Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μεσήλικες με spikes ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 18

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  14:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και απο...υπερβολές εδώ, χαμός, ούτε επαγγελματίες δεν κάνουν αυτά που...κάνουμε , άσε και το άγχος του...χρόνου!!! Χαμός!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  18:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Το να αθλείσαι και να διατηρείς κάποια φυσική κατάσταση μέχρι τα γεράματα είναι τελείως διαφορετικό από το να ξυπνήσεις ένα πρωί ύστερα από 20+ χρόνια και να πεις ότι θα προσπαθήσω να κάνω κάτι που ίσως ανατρέψει κάθε θεωρία…
Γιατί η συγκεκριμένη θεωρία ισχύει και στην πράξη.
Ο χρόνος, όπως είπε ο Λάμπρος, είναι όντως αμείλικτος για τον οποιοδήποτε (είτε σε μικρό είτε σε μεγάλο βαθμό). Η φθορά που προκαλεί είναι αυτή που από μικρό παιδί θα σε κάνει έφηβο, νέο, μεσήλικα, γέρο και …ξάπλα στα θυμαράκια.
Από εκεί και πέρα χρειάζεται σύνεση. Μη φτάσουμε στο άλλο άκρο να μην μπορούμε να κάνουμε, όχι μόνο αυτό που μας ευχαριστεί, άλλα και αυτό που απλά μας διατηρεί σε κάποια κατάσταση, από έναν ενθουσιασμό της στιγμής, μια απερισκεψία…


___________________
Run Natural... run Bare




δεν προσπαθώ να καταρρίψω καμιά θεωρία αλλά σίγουρα θέλω και στέκομαι και εγώ αμείλικτος με ότι στέκεται αμείλικτο απέναντί μου

άντε, πάω για σετάκια σήμερα με τα spikes μου
αν αργήσω να γράψω feedback θα σημαίνει ότι ξανέσπασαν οι δικέφαλοι (όχι τα νερά ) και το φυσάω και δεν κρυώνει

Ένα πράγμα που σκέφτηκα είναι μπας και η απόσβεση με τα spikes είναι δραματικά μικρότερη από ταρτάν συν χονδρόσολες και άρα επιβαρύνομαι σε αυτή τη φάση προσαρμογής στα σπριντ ...

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  18:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
zoro όταν θέλεις να νοιώσεις ζωντανός διότι έχεις απωλέσει το αίσθημα αυτό (με χίλιους δυο τρόπους - μεγάλη κουβέντα), τότε ο μόνος τρόπος να πάψεις να μυρίζεις λιβάνι στο μυαλό σου είναι να νοιώσεις κίνδυνο. Να κάνεις κάτι που εγκυμονεί κίνδυνο για την σωματική σου ακεραιότητα. Απλά ο σχοινοσύντροφός μου είναι πνιγμένος για αναρρίχηση συν ότι ήθελα κάτι κοντά σε αθλήτριες

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  00:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά κάνει εδώ μέσα σπρίντ κανένας ??!!

Ήταν τέλεια ! Όποιος δεν το έχει κάνει ας το κάνει μόνο μια φορά - θα πάθει τη πλάκα του.

Δεν με ενόχλησαν καθόλου οι δικέφαλοι ούτε στα σημεία που είχαν σπάσει ούτε αλλού.
Έκανα 20 δυνατά σπριντ (αλλά όχι 100% βέβαια ) :
2 σετ : 10 Χ 25μ , μετά 10 λεπτά στοπ με διατατικές και χαλαρά, και μετά άλλα 10 Χ 25μ
ανέμεσα στα σπριντ έδινα το πολύ 60-70 δεύτερα για ηρεμία
οι σφυγμοί δεν ξεπέρασαν τους 165
προέκυψε αρκετός ιδρώτας με τα 25 μέτρα ναι ναι
τελικά δεν ξεμπερδεύεις τόσο γρήγορα με τις ταχύτητες αφού και ζέσταμα περισσότερο από τις αντοχές θέλει και πιο προσεχτικό και λεπτομερές να είναι ...
αλλά χαλάλι
συνολικά μου βγήκε το πρόγραμμα σε 45 λεπτά

Σκέφτομαι κάθε 3 ή 4 μέρες να το επαναλαμβάνω ανεβάζοντας ένα μέτρο τη φορά.

