Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μεσήλικες με spikes ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 18

Wolf
Advanced Forum-Runner

Greece


309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2013 :  13:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχοντας κάνει ένα μεγάααααλο διάλειμμα για πολλούς και διάφορους λόγους, και αφού το κορμί με έπεισε ότι δεν είναι φτιαγμένο για αντοχές,
επιστρέφω κι εγώ στην γνώριμη επαφή με τον ελαστικό τάπητα (ταρτάν)...μου είχε λείψει η μυρωδιά και η αίσθηση του!
Αν και όχι μεσήλικας,απο του χρόνου μπαίνω κι εγώ επίσημα στους βετεράνους/παλαίμαχους, στην Junior κατηγορία (M35)
("Lada για απόσυρση" που με λέει και η Άννα)

Αν και πριν 2 χρόνια είχα πει ότι κρεμάω τα spikes μου και τέλος,το μικρόβιο τελικά είναι πιο δυνατό...
Άρχισα με τα απλά...100άρια ανοίγματα 8-10 για αρχή, μέχρι σιγά-σιγά το σώμα να θυμηθεί πως είναι το τρέξιμο (ευθεία άνοιγμα,βιράζ περπάτημα ή χαλαρό τρέξιμο).
Παράλληλα κάνω και με την Anna_Ves ασκήσεις δρομικές για να βελτιώσει κι εκείνη την ταχύτητα της,και ελάχιστες αλτικές,για να μην ξεχνάμε και την
"καταγωγή" μας!

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2013 :  18:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Wolf

Έχοντας κάνει ένα μεγάααααλο διάλειμμα για πολλούς και διάφορους λόγους, και αφού το κορμί με έπεισε ότι δεν είναι φτιαγμένο για αντοχές,
επιστρέφω κι εγώ στην γνώριμη επαφή με τον ελαστικό τάπητα (ταρτάν)...μου είχε λείψει η μυρωδιά και η αίσθηση του!
Αν και όχι μεσήλικας,απο του χρόνου μπαίνω κι εγώ επίσημα στους βετεράνους/παλαίμαχους, στην Junior κατηγορία (M35)
("Lada για απόσυρση" που με λέει και η Άννα)

Αν και πριν 2 χρόνια είχα πει ότι κρεμάω τα spikes μου και τέλος,το μικρόβιο τελικά είναι πιο δυνατό...
Άρχισα με τα απλά...100άρια ανοίγματα 8-10 για αρχή, μέχρι σιγά-σιγά το σώμα να θυμηθεί πως είναι το τρέξιμο (ευθεία άνοιγμα,βιράζ περπάτημα ή χαλαρό τρέξιμο).
Παράλληλα κάνω και με την Anna_Ves ασκήσεις δρομικές για να βελτιώσει κι εκείνη την ταχύτητα της,και ελάχιστες αλτικές,για να μην ξεχνάμε και την
"καταγωγή" μας!


---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!




ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !! Υπάρχει θεός ! Ρε παιδιά ?
Wolf και Anna_Ves καλώς ήρθατε !
Κατάθλιψη με έπιανε σε όλη την Ελληνική μπλογκόσφαιρα να γράφω μόνος για τα σπρίντ μου ...
Ρε σεις ? Κερί θα σας ανάψω !




Καλά παιδιά οι εντουράδες αλλά μιλάνε για ώρες ενώ υπάρχουν θύματα στα εκατοστά του δευτερολέπτου !!

Wolf μου έσωσαν τη ζωή τα σπριντ ..
Έφτασα να τρέχω 10 χιλόμετρα και σε 1,5 - 2 ώρες να ανάβω τσιγάρο και με τα σπριντ μου κόπηκε (εγώ δεν το έκοψα ούτε πήρα καμιά απόφαση - απλά μου κόπηκε αυτόματα) το τσιγάρο μετά από 20 χρόνια.
Έχασα 17 κιλά και σήμερα φόρεσα τη αγαπημένη μου δερμάτινη ζώνη που αγόρασα κι ακριβούτσικα το 1991 και τη φόρεσα τότε πρώτη και τελευταία χρονιά.
Είμαι πολύ κοντά να σπάσω να 13 δευτερόλεπτα ..
Έχω ξαναγεννηθεί !
Anna_ves, στα 35 του ? Μα είναι αδιανόητα νέος !! Βλέπω την ηλικία του τρομακτικά μακριά..

Ελπιζω να κατεβάσατε τη συλλογή και κυρίως τον Charlie Francis. Ά.π.α.ι.χ.τ.ο.ς.

