Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας;;;;;; Νο 3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 209

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2013 :  03:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by gligoros

Αν και με ΠΟΛΥΥΥ πονεμένες γάμπες, κατάφερα με αρκετό ζόρι να ανέβω στα 5 χλμ. forefoot. Πάντως, το τρέξιμο σήμερα καθόλου απολαυστικό θα έλεγα και ο χρόνος......δεν υπήρχε, κάπου στο 6'40" χλμ...


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>



Θα σου πρότεινα με τόσο πιασμένες γάμπες να μην το ζορίζεις παραπάνω...χαλάρωσε και δώσε στο σύστημα χρόνο προσαρμογής. Γιατί οι γάμπες το πολύ-πολύ να σε "τραβήξουν" λίγο παραπάνω, άντε να πάθεις και καμιά μικροθλάση...ο αχίλλειος όμως θα σου "παίξει" πιο άσχημο παιχνίδι!

Χαλαραααααά λοιπόν...

Free your feet...free your senses!



Ο αχίλλειος δεν δίνει σημάδι ?? Γιατί δεν με έχει ενοχλήσει καθόλου έως τώρα, μόνο οι γάμπες την "ακούνε" κανονικότατα..!!! Πάντως την επόμενη με ένα γερό κολύμπι χαλαρώνουν κατα 90%, ενώ χωρίς αυτό συνεχίζουν να είναι full πιασμένες... Πάντως να σου πω 100% σίγουρα πλέον, πως τα shin splints αποτελούν παρελθόν πια, εφόσον 4η εβδομάδα με forefoot και δεν έχω την παραμικρή ενόχληση πια..
Θα παραμείνω λίγο διάστημα στα 5χλμ. (σκαλί) να συνηθίσουν τα πόδια και θα ανηφορίσω αργότερα, δεν το ζορίζω παραπάνω...


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>

Edited by - gligoros on 09/08/2013 03:40:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2013 :  03:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dtziouvaras

τελευταια προπονηση ηταν την κυριακη με ενα 4.5χλμ στο 6:46 και στο καπακι ενα 10αρι στο 5:55. συνολο 14.5

τωρα παυση εν'οψη χειρουργειου για αφαιρεση χολης.

μονο περπατημα και λιγο κολυμπι.



Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά..!!!


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2013 :  07:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

14 χιλ χτες το απογευματακι ...στα πολυ χαλαρα ....4 , 56/χιλ!

Ευχαριστω .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2013 :  12:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά από κάποιες ταχύτητες που βγήκαν καλά μέσα στη βδομάδα, αποφάσισα σήμερα να κάνω ένα 30λεπτο τέμπο στο 3’55’’/km, με σκοπό όμως να τραβήξω τη διάρκειά του ακόμη περισσότερο.

Τα πρώτα 5 χιλιόμετρα βγήκαν “nice-n’-easy” με πέρασμα στα 19’30’’. Και μέσα σε ένα χιλιόμετρο…ο «πανικός»: οι παλμοί κτύπησαν κόκκινο, ο ρυθμός αναπνοής ξέφυγε από το απλό τρέξιμο κατωφλίου και πεταλουδίτσες έκαναν την εμφάνισή τους! Ζέστη; Συσσωρευμένη κούραση; Η μέρα; Συνδυασμός; Χάρις στην αμέριστη υποστήριξη του κόουτς το τρέξιμο συνεχίστηκε μέχρι το 30λεπτο, αλλά μετά σταμάτησα γιατί δεν είχα όρεξη να βλέπω και «φοσφοριζέ» πεταλούδες!

Με το πέρας και της αποκατάστασης, ένα μίνι συμβούλιο με τον κόουτς για τις επόμενες κινήσεις μου που αφορούν τις ταχύτητες (μπας και κατακτήσουμε και αυτό το πεδίο). Μέσα στο ΣΚ τρέξιμο «λιπόλυσης» μόνο (κλεμμένο από το Vavouli) και από βδομάδα τα ανώτερα.

Υ.Γ. Δεν είναι πάντως εντυπωσιακό που κινείσαι με έναν ρυθμό «Α» (για παράδειγμα) και σε παίρνει ο ύπνος από τη «νωθρότητά» του και όταν πας να κατέβεις 25’/km στο ρυθμό, αλλάζουν…τα ΠΑΝΤΑ!

Καλό ΣΚ σε όλους!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2013 :  12:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

Μετά από κάποιες ταχύτητες που βγήκαν καλά μέσα στη βδομάδα, αποφάσισα σήμερα να κάνω ένα 30λεπτο τέμπο στο 3’55’’/km, με σκοπό όμως να τραβήξω τη διάρκειά του ακόμη περισσότερο.

Τα πρώτα 5 χιλιόμετρα βγήκαν “nice-n’-easy” με πέρασμα στα 19’30’’. Και μέσα σε ένα χιλιόμετρο…ο «πανικός»: οι παλμοί κτύπησαν κόκκινο, ο ρυθμός αναπνοής ξέφυγε από το απλό τρέξιμο κατωφλίου και πεταλουδίτσες έκαναν την εμφάνισή τους! Ζέστη; Συσσωρευμένη κούραση; Η μέρα; Συνδυασμός; Χάρις στην αμέριστη υποστήριξη του κόουτς το τρέξιμο συνεχίστηκε μέχρι το 30λεπτο, αλλά μετά σταμάτησα γιατί δεν είχα όρεξη να βλέπω και «φοσφοριζέ» πεταλούδες!