Εννοείται ότι το τσιγάρο κόπηκε
Κόπηκε εδώ και 2 μέρες - ξημερώνει 3η μέρα (τα γρήγορα 3χίλιαρα νομίζω είχαν προετοιμάσει το δρόμο για το σταμάτημα του καπνού)
Δεν μπορώ να θυμηθώ πια από πότε καπνίζω.
Δεν πήρα καμιά αποφαση να το κόψω - απλά δεν μπορώ άλλο
Μπορούσα να καπνίσω μετά από 10 χιλιόμετρα αλλά δεν μπορώ μετά από 500 μέτρα

Πλέον ορκίζομαι στα spikes μου

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε

Edited by - oldspikes on 15/06/2013 00:58:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  00:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω μόνο εγώ είμαι "sprinter" εδώ πέρα ^_^

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  01:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

Νομίζω μόνο εγώ είμαι "sprinter" εδώ πέρα ^_^

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”



ε, μα φάνηκε και από το θετικό τρόπο που το είδες από την αρχή !
κοίτα να δεις που υπάρχει ρατσισμός και στον αθλητισμό
θα τα πούμε παρακάτω Dejan
Σ'ευχαριστώ για την υποστήριξη
Να είσαι καλά και επιτυχίες

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  01:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
την ηλικία του δεν ρώτησες όμως...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bertz
Forum-Runner

104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  02:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by oldspikes

Τελικά κάνει εδώ μέσα σπρίντ κανένας ??!!




Είπα να το δοκιμάσω κι αυτό για πρώτη φορά στα 39 μου και ιδού το αποτέλεσμα...http://connect.garmin.com/activity/322543278
Βέβαια,συγκριτικά με άλλους θα τα χαρακτήριζα περισσότερο ανοίγματα και οχι σπρίντ
Περιττό να πω οτι ήμουν πιασμένος για τις επόμενες 2 μέρες λες και είχα τρέξει μαραθώνιο!
Τελικά τσίμπησα και μια ψιλοθλάση στον αριστερό δικέφαλο την οποία ευτυχώς,πιστευω οτι ξεπέρασα σχετικά ανώδυνα.
Πάντως,σαν εμπειρία σίγουρα είναι κάτι διαφορετικό σε σχεση με μια προπονηση αντοχής και θα ήθελα να το ξαναδοκιμάσω,ελπίζω την ερχόμενη εβδομάδα εφόσον δεν εχω ενοχλήσεις στο πόδι.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  12:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

Νομίζω μόνο εγώ είμαι "sprinter" εδώ πέρα ^_^

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”




Και εγώ κάνω Γιάννη
Παρόλο που το έχω πληρώσει πολύ ακριβά (4 θλάσεις στον αριστερό δικέφαλο όσο έκανα σπριντ στον Πανελλήνιο και μια τώρα πριν το Πάσχα στον δεξιό ημιτενοντώδη) δεν περνάει το μικρόβιο με τίποτε. Οσο σύνεση και να δείχνω πάρα πολλές φορές ξεφεύγω, παρόλο που η ανάμνηση του πόνου είναι χαραγμένη στη μνήμη μου και πάντα εμφανίζεται ως πιθανότητα ότι ίσως ξανασυμβεί κάποιο κακό. Ελεγα μάλιστα στον Trexantiri πως σκεφτόμουν να κάνω κάποια κομμάτια όλα μέσα να δω πως πάω από χρόνους, μήπως και πάρω κάποια στιγμή μέρος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Είμαι και σε καλή ηλικία άλλωστε

Σχετικά με αυτή την τελευταία θλάση τώρα, παρόλο που είναι 1ου βαθμού δεν έχει περάσει ακόμη και ξεκινάω από Δευτέρα 10 φυσικοθεραπείες για να μπορέσω να βγάλω χωρίς προβλήματα το πρώτες εβδομάδες προετοιμασίας για τον ΚΜΑ που έχουν πολλές διαλειμματικές. Μόνο αυτό είναι που με φρενάρει. Μη χάσω όλη τη σεζόν για την κ@ύλ@ μιας στιγμής. Φαντάζεσαι στα 51 να διαλυθεί ο δικέφαλος πόσο καιρό θα μου πάρει για να τον ξαναφτιάξω έτσι ώστε να αντέχει να βγάζει μαραθώνιο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  13:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

την ηλικία του δεν ρώτησες όμως...



