Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Έκλεισε η ΕΡΤ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 46

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  23:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by KostasPVol

quote:
Originally posted by Deorum



Μπράβο σε όσους πήγαν να υποστηρίξουν. Αφού ήταν ο ανταρσύα, αυτόν πήρε η εικόνα. Που το περίεργο, που το αρνητικό? Ας πήγαινε η νδ, το πασόκ, η δημάρ, να δείχνανε κι αυτούς.





Τι σχεση εχει η Ανταρσυα με τους Κομμουνιστες?Επειδη εχουν και οι δυο κοκκινες σημαιες ειναι τα ιδια δηλαδη?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ

Πρόκειται για εξυπνάδα κάποιου κολλημένου (ή μπορεί βαλτού), που καθόταν με τις ώρες με το τουφέκι στη "παράνομη" μετάδοση της ΕΡΤ για να απομονώσει κάποιο στιγμιότυπο που θα κατακρίνει την ΕΡΤ. Τη δε λέξη "των κομμουνιστών", τη πρόσθεσε ο ίδιος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  23:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

Γενικότερα διαπιστώνω ότι υπάρχει τεράστια σύγχυση με πολλούς όρους και έννοιες όπως δημοκρατία, χούντα, φασισμός κ.λπ. Η ταμπέλα και τα στερεότυπα πάνε σύννεφο, ακόμα κι εδώ μέσα, στο φόρουμ... Η κυβέρνηση έχει λαϊκή εντολή να κυβερνήσει, τα 'χω πει και ξαναπεί, και αυτό ακριβώς κάνει. Η υπερβολική όμως προσφυγή στις ΠΝΠ είναι ίσως στα όρια της συνταγματικής νομιμότητας, γιατί δε μπορεί κάθε τρεις και μια να ανακύπτει ζήτημα εξαιρετικής ανάγκης και έκτακτη περίπτωση. Μην ξεχνάμε ότι αν η Βουλη δεν επικυρώσει την ΠΝΠ, οι συνέπειες δεν είναι αναδρομικες, δηλαδή ο γέγονε γέγονε.. Αν δεν ανοίξει πάλι κάποιο κρατικό κανάλι, πιο συμμαζεμένο και μας δούλεψε ο Σαμαράς, ας τον ρίξουν οι άλλοι δυο (γιατί τώρα αποκλείεται να το κάνουν). Αλλά ότι από κάπου πρέπει να γίνουν περικοπές και η ΕΡΤ ήταν μια ενδεδειγμένη περίπτωση για να αρχίσει κανείς είναι πέραν πάσης αμφισβήτησης.
Το πιο ωραίο το άκουσα στο ραδιόφωνο από έναν καθηγητή πανεπιστημίου και είναι ότι έκλεισαν τα μοναδικά κανάλια που είχαν νόμιμη και όχι προσωρινή άδεια λειτουργίας...
Rigelian άσε τα brevet κι έλα στην επόμενη συνάντηση για να τα πούμε από κοντά!

Ολίγον έγγυος δεν υπάρχει. Δες τι σου έγραψα στη 15η σελίδα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  23:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Laga

Ωραία λογική ρε παιδιά. Αφού αυτοί που πάνε να κάνουν την «κάθαρση» δεν είναι ικανοί (ή δεν πιστεύουμε) πως θα την κάνουν, τότε ΟΚ ας μείνουν τα πράγματα όπως έχουν, αρκεί να μην πειράξουμε τις ιερές αγελάδες του δημοσίου. Δεν είναι εντυπωσιακό πως όλα τα κόμματα πάντα έκαναν ότι μπορούσαν για να μην απολυθεί κανένας από τους πελάτες τους. Δεν είναι εξοργιστικό που 3 χρόνια τώρα προσπαθούμε (!!!) να εξυγιάνουμε το δημόσιο, και δεν φεύγουν ούτε καν οι επίορκοι. Είναι τέτοια η αδικία που νιώθω με αυτή την κατάσταση που ναι, καταφέρνω να κάνω πως δεν βλέπω τη φασιστική συμπεριφορά της κυβέρνησης. Ας καθαρίσει πρώτα ο βόθρος με τα πελατάκια και θα με ξαναπιάσουν πάλι οι ευαισθησίες μου. Σε λίγο θα οφείλω να συμπαρασταθώ και στους υπαλλήλους της Βουλής αν τους «πειράξουν» με αντισυνταγματικό τρόπο...
----------------------------------
ΟΛΑ ΤΑ ΒΥΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ, ΤΩΡΑ!

