Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Έκλεισε η ΕΡΤ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 46

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  21:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πως νομικά γίνεται να κλείσει η ΕΡΤ σε μια μέρα δεν το ξέρω.
(άλλο ΕΡΤ άλλο ΝΕΤ σωστά?)
Είναι δημόσιο?
Είναι ιδιωτικό καθεστώς?
Τι είναι? Δεν έχω ιδέα.

Πάντως, το πρόβλημα φυσικά και δεν ήταν τόσο οι εργαζόμενοι εκεί, όσο οι μίζες.

Τέλος δεν μπορώ να μην κουνήσω το κεφάλι μου με ατελείωτη απορία όταν έχουμε 3χρόνια μνημόνιο, δεν έχουν απολυθεί ούτε οι επίορκοι καλά καλά (χοντρά επίορκοι έπρεπε να πάνε από το ΣτΕ για να οριστικοποιηθεί η απόλυσή τους, εξαντλήσαμε όλα τα περιθώρια για χρόνια...) και τώρα, τσάκ με μια μαχαιριά τέλος.

Αν δε, ισχύσει μια φωνή που ακούστηκε, ότι οδεύουμε σε εκλογές και ήταν σχετικά σχεδιασμένο (το βλέπω πολύ τραβηγμένο) επειδή βρέθηκε με 2% μπροστά η ΝΔ... τότε είμαστε τραγελαφικοί για μια ακόμα φορά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  21:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Το πως νομικά γίνεται να κλείσει η ΕΡΤ σε μια μέρα δεν το ξέρω.
(άλλο ΕΡΤ άλλο ΝΕΤ σωστά?)
Είναι δημόσιο?
Είναι ιδιωτικό καθεστώς?
Τι είναι? Δεν έχω ιδέα.

Είναι καθεστώς τυραννίας. Όχι η ΕΡΤ. Η κυβέρνηση. Συνεπώς τα πάντα γίνονται. Δεν χρειάζεται να αναρωτιόμαστε απολύτως τίποτα λοιπον αν είναι...νόμιμο ή νομότυπο, ή κι εγώ δεν ξέρω τι. Στη Τυραννία τα πάντα είναι νόμιμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georgios1990
Newbie Forum Runner

Greece


31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  21:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δυστυχως ομως ετσι οπως ειναι η κατασταση οδηγουμαστε η στην τυρρανια η στην αναρχια...

Δεν είμαι Αθηναίος, ούτε Έλληνας πολίτης, αλλά πολίτης του κόσμου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  21:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Το πως νομικά γίνεται να κλείσει η ΕΡΤ σε μια μέρα δεν το ξέρω.
(άλλο ΕΡΤ άλλο ΝΕΤ σωστά?)



ΕΡΤ ειναι 3 καναλια, ΕΤ1, ΝΕΤ και ΕΡΤ3.
Ψαχνονται τωρα για το ποιος θα μεταδωσει το/α play offs.
http://www.zappit.gr/default.php?pname=Article&cat_id=8&art_id=24651

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις


Edited by - Elda on 11/06/2013 21:34:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maravich
Advanced Forum-Runner



284 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  21:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για τα 200 εκατομμύρια που χρωστάει το Mega τι θα γίνει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aristoula
Advanced Forum-Runner



226 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  21:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by maravich

Για τα 200 εκατομμύρια που χρωστάει το Mega τι θα γίνει;



λουκέτο στην ΕΡΤ και δάνεια από κρατικές τράπεζες στο MEGA

διαγγέλματα πλέον μόνο από ΣΚΑΙ.

ΥΓ: Σ'αυτή τη ζωή, όλα έχουν ένα τέλος, εκτός από τ' αγγούρια και τα λουκάνικα που έχουν δύο.
https://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georgios1990
Newbie Forum Runner

Greece


31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  21:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
να τα πληρωσει, να κανει διακανονισμο, η να κλεισει

Δεν είμαι Αθηναίος, ούτε Έλληνας πολίτης, αλλά πολίτης του κόσμου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos_1979
Forum-Runner



132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  21:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by maravich

Για τα 200 εκατομμύρια που χρωστάει το Mega τι θα γίνει;



Θα μας πουν απο 50 φορές ο Πρετεντέρης, η Τρέμη, ο Καψής και ο Τσίμας ότι το μνημόνιο θα μας σώσει και θα διαγραφεί το χρέος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  21:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Απλό.

Να κλείσει ΚΑΙ το mega. (αν προβλέπεται χρωστάω δεν σημαίνει κλείνω απαραίτητα. Σημαίνει κάνω διακανονισμό, δεν παίρνω ενημερότητα, γενικά ότι προβλέπεται να τηρηθεί ο νόμος. Ή εχουμε κράτος ή αχούρι. Να το ξέρω).

