Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 πονος και στα 2 γονατα!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

alikikor
Newbie Forum Runner



26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2014 :  22:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα Jvass79 και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ποιες διατάσεις είναι οι κατάλληλες για το τρέξιμο. Θα το ψαξω στο internet. Για το κολυμβητήριο είμαι σε σκέψη γιατί δεν θέλω να κάθομαι χωρίς προπόνηση. Το κακό είναι ότι το κολύμπι απαιτεί πιο πολύ χρόνο σε σχέση με το τρέξιμο που είναι και πιο άμμεσο και θέλει χαρτιά από 3 γιατρούς και δεν προλαβαίνω να κλείσω ραντεβού με την δουλειά μου για να πάω. Το σκέφτομαι όμως σοβαρά να πάω.

quote:
Originally posted by jvass79


Καλησπερα alikikor

Θεωρω οτι δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι και εαν σου αρεσει το τρεξιμο, τιποτα δεν μπορει να σε σταματησει, ακομη και ενας σοβαρός τραυματισμος, αρκει να ακολουθησεις καποιους βασικους κανονες διατασεις παντα μετα απο καθε προπονηση το ξερω ειναι βαρετες αλλα απαραίτητες, επιθεματα παγου μετα απο καθε προπονηση, και εφοσον σε ποναει αποφυγε τα ανωμαλα εδαφη και κανε προπονησεις σε ταρταν η γρασιδι, και φυσικα εαν ο πονος επιμενει μην το πιεζεις. Εφοσον ησουν και κολυμβητρια στο παρελθον γιατι δεν βαζεις και μια δυο προπονησεις κολυμπι εναλλακτικα, θα σε βοηθησει πολυ.


quote:
Originally posted by alikikor

Καλησπέρα και από μένα!

Νέα στο forum και στο τρεξιμο γενικά. Θέλω λίγο και εγώ τα φώτα σας!
Ξεκίνησα το τρέξιμο πριν από 1,5 μήνα περίπου. Ξεκίνησα με περπάτημα αργά αργά και σιγά-σιγά άρχισα να τρέχω όπου δε 2 εβδομάδες περίπου έπιασα τα 30 λεπτά συνεχόμενου τρεξίματος και ανέβασα τον χρόνο στα 45 λεπτά σιγά σιγά και 5-6 φορές την εβδομάδα με μέσω όρο την εβδομάδα περίπου 40 χιλ.
Τρέχω στο Τρίτσης για όσους ξέρουν και το έδαφος δεν είναι και το πιο ομαλό που υπάρχει ειδικά στο δασάκι που ειναι με μικρά πανω κάτω το έδαφος. Το σαββατο που μας πέρασε έτρεχα με έναν ριθμό περίπου 6/χιλ και όλα μια χαρα! έκανα 8 χιλ. Την κυριακή όμως που πήγα για τρέξιμο μετά από 2,5 χιλίομετρα άρχισα να νιώσω και εγώ πόνο στο αριστερό γόνατο (μπροστά όχι πλάι) το οποίο όσο πήγαινε ήταν και ποιο δυνατός. Τνην επομένη έκανα μόνο περπάτημα και έβαλα και voltaren και σήμερα που ξαναπήγα για τρέξιμο ενώ ξεκίνησα μια χαρα μετά από μία μικρή ανηφορίτσα και περίπου στα 2,5 χιλιόμετρα πάλι τα ίδια. Στο περπάτημα ήταν οκ αλλά στο τρέξιμο ειδικά στα πιο ανώμαλα σημεία ξαναπόναγε. Βασικά έχω φρικάρει με την ιδέα ότι ισως δεν πρέπει να τρέξω για λίγο (τι σας λέω τώρα ε?) και δεν ξέρω τι να κάνω. Μετά από πολλά χρόνια άρχισα να αθλούμαι πάλι (έκανα για μια 10ετία πρωταθλητισμό στην κολύμβηση) και τρελαινομαι στην ιδέα ότι ίσως έχω θέμα. Τι με συμβουλεύετε οι πιο έμπειροι? Έχω βάλει και σαν στοχο τον νοεμβριο για την κλασσικη διαδρομη και πραγματικα δεν ξέρω τι να κάνω τώρα.

