Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Έκλεισε η ΕΡΤ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 46

nkouk
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 11/06/2013 :  18:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από σήμερα το βράδυ θα σταματήσει η λειτουργία της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης επειδή όπως την έκαναν όλα αυτά τα χρόνια η πολιτικοί μας έπεσε μεγάλο φαγοπότι στις τάξεις της και τώρα δεν μπορούν να τους πληρώσουν όλους αυτούς που τρώνε ακόμα οπότε κλείνουν το μαγαζί τους για να το λειτουργήσουν σε 3 μήνες αξιοκρατικά αυτή την φορά

κρίμα γιατί μόνο στην ΕΡΤ έβλεπες κάτι της προκοπής

οι εργαζόμενοι στο ραδιομέγαρο λένε ότι δεν πρόκειται να κατεβάσουν τους διακόπτες...

σίγουρα τέλος εποχής μετά από 45-50 χρόνια λειτουργίας αν δεν κάνω λάθος

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  18:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
1) to 20αρι στην ΔΕΗ τι θα γίνει? Γιατί τότε 4.000.000 νοικοκυριά μόλις πήραν αύξηση 20€/μήνα...
2) έχουμε αποκτήσει + 700.000 άνεργους τα τελευταία χρόνια στον ιδιωτικό τομέα. Άνεργοι που κάποτε έπαιρναν 700-800€, και χάναν μηνιάτικα όσο ήταν "μεταξύ" εργασιών, ή τους τα φάγανε. +3000 κηφήνες καλοπληρωμένοι, δεν θα πάθουν τίποτα. Ειδικά όσο τρέφονταν μέσω των άλλων.
3) Το πάρτυ στην ΕΡΤ δεν ήταν μόνο , απλώς, οι μισθοί και οι εισφορές μας. Δεν ήταν απλά ένας δημοσιος οργανισμός όπου πληρώνονταν 2000άνθρωποι ενώ περίσσευαν (εδώ βασικά ίσως δεν περίσσευαν κιόλας). Ήταν πολύ μεγαλύτερο. Βλέπε δικαιώματα που πλήρωναν για ποδοσφαιρικούς αγώνες, 10πλάσια σε σχέση με τον ανταγωνισμό έξω, κτλ. Ήταν πολύ πολύ μεγαλύτερο το απόστημα.

Αυτές οι πρώτες σκέψεις μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georgios1990
Newbie Forum Runner

Greece


31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  19:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φιλος μου ιδια ηλικια με μενα 23 χρονων δηλαδη πηγε σε ενα ιεκ δημοσιογραφιας για εναν χρονο και τον βαλανε στην ερτ.1800ε μισθος και οταν τον στελνανε αποστολη σε αγωνα ως βοηθος φαι καλο ξενοδοχειο μεχρι και εμφανισεις αγοραζε και τις χρεωνε στην ερτ

Δεν είμαι Αθηναίος, ούτε Έλληνας πολίτης, αλλά πολίτης του κόσμου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  19:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι 20€/μήνα εκτός και αν έχεις 5 σπίτια . 50,88€ το χρόνο πληρώνουμε για ΕΡΤ δηλαδή 4€/μήνα. Νομίζω ότι είπαν ότι δεν θα πληρώσουμε για όσο καιρό δεν θα λειτουργεί.
2680 εργαζόμενοι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  19:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα φίλη μου, 21 χρονών, λίγο ΠΡΙΝ τελειώσει το πανεπιστήμιο, μπήκε στα ΕΛΤΑ και εξασφαλίστηκε για μια ζωή. Βέβαια είχε δεσμούς αίματος με την υψηλή ιεραρχία των συνδικαλιστών.
Επίσης προ 3ετίας περίπου (εποχές μνημονίου...), εντελώς τυχαίο είμαι βέβαιος αφού σίγουρα θα ακολουθήθηκε ο σωστός/αξιοκρατικός τρόπος... μπήκε και ο νυν-σύζυγος.

Οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί, δίνουν ΑΣΕΠ, διαγωνισμούς, μετράνε μόρια, προϋπηρεσίες κτλ. Δεν ρωτάγανε πρώτα<?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stypag
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  19:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
επιτελους θα βαλω το σταρ στο 1.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  19:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οι γενικεύσεις και οι αφορισμοί ως μέσο επιχειρηματολόγησης υπέρ μιας άποψης που δείχνει κακεντρέχεια οδηγούν αυτομάτως τη συζήτηση σε επίπεδο συζήτησης καφενείου μεταξύ αγράμματων συνταξιούχων που βλαστημάνε την κακή κενωνία.
συζητάμε ότι μείνανε 3000 άτομα άνεργοι και υπάρχει κόσμος που με αυτό χαίρεται. συζητάμε ότι 3000άτομα θα βρεθούν από τη μια στιγμή στην άλλη στον εργασιακό μεσαίωνα και μια από τις απόψεις που ακούγεται είναι ότι είναι όλοι κηφήνες (!) οπότε "καλά να πάθουν, τα λαμόγια, εδω μεινανε άνεργοι των 800ευρώ".
αναρωτιέμαι εσείς που έχετε τόσο μίσος για τον δίπλα σας, πόσο έχετε δουλέψει; και σε τι δουλειές; γιατί τόσος φθόνος;