Μόνο που δεν πείραξαν τις ιερές αγελάδες του δημοσίου. Πείραξαν το ίδιο το δημόσιο αγαθό. Πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι το ξαναλέω.

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πρωθυπουργός θέλει να δώσει ένα τέλος στις συντεχνίες. Αυτό που θα έπρεπε να κάνει, είναι μόνο ένα. Να βγει και να πει, μάγκες, επί των ημερών μου αυτός που έβαλα υπεύθυνο στην ΕΡΤ προσέλαβε τους τάδε με τους εξής μισθούς. Η προηγούμενη κυβέρνηση τους τάδε. Η πιο προηγούμενη τους παρατάδε. Στο ΙΚΑ έγιναν τα εξής όργια. Στη ΔΕΗ τα τάδε, και πάει λέγοντας. Αυτοί που εμπιστεύτηκα έκαναν προσλήψεις ενώ υποτίθεται ότι θέλαμε και μείωση προσωπικού. Ξεκινώ τις διαδικασίες για δίκη των εμπλεκόμενων υπουργών που με πρόδοσαν (λες κι εγώ δεν ήξερα, αλλά τέλος πάντων), και κόβω ένα μηδενικό από τους μισθούς των διορισμένων με υπέρογκα ποσά. Όποιος έπαιρνε 70.000 το χρόνο, του κάνουμε τη χάρη να μείνει, αλλά με 7.000. Αν δεν του αρέσει, ας τον πάρει ο αντένα να τον βάζει όταν δεν έχει σουλειμάν.

Αλλά να διαλύει την ΕΡΤ, τα μουσικά σύνολα, τις ορχήστρες, ό,τι είχε απομείνει από ποιότητα στην Ελλάδα του φέιμ στόρυ και του τηλεκύβου, να κλείνει τους τοπικούς σταθμούς, και να μιλά για τη τηλεθέαση λες κι απ'την Ελλάδα λείπει ένα ακόμη "όλα" του Αναστασιάδη, είναι ντροπή.
Η ΕΡΤ δεν πρέπει να γίνει ένα ακόμη μέγκα που να κυνηγάει τη τηλεθέαση δείχνοντας σαβούρες. Ας τη βλέπουν λίγοι, κι ας δείχνει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου, εκπομπές σαν αυτή http://www.youtube.com/watch?v=wVtYSQlAxBc, και τόσες και τόσες άλλες. Με τη προυπόθεση ότι θα στοιχίζουν όσο πρέπει κι όχι όσο μας τις χρεώνουν λόγω της ανικανότητας ή της πρόθεσης του υπουργείου που δεν μπορεί (δεν θέλει στη πραγματικότητα) να βάλει τέλος στη σπατάλη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  23:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το... τέλος της δημόσιας τηλεόρασης
βάσει του πρωθυπουργού μας
θα είναι για ένα τρίμηνο περίπου

Σ' αυτό το διάστημα θα εξυγιανθεί
θα μείνει
μόνο με ικανούς και απαραίτητους
και θα παραδοθεί αμόλυντη στο Ελληνικό λαό

Θα λειτουργεί πλέον ελεύθερα και χωρίς παρεμβάσεις

Όποιος το πιστεύει ότι έτσι θα γίνουν τα πράματα
ας το πιστεύει
Όποιος έχει κάποιες αμφιβολίες ή ενδοιασμούς
ας τις κρατήσει μέχρι να δούμε τι θα συμβεί
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2013 :  23:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://troktiko.eu/2013/06/to-nerit-gr-eksafanistike-apo-to-diadiktyo/

Trollidas Trollygouring Team
Garmin Νo, Mavrin Yes!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  00:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANOLIS2004

http://troktiko.eu/2013/06/to-nerit-gr-eksafanistike-apo-to-diadiktyo/

Αν τυχόν υπάρχει κάποια λαδιά της κυβέρνησης στη μέση, ένα έχω να πω.

ΣΤΑ ΧΝΑΡΙΑ ΠΟΥ ΧΑΡΑΞΕ Η ΜΙΑΝΜΑΡ!!!

