Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Έκλεισε η ΕΡΤ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 46

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  11:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ριγκο
και άλλα τόσα να γραφούν δεν θα αντιδικήσω, όπως άλλες τόσες ιστορίες αν γραφτούν για δήθεν επαγγελματίες του ιδιωτικού. παπάρες, όπως και ευσυνείδητοι παντού υπάρχουν και το ξέρεις. Το πρόβλημα εξακολουθεί να είναι η παιδεία μας από τότε που τα λεφτά γίνανε "φτηνά" και διαστρεβλώσαμε τον όρο "δημοκρατία".

Βρε Γιώργο,
εδώ δεν φτάνανε τόσα μύρια για την ΕΡΤ, φαντάσου να έχει ο κάθε "πειραγμένος" κανάλι!!!!!! Πάει το κλείσαμε...... Και μη μου πεις ότι δεν θα επιδοτούνται γιατί πηδάω τώρα αμέσως από τον 2ο!!!
Ο φιλελε έχει φέρει και άλλα δεινά που ίσως και να είναι χειρότερα.......
Και σύζυγο από άλλη χώρα!!!! Δίπορτο σα να λέμε..... Τουλάχιστον έχεις και 2ο μαξιλάρι, σε ζηλεύω.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  11:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά μου λείπει πάρα πολύ η ΕΡΑ ΣΠΟΡ!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  11:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι αντιδράσεις των δημοσιογράφων είναι ενδεικτικές και σημαίνουν πολλά για όποιον ξέρει να τις διαβάσει, και δικαιώνουν πλήρως το αρδ. Δεν τσουβαλιάζω, μιλώ κυρίως για τους συνδικαλιστές αλλά τελικά πολλοί κουβαλάνε τα ίδια μυαλά, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στην Ευρώπη.

1. Παράνοια απόλυτη: Στην ΕΡΤ δεν δούλευαν όταν ήταν ανοιχτή και πληρώνονταν και δεν τουέ έβλεπε σχεδόν κανείς. Τώρα που έκλεισε, δουλεύουν χωρίς να πληρώνονται και απεργούν συγχρόνως και ψάχνουν κάθε δίαυλο/τρόπο να μεταδίδουν το πρόγραμμά τους. Αυτοαναιρούνται πανηγυρικά ακριβώς διότι βρίσκουν άπειρους τρόπους να το μεταδώσουν, πράγμα που αποδεικνύει ότι η πληροφορία (ποιότητα, ο,τιδήποτε) για όποιον θέλει είναι διαθέσιμη.

2. Η απεργία δημοσιογράφων για ένα κανάλι που κλείνει είναι σαν να σκοτώνεις πχ μερικούς παλαιστίνιους για να διαμαρτυρηθείς επειδή οι εβραίοι σκοτώνουν παλαιστίνιους!

3. Η συναδελφική αλληλεγγύη είναι σεβαστή και το ζητούμενο. Οι δημοσιογράφοι στην Ευρώπη την αποδεικνύουν με εντυπωσιακό τρόπο. Θα όφειλαν αν ήθελαν πραγματικά να δείξουν κάτι, να έδειχναν και την συμπαράστασή τους στο 1.5 εκατομμύριο ανέργων με τέτοιο έντονο και εντυπωσιακό τρόπο.

3.1 Βέβαια να ξαναπούμε ότι κανένας δεν θα μείνει άνεργος

4. Ο φασισμός δεν είναι ούτε σεβαστός ούτε αποδεκτός, φαντάζομαι εδώ συμφωνούμε όλοι. Έχεις από τη μια πλευρά μια δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση που παίρνει μια απόφαση (ναι, με ΠΝΠ, όταν εξαιρούταν από το ενιαίο μισθολόγιο με ΠΝΠ οι εργαζόμενοι στην ΕΡΤ, η σιωπή τους ήταν εκκωφαντική) και από την άλλη την λεγόμενη τέταρτη εξουσία, η οποία όμως ούτε εκλεγμένη είναι ούτε εκπροσωπεί ή αντιπροσωπεύει κανέναν. Με γκεμπελικές μεθόδους αισχρής προπαγάνδας και ψεμμάτων προσπαθούν να συνδέσουν την ΕΡΤ με την τηλεόραση γενικά, την πληροφορία γενικά, τον πολιτισμό γενικά. Λογικό να βρίσκουν συμπαράσταση στην ΕΕ, όλοι σκέφτονται την περίπτωση να "έρθει η σειρά τους", άλλωστε δείχνουν πραγματική συναδελφική αλληλεγγύη, όπως είπαμε.

