιδικοί, οι φυσιοθεραπευτές, οι προπονητές, κτλ) σχετικά με τον συσχετισμό πατήματος - παπουτσιού και τραυματισμών.
Έχουν γίνει αρκετές έρευνες, οι οποίες έχουν στατιστικό χαρακτήρα και είναι απλά ενδεικτικές. Άλλες καταλήγουν σ' αυτό, άλλες σ' εκείνο και άλλες πουθενά.
Εν τούτοις, κάποια πράγματα μπορούμε να τα θεωρήσουμε δεδομένα:
Ο υπερδρασκελισμός καταπονεί ιδιαίτερα το σώμα (γόνατα, κνήμες, ισχία, μέση, ταινία) ενώ η προσγείωση όσο το δυνατό κοντύτερα στο "ίχνος" των ισχίων, το αποφορτίζει. Αυτό όμως μπορεί να γίνει ακόμη και αν χτυπάς φτέρνα, δεν είναι ανάγκη να είσαι mid/forefoot.
Επίσης, το φυσικό αμορτισέρ του σώματος από κατασκευής του είναι η καμάρα και τα μετατάρσια. Όχι η φτέρνα. Παρ' όλα αυτά, καλώς ή κακώς έτσι τρέχουμε οι άνθρωποι εδώ και πάρα πολλά χρόνια και το σώμα έχει κάνει τις ανάλογες προσαρμογές για να το "ανεχτεί". Ακόμη κι ο Bikila, την εποχή εκείνη των λεπτόσολων παπουτσιών, ενίοτε χτυπούσε ελαφρά φτέρνα (http://www.youtube.com/watch?v=TYUGaRU8QuY στο 2:50).

Από εκεί και πέρα, όπως υπάρχουν τραυματισμένοι heel strikers, έτσι υπάρχουν και mid/forefoot strikers που επίσης έχουν θέματα. Επειδή τυχαίνει να συμμετέχω και στο φορουμ του Runnersworld, όπου το δείγμα είναι σαφέστατα μεγαλύτερο και κυρίως υπάρχουν πάρα πολλοί "natural runners", μπορώ να σας πω ότι είναι πολλοί οι δρομείς που ασπάστηκαν τον μινιμαλισμό στα παπούτσια αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν και επέστρεψαν σε κλασσικά trainers.

Καταλήγοντας, άποψή μου είναι ότι αν κάποιος τρέχει απροβλημάτιστα με έναν συγκεκριμένο τρόπο το πιο φρόνιμο είναι να μην πειραματιστεί με κάτι άλλο. Αν πάλι αντιμετωπίζει προβλήματα και θεωρεί ότι η αλλαγή πατήματος θα τον βοηθήσει, ας δοκιμάσει. Εγώ ανήκω στην δεύτερη κατηγορία και δεν το μετάνιωσα. Αλλά εγώ είμαι απλά εγώ...

Και κάτι τελευταίο και ίσως το σημαντικότερο: μην τα ρίχνουμε όλα στα παπούτσια ή να διυλίζουμε το πάτημα. Αν φτιάξουμε την στάση του σώματός μας, το δυναμώσουμε και προπονηθούμε σωστά και χωρίς υπερβολές, όλα θα δουλεύουν σωστότερα.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  01:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε 5 χρόνια τρέχεις όμορφα και ωραία, ποτέ σου δεν έλειψες αυτά τα χρόνια από προπόνηση λόγω τραυματισμού η πόνου, στον 1ο σου Μαραθώνιο έκανες 4 ώρες, ε τί την ψάχνεις την αλλαγή; έτσι από περιέργεια;
Η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις έτσι, στο είπε εξάλλου καθαρά και ο ειδικός του forum(echetlos) πιο πάνω:
''Καταλήγοντας, άποψή μου είναι ότι αν κάποιος τρέχει απροβλημάτιστα με έναν συγκεκριμένο τρόπο το πιο φρόνιμο είναι να μην πειραματιστεί με κάτι άλλο ''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  11:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχώς δεν υπάρχουν στατιστικές για να μας δείξουν ποιοι παράγοντες επηρεάζουν τον τραυματισμό. Επηρεάζει το μηδενικό παπούτσι ή το χοντροπάπουτσο; Είναι και ο παράγοντας υπερχρήσης (που συνήθως δεν το αναφέρουμε) που επηρεάζει ανάλογα το πάτημα ή όχι;
Από την άλλη βέβαια αν δεν πειραματιστείς με τα διάφορα στυλ δεν θα ξέρεις τι σου ταιριάζει!!!!!!
Εφόσον θέλεις να ασχοληθείς με το λιτό στυλ τρεξίματος, άρχισε τρέχοντας με κάλτσες σε ταρτάν(ή και ξυπόλητο στο γκαζόν) και σταμάτα μόλις νοιώσεις την 1η ενόχληση. Να θυμάσαι θέλει υπομονή και χρόνο. Μην υπερβάλεις γιατί ειδικά στο ξυπόλητο θα τραυματίσεις τις πατούσες σου. Μην ενθουσιάζεσαι, προχώρα αμυντικά. Yavas, yavas............

