Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Έκλεισε η ΕΡΤ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 46

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  10:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

quote:
Originally posted by Laga

Ωραία λογική ρε παιδιά. Αφού αυτοί που πάνε να κάνουν την «κάθαρση» δεν είναι ικανοί (ή δεν πιστεύουμε) πως θα την κάνουν, τότε ΟΚ ας μείνουν τα πράγματα όπως έχουν, αρκεί να μην πειράξουμε τις ιερές αγελάδες του δημοσίου. Δεν είναι εντυπωσιακό πως όλα τα κόμματα πάντα έκαναν ότι μπορούσαν για να μην απολυθεί κανένας από τους πελάτες τους. Δεν είναι εξοργιστικό που 3 χρόνια τώρα προσπαθούμε (!!!) να εξυγιάνουμε το δημόσιο, και δεν φεύγουν ούτε καν οι επίορκοι. Είναι τέτοια η αδικία που νιώθω με αυτή την κατάσταση που ναι, καταφέρνω να κάνω πως δεν βλέπω τη φασιστική συμπεριφορά της κυβέρνησης. Ας καθαρίσει πρώτα ο βόθρος με τα πελατάκια και θα με ξαναπιάσουν πάλι οι ευαισθησίες μου. Σε λίγο θα οφείλω να συμπαρασταθώ και στους υπαλλήλους της Βουλής αν τους «πειράξουν» με αντισυνταγματικό τρόπο...
----------------------------------
ΟΛΑ ΤΑ ΒΥΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ, ΤΩΡΑ!

Μόνο που δεν πείραξαν τις ιερές αγελάδες του δημοσίου. Πείραξαν το ίδιο το δημόσιο αγαθό. Πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι το ξαναλέω.

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πρωθυπουργός θέλει να δώσει ένα τέλος στις συντεχνίες. Αυτό που θα έπρεπε να κάνει, είναι μόνο ένα. Να βγει και να πει, μάγκες, επί των ημερών μου αυτός που έβαλα υπεύθυνο στην ΕΡΤ προσέλαβε τους τάδε με τους εξής μισθούς. Η προηγούμενη κυβέρνηση τους τάδε. Η πιο προηγούμενη τους παρατάδε. Στο ΙΚΑ έγιναν τα εξής όργια. Στη ΔΕΗ τα τάδε, και πάει λέγοντας. Αυτοί που εμπιστεύτηκα έκαναν προσλήψεις ενώ υποτίθεται ότι θέλαμε και μείωση προσωπικού. Ξεκινώ τις διαδικασίες για δίκη των εμπλεκόμενων υπουργών που με πρόδοσαν (λες κι εγώ δεν ήξερα, αλλά τέλος πάντων), και κόβω ένα μηδενικό από τους μισθούς των διορισμένων με υπέρογκα ποσά. Όποιος έπαιρνε 70.000 το χρόνο, του κάνουμε τη χάρη να μείνει, αλλά με 7.000. Αν δεν του αρέσει, ας τον πάρει ο αντένα να τον βάζει όταν δεν έχει σουλειμάν.

Αλλά να διαλύει την ΕΡΤ, τα μουσικά σύνολα, τις ορχήστρες, ό,τι είχε απομείνει από ποιότητα στην Ελλάδα του φέιμ στόρυ και του τηλεκύβου, να κλείνει τους τοπικούς σταθμούς, και να μιλά για τη τηλεθέαση λες κι απ'την Ελλάδα λείπει ένα ακόμη "όλα" του Αναστασιάδη, είναι ντροπή.
Η ΕΡΤ δεν πρέπει να γίνει ένα ακόμη μέγκα που να κυνηγάει τη τηλεθέαση δείχνοντας σαβούρες. Ας τη βλέπουν λίγοι, κι ας δείχνει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου, εκπομπές σαν αυτή http://www.youtube.com/watch?v=wVtYSQlAxBc, και τόσες και τόσες άλλες. Με τη προυπόθεση ότι θα στοιχίζουν όσο πρέπει κι όχι όσο μας τις χρεώνουν λόγω της ανικανότητας ή της πρόθεσης του υπουργείου που δεν μπορεί (δεν θέλει στη πραγματικότητα) να βάλει τέλος στη σπατάλη.