δεν μπορώ να φανταστώ σε επιστράτευση να ρωτάω τους πιτσιρικάδες την ηλικία τους. Τέτοιες λιποταξίες θέλουν πιο βαριά άλλοθι

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  13:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Tα sprints είναι καλή περίπτωση ειδικά εάν μπορείς να τα βάλεις στη προπόνησή σου ανώδυνα και χωρίς κίνδυνο τραυματισμού. Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις περάσει παλαιότερα από ανάλογη προπόνηση ώστε πραγματικά να ξέρεις που βαδίζεις. Άκουσα το φίλο μας που είπε παραπάνω ότι του πήρε 45 λεπτά η προπόνηση. Οπότε ήδη κάπου υπάρχει έλλειψη. Η προπόνηση των σπριντ απαιτεί από μόνη της πάρα πολύ χρόνο. Να αναφέρω μια σχετικά μικρή μου προπόνηση sprint:

20' ζέσταμα
15' στατικές διατάσεις
15' ενεργητικές διατάσεις και κάποια drills
10' 6-8 ανοίγματα περίπου 80 μέτρων αυξανόμενα.
ως εδώ αυτό είναι μόνο ζέσταμα χωρίς τα διαλείμματα για νερό ή κάποια αλλαγή σε ρούχα και μου παίρνει μία ώρα....
15' 6x60m τα δύο τελευταία all out με φουλ διάλειμμα αλλά συνήθως κάνω 2'. Μετά το 4ο βάζω spikes.
15' 6x80m πάλι με τα 2 τελευταία να είναι all out ενώ εάν βλέπω ότι χάνω από ταχύτητα μπορεί να σταματήσω στα 70m ή και λιγότερο.
15-30' 3~5x200m με διάλειμμα τα υπόλοιπα 200m περπάτημα.
15' 2K αποθεραπεία....

Σύνολο 2.15 χωρίς το λανθάνων χρόνο και χωρίς να έχω βάλει έξτρα διατάσεις μετά την αποθεραπεία ή κοιλιακούς και βάρη...

Ο λόγος που δεν τραυματίζομαι δεν είναι μόνο η ηλικία μου (Έχω μόνο 1 τραυματισμό τη τελευταία 15ετία και σε αυτό μάλλον δεν έφταιγα εγώ και τόσο). Σίγουρα βοηθάει το γεγονός ότι είμαι κάτω των 40 ετών αλλά σαν κυριότερο παράγοντα θα όριζα το μεγάλο ζέσταμά μου και η συμπληρωματική προπόνηση. Μπορεί να μοιάζω λίγο σαν κεφτεδάκι με όλα αυτά τα κιλά επάνω μου αλλά κατά κύριο λόγο αυτά με προστατεύουν από ένα σωρό τραυματισμούς παρόλο που γονιδιακά είμαι δυσλύγιστος.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”

Edited by - Dejan on 15/06/2013 13:24:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  13:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by bertz

quote:
Originally posted by oldspikes

Τελικά κάνει εδώ μέσα σπρίντ κανένας ??!!




Είπα να το δοκιμάσω κι αυτό για πρώτη φορά στα 39 μου και ιδού το αποτέλεσμα...http://connect.garmin.com/activity/322543278
Βέβαια,συγκριτικά με άλλους θα τα χαρακτήριζα περισσότερο ανοίγματα και οχι σπρίντ
Περιττό να πω οτι ήμουν πιασμένος για τις επόμενες 2 μέρες λες και είχα τρέξει μαραθώνιο!
Τελικά τσίμπησα και μια ψιλοθλάση στον αριστερό δικέφαλο την οποία ευτυχώς,πιστευω οτι ξεπέρασα σχετικά ανώδυνα.
Πάντως,σαν εμπειρία σίγουρα είναι κάτι διαφορετικό σε σχεση με μια προπονηση αντοχής και θα ήθελα να το ξαναδοκιμάσω,ελπίζω την ερχόμενη εβδομάδα εφόσον δεν εχω ενοχλήσεις στο πόδι.




