Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Έκλεισε η ΕΡΤ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 46

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  16:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στη πράξη Κώστα ότι θες να πεις ....Στη πράξη!

Χορτάσαμε απο θεωρίες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  16:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην πράξη, όσο περνάνε οι μέρες και βλέπω τις αντιδράσεις, τόσο πιο πολύ σιγουρεύομαι ότι καλά έκανε και την έκλεισε και ΠΟΛΥ καλά έκανε και επέλεξε αυτόν τον τρόπο για να την κλείσει. Οι εργαζόμενοι παραμένουν προνομιούχοι, θα πάρουν την αποζημίωση και θα ξαναέχουν δουλειά (μακάρι και άλλοι να είχαν την τύχη τους) και οι βενιζελοκουβέληδες εκτίθενται καθημερινά.

Άλλη πρακτική εναλλακτική;

Στις εταιρείες υπάρχουν οι κατά τον νόμο υπεύθυνοι για τα χρέη, απλά πράγματα. Να πληρώσουν και να τηρηθούν οι νόμοι, τόσο απλά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  16:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Στην πράξη, όσο περνάνε οι μέρες και βλέπω τις αντιδράσεις, τόσο πιο πολύ σιγουρεύομαι ότι καλά έκανε και την έκλεισε και ΠΟΛΥ καλά έκανε και επέλεξε αυτόν τον τρόπο για να την κλείσει. Οι εργαζόμενοι παραμένουν προνομιούχοι, θα πάρουν την αποζημίωση και θα ξαναέχουν δουλειά (μακάρι και άλλοι να είχαν την τύχη τους) και οι βενιζελοκουβέληδες εκτίθενται καθημερινά.






...άρα δεν έκανε καλά όπως το λές... Εκτός εάν μιλάς ως προνομιούχος εργαζόμενος της ΕΡΤ που ευλογάς την τύχη σου.

quote:
Originally posted by Rigelian
Στις εταιρείες υπάρχουν οι κατά τον νόμο υπεύθυνοι για τα χρέη, απλά πράγματα. Να πληρώσουν και να τηρηθούν οι νόμοι, τόσο απλά!



...ναι καλά ...Μάλιστα.

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  16:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1. Δεν κατάλαβα τα ερωτηματικά;
(λες να δούλευα κι εγώ και να μην το ξέρω; )

2. Α, αν πάει, έτσι, οκ, δεν έχει νόημα η κουβέντα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  16:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1) εγώ δεν κατάλαβα τι και πως έκανε "καλά" ...αφού λες ότι κάποιοι θα παραμείνουν προνομιούχοι και θα τσεπώσουν και έξτρα παραδάκι σε καιρό κρίσης (εις βάρος των υπολοίπων υποθέτω). Που το βλέπεις το καλό δηλαδή? Για αυτό και τα ερωτηματικά...

2) ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.... και επειδή πάει ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ στην σημερινή ελληνική κοινωνία και συνεχίζουμε να κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας για το ποια είναι η πραγματικότητα και όχι η θεωρία για αυτό και δεν συμμετάσχω πλεον σε τέτοιες συζητήσεις....

Παρασύρθηκα για λίγο το ομολογώ...

Edited by - sam on 19/06/2013 16:28:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  16:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(εύκολο να παρασυρθείς, κι εγώ στην αρχή είπα στον εαυτό μου ότι δεν θα γράφω λέξη σε αυτό το θέμα, αλλά βλέπεις!)

1. Καλά έκανε, όχι τέλεια!

2. Το θέμα είναι: Στην Ελλάδα του σήμερα θέλουμε να τηρούνται οι νόμοι; Οποιαδήποτε άλλη απάντηση εκτός από το απλό και ξεκάθαρο ναι χωρίς μα-μου-σου-του σημαίνει όχι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Wolf
Advanced Forum-Runner

Greece


309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  16:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχως στην Ελλάδα του σήμερα επικρατεί σε μεγάλο ποσοστό η λογική "θέλω οι άλλοι να τηρούν τους νόμους,αλλά εγώ να έχω την ευχέρεια να χρησιμοποιώ παραθυράκια όποτε με βολεύει"...

Edit: Βέβαια,όταν οι περισσότεροι νόμοι είναι φτιαγμένοι στο πόδι και με τρόπο που και δίκιο να έχεις,να το χάνεις γιατί είσαι πολίτης Ψ' κατηγορίας (κοινώς όχι λαμόγιο του συστήματος που φτιάχνει τους νόμους),τότε και να θες να είσαι 100% νόμιμος,καταντάει δύσκολο...

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!

