Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας;;;;;; Νο 3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 209

Mikewithbike
Forum-Runner

Greece


120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2014 :  18:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

...η δευτερη προβα...αλλα για να ειμαι ειλικρινης σημερα συνειδητοποιησα οτι τον μαραθωνιο δεν τον εχω, αφου κουραστηκα πολυ!Ισως φταιει ο πλημμελης εφοδιασμος μου με νερα και τζελακια, αφου καταναλωσα μονο ενα μπουκαλακι νερο 500ml, που κι αυτο το αγορασα καθ' οδον απο ενα περιπτερο στο 14ο και κατι χλμ, ισως τα προβληματα μεσης που αντιμετωπιζα καθ'ολη τη διαρκεια της εβδομαδας, δεν ξερω κι εγω που να το αποδωσω...ειδικα οταν σκεφτομαι οτι ειχα να τρεξω απο την περασμενη Δευτερα που εκανα μολις 5χλμ!

http://connect.garmin.com/activity/456868285



Πλάκα μας κάνεις έτσι; έκανες 30χλμ με 5'45" και τις παραπάνω συνθήκες και λες ότι δεν έχεις μαραθώνιο !!!
Για φτιάξε τις σωστές συνθήκες για μια τέτοια προπόνηση και τα ξαναλέμε... φυσικά και το'χεις...

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

foris
Advanced Forum-Runner



220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2014 :  18:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδή άμα τον τρέξεις σε 6.20+/min πειραζει?εδω πηγαίνεις γρήγορα βλεπω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nik_chrysos
Forum-Runner

Greece
71 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2014 :  20:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα τελευταίο long run 16 km, πριν τον Ημιμαραθώνιο στα Τρίκαλα, σε δασικό δρόμο (Χορτιάτης-Περιστερά) με θετική υψομετρική 320 m περίπου & με tempo 5:46. Μία σχολική ίωση, που κόλλησα από τα παιδιά μου, δεν επέτρεψε να πάω όσο δυνατά ήθελα. Ευτυχώς είμαι απύρετος. Πολύ σπαστικό στο τέλος της προετοιμασίας να σου τυχαίνουν αυτά τα απρόοπτα. Όλα όμως είναι στο παιχνίδι. Πάλι καλά που έχουμε χρόνο για ανάρρωση. Η εβδομάδα έκλεισε με σύνολο 67 προπονητικών km. Καλή δύναμη σε όλους σας & καλό ΣΒΚ !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2014 :  21:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...φιλε Παναγιωτη...για να γινω πιο λεπτομερης, παρ'οτι υπαρχει το σχετικο link, 30 χλμ σε 2:52:40 (μεσος ρυθμος 5'45" λ/χλμ),μεσοι καρδιακοι παλμοι 149 (81%)... το προγραμμα ελεγε 28 χλμ με ρυθμο 5'35" λ/χλμ, αλλα οπως εχω ξαναγραψει το εχω ως ενα γενικο μπουσουλα,αφου δεν λαμβανει υποψη του υψομετρικες διαφορες η αλλες δυσκολιες της διαδρομης.Ενοχλησεις στη μεση υπηρχαν σε μικρο ομως βαθμο κυριως στο πρωτο μισο της διαδρομης κι ιδιαιτερα σε ανηφορικα τμηματα...στη συνεχεια, ισως και λογω του βορια, ως δια μαγειας εξαφανιστηκαν!!!Οσον αφορα στη τροφοδοσια ... ενα τζελακι πριν ξεκινησω και ενα μπουκαλι νερο 500ml στη μεση της διαδρομης...τιποτα αλλο!Γνωριζω οτι εδω εχω θεμα...πρεπει να προμηθευτω ειδικη ζωνη, που δεν εχω, ωστε να βελτιωσω τις ενεργειακες μου αναγκες στα μεγαλα LR!!!

germanos ...ειμαι 51 ετων και τρεχω 2,5 χρονια!Ουτε νεος ειμαι, ουτε εμπειρια εχω, αλλα ο χρονος ειναι παντα σχετικος!!!