Σας ευχαριστω και sorry για το μεγάλο κείμενο



Jvass



Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό!

Edited by - alikikor on 29/04/2014 23:06:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2014 :  19:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eπανέρχομαι.
Σήμερα είχα ραντεβού με γιατρό.
Βέβαια το δύσκολο ήταν να καταλάβει τί γίνεται γιατί ενόχληση καμία όπως έλεγα πλην όταν τρέχω.
Μετά κόπων και βασάνων (δικών του) κατάφερε να βγάλει μια ενόχληση πιέζοντας πολύ δυνατά την επιγονατίδα και την αρχή του μηρού με την εντολή να σφίξω το πόδι. Εκεί εμφανίστηκε η ενόχληση στο ένα πόδι μόνο.
Η γνώμη του είναι ότι πρόκειται για το χόνδρο δηλαδή για χονδροπάθεια αλλά σε επίπεδο που δεν παίρνει και πολλά με την έννοια ότι είναι αρχή.
Δε μπόρεσε να εξηγήσει την ταυτόχρονη εμφάνιση και στα δύο. Δεν θεωρεί ότι είναι από το μαραθώνιο μιας και θα είχε δώσει σημάδια αμέσως μετά ή κατά τη διάρκεια.
Σύστησε κλασικά ενδυνάμωση που πρέπει να τη βάλω στο πρόγραμμα γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν κάνω ιδιαίτερα και πρότεινε και γλυκοζαμίνη για πιθανά οφέλη γενικότερα. Ήταν ενήμερος για τις έρευνες περί αυτής και μου είπε χαρακτηριστικά ότι θα σου πρότεινα να πάρεις το πρώτο σκεύασμα που είχε βγει και έχει και τη μεγαλύτερη ποσότητα της ουσίας το οποίο σε βάθος 3μήνου ίσως βοηθήσει. Έγραψε μια ακτινογραφία για να'χουμε μια εικόνα των αρθρώσεων, παρόλο που η ακτίνα δεν θα δείξει κάτι, αλλά λόγω ιστορικού με αρθρίτιδες και αυτοάνοσα καλό είναι να έχουμε ένα σημείο αναφοράς. Αν επιμείνει θα κάνουμε και μαγνητική.
Στο προκείμενο (κοινώς το τρέξιμο) δεν ήταν αρνητικός, αν και θα προτιμούσε 2-3 εβδομάδες να το αφήσω και να κάνω αποκλειστικά ενδυνάμωση και μετά να μπω φυσικά σταδιακά. Δεν ήταν βέβαια απόλυτος σ'αυτό, ίσως επειδή του είπα ότι 10μέρες είμαι τελείως off να θεώρησε ότι δεν είναι και τόσο τραγικό παρόλο που εγώ περίμενα με τη γλώσσα απ'έξω...