Δεν είναι δυνατόν αυτοί που μιλάνε για ελυθερία και ενημέρωση να μην αφήνουν άλλο κανάλι (να μην έρχεται άλλο κανάλι, το ίδιο είνα!) να δείξει εικόνες από τη Μεσογείων. (άσχετο, σκεφτείτε να ήταν ο ΚΜΑ την Κυριακή!). Αυτοί που μιλάνε για πλουραλισμό και ελευθερίες.

Περνώντας οι μέρες καταλαβαίνω ότι, παραδόξως όπως παράδοξη είναι όλη η εποχή μας, το μαύρο στις οθόνες είναι Δημοκρατία δίότι είναι η απόφαση μιας, επαναλαμβάνω, δημοκρατικά εκλεγμένης κυβέρνησης στην οποία αντιτίθενται φασιστικά μια ομάδα εργαζομένων που θεωρεί ότι θίγεται και που αντικειμενικά θίγεται λιγότερο από κάθε άλλο απολυθέντα/άνεργο. Ο φασισμός είναι εκεί έξω και μας απειλεί όλους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  11:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη, πρώτα το έγραωα και μετά σε διάβασα.
Πού είναι η δημοκρατία τελικά; Μήπως στην Τουρκία με τον Ερντογαν να παίρνει 50%+ τηρώντας το πρόγραμμά του (Ισλαμιστής έλεγε, για Ισλαμιστή τον ψηφίσανε, ως Ισλαμιστής ενεργεί!) και έχουν ξεσηκωθεί οι φασίστες στρατοκράτες εναντίον του και στηρίζουμε και εκεί την "εξέγερση";

Όπως στηρίζαμε την Ισλαμική "εξέγερση" απένατι στον δικτάτορα μεν κοσμικό δε Μπουμπάρακ;

Μπάχαλο νά'ναι κι ό,τι νάναι;

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι ούτε με τον Ερντογάν ούτε με τους διαδηλωτές. Δηλαδή αν γίνονταν πραξικόπημα στην Τουρκία θα ήμαστε με τα τανκς;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  11:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για την παιδεία, συμφωνώ απόλυτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  11:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Rigelian,

Έλεος... Έχεις ξεπεράσει τα όρια... Για πια απόφαση της δημοκρατικά εκλεγμένης Κυβέρνησης μιλάς; Όταν ο Σαμαράς, έγραψε κανονικά τα δύο άλλα κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση, που είναι σαφές ότι είναι αντίθετα; Τι μας λες δηλαδή; Ποια είναι η δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση; Η δράκα των ακροδεξιών που περιστοιχίζουν το Σαμαρά και αποφασίζουν και διατάσσουν; Δυστυχώς συνένοχος είναι και ο Παπούλιας, ο οποίος πριν υπογράψει, όφειλε να διασφαλίσει τη συμφωνία και των άλλων εταίρων, στο μείζον αυτό ζήτημα, και όχι να κλαψουρίζει στον εγγονό του ηλικιακά τον Τσίπρα, ότι δεν είχε περιθώρια... Δυστυχώς καταλήθηκε κάθε έννοια δημοκρατίας. Ενεργοποιήθηκε μια ΠΝΠ, πλήρως απονομιμοποιημένη. Ζούμε μάυρες μέρες...

Φυσικά όλοι εσείς πολύ θα θέλατε να μην υπάρχει τίποτα το Δημόσιο, να είναι όλα ιδιωτικά, στον έλεγχο και στην πλήρη διάθεση της κυρίαρχης τάξης στην οποία είτε ανήκετε ή την οποία υπηρετείτε. Οι φτωχοί και οι αναξιοπαθούντες δεν πρέπει να έχουν καμία πρόσβαση σε κανένα αγαθό, άξιοι της μοίρας και της καταγωγής τους που για σας είναι τεμπελιά.

