Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Αλλαγη σε Forefoot Strike
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  15:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Όταν λέω ότι πατάω μπροστά στη κατηφόρα για φρένο είναι όπως το νιώθω εγώ ....όχι ακριβώς forefoot αλλά σχεδόν midfoot προς forefoot ....προσπάθεια να πατήσει ΟΛΟ το παπούτσι αλλά αναγκασικά με όλο το βάρος μπροστά και το πόδι να τερματίζει συνήθως μεσα στο παπούτσι στη κορυφή του (και για αυτό μάλιστα και τις πιο πολλές φουσκάλες μαύρα νύχια εκεί κινδυνεύω να τις πάθω) ...Αυτό πάντα όταν θέλω να έχω πρόσφυση ...Όταν πάω να κατέβω με φτέρνα κατηφόρα και γλυστράει και λίγο το πιο πιθανό είναι να ξαπλωθώ στα οπίσθια μου λες και πάτησα μπανάνα...

Εκτός βέβαια έάν μιλάμε για σάρα όπου το πόδι χώνεται μέσα στις πέτρες οπότε εκεί πάω τέρμα φτέρνα και σούρνουμαι και εγώ με τις πέτρες...



Dr. Leisz also points to the fact that many runners change their stride on downhills, causing them to lean back and hit their heels in a braking motion.
...
“Impact is a huge issue,” says Miller. “I always encourage runners to have a really light touch with the foot rather than slamming down.”
...
Along with that light touch generally comes a higher cadence. One study out of Montana State University titled “The Effect of Downhill Running on Impact Shock and Asymmetry,” showed that trail runners who were trained for downhills had a significant advantage over those who were not. They found that the trained runners were better able to adapt to different grades in terrain by varying their stride length. This is not surprising, considering the fact that cadence is always changing on any given trail run. Miller suggests shortening and quickening the stride on downhills, which, in turn, will also assist in improving overall form.
...

If you’re holding back at all, you’re going to lose time,” she says. She encourages her athletes to lean forward, getting the body over the hips and ankles. “You feel like you’re a little bit forward, which is scary for beginner trail runners, but it’s the most efficient form,” she explains. To accomplish this, you have to avoid leaning back and strike on the midfoot rather than the heel.


http://www.runnersworld.com/trail-running-training/tips-excelling-declines

Αν εννοείς ότι τρέχεις στην κατηφόρα με τον τρόπο που περιγράφει στην τελευταία παράγραφο (κομμάτι του άρθρου στο συνημμένο σύνδεσμο) τότε πολύ καλά κάνεις και το ίδιο προσπαθώ να εφαρμόζω και εγώ (ύστερα από υποδείξεις βουνίσιου). Αυτό όμως δε σε φρενάρει. Είναι ο πιο σωστός τρόπος τρεξίματος στην κατηφόρα αλλά και «τρομακτικός», όπως λέει, γιατί σου δίνει μεγαλύτερη ώθηση.

Αντίθετα όπως αναφέρεται στην πρώτη παράγραφο το φρενάρισμα προκαλείται, με το να αφήνεις το σώμα σου να «γέρνει» προς τα πίσω και έτσι να αναγκάζεσαι να χτυπάς φτέρνα.
Όσο δυνατότερα χτυπάς τη φτέρνα τόσο μεγαλύτερη καταπόνηση προκαλείς.



___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  16:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που με εμποδίζει να τρέχω στις κατηφόρες όπως περιγράφεται παραπάνω είναι αυτό που γράφει και ο Σαμ. Θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 2 νούμερα μεγαλύτερο παπούτσι για να τρέχεις στις κατηφόρες με εμπρός ή μέση πατούσας, αλλιώς "μαύρη μαυρίλα έπεσε"!!! Αουτς, ωχωχωχ!!!!
Τώρα αν μου πείτε ότι "ναι έτσι πρέπει να είναι τα τρέιλ παπούτσια", δεν θα ήθελα να τρέχω και σαν παπουτσωμένος γάτος!!!! Αυτό που χρησιμοποιώ εγώ αναλόγως του μονοπατιού, της πέτρας και πόσο αγριεύει είναι να κατηφορίζω με το πλάι σαν κάβουρας. Αποφεύγω όσο μπορώ την φτέρνα (αλλά δεν το καταφέρνω). Θέλει αρκετή εμπειρία να τρέχεις σε απότομη κατηφόρα και μάλιστα διαρκείας με το σώμα εμπρός.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  16:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 2 νούμερα μεγαλύτερο παπούτσι για να τρέχεις στις κατηφόρες με εμπρός ή μέση πατούσας, αλλιώς "μαύρη μαυρίλα έπεσε"!!! Αουτς, ωχωχωχ!!!!
Τώρα αν μου πείτε ότι "ναι έτσι πρέπει να είναι τα τρέιλ παπούτσια", δεν θα ήθελα να τρέχω και σαν παπουτσωμένος γάτος!!!!