Με συστηματική δουλειά η ηλικία σας θα σας φέρει πολύ πιο γρήγορα αποτελέσματα από ότι εμένα που η αλήθεια είναι πως κάποια πράγματα τα διαισθάνομαι δεν είναι όπως παλιά (πχ αν δεν πάω μία αναθεματισμένη μέρα στο στάδιο Μόνον Μία τότε την μεθεπόμενη νοιώθω ένα κάτι σαν μικρό βαρίδιο το οποίο φεύγει με τα drills αμέσως αλλά δεν το θυμάμαι αυτό παλιά .. Μόλις το 2007 όταν έκανα και 2 και 3 μέρες να πάω στο στάδιο δεν το ένοιωθα αυτό ..
Η αλήθεια είναι ότι ασκούμαι μόνον 6 μήνες .. και το σώμα άλλαξε τερατωδώς .. Και παρά τους 3 μήνες κομμένο το τσιγάρι ακόμα βγάζω (...) Όλη αυτή η προσαρμογή ... Νοιώθω ότι ζω ένα θαύμα τελικά ..

Καλή δύναμη παιδιά σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου !!
Και μην χαθείτε !!!!!!

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε

Edited by - oldspikes on 15/09/2013 18:26:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Wolf
Advanced Forum-Runner

Greece


309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2013 :  20:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια μικρή διόρθωση μόνο...Η Anna_Ves απλά κάνει κάποιες ασκήσεις για να βελτιώσει την τεχνική της στο τρέξιμο και την ταχύτητά της για τον
Μαραθώνιο!

Κατά τα άλλα,θα πω ένα μεγάλο ευχαριστώ και συγχαρητήρια για την συλλογή όλης αυτής της βιβλιογραφίας!
Έχω σκοπό να τα διαβάσω όλα σιγά-σιγά! (Ακόμα και αυτά της ποδηλασίας,μιας και είναι άλλη μια αγαπημένη ασχολία!)

Αν σκεφτείς ότι είμαι μέσα στο στίβο από πολύ μικρή ηλικία (πέμπτη δημοτικού ξεκίνησα), το να πάρω την απόφαση να σταματήσω πριν 4 χρόνια ουσιαστικά, και το να κρεμάσω τα spikes πριν 2 χρόνια, ήταν σαν να κόβω ένα κομμάτι του εαυτού μου!
Αυτά τα 2 χρόνια που δεν έκανα τίποτα απολύτως (ίσως να το χρειαζόμουν κιόλας) έφτασα τα 80 κιλά...και παρ'όλο που για το ύψος μου (1.83μ) ακούγεται φυσιολογικό βάρος, για 'μένα που είχα συνηθίσει να είμαι αγωνιστικά στα 72-73 κιλά, μου φαινόταν υπερβολικό!

Το πότε θα καταφέρω να ξαναφορέσω spikes είναι ένας στόχος που δεν με αγχώνει...η υποδομή υπάρχει, αρκεί να βάλω το κεφάλι κάτω και να δουλέψω!

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2013 :  20:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η μεγάλη πλάκα πάντως είναι όταν κάνουμε κανένα άνοιγμα παρέα κι ενώ εγώ αγκομαχώ, κοπανιέμαι και τρέχω σαν τον Πάτρικ από τον Μπομπ Σφουγγαράκη, ο Wolf με προσπερνάει στην κυριολεξία περπατώντας, έχοντας ξεκινήσει αφού έχω κάνει ήδη 30 m. Έχω 100άρι μπορεί και... 25 δευτερόλεπτα

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2013 :  21:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Wolf


Αν σκεφτείς ότι είμαι μέσα στο στίβο από πολύ μικρή ηλικία (πέμπτη δημοτικού ξεκίνησα), το να πάρω την απόφαση να σταματήσω πριν 4 χρόνια ουσιαστικά, και το να κρεμάσω τα spikes πριν 2 χρόνια, ήταν σαν να κόβω ένα κομμάτι του εαυτού μου!




Αυτό Wolf θα σου το επεσήμαινα και εγώ σε δεύτερο χρόνο ..
Όπως το λες ακριβώς : "κομμάτι του εαυτού σου"
Εδώ για μένα μόλις 8 μήνες πρόγραμμα με προπονητή πριν 2,5 δεκαετίες περίπου και άλλοι 4 μήνες σκόρπιας άσκησης και στάθηκαν ικανά να τα επαναφέρω με λαχτάρα πίσω και θα μπορούσες εσύ να το αφήσεις ?
No way.
Όταν φτάνουμε οριακά τότε αναζητούμε τα εξαιρετικά μας "κομμάτια" από το παρελθόν, αυτά για τα οποία νοιώσαμε έστω και ένα πόντο πιο ψηλοί ..

