Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Suunto το ανάγνωσμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 28

geor
Forum-Runner

Greece
203 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2013 :  19:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλλη μια ερωτηση.
Το abit2 απο το abit2s εχουν καποιες διαφορες?
Γιατι βλεπω μια διαφορα στις τιμες?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2013 :  20:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geor

Αλλη μια ερωτηση.
Το abit2 απο το abit2s εχουν καποιες διαφορες?
Γιατι βλεπω μια διαφορα στις τιμες?


Αν δε κάνω λάθος διάρκεια μπαταρίας, το 2s διαρκεί λιγότερο. Το 2 έχει barometric altimeter ενώ το 2s gps based altimeter. Κατά τη γνώμη μου το gps based altimeter πρέπει να χάνει αρκετά. Το 2s δεν έχει σένσορα Θερμοκρασίας και πυξίδα. Διάβασε και τον dcrainmaker.

Rogue Runner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geor
Forum-Runner

Greece
203 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2013 :  21:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω για της απαντησεις!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2013 :  22:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να ΜΗΝ επηρεαστεις απο τον dcrainmaker, ειναι υπερβολικά "φίλιος" με την garmin και εχει κατηγορηθει πολλακις για αυτο...
Για τα υπόλοιπα όπως στα είπαν τα άλλα παιδια. Το 2 και το 2S ειναι ποιοτικοτατα, παραμετροποιησιμα προιοντα με τρομερη υποστήριξη που δεν προκειται επ'ουδενι να βρεις απο άλλη εταιρία.
Ειναι πραγματι πιο ακριβά αλλα συγκρίνονται με τα μεγαλα μοντελα αλλων μόνο και ειναι υψηλότερη και η τιμή μεταπώλησης μελλοντικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2013 :  22:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φανταζομαι εχεις foot pod? Κανεις μια γνωστή επίπεδη απόσταση (200μ πχ) και οτι γραψει το μεγαλωνεις/μικραίνεις ανάλογα απο τις ρυθμίσεις. Αλλοι θα σου πουν 100 μετρα,αλλοι 400α αλλά έχοντας κανει επαναλαμβανόμενα πειράματα,απο 200 και πάνω δεν ειδα ιδιαίτερη διαφορά ( η ιδια η suunto λεει 800-1000 σε σταθερο ρυθμο - 13.2 στο εγχειρίδιο http://ns.suunto.com/Manuals/Quest/Userguides/Suunto_Quest_UserGuide_EN.pdf). Τα footpod παντως μπερδεύονται εαν αλλάξετε ταχύτητα μέσα στην προπονησή σας και τα βρήκα ανακριβή σε βουνά.

Υ.Γ Η ρυθμιση ισχυει για συγκεκριμενο ζευγάρι παπούτσια,άλλο ζευγάρι θα απαιτήσει άλλον συντελέστη ρύθμισης. Δεν έχει σημασια η φορά τοποθέτησης του footpod.
quote:
Originally posted by geopa

Μήπως ξέρεις κανείς πως "καλιμπράρεται" (έτσι το έχω ακούσει) το QUEST? Θεωρώ ότι έχει μεγάλη άποκληση στην απόσταση που γράφει σχ σχέση με αυτό που έχω κάνει και ειδικά στην αρχή.


Edited by - mbair on 12/12/2013 23:18:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  09:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οκ ευχαριστώ και αναφορικά με το βουνό δεν έχει καμία σχέση αυτά που γραφει με αυτά που έχει κάνει κάποιος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nik_chrysos
Forum-Runner