Ναι έτσι πρέπει να είναι τα τρέιλ παπούτσια!
Σύμφωνα πάλι με συμβουλές βουνίσιας αγόρασα κοντά 2 νούμερα μεγαλύτερο τρέιλ παπούτσι. Το κόλπο είναι να τα δένεις όσο πιο σφιχτά μπορείς ώστε να μην μετακινείται το πόδι μπροστά πίσω. Στα ΝΒ110 που φοράω δούλεψε και... τέρμα μαύρα νύχια. Μόνο κάτι γκριζάκια γιατί όπως έχω ξαναγράψει τα δάκτυλά μου είναι εντελώς ανισσόροπα…


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 16/10/2013 16:46:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  16:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι έτσι τρέχω στις κατηφόρες... Σα τρελό φορτηγό ένα πράμα

...και η αλήθεια είναι ότι είμαι κατηφοράκιας καθώς συνήθως διατηρώ αρκετά γρήγορο ρυθμό για το επίπεδό μου και πολλές φορές περνάω κόσμο σα σταματημένο (προφανώς γιατί είναι σταματημένοι ή πάνε σαν το κάβουρα όπως είπε και ο βασίλης οι πιο φοβισμένοι)... Προχθες στο άρμα τη κατέβηκα τρελά τη πρώτη κατηφορα πριν με πιάσουν οι πόνοι ...

Φρένο όμως πατάω ΚΑΙ με αυτό το τρόπο βασικά μη αφήνοντας το σώμα μου να αποκτήσει τη μέγιστη ορμή (να με πάρει η κουτρουβάλα και να με σηκώσει δηλαδή) αλλά προσπαθώντας να πατάω πολύ γερά και δυνατά (με ένταση) στο κάθε βήμα και όχι ανάλαφρα... (δεν είμαι ακόμα ο θεοδωρακάκος)

Ναι είναι λίγο τρομακτικό, είναι και λιγο πονεμένο (στη περίπτωση μου πιο πολύ πιστευω) που πατάω φρένο με αυτό το τρόπο... (Οι elite πιστεύω το πάνε πολύ πιο αέρινα) ....αλλά είνα ο σωστός τρόπος

Με τον άλλο τρόπο (με τις φτέρνες) δεν μπορείς απλά να τρέξεις κατηφόρα στο βουνο...

Edited by - sam on 16/10/2013 16:52:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  16:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε καλό δρόμο είσαι

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  18:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


είναι φυσιολογικό το "φάγωμα" στα παπούτσια η πατάω άλλα ντ' άλλον..?

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  18:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Που είναι η φτέρνα στη φωτογραφία;

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  18:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν την έβαλα διότι δεν πατάω πλέον...!!!

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  18:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φαίνεται για καθαρό forefoot strike

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2014 :  18:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τέτοια να ακούω και θα τρέχω και στον ύπνο μου...χαχαχαχαχ

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2014 :  10:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκάθαρο πάτημα εμπρός, με έντονα σημάδια φθοράς στην εξωτερική πλευρά του παπουτσιού (=υπτιασμός) και κάποια φθορά κάτω από το 1ο μετατάρσιο (=μεγάλο δάκτυλο) που χρησιμοποιείται για την "απογείωση" του πέλματος, πράγμα απόλυτα φυσιολογικό!

Με λίγα λόγια...σουυυυύπεεερ!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2014 :  10:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
wow!!!merci!!