Edited by - Wolf on 19/06/2013 16:39:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  16:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Wolf

Δυστυχως στην Ελλάδα του σήμερα επικρατεί σε μεγάλο ποσοστό η λογική "θέλω οι άλλοι να τηρούν τους νόμους,αλλά εγώ να έχω την ευχέρεια να χρησιμοποιώ παραθυράκια όποτε με βολεύει"...

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!


σωστοοοοός....

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  16:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαρωτική επίθεση στην κοινωνία: στο στόχαστρο της κυβέρνησης μετά το «μαύρο» στην ΕΡΤ, μπαίνουν υγεία και παιδεία. Μέσα στο καλοκαίρι, η κυβέρνηση – εκτός από συγχωνεύσεις- ετοιμάζεται να κλείσει νοσοκομεία, σχολεία και νηπιαγωγεία.
Εκτός από νοσοκομεία, με υπουργική απόφαση καταργούνται 121 εκπαιδευτικές δομές, 32 δημοτικά σχολεία και 89 Νηπιαγωγεία. Παράλληλα, συγχωνεύονται 27 Δημοτικά και 13 Νηπιαγωγεία και υποβιβάζονται 34 Δημοτικά και 5 Νηπιαγωγεία.
Με διαδικασίες-εξπρές ετοιμάζεται μέσα σε μερικές εβδομάδες το κλείσιμο 13 νοσοκομείων. Η σχετική υπουργική απόφαση αναμένεται να δημοσιευθεί στις 20 Ιουλίου.
Θα πέσει «μαύρο» παντού...!

Edited by - xipolitos on 19/06/2013 17:30:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  17:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

(εύκολο να παρασυρθείς, κι εγώ στην αρχή είπα στον εαυτό μου ότι δεν θα γράφω λέξη σε αυτό το θέμα, αλλά βλέπεις!)

1. Καλά έκανε, όχι τέλεια!

2. Το θέμα είναι: Στην Ελλάδα του σήμερα θέλουμε να τηρούνται οι νόμοι; Οποιαδήποτε άλλη απάντηση εκτός από το απλό και ξεκάθαρο ναι χωρίς μα-μου-σου-του σημαίνει όχι.


Πόσο συμφωνώ με το 2 !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  17:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν θα αντέξω παιδιά μέσα στο κατακαλόκαιρο κανέναν προεκλογικό παραλογισμό.
Δεν μπορώ να ακούω πάλι για έξοδο από το ευρώ,άτακτη αποχώρηση από τους κακούς ευρωπαίους εταίρους και την κοινότητα τους, μη τήρηση διεθνών συμφωνιών επειδή έτσι γουστάρω και άλλα τέτοια ευτράπελα.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  17:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Wolf

Δυστυχως στην Ελλάδα του σήμερα επικρατεί σε μεγάλο ποσοστό η λογική "θέλω οι άλλοι να τηρούν τους νόμους,αλλά εγώ να έχω την ευχέρεια να χρησιμοποιώ παραθυράκια όποτε με βολεύει"...

Edit: Βέβαια,όταν οι περισσότεροι νόμοι είναι φτιαγμένοι στο πόδι και με τρόπο που και δίκιο να έχεις,να το χάνεις γιατί είσαι πολίτης Ψ' κατηγορίας (κοινώς όχι λαμόγιο του συστήματος που φτιάχνει τους νόμους),τότε και να θες να είσαι 100% νόμιμος,καταντάει δύσκολο...

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!



Δεν ισχύει πάντα αλλά σε τέτοιους ειδικά καιρούς είναι δυστυχώς πολλές φορές η αλήθεια:

"ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΗΘΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΟΦΡΟΣΥΝΗ ΦΕΡΟΝΤΑΣ"


Ειναι εύκολο (και κάποιες φορές και ύποπτο) να απλοποιούμε τα πάντα και να καταφεύγουμε σε εύκολες δημαγωγικές ρήσεις για την υπέρτατη υποχρέωση τήρησης των νόμων ....ξεχνάμε να προσθέσουμε και ένα "...ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ" στις ηθικολογίες μας και δεν αποδεχόμαστε συνήθως με τίποτα ότι ακόμα και για ΈΝΑΝ να μην ισχύουν ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ, είτε στο κομμάτι της τήρησης και εφαρμογής των νόμων είτε στο βαθμό της τιμωρίας του (και σε αυτό το σημείο μάλιστα θα έλεγα να μην ισχύουν τα ίδια ακριβώς ΑΛΛΑ διαφορετικά με άλλη όμως λογική απο αυτή που κυριαρχεί σήμερα), όλο αυτό τελικά το θεωρητικό οικοδόμημα της "νομιμόφρων" κοινωνίας καταρρέει καθώς γίνεται απλά ένα υποχείριο του μή νομιμόφρων.