Αν χρωστάει το RN το ρεύμα και τον Server δεν θα το κλείσουν? Θα το κλείσουν. Το ίδιο.

Δεν μου αρέσουν τα σεντόνια, αλλά ορίστε.

το 2009 παρακαλώ αυτά τα λινκ. όχι τώρα.
http://infognomonpolitics.blogspot.gr/2009/12/blog-post_31.html#.UbdwK_n0H0c

Και ξαναλέω. Το πρόβλημα δεν είναι οι μισθοί στην ΕΡΤ. Είναι οι ΜΙΖΕΣ.
Και ξανα-ματαλέω. Δεν θα στενοχωρηθώ για τους υπαλλήλους στην ΕΡΤ και για τους υπαλλήλους στην ΒΟΥΛΗ.

Αν μπορεί κάποιος να βγάζει 60.000€ τον μήνα με γεια του με χαρά του. Δεν είμαι χαιρέκακος. Ξέρω ανθρώπους που βγάζουν πολλά λεφτά, και το κατάφεραν. Τι να τους πώ? Δεν τα βγάζουν με έναν νόμο. Τα βγάζουν γιατί δούλεψαν, είχαν μια καλή ιδέα, γενικά με τα κριτίρια του εμπορίου και της ελευθερίας των συναλλαγών.
Αν είναι καλός χαλάλι του. Θέλω ένα πράγμα.
Να επιλέξω αν θα τον πληρώσω για αυτό που μου προσφέρει ή όχι. Να επιλέξω τίποτα παραπάνω.

Αν είναι ο καλύτερος στην δουλειά του ΜΑΓΚΙΑ του. Όταν τον χρειαστώ θα του τα δώσω. Αν όχι ή αν θεωρώ ότι αισχροκερδή, ευκαίρια, κάνω κ εγώ το ίδιο πιο ανταγωνιστικά και τον τρώω.

Edited by - Deorum on 11/06/2013 21:55:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  21:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το να κλεινει η δημοσια τηλεοραση ειναι εξισου κατακριτεο με το να γινεται χωρος για φαγοποτι και μιζες...απλα πραγματα...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  21:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η ακτινογραφία της ΕΡΤ

• Πέντε κανάλια: ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3, ERT WORLD (δορυφορικό), ΕΡΤ HD (Ψηφιακό)

• Επτά ραδιοφωνικοί σταθμοί με έδρα την Αθήνα: 91,6 Πρώτο Πρόγραμμα, 103,7 Δεύτερο Πρόγραμμα, 90,9 Τρίτο Πρόγραμμα, 93,6 Kosmos, 101,8 ΕΡΑ Σπορ, 106,7 Φιλία, Πέμπτο Πρόγραμμα-Φωνή της Ελλάδας [στα βραχέα σε όλο τον κόσμο]).

• Τρεις ραδιοφωνικοί σταθμοί με έδρα τη Θεσσαλονίκη (95,8, 102 και Τρίτο)

• 19 περιφερειακοί ραδιοφωνικοί σταθμοί ανά την Ελλάδα

• Δυο μουσικά σύνολα (Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα, Ορχήστρα Σύγχρονης Μουσικής, Χορωδία)

• Μια έντυπη έκδοση, η «Ραδιοτηλεόραση», ένας διαδικτυακός τόπος το www.ert.gr, το ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ, archives.ert.gr.

Κανάλια, ραδιοφωνικοί σταθμοί σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και περιφέρεια, ορχήστρες, έντυπα μέσα, ιστοσελίδες και περίπου 3.000 εργαζόμενοι συνθέτουν το οικοδόμημα της Δημόσιας Τηλεόρασης.

Σε περίπου 3.000 εργαζόμενους ανέρχεται αυτή τη στιγμή το ανθρώπινο δυναμικό της Δημόσιας Τηλεόρασης, με κόστος μισθοδοσίας που κυμαίνεται για φέτος σε 92 εκατ. ευρώ, ενώ το σύνολο του εγκεκριμένου προϋπολογισμού για το 2013 φθάνει τα 205,4 εκατ. ευρώ.

Το ανταποδοτικό τέλος, που εισπράττει η δημόσια τηλεόραση είναι 290 εκατ. ευρώ ετησίως, αναλογικά δηλαδή αντιστοιχούν σε 50 ευρώ από κάθε νοικοκυριό





Πηγή: http://www.iefimerida.gr/node/110075#ixzz2Vw2ST3Fw
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos_1979
Forum-Runner



132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  21:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια φορά άκουσα ολόκληρη την δήλωση του Κεδίκογλου και δυσκολεύτηκα να διαφωνήσω κάπου. Βέβαια δεν είναι σωστό και το άλλο άκρο, των μαζικών απολύσεων μέσα σε 6 ώρες.

