Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Αλλαγη σε Forefoot Strike
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2013 :  13:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

http://www.telegraph.co.uk/sport/olympics/athletics/10309714/The-secrets-of-Mo-Farahs-success.html

"My sport is your sport's punishment"



Αν και δεν το διάβασα όλο ακόμη, επιτρέψτε μου μια παρατήρηση. Λέει ο δημοσιογράφος πως ο Φάρα πατάει mid-foot και παρουσιάζει μια κοντινή εικόνα με κάποιον που φοράει spikes (δεν ξέρω αν είναι όντως το πόδι του Φάρα). Να διευκρινίσουμε πως δεν υπάρχει κανένας αθλητής, καλός, κακός, έμπειρος ή άπειρος, που να κτυπάει φτέρνα φορώντας καρφιά. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλά απλά δεν γίνεται. Εγώ πάντα κτύπαγα φτέρνα, με τα spikes όμως πάταγα εκεί που έπρεπε, εκεί που είναι τα καρφιά, δηλαδή στο μπροστινό μέρος του ποδιού. Αν λέγοντας πως πολλοί δρομείς πατάνε φτέρνα και εννοεί στους αγώνες επί δημοσίου δρόμου τότε πάω πάσο (αλλά σε αυτή την περίπτωση η φωτογραφία δεν ταιριάζει).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  01:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ 3 στους 4 από τους κορυφαίους Έλληνες, πάνε φτερνάτοι...
Ο 4ος μένει σε ερωτηματικό τι βήμα έχει αν και τον έχω συλλάβει φωτογραφικά επίσης με φτέρνα.

Γιατί να αλλάξεις σώνει και καλά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  01:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Laga

quote:
Originally posted by echetlos

http://www.telegraph.co.uk/sport/olympics/athletics/10309714/The-secrets-of-Mo-Farahs-success.html

"My sport is your sport's punishment"



Αν και δεν το διάβασα όλο ακόμη, επιτρέψτε μου μια παρατήρηση. Λέει ο δημοσιογράφος πως ο Φάρα πατάει mid-foot και παρουσιάζει μια κοντινή εικόνα με κάποιον που φοράει spikes (δεν ξέρω αν είναι όντως το πόδι του Φάρα). Να διευκρινίσουμε πως δεν υπάρχει κανένας αθλητής, καλός, κακός, έμπειρος ή άπειρος, που να κτυπάει φτέρνα φορώντας καρφιά. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλά απλά δεν γίνεται. Εγώ πάντα κτύπαγα φτέρνα, με τα spikes όμως πάταγα εκεί που έπρεπε, εκεί που είναι τα καρφιά, δηλαδή στο μπροστινό μέρος του ποδιού. Αν λέγοντας πως πολλοί δρομείς πατάνε φτέρνα και εννοεί στους αγώνες επί δημοσίου δρόμου τότε πάω πάσο (αλλά σε αυτή την περίπτωση η φωτογραφία δεν ταιριάζει).



Μην το λες έτσι απόλυτα. Συνήθως βέβαια ισχύει, αλλά όχι απόλυτα. Βαριέμαι λόγω ώρας να ψάξω αλλά υπάρχουν αρκετοί που φοράνε καρφιά και πάνε με την φτέρνα. Είναι περισσότερο παράγοντας ταχύτητας όχι καρφιών. Εννοείται όχι σε 200-400-800 μέτρα, αλλά περισσότερα μέτρα 5-10χλμ ας πούμε. (αν ψάξω καλά ίσως βρω και τίποτα ακόμα μικρότερης απόστασης... )

Edited by - Deorum on 23/09/2013 01:18:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  10:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εδώ 3 στους 4 από τους κορυφαίους Έλληνες, πάνε φτερνάτοι...
Ο 4ος μένει σε ερωτηματικό τι βήμα έχει αν και τον έχω συλλάβει φωτογραφικά επίσης με φτέρνα.

Γιατί να αλλάξεις σώνει και καλά...