Αν δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο λαδιά, υπάρχει δυστυχώς σε πολλά άλλα... http://www.youtube.com/watch?v=cwcGgVCpSI0

Ο περίγελως πάντως έμεινε:
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  00:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως, χωρίς να υποστηρίζω τις ιδέες του ΚΠΒόλος , something wrong σε αυτην την ιστορία. Κάτι βρομάει, πιο ψάρι βρομάει?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  01:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλήθεια, πως διορίστηκε ο κουμπάρος του Σαμαρά στην ΕΡΤ? Και ω τι έκπληξη, ανακάλυψε και κλοπή. Όχι, δεν είναι βαλτός, ούτε το κάνει για τον κουμπάρο του.

http://prezatv.blogspot.gr/2013/06/blog-post_214.html

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ,ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ Α ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΝΕΤ,ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙ ΚΛΟΠΗΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΡΤ-ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ!!!
ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΡΤ;;;
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ
Μόλις πριν από λίγο κατέθεσα μήνυση για τη διάρρηξη στο γραφείο μου στην πρώην ΕΡΤ. Τα κακοποιά στοιχεία παραβίασαν με αιχμηρό αντικείμενο την κλειδαριά και έκλεψαν δημόσια έγγραφα, καταστάσεις εργαζομένων, καταστάσεις μισθοδοσίας, προτάσεις της Επιτροπής Προγράμματος, υπηρεσιακή αλληλογραφία, αλλά και προσωπικά μου αντικείμενα. Προφανώς αναζητούσαν άλλα στοιχεία, που αφορούν στις έρευνες για τα σκάνδαλα και τα φοβερά ντοκουμέντα που εκθέτουν πολλούς! Ήθελαν να κλέψουν ό,τι ενοχοποιεί τους πρωταγωνιστές, τους ηθικούς, αλλά και φυσικούς αυτουργούς κακουργηματικών πράξεων.

Λυπάμαι για το κατάντημα εκείνων που έχουν αναλάβει την δήθεν περιφρούρηση της περιουσίας του ελληνικού Λαού, υπέρ του οποίου δήθεν κόπτονται. Η περιφρούρηση αποδείχθηκε, εκ των πραγμάτων, ανύπαρκτη. Η πρώην ΕΡΤ έχει καταληφθεί. Και ο Νόμος έχει καταλυθεί!
ΠΡΕΖΑ TV
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bertz
Forum-Runner

104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  03:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια εικόνα χίλιες λέξεις...http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=udqbddhLg2s
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  03:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Προσέχτε, η μία ποινή είναι γιατί εργάστηκαν...
και η άλλη γιατί δέχτηκαν μείωση αποδοχών!

Όχι γιατί ας πούμε πρόβαλλαν ψευδείς ειδήσεις, προκάλλεσαν φόβο, είπαν κάτι ανακριβές, δημιουργησαν ζημιά μέσω συκοφαντίας σε κάποιον, εμπορεύτηκαν τον ανθρώπινο πόνο κάποιου ζητιάνου για 10€, κτλ κτλ, έκαναν κάτι αντιδεοντολογικό δημοσιογράφικα, ή ξέρω εγώ έβρισαν, ή έκαναν κατάχρηση του βήματός τους, της δημοσιογραφικής τους ταυτότητας, λαδώθηκαν, κτλ.

Γιατί στην ουσία. ΔΟΥΛΕΨΑΝ και ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗΚΑΝ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥΣ.
Διαγραφή! Τέλος.
NEXT.

Έτσι, γιατί εμείς σεβόμαστε τις ατομικές ελευθερίες σας.
Έτσι θα κυβερνήσουμε και αύριο.



H ποινή είναι γιατί εργάστηκαν...ενώ είχε κηρυχτεί απεργία.
Δεν υπάρχει άλλη που λες επειδή δέχτηκαν μείωση αποδοχών. Η απεργία ήταν εξαιτίας της μείωσης αποδοχών.
ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΕΛΩΝ
Άρθρο 7
ιζ) Να πειθαρχούν απόλυτα στις αποφάσεις τού Διοικητικού Συμβουλίου και της Γενικής Συνελεύσεως για απεργία.

Και γιατί είναι φασιστική η απόφαση; Το ΔΣ της ΕΣΗΕΑ δεν είναι δημοκρατικά εκλεγμένο;
Η ΕΣΗΕΑ ΔΕΝ τους διέγραψε. Τους διέγραψε προσωρινά. Αφού και η ΕΡΤ δεν έκλεισε ποτέ


Edited by - Nek2000 on 15/06/2013 03:40:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  03:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by gargadua

Κακώς κατηγορείτε την ΕΡΤ για φαγοπότι. Είχε πολιτικό προϊστάμενο ή όχι; Ή μήπως τρώγανε πίνανε και κανείς δεν ήξερε για άλλη 1 φορά;



Σε αυτό έχεις χίλια δίκια, αλλά η λύση ποια είναι; Αν ήσουν πρωθυπουργός τι θα έκανες;


Απόλυση των υπεύθυνων υπουργών και παραίτηση αν είχα και ο ίδιος την παραμικρή ανάμειξη, όπως πρόσληψη κάποιου δικού μου ατόμου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  04:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

quote:
Originally posted by Deorum

Προσέχτε, η μία ποινή είναι γιατί εργάστηκαν...
και η άλλη γιατί δέχτηκαν μείωση αποδοχών!