Προσωπικά δεν έχω αυταπάτες για το κατά πόσο εσείς οι νεοφιλελευθεροι είστε δημοκράτες. Είναι σαφές ότι δεν είστε, ούτε με τη στενή έννοια του όρου (βλ. παραπάνω), ούτε βέβαια με την πιο ευρεία, γι' αυτό και απεχθάνεστε οποιαδήποτε λαική κινητοποίηση, ενοχοποιείτε τον όποιο συνδικαλισμό (ακόμη και σε Ευρωπαικό επίπεδο, έλεος και πάλι). Γι' αυτό υπερασπίζεστε με πάθος τέτοιες αντιδημοκρατικές μεθοδεύσεις της δράκας του Σαμαρά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  12:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημοκρατία;
Δεν την ξέρω πλέον αυτή τη λέξη, κάτσε να ψάξω στο λεξικό.

"Πολίτευμα με διαφορετικές μορφές κατά κοινωνίες και ιστορικές περιόδους, σύμφωνα με το οποίο η πολιτική εξουσία πηγάζει από το λαό και ασκείται προς όφελός του, βασικές δε αρχές του αποτελούν η ισονομία, η ισοπολιτεία, η καταχώρηση θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων, η αρχή της πλειοψηφίας κλπ." (Μπαμπινιώτης)

Μπα, αποκλείεται, βλακείες γράφει, τη δημοκρατία που ξέρω είναι αυτή που ο καθένας κάνει ότι του καπνίσει, είτε καλό είτε κακό, με απώτερο σκοπό το ατομικό συμφέρον.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  12:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by CaballoBlanco

Rigelian,

Έλεος... Έχεις ξεπεράσει τα όρια... Για πια απόφαση της δημοκρατικά εκλεγμένης Κυβέρνησης μιλάς; Όταν ο Σαμαράς, έγραψε κανονικά τα δύο άλλα κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση, που είναι σαφές ότι είναι αντίθετα; Τι μας λες δηλαδή; Ποια είναι η δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση; Η δράκα των ακροδεξιών που περιστοιχίζουν το Σαμαρά και αποφασίζουν και διατάσσουν; Δυστυχώς συνένοχος είναι και ο Παπούλιας, ο οποίος πριν υπογράψει, όφειλε να διασφαλίσει τη συμφωνία και των άλλων εταίρων, στο μείζον αυτό ζήτημα, και όχι να κλαψουρίζει στον εγγονό του ηλικιακά τον Τσίπρα, ότι δεν είχε περιθώρια... Δυστυχώς καταλήθηκε κάθε έννοια δημοκρατίας. Ενεργοποιήθηκε μια ΠΝΠ, πλήρως απονομιμοποιημένη. Ζούμε μάυρες μέρες...

Φυσικά όλοι εσείς πολύ θα θέλατε να μην υπάρχει τίποτα το Δημόσιο, να είναι όλα ιδιωτικά, στον έλεγχο και στην πλήρη διάθεση της κυρίαρχης τάξης στην οποία είτε ανήκετε ή την οποία υπηρετείτε. Οι φτωχοί και οι αναξιοπαθούντες δεν πρέπει να έχουν καμία πρόσβαση σε κανένα αγαθό, άξιοι της μοίρας και της καταγωγής τους που για σας είναι τεμπελιά.

Προσωπικά δεν έχω αυταπάτες για το κατά πόσο εσείς οι νεοφιλελευθεροι είστε δημοκράτες. Είναι σαφές ότι δεν είστε, ούτε με τη στενή έννοια του όρου (βλ. παραπάνω), ούτε βέβαια με την πιο ευρεία, γι' αυτό και απεχθάνεστε οποιαδήποτε λαική κινητοποίηση, ενοχοποιείτε τον όποιο συνδικαλισμό (ακόμη και σε Ευρωπαικό επίπεδο, έλεος και πάλι). Γι' αυτό υπερασπίζεστε με πάθος τέτοιες αντιδημοκρατικές μεθοδεύσεις της δράκας του Σαμαρά.



Αν ήταν πράγματι αντίθετα, θα είχαμε ήδη προκύρηξη εκλογών.

________________________

Aν δεν σου δώσει η μάνα σου το πιό καλό χωράφι, χρόνια πολλά θα σε θωρεί να κάθεσαι στο ράφι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  12:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Caballo τα στερεότυπά σου είναι εντελώς λάθος.
Κάτι σαν το όποιος ακούει rock είναι αναρχικός, σατανιστής και παίρνει ναρκωτικά σίγουρα.