Τώρα εμένα γιατί μου έχει κολλήσει ότι τη ζημιά μου την έκαναν παπούτσια που είναι για υπερπρηνισμό και τα είχα ξεκινήσει στα χαλαρά μου μετά το μαραθώνιο? Δεν στέκει λέτε?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2014 :  19:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης αυτή η ανεπαίσθητη αίσθηση μη σταθερότητας στο κατέβασμα σκάλας που του ανέφερα όπως τσέκαρε τις αρθρώσεις, στο πρώτο θεώρησε ότι είναι λίγο χαλαρή αλλά μετά φάνηκε να ησύχασε γιατί το ίδιο ακριβώς ήταν και η άλλη. Δεν κατάλαβα τον εφησυχασμό. Ίσως δεν θα'πρεπε να είναι στον ίδιο βαθμό για να υπάρχει θέμα και επειδή ήταν στα ίδια επίπεδα και τα δύο παίρνει σαν δεδομένο ότι έτσι είναι το νορμάλ τους?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2014 :  01:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πλέον κοντεύω μήνα off και δε μπορώ να πώ ότι είμαι στα καλύτερά μου.
Αντί λοιπόν να είναι στα ίδια αν όχι καλύτερα, τα γόνατα χειροτέρεψαν. Δεν έχω τρέξει καθόλου από τότε που πρωτοέγραψα και εν μέρει τουλάχιστον δεν αισθάνομαι τύψεις ότι προκάλεσα χειρότερη ζημιά. Αλλά ρε γμτ δεν θα'πρεπε τουλάχιστον να είναι στα ίδια?
Εκεί που δεν είχα ενόχληση σε καμία άλλη κίνηση, περπάτημα-βαθύ κάθισμα κλπ. τώρα δίνουν ενοχλήσεις από το πουθενά.
Μου δίνει στιγμιαία ενόχληση το αριστερό κάθε φορά που πατάω τον συμπλέκτη όταν οδηγώ, στο βαθύ κάθισμα πονάει το δεξί και πλέον προσδιορίζω ακριβώς τον πόνο, ενόχληση όταν σηκώνομαι από τον καναπέ.
Οι ακτίνες ήταν καλές (αναμενόμενο).
Προχθές έκανα μαγνητική η οποία έδειξε στο μεν δεξί "ευρήματα ενδεικτικά αλλοιώσεων χονδροπάθειας επιγονατίδας", στο δε αριστερό "υπόνοια παρουσίας αλλοιώσεων χονδροπάθειας" και ελάχιστο ενδοαρθρικό υγρό και στα δύο. Τένοντες, χιαστοί, μηνίσκοι οκ. Την Τρίτη έχω ραντεβού με αθλητίατρο και βλέπουμε...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2014 :  08:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nimi

Πλέον κοντεύω μήνα off και δε μπορώ να πώ ότι είμαι στα καλύτερά μου.
Αντί λοιπόν να είναι στα ίδια αν όχι καλύτερα, τα γόνατα χειροτέρεψαν. Δεν έχω τρέξει καθόλου από τότε που πρωτοέγραψα και εν μέρει τουλάχιστον δεν αισθάνομαι τύψεις ότι προκάλεσα χειρότερη ζημιά. Αλλά ρε γμτ δεν θα'πρεπε τουλάχιστον να είναι στα ίδια?
Εκεί που δεν είχα ενόχληση σε καμία άλλη κίνηση, περπάτημα-βαθύ κάθισμα κλπ. τώρα δίνουν ενοχλήσεις από το πουθενά.
Μου δίνει στιγμιαία ενόχληση το αριστερό κάθε φορά που πατάω τον συμπλέκτη όταν οδηγώ, στο βαθύ κάθισμα πονάει το δεξί και πλέον προσδιορίζω ακριβώς τον πόνο, ενόχληση όταν σηκώνομαι από τον καναπέ.
Οι ακτίνες ήταν καλές (αναμενόμενο).
Προχθές έκανα μαγνητική η οποία έδειξε στο μεν δεξί "ευρήματα ενδεικτικά αλλοιώσεων χονδροπάθειας επιγονατίδας", στο δε αριστερό "υπόνοια παρουσίας αλλοιώσεων χονδροπάθειας" και ελάχιστο ενδοαρθρικό υγρό και στα δύο. Τένοντες, χιαστοί, μηνίσκοι οκ. Την Τρίτη έχω ραντεβού με αθλητίατρο και βλέπουμε...





!?!?!?! Βαθύ κάθισμα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ (για οποιοδήποτε λόγω και αιτία, δηλαδή είτε για γυμναστική είτε στην καθημερινότητά σου). Ακόμα και όταν περάσει η χοντροπάθεια προτείνω να καταργήσεις οποιαδήποτε άσκηση εμπλέκει βαθύ κάθισμα!

