Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μεσήλικες με spikes ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 18

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2013 :  02:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλό Δεκαπενταύγουστο,

με ένα απογοητευτικό 60άρι στα 9"04 συνεχίζουμε (όσοι) στις ταχύτητες.
Ο Daniel με την formula είναι όντως κορυφή αφού ταίριαξαν όλα όσα μου έδινε : και το κατώφλι και το I-pace και το long run που είχα ..
Αλλά για τις ταχύτητες τελικά ο αντίστοιχος του Daniel είναι ο Charlie Francis με το βιβλίο του The Charlie Francis Training System παρά το πιο ηλίθιο εξώφυλλο που έχω δει (αμερικλανιά) εντούτοις είναι το Α και το Ω για προπονήσεις ταχύτητας. Το έχω μέσα στο zip που δημοσιεύω παρακάτω με την συλλογή που υποσχέθηκα να ανεβάσω.

http://www.sendspace.com/file/bmlpcd

Τα περιεχόμενα :

8942497-Διατατικές-ασκήσεις.pdf
8942520-Τρέξιμο-Όλα-για-την-αντοχή.pdf
8942522-Τρέξιμο-Το-Γαλακτικό-Οξύ-δεν-είναι-εχθρός-αλλά-καύσιμο.pdf
14786321-Αθλητική-Ψυχολογία-καθορισμός-στόχων.pdf
14786643-Η-επίδραση-του-φύλου-και-της-ηλικίας-στην-μυική-κόπωση.pdf
16785667-Bob-Anderson-Stretching.pdf
19414106-Fitness-and-Health-Stretching-Anatomy.pdf
19859225-Ergophys2.pdf
28677788-Speed-Workouts.pdf
30756056-SchoolYoga-Institute-Yoga-Teacher-Training-Manual.pdf
33491241-simeioseis-glycogono.pdf
35431435-Χρησιμότητα-και-ιδιαιτερότητες-της-βιοχημικής-αξιολόγησης-αθλητών-Πετρίδου.ppt
40598279-αεροβιωση.pdf
44854044-Complete-Speed-Training-Report.pdf
49305827-Pace-The-12-Minute-Fitness-Revolution-Mantesh.pdf
49671512-Turbulence-Training-Bodyweight-Workout-Routine.pdf
55548866-Speed-Program-Design.pdf
55550200-100-Meter-Interview.pdf
58514428-Sprint-Interval-Training-1.pdf
61214754-turbulence-training-interval-report.pdf
63745521-No-Bull-Speed-Manual.pdf
64993560-The-Charlie-Francis-Training-System.pdf
64994955-Sports-Bio-Mechanics-Reducing-Injury-and-Improving-Performance.pdf
65121595-Christian-Thibaudeau-Black-Book-of-Training-Secrets.pdf
65123323-Plyometric-Training-Achieving-Explosive-Power-in-Sports.pdf
65187123-Brain-and-Body-in-Sport-and-Exercise.pdf
68893541-The-Complete-Guide-to-Joseph-H-Pilates-Techniques-of-Physical-Conditioning.pdf
78422246-7s-sprint.pdf
79235608-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ.pdf
80567006-Interval-Training-Workouts-HQ-Complete1.pdf
86606177-Sprint-Power-Point.pdf
91311652-Jamaican-Sprint-Secrets.pdf
93050763-Ποιο-πρόγραμμα-γυμναστικής-ταιριάζει-στη-δική-σας-ηλικία.pdf
99157313-ΕΡΓΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ1.pdf
114228183-Προγραμμα-Προπόνησης-για-αρχάριους.pdf
116971579-Roger-Brignell-The-Pilates-Handbook.pdf
120039877-ΤΟ-ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙ-ΤΟΥ-ΤΡΙΑΘΛΗΤΗ.pdf
130194204-4-Γαλακτικό.pdf
133771727-DROMOI-PILIANIDIS-453-454.pdf
146562052-Warm-Up-Routines.pdf
152253043-Carb-Counter-Greek.pdf
Daniels Formula HIIT Κεφάλαια3-5-6-7-8.pdf
Daniels' running formula, 1st ed..pdf
Daniels' running formula, 2nd ed..pdf
Endurance Training 07.pdf
hape205 Two Different Methods of Interval Training.pdf
Interval Training v Continuous Training_5gS.pdf
The_Truth_About_Six_Pack_Abs.pdf
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΠΑΙΔ ΕΦΗΒ 2010-11.pdf
Δρόμοι μικρών αποστάσεων.doc
Θλάσεις μυών.pdf
Μέθοδοι προπόνησης αντοχής και ταχύτητας.pdf