Η φωτογραφία σε ποιο χιλιόμετρο είναι τραβηγμένη Γιώργο; Μήπως έχει κλίση το έδαφος εκεί;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  13:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εδώ 3 στους 4 από τους κορυφαίους Έλληνες, πάνε φτερνάτοι...
Ο 4ος μένει σε ερωτηματικό τι βήμα έχει αν και τον έχω συλλάβει φωτογραφικά επίσης με φτέρνα.

Γιατί να αλλάξεις σώνει και καλά...




Γιώργο μετά από αυτό (το πολύ γνωστό και χιλιοπαιγμένο άλλωστε)
https://www.youtube.com/watch?v=hsUfo_jHQ60
θεωρώ πως οι φωτογραφίες μόνο κάτω από πολύ ειδικές συνθήκες μπορούν να μας διαφωτήσουν. Στο 99.99% των περιπτ'ωσεων μπορεί να μας παραπλανούν σχετικά με το πάτημα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  12:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Laga

quote:
Originally posted by echetlos

http://www.telegraph.co.uk/sport/olympics/athletics/10309714/The-secrets-of-Mo-Farahs-success.html

"My sport is your sport's punishment"



Αν και δεν το διάβασα όλο ακόμη, επιτρέψτε μου μια παρατήρηση. Λέει ο δημοσιογράφος πως ο Φάρα πατάει mid-foot και παρουσιάζει μια κοντινή εικόνα με κάποιον που φοράει spikes (δεν ξέρω αν είναι όντως το πόδι του Φάρα). Να διευκρινίσουμε πως δεν υπάρχει κανένας αθλητής, καλός, κακός, έμπειρος ή άπειρος, που να κτυπάει φτέρνα φορώντας καρφιά. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλά απλά δεν γίνεται. Εγώ πάντα κτύπαγα φτέρνα, με τα spikes όμως πάταγα εκεί που έπρεπε, εκεί που είναι τα καρφιά, δηλαδή στο μπροστινό μέρος του ποδιού. Αν λέγοντας πως πολλοί δρομείς πατάνε φτέρνα και εννοεί στους αγώνες επί δημοσίου δρόμου τότε πάω πάσο (αλλά σε αυτή την περίπτωση η φωτογραφία δεν ταιριάζει).



Και όμως Λάμπρο, έχω δει φωτογραφίες αθλητών στίβου (και επιπέδου μάλιστα), με καρφιά στα πόδια, να προσγειώνονται πτερνάτα! Όχι όμως «καραμπινάτη» πτέρνα, αλλά σίγουρα δεν ήταν μετατάρσιο τρέξιμο αυτό που έβλεπα τουλάχιστον στη φωτογραφία.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  12:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εδώ 3 στους 4 από τους κορυφαίους Έλληνες, πάνε φτερνάτοι...
Ο 4ος μένει σε ερωτηματικό τι βήμα έχει αν και τον έχω συλλάβει φωτογραφικά επίσης με φτέρνα.

Γιατί να αλλάξεις σώνει και καλά...




…και στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται ένας «γνωστός» ξυπόλητος δρομέας που πάει να σκάσει με την πτέρνα, αν και ανυπόδητος! Σε εκείνη όμως τη φάση του τερματισμού (Ημι-Μαραθώνα), ο συγκεκριμένος ξυπόλητος ήταν σε φάση «να λιποθυμήσω τώρα, ή σε λίγο…;;;!!!», αποσυντονισμένος από το να πατήσει και το χρονόμετρο, ανακουφισμένος που επιτέλους τελείωσε το μαρτύριο των τελευταίων «καυτών» χιλιομέτρων, και το ΜΟΝΟ που δεν τον ένοιαζε ήταν το πώς πατάει και το πού βρίσκεται εκείνη τη στιγμή (αν και το σώμα του έδινε μηνύματα ότι κάτι «κάνει λάθος»).


