Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Suunto το ανάγνωσμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 28

Initiative
Advanced Forum-Runner



216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2014 :  15:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο strava αν δεν κανω λαθος ανεβαζει ηδη...επισης πολυ δυνατο feature μου φαινεται να εχω σαν πηγη το ρολοι και να μπορω να χρησιμοποιω το κινητο σαν κοντερακι ποδηλατου,να εκμεταλλευομαι δηλαδη τη μεγαλη οθονη του κινητου.
Αναμενουμε ,παντως μονο καλο μπορει να κανει σε μας τους χρηστες ο ανταγωνισμος των δυο - τριων εταιρειων στο θεμα αυτο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RunnerTeo
Newbie Forum Runner

Greece
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2014 :  15:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας!

Η αγορα του Suunto Ambit 2 R έγινε! Το εβαλα φορτισε ολο το βραδυ. Πρεπει να κανω εγγραφη στο movescount ? Να κανω register και το προιον ?

Περιγραψτε μου 3-4 πραγματακια που πρεπει να κανω στο νεο μου "παιχνιδι "

Επισης το product name & serial number ποια ειναι στο κουτακι που εχω ?

Ευχαριστω Θοδωρης

Edited by - RunnerTeo on 12/07/2014 16:21:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

wicket
Forum-Runner

62 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2014 :  12:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έγγραφη στο Movescount, εγκατάσταση του moveslink2, σεταρισμα του ρολογιού, τυχόν αναβάθμιση λογισμικού, και εισαι έτοιμος. Product & serial number στο πισω μερος του ρολογιού. Μεγεια!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  20:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Nα δούμε και πόσο θα το κοστολογίσει η Suunto to Ambit3,
γιατί 500 και πλέον ευρώ, κάπου εκεί το υπολογίζω, είναι ένα ιδιαίτερα μεγάλο ποσό,
εάν αναλογιστούμε ότι αυτή την στιγμή το Garmin 910XT triathlon edition
κοστίζει 385!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  23:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
500 ευρώ όπως το είπες. Ο καθένας παίρνει αυτό που νομίζει και διαθέτει τα λεφτά του όπως νομίζει βέβαια. Αν θέλεις να έχεις την κουμούτσα το 910 που είναι παλιάς τεχνολογίας αγοράζεις το 910. Αν θες κάτι πιο όμορφο και πρακτικό και καινούριας τεχνολογίας βλέπεις αλλού. Αν και με το ambit3 θα πρέπει ο μέσος χρήστης να αντικαταστήσει αρκετό εξοπλισμό που είχε ήδη αγοράσει με εξοπλισμό τεχνολογίας bluetooth. Αυτό για κάποιους θα σημάνει ένα έξοδο ακόμα πιο μεγάλο και από την τιμή του ρολογιού. Επιπλέον αν θες να έχεις όλα τα features του ambit3 και να χρησιμοποιήσεις την bluetooth συνδεσιμότητα του με το κινητό θα πρέπει να επενδύσεις και σε ένα iphone που απόσο ξέρω η τιμή του ξεπερνάει κατά πολύ την τιμή του ρολογιού. Οπότε μιλάμε ότι το έξοδο αντικατάστασης εξοπλισμού και αγοράς κινητών κλπ θα ξεπεράσει κατά πολύ την αξία του ρολογιού. Όπως είπα βλέπεις τι θες και παίρνεις. Εγώ προσωπικά θα χτυπούσα ένα ambit2 τώρα που η τιμή του είναι στα 240 ευρώ στην Αμερική. Και θα απέφευγα τα garmin..

Rogue Runner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2014 :  17:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κουμουτσα το 910 δεν μπορεις να το πεις, εμενα απο κοντα που το ειδα μου αρεσε.
Δεν ξερω πως θα ειναι το ambit , προσωπικα μου αρεσουν τα μεγαλα ρολογια.

Τι αντικαταστασεις ενοεις πρεπει να γινουν; Speed & cadence σενσορες;

Σιγουρα ο καθενας αγοραζει συμφωνα με τις αναγκες του,
αλλα ειναι αρκετα αρνητικο η υψηλη τιμη του σουντο.
Και αν επικοινωνει μεσω μπλου τουθ μονο με I phone ,
Ολοι οι χρηστες θελοντας και μη θα προβουν σε αγορα I phone,
διοτι θα ειναι κριμα καποιος να εχει δωσει τοσα χρηματα και να μην το αξιοποιει πληρως.

