Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Έκλεισε η ΕΡΤ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 46

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2013 :  17:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Ξέρετε, αν κάποιοι θεωρούν τη δικαιοσύνη "αναξιόπιστη", ας μην προσφεύγουν σε αυτήν. Από τη στιγμή που προσφεύγεις, θεωρείς και παραδέχεσαι ότι είναι "αξιόπιστη". Δεν γίνεται να δεχόμαστε μόνο τις αποφάσεις που μας βολεύουν!



Επ! Διαρφωνώ!Η "δικαιοσύνη" δυστυχώς, εκτός από τυφλή είναι και κουφή. Δεν υπάρχει δικαιοσύνη. Αλλά, αυτό είναι το "όπλο" (η λύση πιο σωστά) που έχεις σαν πολίτης να βρεις το δίκιο σου , ε, και τι να κάνεις; Πας. Απλώς, δεν πρέπει να εκπλήσεσαι.


(Πρόσφατα χάσαμε μια υπόθεση που ο πελάτης είχε τα 1000 δίκια. ¨Αντε τώρα να εξηγήσεις ότι η Πρόεδρος είχε μαύρα μεσάνυχτα. Πήρε τον φάκελο ο πελάτης και πήγε σε άλλον δικηγόρο.....)




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.

Edited by - ALEXANDRA on 27/06/2013 17:16:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2013 :  17:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Ο εισαγγελέας είναι υπάλληλος του λαού. Τον λαό έπρεπε να ρωτήσει. Είναι προσβολή για τον λαό να ασκεί μια τέτοια έφεση για κάποιον που έφερε στην επικαιρότητα με το μοναδικό τρόπο που γινόταν το θέμα της λίστας Λαγκάρντ που έκρυβαν επί δύο χρόνια οι Βενιζέλοι, όταν 214 δικογραφίες που έχουν φτάσει από την Εισαγγελία στην ελληνική Βουλή για πιθανές παράνομες πράξεις Υπουργών, κρύβονται στα συρτάρια της Βουλής μέχρι να παραγραφούν τα αδικήματα, κι η Εισαγγελία δεν κάνει τίποτα για να προχωρήσουν οι υποθέσεις.


Μια που μπαίνουμε στην ουσία, καίτοι διαφωνώ με τα περί υπαλλήλου του λαού: με ποιον ακριβώς τρόπο και με ποια διαδικασία θα έπρεπε να ρωτήσει το λαό;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2013 :  17:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτσε βρε Αλεξάνδρα, επειδή βγήκε μια ανάποδη απόφαση δεν υπάρχει δικαιοσύνη, έτσι γενικά και απόλυτα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2013 :  18:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είπα να ρωτήσει τον λαό. Είπα να τον υπηρετεί. Να είναι δίκαιος, να απορρίπτει νόμους όπως ο περί ευθύνης υπουργών, να μη κρίνει παράνομη και καταχρηστική όποια απεργία (αλήθεια, πως γίνεται αυτό? Τι λάθος κάνουν οι απεργοί και κυρήσονται πάντα παράνομες οι απεργίες τους?) δεν βολεύει τη κάθε κυβέρνηση, να μην ασχολείται με τον κάθε Βαξεβάνη αγνωόντας τον κάθε Βενιζέλο. Να ακολουθεί το πνέυμα των νόμων, και να μη πατά στο γράμμα τους, καταπώς συμφέρει κάποιους, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση στο θέμα της λίστας Λαγκάρντ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2013 :  18:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Gypastos: επειδη βγαινουν πολλες αναποδες αποφασεις, επειδη κανω αγωγη για μισθωματα κ ο εναγομενος κανει ανταγωγη οτι το μισθιο δεν ηταν ενταξει κ εκανε επισκευες κ τρεμω μη βρεθω να τον πληρωνω εγω τα 20.000€ που ζηταω, επειδη ακουω για παραδικαστικο κ φοβαμαι μη βγει αποφαση να πληρωσω την δικηγορο 24.000€ ενω εχω το χαρτι της τραπεζας που αποδικνυει οτι την εχω πληρωσει.......Επειδη, εν τελει, εχω την ανασφαλεια αυτη κ την εχω δικαιως.