Ακόμα και αν δεν τρέχεις και ακολουθείς επισταμένο πρόγραμμα ενδυνάμωσης, η χοντροπάθεια επιγονατίδας θα σε απασχολεί πέρα του μήνα. Προσωπικά οι ενοχλήσεις με συντρόφευαν 8 βδομάδες

Δυνάμωσε τον έσω-πλατύ τετρακέφαλο (υπάρχουν μεταξύ των άλλων και δύο συγκεκριμένες κινήσεις για αυτό).

ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΚΑΛΕΣ!!! Ακόμα και αν αισθάνεσαι καλά ή με λίγες ενοχλήσεις, ακόμα και αν πρόκειται για έναν όροφο μόνο...το ασανσέρ να είναι το μέσο που θα χρησιμοποιείς...

Στο συμπλέκτη θα σου βγάζει για καιρό ακόμα ενόχληση.

Η χοντροπάθεια επιγονατίδας ονομάζεται από τους αγγλοσάξωνες και ως "the movies go syndrom" -> λόγω της παρατεταμένης παραμονής του ποδιού σε συγκεκριμένη (άσχημη για την χοντροπάθεια) στάση και μετά όταν πας να σηκωθείς...σε "σκίζει". Αναμενόμενο λοιπόν αυτό που λες με το καναπέ αλλά το ίδιο θα αισθάνεσαι και με το γραφείο. Άρα λοιπόν όταν κάθεσαι ΔΕ θα κρατάς τα πόδια λυγισμένα αλλά θα προσπαθείς να τα "τεντώνεις" κάπως (κάτω από το γραφείο κλπ). ΟΧΙ όμως τελείως τεντωμένα...και αυτή η στάση ενοχλεί! Επίσης όταν κάνεις ενδυνάμωση το εύρος κίνησης του γονάτου να είναι περιορισμένο και ποτέ δε θα τεντώνεις τελείως το πόδι σου, ή θα το λυγίζεις πολύ (άσχετα με το πόσο δύναμη χρειάζεται να βάζεις για να ολοκληρώσεις την άσκηση).

Θεωρητικά θα μπορείς να τρέξεις πολύ χαλαρά και για μικρές αποστάσεις αποφεύγοντας όμως οτιδήποτε έχει σχέση με ανηφόρα/κατηφόρα και πάντα στα όρια της ενόχλησης (ελαφριάς, αν πονέσει σταματάς αμέσως). Αν έχεις την αίσθηση ότι πρέπει να "κουτσένεις" για να τρέξεις τότε ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΑΜΕΣΩΣ!!! Μετά την άσκηση πάγος στην περιοχή (αλλά γενικά πάγος μέσα στην ημέρα είναι μάλλον άχρηστος). Αντιφλεγμονώδη στο στάδιο που βρίσκεσαι βασικά άχρηστα (όχι ότι παίρνεις...απλά στο λέω προκαταβολικά).

Υπομονή λοιπόν και ασκήσεις ενδυνάμωσης (αλλά ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ βαθύ κάθισμα ξανά...got it?)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2014 :  10:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Μανώλη!
Βαθύ κάθισμα δε κάνω για γυμναστική αλλά θα τύχει να χρειαστεί, ειδικά όταν ασχολούμαι παίζω με τα παιδιά. Ασυναίσθητες κινήσεις που τις έκανα στάνταρ. Επίσης ο πρώτος γιατρός για να τσεκάρει ζήτησε βαθύ κάθισμα που όμως τότε δεν είχα ενόχληση σ'αυτό. Ναι αυτό με την παρατεταμένη ακινησία σε καθιστή θέση όντως ενοχλεί και προσπαθώ είτε ν'αλλάζω συχνά στάση ή να μισοτεντώνομαι. Το σταυροπόδι που συνήθιζα πλέον δεν αντέχεται πέραν του 5λέπτου. Αντιφλεγμονώδη δεν παίρνω δεν βρίσκω λόγο αφού δεν πονάω συνεχόμενα.
Ανηφοροκατηφόρες δεν έχω σκοπό να τρέξω, ούτε σκάλες ανεβοκατεβαίνω, η όλη μου ανυπομονησία είναι στο πότε θα βγω να τρέξω και ποιός θα μου δώσει το οκ.
Το θέμα είναι σ'αφήνει αυτό το πρόβλημα ή απλά το παντρεύεσαι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2014 :  10:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nimi