Καλές αναγνώσεις και καλά σπρίντ !

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2013 :  16:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέχασα να βάλω και μερικά δυνατά βιβλία για ποδηλασία που είχα ανεβάσει για έναν φίλο :

http://www.sendspace.com/file/bgws7l

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Don_-_Canelli
Forum-Runner

Greece


59 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2013 :  18:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Don_-_Canelli Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Καλό Δεκαπενταύγουστο,

με ένα απογοητευτικό 60άρι στα 9"04 συνεχίζουμε (όσοι) στις ταχύτητες.
Ο Daniel με την formula είναι όντως κορυφή αφού ταίριαξαν όλα όσα μου έδινε : και το κατώφλι και το I-pace και το long run που είχα ..
Αλλά για τις ταχύτητες τελικά ο αντίστοιχος του Daniel είναι ο Charlie Francis με το βιβλίο του The Charlie Francis Training System παρά το πιο ηλίθιο εξώφυλλο που έχω δει (αμερικλανιά) εντούτοις είναι το Α και το Ω για προπονήσεις ταχύτητας. Το έχω μέσα στο zip που δημοσιεύω παρακάτω με την συλλογή που υποσχέθηκα να ανεβάσω.

http://www.sendspace.com/file/bmlpcd


    !!!νάσαι καλά oldspikes, και σε ευχαριστούμε για την προσφορά σου,οι περισσότεροι αλκχημιστές είμαστε "κρυψήνοες" και μοχθηροί και δεν φανερώνουμε τίποτα...... θα τα πάρουμε όλα στον τάφο μας, cool thanks!!!
    ___________ερωτήσεις___________

    -----το λίνκ αυτό είναι του sendspace?????????
    ----- μόλις βάλουμε τον οχταψήφιο κωδικό θα μας βγάλει τον τίτλο του PDF ελεύθερα τσάμπα, σίγουρα ??????????
    ------ πρέπει να έχουμε κάνει subscribe στο sendspace για να γίνει η δουλειά και να μας βγάλει τους τίτλους.
    -------- Είναι free το Download ,ή θα μας ζητάει fee (add to basket)
    -------- Αυτά που δεν έχουν οχταψήφιο κωδικό πώς θα τα βρούμε
    + Cheers +


Traps and Enemies all around, so! you have to Take_Care_of_"Enemy_Lines"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2013 :  19:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Don_-_Canelli

quote:
Καλό Δεκαπενταύγουστο,

με ένα απογοητευτικό 60άρι στα 9"04 συνεχίζουμε (όσοι) στις ταχύτητες.
Ο Daniel με την formula είναι όντως κορυφή αφού ταίριαξαν όλα όσα μου έδινε : και το κατώφλι και το I-pace και το long run που είχα ..
Αλλά για τις ταχύτητες τελικά ο αντίστοιχος του Daniel είναι ο Charlie Francis με το βιβλίο του The Charlie Francis Training System παρά το πιο ηλίθιο εξώφυλλο που έχω δει (αμερικλανιά) εντούτοις είναι το Α και το Ω για προπονήσεις ταχύτητας. Το έχω μέσα στο zip που δημοσιεύω παρακάτω με την συλλογή που υποσχέθηκα να ανεβάσω.