Το αμπιτ 2 σιγουρα ειναι καλο value for money τωρα.
Νομιζω ομως πως δεν μπορεις στο τριαθλο να φορεσεις την ζωνη σφυγμων στο κολυμπι, δεν ειναι δηλ αδιαβροχη.
Ποσοβγαινει δηλ με αισθητηρες πεταλιας καντενς;
Μπορεις να κανεις μια συγκριση με το γκαρμιν;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2014 :  18:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by petransfhp

...
Νομιζω ομως πως δεν μπορεις στο τριαθλο να φορεσεις την ζωνη σφυγμων στο κολυμπι, δεν ειναι δηλ αδιαβροχη.
...




Είναι αδιάβροχη, αλλά όταν κολυμπάς δε φαίνονται οι παλμοί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2014 :  22:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με όσα έχουν αναφερθεί μέχρι στιγμής αυτό που μπορώ να καταλάβω είναι ότι η ζώνη του ambit3 δουλεύει underwater κάνει record το heartrate το αποθηκεύει σε μια προσωρινή μνήμη και το στέλνει με ένα burst στο ρολόι όταν βγει το χέρι από το νερό. Κάπως έτσι πρέπει να δουλεύει νομίζω. Βέβαια πολύ θα πουν ότι δεν μπορείς να δεις live το Heartrate σου, αλλά κακά τα ψέμματα ποιος μπορεί να δει το heartrate του όταν κολυμπάει. Κυρίως θα χρησιμοποιηθεί πιστεύω για data analysis στο movescount αργότερα όταν περαστεί το Move στο site. Όσον αφορά τους σένσορες επειδή η suunto αποφάσισε να πάει σε πρωτόκολλο bluetooth και να μη συμπεριλαμβάνει chip ΑΝΤ/ΑΝΤ+ κάποιος ο οποίος είχε για παράδειγμα garmin 910xt ή ambit2/1 και είχε επενδύσει σε κάποιο sensor του τύπου garmin vector ή κάποιο άλλο τέτοιο καλούδι δε θα μπορεί να το χρησιμοποιεί πλέον γιατί δεν υποστηρίζει το ρολόι τεχνολογία ANT/ANT+. Οπότε τζάμπα θα σου μείνουν οι sensors που έχεις αγοράσει και χρησιμοποιούσες παλιότερα. Ας πούμε έχεις το ambit1/2 και είχες HRM το HRM πλέον δε θα δουλεύει με το ambit3 θα πρέπει να προμηθευτείς το καινούριο HRM. Για τους αισθητήρες που λες εξαρτάται τι θα πάρεις. Έχει το vector που κάνει 1800usd έχει και πιο φθηνά. Εξαρτάται πάντα τι θες.. Σύγκριση δε μπορώ να σου κάνω μιας και από garmin δε γνωρίζω.

Rogue Runner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2014 :  21:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by someone

[quote]Originally posted by cranfield


με 250 euro ή 350 usd with delivery μπορείς να παρεις το ambit2 απο αυτό το μαγαζί: http://www.clevertraining.com/showproduct.aspx?ProductID=8114&SEName=suunto-ambit2-outdoor-gps-watch



Παρατηρώ και σε αυτό το μαγαζί και γενικότερα,ειδικά στο e bay, ότι το ambit2 είναι αρκετά ακριβότερο από το ambit2s!
Αξίζει η διαφορά χρημάτων;
Οι κυριότερες διαφορές εντοπίζονται στις παραμέτρους σχετικά με τον καιρό-μετερεολογικές συνθήκες.
Πολύ καλές τιμές πάντως από το clevertraining, τώρα φαντάζει η καλύτερη επιλογή.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω πως ανεβάζει τα δεδομένα στο Strava?


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2014 :  10:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι το 2s είναι η lite έκδοση του 2 και δεν έχει τον υψομετρικό sensor καθώς και δεν μετρά θερμοκρασία. Επίσης η μπαταρία του είναι πιο μικρή και δεν κρατά το ίδιο όπως το 2.

Στο strava επειδή το δοκίμασα πρόσφατα, αν έχεις ήδη κάνει login στο strava μάλλον τσιμπάει με cookie το user σου από τον υπολογιστή σου και με άλλο api ανεβάζει χωρίς authentication από το movescount.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2014 :  16:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Aυτές είναι οι διαφορές του ambit 2 με το 2s

Ambit 2 2s
89 γραμμάρια 72
100μ Water resistance 50
30ημέρες Battery life in time mode 14
weather data NO
Total ascent/descent air pressure based GPS based
Vertical speed air pressure based GPS based
Barometric altitude NO
Combined GPS and barometric altitude (FusedAlti™) NO
Automatic alti/baro profile NO