Κατά 99% η φορολογική μου δήλωση είναι πολύ μικρότερη από την δική σου, εκτός αν έχεις και εσύ κάτω από 10.000€
Και δεν είναι τίποτα κρυμμένο σε πληροφορώ. Και όμως ζώ, αποταμιεύω, ταξιδεύω, και δεν μου λείπει τίποτα. Έχω βλέπεις αρκετά αριστερά ψήγματα και η ταβέρνα δεν μου είναι ανάγκη, ούτε φυσικά τα club κτλ, και τα ακριβά ρούχα.

Μια μικρή απόδειξη είναι ο "έρανος" που κάνω αρκετές κυριακές για το μήπως βρεθεί κανάς άνθρωπος να με πάει στους αγώνες, είτε για φωτό είτε για να τρέξω. Αρκετότατοι φίλοι το ξέρουν εδώ μέσα από το φόρουμ. Δεν έχω αμάξι, γιατί δεν με παίρνει να το συντηρώ. Ούτε μηχανάκι. Αν είχα αμάξι, (το σκέφτομαι τώρα με τις φωτογραφίες που έχω σκοπό να ανοιχτώ λίγο περισσότερο, φοβάμαι ότι θα αρχίζω να είμαι εντελώς οριακά οικονομικά)

Να μην υπερασπίζεσαι ανθρώπους που παίρνουν 5πλάσια από σένα με τα μισά προσόντα, σε κάνει βολεμένο?

Πραγματικά αναθεώρησε κάποια πράγματα γιατί αν θες μπορώ να βγάλω φόρα παρτίδα το Ε9 μου, τις φορολογικές δηλώσεις όλων των ετών μου, τις βεβαιώσεις με τις καταθέσεις μου (πακτωλός χρημάτων), και φωτογραφία με τα γλέντια των δυο οικογενειών μας, εμένα και της αλλοδαπής κοπέλας μου, γιατί πέρα από πλούσιο και βολεμένο, μας θεωρείς και Χ.Α πέραν των άλλων. Σε λίγο θα μας βρεις και τίποτα άλλο, δεν ξέρω τα στερεότυπα που τελειώνουν.

Δείξε κ εσύ τις δικές σου, και έλα πες μας μετά ποια τάξη εξυπηρετούμε ή όχι.

Η επανάσταση είναι να διατηρούν κάποιοι λίγοι τα προνόμια τους ενώ είναι προκλητικά και εις βάρος σου?
Ωπ ξέχασα, για εμάς αγωνίζονται.

Edited by - Deorum on 14/06/2013 12:21:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  12:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημερινός Στούπας στο capital.gr υπερβολικός αλλά με πολλά δίκια!

Το βαθύ κράτος βρυχάται...
Η απόφαση της κυβέρνησης να βάλει λουκέτο στην ΕΡΤ, ένα από τα χαρακτηριστικότερα παραδείγματα της μεταπολιτευτικής πελατοκρατίας, δείχνει πως το μαχαίρι ακούμπησε για πρώτη φορά το κόκκαλο του βαθέους κράτους.
Το βαθύ κράτος της μεταπολίτευσης δομήθηκε με την έλευση των πρασινοφρουρών συνδικαλιστών, εν είδη κομματικών κομισάριων του καταστροφικού όπως αποδείχτηκε για τη χώρα, πειράματος του Ανδρέα Παπανδρέου.
Όσοι έχουν μελετήσει το σοβιετισμό ξέρουν πως οι κομισάριοι του κόμματος είχαν μεγαλύτερη ισχύ από τους διευθυντές στα εργοστάσια ή τους αξιωματικούς στο στρατό. Πολιτικούς επίτροπους τους έλεγαν στον εμφύλιο στο ΔΣΕ.
Ανάλογο ήταν το μοντέλο των ναζισμού με τα μέλη του Εθνικοσοσιαλιστικού Κόμματος στην οικονομία και τα Βάφεν Ες Ες στο στρατό.

