Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Αλλαγη σε Forefoot Strike
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  14:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by gargadua
Έχελτε
αν το φυσικό αμορτισέρ είναι τα μετατάρσια τότε πως είναι φυσικό το χτύπημα της φτέρνας; Άλλο χτυπάω όλη την πατούσα λόγω κούρασης και άλλο τρέχω φτερνάτος.
Τραυματισμοί θα υπάρχουν πάντοτε. Το θέμα είναι πόσοι από αυτούς οφείλονται σε ΥΠΕΡΧΡΗΣΗ και πόσοι οφείλονται σε μυοσκελετικά λόγω λάθος πατήματος!!! Αυτό μάλλον ποτέ δεν θα το μάθουμε.
Συμφωνώ με ότι δεν σε τραυματίζει δεν το αλλάζεις, όμως αν τραυματιστείς τι κάνεις; Το αλλάζεις;
Επίσης αν το πάτημα δεν είναι σωστό το υπόλοιπο σώμα θα χρειάζεται περισσότερη προπόνηση και χρόνο για να προσαρμοστεί στο λάθος.


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.




Βασίλη, δεν είπα ότι το χτύπημα της φτέρνας είναι φυσικό αλλά ότι με το πέρασμα των χρόνων ο άνθρωπος συνήθισε (προφανώς λόγω τακουνιού) να πατάει με αυτήν. Και θεωρώ ότι το σώμα έχει κάνει τις όποιες προσαρμογές του για να υποστηρίξει, όσο μπορεί, κάτι τέτοιο. Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί fivefingerάδες ή ακόμη και ξυπόλυτοι, εξακολουθούν να χτυπούν φτέρνα! Άλλοι οριακά, άλλοι ξεκάθαρα.
Προσωπικά, δηλώνω σαφέστατα υπέρ του midfoot και του χαμηλού drop, χωρίς όμως να είμαι απόλυτος στο αν θα το συνιστούσα στον οποιοδήποτε.

"My sport is your sport's punishment"




Παραγγειλα το Flow.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  14:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Βασίλη, δεν είπα ότι το χτύπημα της φτέρνας είναι φυσικό αλλά ότι με το πέρασμα των χρόνων ο άνθρωπος συνήθισε (προφανώς λόγω τακουνιού) να πατάει με αυτήν. Και θεωρώ ότι το σώμα έχει κάνει τις όποιες προσαρμογές του για να υποστηρίξει, όσο μπορεί, κάτι τέτοιο. Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί fivefingerάδες ή ακόμη και ξυπόλυτοι, εξακολουθούν να χτυπούν φτέρνα! Άλλοι οριακά, άλλοι ξεκάθαρα.
Προσωπικά, δηλώνω σαφέστατα υπέρ του midfoot και του χαμηλού drop, χωρίς όμως να είμαι απόλυτος στο αν θα το συνιστούσα στον οποιοδήποτε.

"My sport is your sport's punishment"



Μου το χαλάς λίγο εδώ όσο και αν πολλοί fivefingerάδες ή ακόμη και ξυπόλυτοι, εξακολουθούν να χτυπούν φτέρνα…
Θέλεις να πεις ότι έχουμε προσαρμοστεί μυοσκελετικά για να τρέχουμε με φτέρνα;


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  14:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nick F

δηλαδή heelstrike και χαμηλό drop στο παπούτσι δεν πάει...???

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!



Άουτς!!!!!!!!

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  14:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ektorakos

Σημερα το πρωι ξυπνησα και το πιασιμο στην δεξια μου γαμπα εχει φυγει σχεδον.

Δεν ξερω απλα νιωθω οτι σαν στυλ μου αρεσει περισσοτερο και θελω να το δοκιμασω.
Νιωθω οτι τωρα τρεχω ενω πριν εκανα ενα πολυ γρηγορο βαδην (σχεδον).
Επισης νιωθω οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο πιστευα πριν δοκιμασω.

θα το βαλω στις προπονησεις μου απλα αν δω οτι υστερα απο ενα 8μηνο μου ειναι αδυνατο να βγαλω ενα 20ρι χλμ τοτε θα το εγκαταλειψω μιας και με ενδιαφερει να κανω τετοιου ειδους αποστασεις (και μεγαλυτερες φυσικα αλλα ως στοχο 8μηνου το θετω)

Λεω να κανω 2 προπονησεις την εβδομαδα σε forefoot και να ανεβαζω 1χλμ την εβδομαδα. και βλεπουμε



Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι, ούτε να βάζεις χρονικά περιθώρια. Ο χρόνος της προσαρμογής είναι διαφορετικός στον κάθε έναν από εμάς.