και μη μου πείτε για το μεροκαματιάρη αδερφό/ξαδερφο/πατερα σας που δουλευε στις οικοδομές για να αγοράσει γάλα για το παιδί του, όταν οι υπάλληλοι της ΕΡΤ τα οικονομήσανε. θα ήθελα να ακούσω σοβαρά επιχειρήματα αν γίνεται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georgios1990
Newbie Forum Runner

Greece


31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  19:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@AYTOXEIΡΑΣ καταρχας εισαι σιγουρα δημοσιος υπαλληλος...και ναι οταν εγω με πτυχιο παιρνω 776 ε και το στουρναρι ο γειτονας μου που ειναι φυλακας στην ερτ στην αγια παρασκευη παιρνει μια 40000 χιλιαδες τον χρονο ε τοτε ναι αδιαφορω αν θα τον απολυσει..ο ιδιωτης εμενα με προσελαβε γιατι ημουν καλυτερος απο μια λιστα υποψηφιων..στο δημοσιο δεν χρειαζοταν πτυχιο απλως καλο γλειψιμο...καθε μερα απολυονται χιλια ατομα επισημα στοιχεια αλλα στην ερτ χεστηκανε..ΛΥΡΙΤΖΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ 300000Ε Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ΕΡΤ 50000 ΣΤΟΝ ΣΚΑΙ ..ΤΣΑΠΑΝΙΔΟΥ..ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΤΛ ΚΤΛ..

Δεν είμαι Αθηναίος, ούτε Έλληνας πολίτης, αλλά πολίτης του κόσμου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  19:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by georgios1990

@AYTOXEIΡΑΣ καταρχας εισαι σιγουρα δημοσιος υπαλληλος...


βουλωμένο γράμμα διαβάζεις...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  19:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά λες για γενικεύσεις και αφορισμούς, ενώ εσύ κάνεις την μεγαλύτερη γενικευση και αφορισμό και και και. Τι να σου απαντήσω επί τούτου?

Μάθε να μην κάνεις λογικά άλματα και αφορισμούς, αφού δεν σου αρέσουν εσένα πρώτο, και εδώ είμαστε να συζητήσουμε.

Ποιος είπε ότι χαρήκαμε? Που το συμπέρανες? Το "Χάρηκα" με το "μου είναι αδιάφορο ή δεν σκίζω τα ρούχα μου ή δεν βρίσκω κάτι το συνταρακτικό όταν συμβαίνει σε πολύ χειρότερο βαθμό ήδη εδώ και πολλά χρόνια" = πολύυυυ διαφορετικό.

Εργασιακός μεσαίωνας? Δική σου λέξη επίσης. Λέγεται αγορά εργασίας με αξιοκρατία, όπως το κάνουμε όλοι μας ή σχεδόν όλοι μας. Όχι με τηλέφωνο ή από το παράθυρο. Αν για εσένα εργασιακός μεσαίωνας είναι οτιδήποτε δεν σημαίνει πρόσληψη από το παράθυρο, θέλουμε μεγάλη κουβέντα.

Μίσος κανένα επίσης. Οι γονείς μου και οι 2 είναι Δ.Υ. Ήταν σωστότερα, δεν έχει σημασία. Το γεγονός ότι δεν θέλω να πληρώνω στρατούς ανθρώπων που δεν χρειάζονται, κοστίζουν ακριβότερα, και το κυριότερο δεν μπορώ να αρνηθώ την χρέωση, είναι μεγαλύτερη χούντα από οτιδήποτε κατηγορείτε ως τώρα. Αν εμένα η φωτογραφία μου είναι ακριβή ή δεν σου αρέσει, δεν θα στείλω μπουγιουρντί από την εφορία να με πληρώσεις βρέξει χιονίσει. Ούτε θα στα πάρω μέσω τέλος επιτηδεύματος. Αν το φροντιστήριο που δουλεύω κανονικά, δεν σου αρέσει, δεν θα έρθεις.

