Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Suunto το ανάγνωσμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 28

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2013 :  18:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρωτο RMA ειναι γεγονος. Κολλαει το πανω δεξια κουμπι απο το Ambit με συνεπεια να κοβει προπονησεις στην μεση, να μην ξεκινα κλπ.. Εκανα ηδη την διαδικασια επιστροφής μέσω ιντερνετ, θα σας πω ποσο γρηγορα θα επιστραφει το ρολόι. Έχω το πρήξιμο, τωρα θα πρέπει να μαντεύω και τους παλμούς...

Edited by - mbair on 14/10/2013 18:38:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2013 :  18:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπομονή
Εμένα παρέδωσε το πνεύμα το Garmin μου το Σάββατο στο LR αλλά ευτυχώς ήμουν σε διαδρομή που την κάνεις με κλειστά μάτια και δεν χάνεις τον λογαριασμό με τίποτε. ΚΑι επίσης ευτυχώς υπάρχει ακόμη το πρόγραμμα απόσυρσης της Garmin που κάνει λίγο πιο ανώδυνη την αντικτάσταση. Πάντως νόμιζα πως τα Suunto είναι άτρωτα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2013 :  19:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε Laga , εγραψα τοσες φορες ποσο ποιοτικα ειναι τα suunto που δεν υπηρχε περίπτωση να μην εχω πρόβλημα Εχουν ωραια διαδικασια επιστροφής πάντως, σου βγαζουν παραλαβη με την ups απευθειας για φινλανδια... Για 620 θα πας??

Edited by - mbair on 14/10/2013 19:27:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2013 :  21:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιωσήφ ενημέρωσε μας για τους χρόνους αποστολής, παραλαβής, τη διαδικασία κλπ...

Rogue Runner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2013 :  21:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mbair

Το πρωτο RMA ειναι γεγονος. Κολλαει το πανω δεξια κουμπι απο το Ambit με συνεπεια να κοβει προπονησεις στην μεση, να μην ξεκινα κλπ.. Εκανα ηδη την διαδικασια επιστροφής μέσω ιντερνετ, θα σας πω ποσο γρηγορα θα επιστραφει το ρολόι. Έχω το πρήξιμο, τωρα θα πρέπει να μαντεύω και τους παλμούς...


Ποιος ακούει τον stratus τωρα

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2013 :  22:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μηπως μπορεί ο Κώστας να κανει το συγκεκριμένο νήμα να μην φαίνεται στον Stratus?? .
Εχουν ωραια διαδικασια RMA παντως, πας στον ιστοτοπο τους,συμπληρωνεις τα στοιχεια ,σου βγαζουν φορτωτικη με ups και στελνεις. Θα μαθω αυριο ποσο παει το μαλλι για τα εξοδα αποστολής και θα κανονίσω παραλαβή. Με το που φύγει το δεμα αρχιζουμε και μετραμε . Πρεπει να πέτυχα το μοναδικο ελαττωματικό ambit2 στο φόρουμ :)

quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:
Originally posted by mbair




Ποιος ακούει τον stratus τωρα

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Edited by - mbair on 14/10/2013 22:24:43
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2013 :  22:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σενα Κώστα μου τα πάντα!!

quote:
Originally posted by costa

Ιωσήφ ενημέρωσε μας για τους χρόνους αποστολής, παραλαβής, τη διαδικασία κλπ...

Rogue Runner

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

belial
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2013 :  02:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ίδιο μου παρουσίασε κι εμένα την πρώτη φορά. Το κουμπί κόλλαγε δεν ήξερα για το RMA το έδωσα στο κατάστημα που το αγόρασα κι αυτός στο ελληνικό service αποτέλεσμα παραπάνω από 1 1/2 μήνα αναμονή (το έστειλαν Φινλανδία). Την δεύτερη φορά, (είχε αφωνία), που το έστειλα μέσω RMA δεν πρέπει να έκανε πάνω από 15 μέρες. Μου το άλλαξαν με συσκευή αντικατάστασης και κράτησαν το λουράκι μου. Η συσκευή είναι το SUUNTO ambit. Δυστυχώς δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία από την συγκεκριμένη συσκευή όσο αφορά την αντοχή. Και τρέχω 3 φορές την εβδομάδα. Εύχομαι να έχει αίσιο τέλος η ιστορία σου και σύντομα. Δεν θα πληρώσεις τίποτα εφόσον είναι μέσα στην εγγύηση και διαπιστώσουν ότι ισχύει η βλάβη. Ετσι τουλάχιστον έγινε σε μένα.

Σπεύδε βραδέως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2013 :  10:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:
Originally posted by mbair

Το πρωτο RMA ειναι γεγονος. Κολλαει το πανω δεξια κουμπι απο το Ambit με συνεπεια να κοβει προπονησεις στην μεση, να μην ξεκινα κλπ.. Εκανα ηδη την διαδικασια επιστροφής μέσω ιντερνετ, θα σας πω ποσο γρηγορα θα επιστραφει το ρολόι. Έχω το πρήξιμο, τωρα θα πρέπει να μαντεύω και τους παλμούς...


Ποιος ακούει τον stratus τωρα

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Kακιες ...

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2013 :  14:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ρολοι εφυγε σημερα με την ups , θα σας ξαναπω οταν γυρισει. Καιρο ειχα να κάνω τον φυσικό δρομέα,ευκαιρία να δω ποσο καλ καταλαβαινω τους παλμούς μου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2013 :  17:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mbair

Φιλε Laga , εγραψα τοσες φορες ποσο ποιοτικα ειναι τα suunto που δεν υπηρχε περίπτωση να μην εχω πρόβλημα Εχουν ωραια διαδικασια επιστροφής πάντως, σου βγαζουν παραλαβη με την ups απευθειας για φινλανδια... Για 620 θα πας??