Kαι ότι σχέση έχει να κάνει με τον καιρό το 2s δεν τα υποστηρίζει
Δηλαδή αυτά:
Sea level pressure - -
Seal level pressure graph - -
Weather trend indicator - -
Temperature - -
Temperature display range - -
-20° C to +60° C / -4° F to +140° F -
Sunriset/sunset times - -
Automatic alti/baro profile - -
Storm alarm - -
Tide information - yes** -
Pressure resolution - 1 hPa / 0.03 inHg -
Temperature resolution -

Δεν ξέρω εάν χρησιμοποιήσω ποτέ αυτές τις δυνατότητες;
Ή να το πάρω και ας τις έχω και δεν ξέρεις ποτέ;
πχ θα μου προσφέρει κάτι στον μαραθώνιο Ολύμπου;
ή στα βουνά-χιονοδρομικά κέντρα που πάω για σκι;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2014 :  23:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι αλήθεια ότι το ambit 2s/r δε μετράει τα υψομετρικά καλά. Αν τρέχεις βουνό θα σε εκνευρίσει άσχημα. Βέβαια νομίζω υπάρχει ένα app που μετράει το current incline δηλαδή την συνολική θετική υψομετρική που έχεις κάνει μέχρι εκείνη τη στιγμή στο move. Δυστυχώς είναι μόνο για ambit 2 2s 2r. Εγώ αν δεν είχα ρολόι αυτή τη στιγμή θα έπαιρνα το ambit2 από Αμερική. Η τιμή απλά δεν υπάρχει για τέτοιο ρολόι. Για τα άλλα ούτε καν τα κοιτάω να σου πω την αλήθεια. Μπορεί τα features που αναφέρεις να μη τα χρειάζεσαι αλλά πως να το κάνουμε καλή φάση δεν θα ήταν να τα είχες;

edit:
Βασικά μόνο και μόνο η μπαταρία που κρατάει 16 ώρες για μένα είναι λόγος να πάρω το ambit2.

Rogue Runner

Edited by - costa on 06/08/2014 23:31:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/08/2014 :  11:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ χρήσιμες οι παρατηρήσεις όλων σας, ευχαριστώ πολύ!

Και εγώ καταλήγω στο Ambit2 ύστερα από όλα αυτά. Τα υψομετρικά τα χρειάζομαι λόγω και ποδηλασίας, συν ότι είμαι εξερευνητής και αθλητής! Και πάντα θέλω να παίρνω το καλύτερο για να μην το πληρώνω ακριβότερα στην συνέχεια!
Η τιμή του ήταν απαγορευτική μέχρι πρότινος αλλά τώρα είναι αναμφίβολα πιο προσιτή.

Είναι τεράστιο πλεονέκτημα να μπορούμε να το προμηθευτούμε από Αμερική, λόγω της ανεξάρτητης εγγύησης που προσφέρει η μαμά Suunto!
Σκέφτομαι να κάνω την αγορά από το Clevertraining συμφωνείτε;
Κανείς καμιά εμπειρία;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostask13
Advanced Forum-Runner

Greece
389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/08/2014 :  13:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνωρίζει κανείς αν είναι δυνατή η ταυτόχρονη χρήση gps track pod και footpod σε suunto quest;

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο δεν μπόρεσα να βρω κάτι για το quest παρά μόνο για το ambit.

Ορίστε και ένα ωραίο και αναλυτικό βίντεο που βρήκα:

http://www.youtube.com/watch?v=qCpOK0L8o5E

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostask13
Advanced Forum-Runner

Greece
389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/08/2014 :  19:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by petransfhp

Είναι τεράστιο πλεονέκτημα να μπορούμε να το προμηθευτούμε από Αμερική, λόγω της ανεξάρτητης εγγύησης που προσφέρει η μαμά Suunto!
Σκέφτομαι να κάνω την αγορά από το Clevertraining συμφωνείτε;
Κανείς καμιά εμπειρία;




http://www.clevertraining.com/t-shipping.aspx

Για διεθνής προορισμούς χρεώνουν 29,99$ (39.99$ για express) και τα στέλνουν με FedEx απ'ότι γράφει παραπάνω.

Αν θυμάμαι καλά από άλλο θέμα, προτεινόταν αποστολή με απλό ταχυδρομείο από Αμερική και όχι με ιδιωτική εταιρεία ταχυμεταφορών για αποφυγή τελωνείου.

Έχει παραγγείλει κανείς απευθείας από clevertraining ή αξίζει μόνο μέσω γνωστού που θα βρίσκεται στις Η.Π.Α.;

Ευχαριστώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 28 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000