Με το πέρας και της αποκατάστασης, ένα μίνι συμβούλιο με τον κόουτς για τις επόμενες κινήσεις μου που αφορούν τις ταχύτητες (μπας και κατακτήσουμε και αυτό το πεδίο). Μέσα στο ΣΚ τρέξιμο «λιπόλυσης» μόνο (κλεμμένο από το Vavouli) και από βδομάδα τα ανώτερα.

Υ.Γ. Δεν είναι πάντως εντυπωσιακό που κινείσαι με έναν ρυθμό «Α» (για παράδειγμα) και σε παίρνει ο ύπνος από τη «νωθρότητά» του και όταν πας να κατέβεις 25’/km στο ρυθμό, αλλάζουν…τα ΠΑΝΤΑ!

Καλό ΣΚ σε όλους!

Free your feet...free your senses!




Λογικο ειναι Μανωλη αυτο, εχεις χτισει τρομερη αντοχη με τα πολλα χλμ αλλα αναγκαστικα μενεις λιγο πισω σε ταχυτητα, δεν γινονται ευκολα και τα δυο μαζι.
Σιγα σιγα θα συνηθισεις πιστευω και θα ριξεις ακομα πιο πολυ το κατωφλι σου κανοντας ταχυτητες.
Εγω σημερα εκανα 3χ3000μ πρωι κατα τις 7 και κοιμομουνα ορθιος δεν πηγαινε με τιποτα το σωμα, αλλα οι παλμοι ηταν αρκετα χαμηλοι και αυτο ειναι θετικο δειγμα.



Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2013 :  13:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
16 χλμ. σήμερα σε τέμπο 5΄ . Άνετα , σε υποφερτές συνθήκες , εν όψη του τελευταίου φορτωμένου Σ/Κ , όπου με περιμένουν 35 - 40 χλμ. , αλλά σε αερόβιο τέμπο καθαρά .

'cause I know what it feels to walk alone the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2013 :  21:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

[quote]

Λογικο ειναι Μανωλη αυτο, εχεις χτισει τρομερη αντοχη με τα πολλα χλμ αλλα αναγκαστικα μενεις λιγο πισω σε ταχυτητα, δεν γινονται ευκολα και τα δυο μαζι.



Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



Πάει δηλαδή για 2:48;

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2013 :  21:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Long run 28K σε 2.55 ώρες.
http://connect.garmin.com/activity/355572771

Δυστυχώς για κάποιο λόγο ανέβηκαν τρελλά οι παλμοί, αλά μάλλον υπήρξε πρόβλημα στο καρδιοσυχνόμετρο (GARMIN 410).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2013 :  22:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη, μια από τα ίδια. Δεν μπορώ να πάω γρήγορα με τίποτα (φυσικά δε συζητάμε για τις δικές σου ταχύτητες, απλησίαστες!!!) Αλλά συμφωνώ με το Σάββα. Η αερόβια βάση των πολλών χιλιομέτρων βοηθάει πολύ. Ξεκίνησα κι εγώ δειλά δειλά να βάζω καμιά ψιλο-ταχύτητα, αλλά επειδή το σώμα έχει συνηθίσει στα πολλά χιλιόμετρα κάνει αποκατάσταση πολύ γρήγορα. (Κι επιτέλους πρέπει να πάρω και παλμογράφο κάποια στιγμή... Μεγάλη έλλειψη )

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costastsico
Forum-Runner

Greece
193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2013 :  22:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα κι απο μένα . Είμαι καινούργιος στο forum και σχετικά νέος στο δρομικο κίνημα αφού τρέχω συστηματικά σχεδόν δυο χρόνια . Γι αυτό θα ήθελα την βοήθεια και την εμπειρία των πιο παλιών αλλά και γιατί όχι των πιο νέων . Το θέμα της συζήτησης αυτής ειναι " πως παει η προπόνηση σας ". Ε, λοιπόν η δική μου δεν παει καθόλου καλα τις τελευταίες δυο βδομάδες . Ενόψει της προετοιμασίας για τον πρώτο μου μαραθώνιο ( ΚΜΑ ) είπα να ξεκουραστω λίγο αρχικά με ενεργητική αποκατάσταση , όμως απο την πρώτη προπόνηση οι παλιοί μου ήταν κατα μέσο όρο 10-15 περισσότεροι πηγαίνοντας μισό λεπτό πιο αργά . Εκεί που μέχρι πριν έκανα LR 25 χιλιόμετρα με μέσο όρο 135 παλιούς και 5,40 -5,45 το χιλιόμετρο τώρα απ τα πρώτα δέκα λεπτά φτάνω τους 150 παλμους τρέχοντας πάνω απο 6 λεπτά το χιλιόμετρο . Τι μου προτείνεται να κάνω ;
Ευχαριστω εκ των προτέρων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2013 :  22:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς ήρθες Κώστα! Κατ' αρχάς μην απογοητεύεσαι. Η μισή προπόνηση είναι η ψυχολογία. Όταν λες να ξεκουραστείς, τι εννοείς; Επίσης, αν κάνεις προπόνηση μέσα στη ζέστη, σίγουρα δε βοηθάει να κρατήσεις χαμηλούς παλμούς.