Τέλος γιατί να μην πούμε για τον μεροκαματιάρη αδερφό/ξάδερφο/πατέρα. Ποιος πληρώνει ποιους? Βρέξει χιονίσει, χωρίς δυνατότητα άρνησης ή εναλλακτικής λύσης. Για ποιον να πούμε, για τον άνθρωπο του 15.000€/χρόνο εισόδημα>? Και τι θα αλλάξει, το λάθος θα γίνει λιγότερο λάθος? Είναι λιγότερο λάθος το 1€ από το 10000€? Είτε είναι κάτι λάθος είτε δεν είναι. Δεν αλλάζει το "πρόσημο".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  19:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για το πόσο είναι οι εισφορές αν είναι 4€/μηνα να το τσεκάρω, αν κάνω λάθος ζητάω συγγνώμη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  19:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

Δεν είναι 20€/μήνα εκτός και αν έχεις 5 σπίτια . 50,88€ το χρόνο πληρώνουμε για ΕΡΤ δηλαδή 4€/μήνα. Νομίζω ότι είπαν ότι δεν θα πληρώσουμε για όσο καιρό δεν θα λειτουργεί.
2680 εργαζόμενοι



Έχει περίπου δίκιο. Ένας λογαριασμός 7ετίας που είδα, για σπίτι 83τμ2 (μάλλον κάτω του μέσου όρου), είχε 14€ ΕΡΤ στο δίμηνο. Άρα ~85€/χρόνο.

Αν έχεις 2 σπίτια (πχ εξοχικό στο χωριό?)
Τεσπα το νόημα είναι το ίδιο. Και αυτό να μην ήταν, θα ήταν στο ΦΠΑ. Η λογική δεν αλλάζει. Μέσω φόρων εξάλλου τσοντάρουμε αρκετά παραπάνω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georgios1990
Newbie Forum Runner

Greece


31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  19:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
12ε

Δεν είμαι Αθηναίος, ούτε Έλληνας πολίτης, αλλά πολίτης του κόσμου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  19:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Καλά λες για γενικεύσεις και αφορισμούς, ενώ εσύ κάνεις την μεγαλύτερη γενικευση και αφορισμό και και και. Τι να σου απαντήσω επί τούτου?

Μάθε να μην κάνεις λογικά άλματα και αφορισμούς, αφού δεν σου αρέσουν εσένα πρώτο, και εδώ είμαστε να συζητήσουμε.

Ποιος είπε ότι χαρήκαμε? Που το συμπέρανες? Το "Χάρηκα" με το "μου είναι αδιάφορο ή δεν σκίζω τα ρούχα μου ή δεν βρίσκω κάτι το συνταρακτικό όταν συμβαίνει σε πολύ χειρότερο βαθμό ήδη εδώ και πολλά χρόνια" = πολύυυυ διαφορετικό.

Εργασιακός μεσαίωνας? Δική σου λέξη επίσης. Λέγεται αγορά εργασίας με αξιοκρατία, όπως το κάνουμε όλοι μας ή σχεδόν όλοι μας. Όχι με τηλέφωνο ή από το παράθυρο. Αν για εσένα εργασιακός μεσαίωνας είναι οτιδήποτε δεν σημαίνει πρόσληψη από το παράθυρο, θέλουμε μεγάλη κουβέντα.

Μίσος κανένα επίσης. Οι γονείς μου και οι 2 είναι Δ.Υ. Ήταν σωστότερα, δεν έχει σημασία. Το γεγονός ότι δεν θέλω να πληρώνω στρατούς ανθρώπων που δεν χρειάζονται, κοστίζουν ακριβότερα, και το κυριότερο δεν μπορώ να αρνηθώ την χρέωση, είναι μεγαλύτερη χούντα από οτιδήποτε κατηγορείτε ως τώρα. Αν εμένα η φωτογραφία μου είναι ακριβή ή δεν σου αρέσει, δεν θα στείλω μπουγιουρντί από την εφορία να με πληρώσεις βρέξει χιονίσει. Ούτε θα στα πάρω μέσω τέλος επιτηδεύματος. Αν το φροντιστήριο που δουλεύω κανονικά, δεν σου αρέσει, δεν θα έρθεις.

Τέλος γιατί να μην πούμε για τον μεροκαματιάρη αδερφό/ξάδερφο/πατέρα. Ποιος πληρώνει ποιους? Βρέξει χιονίσει, χωρίς δυνατότητα άρνησης ή εναλλακτικής λύσης. Για ποιον να πούμε, για τον άνθρωπο του 15.000€/χρόνο εισόδημα>? Και τι θα αλλάξει, το λάθος θα γίνει λιγότερο λάθος? Είναι λιγότερο λάθος το 1€ από το 10000€? Είτε είναι κάτι λάθος είτε δεν είναι. Δεν αλλάζει το "πρόσημο".