Βέβαια στη διάρκεια του αγώνα το πάτημα ήταν ένα οικονομικότατο midfoot (για την αποκατάσταση της αλήθειας):



(οφείλουμε όμως να πούμε ότι ο Γιώργος ΔΕΝ εφαρμόζει photoshop στις φωτογραφίες του και αποκαλύπτει ΟΛΗ την αλήθεια!)


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akisp
Newbie Forum Runner

Greece
19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2013 :  01:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδια καλησπερα. αν και διαβαζω αρκετα συχνα το φορουμ εχω γραψει ελαχιστες φορες. ηθελα τη συμβουλη σας. καταρχην ειμαι 27 χρονων και τρεχω συστηματικα το τελευταιο ενα με εναμιση χρονου περιπου. θελω να προσπαθησω να αλλαξω το τροπο που παταω, χωρις να εχω καποιο προβλημα εως τωρα. τωρα απ οτι εχω καταλαβει παταω με τη φτερνα δηλαδη heelstrike. θελω να προσπαθησω να το αλλαξω σε midfoot. απλως ηθελα να με συμβουλεψετε σχετικα με το πως να αρχισω. απ οσα καταλαβα θα πρεπει να το κανω σταδιακα και οτι επισης θα μου παρει χρονο μεχρι να το καταφερω. για αρχη που θα επρεπε να αρχισω?? σε διαδρομο με καλτσες μονο?? γενικα οποια συμβουλη ειναι καλοπροαιρετη. σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nik222
Newbie Forum Runner

Greece
7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2013 :  14:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και από εμένα! Θα ήθελα να προσθέσω και εγώ τις απορίες ερωτήσεις προβληματισμούς μου σχετικά με τον τρόπο τρεξίματος! Ένα χρόνο τώρα ασχολούμαι ποιο συστηματικά και το ψάχνω το θέμα! Όταν άρχισα λοιπόν να βλέπω διάφορα βιντεακια στο YouTube έφτασα στο εξής συμπέρασμα! Στην ουσία παρουσιάζεται μια και μόνο τεχνική ως σωστή αυτή του forefoot –midforefoot stike, το heel strike παρουσιάζεται ως ο κακός δαίμονας ενός runner! Πρόβλημα 1, εγώ που είμαι τρέχω σωστά; πως παταει το πόδι μου; Βάζω φτέρνα; forefoot πάντως δεν ήμουν, τουλάχιστον σίγουρα δεν έτρεχα με αυτόν τον τρόπο που έβλεπα στο youtube! Κανένα πρόβλημα να το αλλάξουμε λοιπόν σε forefoot, πρόβλημα 2, αδύνατον, δεν μου βγαίνει τίποτα φυσικά, με κουράζει και εγώ τουλάχιστον διαπιστώνω ότι ακούω συνέχεια ένα σύρσιμο των ποδιών μου, προφανώς δεν το κάνω σωστά! Πάντως όσο και αν προσπαθώ ακόμα την τεχνική δεν μπορώ να την βγάλω! Δεν ξέρω τι δυσκολίες αντιμετωπίσατε εσείς; ευχαρίστως να τις ακούσω! Τεσπα ένα τελευταίο να μην κουράζω, όταν ρώτησα προπονητή-φίλο να με βοηθήσει στο forefoot μου απάντησε κοφτά «εγώ δεν συμφωνώ με το forefoot, είναι τεχνική ποιο πολύ για έγχρωμους δρομείς»!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2013 :  16:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τεχνική μόνο για έγχρωμους δρομείς; Ε, λοιπόν αυτή είναι η καλύτερη ατάκα που έχω ακούσει εδώ και καιρό!?!?!?!?!?!?!
@all_fore/midfootάδες, αγοράστε «φούμο» και αλλάξτε το χρώμα της επιδερμίδας, έτσι ώστε αυτή να συμβαδίζει με το δρομικό σας στυλ!