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2013 :  21:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by anna_ves

Η μεγάλη πλάκα πάντως είναι όταν κάνουμε κανένα άνοιγμα παρέα κι ενώ εγώ αγκομαχώ, κοπανιέμαι και τρέχω σαν τον Πάτρικ από τον Μπομπ Σφουγγαράκη, ο Wolf με προσπερνάει στην κυριολεξία περπατώντας, έχοντας ξεκινήσει αφού έχω κάνει ήδη 30 m. Έχω 100άρι μπορεί και... 25 δευτερόλεπτα

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ



χεχεχεχε μια χαρά είστε !
Τα 25" μια χαρά είναι αφού τρέχεις Μαραθώνιο ! Οι προσαρμογές για να το ρίξεις σοβαρά το 25άρι νομίζω θα σε αποσυντόνιζαν, από ένα σημείο και μετά, στις αποστάσεις. Και για μένα το (αντιστρόφως) ανάλογο στάθηκε το 10χίλιαρο. Όταν έπιασα τα 62 λεπτά κατάλαβα ότι η προσπάθεια για καλύτερους χρόνους σε μεγάλες αποστάσεις επιβραδύνει/φρενάρει/απομακρύνει την πορεία μου στα σπριντ.
Τώρα κρατώ εφεδρεία ένα τρέξιμο τη βδομάδα από 5k έως 6,5k αποκλειστικά χαλαρά χωρίς στόχο μόνο και μόνο για όταν είμαι σε μεγάλη κούραση ή έχω ανάγκη εκείνο το όμορφο αίσθημα του ανέμελου/ψυχαγωγικού τρεξίματος .. ή η ζυγαριά δεν πειθαρχεί

Είναι μικρόβιο Anna (για τον Wolf λέω) ..
Όταν τρέχω τις κοφτές διαλλειματικές η θεωρία λέει πρέπει να είναι περίπου ισοδύναμα τα γρήγορα κομμάτια δηλαδή όχι 28" το ένα και 21" το άλλο οπότε όταν έχω αρκετές μέρες να κάνω κανονικά σπριντ σαν να πνίγομαι με τέτοια πειθαρχία και θα με δεις στα τελευταία 100άρια κάπου στα μισά βάζω το after burner και δίνω τελικές .. Ανακούφιση ...
Βασικά ξαναανακάλυψα ότι όταν δουλεύω πολύ κοντά ή και πάνω από 200 σφυγμούς με επιταχύνσεις τότε η άσκηση μου δίνει ό,τι το καλύτερο.

Τελικό συμπέρασμα : όταν ο Wolf τρέχει δίπλα σου υποφέρει αλλά όταν εξαφανίζεται αστραπή τότε είναι στα καλύτερά του !!! Στο λέω εκ πείρας !!

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2013 :  23:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα όλα tempo στα 67% και πρώτη φορά χωρίς κλεψιές (όλα τα + είναι 50 μέτρα βάδην κι ανάμεσα στα σετ μόνο 100 μέτρα βάδην ..
Το 200άρι σκοτώνει ..

σετ1 = 100+100+100
σετ2 = 100+200+100+100
σετ3 = 100+100+200+200
σετ4 = 100+200+100+100
σετ5 = 100+100+100

σφυγμοί τέλους : 188
σφυγμοί μετά 5': 132

Wolf τι κάνεις ? Ξεκίνησες ? Περιμένεις πρώτα να έρθουν τα κιλά ?
Εμένα τα κιλά ήρθαν και προσπέρασαν ! Σου έχει τύχει αυτό ? Όταν είδα τη ζυγαριά στα 69 έμεινα άναυδος αλλά δεν σταματιέται με τις διαλειματικές intervals (μάλλον πρέπει να τις σταματήσω) τώρα που την είδα στα 68 τρόμαξα και από χθες χτυπάω μακαρονάδα τα μεσάνυχτα άδικα όμως .. ξανά πάλι στα 68 ..
Πρέπει να τρώω διπλές μερίδες για να σώσω το βάρος μου .. αλλά δεν χωραέι πια το στομάχι αυτά που καίω ..
Αυτό το πρόβλημα ούτε καν το φαντάστηκα ..