Ευχαριστώ Μανώλη!
Βαθύ κάθισμα δε κάνω για γυμναστική αλλά θα τύχει να χρειαστεί, ειδικά όταν ασχολούμαι παίζω με τα παιδιά. Ασυναίσθητες κινήσεις που τις έκανα στάνταρ. Επίσης ο πρώτος γιατρός για να τσεκάρει ζήτησε βαθύ κάθισμα που όμως τότε δεν είχα ενόχληση σ'αυτό. Ναι αυτό με την παρατεταμένη ακινησία σε καθιστή θέση όντως ενοχλεί και προσπαθώ είτε ν'αλλάζω συχνά στάση ή να μισοτεντώνομαι. Το σταυροπόδι που συνήθιζα πλέον δεν αντέχεται πέραν του 5λέπτου. Αντιφλεγμονώδη δεν παίρνω δεν βρίσκω λόγο αφού δεν πονάω συνεχόμενα.
Ανηφοροκατηφόρες δεν έχω σκοπό να τρέξω, ούτε σκάλες ανεβοκατεβαίνω, η όλη μου ανυπομονησία είναι στο πότε θα βγω να τρέξω και ποιός θα μου δώσει το οκ.
Το θέμα είναι σ'αφήνει αυτό το πρόβλημα ή απλά το παντρεύεσαι?



Θα σε αφήσει οριστικά (όσο το προσέχεις βέβαια), ίσως όμως υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να ξανααισθανθείς πολύ ήπιες ενοχλήσεις μετά από καιρό, με την αλλαγή καιρού κλπ. Αυτό ίσως...δεν είναι απαραίτητο...γενικά πάντως δεν είναι κάτι που "παντρεύεσαι" ;-)

Οπότε προσπάθησε να αποφύγει το βαθύ κάθισμα ακόμα και σαν καθημερινή (περιστασιακή) κίνηση, μέχρι βέβαια η χοντροπάθεια να περάσει τελείως. Άλλη συμβουλή όταν κοιμάσαι: προτίμησε να κοιμάσαι στο πλευρό σου με τα πόδια ελαφρώς λυγισμένα στο ύψος του γονάτου. Αν ξαπλώνεις ανάσκελα, τότε τα πόδια τεντώνονται στα γόνατα, πράγμα όχι και το καλύτερο.

Περαστικά...βασικά δεν είναι τίποτα, απλά θέλει το χρόνο του...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2014 :  23:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
E λοιπόν ο γιατρός επιβεβαίωσε τον Μανώλη!
Σε grade 1 θα το χαρακτήριζε, ήταν πολύ καθυσηχαστικός γιατί μυικά δεν με βρήκε αδύναμη και κατασκευαστικά χωρίς κλίσεις που συνήθως προκαλούν τέτοια προβλήματα. Μου'δειξε μερικές ασκήσεις, μου πρότεινε για λίγες μέρες να βάζω σταγόνες pennsaid και κάθε βράδυ παγοθεραπεία αλλά όχι κλασικά με παγοκύστη. Συγκεκριμένα μου είπε περισσότερο καλό θα κάνει να πιάνεις ένα παγάκι με ένα χαρτι-πετσέτα και να κάνεις κινήσεις απευθείας μ'αυτό πάνω και γύρω από την επιγονατίδα σαν μασάζ.
Όσο για το τρέξιμο μου είπε δεν είναι απαγορευτικό μέχρι εκεί που δεν ενοχλεί αν και κατά τη γνώμη του καλό θα ήταν να περιμένω ένα 10ήμερο ακόμα και μετά να αρχίσω βλέποντας και κάνοντας.