Το κόμμα σε αυτά τα καθεστώτα απλώνεται σαν καρκίνος και κυριαρχεί σε κάθε δραστηριότητα. Στο ελληνικό σοβιετικό μοντέλο συμμετείχαν αναλογικά όλα τα κόμματα στο μηχανισμό διοίκησης του δημοσίου και της χώρας και αυτά που κυβέρνησαν και αυτά που δεν κυβέρνησαν. Δεν είναι τυχαίο πως η αριστερά στις συνδικαλιστικές εκλογές του δημοσίου είχε πάντα πολλαπλάσια ισχύ σε σύγκριση με τα εκλογικά της ποσοστά.
Η Ελλάδα δεν κυβερνάται από την εκάστοτε πολιτική ηγεσία που κερδίζει τις εκλογές αλλά από το μηχανισμό των μεσαίων στελεχών του κόμματος που κερδίζει τις εκλογές (σε αγαστή συνεργασία με τους συνδικαλιστές και των υπολοίπων κομμάτων).
Οι διοικητές που διορίζει η εκάστοτε κυβέρνηση στις ΔΕΚΟ και τις λοιπές κρατικές επιχειρήσεις και οι διευθυντές στο υπόλοιπο δημόσιο στην ουσία είναι διακοσμητικοί. Τη διοίκηση την έχουν οι συνδικαλιστές με τους πελάτες τους. Όσοι δεν συμβιβάζονται εκπαραθυρώνονται. Όσοι συμβιβάζονται κερδίζουν μερίδιο στα λάφυρα...
Όπως μπορεί ο καθένας να αντιληφθεί, σε όσο ικανούς διοικητές και διευθυντές να αναθέσουν την αναδιάρθρωση μιας επιχείρησης ή μιας διεύθυνσης καμία μεταρρύθμιση δεν μπορεί να υλοποιηθεί αν δεν το θέλουν τα πραγματικά αφεντικά: Το ιδιότυπο παρακράτος της μεταπολίτευσης. Αν δεν διαλυθεί το παρακράτος καμία μεταρρύθμιση δεν μπορεί να προχωρήσει.

Το μεταπολεμικό παρακράτος της δεξιάς δομήθηκε με βάση ανταλλάγματα όπως οι άδειες για ταξί, φορτηγά και άλλα προνόμια και μονοπώλια.
Το μεταπολιτευτικό παρακράτος ανάλογα, ανδρώθηκε με τις θέσεις στο δημόσιο και τις ΔΕΚΟ και τα προνόμια των συντεχνιών.
Η ΕΡΤ όμως αποτελεί την κορωνίδα του μεταπολιτευτικού παρακράτους τόσο γιατί το είδος του παρασιτισμού που προάγει στην κοινωνία και την οικονομία όσο και για την πολιτική ισχύ της λόγω της θέσης της στην άλλη ισχυρή συντεχνία, της δημοσιογραφίας.
Παρατηρήσατε πως μετά τη απόφαση για το κλείσιμο της ΕΡΤ τα μόνα δελτία ειδήσεων που βρίσκονταν στον αέρα ήταν αυτά των απολυμένων της κρατικής τηλεόρασης.
Η πρωτοβουλία Σαμαρά ήταν αιφνιδιαστική και ενδεχομένως απροετοίμαστη. Τα κόμματα της συγκυβέρνησης σύρθηκαν από το βαθύ κράτος να απειλήσουν την κυβέρνηση.
Η αντιπολίτευση ούτως ή άλλως όπως κάθε αντιπολίτευση εδώ και δεκαετίες κινείται ευκαιριακά πλειοδοτώντας σε αιτήματα.
Τα κόμματα της συγκυβέρνησης φαίνεται πως θα καταλήξουν τη Δευτέρα σε μια σύνθεση να ανοίξει όσο το δυνατόν νωρίτερα η νέα ΕΡΤ.

Το σωστό θα είναι να μην ανοίξει ξανά και ποτέ.
Ποιος χρειάζεται ενημέρωση με κρατική σφραγίδα στην εποχή που μαθαίνεις τι συμβαίνει στον κόσμο σε πραγματικό χρόνο μέσω του διαδικτύου και χιλιάδων άλλων επιλογών.
Η κρατική τηλεόραση είχε αξία την εποχή του τηλεοπτικού και ραδιοφωνικού μονοπωλίου για να ασκεί η εκάστοτε κυβέρνηση την προπαγάνδα της.
Είναι πιο αντικειμενική η κρατική τηλεόραση ή η δυνατότητα του πολίτη να επιλέγει από πού θα ενημερωθεί δωρεάν ή με συνδρομή. Οι μετρήσεις δείχνουν πως η κοινωνία δεν δείχνει εμπιστοσύνη στα δελτία ειδήσεων της κρατικής τηλεόρασης.
Σίγουρα μια κοινωνία χρειάζεται δημόσια τηλεόραση για τις ανάγκες της παιδείας και του πολιτισμού.
Για τις ανάγκες της παιδείας και του πολιτισμού αρκεί το κανάλι της Βουλής και δυο ραδιοφωνικές συχνότητες με 100 ανθρώπους προσωπικό και συνθήκες εργασίας ιδιωτικού τομέα και όχι με 2.700 και ετήσια επιδότηση που αρκεί για τις συντάξεις 25-30.000 ανθρώπων.
Το κανάλι της Βουλής είναι υπεραρκετό γι’ αυτό. Τα έσοδά του θα μπορούσαν να προέρχονται από τις εισφορές για τις άδειες λειτουργίας των ιδιωτικών καναλιών και σταθμών.