-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2013 :  19:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά να σας πω εγώ για το παραδικαστικό, κατ'ιδίαν.
Δεκαετία 90 (αρχές).
Η Αλεξάνδρα έχει δίκιο.
Πολλές φορές πας για το αυτονόητο, και με κουφά σκεπτικά έρχονται τα πάνω κάτω. Όχι πάντα αλλά πολλές φορές ναι.
Και ξέρετε δικαιοσύνη δεν είνια μόνο οι λάθος (κατ'εμας) αποφάσεις.

Είναι και ο άλλος που πιάνεται, και αφήνεται ελεύθερος μέχρι να γίνει η δίκη! Και αντε βρες τον μετά το Χ Γεωργιανό.
Είναι πολλά πράγμα, είναι ο έφορος που αυθαίρετα κόβει πρόστιμα σε σένα τον μικρό, που δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς, και πάλι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Κατ'ιδίαν θα σας πω πολλά αν θέλετε.
Είχα σκεφτεί να τα ηχογραφήσω αυτά, να έχω ρε παιδί μου κάπου να αποδείξω ότι δεν είμαι τρελός και με εμπαίζαν. Και με συμβούλεψαν, ότι ούτε μια ηχογράφηση θα σταθεί σε δικαστήριο, και θα βρείς και τον μπελά σου αν τους πεις μετα. "ΣΕ ΕΧΩ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΕ ΤΙΣ Π@#!! ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ". Αλλά θα το κάνω μια φορά, σας το λέω, για να δω την αντίδραση στην φάτσα τους. Και ας ρισκάρω.

Τεσπα.
Και εγώ έχω την αίσθηση ότι δικαιοσύνη δεν έχουμε. Αίσθηση, όχι απόδειξη.
Ότι αν με κλέψουν, δεν θα αποζημιωθώ. Και αυτό προκαλεί την αίσθηση.
Και η αίσθηση δεν είναι λίγο πράγμα.

Βέβαια η λύση είναι να αποκτήσουμε δικαιοσύνη και αίσθηση δικαιοσύνης, δλδ να την ενισχύσουμε, όχι να την αποδομήσουμε εντελώς και να την απαξιώσουμε και άλλο τους θεσμούς κ τα όργανα.
Όχι να μετατρέψουμε την πίκρα σε αυτοκαταστροφή, αλλά σε σκληρή δουλειά με καθαρό μυαλό.
Δύσκολο, πολύ το παραδέχομαι.
Αλλά εδώ μας θέλω.

Edited by - Deorum on 27/06/2013 19:43:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2013 :  19:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Δεν είπα να ρωτήσει τον λαό. Είπα να τον υπηρετεί. Να είναι δίκαιος, να απορρίπτει νόμους όπως ο περί ευθύνης υπουργών, να μη κρίνει παράνομη και καταχρηστική όποια απεργία (αλήθεια, πως γίνεται αυτό? Τι λάθος κάνουν οι απεργοί και κυρήσονται πάντα παράνομες οι απεργίες τους?) δεν βολεύει τη κάθε κυβέρνηση, να μην ασχολείται με τον κάθε Βαξεβάνη αγνωόντας τον κάθε Βενιζέλο. Να ακολουθεί το πνέυμα των νόμων, και να μη πατά στο γράμμα τους, καταπώς συμφέρει κάποιους, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση στο θέμα της λίστας Λαγκάρντ.


Όχι, να ρωτήσει είπες (μπορείς και να το διαβάσεις πιο πάνω) έτσι ακριβώς το έθεσες. Σου εξηγώ λοιπόν ότι δεν τίθεται τέτοιο θέμα, από πλευράς διαδικασίας ούτε και θα μπορούσε ποτέ να τεθεί. Ούτε η απονομή της δικαιοσύνης γίνεται να ικανοποιεί πάντα εσένα προσωπικά. Στο θέμα του Βαξεβάνη που αθωώθηκε θα έπρεπε να είσαι ικανοποιημένος πάντως, αλλά πάλι ψάχνεσαι να καταγγείλεις θεούς και δαίμονες.
Αλεξάνδρα αντί να φοβάσαι για το ένα και για το άλλο, κάτσε να βγει η απόφαση που σε ενδιαφέρει πρώτα και μετά τα χώνεις, εδώ θα μαστε! Αν βγήκε μία ή δύο στραβές, γι'αυτό ακριβώς υπάρχουν τα εφετεία, γιατί απονομή δικαιοσύνης απευθείας απ'τον Θεό ακόμα δεν είναι εφικτή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2013 :  19:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλα, εγω εχω σκεφτει οτι αν βρω ενα οτωμα στο δρομο η ενα οπλο η ενα παιδακι που εχει χαθει, δε θα οαω στην αστυνομια. Θα βρω το μπελα μου, θα που εγω σκοτωσα κλπ κλπ

Παω για τρεξιμο....