mikewithbike...δεν κανω πλακα...κουραστηκα, στο τελος δεν αντεχα αλλο! Οταν τρεχω διαλεγω ενα ρυθμο που μ' ευχαριστει κι αισθανομαι ανετα ...και προσπαθω να τον κρατω σχετικα σταθερο ως το τελος! 1000αρια με 4:15 με 2:30 διαλειμμα αδυνατω παντως να κανω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2014 :  22:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σορρυ, τωρα ειδα το λινκ... λοιπον εισαι για κραξιμο...
1ον το προγραμμα σου λεει 28 και εσυ σχολιαζεις την κοπωση των 30! στα 2 τελευταια ο ρυθμος σου ηταν πεσμενος με αποτελεσμα να σου ριξει τον απαιτουμενο ρυθμο στο γενικο συνολο της προπονησης. αν υπολογισεις και τη σταση για αγορα νερου + τις υψομετρικες αποκλισεις , λογικοτατη η αποκλιση απο το στοχο
2ον οι παλμοι σου ηταν παρα πολυ καλοι
3ον η μεση σου που με απασχολει περισσοτερο και απο τους χρονους σου , δε σε απασχολησε τοσο οσο να σε τραυματισει
4ον θα μπορουσες να κανεις μικροτερη διαδρομη και να εχεις το αυτοκινητο σε αποσταση τετοια που να σου επιτρεπει τακτικοτερο ανεφοδιασμο. αυτο ακριβως κανω εγω.
εισαι σουπερ και μας πουλας τρελα. η κουραση που ειχες ηταν ενας συνδιασμος των ανωτερω με ισως και καποια ψυχολογικη κουραση απο τη φοβια του ενδεχομενου τραυματισμου. ΜΗ ΜΑΣΑΣ ΕΙΣΑΙ ΜΟΤΟΡΙ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2014 :  00:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

...η δευτερη προβα...αλλα για να ειμαι ειλικρινης σημερα συνειδητοποιησα οτι τον μαραθωνιο δεν τον εχω, αφου κουραστηκα πολυ!Ισως φταιει ο πλημμελης εφοδιασμος μου με νερα και τζελακια, αφου καταναλωσα μονο ενα μπουκαλακι νερο 500ml, που κι αυτο το αγορασα καθ' οδον απο ενα περιπτερο στο 14ο και κατι χλμ, ισως τα προβληματα μεσης που αντιμετωπιζα καθ'ολη τη διαρκεια της εβδομαδας, δεν ξερω κι εγω που να το αποδωσω...ειδικα οταν σκεφτομαι οτι ειχα να τρεξω απο την περασμενη Δευτερα που εκανα μολις 5χλμ!

http://connect.garmin.com/activity/456868285



...ξεροκεφαλίαση λέγεται το 3 ώρες με τόσο λίγο νερό!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2014 :  01:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά ηρεμία, δεν είναι όλοι ίδιοι. Για μερικούς το 5'45" = πολύ αργό και απογοητευτικό.
Μερικοί κάνουν τα χαλαρά τρεξίματά τους στο 4'.
ΟΚ, αν αυτός του 5'20" πάει με 6'30" βγάζει μαραθώνιο, και αν αυτός του 6'10" πάει με 8' βγάζει μαραθώνιο. Αν είναι να το βγάλεις 1ώρα πιο αργά από αυτό που θα ήθελες βγαίνει, ή το δεκάρι 10λεπτά πιο αργά.

Το λίγο νερό οκ συμφωνώ, ο καιρός ήταν μεν δροσερός, αλλά πρόβλεψη για νεράκι χρειαζόταν, ίσως και ένα ισοτονικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2014 :  08:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...zoro εχεις απολυτο δικιο,οσον αφορα στη χρηση νερου, αλλωστε το αναγνωριζω κι ο ιδιος πιο πανω οτι ο εφοδιασμος μου ηταν πλημμελης!Παρ'ολα αυτα εχω κανει πολλα 20αρια χωρις νερο, οποτε υπεθεσα οτι θα εβγαινε το 30αρι μ'ενα μπουκαλακι στο μεσον περιπου της διαδρομης.Εκανα λαθος...αλλα απο τα λαθη μας μαθαινουμε!!!