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Wolf
Advanced Forum-Runner

Greece


309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  11:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι προπονήσεις έχουν αρχίσει κανονικά!
Προς το παρόν,μόνο 100άρια για να μπει το κορμί σε ρυθμό!
Σιγά-σιγά θα μπουν στο πρόγραμμα και πυραμίδες, "αργές" στην αρχή για βελτίωση της "αντοχής" (100-150-200-150-100)
και πιο γρήγορες αργότερα για να επανέλθουμε σε ταχύτητα (60μ-150μ), σκαλοπάτια, αλτικά και ίσως αν αντέξει το κορμί και άλματα.
Το πρόγραμμα είναι 3 μέρες δρόμοι/στίβος,2 μέρες βάρη και μια μέρα είτε ποδήλατο είτε ελεύθερο τρέξιμο για να ξεμουδιάζω.

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  22:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Wolf

Οι προπονήσεις έχουν αρχίσει κανονικά!
Προς το παρόν,μόνο 100άρια για να μπει το κορμί σε ρυθμό!
Σιγά-σιγά θα μπουν στο πρόγραμμα και πυραμίδες, "αργές" στην αρχή για βελτίωση της "αντοχής" (100-150-200-150-100)
και πιο γρήγορες αργότερα για να επανέλθουμε σε ταχύτητα (60μ-150μ), σκαλοπάτια, αλτικά και ίσως αν αντέξει το κορμί και άλματα.
Το πρόγραμμα είναι 3 μέρες δρόμοι/στίβος,2 μέρες βάρη και μια μέρα είτε ποδήλατο είτε ελεύθερο τρέξιμο για να ξεμουδιάζω.

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!



Ωωω ! Κυριλάτος ! Πολύ ωραίος ! Μου ακούγεται πολύ ήρεμο πρόγραμμα ειρηνικό
Πλάκα κάνω. Εγώ πιέστηκα αφόρητα για να πετύχω όλους τους στόχους πριν χειμωνιάσει διότι παραδοσιακά το χειμώνα "πέφτω" οπότε και το πρόγραμμα είναι στα κόκκινα συνέχεια. Βάρη δυστυχώς δεν έχω εντάξει στο πρόγραμμα ακόμη διότι παρά τα λίγα κιλά έχω παραδόξως "αρχαίο" λίπος 20ετίας πάνω μου που πρέπει να απαλλαγώ και μετά θα τα ξεκινήσω.
Δύο μέρες tempo, τρεις μέρες intervals, μία full speed και μία χαλαρό τρέξιμο..
Στόχος να βγει ο χειμώνας σπάζοντας την παράδοση και κρατώντας έστω στα ίδια επίπεδα τις επιδόσεις και από την άνοιξη σιγά σιγά να κατηφορίζω τα 12 δευτερόλεπτα.

Έχω τσεκάρει Wolf το εξής "παράδοξο" : ενώ στα tempo κάνω αργό βάδην 50 μέτρων ανάμεσα στα 100άρια, εντούτοις τα 22" στα 100 μέτρα είναι ένα θέμα να αντέχω**, ενώ στα intervals που δεν σταματώ να τρέχω αλλά κάνω χαλαρό τρέξιμο 160 μέτρων σε περίπου 50" ανάμεσα στα 100άρια εκεί έφτασα σήμερα να τρέχω είκοσι 100άρια σε 18" ή 19" με άνεση !!
Δηλαδή το να μην σταματώ το τρέξιμο μου δίνει bonus ακόμα και στα high intensity ! Καταπληκτικό ? Σου συμβαίνει κι εσένα ή σου "βγαίνει" καλύτερα με περπάτημα ?

** δεν ξέρω πόσο επενεργούν στην "κατάρρευσή" μου τα 200άρια - μοιάζει να με γυρνούν τα 200άρια αρκετές βδομάδες πίσω σε επίδοση ..


PS: τρέχεις κάποια κομμάτια all-out δηλ στο 100% ή κρατιέσαι ακόμα πχ στο 90% ?

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Wolf
Advanced Forum-Runner

Greece


309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2013 :  09:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ είμαι της άλλης κατάστασης...Αν τρέχω έστω και χαλαρά ανάμεσα στα κομμάτια,πεθαίνω πραγματικά να τα βγάλω!
Ίσως γιατί δεν προλαβαίνω να βρω τις αναπνοές μου!
Τα 100άρια που κάνω προς το παρόν έχουν τη μορφή 100μ στο 70% περίπου,100 μέτρα περπάτημα.
Η αλήθεια είναι ότι αν και έχω μετρήσει το 100άρι άνοιγμα,δεν έχω μετρήσει την αποκατάσταση.