Η ΕΡΤ και η ΕΣΗΕΑ κυβερνάνε αυτό το τόπο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  12:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

quote:
Originally posted by CaballoBlanco

Rigelian,

Έλεος... Έχεις ξεπεράσει τα όρια... Για πια απόφαση της δημοκρατικά εκλεγμένης Κυβέρνησης μιλάς; Όταν ο Σαμαράς, έγραψε κανονικά τα δύο άλλα κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση, που είναι σαφές ότι είναι αντίθετα; Τι μας λες δηλαδή; Ποια είναι η δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση; Η δράκα των ακροδεξιών που περιστοιχίζουν το Σαμαρά και αποφασίζουν και διατάσσουν; Δυστυχώς συνένοχος είναι και ο Παπούλιας, ο οποίος πριν υπογράψει, όφειλε να διασφαλίσει τη συμφωνία και των άλλων εταίρων, στο μείζον αυτό ζήτημα, και όχι να κλαψουρίζει στον εγγονό του ηλικιακά τον Τσίπρα, ότι δεν είχε περιθώρια... Δυστυχώς καταλήθηκε κάθε έννοια δημοκρατίας. Ενεργοποιήθηκε μια ΠΝΠ, πλήρως απονομιμοποιημένη. Ζούμε μάυρες μέρες...

Φυσικά όλοι εσείς πολύ θα θέλατε να μην υπάρχει τίποτα το Δημόσιο, να είναι όλα ιδιωτικά, στον έλεγχο και στην πλήρη διάθεση της κυρίαρχης τάξης στην οποία είτε ανήκετε ή την οποία υπηρετείτε. Οι φτωχοί και οι αναξιοπαθούντες δεν πρέπει να έχουν καμία πρόσβαση σε κανένα αγαθό, άξιοι της μοίρας και της καταγωγής τους που για σας είναι τεμπελιά.

Προσωπικά δεν έχω αυταπάτες για το κατά πόσο εσείς οι νεοφιλελευθεροι είστε δημοκράτες. Είναι σαφές ότι δεν είστε, ούτε με τη στενή έννοια του όρου (βλ. παραπάνω), ούτε βέβαια με την πιο ευρεία, γι' αυτό και απεχθάνεστε οποιαδήποτε λαική κινητοποίηση, ενοχοποιείτε τον όποιο συνδικαλισμό (ακόμη και σε Ευρωπαικό επίπεδο, έλεος και πάλι). Γι' αυτό υπερασπίζεστε με πάθος τέτοιες αντιδημοκρατικές μεθοδεύσεις της δράκας του Σαμαρά.



Αν ήταν πράγματι αντίθετα, θα είχαμε ήδη προκύρηξη εκλογών.

________________________

Aν δεν σου δώσει η μάνα σου το πιό καλό χωράφι, χρόνια πολλά θα σε θωρεί να κάθεσαι στο ράφι!



Ε, βέβαια συντρέχτη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  12:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ανήκεις στην κυρίαρχη τάξη, όπως άλλοι, όμως την υπηρετείς για κάποιους λόγους. Προσωπικά, μιας και έδωσες αρκετό προοσωπικό τόνο στην απάντηση, και παρά το γεγονός ότι δεν έχουμε γνωρισθεί προσωπικά, μου είσαι αρκετά συμπαθής. Οφείλω να το πω..

quote:
Originally posted by Deorum

Caballo τα στερεότυπά σου είναι εντελώς λάθος.
Κάτι σαν το όποιος ακούει rock είναι αναρχικός, σατανιστής και παίρνει ναρκωτικά σίγουρα.