ενταξει δεν εχω παράπονο το μάζεψες λίγο. αυτό το ότι δε σκίζεις τα ρούχα σου για την ΕΡΤ σημαίνει ότι αν έκλεινε μια μικρομεσαία επιχείρηση θα το έκανες δηλαδή;
ας είμαστε ειλικρινείς. κανείς δεν κάνει δικό του το πρόβλημα του άλλου, ούτε πρέπει να το κάνει.
εμένα από τη στιγμή που έχω δουλειά, μου είναι αδιάφορο αν κλείσει η ΕΡΤ ή όχι. κι έτσι πρέπει να είναι. δε βγήκα όμως να μιλήσω για τεμπελόσκυλα, λαμόγια λέγοντας καλά να πάθουνε. αυτό δε δείχνει αδιαφορία, δείχνει εμπάθεια. και δείχνει επίσης ότι όποιος τα λέει
ή δεν έχει υπάρξει ποτέ άνεργος ή έχει υπάρξει μόνο άεργος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  19:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε αυτόχειρα, είσαι κατά των ισοπεδώσεων και τον αφορισμών, και θυμάμαι έλεγες ότι οποιοσδήποτε πιστεύει σε κάποιον Θεό είναι Βλάκας. (έτσι ξερά και απόλυτα το διατύπωνες).

Και στο λέω αυτό εγώ, που είμαι απολύτως άθεος. Που να ήμουν κ πιστός δλδ, πως θα το έβλεπα και πόσο "αφοριστικό" θα το θεωρούσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georgios1990
Newbie Forum Runner

Greece


31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  19:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ζωγραφισες..ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα
quote:
Originally posted by Deorum

Καλά λες για γενικεύσεις και αφορισμούς, ενώ εσύ κάνεις την μεγαλύτερη γενικευση και αφορισμό και και και. Τι να σου απαντήσω επί τούτου?

Μάθε να μην κάνεις λογικά άλματα και αφορισμούς, αφού δεν σου αρέσουν εσένα πρώτο, και εδώ είμαστε να συζητήσουμε.

Ποιος είπε ότι χαρήκαμε? Που το συμπέρανες? Το "Χάρηκα" με το "μου είναι αδιάφορο ή δεν σκίζω τα ρούχα μου ή δεν βρίσκω κάτι το συνταρακτικό όταν συμβαίνει σε πολύ χειρότερο βαθμό ήδη εδώ και πολλά χρόνια" = πολύυυυ διαφορετικό.

Εργασιακός μεσαίωνας? Δική σου λέξη επίσης. Λέγεται αγορά εργασίας με αξιοκρατία, όπως το κάνουμε όλοι μας ή σχεδόν όλοι μας. Όχι με τηλέφωνο ή από το παράθυρο. Αν για εσένα εργασιακός μεσαίωνας είναι οτιδήποτε δεν σημαίνει πρόσληψη από το παράθυρο, θέλουμε μεγάλη κουβέντα.

Μίσος κανένα επίσης. Οι γονείς μου και οι 2 είναι Δ.Υ. Ήταν σωστότερα, δεν έχει σημασία. Το γεγονός ότι δεν θέλω να πληρώνω στρατούς ανθρώπων που δεν χρειάζονται, κοστίζουν ακριβότερα, και το κυριότερο δεν μπορώ να αρνηθώ την χρέωση, είναι μεγαλύτερη χούντα από οτιδήποτε κατηγορείτε ως τώρα. Αν εμένα η φωτογραφία μου είναι ακριβή ή δεν σου αρέσει, δεν θα στείλω μπουγιουρντί από την εφορία να με πληρώσεις βρέξει χιονίσει. Ούτε θα στα πάρω μέσω τέλος επιτηδεύματος. Αν το φροντιστήριο που δουλεύω κανονικά, δεν σου αρέσει, δεν θα έρθεις.

Τέλος γιατί να μην πούμε για τον μεροκαματιάρη αδερφό/ξάδερφο/πατέρα. Ποιος πληρώνει ποιους? Βρέξει χιονίσει, χωρίς δυνατότητα άρνησης ή εναλλακτικής λύσης. Για ποιον να πούμε, για τον άνθρωπο του 15.000€/χρόνο εισόδημα>? Και τι θα αλλάξει, το λάθος θα γίνει λιγότερο λάθος? Είναι λιγότερο λάθος το 1€ από το 10000€? Είτε είναι κάτι λάθος είτε δεν είναι. Δεν αλλάζει το "πρόσημο".



Δεν είμαι Αθηναίος, ούτε Έλληνας πολίτης, αλλά πολίτης του κόσμου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 46 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000