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2013 :  20:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Παιδιά να σας πω εγώ για το παραδικαστικό, κατ'ιδίαν.
Δεκαετία 90 (αρχές).
Η Αλεξάνδρα έχει δίκιο.
Πολλές φορές πας για το αυτονόητο, και με κουφά σκεπτικά έρχονται τα πάνω κάτω. Όχι πάντα αλλά πολλές φορές ναι.
Και ξέρετε δικαιοσύνη δεν είνια μόνο οι λάθος (κατ'εμας) αποφάσεις.

Είναι και ο άλλος που πιάνεται, και αφήνεται ελεύθερος μέχρι να γίνει η δίκη! Και αντε βρες τον μετά το Χ Γεωργιανό.
Είναι πολλά πράγμα, είναι ο έφορος που αυθαίρετα κόβει πρόστιμα σε σένα τον μικρό, που δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς, και πάλι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Κατ'ιδίαν θα σας πω πολλά αν θέλετε.
Είχα σκεφτεί να τα ηχογραφήσω αυτά, να έχω ρε παιδί μου κάπου να αποδείξω ότι δεν είμαι τρελός και με εμπαίζαν. Και με συμβούλεψαν, ότι ούτε μια ηχογράφηση θα σταθεί σε δικαστήριο, και θα βρείς και τον μπελά σου αν τους πεις μετα. "ΣΕ ΕΧΩ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΕ ΤΙΣ Π@#!! ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ". Αλλά θα το κάνω μια φορά, σας το λέω, για να δω την αντίδραση στην φάτσα τους. Και ας ρισκάρω.

Τεσπα.
Και εγώ έχω την αίσθηση ότι δικαιοσύνη δεν έχουμε. Αίσθηση, όχι απόδειξη.
Ότι αν με κλέψουν, δεν θα αποζημιωθώ. Και αυτό προκαλεί την αίσθηση.
Και η αίσθηση δεν είναι λίγο πράγμα.

Βέβαια η λύση είναι να αποκτήσουμε δικαιοσύνη και αίσθηση δικαιοσύνης, δλδ να την ενισχύσουμε, όχι να την αποδομήσουμε εντελώς και να την απαξιώσουμε και άλλο τους θεσμούς κ τα όργανα.
Όχι να μετατρέψουμε την πίκρα σε αυτοκαταστροφή, αλλά σε σκληρή δουλειά με καθαρό μυαλό.
Δύσκολο, πολύ το παραδέχομαι.
Αλλά εδώ μας θέλω.


Όσο έχουμε υγεία, παιδεία, αστυνομία, δημόσια διοίκηση κλπ, άλλο τόσο και στον ίδιο βαθμό έχουμε δικαιοσύνη. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα όμως. Έχουμε ό,τι μας αξίζει, όπως λέει και ο Rigo. Γενικά συμφωνώ με την θεωρία της συλλογικής ευθύνης, ακόμα κι αν με πονάει. Ό,τι μπορεί να γίνει για να αλλάξει η κατάσταση, θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να γίνει μέσα από το σύστημα και θα υπάρχουσες διαδικασίες. Όποιος διαφωνεί, ας προτείνει κάτι καλύτερο, ας κάνει ο ίδιος ενα κόμμα ή ας συμμετάσχει σε ενα από τα υπάρχοντα κι ας προσπαθήσει να πείσει και τους υπόλοιπους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2013 :  20:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
σε αυτό συμφωνώ, και εγώ αυτό λέω στο τέλος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2013 :  22:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Gypaetos: τωρα ειδα το post σου.
Γιατι, τα εφετεια ειναι καλυτερα;
Με βλεπεις να "τα χωνω" επειδη εχω βρεθει ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΗ πολλες φορες ενω εγω ειχα κανει καταγγελια! Αλλα, βλεπεις, τα εβαλα με Υπουργο....πηγα κι εγω να βρω το δικιο μου, τρομαρα μου! Παλι καλα που αθωωθηκα σε ολα....Στην Ελλαδα , δυστυχως, πρεπει καθε μερα να παλευεις να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας. Δεν "φωναζω" τυχαια. Υπαρχει λογος.

