Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Έκλεισε η ΕΡΤ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 46

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  17:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κι αν δεν σε απασχολούν οι υπόλοιποι, σκέψου έστω το τομάρι σου.
Κάποια στιγμή θα χρειαστείς βοήθεια.
Τότε δεν θα χαίρεσαι.
Ανόητε χαιρέκακε! Ανόητοι χαιρέκακοι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  17:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
runner και προς γενικότερους με σχετικές πολιτικές ιδέες.

γράφεις.

1ον και σημαντικότερον έχω την εντύπωση ότι η ΕΡΤ είναι δημόσια περιουσία και όχι κρατική (κυβερνητική) όπως γράφετε κάποιοι εξάλλου γι αυτό πληρώνεται από τους πολίτες απευθείας 4ευρώ το μήνα και όχι από την εκάστοτε κυβέρνηση

Αυτό είναι το μεγαλύτερο σφάλμα. Φυσικά και δεν πληρώνεται από την κυβέρνηση. Από εμάς πληρώνεται. Καμία κυβέρνηση δεν πληρώνει εκείνη τίποτα. Βγάζει έναν νόμο, τα παίρνει από εμάς, και τα δίνει όπου θέλει. Απλό δεν είναι?
Και επι της ουσίας, όποιον θέλει, σε όποιον θα την στηρίξει και θα την ψηφίσει.
Δεν θα μπορούσε σε κανένα σύμπαν, ούτε σε καμία δικτακτορία να πληρώνεται από την κυβέρνηση απευθείας.
Ποιος πληρώνεται από την κυβέρνηση?
Τα νοσοκομεία?
Τα τραίνα?
Ο στρατός?
Η Αστυνομία?
Κανένας. Η κυβέρνηση δεν έχει ευρώδενδρα που καλλιεργεί. Φόρους μαζεύει και τα δίνει όπου θέλει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  17:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τέτοιες ιστορίες έχουμε όλοι υπ' όψιν. Το θέμα είναι ότι αντίστοιχες ιστορίες μπορώ να σου διηγηθώ κι εγώ από τον ιδιωτικό τομέα στον οποίο απασχολούμαι και τα 21 χρόνια που δουλεύω.. Το ζήτημα είναι αρκετά ευρύ για να το περιορίσεις στους τεμπέληδες του Δημοσίου... Εμένα αυτό που με πείραξε ήταν το κλείσιμο του οργανισμού - και όχι η αναδιάρθρωσή του - το μαύρο στις οθόνες και η 100% αντιδημοκρατική και εκβιαστική συμπεριφορά του Σαμαρά. Ειδικά το τελευταίο είναι σοβαρότατο...


quote:
Originally posted by Laga

Εγώ αγαπητέ CaballoBlanco δεν είμαι ενάντια στους εργαζόμενους... Είμαι ενάντια σε όλους τους εργαζόμενους που μπήκαν στο Δημόσιο από το παράθυρο, που είναι ντενεκέδες και παίρνουν 2000 και 3000 ευρώ τον μήνα, με μόνο προσόν ότι είχαν θείο στην Κορώνη. Και επειδή δούλευε μέχρι πριν 2 μήνες η γυναίκα μου στην ΕΡΤ (ήταν από τα ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ δακτυλοδεικτούμενους ηλίθιους που μπήκαν με ΑΣΕΠ) και τα γνωρίζω από πρώτο χέρι, αν ήξερες τι γίνεται στην Αγ, Παρασκευή θα τράβαγες τα μαλλιά σου. Ειδικά αν έχεις δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα θα έκλαιγες από τα γέλια με τις ιστορίες που έχω να σου πω...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  17:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Στον ιδιωτικο τομεα ιστοριες βυσματος δεν σε αφορουν. Ουτε σε επιβαρυνουν. Η κουβεντα τελειωνει εκει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  17:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by CaballoBlanco

Τέτοιες ιστορίες έχουμε όλοι υπ' όψιν. Το θέμα είναι ότι αντίστοιχες ιστορίες μπορώ να σου διηγηθώ κι εγώ από τον ιδιωτικό τομέα στον οποίο απασχολούμαι και τα 21 χρόνια που δουλεύω.. Το ζήτημα είναι αρκετά ευρύ για να το περιορίσεις στους τεμπέληδες του Δημοσίου... Εμένα αυτό που με πείραξε ήταν το κλείσιμο του οργανισμού - και όχι η αναδιάρθρωσή του - το μαύρο στις οθόνες και η 100% αντιδημοκρατική και εκβιαστική συμπεριφορά του Σαμαρά. Ειδικά το τελευταίο είναι σοβαρότατο...