Έχω τις εξής παρατηρήσεις: δημόσιο αγαθό είναι η ενημέρωση, όχι κατ'ανάγκην η δημόσια ενημέρωση. Αν δεν ξανανοίξει η ΕΡΤ, πιο συμμαζεμένη, θα έχεις δίκιο να λες ότι πονάει κεφάλι κόβει κεφάλι. Αν όμως ανοίξει, όχι. Γιατί δεν περιμένουμε να δούμε πριν προτρεξουμε και τα καταδικάσουμε όλα; Και τέλος αν έκοβε τους μισθούς, όπως λες, αντί να κάνει αυτό που έκανε η κυβέρνηση, θα το καταργουσαν το "δημόσιο αγαθό" οι ίδιοι οι εργαζόμενοι με απεργία διαρκείας μέχρι να έρθει το τέλος του κόσμου... Κατά τα αλλά συμφωνώ, ότι δηλαδή δε μπορεί να είναι αποκλειστικός στόχος ενός κρατικού καναλιού η τηλεθέαση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  10:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by gargadua

Κακώς κατηγορείτε την ΕΡΤ για φαγοπότι. Είχε πολιτικό προϊστάμενο ή όχι; Ή μήπως τρώγανε πίνανε και κανείς δεν ήξερε για άλλη 1 φορά;



Σε αυτό έχεις χίλια δίκια, αλλά η λύση ποια είναι; Αν ήσουν πρωθυπουργός τι θα έκανες;


Απόλυση των υπεύθυνων υπουργών και παραίτηση αν είχα και ο ίδιος την παραμικρή ανάμειξη, όπως πρόσληψη κάποιου δικού μου ατόμου


Εννοώ τι θα έκανες όχι για τους υπεύθυνους του φαγοποτίου (εκεί συμφωνούμε) αλλά για να το σταματήσεις. Πώς θα φύγουν πχ οι υπεράριθμοι, πως θα γινει η ομελέτα αν δεν... "σπάσουν αυγά";
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  10:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι πωλήσεις βρε ΝΕΚ ααχαχαχαχα, τι πωλήσεις.
η ΕΡΤ πληρωνόταν ΚΑΙ μέσω της ΔΕΗ και επό τον κρατικό προυπολογισμό. *
Να συζητάμε τα άλλα, άλλα όχι και αυτό.

Και υπάρχει κ κάτι άλλο εδώ, που δεν φαίνεται εύκολα. Τι πάγια χρησιμοποιεί η ΈΡΤ για να είναι όπως είναι. Γιατί και εκεί έχεις μια άλλη μαυρη τρύπα.
Αν εμένα μου δώσεις μια περιουσία 150δις , και στο τέλος κερδίζω 100.000€ τον χρόνο, πρακτικά μπαίνω μέσα φούλ! Ζημιογόνος είμαι. Αν ανοίξω μια επιχείρηση και επενδύσω 100.000€, και κερδίζω 600€ τον μήνα, στην ουσία ζημιογόνος είμαι. Και υπάλληλος να γινόμουν, με τα 100.000€ για πασατέμπο τα ίδια θα έβγαζα.
Απλή αριθμιτική για κάποιον που στήνει μια δουλειά.
Δλδ η ΕΡΤ όχι απλά κόστιζε, αλλά κόστιζε και έχοντας ΤΗΝ περιουσία, και μην πληρωνόντας ποτέ πράγματα όπως πχ ενοίκιο, ή απόσβεση δανείων για αγορά κτιρίων κτλ.

Το μέγεθος της καταστροφής είναι πολύ μεγαλύτερα.

Στα άλλα να το συζητήσουμε, τα μη-οικονομικά. Αλλά εκεί μετρημένα κουκιά είναι. Ή να πουμε, πως δεν την θέλουμε κερδοφόρα, οκ, μέσα.