Αμ το αλλο; Ζητας ασφαλιστικα κ παιρνεις δικασιμο 3 μηνες μετα. Τι δικαιοσυνη ειναι αυτη. Ο αλλος καταστρεφεται....το λεμε στον ξενο πελατη κ δεν μας πιστευει (καποτε μου ειπε ενας Ιταλος "is this how u do business in Greece"? Κανεις μηνυση, δικαζεται 5 χρονια μετα. Τι να το κανεις; Και το αλλο το ωραιο με την παραγραφη; Αναβολη στην αναβολη, παραγραφεται! Λες κ δεν ειναι αδικημα!

Προσωπικα, συμβουλευω τους πελατες να μην κανουν μηνυση. Οτι δεν αξιζει την ψυχικη οδυνη κ τα χρηματα...Αυτο που δεν ξερω ειναι τι θα συμβουλευσω καποιον που θα θελει να στραφει κατα υπουργου. Να θελει να βρει το δικιο του που ο "μαγκας" θα του εχει καταπατησει την περιουσια η θα του εχει κανει κατι αλλο τελος παντων, κ να του πω εγω οχι; Και απο την αλλη, να ξερω οτι αν ψαξει για το δικιο του θα μπει σε εναν κυκεωνα...


.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  00:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by KostasPVol

Δεν είπα να ρωτήσει τον λαό. Είπα να τον υπηρετεί. Να είναι δίκαιος, να απορρίπτει νόμους όπως ο περί ευθύνης υπουργών, να μη κρίνει παράνομη και καταχρηστική όποια απεργία (αλήθεια, πως γίνεται αυτό? Τι λάθος κάνουν οι απεργοί και κυρήσονται πάντα παράνομες οι απεργίες τους?) δεν βολεύει τη κάθε κυβέρνηση, να μην ασχολείται με τον κάθε Βαξεβάνη αγνωόντας τον κάθε Βενιζέλο. Να ακολουθεί το πνέυμα των νόμων, και να μη πατά στο γράμμα τους, καταπώς συμφέρει κάποιους, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση στο θέμα της λίστας Λαγκάρντ.


Όχι, να ρωτήσει είπες (μπορείς και να το διαβάσεις πιο πάνω) έτσι ακριβώς το έθεσες. Σου εξηγώ λοιπόν ότι δεν τίθεται τέτοιο θέμα, από πλευράς διαδικασίας ούτε και θα μπορούσε ποτέ να τεθεί. Ούτε η απονομή της δικαιοσύνης γίνεται να ικανοποιεί πάντα εσένα προσωπικά. Στο θέμα του Βαξεβάνη που αθωώθηκε θα έπρεπε να είσαι ικανοποιημένος πάντως, αλλά πάλι ψάχνεσαι να καταγγείλεις θεούς και δαίμονες.

Δεν είχα κάνει quote σ'αυτό που έγραψες:"Και εν πάση περιπτώσει δεν ήξερα ότι έπρεπε να τον ρωτήσει ο εισαγγελέας για να κάνει έφεση." και στο οποίο απάντησα "Ο εισαγγελέας είναι υπάλληλος του λαού. Τον λαό έπρεπε να ρωτήσει." επειδή με παρέσυρε η φράση σου "να τον ρωτήσει". Τέλος πάντων, διευκρινίζω ότι η άποψή μου είναι ότι ο εισαγγελέας δεν πρέπει να ρωτάει κανέναν, αλλά να σέβεται και να υπηρετεί (μεταφορικά αν θέλεις, να "ρωτάει") το λειτούργημά του και τον λαό, οι αποφάσεις του να είναι σύννομες με την έννοια του δικαίου και με το πνεύμα των νόμων.

Για τα υπόλοιπα, καμμία σχέση, επαναλαμβάνω ότι δεν κρίνω τις αποφάσεις από το αν με "συμφέρουν". Αποφάσεις που δεν με "συνέφεραν" ήταν δίκαιες και το αντίστροφο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  00:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Στο τέλος του ντόμινο, όλα τα τουβλάκια πέφτουν, μην νομίζεις ότι είσαι βολεμένος και θα την γλυτώσεις.." έγραφε to μπλουζάκι κάποιου από τους απολυμένους εργάτες της τσιμεντοποιίας ΑΓΕΤ Ηρακλής.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2013 :  17:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΑΜΟΥΘ ΜΕ ΤΟ ΛΟΥΚΕΤΟ ΣΤΗΝ ΕΡΤ!