Greece
71 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  12:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σας παιδιά. Επειδή είμαι χρήτης των Suunto & Polar καταθέτω τις προσωπικές μου εμπειρίες. Πολύς λόγος και έπαινοι δίνονται για τα Ambit, κατά τη γνώμη μου υπερβολικά. Το Ambit 1 είναι αντιεργονομικό ρολόι, ακατάλληλο για άτομα με λεπτό καρπό. Η εργονομία βελτιώθηκε στο Ambit 2s, το οποίο είναι όντως πολύ όμορφο ρολόι για να το φοράς και έξω. Η μπαταρία του Ambit 2s εξαντλείται μετά από 1 πεντάωρο προπόνησης περίπου, ενώ ακόμα και όταν δεν χρησιμοποιείται προπονητικά ξοδεύεται ταχύτερα από το Polar RC3 GPS, το οποίο κρατάει πολύ περισσότερο (ακόμα και προπονητικά μέχρι και 11ωρο). Στα κουμπιά του pause κατά τη διάρκεια της άσκησης, είναι σπαστικό για το Ambit να πατάς 2 φορές το ίδιο κουμπί για σταμάτημα και επανέναρξη, κάτι το οποίο στις διαλειμματικές ενοχλεί αρκετά. Στο Polar κάτι τέτοιο γίνεται μόνο με ένα απλό πάτημα και η προπόνηση συνεχίζει να γράφει κανονικά. Το κουμπί στο φως πρέπει να το πατάς συνέχεια όταν θέλεις να βλέπεις τα περάσματά σου στα Autolaps τη νύχτα (πχ κάθε km). Στο Polar πατάς μία φορά το κουμπί του φωτός και σε κάθε Auto laps σε φωτίζει την οθόνη. Για να λέμε του στραβού το δίκιο η ακρίβεια του GPS στο Ambit είναι πολύ υψηλή, σε αντίθεση με το Polar. Το ζωνάκι για το καρδιοσυχνόμετρο όμως είναι εργονομικότερο στο Polar, όπου κουμπώνει απλώς η συσκευή μέτρησης της ΚΣ, ενώ στη Suunto η συσκευή φοριέται μαζί με το ζωνάκι. Η ανάλυση της πρεοπόνησης είναι λίγο πολύ η ίδια και στα 2 συστήματα. Καλύτερη η Polar στην καταγραφή της ΚΣ, καλύτερη η Suunto στις υψομετρικές διαφορές. Εν ολίγοις αν κάποιος ψάχνει ένα όμορφο ρολόι με μεγάλη ακρίβεια GPS και για τρέξιμο σε βουνό τότε πάει στο Ambit 2S. Από πλευράς αξιοπιστίας όμως και value for money σχέσης, νομίζω ότι η Polar είναι καλύτερη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  14:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by costa

quote:
Originally posted by geor

Αλλη μια ερωτηση.
Το abit2 απο το abit2s εχουν καποιες διαφορες?
Γιατι βλεπω μια διαφορα στις τιμες?


Αν δε κάνω λάθος διάρκεια μπαταρίας, το 2s διαρκεί λιγότερο. Το 2 έχει barometric altimeter ενώ το 2s gps based altimeter. Κατά τη γνώμη μου το gps based altimeter πρέπει να χάνει αρκετά. Το 2s δεν έχει σένσορα Θερμοκρασίας και πυξίδα. Διάβασε και τον dcrainmaker.