Όχι γιατί ας πούμε πρόβαλλαν ψευδείς ειδήσεις, προκάλλεσαν φόβο, είπαν κάτι ανακριβές, δημιουργησαν ζημιά μέσω συκοφαντίας σε κάποιον, εμπορεύτηκαν τον ανθρώπινο πόνο κάποιου ζητιάνου για 10€, κτλ κτλ, έκαναν κάτι αντιδεοντολογικό δημοσιογράφικα, ή ξέρω εγώ έβρισαν, ή έκαναν κατάχρηση του βήματός τους, της δημοσιογραφικής τους ταυτότητας, λαδώθηκαν, κτλ.

Γιατί στην ουσία. ΔΟΥΛΕΨΑΝ και ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗΚΑΝ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥΣ.
Διαγραφή! Τέλος.
NEXT.

Έτσι, γιατί εμείς σεβόμαστε τις ατομικές ελευθερίες σας.
Έτσι θα κυβερνήσουμε και αύριο.



H ποινή είναι γιατί εργάστηκαν...ενώ είχε κηρυχτεί απεργία.
Δεν υπάρχει άλλη που λες επειδή δέχτηκαν μείωση αποδοχών. Η απεργία ήταν εξαιτίας της μείωσης αποδοχών.
ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΕΛΩΝ
Άρθρο 7
ιζ) Να πειθαρχούν απόλυτα στις αποφάσεις τού Διοικητικού Συμβουλίου και της Γενικής Συνελεύσεως για απεργία.

Και γιατί είναι φασιστική η απόφαση; Το ΔΣ της ΕΣΗΕΑ δεν είναι δημοκρατικά εκλεγμένο;
Η ΕΣΗΕΑ ΔΕΝ τους διέγραψε. Τους διέγραψε προσωρινά. Αφού και η ΕΡΤ δεν έκλεισε ποτέ





Προφανώς και δεν μιλάω για το γράμμα αλλά για την ουσία.

Και ξαναρωτάω.

1)Με αυτήν την λογική οι βουλευτές που διαγράφονται από το κόμμα, όταν καταψηφίζουν έναν νόμο, είναι εντάξει ή όχι. Οι βουλευτές δεν χάνουν την δουλειά τους, υπενθυμίζω. Απλά συμφωνούν ότι πλέον κύριε, εφόσον διαφοροποιείστε από την γραμμή του κόμματος, δεν μπορούμε να σας θεωρούμε ΠΑΣΟΚ/ΝΔ. Τι σκατά ανδρόγυνο είμαστε, αν πηγαίνεις με άλλον? Ελευθερη είσαι να κάνεις ότι θες, κ εγώ ελεύθερος να μην σε θεωρώ πλέον φίλο μου.
Και το οξύμωρο είναι, πως οι ίδιοι που κατηγορούν για φασισμό για το ανωτέρο, στερούν το δικαίωμα στην εργασία. Όχι δεν σε θεωρώ πλέον στην ομάδα μου, ή φίλο μου, ή σου κόβω την καλημέρα. Τέλος. Δεν εργάζεσαι.
Είπαμε όλοι θα δείχνετε ΕΡΤ, και εσείς δείξατε τα δικά σας. Τέρμα. ΕΜΕΙΣ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΔΕΛΤΙΟ.

2)Και όμως η μια ποινή είναι γιατί δέχτηκαν μείωση 20% των αποδοχών τους. Κάπου το έγραφε, διάβασε καλύτερα ή θα το ψάξω και εγώ

3)Το ΔΣ της ΕΣΗΕΑ όπως και οι συνελεύσεις στα πανεπιστήμια είναι μια εικονική δημοκρατία. Θέλω να πω πως γίνονται οι συνελεύσεις, πως γίνονται οι εκλογές, πως είναι οι κλίκες. Δεύτερον είτε είναι νόμιμο είτε όχι, πως οι ελευθερίες τους φτάνουν στην ελευθερία την δική σου? Δεν υπάρχει εναλλακτικός φορέας να ανήκεις. Είτε αποδεχτείς είτε όχι, σαν την βάφτιση ένα πράγμα, γεννιέσαι σκλάβος της ΕΣΗΕΑ. Αλλιώς άλλαξε χώρα. Πρακτικά είναι σαν άδεια από το κράτος, με την προϋπόθεση να τους υπακούς τυφλά. Ούτε το κράτος δεν σου ζητάει να το υπακούς τυφλά. Ζητάει εκεί μια συνδρομή για το επιμελητήριο και τέρμα. Εδώ όμως?