Άραγε πρόκειται για βλακεία, για προχειρότητα που οδηγεί σε έναν τραγέλαφο, ή για ένα προσχεδιασμένο σκάνδαλο που πληρώνει από την τσέπη του ο ελληνικός λαός;
Όπως και να χει, με το κλείσιμο της ΕΡΤ, το ελληνικό Δημόσιο, θα αναγκαστεί να πληρώσει τεράστια ποσά (μιλάμε για δεκάδες εκατομμύρια ευρώ) σε ρήτρες, αποζημιώσεις και δικαστικές διεκδικήσεις για γεγονότα που επρόκειτο να προβάλλει και δεν θα το κάνει, ενώ αναγκάζεται και δίνει έναντι πινακίου φακής σε ιδιωτικά κανάλια, τα δικαιώματα που αγόρασε μόλις λίγους μήνες πριν. Ήδη, ετοιμάζονται αγωγές από διεθνείς κολοσσούς, όπως η FIFA, που θα ζητήσουν εκατομμύρια ευρώ…


Να γίνουμε σαφείς: Σε ό,τι αφορά το δεύτερο σκέλος, η ΕΡΤ είχε αγοράσει (άρα και πληρώσει) τα δικαιώματα για την προβολή αθλητικών και άλλων γεγονότων. Με το κλείσιμό της, τα δικαιώματα αυτά μεταπωλούνται σε τρίτους (ιδιωτικά κανάλια) που είχαν μειοψηφήσει στους διαγωνισμούς. Έτσι, για παράδειγμα, η ΕΡΤ αγόρασε έναντι 200.000 ευρώ τον τελικό του Κυπέλλου Μπάσκετ Ελλάδος και τα μεταπωλεί έναντι 70.000 ευρώ σε ιδιωτικό σταθμό, ενώ ταυτόχρονα χάνει 180.000 ευρώ επιπλέον που είχε κλείσει από διαφημίσεις και δεν πρόβαλλε. Τα ποσά είναι πλασματικά, όμως, για όσους έχουν ελάχιστες νομικές γνώσεις, αυτό, δεν συνιστά απιστία σε βάρος του Δημοσίου; Δεν θα έπρεπε να λογοδοτήσει κανείς;

Το τελευταίο διάστημα, μαθαίνουμε πως στο ΥΠΟΙΚ, που είναι ο «διάδοχος φορέας» της ΕΡΤ, πηγαινοέρχονται στελέχη ιδιωτικών τηλεοπτικών επιχειρήσεων, από τους οποίους ζητούνται να προσέλθουν σε διαπραγματεύσεις για την πώληση δικαιωμάτων. Προσέξτε: Το Υπουργείο (παρα)καλεί τα ιδιωτικά κανάλια να αγοράσουν το τηλεοπτικό προϊόν που είχε αγοράσει η ΕΡΤ. Ο νόμος της αγοράς λέει ότι όταν έχεις ανάγκη να πουλήσεις, το «πάνω χέρι» στη διαπραγμάτευση της τιμής, έχει ο αγοραστής. Έτσι, δεν είναι να μας κάνει περίεργο που δεν μαθαίνουμε πόσα λεφτά έδωσε η ΕΡΤ για να αγοράσει τα δικαιώματα της Formula 1 και πόσα (εδώ είναι το σημαντικό) έδωσε ο Alpha για να τα πάρει από αυτή. Θα περιμένουμε εναγωνίως τις απαντήσεις στη Διαύγεια, ελπίζοντας να διαψεύσουν τις υποψίες…

Και θα ρωτήσει κανείς: Γιατί το ΥΠΟΙΚ «καίγεται» να πουλήσει τα δικαιώματα που είχε αγοράσει η ΕΡΤ; Η απάντηση βρίσκεται στο ότι υπάρχουν ρήτρες μη προβολής. Γεγονός που σημαίνει ότι αν δεν προβληθούν τα γεγονότα, το Δημόσιο θα αναγκαστεί να πληρώσει αποζημιώσεις εκατομμυρίων. Το θέμα, βέβαια, δεν τελειώνει εδώ. Κάθε άλλο…