Rogue Runner



Πληροροφοριακά να πω ότι τα βαρομετρικά αλτίμετρα για να έχουν σωστή ένδειξη υψόμετρου θα πρέπει κάθε φορά πριν ξεκινήσουμε να το καλιμπράρουμε σε γνωστό υψομετρικό σημείο.
Αυτό γίνεται γιατί ο υπολογισμός γίνεται με τις βαρομετρικές πιέσεις οι οποίες μεταβάλλονται συνεχώς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  14:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ειναι καθολου υπερβολικα τα σχολια για τα Αmbit απλα δεν τα συγκρινεις οπως πρεπει.
Το ποσο γρηγορα εξαντλείται η μπαταρια εχει σχεση με το ποσες φορες το λεπτο το ρολοι θα ανανεωσει το στίγμα του αλλα και την χωρητικοτητα της μπαταριας. Δες κατα ποσο τα έχεις και τα δύο να κάνουν το ιδιο polling.Αν βαλεις το ambit 2s να κανει ιδιο polling με το rc3 μαλλον θα ειναι εφαμιλλα το λιγοτερο. Το 2s ειναι βαθμονομημενο για 8 ωρες σε 1 δευτερο/καταγραφη και 25 ωρες σε 60δευτερα/καταγραφη. Μπορώ να το επιβεβαιώσω απο χρήση του 2S απο φιλικό μου πρόσωπο.
Το rc3 που αναφερεις εχει το sirf iv τσιπ που εχει και το Ambit2 αλλά προγενέστερη έκδοση ( η ακριβεια μετά ειναι και θέμα αλγόριθμου μέτρησης).
Συγκρινεις δε ενα πληρως παραμετροποιησιμο εργαλειο με κατι που ειναι 2 γενιες πίσω σε λογισμικό.
Η δε garmin αφου σoκαρίστηκε με την είσοδο της Suunto στην αγορα των gps, μολις τωρα ανταπανταει καπως με τα 220-620, που πολυ θυμιζουν σε ορισμενα σημεία το suunto quest αλλα και παλι ειναι πισω μια δυο γενιες.
Αλγόριθμοι της firstbeat, r-r polling, ανανεωση της εφημερειας των δορυφόρων σε καθε συγχρονισμό, και πολλα άλλα εισήχθησαν απο την Suunto.
Αναπτύσσουν δε το firmware του ρολογιου συνέχεια σε σχέση με το τερας Garmin που απλα πεταει ρολογια με σφαλματα λογισμικου και αν δεν σου αρεσει παρε το επόμενο.
Στο μονο που χωλαινει η Suunto σε σχεση με την polar ειναι η ποιοτητα των ζωνων της μιας και η polar εχει ισως την πιο υψηλη σε αυτα. Απο την άλλη χρησιμοποιωντας μια άλλη ζώνη η καταγραφη της KΣ ειναι εφάμιλλη. Φυσικα μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιας εταιρειας ζώνη θέλεις με το Ambit που ακολουθει το πρότυπο ANT+.
Η polar επισης επιμενει στην ανοησία να μην ακολουθει το ασύρματο προτυπο Ant+,οποτε τα ρολογια της δεν μποορουν να χρησιμοποιησουν τον πακτωλο των εξαρτημάτων στην αγορα (απο οποιαδηποτε εταιρεια) που υπάρχουν για τα διάφορα αθλήματα, απο ζώνες μεχρι αισθητήρες για ποδήλατα κλπ.
Γενικοτερα η Polar εχει αυτη τη στιγμη πολυ κλειστο οικοσύστημα και αυτο προκαλει προβλήματα, όχι πως η suunto με το movescount ειναι φαεινό παράδειγμα επίσης.
Θα διαφωνησω επισης με την θεση σου οτι η Polar ειναι καλυτερο κοστος προς αποδοση. UPS για παραλαβη/παραδοση προιοντος δωρεαν και επισκευη στην βαση εντος ολιγων εργασιμων ημερων μονο η Suunto κανει.
Το οτι ειναι σπαστικο να πατας το κουμπι ,μια για παυση-μια για εναρξη, δεν μπορω να αντιληφθω γιατι ειναι ελάττωμα. Ολα τα ρολόγια έτσι είναι.Οσον αφορά το κοστος/αποδοση εγω παντα κοιτω την μεταπωλητική αξία.
Φυσικα δεν υπαρχει ιδανικό ρολόι, η προσωπική προτίμηση ειναι αυτή που στο τέλος παίζει το μεγαλύτερο ρόλο (πέρα απο τα μεταξύ μας πειράγματα) και όλοι θέλουμε το προιον που θα αγοράσουμε να ειναι ποιοτικό και να έχει καλή υποστήριξη εφόσον χρειαστεί.
Φρονώ οτι η polar θελει ακομα καιρο για να φτασει τις Garmin-Suunto σε ρολογια gps για αυτο άλωστε δεν κατέχει την θέση που κατείχε δίκαια με τα απλά καρδιοσυχνόμετρα.
Δεν ειμαστε δογματικοί φυσικά με καταναλωτικά προιοντα μιας εταιρείας, και καλά έκανες και μας θυμισες οτι υπάρχει και η Polar :).

Edited by - mbair on 13/12/2013 14:31:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  14:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Πολυ σωστα το έγραψες. H suunto με την τεχνολογία fusedalti ξεπέρασε σε ένα βαθμό τις υψομετρικές ανακρίβειες συνδιάζοντας gps και βαρόμετρο μαζί. Φυσικα θέλει συγχρονισμό σε γνωστό υψομετρικό σημείο κάθε φορά.
quote:
Originally posted by sakis1971


Πληροροφοριακά να πω ότι τα βαρομετρικά αλτίμετρα για να έχουν σωστή ένδειξη υψόμετρου θα πρέπει κάθε φορά πριν ξεκινήσουμε να το καλιμπράρουμε σε γνωστό υψομετρικό σημείο.
Αυτό γίνεται γιατί ο υπολογισμός γίνεται με τις βαρομετρικές πιέσεις οι οποίες μεταβάλλονται συνεχώς.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  14:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sakis1971

quote:
Originally posted by costa

quote:
Originally posted by geor

Αλλη μια ερωτηση.
Το abit2 απο το abit2s εχουν καποιες διαφορες?
Γιατι βλεπω μια διαφορα στις τιμες?


Αν δε κάνω λάθος διάρκεια μπαταρίας, το 2s διαρκεί λιγότερο. Το 2 έχει barometric altimeter ενώ το 2s gps based altimeter. Κατά τη γνώμη μου το gps based altimeter πρέπει να χάνει αρκετά. Το 2s δεν έχει σένσορα Θερμοκρασίας και πυξίδα. Διάβασε και τον dcrainmaker.