Τέλος έχω την εντύπωση ότι δεν έγινα κατανοητός σε αυτά που έγραψα για την ΕΣΗΕΑ, αλλά δεν εχω όρεξη να τα ξαναγράψω. Αν θες ξαναδιαβασέ τα αλλιώς καλημέρα, δεν χάλασε ο κόσμος, πάλι θα σε βγάλω φωτογραφίες (θα φροντίσω ξέρεις, σπυράκια να έχεις, να σε παχύνω, να σου μαυρίσω τα δόντια κτλ στo photoshop). αχαχαχαχα


*
http://www1.rizospastis.gr/story.do?id=3680307&publDate=24/11/1996%20%CE%A0%CE%B7%CE%B3%CE%AE:%20
http://stoxasmos-politikh.blogspot.gr/2010/01/7500.html

Edited by - Deorum on 15/06/2013 10:53:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  11:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον δεν κατάλαβες καθόλου καλά αυτά που διάβασες. Ούτε αυτά που έβαλες εσύ. Το 1ο που λέει για 7500 κατοίκους αναφέρει 320 εκατ. ευρώ τον χρόνο τόσο με κρατικές επιχορηγήσεις από τον προϋπολογισμό όσο και με το ανταποδοτικό τέλος. (300 τελος + 20 επιχορηγησεις). Βέβαια πιο κάτω λέει
"Το 17,7% του συνολικού προσωπικού της ΕΡΤ έχει αμοιβές άνω των 3.000 ευρώ μεικτά. Πιο συγκεκριμένα από το σύνολο των 3.562 μόνιμων υπαλλήλων και 1.080 συμβασιούχων, οι 808 έχουν μεικτές αποδοχές άνω των 3.000 ευρώ. Από αυτούς, οι 668 είναι μόνιμοι και οι 140 συμβασιούχοι. Μόλις 81 άτομα από το μόνιμο προσωπικό, κυρίως τα στελέχη διοίκησης, έχουν καθαρές αποδοχές άνω των 3.000 ευρώ. Το κόστος των συμβασιούχων ετησίως ανέρχεται σε ποσό περίπου 30 εκατ. ευρώ. Στην ΕΡΤ εργάζονται δύο ταχυτήτων συμβασιούχοι, οι άνω των 3.000 ευρώ και όσοι προσφέρουν τις υπηρεσίες τους αντί 1.000-1.500 ευρώ/μηνιαίως." (δεν έπαιρναν και τόσα πολλά τελικά σχεδόν το 80%, ετσι δεν είναι;). Τα μισά περίπου πήγαιναν σε αυτό το 17,7%. Και τώρα το 50% του συνολικού ποσού το έπαιρναν 36 άτομα.
το 7500 κάτοικοι που γράφει πάντως δεν το καταλαβαίνω από πού βγαίνει (3562+1080?).
Αυτά ήταν για το 2009. Αναλυτικός προϋπολογισμός φαίνεται εδώ http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27359&subid=2&pubid=23227140, δεν διαφέρει και πολύ. Το 2013 είχαμε 2650 εργαζόμενους, άρα έγινε και μείωση προσωπικού 45%. Ο προϋπολογισμός φαίνεται στην φωτογραφία πιο πάνω που και αυτή δεν τη διάβασες σωστά. Προφανώς και στις πωλήσεις συμπεριλαμβάνεται το τέλος από τη ΔΕΗ. Οι επιχορηγήσεις το γράφει ότι είναι μόνο 2εκ, άρα μειώθηκαν και αυτές 90%.
Για τα πάγια που λες, ούτως ή άλλως ανήκει στο κράτος. Δηλαδή ποια δημόσια υπηρεσία δεν έχει πάγια; Τα σχολεία έχουν κέρδος; Η αστυνομία; Ο στρατός; Δεν χρησιμοποιούν κτήρια, εξοπλισμό; Να τα κλείσουμε επειδή δεν έχουν έσοδα; Η ΕΡΤ με αυτά τα 4€ μπορούσε να συντηρείται και να έχει και κάποια λίγα έσοδα τα τελευταία χρόνια. Το έχω γράψει και πιο πάνω. Στόχος της ΕΡΤ δεν πρέπει να είναι τα κέρδη και οι τηλεθεάσεις. Δεν είναι μια δουλειά που έστησε κάποιος όπως λες. Δημόσιο αγαθό είναι σε όλες τις πολιτισμένες χώρες.
Το άλλο που έβαλες από το 1996 δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε.
ΥΓ: αν με βγάλεις χωρίς σπυράκια κλπ θα σου δώσω 2 φωτογραφίες σου από Αγία Παρασκευή πίσω από τις κάμερες