Είναι η άδεια εξασκήσεως επαγγέλματός σου! Με την προϋπόθεση να υπακούς τυφλά, ξαναλέω και κουράζω.
Δεν μπορείς να πείς...
Είμαι σε ένα κανάλι, που δεν συμφωνώ με εσάς βρε αδερφέ. Θέλω να είμαι ανεξάρτητος. Θέλω να πω τα δικά μου. Δεν υπέγραψα πουθενά για εσάς, δεν σας αναγνωρίζω. Έχω τα προσόντα, έχω το κοινό μου, έχω την εφορία μου, τις σπουδές μου.
Όχι. Εκεί. Το αφεντικό.
Αυτοί που φωνάζουν πρώτοι και καλύτερα για τα άλλα αφεντικά.

4) το "δεν τους διέγραψε" αλλά τους "διέγραψε προσωρινά" θα σου απαντήσω ότι παίζουμε με τις λέξεις. Τους διέγραψε. Μετά φέξε μου και γλίστρισε. Όταν αποφασίσουν θα τους ξανα-επαναφέρουν. Αν είναι καλά παιδιά... και αν δεν είναι... εκεί ξανά.
Δεν έχουν δικαίωμα να εργαστούν. Δεν υπάρχει μια ιεραρχία στα δικαιώματα, στους νόμους, και στις υποχρεώσεις; Αυτό που λέμε, το σύνταγμα πάνω από το νόμο, ο νόμος πάνω από μια ιδιωτική σύμβαση που μπορεί να είναι καταχρηστική, κτλ κτλ?
Έτσι και εδώ, μια απόφαση τελικά μπορεί να είναι ισχυρότερη ενός ανθρώπινου δικαιώματος? (η εργασία είναι ανθρώπινο δικαίωμα, όχι απλά συνταγματικό).


Μα να απολύεσαι επειδή εργάζεσαι... και όχι επειδή απεργείς!?
Αν απολυθείς επειδή απεργείς, θα γίνει χαμός! Θα μιλάμε για την απόλυτη καταπάτηση δικαιωμάτων και τον απόλυτο φασισμό.
Αλλά να απολυθείς επειδή ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ, είναι φυσιολογικό?
Θα τρελαθούμε εντελώς?
Προσωρινά ξε-προσωρινά οτιδήποτε, από που και ως πού?

Μόνο κ μόνο κ μόνο που έχουν αυτήν την δύναμη να αποφασίσουν καθαρά με ιδεολογικά κριτήρια είναι ανατριχιαστικό. Ως που μπορεί να φτάσει αυτή η δύναμη? Να επιβάλλουν την γραμμή τους σε όλα τα ΜΜΕ της χώρας?
Για την δημοκρατία πάνω από όλα.

Edited by - Deorum on 15/06/2013 04:21:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  04:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1) Αν το καταστατικό του κόμματος λέει ότι όλοι οι βουλευτές τους πρέπει να υπερψηφίζουν τους νόμους, τότε καλά κάνουν και τους διαγράφουν από το κόμμα. Όταν μπήκαν στο κόμμα, το ήξεραν. Το ίδιο ισχύει και για τους δημοσιογράφους και την ΕΣΗΕΑ.
Ανατριχιαστική είναι και μόνο η σκέψη της ύπαρξης απεργοσπαστών που επιλέγουν να σκοτώσουν τους συναδέλφους τους για να ζήσουν οι ίδιοι. Έχουν κάποια διαφορά από τους προδότες εν καιρώ πολέμου;
2) από το απόσπασμα που έβαλες πάντως δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Το διάβασα πολύ καλά
3) ισχύει ότι και στο (1). Δεν ξέρω πώς γίνονται οι εκλογές τους, αλλά το ίδιο μπορείς να πεις και για τις βουλευτικές εκλογές και την κυβέρνηση (εικονική δημοκρατία, συνελεύσεις, κλίκες) . Όπως θέλει το βλέπει ο καθένας. Δεν σου απαγορεύει η ΕΣΗΑ να είσαι ανεξάρτητος και να λες αυτά που πιστεύεις. Θα σου το απαγορεύσει το κανάλι όμως που δουλεύεις. Ελεύθερη αγορά δεν έχουμε;
4) Δεν κατάλαβες μάλλον το συσχετισμό. Τελικά η ΕΡΤ έκλεισε (Κεδίκογλου) ή δεν έκλεισε(Σαμαράς);
Το να κλείνεις κανάλια και να ρίχνεις site επειδή αναμεταδίδουν την ΕΡΤ είναι δημοκρατικό;