Συγχαρητήρια για την τόλμη σου
βέβαια σε περιμένει στη γωνία να το ξέρεις ο δικέφαλος. Έπαθα τα ίδια και μετά χειρότερα και τώρα τον σέβομαι Αλλά δεν τον αφήνω να τεμπελιάζει εξαιτίας του σεβασμού
Καρότο και μαστίγιο bertz !
Αν διάβασα καλά την ανάλυση από το garmin, έκανες αρκετά 60άρια με ρυθμό μέσο όρο 18 sec (+/- 1 sec) με σταθερά διαλλείματα ανάμεσα 80 δευτερολέπτων ! (πως ανάθεμα κατάφερες το διάλλειμα να είναι ακριβώς ?! έχεις συνδέσει το garmin με τα spikes ????????? !!!! )

Μπορεί τα 18" στα 60μ. να είναι όντως ανοίγματα αλλά αφού έπαθες θλάση σημαίνει ότι σε αυτό το επίπεδο μάξιμουμ θα κινηθείς για αρκετό διάστημα. Γιατί όμως καλύτερα δεν ξεκινάς πιο χαλαρά (αφού ηρεμήσει ο δικέφαλος) να κάνεις αντοχές (πάνω από 22 sec τα 60 μέτρα για κάποια χιλιόμετρα)για να στρώσουν τα συστήματα ?
Εγώ έκανα 3 μήνες δρόμους και πάλι υποχρεώθηκα να αυτοπεριοριστώ από τα 60άρια στα 25άρια και να μειώσω την ένταση αρκεί να βγαίνει η προπόνηση. Σταδιακά θα ξαναανέβω αλλά πολύ πιο σίγουρα και αποφασιστικά αυτή τη φορά. Ήδη ξαναχαμογελάω αλλά ο πόνος δεν ξεχνιέται όπως έγραψε και ο Laga. Αυτή η ανάμνηση παίζει πρώτο τρπαέζει πίστα σε κάθε προπόνηση πλέον. Η εποχή της αθωωότητας μας τελείωσε..


Αν εκανα κάποιο λάθος στην ανάγνωση των δεδομένων πες'μου

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  13:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Dejan !! Διαβάζω με απόλυτη προσοχή ξανά και ξανά λέξη-λέξη αριθμό-αριθμό ότι γράφεις !
Έχω πολλές απορίες και θα σου τις γράψω. Όταν βρεις χρόνο σε παρακαλώ αν θέλεις απαντάς. Σε ευχαριστώ πολύ κατ'αρχάς για την κύρια επισήμανσή σου ότι ο χρόνος που αφιέρωσα ήταν λίγος (έφυγα τελευταίος μέσα στα σκοτάδια - δεν το οργάνωσα καλά - αυτό είναι μία πρόχειρη διακιολογία)
Είμαι απόλυτα δεκτικός να διορθώσω τη πορεία μου αρκεί όχι μόνο να μην τραυματιστώ αλλά και να ανεβάσω τον πήχυ ειδικά τώρα με τις ζέστες είναι η χρυσή στιγμή το καλοκαίρι !
Να είσαι καλά ρε φίλε !

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  03:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Dejan !! Μηριαίος ! ξανά ...

βάλε στην υπογραφή σου : ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ. ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ 150% σε σχέση με τους εντουράδες ..