Edited by - Nek2000 on 15/06/2013 11:55:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  11:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by Nek2000

quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by gargadua

Κακώς κατηγορείτε την ΕΡΤ για φαγοπότι. Είχε πολιτικό προϊστάμενο ή όχι; Ή μήπως τρώγανε πίνανε και κανείς δεν ήξερε για άλλη 1 φορά;



Σε αυτό έχεις χίλια δίκια, αλλά η λύση ποια είναι; Αν ήσουν πρωθυπουργός τι θα έκανες;


Απόλυση των υπεύθυνων υπουργών και παραίτηση αν είχα και ο ίδιος την παραμικρή ανάμειξη, όπως πρόσληψη κάποιου δικού μου ατόμου


Εννοώ τι θα έκανες όχι για τους υπεύθυνους του φαγοποτίου (εκεί συμφωνούμε) αλλά για να το σταματήσεις. Πώς θα φύγουν πχ οι υπεράριθμοι, πως θα γινει η ομελέτα αν δεν... "σπάσουν αυγά";



- Από εκεί θα ξεκινούσα. Αν βάλεις στη θέση τους σωστούς ανθρώπους, θα μπορείς να ελέγξεις και τους υπόλοιπους. Αλλά δεν θα τα έκανα εγώ αυτά, γιατί θα είχα ήδη παραιτηθεί για τους λόγους που ανέφερα.

Για τους υπεράριθμους έγραψα πιο πάνω. Ήταν σίγουρα υπεράριθμοι;
Αυτό με τα αυγά ποιος έξυπνος της κυβέρνησης το είπε και το αναπαράγετε όλοι; Ο μόνος τρόπος για να φας αυγά είναι να τα κάνεις ομελέτα; Να τα κάνεις βραστά.
Ένας άλλος τρόπος είναι αυτός: http://www.youtube.com/watch?v=aazP6zvJmiQ&feature=player_embedded#!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  11:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα ποιος σου είπε ότι δεν θέλουμε δημόσια τηλεόραση.:?
Όχι όμως για την φραπελιά και για το στην "υγειά μας" τσιφτετέλι.
Και σίγουρα όχι με αυτούς τους μισθούς.
Αίντε δεν είναι αφού κοστίζει που κοστίζει, ας κοστίσει κάτι παραπάνω. Αφού δεν είναι κερδοφόρα, και είναι ζημιογόνα ας είναι 20πλά ζημιόγονα.

Να έχει ένα κανάλι παράδοσης. ΝΕΤ είναι.
Όλη μέρα στα χωριά μας, με κλαρίνα, βοσκούς, και ζώα.
Παραδόσεις, ήθη έθιμα.
Την ζωή σε ακριτικά μέρη. Την ζωή, όχι την Χ παραλία.
Το χειμώνα πάνω στα ορεινά τζουμερκοχώρια.
Και πάει λέγοντας.
Μια εμπεριστατωμένη, χωρίς αγκυλώσεις, οικονομική ανάλυση και πολιτική ανάλυση.
Ένα ντοκιμαντέρ/εκπαιδευτική τηλεόραση για το πως... διαβάζουμε έναν ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ, μπας και πάρει πρέφα κάποιος τι είναι μια επιχείρηση. Όχι την φραπελιά και την Παναγιωταρέα.
βέβαια αυτά τώρα είναι αργά, πέρασε η εποχή τους, έχουμε το ίντερνετ.

Καληνύχτα σας, αργά το θυμηθήκατε.

Καθηγητής σπουδασμένος άνθρωπος, με ΑΣΕΠ κτλ κτλ, παίρνει 800€.
Καθαρίστρια στην ΕΡΤ και στον ΟΠΑΠ και στην Βουλή παίρνει 4000€
Δεν θα σου πώ να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα κτλ. Θα σου πώ κάτι "σοσιαλιστικό" και λαικιστικό.
Κόψτε 3000€ από κάθε αναξιοκρατικό χαμηλού επιπέδου μισθό, και δώστε +30€ πόσα αναλογούν γιατί είναι πιο πολλοί σε όλους τους καθηγητές.
Με τα λεφτά αυτά, αντιστοιχούν σε 10.000 συντάξεις.
Μα είναι δύσκολο να καταλάβετε την αδικία? Ότι όποιος βολεύεται ΔΕΝ βολεύεται εις βάρος κάποιου απρόσωπου μηχανήματος αλλά εις βάρος κάποιου άλλου?