Ακόμα δεν έχω βάλει ένταση στα κομμάτια...και λογικά θα αργήσω να βάλω.Το σώμα θέλει το χρόνο προσαρμογής του,και έχοντας την παλιότερη πείρα,
ξέρω ότι ενώ φαίνεται δυνατό,είναι ό,τι πιο εύκολο στην κατάσταση που είμαι τώρα να τραυματιστώ βάζοντας ένταση.
Η ένταση θα αρχίσει να μπαίνει σιγά-σιγά προς Νοέμβρη-Δεκέμβρη.Κάποια μικρά κομμάτια για αρχή,μέχρι να μπορώ να βάλω ένταση σε 100-150-200μ.
Στο 100% σίγουρα θα μπουν κομμάτια απο Δεκέμβρη και μετά...ίσως και αργότερα,ανάλογα με το πόσο καλά έχει επανέλθει και προσαρμοστεί το σώμα!

Τα 200άρια είναι λογικό να σε κουράζουν περισσότερο!Το σώμα έχει συνηθίσει τις αποστάσεις ως 100 μέτρα...απο εκεί και πέρα θέλει δουλειά με μεγαλύτερα κομμάτια.
Εγώ, για παράδειγμα, που θέλω να τρέξω 200άρι κατά κύριο λόγο, θα πρέπει να εντάξω στην προπόνηση μου και κομμάτια μεγαλύτερα των 200μ. (εως 300μ στο μέγιστο)
Η αντοχή στην ταχύτητα είναι πολύ κοπιαστική προπονητικά για εμένα τουλάχιστον.

Τα βάρη είναι αναγκαίο "κακό" για τις ταχύτητες.Δύναμη=ταχύτητα.Ακόμα και εκεί έχω μπει σχετικά συντηρητικά!

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2013 :  15:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Wolf

Εγώ είμαι της άλλης κατάστασης...Αν τρέχω έστω και χαλαρά ανάμεσα στα κομμάτια,πεθαίνω πραγματικά να τα βγάλω!
Ίσως γιατί δεν προλαβαίνω να βρω τις αναπνοές μου!




Καλά, μην το δένεις και κόμπο διότι από τους αντοχιτζήδες αν διαβάσεις ένα όφελος που έχεις, και μάλλον το κέρδισα και εγώ τόσους μήνες πριν τα sprints, τρέχοντας σταθερά πολύ χαλαρά "μαθαίνεις" την καρδιά σου και το σύστημα εν γένει σε χαμηλούς σφυγμούς οπότε όταν φρενάρεις στο τέλος των 100μέτρων δεν είσαι σε απάτητα μέρη. Και χάρη στην παρατήρησή σου αυτή μου δίνεις και ένα alarm να μην ξεχνιέμαι να κάνω ένα καλό "long run" περιοδικά πχ μία στι 15 ή στις 20 μέρες ώστε να μην απωλέσω αυτή την "μνήμη" .. Πιστεύω αυτό με βοήθησε. Όταν φρενάρω μετά το 100άρι πολλές φορές σκέφτηκα άϊ στο κόρακα τι πειράζει να περπατήσω αλλά μέσα στους επόμενους 3-5 διασκελισμούς ήδη προσαρμόζεται το σύστημα και το συνεχίζω τροχαδάκι χαλαρό. Βάλε και ό,τι αυτός ο τύπος interval τσακίζει τα κιλά όσο τίποτε άλλο..

quote:
Originally posted by Wolf


Τα 100άρια που κάνω προς το παρόν έχουν τη μορφή 100μ στο 70% περίπου,100 μέτρα περπάτημα.
Η αλήθεια είναι ότι αν και έχω μετρήσει το 100άρι άνοιγμα,δεν έχω μετρήσει την αποκατάσταση.

Ακόμα δεν έχω βάλει ένταση στα κομμάτια...και λογικά θα αργήσω να βάλω.Το σώμα θέλει το χρόνο προσαρμογής του,και έχοντας την παλιότερη πείρα,
ξέρω ότι ενώ φαίνεται δυνατό,είναι ό,τι πιο εύκολο στην κατάσταση που είμαι τώρα να τραυματιστώ βάζοντας ένταση.