http://www.sendspace.com/file/bmlpcd


    !!!νάσαι καλά oldspikes, και σε ευχαριστούμε για την προσφορά σου,οι περισσότεροι αλκχημιστές είμαστε "κρυψήνοες" και μοχθηροί και δεν φανερώνουμε τίποτα...... θα τα πάρουμε όλα στον τάφο μας, cool thanks!!!
    ___________ερωτήσεις___________

    -----το λίνκ αυτό είναι του sendspace?????????
    ----- μόλις βάλουμε τον οχταψήφιο κωδικό θα μας βγάλει τον τίτλο του PDF ελεύθερα τσάμπα, σίγουρα ??????????
    ------ πρέπει να έχουμε κάνει subscribe στο sendspace για να γίνει η δουλειά και να μας βγάλει τους τίτλους.
    -------- Είναι free το Download ,ή θα μας ζητάει fee (add to basket)
    -------- Αυτά που δεν έχουν οχταψήφιο κωδικό πώς θα τα βρούμε
    + Cheers +


Traps and Enemies all around, so! you have to Take_Care_of_"Enemy_Lines"



Όχι βρε συ !! Πως έμπλεξες έτσι ?
Ξερεις πόσοι το κατέβασαν ήδη ?
Μη κάνεις τίποτε παρά μόνον δύο κλικ !! Για το θεό !

Τα περισσότερα κουμπιά που βλέπεις στην οθόνη είναι για να σε πάνε σε διαφημίσεις ! Και αυτοί ζούνε από διαφημίσεις. Το σωστό κουμπί είναι αυτό που δείχνω παρακάτω με τεράστιο βέλος κίτρινο !
Αχ ! Λίγο πειραματισμός ...

Λοιπόν το πρώτο κλικ το κάνεις πάνω στο link που έδωσα
http://www.sendspace.com/file/bmlpcd
και στην οθόνη που θα εμφανιστεί θα πατήσεις εκεί που δειχνει το κίτρινο βέλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



το δεύτερο κλικ θα το κάνεις στο ok στην οθονίτσα που θα εμφανιστεί αμέσως μετά όπως δείχνω αμέσως παρακάτω !!!!!!




ενημέρωσέ με ότι τα κατάφερες διότι ανέβασα πίεση ευτυxώς σε λίγο πάω να κάνω ένα γρήγορο 2.400 μπας και βελτιώθηκε η VO2max


Θέλω να πιστεύω ότι δεν κατάλαβες πως όλα τα παραπάνω είναι ξέχωρα το ένα από το άλλο !! Είναι όλα μέσα σε ένα αρχείο !! Όταν το κατεβάσεις θα το ξεζιπάρεις (αποσυμπιέσης) και τότε θα τα βρεις όλα ξέχωρα έτοιμα για ανάγνωση !!

χθες και σήμερα 5k διαλειμματικές / intervals
22 Χ 100 σε 23" ώς 27" εναλλάξ με 22 Χ 130 σε περίπου 50"

Δεν ξέρω αν παρατήρησε κανείς ότι με τις διαλλειματικές / intervals τα κιλά πέφτουν σαν στούκας. Ο ιδρώτας με τα κιλά. Καμιά σχέση το 5k με σταθερό tempo.

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε

Edited by - oldspikes on 13/08/2013 22:01:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Don_-_Canelli
Forum-Runner

Greece


59 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/08/2013 :  20:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Don_-_Canelli Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωπ άργησα Sorry .....έλειπα..... ΣΕ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΚΟΠΟ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ___
Το ΞΕΖΙΠΑΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΟΚ (όλη μέρα compressed αρχεία κάνω )
ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΓΑ διότι .... ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ θελω να τα κάνω πάσα kαταλαβαίνεις πουλάω μούρη αλλού
Sorry σ' έβαλα σε μπελάδες