quote:
Originally posted by Laga

Εγώ αγαπητέ CaballoBlanco δεν είμαι ενάντια στους εργαζόμενους... Είμαι ενάντια σε όλους τους εργαζόμενους που μπήκαν στο Δημόσιο από το παράθυρο, που είναι ντενεκέδες και παίρνουν 2000 και 3000 ευρώ τον μήνα, με μόνο προσόν ότι είχαν θείο στην Κορώνη. Και επειδή δούλευε μέχρι πριν 2 μήνες η γυναίκα μου στην ΕΡΤ (ήταν από τα ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ δακτυλοδεικτούμενους ηλίθιους που μπήκαν με ΑΣΕΠ) και τα γνωρίζω από πρώτο χέρι, αν ήξερες τι γίνεται στην Αγ, Παρασκευή θα τράβαγες τα μαλλιά σου. Ειδικά αν έχεις δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα θα έκλαιγες από τα γέλια με τις ιστορίες που έχω να σου πω...






Σε αυτό με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο... Το θέμα είναι αν πιστεύει άνθρωπος πως θα άφηναν οι συνδικαλιστές της ΠΡΟΣΠΕΡΤ να γίνει ο εξορθολογισμός (που όλοι συμφωνούν πως χρειάζεται) όσο η εταιρία ήταν σε λειτουργία. Ο Σαμαράς -αν μη τι άλλο- είναι πολιτικά έμπειρος. Δεν νομίζω πως θα προχώραγε σε τέτοιο ατόπημα -που ίσως ισοδυναμεί με πολιτική αυτοκτονία- αν είχε τρόπο να ξεκαθαρίσει την ΕΡΤ πιο ανώδυνα (ανώδυνα πολιτικά για τον ίδιο, εννοώ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  17:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Στον ιδιωτικο τομεα ιστοριες βυσματος δεν σε αφορουν. Ουτε σε επιβαρυνουν. Η κουβεντα τελειωνει εκει.




Μιλάμε για πολλά like...............................
αν κάποιος εργοδότης πιάστηκε μ@λ@κ@ς (σχεδόν αδύνατο) και φορτώθηκε έναν τεμπέλη και άχρηστο δεν νοιάζει κανέναν παρα μόνο την τσέπη του...


Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  17:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Στον ιδιωτικο τομεα ιστοριες βυσματος δεν σε αφορουν. Ουτε σε επιβαρυνουν. Η κουβεντα τελειωνει εκει.




+1
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  18:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Laga

quote:
Originally posted by CaballoBlanco

Τέτοιες ιστορίες έχουμε όλοι υπ' όψιν. Το θέμα είναι ότι αντίστοιχες ιστορίες μπορώ να σου διηγηθώ κι εγώ από τον ιδιωτικό τομέα στον οποίο απασχολούμαι και τα 21 χρόνια που δουλεύω.. Το ζήτημα είναι αρκετά ευρύ για να το περιορίσεις στους τεμπέληδες του Δημοσίου... Εμένα αυτό που με πείραξε ήταν το κλείσιμο του οργανισμού - και όχι η αναδιάρθρωσή του - το μαύρο στις οθόνες και η 100% αντιδημοκρατική και εκβιαστική συμπεριφορά του Σαμαρά. Ειδικά το τελευταίο είναι σοβαρότατο...


quote:
Originally posted by Laga

Εγώ αγαπητέ CaballoBlanco δεν είμαι ενάντια στους εργαζόμενους... Είμαι ενάντια σε όλους τους εργαζόμενους που μπήκαν στο Δημόσιο από το παράθυρο, που είναι ντενεκέδες και παίρνουν 2000 και 3000 ευρώ τον μήνα, με μόνο προσόν ότι είχαν θείο στην Κορώνη. Και επειδή δούλευε μέχρι πριν 2 μήνες η γυναίκα μου στην ΕΡΤ (ήταν από τα ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ δακτυλοδεικτούμενους ηλίθιους που μπήκαν με ΑΣΕΠ) και τα γνωρίζω από πρώτο χέρι, αν ήξερες τι γίνεται στην Αγ, Παρασκευή θα τράβαγες τα μαλλιά σου. Ειδικά αν έχεις δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα θα έκλαιγες από τα γέλια με τις ιστορίες που έχω να σου πω...