Μπράβο για την αυτοπειθαρχία σου. Εγώ την πλήρωσα με τραυματισμούς αλλά ήμουν σχετικά τυχερός. Με λίγη προσοχή και πέρασαν στον παρελθόν. Ίσως αν άκουγα κάποιους εδώ, να τους είχα αποφύγει τους τραυματισμούς αλλά φοβήθηκα τυχόν υποσυνείδητο "παράτα τα" κι έτσι έπεσα άγαρμπα από νωρίς σε 100% ..
Αν δεν φοβάσαι ότι υπάρχει ενδεχόμενο να "ξεφτίσει" η απόφασή σου τότε συμφωνώ απόλυτα στην εγκράτειά σου. Πάντως ο Francis αν τον διαβάσεις επιμένει ακόμα και σε πρόχειρες "κόντρες" των αθλουμένων προκειμένου να κρατά ψηλά το ενδιαφέρον και αντίστοιχα το κίνητρο. Δεν θεωρώ αμελητέα την τακτική του ..
Πάντως μετρήσεις να κάνεις όσο μπορείς και να καταγράφεις. Αν βρεθείς σε απορίες διλλήματα κλπ ενδέχεται να σου δείξουν τον δρόμο. Μερικά δεδομένα μάλιστα λειτουργούν αθόρυβα/υποσυνείδητα με τον καιρό. ΤΟυς σφυγμούς αποκατάστασης δεν έχω πάψει να τους κοιτώ αυτόματα εδώ και 15 χρόνια. Μόνον στα all-out δεν καταφέρνω να καταγράψω διότι όλα γίνονται αστραπιαία, οι σφυγμοί είναι στο θεό ούτως ή άλλως, και βρίσκω πιο σημαντικό από όλα το άμεσο playback της διαδρομής στο μυαλό μου για να συσχετίσω το χρονόμετρο με τυχόν λάθη ή "επιτυχημένη" διαδρομή .. Αφού δεν έχω προπονητή κάνω τον προπονητή μόνος μου ρε γμτ ..


quote:
Originally posted by Wolf


Η ένταση θα αρχίσει να μπαίνει σιγά-σιγά προς Νοέμβρη-Δεκέμβρη.Κάποια μικρά κομμάτια για αρχή,μέχρι να μπορώ να βάλω ένταση σε 100-150-200μ.
Στο 100% σίγουρα θα μπουν κομμάτια απο Δεκέμβρη και μετά...ίσως και αργότερα,ανάλογα με το πόσο καλά έχει επανέλθει και προσαρμοστεί το σώμα!

Τα 200άρια είναι λογικό να σε κουράζουν περισσότερο!Το σώμα έχει συνηθίσει τις αποστάσεις ως 100 μέτρα...απο εκεί και πέρα θέλει δουλειά με μεγαλύτερα κομμάτια.
Εγώ, για παράδειγμα, που θέλω να τρέξω 200άρι κατά κύριο λόγο, θα πρέπει να εντάξω στην προπόνηση μου και κομμάτια μεγαλύτερα των 200μ. (εως 300μ στο μέγιστο)
Η αντοχή στην ταχύτητα είναι πολύ κοπιαστική προπονητικά για εμένα τουλάχιστον.




Μα νομίζω πως για όλους και πάντα είναι κοπιαστική εκτός από τα σκαριά που είναι φτιαγμένα για ημιαντοχές (800, 1500) ..
Τα 200μέτρα φυσικά καταλαβαίνω τη λογική που είπες δηλ. του "κάνω παραπάνω για να έχω καβατζωμένα τα λιγότερα" αλλά νομίζω Wolf με αποσυντονίζουν .. Δε γίνεται να βγάζω τα 100άρια ΟΛΑ με άνεση και συνεχώς βελτιούμενος και στα 200 μέτρα να κοντεύω να καταπιώ τη γλώσσα μου .. Και το ωραίο είναι ότι ο Francis λέει πως αν τυχόν νοιώσεις να "πέφτεις" στην πορεία τότε σταμάτα το ! Κάτι τέτοιο νομίζω έγραφε και ο DeJan .. Αναρωτιέμαι πως θα αντιδρούσε ένας προπονητής αν του έλεγα φιλαράκι δεν μπορώ το καταλαβαίνεις ? Δεν μπορώ και θα τα κάνω 150 μέτρα αλλιώς βγάλε με από την ομάδα. Για 4 200άρια πάει στράφι όλη η προπόνηση. Πρέπει να πάρω πρωτοβουλία έξω από το βιβλίο ...

quote:
Originally posted by Wolf


Τα βάρη είναι αναγκαίο "κακό" για τις ταχύτητες.Δύναμη=ταχύτητα.Ακόμα και εκεί έχω μπει σχετικά συντηρητικά!