Την πάτησα σήμερα (χθες) ακριβώς επειδή παράτησα τη πειθαρχία μου.
Ένα που δεν έχω πει είναι ότι έρχεται μια γαζέλα σπρίντερ στο στάδιο ολόϊδια η Ισιμπάγιεβα σε όλα κορμάρα πρόσωπο καπούλια κλπ - απλά δεν χαμογελάει τόσο γλυκά και το στήθος είναι σχετικά φλατ ίσως από σιδερένιο σουτιέν.
Την μέτρησα μερικές φορές κάνει τα 300 μέτρα σε 45" έτσι για προπονητική ξανά και ξανά .. Δεν ξέρω αν είναι Ελληνίδα δεν την άκουσα.
Αφού λοιπόν "ανέβαινα" εγώ στα δικά μου είπα σήμερα πριν σου εκθέσω και τις πολλές απορίες να κάνω άλλη μία συστηματική προπόνηση σπριντ αφού μάλιστα προχθες τελειώνοντας την κανονική προπόνηση είπα να κανω εμβόλιμα 2-3 σπριντ 25άρια να δω πως πάει και το ένα από αυτά κατάφερα και το μέτρησα ήταν στα 3".82. Καμιά ενόχληση φυσικά.
Πάω σήμερα κάνω την προθέρμανση κλπ (θα σου πω παρακάτω σε συνδιασμό με τα δικά σου γιατί πριν φύγω έριξα μια ματιά πάλι στη δική σου προπόνηση) και ξεκινώ κάποια στιγμή ανοίγματα στα 80 μέτρα όπως έγραψες ...
Έλα που ήταν γραφτό μετά από 3 ανοίγματα 80άρια να τρακάρω έναν παλιό συμμαθητή μου ο οποίος έχει βαλθεί και αυτός να μουλιάσει στον ιδρώτα και με προκαλεί να τρέξουμε 100άρι !!! Ε όχι ρε π.. μου λέω πρέπει να αποδεχτώ. Εκεί παραδέχομαι ότι άφησα τον εαυτό μου αρκετά αλλά όχι εντελώς. Του πρότεινα 80άρι αλλά για κακό του κεφαλιού του επέμενε 100άρι.
Μπήκαμε λοιπόν στη γραμμή βιαστικά να προλάβουμε το νέο κύμα από δρομείς και τρέχουμε ένα πολύ δυνατό 100άρι στο οποίο εγώ λίγο προπορεύτηκα, μετά στα 15-20 μέτρα πήγε μπροστά εκείνος (διπλανά κουλουάρ) περίπου μισό σώμα και τέλος τον ξαναπέρασα στα τελευταία 20-25 μέτρα περίπου ένα σώμα (αυτό είναι το μοτίβο μου δυστυχώς δεν έχω πλήρη ταχύτητα από την αρχή όταν έχω από 60άρι και πάνω - την αποκτώ περίπου στη μέση - δεν μπορώ να το εξηγήσω).
Δυστυχώς από την ένταση δεν πάτησα το χρονόμετρο (τελικά το να μην έχεις ένα τύπου Garmin αποδεκνύεται στις ταχύτητες μεγάλο πρόβλημα) και όταν το πάτησα παρακάτω ήταν στα 15".56 αλλά δεν προσδιόρισα πόσα μέτρα πιο κάτω - δεν ήταν πάνω από 30 μέτρα αλλά αυτό δεν λέει κάτι σε επιβράδυνση).
Το θέμα είναι ότι χωρίς να το καταλάβω μπήκα σε 100άρι πλήρες και δεν με τράβηξαν οι δικέφαλοι !!
Ε, μετά δεν ήθελε πολύ.
Πήγα να ξεκινήσω πλέον τα 25άρια μου αλλά βλέπω από απέναντι μια απίστευτη έκρηξη της "Ισιμπάγιεβα" η οποία έρχεται με χίλια ! Πλησιάζοντας αυτή στην αρχή του πρώτου πέταλου εγώ είμαι 100 μέτρα μετά στο τέλος του πέταλου και μου βγαίνει αυθόρμητα (γιατί πολύ καιρό με βλέπει που τη βλέπω και παρακολουθώ το πρόγραμμά της που εκτός από σένα Dejan είναι τo μόνo "live" σεμινάριo βασικά για την προετοιμασία της) να ξεκινήσω σπριντ σχεδόν μπροστά της κι εγώ για να κάνω "αισθητή" πια την παρουσία στα χωράφια της
Το είπε ρε γμτ ο Σοπενχάουερ : "Το σεξ είναι ο τελικός στόχος σχεδόν κάθε ανθρώπινης προσπάθειας"
Μα έκανα 100άρι τώρα ένα 30άρι τι θα πείραζε ? ΣΩΣΤΑ ?!
Ναι αλλά τέτοια απρογραμμάτιστα μάλλον σκοτώνουν. Έφυγα κι εγώ σφαίρα και ξέχασα και το πόνο που υποτίθεται ήταν πρώτο τραπέζι πίστα ξέχασα όλα τα πειθαρχημένα μου οπότε το 30άρι έγινε 60άρι κι εκεί κάπου που έτρεξα 100% με τράβηξε ο δικέφαλος αυτή τη φορά μου την έκανε ο αριστερός κι όχι ο δεξιός. Χάρηκα βέβαια απ'το γεγονός ότι εγώ ενώ σταμάτησα και περπατούσα κι αυτή ακόμη να φανεί (αυταπάτες ε ? λες και τρέχαμε μαζί ) σε σημείο να ετοιμάζομαι να γυρίσω να δω μήπως έπαθε τίποτε αλλά τελικά μόλις πέρασε μάζεψα τα κομμάτια μου και ευτυχώς έχω πλέον μαζί μου σπρέυ ψυκτικό και άδειασα το μισό μπουκάλι αφού είδα ότι ούτε ένα χαλαρό 25άρι ! δεν μπορώ να τρέξω χωρίς να πονέσω.
Anyway ήδη είμαι καλύτερα από τις άλλες φορές απλά τσατίστηκα που δεν ήμουν αυστηρός με τον εαυτό μου και αφέθηκα.