Edited by - Nek2000 on 15/06/2013 07:24:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  07:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μερικά ερωτήματα προς όσους υποστηρίζουν το κλείσιμο της ΕΡΤ:

1) Τα τέλη της ΕΡΤ (χαράτσι) που πληρώναμε στη ΔΕΗ τόσα χρόνια και οι περισσότεροι νόμιζαν ότι είναι 15 και 20€ το μήνα, ενώ στην πραγματικότητα ήταν 4,25€ εκ των οποίων το 1€ πήγαινε στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας(ΛΑΓΗΕ), άρα 3,25€/μήνα, θεωρείτε ότι ήταν πολλά και λάθος που τα πληρώναμε υποχρεωτικά; Όταν θα ανοίξει η ΝΕΡΙΤ(εδώ γελάμε για το όνομα. Θα μπορούσαν να την ονομάσουν και ΝΤΕΡΤΙ) και θα ξαναπληρώνουμε πάλι χαράτσι θα είναι σωστό;

2) Αν μέχρι τώρα στην ΕΡΤ με 2600 υπαλλήλους, υψηλούς μισθούς, χαμηλή τηλεθέαση το τέλος ήταν 50€/χρόνο, τότε στη ΝΕΡΙΤ με 1000 υπαλλήλους, χαμηλότερους μισθούς, υψηλή τηλεθέαση (περίσσοτερα έσοδα από διαφημίσεις) το τέλος πόσο πρέπει να είναι; 1€ μάλλον

3) Το 2009, η ΕΡΤ είχε ζημιά 9 εκατ. όμως το 2010 είχε κέρδη 34 εκατ, το 2011 τα κέρδη, προ φόρων έφτασαν τα 57.
Σύμφωνα με τις προβλέψεις του Προϋπολογισμού 2013:
* Παρά τις αποκλίσεις στα επιμέρους ποσά, ΕΡΤ και υπ. Οικονομικών συμφωνούν σε ένα: πλεόνασμα 40,97 εκ. ευρώ

Για το 2012 δεν το βρίσκω.
Αν βάλουμε και το 25% που πλήρωνε η ΕΡΤ στη ΛΑΓΗΕ τότε θα είχε επιπλέον 60εκ. ευρώ έσοδα. Σκεφτείτε πόσα θα είχε αν το τέλος ήταν 17€/μήνα, όσο δηλαδή είναι και στη Γερμανία. Πόσα έσοδα θα είχε;

4) H ΕΡΤ είχε πολλούς εργαζόμενους 2660 (11εκ. κάτοικοι), η Γερμανική Κρατική 22000 (80εκ. κάτοικοι), η Βαυαρία με ένα μόνο τηλεοπτικό κανάλι (BR3) 5000 εργαζόμενους (12εκ. κάτοικοι), το BBC 22000 (60εκ. κάτοικοι). Τα τέλη στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης 9-18€/μήνα. Τελικά ήταν υπεράριθμοι; Ήταν πολλά τα 4€/μήνα; Θα μπορέσει να λειτουργήσει κρατική Ραδιο-Ιντερνετικο-Τηλεόραση με μόνο 1000 εργαζόμενους;

