Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Αλλαγη σε Forefoot Strike
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  13:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

@echetlos: έχω μια υποψία ότι το «1-0» Laga-Trexantiris παραμένει…

Free your feet...free your senses!



Χαχαχα... όχι εντάξει, καλά τα πας!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  13:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για heel striker μετά το adios 2 σε τι παπούτσι μπορούμε να πάμε....?

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  13:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορούμε να πάμε σε άλλο θέμα.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  13:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Μπορούμε να πάμε σε άλλο θέμα.


___________________
Run Natural... run Bare




______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  14:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Initiative

quote:
Originally posted by xipolitakos

Καλημέρα!
Σχετικά με τη νύχτα...
Όποιος νύχτα περιπατεί λάσπες και σκ@τ@΄ πατεί!
Για την μέρα υπάρχουν ένα σωρό κατάλληλα μέρη, εκτός στίβου, που μπορεί να τρέξει κανείς, χωρίς να κινδυνεύει από διάφορα. Μέρη που μπορεί να είναι και δίπλα στο σπίτι του.
Πας λοιπόν με οτιδήποτε μέσο, αφήνεις τις προμήθειες (νερά κλπ.) κάπου και ξεκινάς. Μπορείς ακόμα να εντάξεις και περίπτερο στη διαδρομή. Το που θα αφήσεις τι, τουαλέτα κπλ. τα βρίσκεις. Άμα υπάρχει ενδιαφέρον υπάρχουν και λύσεις.
Όταν φτάσεις να κάνεις LR στην άσφαλτο, πίστεψέ με, δεν θα σε απασχολεί τίποτε από αυτά.
Μας έχει φάει ο πολιτισμός….


___________________
Run Natural... run Bare


Εντάξει το νεράκι,τα παπούτσια που τα αφήνω...στο δρόμο και αυτά?η φεύγω από το σπίτι ξυπόλητος?


Αν μπορείς ναι... φεύγεις ξυπόλητος από το σπίτι.
Αν όχι πας κάπου με το αυτοκίνητο και αφήνεις τα παπούτσια μέσα. Ή σε πάει κάποιος κάπου, σε αφήνει... και σε μαζεύει στο τέλος. Ή φόρεσε παλιά παπούτσια, αφησέ τα κάπου που να υπάρχει σχετική ασφάλεια και αν τα χάσεις να μην τα κλαίς...


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  14:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκίνησε πρώτα με μικρές αποστάσεις σε ασφαλείς χώρους και κατόπιν, αν σου αρέσει, μπορείς να το οργανώσεις.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  14:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Initiative, περιμένεις να βγάλεις άκρη με δαύτους...?!?

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  14:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.youtube.com/watch?v=C5rJ4g9EMUk


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  15:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

Να απαντήσω (μπας και το «1-0» γίνει «Χ»)!!!

quote:
Originally posted by Laga


Μανόλη έχω κάποιες απορίες σε σχέση με αυτά που γράφεις στη δεύτερη υποπερίπτωση δηλ. για τα πλεονεκτήματα το ανυπόδητου προς αυτόν που φοράει (μίνιμαλ) παπούτσι:

Νο 2: Που στηρίζεται η υπόθεση πως αν τρέχεις ξυπόλυτος δεν τραυματίζεσαι ή τραυματίζεσαι λιγότερο από τους παπουτσωμένους? Εννοώ, το έχουμε δει σε κάποια μελέτη/έρευνα αυτό?
[Μανώλης] Όντως εδώ έκανα ένα λάθος: στην περίπτωση των μίνιμαλ παπουτσιών (τύπου Vibram δηλαδή) το πέλμα παίρνει τις ίδιες φορτίσεις οπότε και ενδυναμώνεται ουσιαστικά το ίδιο. Είχα στο μυαλό μου τα χοντροπάπουτσα ή τα strip-down (απλά λεπτόσολα) αθλητικά, όχι όμως τα πραγματικά «μίνιμαλ».

Νο 3: Πως προκύπτει πως όσοι τρέχουν με παπούτσια κάνουν φουσκάλες και όσοι τρέχουν ξυπόλυτοι δεν κάνουν? Επίσης ας δεχθούμε πως οι ανυπόδητοι δεν κάνουν φουσκάλες. Δεν θα πρέπει να βάλουμε στη ζυγαριά και τα (πάρα πολλά) χρόνια προσαρμογής, πόνου και ταλαιπωρίας που απαιτούνται μέχρι να φτάσει ο ανυπόδητος δρομέας να μην τον ενδιαφέρει καθόλου το θέμα πέλμα και η επιφάνεια τρεξίματος?
[Μανώλης] Υπενθυμίζω τι έγραψα: «…είναι απίθανο να φουσκαλιάσεις – προφανώς στο κάτω μέρος του.» Εννοώ φουσκάλες ΜΟΝΟ στο κάτω μέρος ότι είναι απίθανο να βγουν, προφανώς στα πλάγια ή στο πάνω μέρος…μια χαρά μπορεί να συνεχίζουν να βγαίνουν! Αυτό το έχω παρατηρήσει και στον εαυτό μου. Φουσκάλες στην πατούσα πλέον βγάζω…μηδέν…