Το αστείο (όχι για εμάς που τα πληρώνουμε, βέβαια) είναι ότι ακόμα και αν μεταπωληθούν και προβληθούν κάποια από τα κορυφαία διεθνή αθλητικά γεγονότα που είχε αποκτήσει η ΕΡΤ, το Δημόσιο θα κληθεί να καταβάλλει αποζημιώσεις, πιθανότατα υπερπολλαπλάσιες του ποσού που θα εξοικονομήσει από την πώλησή τους.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το Μουντιάλ του 2014 στη Βραζιλία, για το «πακέτο» του οποίου, η ΕΡΤ πλήρωσε ΗΔΗ 14 εκατομμύρια ευρώ. Στο «πακέτο», περιλαμβάνονται άλλες δύο μεγάλες διοργανώσεις, το Confederation Cup και το Under 20.

Οι «φωστήρες» του ΥΠΟΙΚ, πούλησαν (κανείς δεν μας έκανε την τιμή να μας πει πόσο και οι πληροφορίες μας λένε ότι η ΕΡΤ πλήρωσε 1 εκατ. ευρώ μόνο γι’ αυτό) τα δικαιώματα του Confederation Cup στον ΣΚΑΪ. Όμως οι τρομεροί εγκέφαλοι δεν διάβασαν στο συμβόλαιο που είχε υπογραφεί με την ΕΡΤ, ότι για οποιαδήποτε μορφή εκχώρησης των δικαιωμάτων οφείλεται η πρότερη συναίνεση της EBU αλλά και της FIFA.

Συναίνεση δεν υπήρξε και ο ΣΚΑΪ δεν πήρε κωδικούς δορυφόρων από την EBU. Αντιθέτως, έκανε dirty feed (πιθανότατα πρόκειται για κλοπή εικόνας) και αναμετέδωσε τα δύο πρώτα ματς, το Βραζιλία – Ιαπωνία με εικόνα από το ZDF και το Ιταλία -Μεξικό με εικόνα από το Sky Italia!

Τα δύο ξένα δίκτυα κινήθηκαν νομικά και έτσι κόπηκε η μετάδοση του Confederations Cup. Η FIFA, οργισμένη, ήδη ετοιμάζει αγωγές εναντίον του ελληνικού Δημοσίου κατ’ αρχάς, για να ζητήσει αυτά που δικαιούται, βάσει του συμβολαίου: Αποζημιώσεις- μαμούθ εκατομμυρίων ευρώ.

Η δε EBU, ετοιμάζεται να κάνει το ίδιο, αφού κανείς δεν έκανε τον… κόπο να την ρωτήσει. Άλλωστε, μιας και πρόκειται για την Ένωση των Εθνικών Ευρωπαϊκών Τηλεοράσεων, μπορεί να συνδιαλλαγεί μόνο με εθνικές τηλεοράσεις. Στην Ελλάδα του μνημονίου όμως, δεν έχουμε τέτοια. Άρα, δεν μπορεί να συζητήσει με κανέναν για τα δικαιώματα!!!

Βέβαια, αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα. Απώλειες δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ από ρήτρες, αποζημιώσεις, διαφυγόντα κέρδη διαφημίσεων κ.α. θα χάσει από… παντού η ΕΡΤ. Η οποία είχε τα δικαιώματα για: το Κύπελλο Συνομοσπονδιών εθνικών ομάδων (Μουντιαλίτο), , το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου, το οποίο διεξάγεται τον Ιούλιο στη Βαρκελώνη, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου τον Αύγουστο στη Μόσχα, το Τσάμπιονς Λιγκ, το οποίο ξεκινά τον Αύγουστο. Στη συνέχεια τον Σεπτέμβριο ακολουθούν το Ευρωμπάσκετ με τη συμμετοχή της Εθνικής Ελλάδας και το Ευρωβόλεϊ.

Άλλο τρανό παράδειγμα είναι το Champions League, για το οποίο η ΕΡΤ έχει πληρώσει 31,5 εκατ. ευρώ για τα δικαιώματα 2012-1015. Τα ματς της διοργάνωσης, θα μετέδιδαν με εναλλαγές ανά αγώνα, η ΕΡΤ και η Nova.