Τι θα συνοψίσω σε τέσσερις γραμμές:
- Η αλλαγή πατήματος γίνεται πάντα (μα πάντα όμως) πάρα πολύ προοδευτικά. Αλλιώς τον τραυματισμό τον έχει κάποιος στο τσεπάκι του!
- Ένα από τα καλύτερα βιντεάκια που έχω βρει που εξηγούν κάποια πράγματα (για την αλλαγή) είναι αυτό:
http://www.youtube.com/watch?v=b3Nt4WgQed8

- Ο καλύτερος «δάσκαλος» για την αλλαγή του πατήματος είναι το ίδιο το πέλμα σας: απαλλάξτε το για λίγο από το παπούτσι, φορέστε ένα ζευγάρι κάλτσες «για τα μπάζα» (χοντρές και ανθεκτικές), ή και δύο ζευγάρια και δοκιμάστε σε μια ομαλή επιφάνεια: διάδρομος, χορτάρι, ταρτάν, γήπεδο γενικότερα, πλάκες, πεζοδρόμιο ακόμα και καλή άσφαλτος (όσο φοράτε τις κάλτσες). Στο ανυπόδητο η αλλαγή του πατήματος επιτυγχάνεται πολύ=πολύ πιο εύκολα από ότι αν φορούσατε παπούτσια.
- Προμηθευτείτε και ένα ζευγάρι λεπτόσολα παπούτσια με μικρό «drop» (=υψομετρική διαφορά μεταξύ μπρος και πίσω μέρους).

Αυτά (προς το παρόν)…


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2013 :  16:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως προχθές στο άρμα που με χτήπησε άσχημα απο το 5ο χιλιόμετρο η λαγονοκνημιαία στο αριστερό γόνατο και προσπαθούσα μετά βίας να φτάσω στο τέρμα ...αντιλήφθηκα ότι αισθητα λιγότερο πόνο ένιωθα όσο πιο πολύ πάταγα με τη φτέρνα... Και κατάλαβα ότι το πρόβλημα στις κατηφόρες (εκεί ήταν και το μεγαλύτερο μαρτύριο μου) το είχα γιατι αναγκαστικά έπρεπε να πατάω μπροστά για να βάζω φρένο και να μη γκρεμοτσακιστώ...

Και συνδιάζοντας την αίσθηση και με τα υπολοιπα που διάβασα για την λαγονοκνημιαία (που εμφανίζεται όπως λένε κυρίως όταν τρέχεις σε κατηφόρες/ανηφορες) υποψιάζομαι ότι πρέπει να έχει άμεση σχέση με το πάτημα. Και στην ανηφόρα πατάς πιο μπροστά (όταν τουλάχιστον το κάνεις όπως λένε οι τεχνικές με "πετακτά" βήματα ...και στη κατηφόρα προσπαθώντας αναγκαστικά πολλές φορές να πατήσεις φρένο... Αυτό λοιπόν δεν είναι μια ένδειξη ότι το Forefoot μάλλον τραυματίζει παρά προστατεύει...?

Και γιατί το επιχείρημα είναι πως όι φωτογραφίες κάποιων κορυφαίων που πατάνε μπροστά ....είναι επειδή είναι στο τέλος του αγώνα και είναι κουρασμένοι.... Αυτό μάλλον είναι επιχείρημα πως το forefoot δεν είναι και το καλύτερο αφού ασυνείδητα ο οργανισμός μας προσαθεί να μας προστατέψει απο αυτό ..οταν δεν του το επιβάλουμε...

Edited by - sam on 15/10/2013 16:49:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  12:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Και κατάλαβα ότι το πρόβλημα στις κατηφόρες (εκεί ήταν και το μεγαλύτερο μαρτύριο μου) το είχα γιατι αναγκαστικά έπρεπε να πατάω μπροστά για να βάζω φρένο και να μη γκρεμοτσακιστώ...