Και ναι, έχουν ανάμιξη οι τωρινοί κυβερνώντες. Και οι παλιοί. Και η αντιπολίτευση. ΔΕν καταλαβαίνω το αυτονόητο τι θέλετε να πείτε? Τι συζητάμε. Αν ο Κεδίκογλου βόλεψε δικούς του? ή ο ΓΑΠ? ή ακόμα και η Παπαρήγα?

Αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει κανένα μέσο να έχει δικές του ειδήσεις. Κανένα. Και πριν μιλάγαμε για χούντα, τώρα δεν μιλάμε για χούντα?

ΥΓ. αυτό για τους σωστούς ανθρώπους στην σωστή θέση κτλ, είναι ευχολόγιο ΝΕΚ. Υπάρχει ο σωστός μηχανισμός, η αξιοκρατία, η αξιολόγηση, κτλ κτλ. Δεν είναι δεν μας κάνει ο Νίκος, θα φέρουμε τον Τάσο και είμαστε εντάξει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS RAMANTANIS
Forum-Runner

Greece
55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  12:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Πιστεύει κανείς πως λεφτά υπάρχουν για να συντηρείτε αυτό το σοβιετικού τύπου δημοσιουπαλληλικό σύστημα; Κανονικά εάν ήταν δυνατόν θα έπρεπε να κλείσει μια μέρα όλο το δημόσιο, και να ξανανοίξει την επομένη όπως θα έπρεπε κανονικά να είναι και να προσφέρει πραγματικά κοινωνικές υπηρεσίες. Έχω βαρεθεί να πληρώνω φόρους και χαράτσια για να τους τρέφω, ακόμα και σήμερα είμαι αναγκασμένος να πληρώνω εισφορά αλληλεγγύης και φορολογία για το επίδομα ανεργίας και το επίδομα τριτέκνων που παίρνω. ΤΕΛΟΣ Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ

Νίκος Ραμαντάνης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  12:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάποιοι υποστηρίζουν ότι έχουμε χούντα κτλ κτλ.
Κάποιοι άλλοι ότι έχουμε δημοκρατία.
Είναι εντυπωσιακές οι προσβολές και οι άσχημοι προσωπικοί χαρακτηρισμοί από τους πρώτους για την αντίθετη άποψη των δεύτερων!

ΚώσταΠ, θα μπορούσα να πω ότι ελπίζω κι εσύ να κάνεις την αυτοκριτική σου και να καταλάβεις κάποια πράγματα, αλλά δεν το λέω διότι αν είναι να μιλάμε με τέτοιες προσωπικές αιχμές, τι νόημα έχει;

Edited by - Rigelian on 15/06/2013 13:25:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nkouk
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  13:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Για πες μας τι ξεπουλάμε?

Ήταν τόσο μεγάλο το ξεπούλημα της ΔΕΠΑ που ο ένας και μοναδικός μνηστήρας αρχικά... δεν εμφανίστηκε ποτέ! πραγματικά κελεπούρια δίνουμε τελικά. Και μιλάμε... για την ΔΕΠΑ. που να πουμε για κανάν άλλο οργανισμό πιο προβληματικό.

Και εμείς (εσείς στην προκειμένη) ακόμα πιστεύουμε πως κρατάμε τρομερούς πλούτους στα χέρια μας, με τρομερές δυνατότητες κερδών, που τελικά τους παρακαλάμε να τα χαρίσουμε, και αντί να κάνουν ουρές (αν ήταν όπως τα λέτε) δεν εμφανίζεται ούτε ένας!