Βάσει του συμβολαίου, για το πρώτο ματς της 14ης Αυγούστου, η ΕΡΤ θα πρέπει να κάνει την παραγωγή. Μέχρι τις 18 Ιουλίου θα πρέπει να έχει παραδώσει τις προδιαγραφές στη FIFA προς έγκριση. Τεχνογνωσία για παραγωγή τέτοιου μεγέθους αγώνα στην Ελλάδα έχουν μόνο η ΕΡΤ και η Nova. «Ωραία», θα πει κανείς. «Την παραγωγή θα την αναλάβει, αντί για την ΕΡΤ, η Nova». Καθόλου ωραία, θα απαντήσουμε.

Το συμβόλαιο απαγορεύει ΡΗΤΑ την αντικατάσταση του ενός φορέα από τον άλλο. Ούτε η ΕΡΤ θα μπορούσε να αντικαταστήσει τη Nova ούτε… τούμπαλιν. Εκτός αυτού, δεν είμαστε τόσο σίγουροι ότι ο ιδιώτης θα θελήσει να πληρώσει την παραγωγή ενός ματς που ήταν υποχρέωση του δημόσιου ραδιοτηλεοπτικού φορέα. Και με το δίκιο του. Τι σημαίνει αυτό;

Η UEFA θα ζητήσει την πληρωμή ρητρών εκατομμυρίων ευρώ που προβλέπονται στο συμβόλαιο. Τις ρήτρες θα πληρώσει το ελληνικό Δημόσιο που υπέγραψε ως εγγυητής της ΕΡΤ. Νομίζατε ότι τελειώσαμε; Όχι; Έχουμε να πληρώσουμε πολλούς ακόμα.

Θα πρέπει να αποζημιωθούν από το Δημόσιο οι επίσημοι χορηγοί του Champions League (UniCredit, Gazprom, Ford, Adidas, Sony, Mastercard, Heineken, HTC) για τα διαφυγόντα κέρδη που θα έχουν από την απώλεια του διαφημιστικού χρόνου. Αυτό, θα γίνει ακόμα και αν γίνει παραγωγή και προβολή του (των) ματς από άλλο κανάλι. Γιατί το συμβόλαιο που έχει υπογραφεί με την UEFA, προβλέπει μετάδοση από τη ΝΕΤ βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων πληθυσμιακής κάλυψης και τηλεθέασης.

Ο πρώην διευθυντής ειδήσεων της ΕΡΤ, Γιώργος Κογιάννης, έχει θέσει δημοσίως όλα τα παραπάνω θέματα και αναρωτιέται:

«Ποια είναι τα διαφυγόντα κέρδη για την ΕΡΤ και τους έλληνες φορολογούμενους και ποιος θα τα πληρώσει; Ποιος επίσης θα πληρώσει τις διεκδικήσεις που θα εγείρει η FIFA για τις μη μεταδόσεις των αγώνων;

Έτερος τραγέλαφος υπήρξε και με το Under 20. Η ΕΡΤ είχε τα δικαιώματα μετάδοσης έως και 52 ματς και ήταν δεδομενο ότι θα καλύψει τουλάχιστον όλα τα ματς της Εθνικής Ελλάδας καθώς επίσης και τους ημιτελικούς και τον τελικό. Εδώ η Εθνική μας έκανε τη μεγάλη έκπληξη: Κέρδισε το φαβορί Μεξικό και μπήκε σε τροχιά εντυπωσιακής συνέχειας. Το «μαύρο» στην ΕΡΤ όμως δεν επέτρεψε στους έλληνες φιλάθλους να δουν ούτε αυτόν τον αγώνα. Και δεν επέτρεψε, βεβαίως, στο ελληνικό δημόσιο να εισπράξει τα πρόσθετα έσοδα από τις διαφημίσεις.