Rogue Runner



Πληροροφοριακά να πω ότι τα βαρομετρικά αλτίμετρα για να έχουν σωστή ένδειξη υψόμετρου θα πρέπει κάθε φορά πριν ξεκινήσουμε να το καλιμπράρουμε σε γνωστό υψομετρικό σημείο.
Αυτό γίνεται γιατί ο υπολογισμός γίνεται με τις βαρομετρικές πιέσεις οι οποίες μεταβάλλονται συνεχώς.



Αν δε κάνω λάθος είναι πολύ μεγάλυτερης ακρίβειας το βαρομετρικό αλτίμετρο στις διαφορές υψομέτρου εκτός και αν έχει τρομέρες αλλαγές καιρού σε αναβάσεις. Θα σου πω την εμπειρία μου με το ambit1 που έχει βαρομετρικό altimeter σε σύγκριση με το ambit 2s, το ambit1 υπολογίζει τις διακυμάνσεις ύψους (elevation) πολύ πιο σωστά απότι το 2s. Επιπλέον, προσωπικά, νομίζω ότι δεν είναι τόσο σημαντικό το υψόμετρο που θα γράψει μια δεδομένη χρονική στιγμή αν δεν έχεις το ρολόι ρυθμισμένο όσο το πόσο συνολικό υψόμετρο έχασες και κέρδισες, ascend και descend. Αυτά το ρολόι τα υπολογίζει σχεδόν πάντα σωστά κυρίως γιατί το αλτίμετρο είναι βαρομετρικό και όχι gps based.
Δες για παράδειγμα δύο τρεξιματάκια μου στο ίδιο μέρος ίδια διαδρομή στο ανέβασμα μικρή διαφορά στο κατέβασμα με διαφορά αρκετού καιρού
και κοίτα το ascend και το descend και κοίτα το highest point όπου στην μία διαδρομή (η δεύτερη συγκεκριμένα) είναι λάθος για 200 μέτρα περίπου αφού δεν είχα ρυθμίσει το reference point.

(1) http://www.movescount.com/moves/move20328720

(2) http://www.movescount.com/moves/move21561559

Όπως βλέπεις και τις δυο φορές την θετική υψομετρική την βρήκε σχεδόν ίδια.. Αυτό πιστεύω είναι ακρίβεια.

Όσον αφορά το fused alti για αυτούς που έχουν το ambit1 που δεν έχει την τεχνολογία αυτή υπάρχει και αυτό το app

http://www.movescount.com/apps/app10004332-GPS_Altitude_(all_ambit)

που σου επιτρέπει να το τρέχεις μια φορά να παίρνεις υψόμετρο μέσω gps να σετάρεις εκείνη τη στιγμή το υψόμετρο σου και να έχεις καλής σχετικάς ακριβείας υψόμετρο...


Rogue Runner

Edited by - costa on 13/12/2013 14:53:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  15:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οσον αφορα το φωτακι στο Suunto, εγω το εχω μονιμως αναμμενο το βραδυ και τελειωσε το ζητημα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  15:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Οσον αφορα το φωτακι στο Suunto, εγω το εχω μονιμως αναμμενο το βραδυ και τελειωσε το ζητημα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



...πυγολαμπίδα ένα πράγμα!

Κάτι άσχετο (και επειδή καμιά φορά εμφανίζονται "κόντρες" μεταξύ αυτών που έχουν Garmin (ή κάτι άλλο) και αυτών που διαθέτουν Suunto: πιστεύω ότι αρκετοί από τους πρώτους, θα ήθελαν κατά βάθος να τρέχουν με ένα Suunto στα χέρια τους.