Δοκίμασε, χωρίς να κάνεις υπερβολές. Και προσοχή... πρέπει να είσαι σίγουρος ότι πατάς σωστά...

Το θέμα είναι να τρέχεις και να είσαι υγειής...


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 29/05/2013 14:28:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  15:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη, δεν είπα ότι το χτύπημα της φτέρνας είναι φυσικό αλλά ότι με το πέρασμα των χρόνων ο άνθρωπος συνήθισε (προφανώς λόγω τακουνιού) να πατάει με αυτήν. Και θεωρώ ότι το σώμα έχει κάνει τις όποιες προσαρμογές του για να υποστηρίξει, όσο μπορεί, κάτι τέτοιο. Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί fivefingerάδες ή ακόμη και ξυπόλυτοι, εξακολουθούν να χτυπούν φτέρνα! Άλλοι οριακά, άλλοι ξεκάθαρα.
Προσωπικά, δηλώνω σαφέστατα υπέρ του midfoot και του χαμηλού drop, χωρίς όμως να είμαι απόλυτος στο αν θα το συνιστούσα στον οποιοδήποτε.

"My sport is your sport's punishment"
[/quote]


Οι προσαρμογές που αναφέρεις αφορούν το περπάτημα μάλλον και όχι το τρέξιμο. Όπως έγραφαν παλιότερα οι άλλοι ξυπόλητοι, τα μικρά παιδιά αν τα παρατηρήσεις, τρέχουν με μετατάρσια και όχι με φτέρνα. Εμείς τα αναγκάζουμε να χτυπάνε φτέρνα.
Αν τρέξεις με ίσιο υπόδημα ακόμα και αν είσαι "φτερνάς" θα το κάνεις χτυπώντας εμπρός και όχι φτέρνα. Σε άλλη περίπτωση πονάς και σταματάς. Η φύση δεν μας γέννησε με κοθόρνους στα πόδια αλλά με απλές πατούσες. Να δεχτώ ότι αν δεν έχεις τις ανάλογες προσαρμογές θα χρειαστείς 1 πιο προστατευτικό παπούτσι για μεγάλες αποστάσεις και ότι η κούραση θα σε κάνει να χτυπάς όλο το πέλμα κάτω, όχι όμως φτέρνα.
Με φτέρνα και ίσιο παπούτσι φρενάρεις, δεν τρέχεις.
Το χτύπημα της φτέρνας πιστεύω ότι είναι κατασκεύασμα των εταιρειών που πρόσφατα ανακάλυψαν το "φυσικό τρέξιμο"!!!!!!!!!!
Ομοίως και για το τακούνι γενικότερα στο παπούτσι
Είμαι φανατικός της άποψης, "τρέξιμο εμπρός ή μέση, ΟΧΙ φτέρνα".......
Επίσης το ότι κάποιος φοράει βίμπραμ δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Είναι και θέμα μόδας.
Ούτε και γω το συνιστώ φανατικά. Εγω απλά γράφω, ας το δοκιμάσεις για λίγο διάστημα και βλέπουμε αν υπάρχει διαφορά.
Καλά να είμαστε να τα λέμε!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  15:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Θέλεις να πεις ότι έχουμε προσαρμοστεί μυοσκελετικά για να τρέχουμε με φτέρνα;


___________________
Run Natural... run Bare



Χρήστο, δεν θα το έλεγα ακριβώς "προσαρμογή" αλλά ότι το πόδι μπορεί να ανεχτεί το σοκ του heel striking χωρίς μεγάλη προστασία από το παπούτσι, ναι.
Πολλοί ελίτ δρομείς που τρέχουν με πανάλαφρα, λεπτόσολα και χωρίς απορροφητικότητα παπούτσια, είναι heel strikers. Αυτοί πώς τα βγάζουν πέρα;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ektorakos
Newbie Forum Runner

Greece


47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  16:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οταν πηρα αυτα τα Adizero Pro τα πηρα με το σκεπτικο οτι ειναι πιο ελαφρια χωρις να ξερω οτι εγω που τρεχω με heel θα εχω προβλημα. Στην κοπελα στο καταστημα απλα ειπα οτι τρεχω μεγαλες αποστασεις.