Ότι και να πουμε, ότι τιμή και να συμφωνηθεί, κάποιοι θα πούν ... α άξιζε τα τριπλά. Η ΔΕΗ επίτηδες ρίξαν την μετοχή για να την ξεπουλήσουν τσάμπα. Ωραία θεωρία.
Που βασίζεται όμως? Απλά στην καχυποψία, σε τίποτα άλλο πιο αυστηρά οικονομικό. Γιατί βλέπεις ζούμε στην Ευρώπη, και αν όντως ήταν κελεπούρι μια τιμή, θα εμφανίζονταν 2-3-4 ενδιαφερόμενοι, και θα ερχόταν η τιμή εκεί που πρέπει, ή άντε να μιλάγαμε για λεπτομέρειες, όχι για ξεπουλήματα κτλ, που πάντα λέγονταν και λέγονται.


Deorum δεν πιστεύω να τα πουλάτε εσύ με τίποτα φίλους σου για το ξεπουλάμε λέω
εδώ θα ήμαστε για να δούμε αν θα ξεπουληθούν
η άποψη σου ότι προσπαθούμε να τα πουλήσουμε αλλά δεν μπορούμε γιατί στην πραγματικότητα δεν αξίζουν με έχει αφήσει άφωνο
συνεχίζεται η ίδια κουβέντα για το αν η ΕΡΤ ήταν βρόμικη και πρεπει να την εξυγιάνουν
μα δεν διαφώνησε κανεις οτι γίνεται και γινόταν χαμός, το θεμα ειναι οπως προαναφέραμε πως χανεται ενα πολύτιμο δημόσιο αγαθο.
δεν ενδιαφερει κανεναν απο την κυβερνηση η εξιγίανση, οι λογοι που το κανουν είναι αλλοι και εχουν προαναφερθεί. οι ανθρωποι εχουν δωσει δείγματα γραφής εδώ και πολλά χρόνια. Εκτός και αμα εσυ νομίζεις ότι τους ενδιαφερει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  13:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Deorum συμφωνώ με τα περισσότερα από αυτά που έγραψες. Δεν βλέπω όμως να γίνεται κάτι από όλα αυτά επειδή θα έκλεισε η ερτ και θα ξανανοίξει όταν ανοίξει. Και θα βελτιωθεί τόσο πολύ με 800 υπαλλήλους (ναι λιγότερο από το 1/3 είπαν) και λιγότερα έσοδα,ενώ τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά κανάλια έχουν 4πλάσιους αναλογικά υπαλλήλους και 4πλάσια έσοδα.
Πολλές εκπομπές από αυτές που ανέφερες, υπήρχαν και δεν τις έβλεπε κανείς και όχι επειδή δεν ήταν καλές αλλά επειδή προτιμά να βλέπει Μενεγάκη, τη Μπουμπούκα, Big Brother, τούρκικα, βραζιλιάνικα, μεξικάνικα και πολλά άλλα.
Δεν μου απάντησες όμως σχεδόν σε κανένα από τα 9 ερωτήματα, έστω και με ένα ναι ή όχι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  13:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by Nek2000

quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by gargadua

Κακώς κατηγορείτε την ΕΡΤ για φαγοπότι. Είχε πολιτικό προϊστάμενο ή όχι; Ή μήπως τρώγανε πίνανε και κανείς δεν ήξερε για άλλη 1 φορά;



Σε αυτό έχεις χίλια δίκια, αλλά η λύση ποια είναι; Αν ήσουν πρωθυπουργός τι θα έκανες;


Απόλυση των υπεύθυνων υπουργών και παραίτηση αν είχα και ο ίδιος την παραμικρή ανάμειξη, όπως πρόσληψη κάποιου δικού μου ατόμου


Εννοώ τι θα έκανες όχι για τους υπεύθυνους του φαγοποτίου (εκεί συμφωνούμε) αλλά για να το σταματήσεις. Πώς θα φύγουν πχ οι υπεράριθμοι, πως θα γινει η ομελέτα αν δεν... "σπάσουν αυγά";



- Από εκεί θα ξεκινούσα. Αν βάλεις στη θέση τους σωστούς ανθρώπους, θα μπορείς να ελέγξεις και τους υπόλοιπους. Αλλά δεν θα τα έκανα εγώ αυτά, γιατί θα είχα ήδη παραιτηθεί για τους λόγους που ανέφερα.