Για μένα όσο πιο ψηλά βρίσκεται κάποιος οικονομικά, πολιτικοκοινωνικά κλπ θα έπρεπε ο νομοθέτης να είχε και τις αυστηρότηρες των ποινών. Είσαι επιχειρηματίας και έκλεψες 1000 ευρώ... 500.000 ευρώ πρόστιμο και ας χάσεις τα πάντα. Ας μην το έκανες... Είσαι υπουργός και πέρασες ειδικά εσύ με κόκκινο? Απευθείας καθαίρεση και στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων επανεκλογής στο μέλλον... Δεν σου αρέσει? Μη σωσεις να γίνεις ποτέ... Ίσως έτσι τουλαχιστον θα καταφέρναμε κάποια στιγμή να είχαμε τουλάχιστον τίμιους και νομιμόφρων πολίτες εκεί που η τιμιότητα θα έπρεπε να είναι η ΠΡΩΤΗ μας προτεραιτότητα.... Τι κέρδος μου δίνει αναλογικά ως κοινωνία ο "τίμιος" οδοκαθαριστής, ή έστω και ο τίμιος και νομιμόφρων "εργαζόμενος" της ΕΡΤ όταν η σαπίλα στα ανώτερα στρώματα και εκεί που παίρνονται πραγματικά οι αποφάσεις για το μέλλον μου είναι πολλαπλάσια και ατιμώρητη...

Και μια απορία εδώ: τι σημαίνει το "ΑΜΕΣΑ" για μένα εάν χρωστάω π.χ. 100 ευρώ και τι σημαίνει το "ΑΜΕΣΑ" για τον Αντωνάκη?

Έχουμε άραγε εμείς και ο X/Ψ πρωθυπουργός, υπουργός κλπ (και ακόμα περισσότερο το κράτος του "δικαίου" στην θεώρηση του προς όλους τους πολίτες του σχετικά με το ποιος απο εμας είναι τελικά ο νομιμόφρων) την ίδια κρίση και αντιμετώπιση?

Edited by - sam on 19/06/2013 18:01:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Wolf
Advanced Forum-Runner

Greece


309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  18:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γι'αυτό είπα για πολίτες Ψ' κατηγορίας Sam...
Και για νόμους του ποδαριού που ισχύουν ΜΟΝΟ για εμάς,επιλεκτικά...και αυστηρά πολλές φορές...

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  18:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι συμφώνησα μαζί σου! Τη παράθεση την έκανα απλά ως εναυσμα για αυτό που ήθελα να πω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  21:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για τον Σταμάτη, αν και τα κόκκινα τα θεωρώ πλεονασμό:

quote:
Originally posted by Rigelian

(εύκολο να παρασυρθείς, κι εγώ στην αρχή είπα στον εαυτό μου ότι δεν θα γράφω λέξη σε αυτό το θέμα, αλλά βλέπεις!)

1. Καλά έκανε, όχι τέλεια!

2. Το θέμα είναι: Στην Ελλάδα του σήμερα θέλουμε να τηρούνται οι νόμοι για όλους ανεξαιρέτως; Οποιαδήποτε άλλη απάντηση εκτός από το απλό και ξεκάθαρο ναι χωρίς μα-μου-σου-του σημαίνει όχι.



Όσο για τα δρακόντεια μέτρα, έχουν δυο βασικά μειονεκτήματα:

-Μπορούν εύκολα να χρησιμοποιηθούν για να την εξόντωση κάποιου, οποιουδήποτε, αθώωου αντιπάλου.
-Ευκολότερα πχ (δείτε την γενική εικόνα, μην κολλήσετε στα νούμερα) ένας τροχονόμος δεν θα γράψει κάποιον που πέρασε με κόκκινο αν το πρόστιμο είναι 2.000 ευρώ παρά 500. Συγχρόνως, ένα πρίστομο 20 ευρώ για το κόκκινο (εγκληματική πράξη για μένα όπως και πολλές άλλες που δεν τιμωρούνται αναλόγως) δεν θα είναι καθόλου αποτελεσματικό.
Μέτρον Άριστον.

Πρέπει να είμαστε στη ζώνη του εφικτού.

Μην ξεχνάμε ότι ζούμε με ατελείς ανθρώπινες κοινωνίες.

Γενικά διαπιστώνω ένα μόνο εν μέρει δικαιολογημένο μίσος προς τους πολιτικους τα τελευταία χρόνια και ένα attitude "πάντα και για όλα φταίνε όλοι οι άλλοι κετός από εμένα".

Πώς το είχε πει ο Ζαν Πωλ Μπελμοντό : Η κόλαση είναι οι άλλοι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 46 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000