Επιβεβαίωσε ότι δεν το παντρεύομαι το θέμα απλά αν δεν το προσέξω μπορεί να με ταλαιπωρήσει μήνες μέχρι να φύγει.
Επίσης αυτό που με χαροποίησε ιδιαίτερα ήταν ότι ήταν σίγουρος ότι αυτό δεν προήλθε από το τρέξιμο, ούτε από το μαραθώνιο, ούτε από την προετοιμασία. Θεωρεί ότι άλλη κίνηση είναι αυτή που το προκάλεσε όπως βαθιά καθίσματα ή κατέβασμα σκαλιών-ολίσθηση με βάρος κλπ. Δηλαδή κάποια κίνηση το πυροδότησε (και νομίζω ότι κάπου πάει το μυαλό μου την περίοδο που εμφανίστηκε). "Χάρηκα" μ'αυτό γιατί η προετοιμασία και ο αγώνας μου βγήκαν πολύ καλά και χωρίς καθόλου προβλήματα και πίστευα ότι οφειλόταν και στο ότι έδινα σημασία στο παραμικρό λόγω παλαιότερου τραυματισμού. Αν είναι όπως τα λέει, τότε καλά τα πήγα και δε χρειάζεται να νιώθω τύψεις.
Αναμονή λοιπόν άλλες 10 και ευελπιστώ το άλλο ΣΚ να βγω για testdrive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2014 :  08:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπραβο βρε Νικη, πολυ ευχαριστα τα νεα σου, αντε γιατι κι εγω εχω τεμπελιασει τον τελευταιο καιρο, να γινεις καλα και ν ανασυγκροτηθουμε, εχουμε και μια κλασικη να τρεξουμε το Νοεμβρη!!!

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2014 :  14:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επανέρχομαι λοιπόν.
Μετά από 1 μήνα φουλ ξεκούρασης και 11/2 σχεδόν από το αρχικό ποστ, άρχισα σιγά-σιγά να ξεκινώ. Πέρα από την απογοήτευση της απόδοσης που δεν θα τη σχολιάσω η εξέλιξη είναι η εξής.
Το μεν δεξί είναι σα να μην είχε ποτέ πρόβλημα, το δε αριστερό μετά το ζέσταμα δίνει μια ενόχληση-όχι πόνο- αλλά γενικά το αισθάνομαι περίεργα.
Ξεκίνησα πολύ χαλαρά 6-7 έως 8 χιλ. από 6:15-6:30/χιλ. Αν πάω λίγο πιο κάτω από 6:15 έχω την αίσθηση ότι γυρνάω στην παλιά ενόχληση και δεν τολμώ ακόμα.
Συνήθως κάνω 7-8χιλ. μέρα παρά μέρα εντελώς χαλαρά χωρίς ίχνος έντασης.
Μανώλη τί λες? λες να του κάνω κακό αντί καλό?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2014 :  16:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nimi

Επανέρχομαι λοιπόν.
Μετά από 1 μήνα φουλ ξεκούρασης και 11/2 σχεδόν από το αρχικό ποστ, άρχισα σιγά-σιγά να ξεκινώ. Πέρα από την απογοήτευση της απόδοσης που δεν θα τη σχολιάσω η εξέλιξη είναι η εξής.
Το μεν δεξί είναι σα να μην είχε ποτέ πρόβλημα, το δε αριστερό μετά το ζέσταμα δίνει μια ενόχληση-όχι πόνο- αλλά γενικά το αισθάνομαι περίεργα.
Ξεκίνησα πολύ χαλαρά 6-7 έως 8 χιλ. από 6:15-6:30/χιλ. Αν πάω λίγο πιο κάτω από 6:15 έχω την αίσθηση ότι γυρνάω στην παλιά ενόχληση και δεν τολμώ ακόμα.
Συνήθως κάνω 7-8χιλ. μέρα παρά μέρα εντελώς χαλαρά χωρίς ίχνος έντασης.
Μανώλη τί λες? λες να του κάνω κακό αντί καλό?