5) Τηλεθέαση! Λένε ότι είχε χαμηλή τηλεθέαση. Όντως είχε. αλλά δεν είναι αυτός ο στόχος των κρατικών καναλιών. Ούτως ή άλλως δεν έχει πολλές διαφημίσεις όπως και όλα τα κρατικά κανάλια στις περισσότερες χώρες. Αν ήταν ο στόχος η τηλεθέαση, τότε θα έβαζε το δελτίο ειδήσεων στις 20:00 (19:50, 19:45 για να προλάβει να ξεκινήσει πρώτο) και στις 21:00 θα έβαζε Σουλεϊμάν, Φατμαγκούλ κλπ. Αυτό θέλετε; Το 90% των Ελλήνων θέλει Σουλεϊμάν. Ε βάλτε Σουλεϊμάν τότε. Οι μοναδικές εκπομπές που είχαν τηλεθέαση ήταν το Champions League, η Eurovision και ο Σπύρος Παπαδόπουλος. Και μάλλον και οι μοναδικές που έφερναν έσοδα από διαφημίσεις. Αλλά και πάλι λέτε ότι έδιναν πολλά για να αγοράσουν τα δικαιώματα. Για την τριετία 2012-2015, σύμφωνα με τις οποίες ο Σκάι προσέφερε 600.000 ευρώ ετησίως, το MEGA 2 εκατ. ευρώ, ο ΑΝΤ1 3,5 εκατ. ευρώ και η ΕΡΤ 10.800.000 ευρώ. Στη Γερμανία το ZDF έδωσε 156εκ. ευρώ, 30εκ. περισσότερα από όσα έδινε το SAT.1.
Το δελτίο ειδήσεων έπεσε σε ένα χρόνο από 12% στο 4%. Αν πιστεύεις ότι είναι σημαντική η τηλεθέαση, τότε ποιος πιστεύεις ότι είναι ο κύριος υπεύθυνος; Ο διευθυντής ειδήσεων και αυτός που τον έβαλε στη θέση αυτή ή όλοι οι υπόλοιποι; Ποιος κυβερνούσε; Ο Τσίπρας μάλλον, αφού αυτός φταίει για όλα τα κακά της χώρας και η Χρυσή Αυγή τώρα που είναι στη μόδα.

6) Ήταν προγραμματισμένο το κλείσιμο της ΕΡΤ από μήνες, όπως είπε η κυβέρνηση ή έγινε εντελώς βιαστικά επειδή το επέβαλε η τρόικα; Και γιατί δεν είχαν λάβει υπόψιν κάποια σημαντικά θέματα όπως οι Πανελλαδικές, το ΚΙΝΟ, το nerit.gr (αυτό και αν ήταν προχειρότητα!)

7)Τα ιδιωτικά κανάλια δεν έχουν πληρώσει ούτε μία/ένα δραχμή/ευρώ εδώ και 25 χρόνια για τη χρήση των συχνοτήτων. Τα ιδιωτικά κανάλια έπρεπε να πληρώνουν το 2% των ακαθάριστων εσόδων τους, "πλήρωνουν" 0,1%, δεν έχουν καταβάλει ΔΕΚΑΡΑ! 300 εκατ. το χρόνο είναι τα διαφυγόντα έσοδα του κράτους από τα ιδιωτικά κανάλια: δηλαδή 50 ευρώ/μήνα για ΚΑΘΕ νοικοκυριό.
Μαντέψτε ποιος τα πληρώνει αυτά

8) Τελικά έκλεισε η ΕΡΤ ή δεν έκλεισε; Γιατί άλλα είπε ο Κεδίκογλου και άλλα ο Σαμαράς

9) Η απόφαση να κλείσει η ΕΡΤ πόσο δημοκρατική είναι; Εγώ ξέρω ότι 8+2+1=11 και όχι 8+0+0=11 (όποιος είναι αρκετά έξυπνος θα το καταλάβει).
Τι σόι δημοκρατία είναι αυτή που σε μία τρικομματική κυβέρνηση αποφασίζει μόνο το ένα κόμμα ενώ τα άλλα δύο διαφωνούν; Ο λαός έδωσε εντολή στα 3 κόμματα που λέτε για να σχηματίσει κυβέρνηση και να εφαρμόσει αυτά που λέγανε ότι θα κάνουν πριν τις εκλογές και θα συμφωνούν και οι τρεις. Καμία άλλη εντολή δεν έδωσε. Αν θέλετε να πιστεύετε κάτι άλλο, τότε δεν είστε πραγματικά δημοκράτες. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες.


Οι επικεφαλής από 50 ευρωπαϊκά κανάλια και ραδιοφωνικούς σταθμούς υπέγραψαν το αίτημα της EBU να ανοίξει και πάλι η ΕΡΤ.