Σε αυτό με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο... Το θέμα είναι αν πιστεύει άνθρωπος πως θα άφηναν οι συνδικαλιστές της ΠΡΟΣΠΕΡΤ να γίνει ο εξορθολογισμός (που όλοι συμφωνούν πως χρειάζεται) όσο η εταιρία ήταν σε λειτουργία. Ο Σαμαράς -αν μη τι άλλο- είναι πολιτικά έμπειρος. Δεν νομίζω πως θα προχώραγε σε τέτοιο ατόπημα -που ίσως ισοδυναμεί με πολιτική αυτοκτονία- αν είχε τρόπο να ξεκαθαρίσει την ΕΡΤ πιο ανώδυνα (ανώδυνα πολιτικά για τον ίδιο, εννοώ)




Εδώ είναι όλο το ζουμί!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  18:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμενα που και με αφορουν και με επιβαρυνουν τα βυσματα και στον ιδιωτικο τομεα, πειραζει;
Γιατι οταν τεραστιες εταιριες στην Ελληνικη επαρχια (φανταζομαι το ιδιο γινεται και στις μεγαλουπολεις), στελεχωνουν τα τμημματα τους με χιλλιαδες υπαλληλους αποκλειστικα απο λιστες τοπικων βουλευτων, δημαρχεων και νομαρχεων (παραδειγματα προσωπικα εχω παμπολλα με ΚΟΛΟΣΣΟΥΣ αλλα πιθανως μηνυσιμη η δημοσιοποιηση τους), εχει τα ακολουθα επακολουθα σε μενα:

Παρα πολλες θεσεις εργασιας απαγορευτικες σε μενα που ψαχνω εργασια...

Αν , λογω μειωμενων οικονομικων δυνατοτητων, αναγκαστω να παιξω το παιχνιδι τους, γινομαι αυτοματα ερμαιο του καθε πολιτικου και κυριοτερο (για μενα) χανω την αξιοπρεπεια μου...

Και το πιο σημαντικο, και στον ιδιωτικο τομεα τα ρουσφετια γινονται για καποιο λογο.......εξυπηρετηση ρουσφετιων στους πολιτικους σημαινει μελλοντικο ξεπληρωμα απο την πλευρα τους...καπου θα τα παρει η επιχειρηση καποια στιγμη, μα απο καποιο φορο η προστιμο που θα γλυτωσει, μα απο καποιο δημοσιο εργο που θα τσιμπησει...αρα λεφτα το κρατος θα χασει, δηλαδη ουσιαστικα θα χασω παλι ΕΓΩ!
Αρα και τα ιδιωτικα, οπως και τα δημοσια ρουσφετια, παλι εγω ο μ@λ@κ@ς τα πληρωνω τοσα χρονια.
κανενας διαχωρισμος λοιπον........





---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...

Edited by - Lazy on 12/06/2013 18:10:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  18:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εάν ο επιχειρηματίας είτε είναι διαπλεκόμενος ή λειτουργεί σε καθεστώς καρτέλ (σπάνιες περιπτώσεις...λέμε τώρα), δεν απασχολεί καθόλου την τσέπη του!!! Απασχολεί τη δική σου, είτε εργάζεσαι στην επιχείρησή σου, ή αγοράζεις τα πανάκριβα και κάκιστης πιοότητας προϊόντα του και υπηρεσίες. Και μιας και μιλάμε για ΜΜΕ, μπορεί κάποιος να μου υποδείξει ένα ανταγωνιστικό και κερδοφόρο ιδιωτικό ΜΜΕ??? Το δίπολο, κακό Δημόσιο και καλός και ανταγωνιστικός ιδιωτικός τομέας είναι ψευδαίσθηση και απάτη... Το ένα χέρι νίβει το άλλο...


quote:
Originally posted by stratos_al

quote:
Originally posted by Deorum

Στον ιδιωτικο τομεα ιστοριες βυσματος δεν σε αφορουν. Ουτε σε επιβαρυνουν. Η κουβεντα τελειωνει εκει.




Μιλάμε για πολλά like...............................
αν κάποιος εργοδότης πιάστηκε μ@λ@κ@ς (σχεδόν αδύνατο) και φορτώθηκε έναν τεμπέλη και άχρηστο δεν νοιάζει κανέναν παρα μόνο την τσέπη του...


Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  18:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εξαιρετικός Δημοκίδης στη LIFO:
Έντεκα σκέψεις για την απόλυτη πόλωση, με αφορμή το κλείσιμο της ΕΡΤ
Η υποκρισία περίσσεψε για άλλη μια φορά...