Άσχετο Νο2: επειδή η Suunto είναι Φινλανδική, η προφορά είναι "Σουούντο" (τραβάμε το "ου", χεχε)!
Ξαναμπαίνω στο καβούκι μου!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  15:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πραγματικα πιστευω οτι η suunto με εχει στο ματι
Δεν εχει μετρησει σωστα αποσταση ουτε μια φορα.Οταν λεω σωστα εννοω με τη λογικη αποκλιση ενος gps.Τρεχω συνηθως στις ιδιες διαδρομες εδω και χρονια και εχω "σημαδεμενες" τις αποστασεις.Το πρωτο χλμ που τρεχω καθε φορα μου το εχει βγαλει απο 600 μετρα μεχρι 1300 μετρα και αυτο γινεται συνεχως.Τρεχω 15χλμ και θα με βγαλει απο 14 μεχρι και 16.Μιλαμε για τεραστιες αποκλισεις.
Πριν μερικες εβδομαδες με εδειχνε να τρεχω με 1.5 λεπτα/χλμ και αυτο για 3 συνεχομενα χλμ.Δηλαδη ειχα καλυψει 3 χλμ σε 4.5 λεπτα (με βλεπω για μαραθωνιο κατω απο δυο ωρες)
Σε στιβο τη στροφη 376 μετρων τη μετραει παρα πολλες φορες 500 μετρα.
Υψομετρικα τι να πω.Ξεκιναω απο το σπιτι μου και γυρναω στο σπιτι μου και μου εχει γραψει οτι εχω ανεβει 200 μετρα και εχω κατεβει 500 μετρα.
Σε στιβο με δειχνει να ανεβοκατεβαινω τα Ιμαλαια.
Μπαταρια, αν θελεις τη δηθεν μεγαλη ακριβεια,για κλαματα.Τι ειδους βιτσιο ειναι να μην κλεινει το ρολοι δεν το εχω καταλαβει.Ασκοπη καταπονηση της μπαταριας.Το ειχα φορτισει πριν 2 εβδομαδες και χωρις να το εχω χρησιμοποιησει καθολου ,σημερα εχει πεσει στο 60%.
Διαβαζω εδω το ποσο ικανοποιημενοι ειστε και με πιανουν τα κλαματα Ειναι το δευτρεο suunto που εχω,διοτι το πρωτο τα εφτυσε σε λιγες εβδοαμαδες και εχει τα ιδια ακριβως προβλημα με το πρωτο.
Οποιος το θελει παντως να ξερει οτι το πουλαω πολυ φτηνα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.


Edited by - stratus on 13/12/2013 15:48:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  16:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nik_chrysos

Γειά σας παιδιά. Επειδή είμαι χρήτης των Suunto & Polar καταθέτω τις προσωπικές μου εμπειρίες. Πολύς λόγος και έπαινοι δίνονται για τα Ambit, κατά τη γνώμη μου υπερβολικά. Το Ambit 1 είναι αντιεργονομικό ρολόι, ακατάλληλο για άτομα με λεπτό καρπό. Η εργονομία βελτιώθηκε στο Ambit 2s, το οποίο είναι όντως πολύ όμορφο ρολόι για να το φοράς και έξω. Η μπαταρία του Ambit 2s εξαντλείται μετά από 1 πεντάωρο προπόνησης περίπου, ενώ ακόμα και όταν δεν χρησιμοποιείται προπονητικά ξοδεύεται ταχύτερα από το Polar RC3 GPS, το οποίο κρατάει πολύ περισσότερο (ακόμα και προπονητικά μέχρι και 11ωρο). Στα κουμπιά του pause κατά τη διάρκεια της άσκησης, είναι σπαστικό για το Ambit να πατάς 2 φορές το ίδιο κουμπί για σταμάτημα και επανέναρξη, κάτι το οποίο στις διαλειμματικές ενοχλεί αρκετά. Στο Polar κάτι τέτοιο γίνεται μόνο με ένα απλό πάτημα και η προπόνηση συνεχίζει να γράφει κανονικά. Το κουμπί στο φως πρέπει να το πατάς συνέχεια όταν θέλεις να βλέπεις τα περάσματά σου στα Autolaps τη νύχτα (πχ κάθε km). Στο Polar πατάς μία φορά το κουμπί του φωτός και σε κάθε Auto laps σε φωτίζει την οθόνη. Για να λέμε του στραβού το δίκιο η ακρίβεια του GPS στο Ambit είναι πολύ υψηλή, σε αντίθεση με το Polar. Το ζωνάκι για το καρδιοσυχνόμετρο όμως είναι εργονομικότερο στο Polar, όπου κουμπώνει απλώς η συσκευή μέτρησης της ΚΣ, ενώ στη Suunto η συσκευή φοριέται μαζί με το ζωνάκι. Η ανάλυση της πρεοπόνησης είναι λίγο πολύ η ίδια και στα 2 συστήματα. Καλύτερη η Polar στην καταγραφή της ΚΣ, καλύτερη η Suunto στις υψομετρικές διαφορές. Εν ολίγοις αν κάποιος ψάχνει ένα όμορφο ρολόι με μεγάλη ακρίβεια GPS και για τρέξιμο σε βουνό τότε πάει στο Ambit 2S. Από πλευράς αξιοπιστίας όμως και value for money σχέσης, νομίζω ότι η Polar είναι καλύτερη.



Μόνο 5-8 ώρες και πατάς συνέχεια το φωτάκι για να δεις;

Από αυτά που διαβάζω και λόγω της διαφοράς στην τιμή Ι 'll stick to Gxxx.

Ρολόι για προπόνηση θέλω όχι Rolex

Μέσα το κεφάλι για να μην φάμε σφαίρα.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 28 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000