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/03/2014 :  15:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους, εδώ και κάποιες εβδομάδες έκανα κάποιους πειραματισμούς στις προπονήσεις μου για να αρχίσω να πατάω στο πρόσθιο μέρος του πέλματος, χωρίς να έχω διαβάσει στο φόρουμ για κάποιες απόψεις και συμβουλές από τους έμπειρους και επειδή παρατήρησα κάποια πράγματα θα ήθελα να τα αναφέρω αφού πρώτα διάβασα εδώ τις απόψεις και είδα τα βιντεάκια.
Αρχικά, η έμπνευσή μου για αλλαγή ήρθε βλέποντας ότι στις ανηφόρες πατούσα πάντα μπροστά και από την υποψία ότι στους λίγους αγώνες όπου συμμετείχα και όταν ήθελα να τρέξω πραγματικά γρήγορα εκτός ότι ανοίγω αισθητά το διασκελισμό μου ότι πρέπει να πατάω σε ολόκληρο το πέλμα( ας πούμε στον πιο απαιτητικό αγώνα που έτρεξα, στον Ημιμαραθώνιο, στο δεύτερο μισό που το έτρεξα με -30 δευτερόλεπτα/χλμ σε σχέση με το πρώτο, μου έκανε εντύπωση που άκουγα όλη την ώρα τον ήχο από τα παπούτσια μου "πλατς πλατς", ντρεπόμουν λίγο κιόλας).
Μέσα στις προπονήσεις μου λοιπόν άρχισα να προσθέτω χωρίς πρόγραμμα και σύστημα κάποια χιλιόμετρα με forefoot και διαπίστωσα τα εξής:
1. Είμαι αισθητά πιο γρήγορος, χωρίς να νιώθω ότι καταβάλλω μεγαλύτερη προσπάθεια. Στις ανηφόρες δε, πραγματικά πετάω. Στις κατηφόρες τρέχω πλέον χωρίς να φρενάρω( έτσι νομίζω δηλαδή)
2. Μου φαίνεται ότι πατάω πιο μπροστά από πριν, σίγουρα κάνω μεγαλύτερο διασκελισμό
3. Υπτιάζω, και μου φαίνεται ότι πρέπει το σώμα μου να παίρνει μια κλίση στο κάθε πάτημα, σαν να στρίβει η λεκάνη (τέτοια αίσθηση έχω)
4. Με πέθαναν οι γάμπες, πήγα χύμα και την πλήρωσα. Τώρα που σας διάβασα καλά θα φτιάξω τακτική
5. Θα βάλω κάποιον να με βιντεοσκοπήσει από ποδήλατο από το πλάι για να μελετήσω καλά την τεχνική μου σε διάφορα πατήματα
6. Το πιο σημαντικό, όταν τρέχω με πτέρνα και νιώθω για κάποιο λόγο κούραση, μόλις περάσω για λίγη ώρα σε μετατάρσια νιώθω καλύτερα
Πάνω σε αυτό το τελευταίο, θα ήταν καλή ιδέα κάποιος να βάλει στον προγραμματισμό του αγώνα τέτοιου είδους εναλλαγές μεταξύ heel strike και forefoot;Ίσως να το κάνω στο 10ρι του Μέγα Αλέξανδρου....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2015 :  00:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέθαψα το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο!

Ξεκίνησα να αλλάζω το πάτημα προς τα μπροστά όταν πέρυσι το φθινόπωρο ξανάπιασα σιγά σιγά το τρέξιμο μετά την εκδήλωση δισκοκήλης. Ευκαιρία ήταν σκέφτηκα μιας και ξεκίνησα να τρέχω από με "προπονήσεις" ...500 μέτρων.

Απογοητεύτηκα όμως γιατί ενώ πίστευα ότι είχα αρχίσει να έχω forefoot πάτημα, με είδα σε ένα βιντεάκι του περυσινού 10αριού του ΣΔΥΑ και πάταγα μπόλικη φτέρνα! Από τότε το έχω συνεχώς στο μυαλό μου όταν τρέχω.

Μόλις είδα το φετινό βιντεάκι του ΣΔΥΑ και νομίζω, ότι φέτος τα κατάφερα καλύτερα. Θέλω όμως να το κρίνουν ειδικότεροι πάνω στο θέμα:

https://www.youtube.com/watch?v=HRjwtHwvvk8


Εμφανίζομαι 5:18 έως 5:22 με κόκκινα παπούτσια, μαύρο σύνολο και άσπρο καπέλο. Λοιπόν, πως το βλέπετε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2015 :  14:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Droulas13

Ξέθαψα το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο!

Ξεκίνησα να αλλάζω το πάτημα προς τα μπροστά όταν πέρυσι το φθινόπωρο ξανάπιασα σιγά σιγά το τρέξιμο μετά την εκδήλωση δισκοκήλης. Ευκαιρία ήταν σκέφτηκα μιας και ξεκίνησα να τρέχω από με "προπονήσεις" ...500 μέτρων.

Απογοητεύτηκα όμως γιατί ενώ πίστευα ότι είχα αρχίσει να έχω forefoot πάτημα, με είδα σε ένα βιντεάκι του περυσινού 10αριού του ΣΔΥΑ και πάταγα μπόλικη φτέρνα! Από τότε το έχω συνεχώς στο μυαλό μου όταν τρέχω.

Μόλις είδα το φετινό βιντεάκι του ΣΔΥΑ και νομίζω, ότι φέτος τα κατάφερα καλύτερα. Θέλω όμως να το κρίνουν ειδικότεροι πάνω στο θέμα:

https://www.youtube.com/watch?v=HRjwtHwvvk8


Εμφανίζομαι 5:18 έως 5:22 με κόκκινα παπούτσια, μαύρο σύνολο και άσπρο καπέλο. Λοιπόν, πως το βλέπετε;


Με ταλίγα που κατάλαβα, φαίνεται να πατάς κάπως διαφορετικά το δεξί πόδι. Γενικά μου μοιάζει για καθαρό Mid-foot οπότε είσαι σε καλό δρόμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000