Νο 4: Πατά ο ανυπόδητος όπου πατά και μιλάμε για καλύτερη υγιεινή?????. Ο παπουτσωμένος κάνει το τρεξιματάκι του, μετά κάνει το μπάνιο του... που είναι το πρόβλημα? Επιπλέον όλη την υπόλοιπη ημέρα το πόδι κλεισμένο μέσα σε ένα παπούτσι είναι. Αν είναι να γίνει η ζημιά θα γίνει, δεν την γλυτώνεις με τις 1-2 ώρες ανυπόδητο... Εκτός αν δεχθούμε πως πάμε για προπόνηση και μετά, με την κάλτσα μούλια, μένουμε έτσι όλη την υπόλοιπη ημέρα.
[Μανώλης] Με κάποιες εξαιρέσεις (όπως λιμνάζοντα νερά, λάσπες και…σκουριασμένα σίδερα) το έδαφος έχει πολύ μικρότερο μικροβιακό φορτίο από ότι το υγρό εσωτερικό ενός παπουτσιού καθώς τρέχεις. Ειδικά οι μύκητες κάνουν «πάρτι», για αυτό και οι μυκητιάσεις (ειδικά ανάμεσα στα δάκτυλα) μπορεί να αποτελέσουν πραγματικό πονοκέφαλο για τους ενυπόδητους δρομείς, ενώ για τους ανυπόδητους τέτοια θέματα απλά δεν υπάρχουν. Όταν δεν τρέχεις το πέλμα ιδρώνει ελάχιστα (στο υπόλοιπο της μέρας δηλαδή), οπότε τα πολιτικά σου παπούτσια μπορούν να διαχειριστούν την υγρασία που αναπτύσσεται στο πέλμα (όχι πάντα βέβαια). Επίσης για λόγους προφανείς λόγω του ανυπόδητου έχω γίνει ακόμη πιο σχολαστικός όσο αφορά την καθαριότητα των πελμάτων μου και στο υπόλοιπο της ημέρας.

Νο 5: Από που προκύπτει πως οι ανυπόδητοι δρομείς έχουν καλύτερη βιοκινητική από αυτούς που τρέχουν με παπούτσια και μαλιστα minimal. Το ότι ξέρει ο ανυπόδητος με χειρουργική ακρίβεια που πατά το πέλμα σημαίνει αυτόματα πως το ΣΥΝΟΛΟ της κίνησης είναι σωστό? Γιατί τρέξιμο δεν είναι μόνο πως πατάει το πέλμα. Είναι η ολοκλήρωση της κίνησης του ποδιού, είναι η στάση του κορμού, είναι ο τρόπος που τραβάνε τα χέρια, ακόμη και που κοιτάει το βλέμμα ...
[Μανώλης] Υπενθυμίζω ότι πάλι αναφέρομαι στον εαυτό μου (…όταν τρέχω – εγώ – ξυπόλητος, τότε…) Και για τον εαυτό μου απαντώ παραπάνω από καταφατικά ότι αποκτάω χειρουργική ακρίβεια (και τη βέλτιστη αίσθηση) του πατήματος, ενώ επίσης παρατηρώ διαφορές ακόμη και όταν τρέχω με Vibram (μου «χαλάει» λίγο το πάτημά)!

Νο 7 Για κάποιους, το να προκαλούν τα σχόλια (είτε αρνητικά, είτε θετικά) δεν είναι κάτι κατ ανάγκη πλεονέκτημα...
[Μανώλης] Αυτό σωστά το έθεσες…




@echetlos: έχω μια υποψία ότι το «1-0» Laga-Trexantiris παραμένει…

Στο μεταξύ κάτι ρώτησε ο ektorakos και το θέμα στο τέλος το ξηλώσαμε τελείως! Καιρό είχα να τρολάρω, συγνώμη ektora αν στα έκανα "τούμπανο"


Free your feet...free your senses!




