Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας;;;;;; Νο 3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 209

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  17:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

για τον Σάββα τα λές όλα αυτά;;;




για μένα όταν μά8ω να τρέχω χαχαχαχαχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  17:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by zoro

για τον Σάββα τα λές όλα αυτά;;;




για μένα όταν μά8ω να τρέχω χαχαχαχαχα


και ο Σάββας μαθαίνει, μικρός είναι ακόμη!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  17:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α πιάσατε ωραίο θέμα. Με χαρά παρατηρώ οτι υπάρχει ένας αυξανόμενος παλμός για τον Δρόμο Αντοχής ώς ..Τέχνη.
Ασκήσεις δρομικές στο πρόγραμμα, βιντεοσκοπηση και κριτική τεχνικής, πλειομετρικές-δρομικές, full body workouts με έμφαση στην δύναμη του κορμου-λεκάνης ..και...φιλοσοφία.

Για την ιστορία, η αισθητική στο τρέξιμο σχετίζεται και με την απόδοση, και το πιο σημαντικό με την υγεία. Δεν εννοώ την φυσική κατάσταση αλλά κυρίως τα προβλήματα καταπονήσεων τοπικά. Οπως είπε και ο stratus η επιδοση είναι ανάλογη της τεχνικής. Ειδικότερα, όσο πιο καλή τεχνική έχεις τόσο καλύτερη επιδοση και το αντιστροφο. Επίσης η επιδοση , όπως ξέρουμε καλά , ειναι Σχετική!!!!

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  17:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by trickster

Και γω χθες πρώτη δρομική προπόνηση από Ναύπλιο(είχε προηγηθεί 3κμ πισίνα προχθές). 6 χλμ τέμπο στο 4.55/km.

Αλλά μια λεπτομέρια είναι οτι από.. φωτοντοκουμέντα στο Ναύπλιο είδα πως η κίνηση μου χρειάζεται βελτίωση. Έχω βάλει σκοπό λοιπόν να διαμορφώσω λίγο καλύτερα το τρέξιμό μου, την στάση μου και την κίνηση των ποδιών μου αντί να κυνηγάω τους χρόνους. Έχω την εντύπωση πως κάνοντας πιο efficient το τρεξιμό μου θα πέσουν και οι χρόνοι από μόνοι τους.

Άρα για την ώρα κοιτάω να μην στρίβω τον κορμό/ώμους μου όταν τρέχω, να προσπαθώ να έχω στην ευθεία τα πόδια μου και το γόνατο μου, τα χέρια παράλληλα στο σώμα κλπ.

Ίσως για κάποιους που τρέχουν χρόνια αυτά έχουν περάσει στο υποσυνείδητο αλλά για ένα νιούμπη σαν εμένα βλέπω οτι έχω αρκετό δρόμο μπροστά μου



Πόσο σε καταλαβαίνω!!! κι εγώ κάθε φορά που βλέπω φωτογραφίες απτους αγώνες συνειδητοποιώ΄πόσο άσχημα τρέχω...
κι εγώ στρίβω τον κορμό μου, σαν να κάνω βάδην είμαι , πάω πολύ όρθια και αναγκαστικά υπερδρασκελίζω και "σκάβω" με το φτερνάτο πάτημά μου
Το θέμα είναι πως αυτό διορθώνεται?



Βγάζοντας τα παπούτσια σου (και μαθαίνοντας να τρέχεις και χωρίς αυτά που και που)! αααααχαχαχαχαχαχαχαχαχα....συγνώμη, δεν άντεξα, μου βγήκε αυθόρμητα!!!

...αν πάντως έχεις πρόσβαση σε διάδρομο μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό:
http://www.youtube.com/watch?v=b3Nt4WgQed8

Free your feet...free your senses!