* Τεράστια είναι και τα ερωτήματα που έχουν προκύψει για τη μετάδοση του τελικού των play offs στο μπάσκετ ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό. Επίσης εν μία νυκτί, και με διαγωνισμό στον οποίο σύμφωνα με τις πληροφορίες μετείχε μόνον ένας ενδιαφερόμενος, η μετάδοση του ματς πωλήθηκε από το υπουργείο Οικονομικών σε ιδιωτικό κανάλι. Θα μας ενημερώσει το υπουργείο Οικονομικών πόσα χρήματα πήρε το ελληνικό δημόσιο από αυτή την πώληση; Αληθεύει ότι το ποσό που δόθηκε – εάν δόθηκε – είναι πολύ μικρότερο ακόμη και από τις εισπράξεις των διαφημίσεων που είχε διασφαλίσει η ΕΡΤ για το pre game show (την ειδική εκπομπή πρίν από τον αγώνα);

Επίσης, θα μας ενημερώσει ο όποιος αρμόδιος ποιος θα πληρώσει τις αποζημιώσεις για τη μη μετάδοση του δεύτερου ματς των play offs, που επίσης ήταν υποχρεωμένη να δείξει η ΕΡΤ, μεταξύ Πανιωνίου και Ρεθύμνου; Οι αρμόδιοι του υπουργείου Οικονομικών …ξέχασαν να πουλήσουν το εν λόγω ματς και δεν μεταδόθηκε ποτέ από κανένα κανάλι.

* Κατόπιν όλων αυτών των τραγελαφικών – και εξόχως ζημιογόνων για τους έλληνες φορολογούμενους – θα μας ενημερώσει κάποιος τι πρόκειται να γίνει και με τις επόμενες και άμεσες υποχρεώσεις μεταδόσεων της ΕΡΤ; Πρόκειται για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης (μέσα στον Ιούλιο) και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου (6 Αυγούστου) όπου επίσης εμπλέκονται χορηγοί παγκοσμίου βεληνεκούς.

* Θα μας ενημερώσει επίσης ο όποιος αρμόδιος τι θα γίνει με τις επόμενες μεταδόσεις της Formula 1 που αποτελούν και αυτές υποχρέωση, βάσει συμβολαίου, της ΕΡΤ (δύο τον Ιούλιο και μία τον Αύγουστο); Εδώ, σημειώστε, ότι πέραν του συμβολαίου, ο αντιπρόσωπος των διοργανωτών στην Ελλάδα έχει ήδη «κλείσει» συμφωνία 2,5 εκατομμυρίων ευρώ για την πληρωμή διαφημιστικού τηλεοπτικού χρόνου. Εάν δεν μεταδοθούν οι αγώνες από την ΕΡΤ πού θα παίξει η διαφήμιση και ποιος θα πληρώσει τη ζημιά των 2,5 εκατομμυρίων ευρώ (συν των επιπλέον κερδών που προσδοκούσε ο αντιπρόσωπος);

Πάσα απάντηση ευπρόσδεκτη – πολύ περισσότερο, δε, εαν αναρτηθούν και τα απαραίτητα οικονομικά στοιχεία στην ξεχασμένη Διαύγεια…»

Πηγή: itabloid.gr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2013 :  09:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει, αφού την ΕΡΤ δεν την κλείσαμε, θα το βολέψουμε με "ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ" μέτρα.

Δλδ θα τα πάρουμε από αλλού. Όχι απλά τα 4€. Και κάτι παραπάνω.
πχ συνταξιούχους + ανέργους...

Παγίδα τεκμηρίων σε άνεργους και χαμηλο-συνταξιούχους

Τι προβλέπει ο νέος Κώδικας Φορολογίας:
Άνεργοι και χαμηλο-συνταξιούχοι που πιάνονται στην «τσιμπίδα» των τεκμηρίων: Θα φορολογούνται ως επαγγελματίες με 26% και όχι ως μισθωτοί με 22%
Πρόσθετη επιβάρυνση: Προκαταβολή φόρου 55%
Παράδειγμα
- Άγαμος με μηδενικό εισόδημα: Τεκμήριο 3.000 €
- Έχει στην κατοχή του Ι.Χ. 1.000 κ.εκ.: Τεκμήριο 4.000 €
Εφόσον δεν αλλάξει η διάταξη:
- Θα φορολογηθεί για τεκμαρτό εισόδημα: 7.000 €
- Φόρος: 1.820 €
- Προκαταβολή φόρου: 1.001 €
Αποτέλεσμα: Ο φορολογούμενος με μηδενικό εισόδημα επιβαρύνεται με φόρο 2.821 €
Εφόσον γίνει διόρθωση από το υπουργείο οικονομικών ο φόρος που θα προκύπτει θα είναι μηδενικός
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 46 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000