    και μιας και βλέπω και μιλάς για διαλειμματικές οι δλμτς σημαίνουν σφυγμούς, δηλαδή 90 με 80 ντα ΣΦΓΜ
    στους 60 και 70ντα σφγμ η προπόνησι είναι ΕΠΑΝΑΛΛΗΠΤΙΚΉ, γιατί είναι κοντά η ηρεμία
    αυτή είναι η διαφορά της διαλειμματικής απο την επαναλληπτική, ΕΠΙΣΗς ΌΤΙ ΕΙΝΑΙ κατω απο 1 λεπτό είναι γλυκολυτικό 150μ 100μ και δεν προσφέρεται για διαλειμματική --είναι ασύμβατο με τον ορίζοντα βελτίωσης---αλλά όχι άχρηστο ή ανενεργό απλά είναι αρλούμπα, στην δλμτκ μόνο οξειδωτικές προσπάθειες είναι συμβατές 1λεπτό, 2 λεπτά, επαναλήψεις, απο 3 και 4 λεπτά τον λογο έχουν οι επαναληπτικές 800μ 1000μ θέλουν πλήρη ηρεμία 70 σφιγμών για να είναι αποτελεσματικά, αλλιώς κάνεις τα πειράματα της NASA για άλλο πλανήτη. Επίσης στην προπονητική δεοντολογία οι επαναλήψεις είναι πάνω απο 5, 10 δέκα ΠΧ, 'οτι είναι 2 και 3 επαναλήψεις δεν θεωρείται διαλειμματική ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΗ ΔΡΟΜΙΚΉ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΤΑΚΕΡΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΣΕ 3 ΜΕΡΗ ΜΕ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ, διαλειμματική σημαίνει καματογόνες ουσίες, πολεμάω το πυροσταφιλικό πολεμάω το γαλακτικό, (πολεμάω το υπερχυλίζον σπέρμα) εμένα μου τρέχει απ' τα αφτιά __(sorry)___________________buy buy


Traps and Enemies all around, so! you have to Take_Care_of_"Enemy_Lines"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/08/2013 :  22:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Don_-_Canelli

Ωπ άργησα Sorry .....έλειπα..... ΣΕ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΚΟΠΟ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ___
Το ΞΕΖΙΠΑΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΟΚ (όλη μέρα compressed αρχεία κάνω )
ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΓΑ διότι .... ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ θελω να τα κάνω πάσα kαταλαβαίνεις πουλάω μούρη αλλού
Sorry σ' έβαλα σε μπελάδες


    και μιας και βλέπω και μιλάς για διαλειμματικές οι δλμτς σημαίνουν σφυγμούς, δηλαδή 90 με 80 ντα ΣΦΓΜ
    στους 60 και 70ντα σφγμ η προπόνησι είναι ΕΠΑΝΑΛΛΗΠΤΙΚΉ, γιατί είναι κοντά η ηρεμία
    αυτή είναι η διαφορά της διαλειμματικής απο την επαναλληπτική, ΕΠΙΣΗς ΌΤΙ ΕΙΝΑΙ κατω απο 1 λεπτό είναι γλυκολυτικό 150μ 100μ και δεν προσφέρεται για διαλειμματική --είναι ασύμβατο με τον ορίζοντα βελτίωσης---αλλά όχι άχρηστο ή ανενεργό απλά είναι αρλούμπα, στην δλμτκ μόνο οξειδωτικές προσπάθειες είναι συμβατές 1λεπτό, 2 λεπτά, επαναλήψεις, απο 3 και 4 λεπτά τον λογο έχουν οι επαναληπτικές 800μ 1000μ θέλουν πλήρη ηρεμία 70 σφιγμών για να είναι αποτελεσματικά, αλλιώς κάνεις τα πειράματα της NASA για άλλο πλανήτη. Επίσης στην προπονητική δεοντολογία οι επαναλήψεις είναι πάνω απο 5, 10 δέκα ΠΧ, 'οτι είναι 2 και 3 επαναλήψεις δεν θεωρείται διαλειμματική ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΗ ΔΡΟΜΙΚΉ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΤΑΚΕΡΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΣΕ 3 ΜΕΡΗ ΜΕ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ, διαλειμματική σημαίνει καματογόνες ουσίες, πολεμάω το πυροσταφιλικό πολεμάω το γαλακτικό, (πολεμάω το υπερχυλίζον σπέρμα) εμένα μου τρέχει απ' τα αφτιά __(sorry)___________________buy buy