Προσωπικά δεν θα εξυμνήσω το λιτό στυλ τρεξίματος αλλά θα επιμείνω στο μοναδικό πλεονέκτημα ότι ο τραυματισμός δείχνει αμέσως τα σημάδια του και σταματάς έγκαιρα. Σε αντίθεση με τα χοντροπάπουτσα που πάντα σου αφήνουν το περιθώριο να τρέχεις με αντίστοιχη αρνητική επίδραση στον οποιοδήποτε τραυματισμό. Σε αυτό μπορείς να πειραματιστείς. Τρέχα αν μπορείς με λιτά παπούτσια και τραυματισμένος!!!!!!
Από την στιγμή που θα το γυρίσεις σε λιτό στυλ δεν θα μπορείς να χτυπάς φτέρνα γιατί θα τραυματίζεσαι συνεχώς.

Έχελτε
αν το φυσικό αμορτισέρ είναι τα μετατάρσια τότε πως είναι φυσικό το χτύπημα της φτέρνας; Άλλο χτυπάω όλη την πατούσα λόγω κούρασης και άλλο τρέχω φτερνάτος.
Τραυματισμοί θα υπάρχουν πάντοτε. Το θέμα είναι πόσοι από αυτούς οφείλονται σε ΥΠΕΡΧΡΗΣΗ και πόσοι οφείλονται σε μυοσκελετικά λόγω λάθος πατήματος!!! Αυτό μάλλον ποτέ δεν θα το μάθουμε.
Συμφωνώ με ότι δεν σε τραυματίζει δεν το αλλάζεις, όμως αν τραυματιστείς τι κάνεις; Το αλλάζεις;
Επίσης αν το πάτημα δεν είναι σωστό το υπόλοιπο σώμα θα χρειάζεται περισσότερη προπόνηση και χρόνο για να προσαρμοστεί στο λάθος.


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ektorakos
Newbie Forum Runner

Greece


47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  11:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημερα το πρωι ξυπνησα και το πιασιμο στην δεξια μου γαμπα εχει φυγει σχεδον.

Δεν ξερω απλα νιωθω οτι σαν στυλ μου αρεσει περισσοτερο και θελω να το δοκιμασω.
Νιωθω οτι τωρα τρεχω ενω πριν εκανα ενα πολυ γρηγορο βαδην (σχεδον).
Επισης νιωθω οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο πιστευα πριν δοκιμασω.

θα το βαλω στις προπονησεις μου απλα αν δω οτι υστερα απο ενα 8μηνο μου ειναι αδυνατο να βγαλω ενα 20ρι χλμ τοτε θα το εγκαταλειψω μιας και με ενδιαφερει να κανω τετοιου ειδους αποστασεις (και μεγαλυτερες φυσικα αλλα ως στοχο 8μηνου το θετω)

Λεω να κανω 2 προπονησεις την εβδομαδα σε forefoot και να ανεβαζω 1χλμ την εβδομαδα. και βλεπουμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  13:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua
Έχελτε
αν το φυσικό αμορτισέρ είναι τα μετατάρσια τότε πως είναι φυσικό το χτύπημα της φτέρνας; Άλλο χτυπάω όλη την πατούσα λόγω κούρασης και άλλο τρέχω φτερνάτος.
Τραυματισμοί θα υπάρχουν πάντοτε. Το θέμα είναι πόσοι από αυτούς οφείλονται σε ΥΠΕΡΧΡΗΣΗ και πόσοι οφείλονται σε μυοσκελετικά λόγω λάθος πατήματος!!! Αυτό μάλλον ποτέ δεν θα το μάθουμε.
Συμφωνώ με ότι δεν σε τραυματίζει δεν το αλλάζεις, όμως αν τραυματιστείς τι κάνεις; Το αλλάζεις;
Επίσης αν το πάτημα δεν είναι σωστό το υπόλοιπο σώμα θα χρειάζεται περισσότερη προπόνηση και χρόνο για να προσαρμοστεί στο λάθος.


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.




Βασίλη, δεν είπα ότι το χτύπημα της φτέρνας είναι φυσικό αλλά ότι με το πέρασμα των χρόνων ο άνθρωπος συνήθισε (προφανώς λόγω τακουνιού) να πατάει με αυτήν. Και θεωρώ ότι το σώμα έχει κάνει τις όποιες προσαρμογές του για να υποστηρίξει, όσο μπορεί, κάτι τέτοιο. Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί fivefingerάδες ή ακόμη και ξυπόλυτοι, εξακολουθούν να χτυπούν φτέρνα! Άλλοι οριακά, άλλοι ξεκάθαρα.
Προσωπικά, δηλώνω σαφέστατα υπέρ του midfoot και του χαμηλού drop, χωρίς όμως να είμαι απόλυτος στο αν θα το συνιστούσα στον οποιοδήποτε.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  14:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δηλαδή heelstrike και χαμηλό drop στο παπούτσι δεν πάει...???

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000