Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας;;;;;; Νο 3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 209

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  12:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aytoxeiras

προχθές 50λεπτα διάδρομο σε ταχύτητα ανα 2λεπτα κλιμακουμενη (αυξανόμενη και μειούμενη), μεταξύ ταχυτητων 9,6-10,8-12-13,2-14,4 χλμ/ώρα. ζορίστηκα στο peak της δευτερης κλιμάκωσης αλλά τελικά βγήκε. 9,5χλμ στο σύνολο, και καπου 650 θερμίδες εδειξε το μηχάνημα.
εδώ μια ερώτηση: προπονείται κανένας από εσάς σε διάδρομο; γιατι μου φαίνεται τόσο δύσκολο; στα 12χλμ/ώρα, που ειναι 5:00/χλμ, καταβάλλω πολύ περισσότερη προσπάθεια από ότι αν τρέχω έξω με 5:00/χλμ. νομίζω ότι φταιει η θερμοκρασία του χώρου, ιδεες;



Το καρδιοσυχνόμετρο δε μου δείχνει ότι πραγματικά ζορίζομαι περισσότερο, αλλά ψυχολογικά ναι, αισθάνομαι πιο άβολα στο διάδρομο, από ότι έξω στο δρόμο!

Επειδή μάλιστα σε διάδρομο τρέχω πάντα ανυπόδητος, φροντίζω να πατάω τόσο ανάλαφρα (σχεδόν δεν ακούγονται καθόλου τα βήματά μου!) που οι τριβές ελαχιστοποιούνται. Ο λόγος: αν υπάρχουν τριβές, τα πέλματα "παίρνουν" φωτιά λόγω της επαφής τους με τον ελαστικό πλαστικό τάπητα του διαδρόμου!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  14:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Aytoxeiras και εγώ πολλά από τα τρεξίματα μου, μέχρι να ανοίξει για τα καλά ο καιρός και να μπορώ να βγω έξω ή όταν δεν προλαβαίνω, τα κάνω σε διάδρομο που τον έχω σε δωμάτιο στο σπίτι. Έχω και εγώ την ίδια ακριβώς αίσθηση και την αποδίδω όχι τόσο στη ζέστη όσο στην υγρασία που δημιουργείται και ακόμα περισσότερο στην χειρότερη ποιότητα αέρα που αναπνέω (περισσότερο C02 αφού σε κλειστό χώρο ο αέρας δεν ανανεώνεται ...). Επίσης, ο διάδρομος "σε αναγκάζει" να τρέχεις με συγκεκριμένο ρυθμό, πράγμα που δεν συμβαίνει έξω.

Γενικά πάντως, πλέον, θεωρώ πιο δύσκολο το τρέξιμο στο διάδρομο και γελάω κάθε φορά με κάποιους που λένε ότι "το τρέξιμο στο διάδρομο δεν είναι τρέξιμο" ή "το τρέξιμο στο διάδρομο είναι πιο εύκολο". Τις περισσότερες φορές είναι άνθρωποι που δεν έχουν τρέξει ούτε σε διάδρομο ούτε και πουθενά αλλού
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  17:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aytoxeiras

προχθές 50λεπτα διάδρομο σε ταχύτητα ανα 2λεπτα κλιμακουμενη (αυξανόμενη και μειούμενη), μεταξύ ταχυτητων 9,6-10,8-12-13,2-14,4 χλμ/ώρα. ζορίστηκα στο peak της δευτερης κλιμάκωσης αλλά τελικά βγήκε. 9,5χλμ στο σύνολο, και καπου 650 θερμίδες εδειξε το μηχάνημα.
εδώ μια ερώτηση: προπονείται κανένας από εσάς σε διάδρομο; γιατι μου φαίνεται τόσο δύσκολο; στα 12χλμ/ώρα, που ειναι 5:00/χλμ, καταβάλλω πολύ περισσότερη προσπάθεια από ότι αν τρέχω έξω με 5:00/χλμ. νομίζω ότι φταιει η θερμοκρασία του χώρου, ιδεες;



Μάριε είναι το δάπεδο... στο διάδρομο είναι πιο μαλακό, άρα απορροφείται η ενέργεια και κουράζεσαι περισσότερο... Λογικό...