Κατά 99% η φορολογική μου δήλωση είναι πολύ μικρότερη από την δική σου, εκτός αν έχεις και εσύ κάτω από 10.000€
Και δεν είναι τίποτα κρυμμένο σε πληροφορώ. Και όμως ζώ, αποταμιεύω, ταξιδεύω, και δεν μου λείπει τίποτα. Έχω βλέπεις αρκετά αριστερά ψήγματα και η ταβέρνα δεν μου είναι ανάγκη, ούτε φυσικά τα club κτλ, και τα ακριβά ρούχα.

Μια μικρή απόδειξη είναι ο "έρανος" που κάνω αρκετές κυριακές για το μήπως βρεθεί κανάς άνθρωπος να με πάει στους αγώνες, είτε για φωτό είτε για να τρέξω. Αρκετότατοι φίλοι το ξέρουν εδώ μέσα από το φόρουμ.

Να μην υπερασπίζεσαι ανθρώπους που παίρνουν 5πλάσια από σένα με τα μισά προσόντα, σε κάνει βολεμένο?

Πραγματικά αναθεώρησε κάποια πράγματα γιατί αν θες μπορώ να βγάλω φόρα παρτίδα το Ε9 μου, τις φορολογικές δηλώσεις όλων των ετών μου, τις βεβαιώσεις με τις καταθέσεις μου (πακτωλός χρημάτων), και φωτογραφία με τα γλέντια των δυο οικογενειών μας, εμένα και της αλλοδαπής κοπέλας μου, γιατί πέρα από πλούσιο και βολεμένο, μας θεωρείς και Χ.Α πέραν των άλλων. Σε λίγο θα μας βρεις και τίποτα άλλο, δεν ξέρω τα στερεότυπα που τελειώνουν.

Δείξε κ εσύ τις δικές σου, και έλα πες μας μετά ποια τάξη εξυπηρετούμε ή όχι.

Η επανάσταση είναι να διατηρούν κάποιοι λίγοι τα προνόμια τους ενώ είναι προκλητικά και εις βάρος σου?
Ωπ ξέχασα, για εμάς αγωνίζονται.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  12:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Caballoblanco δεν δέχομαι ότι κάποιος που είναι φιλελεύθερος ή ακόμα και "δεξιός" υπηρετεί την κυρίαρχη τάξη επειδή έχει αυτήν την πολιτική τοποθέτηση! Μου φαίνεται λίγο στερεοτυπικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  12:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by CaballoBlanco

Rigelian,

Έλεος... Έχεις ξεπεράσει τα όρια... Για πια απόφαση της δημοκρατικά εκλεγμένης Κυβέρνησης μιλάς; Όταν ο Σαμαράς, έγραψε κανονικά τα δύο άλλα κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση, που είναι σαφές ότι είναι αντίθετα; Τι μας λες δηλαδή; Ποια είναι η δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση; Η δράκα των ακροδεξιών που περιστοιχίζουν το Σαμαρά και αποφασίζουν και διατάσσουν; Δυστυχώς συνένοχος είναι και ο Παπούλιας, ο οποίος πριν υπογράψει, όφειλε να διασφαλίσει τη συμφωνία και των άλλων εταίρων, στο μείζον αυτό ζήτημα, και όχι να κλαψουρίζει στον εγγονό του ηλικιακά τον Τσίπρα, ότι δεν είχε περιθώρια... Δυστυχώς καταλήθηκε κάθε έννοια δημοκρατίας. Ενεργοποιήθηκε μια ΠΝΠ, πλήρως απονομιμοποιημένη. Ζούμε μάυρες μέρες...

Φυσικά όλοι εσείς πολύ θα θέλατε να μην υπάρχει τίποτα το Δημόσιο, να είναι όλα ιδιωτικά, στον έλεγχο και στην πλήρη διάθεση της κυρίαρχης τάξης στην οποία είτε ανήκετε ή την οποία υπηρετείτε. Οι φτωχοί και οι αναξιοπαθούντες δεν πρέπει να έχουν καμία πρόσβαση σε κανένα αγαθό, άξιοι της μοίρας και της καταγωγής τους που για σας είναι τεμπελιά.