Το ξέρω .. το ξέρω .. απλά είχα πάντα μια απέχθεια για τα βάρη .. Και σε αυτό το κομμάτι επίσης πρέπει να αλλάξω αν θέλω την επίδοση που θέλω ... Πολλές αλλαγές μαζευτήκανε ..
One at a time Wolf !!
Αν θέλεις κάπως κάποια στιγμή να με ενημερώσεις για το τι ασκήσεις κάνεις για δύναμη με τα βάρη ... έτσι για να αρχίσω σιγά σιγά να προετοιμάζομαι ψυχολογικά ...
Βρε όλα στο μυαλό είναι ...

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Wolf
Advanced Forum-Runner

Greece


309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  22:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτη πυραμίδα για φέτος...100-150-200-200-150-100...
Το γαλακτικό πρέπει να έσταζε από τα μαλλιά...αλλά ντούρασελ!
Λίγη ξεκούραση και 6*100μ... Παρ'όλο που μετά την πυραμίδα ένοιωθα τους μυς να έχουν καεί,τα 100άρια βγήκαν σχετικά άνετα!
Αύριο αναγκαστικό ρεπό λόγο δουλειάς, και την Παρασκευή λογικά πάλι δρόμοι.Μικρότερα κομμάτια αλλά περισσότερο έμφαση σε δρομικές και ίσως
οι πρώτες κερκίδες/σκαλοπάτια.

Στα βάρη, λόγω συνήθειας, κάνω κατά κύριο λόγο πόδια. Με ελεύθερη μπάρα βαθιά καθίσματα, ημικαθίσματα, ψηλά-εκρηκτικά ημικαθίσματα και ασκήσεις σε όργανα (τετρακεφάλους, δικεφάλους και γάμπες). Απο χέρια κάνω αραιά και που κάποιες ασκήσεις...Σιγά-σιγά θα μπουν στο πρόγραμμα και στρίψιμο (αρασέ) και ίσως περισσότερες ασκήσεις ενδυνάμωσης του πάνω μέρος του κορμού.
Βλέποντας και κάνοντας!

Όσο για την αυτοπειθαρχία, ήρθε μετά απο αρκετές "σφαλιάρες"...αν δεν πάθεις, λένε, δε θα μάθεις... Ε, εγώ έμαθα με τον δύσκολο τρόπο! (Και ακόμα μαθαίνω )

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!

Edited by - Wolf on 25/09/2013 22:24:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2013 :  16:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Wolf

Πρώτη πυραμίδα για φέτος...100-150-200-200-150-100...
Το γαλακτικό πρέπει να έσταζε από τα μαλλιά...αλλά ντούρασελ!
Λίγη ξεκούραση και 6*100μ... Παρ'όλο που μετά την πυραμίδα ένοιωθα τους μυς να έχουν καεί,τα 100άρια βγήκαν σχετικά άνετα!
Αύριο αναγκαστικό ρεπό λόγο δουλειάς, και την Παρασκευή λογικά πάλι δρόμοι.Μικρότερα κομμάτια αλλά περισσότερο έμφαση σε δρομικές και ίσως
οι πρώτες κερκίδες/σκαλοπάτια.

Στα βάρη, λόγω συνήθειας, κάνω κατά κύριο λόγο πόδια. Με ελεύθερη μπάρα βαθιά καθίσματα, ημικαθίσματα, ψηλά-εκρηκτικά ημικαθίσματα και ασκήσεις σε όργανα (τετρακεφάλους, δικεφάλους και γάμπες). Απο χέρια κάνω αραιά και που κάποιες ασκήσεις...Σιγά-σιγά θα μπουν στο πρόγραμμα και στρίψιμο (αρασέ) και ίσως περισσότερες ασκήσεις ενδυνάμωσης του πάνω μέρος του κορμού.
Βλέποντας και κάνοντας!

Όσο για την αυτοπειθαρχία, ήρθε μετά απο αρκετές "σφαλιάρες"...αν δεν πάθεις, λένε, δε θα μάθεις... Ε, εγώ έμαθα με τον δύσκολο τρόπο! (Και ακόμα μαθαίνω )

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!



Ρε θηρίο ??!!
200άρια κιόλας ? Μ'αρέσει που θα τα ξεκινούσες τα Χριστούγεννα. Δεν κρατιέσαι. Σε καταλαβαίνω. Αλλά πες μου ότι τα 200άρια δεν τα βγάζεις σε πάνω από 60% (όχι 60% σε σφυγμούς αλλά σε πρόσφατο καταμετρημένο μέγιστο χρόνο μικρής απόστασης πχ 80μ - αναλογικά πάντα) διότι αλλιώς εσύ είσαι πανέτοιμος ήδη !!
Για βάρη άσε .. μην μου στείλεις τίποτε βλέπω είσαι επαγγελματίας εγώ θέλω απλά πράγματα ..