Τώρα πριν ξεκινήσω να σου γράψω για το πρόγραμμά σου για το οποίο σου είπα έχω πολλές απορίες

1. δεν ξέρω αν επιδρά το ότι έχω κόψει τόσες μέρες το τσιγάρο εντελώς αλλά αν πάω στο στάδιο έχοντας φάει συντομότερα από 3,5 ώρες (!!) με δυσαρεστεί. Ουσιαστικά όλα πάνε ρολόι μόνον αν είμαι νηστικός ενώ πριν δύο βδομάδες δεν είχα πρόβλημα και με φαγητό πριν 2ωρο. Δεν ξέρω αν επιδρά και το ότι άλλαξα το μοντέλο των πολλών μικρογευμάτων όπως τα λέγαμε σε άλλο thread στην αυξητική και διαλλειματική όπου πρότεινες ένα site http://metavolismos.com/?p=2317 το οποίο το υιοθέτησα πλήρως μιας και το εφάρμοζα σε ένα βαθμό το 2007 όταν έκανα 20χιλιόμετρα έτσι για ενδορφίνες. Είναι εξωφρενικό αλλά όσο πιο νηστικός μένω τόσο πιο ισχυρός νοιώθω στα σπριντ - το βάρος βέβαια πέφτει καταιγιστικά μέσα σε 10 μέρες όσο δεν έπεσε σε 3 μήνες εντουράδικα.

2. Παρατήρησα ότι η εναλλαγή στο πρόγραμμα μου φέρνει καποια δυσφορία όχι αμελητέα. Είναι αναμενόμενο ? Την προηγούμενη βδομάδα μετά τα 20 σετ σπριντ σκέφτηκα ότι πρέπει να επιστρέψω σε αποστάσεις και έκανα δύο των 6,5 χιλιομέτρων. Μετά όμως έπρεπε να μην χάσω και την προσφάτως κερδιθείσα ημιαντοχή μου στα 3.000 μέτρα. Όταν λοιπόν από ρυθμό 2'58" στα 440 μέτρα για 6,5 χιλόμετρα πήγα σε 2'27" στα 440 μέτρα για 3 χιλόμετρα ένοιωσα δυσφορία και παράτησα τον 7ο γύρο παρά το ότι διατήρησα αμείωτο το ρυθμό μου.
Αυτές οι εναλλαγές μήπως πρέπει να έχουν κάποιο μοτίβο ? Κάποια σταδιακότητα ? Αλλά τι να πρωτοπρολάβεις να δουλέψεις σε μία εβδομάδα παρά το ότι πάω κάθε μέρα ?

Σχετικά με τις απορίες μου στο πρόγραμμά σου γράφω στο επόμενο.

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  05:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ξέχασα να αναφέρω ότι αυτή τη φορά το τράβηγμα του μηριαίου δικεφάλου δεν ήταν όπως τις προηγούμενες φορές δηλαδή στο πίσω κεντρικό μέρος αλλά στο πίσω προς εξωτερικό μέρος του ποδιού και σε σαφώς μικρότερο εμβαδόν. Λέει αυτό κάτι ? κυρίως η μετατόπιση ? Ο δεξιός δικέφαλος που ξεκίνησε το χορό τώρα είναι στο κόσμο του ούτε τσίμπημα.

Σχετικά με το πρόγραμμά σου :

quote:
Originally posted by Dejan

Tα sprints είναι καλή περίπτωση ειδικά εάν μπορείς να τα βάλεις στη προπόνησή σου ανώδυνα και χωρίς κίνδυνο τραυματισμού. Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις περάσει παλαιότερα από ανάλογη προπόνηση ώστε πραγματικά να ξέρεις που βαδίζεις. Άκουσα το φίλο μας που είπε παραπάνω ότι του πήρε 45 λεπτά η προπόνηση. Οπότε ήδη κάπου υπάρχει έλλειψη. Η προπόνηση των σπριντ απαιτεί από μόνη της πάρα πολύ χρόνο. Να αναφέρω μια σχετικά μικρή μου προπόνηση sprint:

20' ζέσταμα
15' στατικές διατάσεις
15' ενεργητικές διατάσεις και κάποια drills
10' 6-8 ανοίγματα περίπου 80 μέτρων αυξανόμενα.
ως εδώ αυτό είναι μόνο ζέσταμα χωρίς τα διαλείμματα για νερό ή κάποια αλλαγή σε ρούχα και μου παίρνει μία ώρα....
15' 6x60m τα δύο τελευταία all out με φουλ διάλειμμα αλλά συνήθως κάνω 2'. Μετά το 4ο βάζω spikes.
15' 6x80m πάλι με τα 2 τελευταία να είναι all out ενώ εάν βλέπω ότι χάνω από ταχύτητα μπορεί να σταματήσω στα 70m ή και λιγότερο.
15-30' 3~5x200m με διάλειμμα τα υπόλοιπα 200m περπάτημα.
15' 2K αποθεραπεία....