Ανάμεσα στα ηχηρά ονόματα που υπογράφουν την αίτηση βρίσκεται και ο γενικός διευθυντής του βρετανικού καναλιού BBC. Ο Τόνι Χολ κάλεσε την ελληνική κυβέρνηση να ανοίξει και πάλι την δημόσια ραδιοτηλεόραση στην Ελλάδα και καταδίκασε το αιφνιδιαστικό κλείσιμο ως «αντιδημοκρατικό και αντιεπαγγελματικό».
Την αίτηση υπογράφουν οι επικεφαλής τηλεοπτικών σταθμών από τη Γερμανία, την Γαλλία, την Ελβετία, την Δανία, την Ισπανία και την Ιταλία. Οι διοικητές από τους 50 ευρωπαϊκούς ραδιοτηλεοπτικούς σταθμούς ζητούν από τον Αντώνη Σαμαρά να λογικευθεί και υπογραμμίζουν ότι «τα δημόσια ΜΜΕ και η ανεξαρτησία τους από την κυβέρνηση επαφίεται στην καρδιά των δημοκρατικών κοινωνιών».
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  09:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

quote:
Originally posted by Gypaetos

Γενικότερα διαπιστώνω ότι υπάρχει τεράστια σύγχυση με πολλούς όρους και έννοιες όπως δημοκρατία, χούντα, φασισμός κ.λπ. Η ταμπέλα και τα στερεότυπα πάνε σύννεφο, ακόμα κι εδώ μέσα, στο φόρουμ... Η κυβέρνηση έχει λαϊκή εντολή να κυβερνήσει, τα 'χω πει και ξαναπεί, και αυτό ακριβώς κάνει. Η υπερβολική όμως προσφυγή στις ΠΝΠ είναι ίσως στα όρια της συνταγματικής νομιμότητας, γιατί δε μπορεί κάθε τρεις και μια να ανακύπτει ζήτημα εξαιρετικής ανάγκης και έκτακτη περίπτωση. Μην ξεχνάμε ότι αν η Βουλη δεν επικυρώσει την ΠΝΠ, οι συνέπειες δεν είναι αναδρομικες, δηλαδή ο γέγονε γέγονε.. Αν δεν ανοίξει πάλι κάποιο κρατικό κανάλι, πιο συμμαζεμένο και μας δούλεψε ο Σαμαράς, ας τον ρίξουν οι άλλοι δυο (γιατί τώρα αποκλείεται να το κάνουν). Αλλά ότι από κάπου πρέπει να γίνουν περικοπές και η ΕΡΤ ήταν μια ενδεδειγμένη περίπτωση για να αρχίσει κανείς είναι πέραν πάσης αμφισβήτησης.
Το πιο ωραίο το άκουσα στο ραδιόφωνο από έναν καθηγητή πανεπιστημίου και είναι ότι έκλεισαν τα μοναδικά κανάλια που είχαν νόμιμη και όχι προσωρινή άδεια λειτουργίας...
Rigelian άσε τα brevet κι έλα στην επόμενη συνάντηση για να τα πούμε από κοντά!

Ολίγον έγγυος δεν υπάρχει. Δες τι σου έγραψα στη 15η σελίδα.


Το θέτεις σε λάθος βάση. Για τις εγκύους συμφωνώ, για το θέμα μας τα πράγματα είναι διαφορετικά. Οπως σου ξαναέχω εξηγήσει και σου έγραψε και ο Rigelian η κυβέρνηση ψηφίστηκε από τον λαό με δημοκρατικές εκλογές και καλώς ή κακώς έχει πάρει ψήφο εμπιστοσύνης από την βουλή. Για να το αντιστρέψω λίγο δεν υπάρχει ολίγον κυβέρνηση και ολίγον δημοκρατία, ή έχουμε δημοκρατία και σεβόμαστε το αποτέλεσμα ή δε μας αρέσει και το λέμε ότι δεν σεβόμαστε την πλειοψηφία. Χούντα κλπ αφορούν σε άλλες καταστάσεις, κι όποιος είναι νέος και δεν θυμάται ας ψάξει στα λεξικά να δει τι σημαίνει. Εάν ο Σαμαράς κάνει κακή χρήση των δυνατοτήτων που του παρέχει το Σύνταγμα (κινείται οριακά όπως είπα) θα κριθεί διττά: αφενός στα δικαστήρια και αφετέρου στην βουλή/πολιτικά. Όποιο απ'τα κόμματα κυβέρνησης και αντιπολίτευσης το θέλει, μπορεί, εάν το θεωρεί μείζον θέμα, να προκαλέσει ψηφοφορία για να ρίξει την κυβέρνηση. Θεωρώ πάντως ότι οι αντιδράσεις Κουβέλη-Μπένι είναι μάλλον για τα προσχήματα, και ότι δεν διαφωνούν επί της αρχής στο θέμα της ΕΡΤ. Ούτε και στην κοινωνία νομίζω ότι υπάρχει πλειοψηφία κατά του κλεισίματος της ΕΡΤ. Γνώμη μου πάντα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 46 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000