Το μονο που μου ειπε ειναι οτι αυτα ειναι καλυτερα για ταρταν και οτι αν τα βαλω εξω θα εχω προβλημα.
Αυτο που θα επρεπε οπωσδηποτε να με ρωτησει ειναι τι ειδος πατημα εχω.
Τα πηρα που λετε τον Σεπτεμβριο και μετα απο λιγες προπονησεις καταλαβα οτι με ταλαιπωρουσαν και ελεγα απο μεσα μου οτι ειναι μαλλον για μικρες αποστασεις.
1 μηνα πριν τον Μαραθωνιο πηρα τα Nimbus Asics και ειπα ωωωω τι ωραιο παπουτσι! Εβγαλα και το μαραθωνιο με αυτα αντε με καναδυο φουσκαλες.
χθες που φορεσα παλι τα Adizero συνειδητοποιησα οτι στο πλαι της σολας γραφει και forefoot.
Η πωλητρια θα επρεπε να με ειχε ενημερωσει οταν τα παιρνα.

Θα πιασουν τοπο τωρα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  16:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω πως τα βγάζουν πέρα άλλα είναι σίγουρο ότι είναι ελίτ επειδή τα βγάζουν πέρα. Τους δυνητικούς ελίτ heel stikers που δεν προσαρμόστηκαν στο heel strike και καθηλώθηκαν από τραυματισμούς δεν τους ξέρουμε γιατί δεν έγιναν ποτέ ελίτ.
Εγώ ρωτάω τα πόδια μου, "μπορείτε να τα βγάλετε πέρα μια ζωή με heel stike;" αλλά δεν μου απαντάνε. Δεν το αφήνω στην τύχη και πάω στους ειδικούς να ρωτήσω αλλά και αυτοί μου λένε ότι το πόδι δεν μιλάει, μόνο το πέλμα. Ρωτάω το πέλμα μου αλλά είναι ανάπηρο. Του είχανε βγάλει λάθος διάγνωση παλιά, ότι είναι ευαίσθητο αλλά και αναξιοπρεπές άρα χρειάζεται να είναι τυλιγμένο με παπούτσι για μια ζωή. Τώρα έχει μεγάλη ατροφία, είναι αδύναμο και θα χρειαστεί καιρό για να μάθει να τρέχει.
Αυτή είναι η προσαρμογή στα παπούτσια και στο heelstrike. Προσαρμογή στην εθελοντική αναπηρία.
Εγώ τώρα δεν κάνω προσαρμογή στο ξυπόλητο τρέξιμο. Φυσιοθεραπεία κάνω για να πάψω να είμαι ανάπηρος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ektorakos
Newbie Forum Runner

Greece


47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  17:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι το παπουτσι κανει κακο.
Απο τη στιγμη που πατας σωστα για ποιο λογο να τρεχεις ξυπολητος δεν μπορω να το καταλαβω.

Καποιος παραπανω εγραψε οτι καλο ειναι στην αρχη γιατι νιωθεις αν κανεις σωστα την τεχνικη. Αυτο το καταλαβαινω. Μετα ομως αφου την μαθεις δεν καταλαβαινω γιατι να τρεχεις ξυπολητος.

Δηλαδη φιλε Nikola εμεινες "αναπηρος" επειδη φορουσες παπουτσι ή επειδη χρησιμοποιουσες λαθος τεχνικη?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  17:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by xipolitakos

Θέλεις να πεις ότι έχουμε προσαρμοστεί μυοσκελετικά για να τρέχουμε με φτέρνα;


___________________
Run Natural... run Bare



Χρήστο, δεν θα το έλεγα ακριβώς "προσαρμογή" αλλά ότι το πόδι μπορεί να ανεχτεί το σοκ του heel striking χωρίς μεγάλη προστασία από το παπούτσι, ναι.
Πολλοί ελίτ δρομείς που τρέχουν με πανάλαφρα, λεπτόσολα και χωρίς απορροφητικότητα παπούτσια, είναι heel strikers. Αυτοί πώς τα βγάζουν πέρα;