Θα πάρω ό,τι πιο οικονομικό μπορώ να διαβάσω χωρίς να φοράω τα γυαλιά μου Ιωσήφ και αυτό είναι μάλλον το -παλιό πλέον- 310xt. Τα ελληνικά ιντερνετικά καταστήματα το έχουν 192 ευρώ (και με δωρεάν αποστολή). Υπάρχει μια μικρή περίπτωση να πάρω (αν το βρω να το δοκιμάσω) το 610 (κοστίζει κάπου στα 220-230 ευρώ). Το 620 αργεί να ερθει και χρειάζομαι ρολόι επειγόντως. Σήμερα που έτρεξα με δανεικό FR 10, διάβαζα τις ενδείξεις μόνο όταν είχε καλό φως. Να πω την αλήθεια σκέφτηκα και το FR 70 αλλά κοστίζει πολλά το footpod
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2013 :  21:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν πας για 610, υπαρχουν τρεις εκδοσεις με διαφορετικα καπακια πισω, με τα πρωτα δυο να χαλανε μετα απο καποιο καιρο με συνεπεια να μην μπορεις να τα φορτισεις.. Οτι ειχαν σε special edition ειχε το ανανεωμενο καπακι.Δεν νομιζω οτι αξιζει τωρα που εχουμε διαδοχο. To 310 εχει πραγματι μεγαλη οθονη και ειναι τιμια επιλογη για τα λεφτα του.Παλιοτερο τσιπακι gps φυσικα. Θα σου ελεγα αμβιτ 2 αλλα ειναι τα διπλασια λεφτα (τα ιδια με το 620 ). Ενα ελαφρως μεταχειρισμενο 310 παντως που εχει αγορασθει φτηνα μεταπωλειται χωρις ιδιαιτερη χασουρα παντως εαν το θελήσεις. Φετος δεν τον καταφερα τον Daniels αλλα απο του χρονου θα σε κατακλύσω με ερωτήσεις :)

Edited by - mbair on 15/10/2013 21:39:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2013 :  21:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταχρώμαι το θέμα βέβαια αλλά έχω μια απορία, Ιωσήφ.
Αναφέρεις ότι το 310 έχει το παλαιότερο τσιπάκι. Επί της ουσίας και στην πράξη, τι σημαίνει αυτό; Μεγαλύτερη πιθανότητα εσφαλμένων ενδείξεων;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2013 :  22:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειναι λιγο θεμα ευαισθησιας του επεξεργαστη(τα καλυτερα θεωρητικα εχουν το sirf 5 http://www.csr.com/products/138/sirfstarv-architecture-and-sirfusion-platform-το ambit 2 εχει την τελευταια εκδοση του v)και λιγο θεμα αλγοριθμου που ειναι φορτωμενο στο λογισμικο του ρολογιου.(εστω οτι ολα εχουν σωστη και καλη κεραια)
Πιο παλια ρολογια δεν θα ειναι τοσο ακριβη σε πιο δυσκολες συνθηκες, αν και συννεφια/βροχη ,δεντρα κλπ δυσκολευουν ολα τα gps.
Γενικα τα gps ειναι καλυτερα σε μεγαλυτερες , μη-δρομικες, ταχύτητες και δεν ειναι καλα για μέτρηση υψομέτρου
Η καλυτερη διαφορα για εμας τους δρομεις ειναι η δυνατοτητα του κατεβασματος της ανανεωμενης ημεριδας των δορυφορων (που βρισκονται στον οριζοντα σε σχεση με εμας)καθε φορα που συνδεεται το ρολοι στο διαδικτυο.Το πρακτικο πλεονεκτημα αυτου ειναι οτι το ρολοι εγκλωβιζει τους δορυφορους σε ελαχιστο χρονικο διαστημα αν εχει καλο καιρο.
Tο ambit μου εκανε 2-3 δευτερολεπτα αν το ειχα συνδεσει την προηγουμενη μερα, περισσοτερο αν δεν το ειχα συνδεσει κλπ... Το νεο 620 εχει κι αυτο αυτη την δυνατότητα και θα χαροποιησει τους δρομεις που ειδικα τωρα τον χειμωνα δεν θα καθονται παγωμενοι μερικα λεπτα μεχρι να βρει σημα το τενεκεδακι.
Το 310 παντως εχει καλη κεραια απο οτι θυμάμαι σε ενα ανοιγμα που είχα δει και ηταν καλη ποιοτητα για την εποχή τους. Το 910 το θεωρω αγγουρι
Απο εκει και μετα εξαρταται απο το ποσο συχνα τραβαει το σημα το ρολοι (polling) . Αλλα το κανουν ανα 1 δευτερο, άλλα ανα 5 κλπ. Αυτο θα σου εμφανίσει μια πιο "χαλαρή" ή "σφιχτή" διαδρομή αναλόγως της συχνότητας και του αλγορίθμου,


quote:
Originally posted by echetlos

Καταχρώμαι το θέμα βέβαια αλλά έχω μια απορία, Ιωσήφ.
Αναφέρεις ότι το 310 έχει το παλαιότερο τσιπάκι. Επί της ουσίας και στην πράξη, τι σημαίνει αυτό; Μεγαλύτερη πιθανότητα εσφαλμένων ενδείξεων;

"My sport is your sport's punishment"


Edited by - mbair on 15/10/2013 22:34:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2013 :  22:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να 'σαι καλά, Ιωσήφ!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 28 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000