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costastsico
Forum-Runner

Greece
193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2013 :  22:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω Αννα για το καλωσόρισμα ! Έχεις πολύ μεγάλο δίκιο για την ψυχολογία .Ημουν παρά πολύ καλα μέχρι την πρώτη προπόνηση την ενεργητικής αποκατάστασης η οποία μου άλλαξε την ψυχολογία αρδην . Οταν λέω να ξεκουραστω θέλω να πω πως είχα αποφασίσει για περίπου ενα μήνα να μειωσω ρυθμούς, χιλιόμετρα , ένταση και προπονήσεις . Οσο για τη ζέστη συμφωνώ ως ενα βαθμό όμως ίδιες ώρες ετρεχα και τον Ιούνιο και τον μισό Ιούλιο ... Τις τελευταίες 5-6 μέρες κάνω βάρη και ποδήλατο αποφεύγοντας το τρεξιμο για να μην ξανάξενερωσω !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

joker is job
Senior Forum-Runner

Greece
499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2013 :  23:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by costastsico

Καλησπέρα κι απο μένα . Είμαι καινούργιος στο forum και σχετικά νέος στο δρομικο κίνημα αφού τρέχω συστηματικά σχεδόν δυο χρόνια . Γι αυτό θα ήθελα την βοήθεια και την εμπειρία των πιο παλιών αλλά και γιατί όχι των πιο νέων . Το θέμα της συζήτησης αυτής ειναι " πως παει η προπόνηση σας ". Ε, λοιπόν η δική μου δεν παει καθόλου καλα τις τελευταίες δυο βδομάδες . Ενόψει της προετοιμασίας για τον πρώτο μου μαραθώνιο ( ΚΜΑ ) είπα να ξεκουραστω λίγο αρχικά με ενεργητική αποκατάσταση , όμως απο την πρώτη προπόνηση οι παλιοί μου ήταν κατα μέσο όρο 10-15 περισσότεροι πηγαίνοντας μισό λεπτό πιο αργά . Εκεί που μέχρι πριν έκανα LR 25 χιλιόμετρα με μέσο όρο 135 παλιούς και 5,40 -5,45 το χιλιόμετρο τώρα απ τα πρώτα δέκα λεπτά φτάνω τους 150 παλμους τρέχοντας πάνω απο 6 λεπτά το χιλιόμετρο . Τι μου προτείνεται να κάνω ;
Ευχαριστω εκ των προτέρων


φίλε μου αν νιώθεις κουρασμένος μυικά-σωματικά και χωρίς καθόλου όρεξη για προπόνηση τότε ξεκουράσου για λίγες μέρες.
Οι ανεξήγητα υψηλοί και ακανόνιστοι καρδιακοί παλμοί μπορεί να είναι
σημάδι υπερπροπόνησης.
Βοηθάει να ξέρεις τους καρδιακούς παλμούς ηρεμίας, το πρωί δηλαδή, πριν σηκωθείς απο το κρεβάτι.
Αν και αυτοί είναι πειραγμένοι, πάνω απο 4,5 υψηλότεροι τότε
ξεκουράσου αμέσως.
Googlαρε και διάβασε θέματα για υπερπροπόνηση- υπέρχρηση και τσέκαρε τα συμτώματα.
Ασε την ενεργητική αποκατάσταση για άλλη στιγμή ή κάνε για λίγες μέρες απλά λίγο ελαφρύ κολύμπι ή λίγο περπάτημα, καλό ύπνο και προσεκτική διατροφή.
Καλή συνέχεια στην προετοιμασία σου.

Edited by - joker is job on 09/08/2013 23:06:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2013 :  23:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόσα χιλιόμετρα έκανες πριν; Τι εννοείς ενεργητική αποκατάσταση; Από τι; Μήπως κουράζεσαι πολύ στο ποδήλατο και μετά στο τρέξιμο δεν έχεις άλλο να δώσεις; (ανάκριση κανονικά , έχω και τον προβολέα δίπλα ). Στα ρωτάω πιο πολύ για να σχηματίσουν κι οι υπόλοιποι συντρέχτες μια εικόνα, γιατί στο θέμα των παλμών δεν είμαι expert (αν διάβασες λίγα post πιο πάνω, δεν έχω καν παλμογράφο).

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costastsico
Forum-Runner

Greece
193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2013 :  23:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω πολύ φίλε μου joker is job . Κάτι τέτοιο είχα σχεδόν αποφασίσει να κάνω απλά ξέρεις ειναι κι αυτές οι τύψεις του δεν κάνω τίποτα ή του μήπως χαθεί η αεροβια βάση κτλ... Anyway σ ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 209 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000