Traps and Enemies all around, so! you have to Take_Care_of_"Enemy_Lines"



lol νομίζω πως πρέπει να γράψεις κάτι σαν τις 50 αποχρώσεις του γκρι φίλε - σίγουρη επιτυχία θα έχεις Ζεράρ Ντε Βιλιέ

Καλές πάσες !!

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2013 :  14:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να "μαγειρέψεις" το χρόνο στο 1000άρι άντε να το δεχτώ (με πχ μια μικρή επιταχυνσούλα στο τέλος) μα και πάλι στα δευτερόλεπτα δεν ξέρω .. αλλά ρε γμτ στα 30 μέτρα σπριντ από τα 6 προπονητικά τα 3 συνεχόμενα (από το 2ο έως το 4ο) να σου προκύψουν ακριβώς 4" 18 ε, κάτι συμβαίνει να πάρει η ευχή ...

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Don_-_Canelli
Forum-Runner

Greece


59 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2013 :  19:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Don_-_Canelli Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
    Γεια σου κύριε Δωρητή της Βιβλιοθήκης, εδώ ''Μάλκο Λίνγκε'' απο Gerard de Villiers , όπως είπες
    ******απο τη βιβλιοθήκη σου έχω πέσει στο PDF του Daniels Formula το 7-8 , και κάνω επιμόρφωση, (ξέρεις αμα είσαι ξερόλας όπως εγώ αναγιγνώσκοντας αναιρείς πολλές απόψεις ) ίσως χρειαστεί μια 10 ετία για να διαβαστούν πολλά απο αυτά τα βιβλία εις βάθος ( και να αφομοιωθούν στο σκληρό δίσκο του μεσεγκεφάλου μου


Traps and Enemies all around, so! you have to Take_Care_of_"Enemy_Lines"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2013 :  22:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Don_-_Canelli

    Γεια σου κύριε Δωρητή της Βιβλιοθήκης, εδώ ''Μάλκο Λίνγκε'' απο Gerard de Villiers , όπως είπες
    ******απο τη βιβλιοθήκη σου έχω πέσει στο PDF του Daniels Formula το 7-8 , και κάνω επιμόρφωση, (ξέρεις αμα είσαι ξερόλας όπως εγώ αναγιγνώσκοντας αναιρείς πολλές απόψεις ) ίσως χρειαστεί μια 10 ετία για να διαβαστούν πολλά απο αυτά τα βιβλία εις βάθος ( και να αφομοιωθούν στο σκληρό δίσκο του μεσεγκεφάλου μου


Traps and Enemies all around, so! you have to Take_Care_of_"Enemy_Lines"



Σε τιμά η δήλωση αυτή.
είχα σκεφτεί να σου προτείνω ακριβώς αυτό που διαβάζεις για να καταλάβεις ότι οι διαλλειματικές / intervals δεν είναι κάτι μονοσήμαντο αλλά νοιώθω κουρασμένος με τόσα εκατομμύρια δογματικούς συμπατριώτες στον αυτόματο πιλότο.
Ευτυχώς βγήκες από τον αυτόματο με δική σου πρωτοβουλία για να ενημερωθείς από την πηγή. Αν μάλιστα το δεις το θέμα και από την οπτική των sprint μέσα από το βιβλίο που επίσης έβαλα του Charlie Francis θα δεις ότι τα πράγματα διαφοροποιούνται παρασάγγας.
Με αυτά τα δύο βιβλία φτιάχνεις πρόγραμμα για κάθε περίπτωση εκτός από άσχημες καταστάσεις (καρδιοπάθειες, εγχειρισμένους κλπ) όπου εκεί θα διαβάσεις έγκυρα το αεροβίωση.pdf του Κούπερ που επίσης έβαλα.
U C ? piece of cake !