Αυτοπειθαρχία Wolf ... κοίτα να δεις που έχουν να μας διδάξουν και τα sprint .. παντού ρε γμτ ..

Εμένα μου βγήκε το ψυχολογικό διάλλειμα από τον Φλεβάρη τώρα.
Χρήσιμη σφαλιάρα όμως. Από την μία νοιώθω μια τέλεια ξεκούραση σε όλα κι από την άλλη τα έκανα μαντάρα.
Από 24/9 πήγα 6 φορές χύμα για 4,5k χωρίς διατατικές ούτε ρολόι χωρίς τίποτε και 3 μέρες εναλλάξ τελείως off !!
Νομίζω ότι κοιμόμουνα συνέχεια για μια βδομάδα
Πήγα χτες κι αντί για 20 intervals των 19" έκανα μόλις 4 στα 25" και πήγα στην άκρη έξω φρενών
Καλά να πάθω. Από σήμερα τέρμα τα χαζά. Αν δω ότι σε 2-3 μέρες συνέρχομαι πλήρως τότε αποκτά ενδιαφέρον να το κάνω μία φορά στο τρίμηνο αλλά αν μου πάρει μια βδομάδα δεν βλέπω το λόγο. Θα δικαιολογούνταν αν είχα κατέβει σε αγώνες. Πήρα και 3 κιλάκια δώρο για να ... χωνέψω καλύτερα τη θεωρία

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2013 :  11:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγα χθες βράδυ για κανονική επάνοδο Wolf και είδα ότι εκτός από αρκετά αυξημένο σφυγμό αποκατάστασης για διαλειματικές intervals ίδιας έντασης με πριν 8 ημέρες, δεν είχα άλλα παρατράγουδα οπότε μάλλον δεν είναι και πολύ άσχημα. Θα δείξει σήμερα και αύριο σε καρμπόν άσκηση και μέτρηση.
Πάντως δεν ξέρω αν κοιτάς κανέναν εκεί που τρέχεις εμένα μου κάνει καλό το ανταγωνιστικό. Ήρθε ο τύπος με τον τεράστιο διασκελισμό χτες και έκανε απανωτά 400άρια !!! με αυστηρά ένα λεπτό διάλλειμα ανάμεσα μόνο !! Έκανε γύρω στα 7 συνεχόμενα, ένα που μέτρησα ήταν στο 1' 17" και αρκετά αρχικά 100άρια που μέτρησα έπαιζαν από 15" (!!! να ξεκινάς με 15" για 400άρι Wolf ... το έχεις σκεφτεί ? ) μέχρι 19"
Επειδή τον παρατηρώ καιρό προσπαθώντας να καταγράφω τα μοτίβο των προπονήσεών του, μόλις μπήκε στο στάδιο προφανώς προθερμασμένος από το κλειστό, χτύπησε το πρώτο πρωτο 100άρι στα 21" και ένοιωσα μεγάλη ανακούφιση ότι είναι στα μέτρα μου αλλά μετά μου πέσανε τ'αυτιά
Όμως αυτή η αίσθηση ότι υπάρχει ανταγωνισμός και δεν τρέχω μόνος με ξεσηκώνει στο φουλ αλλιώς θα ήταν κάπως ανυπόφορη η κατάσταση ..



Δυστυχώς τώρα με τις ψύχρες πρέπει να έχεις συνεχώς ένα φλις σε ετοιμότητα σε κάποιο αλουμινένιο εμπόδιο πχ ..
Καλό μας χειμώνα παίδες σε όλους ... κι ο θεός βοηθός ..


Run oldspikie RUN !!

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2013 :  00:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ταρτάν 120 μέτρων σε κλειστό χώρο με θερμοκρασία καλύτερη κι από σπίτι .. Και μόνον λίγα κοριτσάκια παρόντα !! Ζάααχαρη !!
Κατέβασα κι άλλο το 30άρη μου στα 4"65 (από 4"73) με μια καταπληκτική εκκίνηση (Wolf έχεις νοιώσει σε κάποια σου εκκίνηση ότι επιταχύνεις έχοντας την τέλεια κλήση σαν να σε σπρώχνει ένα κύμα στο wind surfing ? ) αλλά στο 60άρη πίσω Γιάννη τα καράβια 9"27 (από 8"78 ... speed endurance πάπαλα - φάγαμε αραλίκι ντε ..)

Ruuuuun Greeks RUN !!!

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 18 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000