Σύνολο 2.15 χωρίς το λανθάνων χρόνο και χωρίς να έχω βάλει έξτρα διατάσεις μετά την αποθεραπεία ή κοιλιακούς και βάρη...

Ο λόγος που δεν τραυματίζομαι δεν είναι μόνο η ηλικία μου (Έχω μόνο 1 τραυματισμό τη τελευταία 15ετία και σε αυτό μάλλον δεν έφταιγα εγώ και τόσο). Σίγουρα βοηθάει το γεγονός ότι είμαι κάτω των 40 ετών αλλά σαν κυριότερο παράγοντα θα όριζα το μεγάλο ζέσταμά μου και η συμπληρωματική προπόνηση. Μπορεί να μοιάζω λίγο σαν κεφτεδάκι με όλα αυτά τα κιλά επάνω μου αλλά κατά κύριο λόγο αυτά με προστατεύουν από ένα σωρό τραυματισμούς παρόλο που γονιδιακά είμαι δυσλύγιστος.




κατ'αρχάς έχω την αίσθηση ότι είναι πολύ μεγάλο το πρόγραμμά σου αλλά και ετεροβαρές για την ακρίβεια εμπροσθοβαρές δηλαδή η προσοχή που δίνεις για την προετοιμασία είναι δυσανάλογα μεγάλη (εντύπωσή μου) με το στάδιο αποθεραπείας.

Ξεκινώ :
Όταν γράφεις ζέσταμα τι εννοείς εσύ ?
Εγώ επειδή όλα τα χρόνια έτρεχα δρόμους αντοχής έκανα μόνον διατάσεις περίπου 12-15 λεπτά και μετά έμπαινα στο τρέξιμο.

Το ζέσταμα για τις ταχύτητες το εξήγησα ως χαλαρό 10λεπτο (το 20λεπτο μου φάνηκε πολύ) τρέξιμο δηλαδή 3'15" στα 440 για 10 λεπτά .. Το εξήγησα σωστά ? Ζέσταμα 20 λεπτών ειδικά με τις ζέστες δεν σε "πετάει" έξω στο κυρίως πιάτο ?

Αν γίνονται πρώτα πρώτα οι διατάσεις πειράζει ?

Στατικές τι εννοείς ? Σε τι διαφέρουν από τις ενεργητικές ? Οι μόνες διατάσεις που ξέρω είναι από το βιβλίο Stretching του Bob Anderson και είναι :




Αυτές μόνον ξέρω και μάλλον είναι αυτές που θεωρείς στατικές. Σωστά ?
Έχεις κάποια αντίστοιχη μπροσούρα ή site για τις ενεργητικές ?
Tα drills τι στο κόρακα είναι ?
Για τα ανοίγματα των 80 μέτρων : όταν λες αυξανόμενα εννοείς ότι το κάθε επόμενο 80άρι το τρέχεις πιο γρήγορα από το προηγούμενο ή μέσα στο κάθε 80άρι ξεκινάς με μεσαία ταχύτητα και όσο πλησιάζεις στον τερματισμό αυξάνεις ? Μήπως κράτησες περίπου μια μέση απόδοση ? πχ 24" ?