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2013 :  14:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σετ1 = 100+100+100
σετ2 = 100+150+100+100
σετ3 = 100+100+150+150
σετ4 = 100+150+100+100
σετ5 = 100+100+100

χθες όλα tempo στο 77% με τα + να είναι 50 μέτρα περπάτημα ανάμεσα αν και προς το τέλος τα τσίμπησα σε 100 μέτρα για να μην καταλήξω
Ανάμεσα στα σετ περπάτημα 100 μέτρα.
σφυγμοί τέλους : 208
σφυγμοί μετά 5': 112

DeJan δεν ξέρω αν μπαίνεις ή αν διαβάζεις ακόμη εδώ μέσα αλλά αν δεν έχεις διαβάσει το Charlie Francis training χάνεις τον αφρό.
Τον ακολουθώ με κλειστά μάτια, είναι θεός (στην προπονητική των sprint)
Με ότι αντοχιτζίδικη παπαριά ασχολιόμουν μέχρι τώρα, μου την κατήργησε διότι μου αποεκπαιδεύει το νευρικό σύστημα, και όχι μόνο, για τις ταχύτητες.
Σε βάθος 12 εβδομάδων ξεκινάει από συνολικά 2.200 μέτρα την εβδομάδα και το πιο βαρύ και εκτεταμένο πρόγραμμα είναι 3.300 μέτρα σε όλη την εβδομάδα (κατανεμημένα ανάλογα).
Έχω πλέον 33 κατοστάρια την εβδομάδα να εκτελέσω με απόλυτη προσήλωση στη υποδεικνυόμενη λεπτομέρεια..
Που είσαι ρε DeJan γμτ ??????????


Είχες απόλυτο πέρα για πέρα δίκιο για την προθέρμανση. Κάθε μα κάθε συμμετέχων μυς (ακόμη και του πάνω σώματος) πρέπει να φτάσει σε καλές θερμοκρασίες αλλιώς θα σε πουλήσει στο allout σε ανύποπτη στιγμή. Δόξα τω θεό έχω ξεχάσει πια τι θα πει τράβηγμα και θλάση αλλά τελικά τα 11".50 δεν τα πιάνεις μόνο με αυτό. Αρχίζω και δουλεύω τις λεπτομέρειες και ευτυχώς το βιβλίο τις δίνει καλύτερα κι από το αν είχα προπονητή (εκτός κι αν τον είχα αποκλειστικό) αλλιώς θα ήμουν χαμένος στους πειραματισμούς και τα πισωγυρίσματα.
15 έως 20 εκατοστά του second μπορώ να κερδίσω βελτιώνοντας την εκκίνηση και 2 έως 2,5 δευτερόλεπτα από την εξάσκηση speed endurance.

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2013 :  18:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι αρχίζει και τρέχει μου φαίνεται ...
Όταν ξεκίνησα να γράφω εδώ στις 5/6/2013 ήμουν 82 κιλά ενώ χθες μετά την προπόνηση έγραψε 72 τα οποία είχα να τα δω στη ζυγαριά κανά δυο δεκαετίες ..

Πιο ελαφρύς πιο γρήγορος ? Ξεκουνήθηκα από τα αρχικά μου σπριντ επιτέλους χθες (πολλά μαζί ήρθανε)

30m σε 4"73 και
60m σε 8"78

και σύμφωνα με την πρόβλεψη (του συνδιασμού 30 και 60)http://www.brianmac.co.uk/flying30.htm
στα 100m θα χτυπούσα ένα 13"13

δεν αντέχω να βλέπω το 13" - πόσο κακό είναι αυτό άραγες ? ...