1) Ζηλεύω λίγο αυτούς που έχουν μια απόλυτη γνώμη για το θέμα. Οι μεν το βρήκαν χούντα και πραξικόπημα οι δε απόλυτα σωστή εξυγίανση. Προσωπικά είμαι αρκετά μπερδεμένος. Συναισθηματικά υπερισχύει η εκτίμησή μου για την ΕΡΤ -μόνο τα κανάλια της έβλεπα, όταν έβλεπα πλέον τηλεόραση-, όμως θεωρώ πως έπρεπε, επιτέλους, να γίνει κάτι για τις υπηρεσίες που στελεχώθηκαν από τα κόμματα με ένα σωρό αργόμισθους και αργόσχολους. (Το να μην έχω βέβαια μια απολύτη και κατασταλαγμένη άποψη, στην Ελλάδα του ξερολισμού και της πόλωσης σημαίνει το κλασικό: ότι θα τα ακούσω και απ' τις δυο πλευρές.)

Περισσότερα:

http://www.lifo.gr/team/bitsandpieces/39030
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  18:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by CaballoBlanco

Εάν ο επιχειρηματίας είτε είναι διαπλεκόμενος ή λειτουργεί σε καθεστώς καρτέλ (σπάνιες περιπτώσεις...λέμε τώρα), δεν απασχολεί καθόλου την τσέπη του!!! Απασχολεί τη δική σου, είτε εργάζεσαι στην επιχείρησή σου, ή αγοράζεις τα πανάκριβα και κάκιστης πιοότητας προϊόντα του και υπηρεσίες. Και μιας και μιλάμε για ΜΜΕ, μπορεί κάποιος να μου υποδείξει ένα ανταγωνιστικό και κερδοφόρο ιδιωτικό ΜΜΕ??? Το δίπολο, κακό Δημόσιο και καλός και ανταγωνιστικός ιδιωτικός τομέας είναι ψευδαίσθηση και απάτη... Το ένα χέρι νίβει το άλλο...


quote:
Originally posted by stratos_al

quote:
Originally posted by Deorum

Στον ιδιωτικο τομεα ιστοριες βυσματος δεν σε αφορουν. Ουτε σε επιβαρυνουν. Η κουβεντα τελειωνει εκει.




Μιλάμε για πολλά like...............................
αν κάποιος εργοδότης πιάστηκε μ@λ@κ@ς (σχεδόν αδύνατο) και φορτώθηκε έναν τεμπέλη και άχρηστο δεν νοιάζει κανέναν παρα μόνο την τσέπη του...


Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.






Δεν μίλησα για κακό εργοδότη γιατί τετοιοι υπάρχουν χιλιάδες... μίλησα για τεμπέλη και άχρηστο υπάλληλο που δεν θα τον πλήρωνε κανένας κακός εργοδότης...
Πρόσεχε τι γράφω και όχι ό,τι μας συμφέρει...
Στον ιδιωτικό τομέα ο υπάλληλος είναι έρμαιο... σήμερα είσαι αύριο δεν είσαι... ακόμα και στους καλούς και στους κακούς εργοδότες...

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  18:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σου απαντησα εγω. Και μιλησα για ανταποδοτικοτητα απο το κρατος προς τον εργοδοτη!

---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  18:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρα τι μας λές, ότι ο κρατικός παρασιτισμός εισφόρησε και σε κομμάτια του ιδιωτικού τομέα?

Ότι το κράτος, με τον τρόπο του, διορίζει και εκεί δικούς του?

Μόνος σου απαντάς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2013 :  18:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
«...Αρα τι μας λές, ότι ο κρατικός παρασιτισμός εισφόρησε και σε κομμάτια του ιδιωτικού τομέα?

Ότι το κράτος, με τον τρόπο του, διορίζει και εκεί δικούς του?...»


Αμφιβαλεις;
Εχω πολυ συγκεκριμενα χτυπητα παραδειγματα...ονοματα φυσικα δεν θα μπορουσα να πω! Η μαλλον θα μπορουσα να σου πω προχειρα 2-3 αν ηθελες χωρις ονοματα......

Τι εννοεις , «μονος μου απαντω»; Απαντω σε αυτο που γραφτηκε οτι δεν με απασχολει τι γινεται με ρουσφετια στον ιδιωτικο τομεα....

φυσικα με απασχολει, γιατι, ΚΑΙ αυτα τα ρουσφετια εγω τα πληρωνω.........αν εννοεις κατι που δεν καταλαβα διευκρινησε!


---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...

Edited by - Lazy on 12/06/2013 18:56:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 46 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000