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Initiative
Advanced Forum-Runner



216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  19:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και γω μια απο τα ιδια ,πλεον δεν ακολουθω την ενδειξη της ταχυτητας του διαδρομου αλλά του footpod σε συνδυασμο με παλμους γιατι αλλιως στα 13-14κμ/ω νιωθω οτι θα απογειωθω.Και μαλιστα ο διαδρομος θεωρειται καλος και σωστα καλιμπραρισμενος.τι να πεις...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  21:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...5 χλμ σε 25'... και αυριο, επιτελους , ξεκουραση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgos277
Forum-Runner

Greece


75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  23:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10 χλμ σε 48 λεπτα και κατι,ελαφριες ανηφορες,κατα συνεπεια και κατηφορες

Καλο βραδυ σε ολους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  01:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Vaterman

quote:
Originally posted by Aytoxeiras

προχθές 50λεπτα διάδρομο σε ταχύτητα ανα 2λεπτα κλιμακουμενη (αυξανόμενη και μειούμενη), μεταξύ ταχυτητων 9,6-10,8-12-13,2-14,4 χλμ/ώρα. ζορίστηκα στο peak της δευτερης κλιμάκωσης αλλά τελικά βγήκε. 9,5χλμ στο σύνολο, και καπου 650 θερμίδες εδειξε το μηχάνημα.
εδώ μια ερώτηση: προπονείται κανένας από εσάς σε διάδρομο; γιατι μου φαίνεται τόσο δύσκολο; στα 12χλμ/ώρα, που ειναι 5:00/χλμ, καταβάλλω πολύ περισσότερη προσπάθεια από ότι αν τρέχω έξω με 5:00/χλμ. νομίζω ότι φταιει η θερμοκρασία του χώρου, ιδεες;



Μάριε είναι το δάπεδο... στο διάδρομο είναι πιο μαλακό, άρα απορροφείται η ενέργεια και κουράζεσαι περισσότερο... Λογικό...

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!



Δηλαδή όσο πιο μαλακό το έδαφος, τόσο περισσότερη η κούραση; Το τρέξιμο σε χορτάρι πχ είναι πιο κουραστικό απτό τρέξιμο σε άσφαλτο;
Στα τρεξιματικά τώρα, την Κυριακή 16χμ σε διάδρομο ( βαρέθηκα τη ζωή μου , ειλικρινά και μένα μου φαίνεται πολύ πιο δύσκολο ..). Την Τρίτη 11χμ και ενδυνάμωση, Τετάρτη 8χμ . Σήμερα το πρόγραμμα είχε 3.5χμ ζέσταμα, ανοιγματάκια και μετά 4-5 διχίλιαρα... Ένοιωθα τρομερά κουρασμένη όμως και σερνόμουν, οπότε κατάφερα να κάνω μόνο 2 σετάκια. Το γύρισα σε 5χμ ελεύθερο, να μην κάψω τελείως την προπόνηση (σύνολο 13 χμ) Αύριο θα κάνω 10αρακι και το Σάββατο ενδυνάμωση και 16χμ.
Επειδή τελευταία δεν τραβάω , σκέφτομαι να κόψω λίγο τα προγράμματα και να φορτώσω λίγο χιλιομετράκια μπάς και λυθούν λιγάκι τα πόδια μου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  01:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τη διαβάζω βραδιάτικα:
1) 16 χλμ σε...διάδρομο!!! πως μπορεσες ρε παιδί μου...
2) με μόνο ΕΝΑ ΡΕΠΟ δυστυχώς αυτά συμβαίνουν που λές!
βάλε άλλο ένα ρεπό και θα βγείς πολαπλά κερδισμένη!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  01:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με είχε πιάσει κωλοπιλάλα μην χάσω καμιά προπόνηση!!
Δεν είχα τρέξει και το σκ γιατί ήμουν εκδρομή, Οπότε ο διάδρομος ήταν μονόδρομος για Κυριακή βράδυ..
Θα δοκιμάσω να κάνω και δεύτερο ρεπό μπάς και βοηθήσει ... ίσως να φταίει και η κούραση, δίκιο έχεις. Ξέχασα να γράψω και τα 10 διακοσάρια τη Δευτέρα μετά από 4χμ ζέσταμα (για αναπλήρωση της χαμένης προπόνησης του Σαββάτου

Edited by - Trexalitsa78 on 24/01/2014 01:48:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  08:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

τη διαβάζω βραδιάτικα:
1) 16 χλμ σε...διάδρομο!!! πως μπορεσες ρε παιδί μου...