Προσωπικά δεν έχω αυταπάτες για το κατά πόσο εσείς οι νεοφιλελευθεροι είστε δημοκράτες. Είναι σαφές ότι δεν είστε, ούτε με τη στενή έννοια του όρου (βλ. παραπάνω), ούτε βέβαια με την πιο ευρεία, γι' αυτό και απεχθάνεστε οποιαδήποτε λαική κινητοποίηση, ενοχοποιείτε τον όποιο συνδικαλισμό (ακόμη και σε Ευρωπαικό επίπεδο, έλεος και πάλι). Γι' αυτό υπερασπίζεστε με πάθος τέτοιες αντιδημοκρατικές μεθοδεύσεις της δράκας του Σαμαρά.



Ωχ, τώρα το είδα! Θα απαντήσω μετά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  12:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτός είναι ο τσαμπουκάς του Σαμαρά. Αν δε συμφωνείτε ρίξτε με. Το θέμα είναι, ότι προχώρησε κατά παράβαση κάθε νομιμότητας, χρησιμοποίησε την εκτελεστική εξουσία και τις δυνάμεις καταστολής, χωρίς πραγματική εξουσιοδότηση. Παρέβη δηλαδή κάθε συνταγματική νομιμότητα. Θα μπορούσε να μην προχωρήσει και να θέσει το δίλημμά του με δημοκρατικό και νόμιμο τρόπο. Κατέβασε όμως διακόπτες και κινητοποοίησε την Αστυνομία, γνωρίζοντας τη διαφωνία των ετάιρων του. Έχουμε σαφή εκτροπή από τη δημοκρατική νομιμότητα

Εάν πέσει ο Σαμαράς, δεν προκηρύσσονται αυτόματα εκλογές, αλλά μπαίνουμε στον κύκλο τον διερευνητικών. Ίδωμεν...

quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by Koukouvagia

quote:
Originally posted by CaballoBlanco

Rigelian,

Έλεος... Έχεις ξεπεράσει τα όρια... Για πια απόφαση της δημοκρατικά εκλεγμένης Κυβέρνησης μιλάς; Όταν ο Σαμαράς, έγραψε κανονικά τα δύο άλλα κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση, που είναι σαφές ότι είναι αντίθετα; Τι μας λες δηλαδή; Ποια είναι η δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση; Η δράκα των ακροδεξιών που περιστοιχίζουν το Σαμαρά και αποφασίζουν και διατάσσουν; Δυστυχώς συνένοχος είναι και ο Παπούλιας, ο οποίος πριν υπογράψει, όφειλε να διασφαλίσει τη συμφωνία και των άλλων εταίρων, στο μείζον αυτό ζήτημα, και όχι να κλαψουρίζει στον εγγονό του ηλικιακά τον Τσίπρα, ότι δεν είχε περιθώρια... Δυστυχώς καταλήθηκε κάθε έννοια δημοκρατίας. Ενεργοποιήθηκε μια ΠΝΠ, πλήρως απονομιμοποιημένη. Ζούμε μάυρες μέρες...

Φυσικά όλοι εσείς πολύ θα θέλατε να μην υπάρχει τίποτα το Δημόσιο, να είναι όλα ιδιωτικά, στον έλεγχο και στην πλήρη διάθεση της κυρίαρχης τάξης στην οποία είτε ανήκετε ή την οποία υπηρετείτε. Οι φτωχοί και οι αναξιοπαθούντες δεν πρέπει να έχουν καμία πρόσβαση σε κανένα αγαθό, άξιοι της μοίρας και της καταγωγής τους που για σας είναι τεμπελιά.

Προσωπικά δεν έχω αυταπάτες για το κατά πόσο εσείς οι νεοφιλελευθεροι είστε δημοκράτες. Είναι σαφές ότι δεν είστε, ούτε με τη στενή έννοια του όρου (βλ. παραπάνω), ούτε βέβαια με την πιο ευρεία, γι' αυτό και απεχθάνεστε οποιαδήποτε λαική κινητοποίηση, ενοχοποιείτε τον όποιο συνδικαλισμό (ακόμη και σε Ευρωπαικό επίπεδο, έλεος και πάλι). Γι' αυτό υπερασπίζεστε με πάθος τέτοιες αντιδημοκρατικές μεθοδεύσεις της δράκας του Σαμαρά.



Αν ήταν πράγματι αντίθετα, θα είχαμε ήδη προκύρηξη εκλογών.

________________________

Aν δεν σου δώσει η μάνα σου το πιό καλό χωράφι, χρόνια πολλά θα σε θωρεί να κάθεσαι στο ράφι!



Ε, βέβαια συντρέχτη!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 46 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000