Και γιατί το επιχείρημα είναι πως όι φωτογραφίες κάποιων κορυφαίων που πατάνε μπροστά ....είναι επειδή είναι στο τέλος του αγώνα και είναι κουρασμένοι.... Αυτό μάλλον είναι επιχείρημα πως το forefoot δεν είναι και το καλύτερο αφού ασυνείδητα ο οργανισμός μας προσαθεί να μας προστατέψει απο αυτό ..οταν δεν του το επιβάλουμε...



Στην κατηφόρα ...μήπως πάταγες φτέρνα για φρένο; Γιατί αν πατήσεις το μπροστινό φρένο ενός ποδηλάτου σε κατηφόρα μπορεί να έρθει τούμπα και εσύ στον αέρααααα….

Άλλο η κούραση ενός ερασιτέχνη σαν και εμένα, που μπορεί να έρθει από το μέσω της διαδρομής του αγώνα και άλλη η κούραση των Elite που είναι πραγματικοί Forefoot...


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  13:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν νομιζω οτι ο τροπος που αντιδρα/λειτουργει ο οργανισμος μας υπο καθεστως κουρασης ειναι σωστο δειγμα...
Το forefoot προφανως φορτιζει περισσοτερο καποιους μυες! Ενας κουρασμενος οργανισμος που «επιλεγει» αυτοματα να ξεκουρασει τις γαμπες μας γυριζοντας το σε φτερνα, δεν καθιστα απαραιτητα ιδανικο αυτο το στυλ...
κι εγω υπο κουραση νιωθω ασυναισθητα οτι γυριζω το midfoot μου σε ελαφρο heel-striking......επισης οταν κουραζομαι τεινω να καμπουριαζω οσο τρεχω!!!!! Τι σημαινει αυτο; Οτι ο ιδανικος τροπος τρεξιματος ειναι καμπουριασμενα;;; Προφανως οχι......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  14:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν λέω ότι πατάω μπροστά στη κατηφόρα για φρένο είναι όπως το νιώθω εγώ ....όχι ακριβώς forefoot αλλά σχεδόν midfoot προς forefoot ....προσπάθεια να πατήσει ΟΛΟ το παπούτσι αλλά αναγκασικά με όλο το βάρος μπροστά και το πόδι να τερματίζει συνήθως μεσα στο παπούτσι στη κορυφή του (και για αυτό μάλιστα και τις πιο πολλές φουσκάλες μαύρα νύχια εκεί κινδυνεύω να τις πάθω) ...Αυτό πάντα όταν θέλω να έχω πρόσφυση ...Όταν πάω να κατέβω με φτέρνα κατηφόρα και γλυστράει και λίγο το πιο πιθανό είναι να ξαπλωθώ στα οπίσθια μου λες και πάτησα μπανάνα...

Εκτός βέβαια έάν μιλάμε για σάρα όπου το πόδι χώνεται μέσα στις πέτρες οπότε εκεί πάω τέρμα φτέρνα και σούρνουμαι και εγώ με τις πέτρες...

Edited by - sam on 16/10/2013 14:38:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  14:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Lazy

Δεν νομιζω οτι ο τροπος που αντιδρα/λειτουργει ο οργανισμος μας υπο καθεστως κουρασης ειναι σωστο δειγμα...
Το forefoot προφανως φορτιζει περισσοτερο καποιους μυες! Ενας κουρασμενος οργανισμος που «επιλεγει» αυτοματα να ξεκουρασει τις γαμπες μας γυριζοντας το σε φτερνα, δεν καθιστα απαραιτητα ιδανικο αυτο το στυλ...
κι εγω υπο κουραση νιωθω ασυναισθητα οτι γυριζω το midfoot μου σε ελαφρο heel-striking......επισης οταν κουραζομαι τεινω να καμπουριαζω οσο τρεχω!!!!! Τι σημαινει αυτο; Οτι ο ιδανικος τροπος τρεξιματος ειναι καμπουριασμενα;;; Προφανως οχι......



+1

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000