Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας;;;;;; Νο 3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 209

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  16:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειναι το skechers go run ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  16:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και πόσα κιλά είσαι (όχι οτι έχει άμεση σχέση όπως είπε ο Εχετλός αλλά...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  17:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
81. παντως για πολλα παπουτσια εχω διαβασει οτι ειναι για δρομεις με περισσοτερα ή λιγοτερα κιλα. τοσο οι εταιριες οσο και το περιοδικο που διαβαζω αναφερει σε πολλες περιπτωσεις τη σχεση καποιου υποδηματος σε σχεση με το βαρος του δρομεα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  18:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

αν μπορεις εξηγησε μου τι εννοεις. η σκεψη που κανω ειναι πως ενα τοσο ελαφρυ παπουτσι με χαμηλο drop (4) και με την ιδιαιτεροτητα της καμπυλοειδους επιφανειας πατηματος , με σαφως υποδιεστερη αποροφηση κραδασμων εν συγκρισει με τα προηγουμενα παπουτσια μου, μπορει να δωσει τραυματισμο αν δεν το παω λαου- λαου... σαν εμπειροτερος κατι παραπανω θα ξερεις. μακαρι να μου λυσεις τους φοβους μου μπας και τα φορεσω πριν χασω τα 6 υπολειπομενα παραπανισια κιλα!!!



Δεν γνωρίζω για ποιο λόγο θες να αλλάξεις κατηγορία παπουτσιού αλλά υποθέτω ότι θες να πας σε πιο midfoot πάτημα, σωστά;
Αφήνω στην άκρη αν αυτό είναι σωστό ή λάθος (κατ' εμέ μάλλον σωστό αλλά είναι άλλη κουβέντα). Ας κρατήσουμε ότι θες να πας σε ένα παπούτσι ελαφρύτερο, λιγότερο περιοριστικό και να νοιώθεις το πόδι σου πιο ελεύθερο και συμμετέχον στην όλη διαδικασία. Κάτι τέτοιο σου προσφέρει το runningnews (αν και το Ride όχι τόσο).
Ένα τέτοιο παπούτσι βάζει κάποιες νέους παραμέτρους στο τρέξιμό σου:
1. Περισσότερη δουλειά από γαστροκνήμιο-υποκνημίδιο-αχίλλειο, μιας και το χαμηλό drop φορτίζει πολύ περισσότερο τα παραπάνω.
2. Πολύ μεγαλύτερο εύρος κίνησης για τους συνδέσμους του πέλματος, την ποδοκνημική αλλά και τα οστά αφού το παπούτσι είναι εντελώς unstuctured και τρομερά εύκαμπτο,τόσο κατά μήκος όσο και εγκάρσια.
Δεν αναφέρομαι στο cushioning γιατί ιδίως το Ride έχει μπόλικο. Σε άλλα μοντέλα της κατηγορίας όμως, θα έπρεπε να λάβεις και αυτό υπ΄ όψιν.

Σου γράφω όλα τα παραπάνω για να καταλάβεις ότι το ζητούμενο στην περιπτωσή σου δεν είναι τα παραπάνω κιλά που έχεις αλλά οι ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΕΣ που πρέπει να κάνεις στο πάτημά σου. Οι μύες και σύνδεσμοι που θα χρειαστεί να βάλεις στο παιχνίδι, μιας και με πιο προστατευτικά παπούτσια δούλευαν λιγότερο.
Θα μου πεις ότι αν ζύγιζες λιγότερο θα ήταν ίσως πιο εύκολο. Ναι αλλά όχι ιδιαίτερα. Και πάλι θα έπρεπε να πας προσεχτικά και κυρίως, ακούγοντας το σώμα σου.
Είναι αναλογικά όπως όταν απεφάσισες να ασχοληθείς με το τρέξιμο. Ασχέτως του πόσο ζύγιζες, χρειάστηκε ένα διάστημα για να προσαρμοστεί το σώμα στις νέες απαιτήσεις. Πέρασες από κάποια στάδια. Κάτι παρόμοιο είναι και η μετάβαση σε χαμηλότερο drop και λιγότερο structure.

Αλλά και γενικότερα, το βάρος δεν παίζει τόσο ρόλο όσο νομίζουμε. Η σωστή στάση σώματος, η αποφυγή υπερδρασκελισμού και μερικά άλλα στοιχειώδη, είναι αυτά που θα σε κρατήσουν μακρυά από τις κακοτοπιές.

Καταλήγοντας, βάλε σιγά σιγά στο rotation τα Skechers αλλά παράλληλα με τα μοντέλα που έχεις έως τώρα συνηθίσει και δες πώς πάει. Άλλωστε, δεν είναι βέβαιο ότι θα σου ταιριάζει ή θα σου αρέσει αυτή η κατηγορία.

Για την ιστορία, σε προπονητική περίοδο είμαι συνήθως 87-90 κιλά και μπορώ να τρέξω σχεδόν με ό,τι παπούτσι να ΄ναι, τουλάχιστον για 30χλμ.
Και φυσικά δρομέας κάτω του μετρίου.

ΥΓ: στην τελική θα έχεις και μια δικαιολογία, αν δεν πας καλά στον ΜΑ, όταν θα σε περιλάβει ο Zoro!