...χωρίς να είμαι βέβαια 100% σίγουρος για αυτό που θα πω...η απόλυτη ακινησία δεν είναι απαραίτητο ότι θα βοηθήσει περισσότερο την περίπτωσή σου, οπότε:

- Προτείνω να συνεχίσεις τα τρεξίματα συντήρησης (όχι ανηφόρες/κατηφόρες, όχι εντάσεις) έχοντας ως οδηγό τις ενοχλήσεις που πιθανόν να συνεχίσει για κάποιο καιρό ακόμη να σου βγάζει το αριστερό γόνατο.
- Αν κάποια μέρα που τρέξεις η ενόχληση γίνεται πιο έντονη από ότι στο προηγούμενό σου τρέξιμο, τότε δίνεις ένα διήμερο ρεπό!
- Όσο οι ενοχλήσεις με τον καιρό υποχωρούν, τότε ανεβάζεις όγκο, όχι όμως ένταση. Οπότε τα 8Κ μπορεί να γίνουν 10Κ, μετά 10+Κ κοκ.
- Συνεχίζεις τις ασκήσεις ενδυνάμωσης, μέχρι οι όποιες ενοχλήσεις φύγουν τελείως!
- Μόλις και τα δύο πλέον γόνατα τα αισθάνεσαι καλά, τότε αρχίζεις και επιστρέφεις στο πρότερό σου πρόγραμμα! Όχι όμως απότομα (βουρ για διαλειμματικές δηλαδή) αλλά με σταδιακή επανένταξη!