...Παναγιωτη η κουραση εμφανιστηκε απο το 22ο χλμ και μετα, παρα το γεγονος οτι ειχα τρεξει μολις 5 χλμ μεσα στην εβδομαδα...κι επελεξα συνειδητα διαδρομη με μικρες υψομετρικες αποκλισεις , ωστε η μεση να επιβαρυνθει στο μικροτερο δυνατο βαθμο!

...Deorum το 5:45 ειναι μια χαρα,αλλωστε ο καλυτερος χρονος που πετυχα φετος ηταν στον αγωνα υγειας της Πατρας (που τα εδωσα στην κυριολεξια ολα)... 23,1 χλμ σε 1:54:40!Τρεχω επειδη το ευχαριστιεμαι...απλα χθες αισθανθηκα για πρωτη φορα ασυνηθιστη για μενα κοπωση!


...Τελος, ειμαι δρομεας με μικρη εμπειρια...γι'αυτο κι ηθελα να μοιρασθω τον προβληματισμο μου αυτον με σας.Ασφαλως ξερετε πολλα περισσοτερα απο μενα, και για τον λογο αυτο σεβομαι πολυ τις αποψεις σας, που τις περισσοτερες φορες κι ακολουθω!!!

Edited by - spy on 09/03/2014 08:11:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2014 :  10:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...για σημερα 5 χλμ πολυ χαλαρα σε 28'49" ... σε αποθεραπεια απο το χθεσινο 30αρι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2014 :  12:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είπα σήμερα να κάνω 20 χλμ αλλά επειδή το πρωί είχε πολύ αέρα και κρύο με ξανάπιασε νύστα!!!
Αργότερα κατά τις 10 το μετάνοιωσα και είπα να κάνω τουλάχιστον 16 χλμ. Τελικά έκανα 17 σε 01:27:37 με ρυθμό 05:09. Αρκετός αέρας στο πήγαινε, ριπές και αέρινες σφαλιάρες στο έλα.

Κατάσκοπε,
επειδή έτσι κι αλλιώς είσαι γρήγορος εκτός του νερού που παρέλειψες, πρόσεξε λιγάκι και την εβδομαδιαία διατροφή πριν τα μεγάλα κομμάτια. Είναι σημαντικό να είσαι υδατανθρακομένος και ενυδατωμένος πριν τα 25αρια και 30αρια. Μην περιμένεις να τα κάνεις στην προπόνηση ή στον αγώνα.
Αυτό επίσης που θα έπρεπε να δουλέψεις στις πρόβες σου είναι η υδροδοσία-τροφοδοσία σου σύμφωνα με τους υπάρχοντες σταθμούς του αγώνα στόχου σου. Ναι είσαι γρήγορος, αν όμως ξεχαστείς και δεν τρως ή πίνεις μάλλον θα καείς κάπου στο 32. Άλλο 42 άλλο 32 και ας φαίνεται μικρή η διαφορά.
μαραθώνιος δεν είναι απλά τρέξιμο αλλά σωστή διαχείριση του σώματος.
Μην απογοητεύεσαι θα πας πολύ καλά.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2014 :  14:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φιασκο... σημερα πηγα για 28 στο 6'19''. τα προηγουμενα μεγαλα εβγαιναν ανετα στο 5'55''. ετσι ειπα να δοκιμασω τις δυναμεις να το κρατησω και σε αυτο το λονγκ , και αν μπορουσα να το κατεβαζα λιγο. η εβδομαδιαια διατροφη ηταν ρεστη απο υδατ/κες και στηρηχθηκα αποκλειστικα στα τζελ. τεσπα , μετα απο μια φυσιοθεραπεια χθες το απογευμα, με μεση που πετουσε(!) σημερα μετα τα πρωτα χλμ που τα πηγα στο 6, μετα πηρα φωτια και αρχισα και κατεβαζα,κατεβαζα ωσπου ο μεσος ρυθμος ειχε κολλησει στο 5'39''.και ενω απεμεναν μολις 2 χλμ για να κλεισω, κατεβαινοντας ενα ψηλο πεζουλι στο σημειο ανεφοδιασμου ενιωσα το δεξι γονατο να με καρφωνει σε καθε πατημα στην εξωτερικη μερια. διχως 2η σκεψη το γυρισα σε περπατημα μηπως ηταν νευροπονος, αλλα αυτο συνεχισε τα δικα του. εκανα φλωροδιατασεις και την εκανα με την ουρα στα σκελια. δεν ηταν πονος διαχειρισιμος. τωρα παγο και υπομονη. η αυγη θα μας δειξει ποσο μ@λ@κ@ς ειμαι. στα θετικα ειδα με χαρα να κρατω γρηγορο ρυθμο σε μεγαλο χρονικο διαστημα. τεσπα. spy , για να μην αγωνιας μοναχος...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2014 :  18:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...gargadua ευχαριστω για τα καλα κι ενθαρρυντικα σου σχολια.Ειναι αληθεια οτι και κατα τη διαρκεια της εβδομαδας η διατροφη μου δεν υπηρξε η ενδεδειγμενη (μικρη καταναλωση υδατανθρακων, λιγα γευματα,κι αυτα βραδινα)... και γενικα θεωρω οτι πρεπει να δωσω μεγαλυτερη βαση πλεον στις διατροφικες μου συνηθειες, αλλα και στην επαρκη ενυδατωση μου κατα την διαρκεια των μεγαλων LR.