Για τους υπεράριθμους έγραψα πιο πάνω. Ήταν σίγουρα υπεράριθμοι;
Αυτό με τα αυγά ποιος έξυπνος της κυβέρνησης το είπε και το αναπαράγετε όλοι; Ο μόνος τρόπος για να φας αυγά είναι να τα κάνεις ομελέτα; Να τα κάνεις βραστά.
Ένας άλλος τρόπος είναι αυτός: http://www.youtube.com/watch?v=aazP6zvJmiQ&feature=player_embedded#!


Ο Μαρξ το είπε αν δεν κάνω λάθος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nkouk
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  13:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Κάποιοι υποστηρίζουν ότι έχουμε χούντα κτλ κτλ.
Κάποιοι άλλοι ότι έχουμε δημοκρατία.
Είναι εντυπωσιακές οι προσβολές και οι άσχημοι προσωπικοί χαρακτηρισμοί από τους πρώτους για την αντίθετη άποψη των δεύτερων!

ΚώσταΠ, θα μπορούσα να πω ότι ελπίζω κι εσύ να κάνεις την αυτοκριτική σου και να καταλάβεις κάποια πράγματα, αλλά δεν το λέω διότι αν είναι να μιλάμε με τέτοιες προσωπικές αιχμές, τι νόημα έχει;



δεν νομίζω να έχει συμβεί κάτι τέτοιο αλλά ζητώ συγνώμη αν έχω προσβάλει αθελα μου κάποιον ή κάποιους όμως να ξέρετε ότι αυτό δεν έγινε με καμία πρόθεση αφού οι περισοτεροι μου ειστε αρκετα συμπαθεις μονο και μονο απο τις απαντησεις που μου δινετε σε διαφορα θεματα που ανοιγω για αποριες με το τρεξιμο μπορει να μην συμφωνουμε αλλα οχι και οτι δεν σεβομαι τον συνομιλητη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  13:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nkouk

quote:
Originally posted by Rigelian

Κάποιοι υποστηρίζουν ότι έχουμε χούντα κτλ κτλ.
Κάποιοι άλλοι ότι έχουμε δημοκρατία.
Είναι εντυπωσιακές οι προσβολές και οι άσχημοι προσωπικοί χαρακτηρισμοί από τους πρώτους για την αντίθετη άποψη των δεύτερων!

ΚώσταΠ, θα μπορούσα να πω ότι ελπίζω κι εσύ να κάνεις την αυτοκριτική σου και να καταλάβεις κάποια πράγματα, αλλά δεν το λέω διότι αν είναι να μιλάμε με τέτοιες προσωπικές αιχμές, τι νόημα έχει;



δεν νομίζω να έχει συμβεί κάτι τέτοιο αλλά ζητώ συγνώμη αν έχω προσβάλει αθελα μου κάποιον ή κάποιους όμως να ξέρετε ότι αυτό δεν έγινε με καμία πρόθεση αφού οι περισοτεροι μου ειστε αρκετα συμπαθεις μονο και μονο απο τις απαντησεις που μου δινετε σε διαφορα θεματα που ανοιγω για αποριες με το τρεξιμο μπορει να μην συμφωνουμε αλλα οχι και οτι δεν σεβομαι τον συνομιλητη



Δεκτό, οκ, απλά λέω (όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές) ότι μερικές φορές στον γραπτό λόγο, που δεν έχει τους χρωματισμούς του προφορικού, κάποια πράγματα ίσως δεν γίνονται αντιληπτά, εκατέρωθεν.

Επίσης παρατηρώ μια πόλωση (την οποία δεν θεωρώ σωστή) σε "δυο στρατόπεδα" την οποία, κατά τη γνώμη μου, μας την έχουν περάσει οι δημοσιογράφοι που αγωνίζονται για το συνάφι τους και έχουν στα χέρια τους τη δύναμη της πληροφόρησης και της προπαγάνδας.

Πάντως χαρακτηρισμοί "χρυσαυγίτες" "αντιδημοκράτες" ακόμα και "απόμαχοι δαπίτες" ενοχλούν για τρεις λόγους:
1. είναι κάργα στερεοτυπικοί: Επειδή κάποιες απόψεις σου "μοιάζουν" με κάποιες ενός συγκεκριμένου κόμματος, ταυτίζεται ο φέρων την άποψη με το συγκεκριμένο κόμμα.
2. Δείχνουν ασπρο-μαύρο θέση η οποία αγνοεί τις πολλές αποχρώσεις του γκρι (50? ) ενδιάμεσα.
3. Δεν είναι αληθείς!