Υπομονή και…επιμονή λοιπόν!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2014 :  09:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα παιδια, παρακαλω τα φωτα σας! Εδω και δυο τρεις εβδομαδες, με ογκο της ταξης των 50, ισως με τσιμπημενη ενταση λογω αγωνων και προετοιμασιας, εχω ενοχλησεις και στα δυο γονατα. Μετα την προνηση τα νιωθω βαρια και θελω να τα ξυσω στο εσωτετικο τους! Δε νιωθω πονο αλλα την υπαρξη τους γενικοτερα, σα να ειναι ερεθιςμενα. Δεν ακουγεται τιποτα στο εσωτερικο και γενικα η ενοχληση πεναει μετα απο καμια ωριτσα. Η ενοχληση ειναι ιδια και στα δυο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2014 :  11:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόνος και στα 2 γόνατα , χονδροπάθεια , που δεν έδινα σημασία (να είμαστε ειλικρινείς), ρίξη μηνίσκου και στα 2, αρθροσκόπηση στο χειρότερο (αριστερό) ένεση βλαστοκυτάρων.Μετά απο 2 μήνες: πονάω (όπως η nimi)προσπαθώ να επανάλθω, η ανηφόρα είναι μεγάλη. Θέλει υπομονή.και να μάθουμε το μέτρο: ένταση / ταχύτητα μέχρι τον πόνο. τώρα καταλαβαίνω το πρόβλημά μου, δίνω περισσότερο βάρος στην μυική δύναμη (αφού τρέχουμε +40 στο 10ράκι θα κολλήσουμε?) αλλά ξεχνάμε ότι το αδύνατο σημείο μας (το γόνατο) καθορίζει την απόσταση, έτσι όταν δεν σεβόμαστε τον πόνο/ειδοποίηση έρχεται ο τραυματισμός και ο φαύλος κύκλος της μακροχρόνιας ενόχλησης. Λύση? Χάσιμο κιλών (για μένα). μόνο σε γιατρό που εμπιστευόμαστε και το σπουδαιότερο να μάθουμε ν ακούμε τον εαυτό μας. Λυπάμαι που 'χάνω' τις ενδορφίνες μου , αλλά μήπως γινόμαστε και λίγο αχάριστοι νομίζωνατς ότι αφου τόκανα εχθές πρέπει απαταίτητα να το κάνω και για τα επόμενα 300 χρόνια και κάθε μέρα? οτι ενέσεις ,χάπια,ματζούνια κλπ μας προτείνουν ,νομίζω ότι είναι υποστηρικτικά και δεν παίζουν τον ρόλο της γομολάστιχας που θα μας σβύσει το πρόβλημα για να συνεχίσουμε όπως πρώτα.Αν προσαρμόσουμε το κεφάλι μας στις δυνατότητες μας , ναι θα το ευχαριστιόμαστε για πολύ πολύ καιρό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2014 :  20:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν 3 μήνες μετά την εμφάνιση του προβλήματος τα νέα μου έχουν ως εξής: το δεξί γόνατο ειναι καινούριο σαν να μην είχε τίποτα ποτέ. Το αριστερό δίνει ακόμα ενοχλήσεις αν και εχει αυξηθεί το σημείο που ξεκινά. Δίνει ενόχληση και σπάνια πόνο. Όταν δίνει πόνο το ξεκουράζω 2 συνεχόμενες μέρες και μετά δοκιμάζω ξανά. Συνήθως ξεκινά η ενόχληση απο το το 5-6ο χιλ. ενώ παλιότερα άρχιζε να ενοχλεί απο το πρώτο 10λεπτο.
Η τακτική στο τρέξιμο που ακολουθώ ειναι η "χωρίς τακτική" δηλαδή τρέχω χαλαρά και ελεύθερα ευχαριστώντας τον Θεό που μπορώ έστω κι έτσι. Εντάσεις δεν βάζω καθόλου επίτηδες γιατί μόλις τσιμπήσω λίγο την ταχύτητα αυξάνεται η ενόχληση. Έτσι η ταχυτητά μου εχει κολλήσει απο 5:30-6:00 με τα περισσότερα τρεξιματα στο ταπεινό μέσο όρο 5:45.
Ο όγκος μου ειναι στα 50-60 χιλ. / εβδομάδα με 4-5 προπονήσεις. Συνήθως τρέχω 10 αρακια εώς 15 που πάω σε στυλ long γιατί θέλω να καταλήξω αν θα ξεκινήσω προετοιμασία. Θέλω να πιστεύω ότι μετά απο διακοπές θα μπορώ γύρω στο 15Αυγουστο να αποφασίσω αν θα τολμήσω να πάω στη κλασική καθαρά για την εμπειρία. Ίσως το ότι θα ρίξω τα τρεξιματα σε 2-3/εβδομάδα στις διακοπές θέλω να πιστεύω ότι θα στρώσει και το αριστερό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

someone
Forum-Runner

76 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2014 :  04:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι παρόμοιο έπαθα και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα.
Μόνο που δεν το επαθα στο τρέξιμο αλλα στο γυμναστήριο
κάνοντας leg press με μεγαλο βάρος με το ένα πόδι χωρίς όμως μεγάλη κλίση στο γόνατο. Το περίεργο είναι πως ήμουν ξεκούραστος και είχα μέρες να τρέξω. Ενδεχομένω όμως επειδή μετακινούμε με ποδήλατο και η μετακίνηση μου έχει αρκετες ανηφορίτσες τις οποιος τις παω καθιστός με κάπως αργό και βαρύ πεταλάρισμα να είχε ερεθιστεί το γόνατο και με την πίεση απο την πρέσα να ζορίστηκε.

Ελαφρύ πρίξιμο στη περιοχή του γονάτου, πόνος στο τελειως τεντομένο και στο λύγισμα κοντά στις 90 μοιρες. Σίγουρα φλεγμονή και ενδεχομένως υγρο στο γόνατο καθώς είχα τέτοιο πρόβλημα πρίν απο 2 χρόνια. Με παγοθεραπεία μετα απο 3 μέρες έχουν μειωθεί σημαντικά οι ενοχλήσεις. Θα συνεχίσω παγοθεραπεία για 7 ημερες ακόμη πρίν ξεκινήσω προπονήσεις και μέχρι τότε οχι ποδήλατο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000