Στα 6x60 και 6x80 τώρα :
Καταρχάς γιατί δεν βάζεις από την αρχή spikes ? Μήπως για να προστατευθείς από την απόσβεση που κάνουν οι χοντρόσολες ? ένα θέμα δηλαδή που με απασχόλησε μήπως στα δυνατά σπριντς με τσάκισαν τα spikes επειδή μεταφέρουν την δύναμη της τριβής από τον τάπητα άμεσα και εξ ολοκλήρου στους μυς των ποδιών τα οποία δικά μου στο 100% δεν είναι ακόμη συνηθισμένα ?
Το δίλεπτο διάλλημα ανάμεσα το καθόρισες αυθαίρετα ή με βάση το ιστορικό σου στις πτώσεις των σφυγμών ? Αρχικά δηλαδή μήπως το καθόριζαν οι σφυγμοί ? Αλλιώς να εκκινείς ξανά με 120 σφυγμούς κι αλλιώς με 160 έτσι δεν πάει ? Αυτό προυποθέτει πως προσδιορίζεις τη δύναμη που βάζεις στα σπριν και δεν την αφήνεις ανεξέλεγκτη όπως έκανα εγώ αρκετές φορές αρχικά και σήμερα χάρην της γαζέλας.
Ανάμεσα σε τόσα μεγαλούτσικα σπριντ κάνεις κάποιο μεγάλο διάλλειμα πχ 10 λεπτών ? ή θεωρείς ότι "πέφτεις" ?
Τα διαλλείματα στα 200άρια σου είναι 2λπετα ?? !!
Μέσους χρόνους για τα 60μ 80μ και 200μ στο προπονητικό σου μπορείς να μου δώσεις ?
Γράφεις 2Κ αποθεραπεία - εννοείς 2 χιλιόετρα τρέξιμο ? πολυ χαλαρό φαντάζομαι.
Οι διατατικές στο στάδιο αποθεραπείας είναι στατικές και ίδιες με αυτές στην προετοιμασία ?

Τελικά δεν βρίσκω παράλογο κανέναν από τους χρόνους που έδωσες εκτός από τον πρώτο δηλαδή για ζέσταμα που θα έβρισκα λογικό ένα 10λεπτο αλλά όπως είπα δεν ξέρω τι εννοείς με το ζέσταμα - μήπως κάτι ειδικό.

Δυστυχώς επίσης ξέχασα να πω ότι ενώ στις αντοχές ένα απλό ψηφιακό ρολόι είναι υπέραρκετό εντούτοις στις ταχύτητες τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα
Δεν μπορεί να τα δίνεις όλα σε λίγα δευτερόλεπτα και ταυτόχρονα να καταγράφεις δεδομένα όπως στις αντοχές :
1. Δεν έχω peak σφυγμού στο τέλος της διαδρομής διότι είναι αδύνατον να σταματήσω αμέσως.
2. Δεν έχω άμεση επίγνωση του πότε ακριβώς τελείωσα το σπριντ για να ξέρω σε πόσα δευτερόλεπτα θα τρέξω το επόμενο
3. Αν δεν έχεις κάποιον να σε μετράει τότε το να έχεις το νου σου ΚΑΙ στο πάτημα του χρονόμετρου νομίζω είναι 15 με 20 εκατοστά του δευτερολέπτου χασούρα (νωρίς βέβαια αλλά ο εκνευρισμός υφίσταται..)
4. Με την τόσο γρήγορη διαδοχή καταστάσεων δεν έχω συνολική εικόνα και αναγκάζομαι και κάνω αναπάντητες τις ώρα αλλαγής ώστε στο τέλος να βγάλω μία άκρη που κι αυτή αμφίβολη διότι δεν έχω σημειώσεις ή συσχετισμούς με σφυγμούς ...

άστα ...
εσύ έχεις τέτοιο Garmin ?
νομίζω και μόνον με την αποφυγή εκνευρισμού για 6 εβδομάδες προπονήσεων τα έβγαλε τα λεφτά του ..

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων Dejan για τις απαντήσεις και το χρόνο σου.

Τελικά ξέρεις τι βλέπω ? Ο Έλληνας είναι για το μαζικό. Το εξειδικευμένο αγγίζει τον Αιγυπτιακό ιερογλυφισμό.
Έψαξα πολύ στο internet και στα Ελληνικά κυκλοφορούν μπούρδες ενώ στα αγγλικά βρίσκεις τα πάντα αρκεί όμως να κατέχεις την ορολογία στα αγγλικά
Η γαζέλα είναι απλησίαστη ακόμη αφού το 100άρι της μάλλον είναι στα πανελλήνια ..


ΥΓ-1: Τελικά μήπως ήμουν καταδικασμένος μετά από το αγωνιστικό 100άρι ό,τι και αν έκανα ? ...
ΥΓ-2: συμφωνείς με το παρακάτω έγγραφο ? ή είναι εντελώς θεωρητικό χωρίς εργαστηριακή βάση ? (αναγωγές από κάποιες παρατηρήσεις πχ)



το βρήκα σε αυτό το site : http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php?topic=649.0



"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 18 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000