Όπως ξέρουν κάποιοι φίλοι μου, για λόγους αρχής δεν έχω ποτέ οργανωθεί σε κανένα κόμμα, σε καμία συλλογικότητα ποτέ στη ζωή μου! (ο ΣΑΦΑΝΣ εξαιρείται! ) Δεν λέω αν είναι καλό ή κακό αυτό, αλλά έτσι είναι.

Μικρός ακολούθησα ένα κόμμα χωρίς ποτέ να γίνω μέλος, αλλά ήταν η μοναδική περίπτωση που ήρθα τόσο κοντά.
Believe it or not, ήταν το ΚΚΕ Εσωτερικού.

Ναι, στα νιάτα μου υπήρξα Ρηγάς!

Ποτέ δεν το μετάνοιωσα, το θεωρώ σημαντικότατη εμπειρία, δεν θα το άλλαζα με τίποτα και είμαι περήφανος γι αυτό!

Edited by - Rigelian on 15/06/2013 14:17:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  14:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και κάτι ακόμη:
Κάθε ψήφος μου, εθνικές εκλογές, ΤΑ, ΤΕΕ, ΠΣΧΜ, προέκυψε μετά από πολύ σκέψη, διάβασμα, συζητήσεις, συναντήσεις.
Ψήφισα και ανθρώπους (που θεωρώ) άξιους αλλά και ιδεολογίες.
Προφανώς κάποιες φορές ψήφισα με πολύ βαριά καρδιά, με τη λογική του "το μη χείρον", αλλά καμία φορά δεν μετάνοιωσα.
Ποτέ δεν ήταν η ψήφος μου αποτέλεσμα συναλλαγής.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2013 :  14:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαρακτηρισμοί και φράσεις όπως "κομμουνιστών", "συριζαίοι ",
"φοβάμαι δεν θα υπάρξει ιδιαίτερη δημοκρατική ανοχή από αυτούς που πριν φώναζαν ΕΑΜ - ΕΛΑΣ - ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ",
"Συγνώμη αλλά στην Ελλάδα ζούσες ή κάπου άλλου?",
"Εκπληκτικός, αδιανόητος φασισμός αλλά από πολλούς δεν θα αναγνωριστεί καν ως φασισμός! Αυτό θα πει σεβασμός στην διαφορετική άποψη!"(ποιος το είπε αυτό Κώστα;),
"Έτσι, γιατί εμείς σεβόμαστε τις ατομικές ελευθερίες σας.
Έτσι θα κυβερνήσουμε και αύριο.",
"Ποιοι είναι στη Μεσογείων; Κάν'τε όσοι Αθηναίοι μια βόλτα να δείτε ποιοι και πόσοι είναι"(αυτό και αν είναι στερεότυπο),
"Η δημοκρατία δεν είναι ο συνδικαλισμός-στρατός κατοχής στην Ελλάδα ούτε οι δήθεν (και οριζόμενες από ποιους ως) "λαϊκές" κινητοποιήσεις. "(αντιδημοκρατικοί δηλαδή),
"δημοκρατικά εκλεγμένης κυβέρνησης στην οποία αντιτίθενται φασιστικά μια ομάδα εργαζομένων που θεωρεί ότι θίγεται και που αντικειμενικά θίγεται λιγότερο από κάθε άλλο απολυθέντα/άνεργο. Ο φασισμός είναι εκεί έξω και μας απειλεί όλους.",
"μάλλον φάγατε π..τσα....χαχαχαχαχαχα"
δεν ενοχλούν; Είναι και πολλά άλλα, αλλά βαρέθηκα να ψάξω. Ειδικά σε 3-4 σελίδες που έγραφες εσύ μόνο και ο deorum, τα περισσότερα σχόλια ήταν ειρωνικά και υποτιμητικά.
γι'αυτο βγήκαν και 2-3 και σας είπαν δαπίτες και κάτι άλλα και μετά λέγατε ότι σας έβρισε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 46 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000