Το βασικό θέμα είναι ότι τέτοια ζητήματα πλέον θα ''ρυθμίζονται'' με Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου. Οι βολευτές δεν θα χρειάζεται να πηγαίνουν καν στην Βουλή για να ψηφίζουν. Θα πηγαίνουν απο το σπίτι στα κανάλια και πίσω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  22:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρκετοί νομίζετε ότι μερικοί είναι χαιρέκακοι.

Δεν είναι έτσι.

Αγοράζω φακούς canon, 1-2χιλιάρικα ο φακός, από μια εταιρία που βγάζει δις. αγοράζω λειτουργικό MS (γιατί ότι με αφορά πραγματικά το έχω αυθεντικό, ότι δεν με αφορά ή το "δοκιμάζω" 1-2 φορές οκ, αλλά από αυτό βγάζω το ψωμί μου, το δικαιούνται) ενώ βγάζει δις.
Ψωνίζω από εταιρίες όπως το amazon, που είναι τρομερά κερδοφόρες αλλά έχουν τέλεια εξυπηρέτηση και διαθεσιμότητα σε αυτά που θέλω, που χαλάλι τους.

Αυτοί όμως, έχουν μια ουσιαστική διαφορά με τους άλλους. Δεν μου έχουν κάτσει στο σβέρκο. Αν δω ότι αυτά που δίνω είναι λιγότερα από αυτά που παίρνω, αλλάζω ρότα. Δεν μου μπαστακώθηκαν. Είμαι ελεύθερος.

To προβλημά μου δεν είναι ότι βγάζουν πολλά. είναι ότι δεν τα αξίζουν. Και βγάζουν και πολλά που είναι 2 φορές θρασύτατο. Γιατί αφού είναι δημόσιο, ένας λόγος περισσότερος για ισότητα. Μου πέφτει λόγος. Εσύ τα βγάζεις, εγώ τα χάνω όταν παίρνω ΟΑΕΔ 360€. Να βγάζει κύριε 30.000 λιγότερο το χρόνο, αντί για 360€ να παίρνω πάλι τα 410€ ΟΑΕΔ.
Αυτή είναι η κλασσική αστεία καραμέλα, "Α να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα". Ποιο επιχείρημα δημοτικού, δεν υπάρχει.

Αν με δεις ποτέ να διαμαρτύρομαστε για τον μισθό του διευθυντή πχ της BMW ας είναι και 2 εκατομύρια ευρώ, τρύπα μου την μύτη. Κανείς και ποτέ δεν θα πεί κουβέντα.

ΥΓ. Δεν είμαι υπερ του κλεισίματος της ΕΡΤ πάντως. Μάλλον δεν είμαι ενάντια στο να υπάρχει κρατική τηλεόραση. Κρατική πηγή ενημέρωσης. Λέω γενικές μου θέσεις. Αλλά καταλαβαίνω, ότι κρατική τηλεόραση θα υπάρξει ξανά. Οπότε ... αναμένω να μάθω λεπτομέρειες για πιο συγκεκριμένα επί του ζητήματος.

Edited by - Deorum on 11/06/2013 22:10:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thanasis
Advanced Forum-Runner

297 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  22:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Thanasis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως ο κ.Κεδίκογλου εκτός απο αυτά που είπε για την ΕΡΤ στην δήλωση του θα έπρεπε να μας πεί τι έκανε αυτός σαν προιστάμενος της δημόσιας ελληνικής τηλεόρασης εδώ και ένα χρόνο.
Η ουσία του θέματος δεν είναι μόνο οι απολύσεις των εργαζομένων στην ΕΡΤ, αλλά η εκχώρηση της ενημέρωσης σε 2-3 οικογένειες που έχουν γίνει πλούσιες με χρήματα του ελληνικού κράτους (δικά μας).

www.gaiorama.net
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  22:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aristoula

quote:
Originally posted by maravich

Για τα 200 εκατομμύρια που χρωστάει το Mega τι θα γίνει;



λουκέτο στην ΕΡΤ και δάνεια από κρατικές τράπεζες στο MEGA

διαγγέλματα πλέον μόνο από ΣΚΑΙ.

ΥΓ: Σ'αυτή τη ζωή, όλα έχουν ένα τέλος, εκτός από τ' αγγούρια και τα λουκάνικα που έχουν δύο.
https://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559



Ποια τράπεζα είναι κρατική?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 46 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000