"My sport is your sport's punishment"



quote:
Originally posted by Nikola

Δεν ξέρω πως τα βγάζουν πέρα άλλα είναι σίγουρο ότι είναι ελίτ επειδή τα βγάζουν πέρα. Τους δυνητικούς ελίτ heel stikers που δεν προσαρμόστηκαν στο heel strike και καθηλώθηκαν από τραυματισμούς δεν τους ξέρουμε γιατί δεν έγιναν ποτέ ελίτ.
Εγώ ρωτάω τα πόδια μου, "μπορείτε να τα βγάλετε πέρα μια ζωή με heel stike;" αλλά δεν μου απαντάνε. Δεν το αφήνω στην τύχη και πάω στους ειδικούς να ρωτήσω αλλά και αυτοί μου λένε ότι το πόδι δεν μιλάει, μόνο το πέλμα. Ρωτάω το πέλμα μου αλλά είναι ανάπηρο. Του είχανε βγάλει λάθος διάγνωση παλιά, ότι είναι ευαίσθητο αλλά και αναξιοπρεπές άρα χρειάζεται να είναι τυλιγμένο με παπούτσι για μια ζωή. Τώρα έχει μεγάλη ατροφία, είναι αδύναμο και θα χρειαστεί καιρό για να μάθει να τρέχει.
Αυτή είναι η προσαρμογή στα παπούτσια και στο heelstrike. Προσαρμογή στην εθελοντική αναπηρία.
Εγώ τώρα δεν κάνω προσαρμογή στο ξυπόλητο τρέξιμο. Φυσιοθεραπεία κάνω για να πάψω να είμαι ανάπηρος.



Συμφωνώ. ΝίκοE;


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 29/05/2013 17:42:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  17:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ektorakos

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι το παπουτσι κανει κακο.
Απο τη στιγμη που πατας σωστα για ποιο λογο να τρεχεις ξυπολητος δεν μπορω να το καταλαβω.


Γιατί να τρέχεις με παπούτσι;

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  17:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έκτορα
όπως έγραψα και παραπάνω τα παπούτσια δεν κάνουν κακό αρκεί να μην είναι υπερβολικά ως προς την προστασία και το διαφορετικό υψομετρικό φτέρνα-δάχτυλα. Βλέπε kinsei, nimbus, kayano κλπ. Τα adidas boston πχ θεωρώ ότι είναι πιο ανθρώπινα.
Όσο μεγαλύτερη προστασία άλλο τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα ο κρυμμένος τραυματισμός να επιδεινώνεται χωρίς να το καταλαβαίνεις λόγω των υλικών της σόλας. Εμένα προσωπικά μου στοίχισε πολύμηνη απουσία. Τα λιτά παπούτσια σου δείχνουν τον πόνο κατευθείαν και υποχρεωτικά σταματάς.
Εφόσον έχει τακούνι ψηλό το παπούτσι θέλεις δεν θέλεις θα χτυπάς φτέρνα. Και στη μέση της πατούσας να θέλεις να χτυπήσεις θα βρεί η πίσω σόλα πρώτα. Αυτό σε αναγκάζει με τον καιρό, αντί να σέρνεις το πίσω μέρος της σόλας να χτυπάς το έδαφος πιο επιθετικά, δηλαδή καραφτέρνα.
Το να τρέχεις με λεπτόσολα ή ξυπόλητο εκτός της φυσικότητας στο βηματισμό σου θα δυναμώσεις και άλλους μυς που έχουν ατροφήσει από την παρατεταμένη χρήση των υπερπροστατευτικών.
Προσοχή όμως, θέλει χρόνο να ξαναθυμηθεί το πόδι.


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.

Edited by - gargadua on 29/05/2013 17:51:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  17:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι να απαντήσω ρε συ Χρήστο?
Σηκώνει απάντηση το παραπάνω...???

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ektorakos
Newbie Forum Runner

Greece


47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  18:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by ektorakos

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι το παπουτσι κανει κακο.
Απο τη στιγμη που πατας σωστα για ποιο λογο να τρεχεις ξυπολητος δεν μπορω να το καταλαβω.


Γιατί να τρέχεις με παπούτσι;

Ξέρω εγώ; Ρωτά τους αθλητές επιδόσεων.


___________________
Run Natural... run Bare

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ektorakos
Newbie Forum Runner

Greece


47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  18:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακόμα και ένα μινιμαλιστικό έστω παπουυτσι έχει μια στοιχειώδη προστασία από τις ανωμαλίες του εδάφους. Γιατί να μην προστατευτω;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000