...Παναγιωτη ειλικρινα ευχομαι ο πονος στο γονατο να ειναι επιπολαιος και φυσικα περαστικος.Πολυ παγο και φυσικα ξεκουραση απαιτειται τωρα.Νομιζω οτι το χειροτερο πραγματικα πραγμα στο τρεξιμο ειναι η αγωνια μηπως τραυματισθεις.Δυστυχως εχω πικρη εμπειρια στο τομεα αυτο, αλλα κι αυτο ειναι κατι που πρεπει να μαθω να το διαχειριζομαι σωστα κι εποικοδομητικα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2014 :  18:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
kalogeridi,σαν λαγονοκνημιαια μου ακουγεται.Μαλλον φορτωσες αποτομα χλμ.Αν ειναι θελει ξεκουραση,παγο,πενσειντ και καποιες ειδικες διατασεις.Οχι βιασυνη,εμενα περυσι εκανε περιπου 10 μερες να περασει.Μακαρι να μην ειναι τιποτε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2014 :  19:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
30KM 2:54
Ο καιρός το μεσημέρι στην Αθήνα απλά τέλειος για long!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2014 :  20:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lemonidas1

kalogeridi,σαν λαγονοκνημιαια μου ακουγεται.Μαλλον φορτωσες αποτομα χλμ.Αν ειναι θελει ξεκουραση,παγο,πενσειντ και καποιες ειδικες διατασεις.Οχι βιασυνη,εμενα περυσι εκανε περιπου 10 μερες να περασει.Μακαρι να μην ειναι τιποτε!

αποτομα δε νομιζω να φορτωσα.... ειναι αρκετες οι εβδομαδες που ειμαι φορτογκας για τα κυβικα μου. οπως και να χει εχω εστιασει σε αρκετους παραγοντες που μπορει να δωσαν αυτο το αποτελεσμα αλλα δεν εχω κουραγιο προς το παρον για αναλυση. πολλα ειναι τα λαθη μου αλλα στην παρουσα φαση γνωριζω οτι ειναι παροδικες οι ενοχλησεις και οτι αποτελει μερος της μαγειας του σπορ που επιλεξαμε. ως εκει. αυριο που θα παω κιλκις να το ξεμουδιασω θα εχω πιο σαφη εικονα και θα ξαναγραψω!
Σπυρο τα γνωστα...!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 209 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000