Χα, χα... Μια χαρά είναι το 1-1. Στόχος άλλωστε είναι να διευρύνουμε τις γνώσεις μας... Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το barefoot, το αντίθετο μάλιστα.
Να σου πω επίσης, επειδή έλειπες από το γήπεδο, πως και την Τετάρτη και σήμερα ενθάρρυνα την Αιμιλία να τρέξει ξυπόλυτη στο χορτάρι για αποθεραπεία. Και της άρεσε βέβαια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ektorakos
Newbie Forum Runner

Greece


47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2013 :  12:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω να τρεξω σε forefoot απο την Τριτη. Τα πιασιματα στη γαμπα εχουν φυγει εντελως. Βεβαια προπονηθηκα κανονικα Τεταρτη 16χλμ (με το παλιο μου πατημα, πεμπτη λιγα βαρη στο γυμναστηριο, και χθες το πρωι εκανα ενα brick (40km ποδηλατο - 10 κμ τρεξιμο (παλι με το παλιο μου πατημα) σημερα ξυπνησα νιωθω λιγο τον δεξι αχιλλειο μου λιγο σκληρο και με ενοχλει. δεν ειχα ποτε θεμα αλλα ποτε δεν ειναι αργα.

Σημερα ξεκουραζομαι ετσι και αλλιως. Πιστευετε οτι ειναι απο το forefoot? καποιος παραπανω εγραψε προσοχη στον αχιλλειο. απλα μου εκανε εντυπωση που το αισθανομαι 5 μερες μετα .

Ελεγα να βαλω προπονηση forefot δευτερα η Τριτη αλλα ισως να περιμενει λιγο αυτη η προπονηση? μικρη ενοχληση ειναι (δηλαδη θα εβγαινα για τρεξιμο (αν ζεσταθει θα με αφησει σιγουρα)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ektorakos
Newbie Forum Runner

Greece


47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2013 :  10:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υστερα απο μια εβδομαδα Βγηκα χθες και εκανα στο στιβο 3 χλμ με το παλιο πατημα για ζεσταμα και 5 με το καινουριο. Θα ελεγα οτι πηγε πολυ καλα. Η δεξια γαμπα σημερα ειναι πολυ ελαφρως πιασμενη (καμια σχεση με την πρ. εβδομαδα) Το δεξι ποδι τελειως απροβληματιστο. καλα παμε.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2013 :  12:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ektorakos

Υστερα απο μια εβδομαδα Βγηκα χθες και εκανα στο στιβο 3 χλμ με το παλιο πατημα για ζεσταμα και 5 με το καινουριο. Θα ελεγα οτι πηγε πολυ καλα. Η δεξια γαμπα σημερα ειναι πολυ ελαφρως πιασμενη (καμια σχεση με την πρ. εβδομαδα) Το δεξι ποδι τελειως απροβληματιστο. καλα παμε.




Ωραίος! Αργά και σταθερά τα πιασίματα στις γάμπες θα αρχίσουν να εξαφανίζονται!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ektorakos
Newbie Forum Runner

Greece


47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2013 :  16:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επαναφερω το θεμα για να σας πω οτι οι προπονησεις σε forefoot συνεχιζονται και εχω φτασει να τρεχω 10ρι. Απο τις 3-4 προπονησεις εβδομαδιαια η μια ειναι forefoot. βεβαια παντα ανεβαζω την αποσταση 1-2 χλμ και οι γαμπες πιανονται. τωρα ομως που εφτασα το 10ρι σκεφτομαι να αυξησω τις προπονησεις σε forefoot κατα μια την εβδομαδα
Να το παω δηλαδη 2-2
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2013 :  09:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έκανα πρόσφατα ένα 10άρι με forefoot δοκιμή και είμαι πιασμένος με τη μέση μου. Ενώ η αίσθηση που είχα ήταν όντως διαφορετική από το 2ο χλμ είχα τσιμπήματα στη μέση στο ύψος της λεκάνης. Τελειώνοντας το 10άρι βρέθηκα με χάπια, ζώνη και αλοιφές και να μην μπορώ να περπατήσω.
Το πάτημά μου είναι ουδέτερο, τρέχω με Boston 3.

Αν και μου άρεσε η αίσθηση μιας και πήγαινε σαφώς πιο γρήγορα, δεν θα το επαναλάβω μιας και χάνω ήδη ουσιαστικές προπονήσεις για την ΚΜΑ. Αφήστε που και στη δουλειά δεν μπορώ να ανταπεξέλθω και κωπηλατικά έμεινα ήδη πίσω.

Καμιά ιατρική γνώμη για αυτό??? Έκανα κάτι λάθος ή απλά δεν είναι για τα κυβικά μου??? Είμαι 1.80 και 80 κιλά.

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ektorakos
Newbie Forum Runner

Greece


47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2013 :  21:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά μεγάλο fail. Μετά το μπάνιο θα τρώγαμε σε μια ταβέρνα 400 μετρα μακριά. Μιας και ήμουν βρεγμένος είπα να το πάω τρέχοντας ξυπόλητος να δω και εγω πως ειναι . Άσφαλτος κάτω καθαρή και όχι πολύ καυτή. Παιδιά ειμαι τέζα με φοβερές φουσκάλες στις πατούσες. Δεν μπορώ να περπατήσω. Τι κάνουμε τωρα; Καλα δεν το περίμενα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000