Έχω κάνει 20άρι σε διάδρομο. Έβλεπα μια ταινία στον υπολογιστή δίπλα και ήθελα να την τελειώσω. Από το 17 όμως κάηκαν οι πατούσες. Αφού δεν έβγαλε καπνούς το εργαλείο....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  09:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Initiative

και γω μια απο τα ιδια ,πλεον δεν ακολουθω την ενδειξη της ταχυτητας του διαδρομου αλλά του footpod σε συνδυασμο με παλμους γιατι αλλιως στα 13-14κμ/ω νιωθω οτι θα απογειωθω.Και μαλιστα ο διαδρομος θεωρειται καλος και σωστα καλιμπραρισμενος.τι να πεις...



Θες να πεις ότι πιστεύεις ότι ο διάδρομος πάει πιο γρήγορα από ότι δείχνει και ότι το footpod σου δείχνει την πραγματική ταχύτητα?

quote:
Originally posted by zoro

τη διαβάζω βραδιάτικα:
1) 16 χλμ σε...διάδρομο!!! πως μπορεσες ρε παιδί μου...



Εγώ έχω κάνει και 20 ... και ναι είναι απίστευτα βαρετό ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  10:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10αρακι σε 49:57, ρυθμό 05:00/χλμ και θερμοκρασία 4 βαθμοί.
Ξεκούραση και προετοιμασία για το κρύο μεγάλο κομμάτι της Κυριακής. Μπππρρρρρρρρρ, μάλλον θα έχει αρκετό κρύο!!!!
Άκυρον, με 5 Bf, βροχή και -3 που βλέπω, μάλλον δεν θα γίνει.....

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 24/01/2014 10:07:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Initiative
Advanced Forum-Runner



216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  10:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μπα και το footpod λαθος μαλλον μου δειχνει ειδικα οταν πηγαινω αργα.Κυριως με αισθηση και παλμους το δουλευω.Επισης εχω παρατηρησει και το αλλο ,οτι για τα πρωτα λεπτα και οσο πιο χαμηλα η ταχυτητα η αισθηση ειναι οτι δε χανει .οσο περναει η ωρα και ανεβαινει η ταχυτητα θεωρω οτι τα πραγματικα μου ειναι πολυ πιο γρηγορα απο την αντιστοιχη ενδειξη του διαδρομου.Με λίγα λόγια αν πάω 15-16 είμαι ενα βημα πριν βρεθω σουπερμαν στο δρομο...(το χω στο μπαλκονι)πανω σε κανα αμαξι σε σχεση με το 4'/κμ και λιγο παρακατω που θα κανα εξω.
Γενικα πλεον τον εχω περιορισει σε recovery και για κλισεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sega
Forum-Runner



173 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  10:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα...

Μιλάτε για τρέξιμο σε διάδρομο...Έχω κάνει 25 χιλιόμετρα! Κάποια στιγμή σταμάτησε ο διάδρομος (τα παιξε το μηχάνημα..), το έκλεισα και ξαναξεκίνησα...Το μόνο που έβλεπα καθώς έτρεχα ήταν ένας δρόμος χωρίς ιδιαίτερη κίνηση. Μετά από αυτόν τον άθλο κατάλαβα πως τελικά διαθέτω περισσότερη υπομονή από όσο πίστευα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  10:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τεταρτη πρωι: 4κμ ζεσταμα 12x300μ σε 66''-64'' βγηκαν με κοπο κ το βραδυ της Τεταρτης 39,5 πυρετο ουτε ενα βημα να μην μπορω να κανω...ιωση βαρβατη τελικα.
οποτε απο Δευτερα ξανα προπονησουλα εαν κ εφοσον εχω συνελθει πληρως

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 209 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000