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2013 :  23:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό φίλε μου Gargadua είναι για σένα :

πεθαμένος σήμερα από τα χθεσινά sprint υποτίθεται την αράζω αλλά τρομοκρατούμαι όταν δεν πάω για τρέξιμο έστω και χαλαρό - έτσι σήμαρα ανακάλυψα ότι αφού κανονικά πρέπει να ξεκουραστώ έχω δικαίωμα να τρέξω ένα απολαυστικό χαλαρό 8k χωρίς σκέψεις για χρόνους πόσο ο γύρος πόσο τα 60 πόσο τα 100 κλπ
Ήταν καταπληκτικό. Αυτό είναι δώρο !
Και κοίτα τώρα :
ενώ παραπροχθές είχα στα tempo των 100 μέτρων αυξομείωση από
σφυγμοί τέλους : 208
σφυγμοί μετά 5': 112

σήμερα στα 8k τέλειωσα με 132 σφυγμούς και σε 5 λεπτά στους 108 σφυγμούς !!

Δύσκολα θα ξεπλύνω τις παλιές αντοχιτζίδικες αμαρτίες μου οι οποίες είναι ακόμα αποθηκευμένες (μετά από 18 χρόνια αντοχές) στο νευρικό μου σύστημα..
Κι έχω μόλις 23 προπονήσεις sprint μέχρι στιγμής ...
Θέλω δυο χρόνια πάω στοίχημα.

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2013 :  15:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρήκα την "πηγή" για τα ρεκόρ των βετεράνων κι έτσι τέρμα οι υποθέσεις :

http://gvaa.eu/wb/pages/gr/statistika/ellinika-rekor.php?lang=GR





Δυο παρατηρήσεις κι αυτό για τις γυναίκες :
Η Βούλα η Πατουλίδου 11.32 στα 35 της ..
Κι αυτή η Σιακουλή Μαρία ? Στα 65 της συγχωρέθηκε η γιαγιά μου κι αυτή πήγε και χτύπησε ένα 17.29 ..

Τελικά στο αντρών 100μ κατηγορία 45-50 δεν "παίζει" αλλά θα είναι πανελλήνιο τα 11".5 αφού εδώ στον πίνακα φαίνεται πως είναι τα 11".8 .... μέχρι στιγμής.
Αλλά ξέρεις κάτι Τζόνυ ? Ακριβώς αυτό το ρεκόρ με κρατάει ζωντανό και πετάω κάθε μέρα.

Καλό Χειμώνααα !!

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2013 :  23:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


πολύ χαίρομαι που υπήρξε τέτοια ανταπόκριση και κατέβασαν την συλλογή 43 άτομα. Ελπίζω να φανούν και χρήσιμα.

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2013 :  12:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν ξεκίνησα αυτό το στυλ με τις γρήγορες/κοφτές διαλλειματικές / intervals δεν μπορούσα να φανταστώ αυτό που βλέπω τις τελευταίες δύο τρεις προπονήσεις. Πόσο καιρό έχει ? Από 4/8/2013 τις ξεκίνησα και είναι ολοζώντανο ότι με "ρίχνανε" τα 28" στα 100μ (4:40 min/km) επί 20 φορές με 50" διάλλειμα χαλαρό τρέξιμο ανάμεσα ..
Τώρα σχεδόν χωρίς να το καταλάβω έχω φτάσει να ξανακοιτάω ξανά και ξανά το χρονόμετρο στα 21" στα 100μ (3:30 min/km) διότι δεν μπορώ να εξηγήσω το ότι δεν με ζορίζει καθόλου Χ 20 με το ίδιο διάλλειμα 50" χαλαρό τρέξιμο (και φοβάμαι μήπως πρόκειται περί λάθους) ..
Στα 69 κιλά χθες. Από 86. Έχω λειώσει. Κι ακόμα με τις ταχύτητες είμαι στην αρχή .. στη ζώνη "ασφαλείας" των 12 δευτερολέπτων ακατέβατα δεν έχω μπει ακόμα ...




__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 18 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000