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  19:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
+1000


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  19:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
υπεροχος! κατατοπιστικος! αφοπλιστικος! και μετριοφρων (ακου εκει κατω του μετριου...). αυτο σκεφτομουν να κανω αλλα αργοτερα... ηδη με τα τωρινα παπουτσια cumulus και prophecy ξεκινησα να παταω με την ελαχιστη χρηση της φτερνας και οι γαμπες ζοριστηκαν αλλα χωρις δραματα. το εκανα κυριως για να <<ψησω>> τα ποδια να υποδεχτουν το καταλληλο παπουτσι την καταλληλη στιγμη. ισως να ειναι και κακη προσεγγιση αλλα στην αρχη κανουμε πολλα λαθη που ευτυχως που εχουμε εσας να μας δινετε τα φωτα σας ωστε να τα ελαχιστοποιουμε! αυριο λοιπον θα κανω το βαφτισμα και ο Θεος βοηθος. ευτυχως εχω 8αρι οποτε θα ειναι ηπια η προσαρμογη!
σας ευχαριστω παρα πολυ. η επιβεβαιωση ενος ανυποδητου δινει εμφαση στα οσα προανεφερες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  19:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λίγοι και καλοί φίλοι στο πάρκο,στην 1 ωρίτσα της προπόνησης....

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  21:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενα 15αρι στο 4,16/χμ σημερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  21:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα κλείσω την παρένθεση σχετικά με τα παπούτσια αναφέροντας έναν πολύ καλό και πολύ γρήγορο συμφορουμίτη που όταν έβαλε παπούτσια με χαμηλό drop την άκουσε λίγο.
Όλα είναι θέμα προσαρμογής. Οι εταιρίες να πουλάνε θέλουν ;-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  21:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κατι ειχε παρει το ματι μου... γι αυτο θα το παω με προσοχη και υπομονη ακουγοντας το σωμα μου! σε ευχαριστω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  21:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα 2 χλμ κολυμβηση (ελευθερο) σε 56'!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  22:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Θα κλείσω την παρένθεση σχετικά με τα παπούτσια αναφέροντας έναν πολύ καλό και πολύ γρήγορο συμφορουμίτη που όταν έβαλε παπούτσια με χαμηλό drop την άκουσε λίγο.
Όλα είναι θέμα προσαρμογής. Οι εταιρίες να πουλάνε θέλουν ;-)



Πιστευω οτι οταν η μεταβαση γινεται σταδιακα και ομαλα (δεν παμε απο τα 12 κατευθειαν στα 4 και ουτε βαζουμε πολλα χλμ ή γρηγορα κομματια στις πρωτες προπονησεις), οι προσαρμογες γινονται αρκετα ευκολα. Προσωπικα κατεβηκα ανετοτατα απο το 12 των Boston στα 8 των ride και στη συνεχεια στα 4 των kinvara χωρις προβλημα. Σιγα σιγα ομως, λιγα λιγα χλμ προσεχοντας το πατημα καθε φορα. Το μονο κακο ειναι οτι τωρα πια δεν μπορω να ξαναφορεσω τα boston με τιποτα, πατωντας μπροστα με πεθαινουν οι γαμπες μου κατι που δε συνεβη ποτε με τα ride η τα kinvara (τα οποια τα εχω φορεσει και σε γρηγορα κομματια αλλα και μεχρι 30αρι χωρις καμια ενοχληση).

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2014 :  00:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
14άρι χαλαρό στο πάρκο σήμερα με πολύ καλό καιρό κ επιτέλους χωρίς αέρα.
Αύριο έχει sex στο ταρτάν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2014 :  00:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

υπεροχος! κατατοπιστικος! αφοπλιστικος! και μετριοφρων (ακου εκει κατω του μετριου...). αυτο σκεφτομουν να κανω αλλα αργοτερα... ηδη με τα τωρινα παπουτσια cumulus και prophecy ξεκινησα να παταω με την ελαχιστη χρηση της φτερνας και οι γαμπες ζοριστηκαν αλλα χωρις δραματα. το εκανα κυριως για να <<ψησω>> τα ποδια να υποδεχτουν το καταλληλο παπουτσι την καταλληλη στιγμη. ισως να ειναι και κακη προσεγγιση αλλα στην αρχη κανουμε πολλα λαθη που ευτυχως που εχουμε εσας να μας δινετε τα φωτα σας ωστε να τα ελαχιστοποιουμε! αυριο λοιπον θα κανω το βαφτισμα και ο Θεος βοηθος. ευτυχως εχω 8αρι οποτε θα ειναι ηπια η προσαρμογη!
σας ευχαριστω παρα πολυ. η επιβεβαιωση ενος ανυποδητου δινει εμφαση στα οσα προανεφερες!



Χαχαχα... τα παραλές!

Έχεις 2 μήνες προετοιμασίας μπροστά σου.
Κατά την γνώμη μου, μην πειραματιστείς ακόμη. Δεν υπάρχει χρόνος για δοκιμές και ρίσκα. Κι όταν τελειώσεις με τον μαραθώνιο, ξεκίνα να το δουλεύεις.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2014 :  01:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δυστυχως σε αυτο δε θα σε ακουσω αφου ειναι μονοδρομος το να τα φορεσω το συντομοτερο δυνατο αφου τα πηρα σαν δευτερο παπουτσι για να μη φορτωσω τα cumulus.αφου τα κιλα δεν αποτελουν εμποδιο θα παρουν μερος της προετοιμασιας. αναγκαστικα πλεον τα ευκολα της εβδομαδας θα πηγαινουν με skechers και τα μακρυτερα ή γρηγοροτερα με τα asics. εχω και τα prophecy αλλα δε βοηθανε στην αλλαγη προς midfoot παρα την ανασηκωμενη μυτη... αν μου βγει η αλλαγη δεν αποκλειω να φοραω τα καινουργια στον μαραθωνιο και να κανω μοστρα midfoot στο zoro!!!αν οχι τα cumulus θα με συντροφεψουν στο δευτερο ταξιδι προς τον τερματισμο!
elda δυστυχως βιαστηκα να κανω την αλλαγη αφου τα βρηκα σε στοκ και δεν εκανα δευτερη σκεψη ως οφειλα. i'll take it as it comes λοιπον...!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 209 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000