έχω χρόνια μπροστά μου νομίζω μέχρι να βγάλω τα παπούτσια μου.. ούτε ένα χρόνο δεν τρέχω και να "πηδήξω τόσες πίστες" ?
Στον διάδρομο παραδόξως δεν τρέχω άσχημα με έχω δει μαγνητοσκοπημένη... πως γίνεται αυτό?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  21:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για να μην ανοιξω θεμα και μιας και δεν εκανα το 8αρακι μου σημερα, μολις επεστρεψα απο καρδιολογο . εκανα τριπλεξ και τεστ κοπωσης. ολα πηγαν παρα πολυ καλα. αυτος κοιτουσε την καρδια και γω κοιτουσα τον αστραγαλο μιας και επρεπε να τρεξω ξυπολιτος. ενοχλησεις εξακολουθουν να υπαρχουν αλλα πιστευω πως μεχρι τεταρτη- πεμπτη θα εχουν μειωθει σε βαθμο που θα μου επιτερψουν να βγαλω με αξιοπρεπεια την αποσταση. μεγαλυτερη σημασια εχει παντως το οκ του γιατρου για την καρδια αφου εκλεισα αρκετα στοματα συγγενικου περιβαλλοντος! ο γιατρος μου πηρε μολις 80ευρω και κοιταξε και την αορτη στο λαιμο, θυροιδη και κατι στη δεξια κοιλιακη χωρα... πηγα σταλμενος απο παλιο πρωταθλητη (φιλος του) και κυριολεκτικα με περασε κοσκινο! εχει μεγαλυτερη σημασια το οτι μου ειπε πως εν συγκρισει με αλλους αθλητες(μαραθωνιου) που εξεταζει , η καρδια μου εχει αριστη λειτουργια. με εκραξε βεβαια για το τσιγαρο αφου θα μπορουσα να παω ακομα καλυτερα. του χρονου σιγουρα θα ειμαι ακομα καλυτερα! καντε το ολοι σας...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2014 :  09:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...12 χλμ σημερα σε 1:05:46...5'29" μεσος ρυθμος που ειναι και το ζητουμενο για την επομενη Κυριακη στη Θεσσαλονικη, εφοσον υποχωρησουν κι αλλο οι ενοχλησεις στο αριστερο ισχιο!Σημερα,λογω αποχης απο το τρεξιμο απο την περασμενη Δευτερα, τα πραγματα ηταν λιγο καλυτερα...για να δουμε...

http://connect.garmin.com/dashboard?cid=18477352
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2014 :  09:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by zoro

για τον Σάββα τα λές όλα αυτά;;;




για μένα όταν μά8ω να τρέχω χαχαχαχαχα


και ο Σάββας μαθαίνει, μικρός είναι ακόμη!!




χαχα μαλλον τα λεω αυτα επειδη και μενα το στυλ μου ειναι χαλια.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2014 :  11:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
4 km ζεσταμα, 8x1000μ σε 4.10''/κμ με 1' διαλ. + 2κμ αποθεραπεια κ πολλες διατασεις για το ισχιο τον λαγονοψοιτη κ γενικοτερα ποικιλια διατασεων...Αυριο ρεπο κ μπαινουμε στην τελικη ευθεια για Πελλα!


Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2014 :  11:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by zoro

για τον Σάββα τα λές όλα αυτά;;;




για μένα όταν μά8ω να τρέχω χαχαχαχαχα


και ο Σάββας μαθαίνει, μικρός είναι ακόμη!!




χαχα μαλλον τα λεω αυτα επειδη και μενα το στυλ μου ειναι χαλια.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ


Ναι αλλά εσύ πας γρήγορα

Edited by - Trexalitsa78 on 29/03/2014 14:34:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2014 :  16:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by trickster

Και γω χθες πρώτη δρομική προπόνηση από Ναύπλιο(είχε προηγηθεί 3κμ πισίνα προχθές). 6 χλμ τέμπο στο 4.55/km.

Αλλά μια λεπτομέρια είναι οτι από.. φωτοντοκουμέντα στο Ναύπλιο είδα πως η κίνηση μου χρειάζεται βελτίωση. Έχω βάλει σκοπό λοιπόν να διαμορφώσω λίγο καλύτερα το τρέξιμό μου, την στάση μου και την κίνηση των ποδιών μου αντί να κυνηγάω τους χρόνους. Έχω την εντύπωση πως κάνοντας πιο efficient το τρεξιμό μου θα πέσουν και οι χρόνοι από μόνοι τους.

Άρα για την ώρα κοιτάω να μην στρίβω τον κορμό/ώμους μου όταν τρέχω, να προσπαθώ να έχω στην ευθεία τα πόδια μου και το γόνατο μου, τα χέρια παράλληλα στο σώμα κλπ.

Ίσως για κάποιους που τρέχουν χρόνια αυτά έχουν περάσει στο υποσυνείδητο αλλά για ένα νιούμπη σαν εμένα βλέπω οτι έχω αρκετό δρόμο μπροστά μου



Πόσο σε καταλαβαίνω!!! κι εγώ κάθε φορά που βλέπω φωτογραφίες απτους αγώνες συνειδητοποιώ΄πόσο άσχημα τρέχω...
κι εγώ στρίβω τον κορμό μου, σαν να κάνω βάδην είμαι , πάω πολύ όρθια και αναγκαστικά υπερδρασκελίζω και "σκάβω" με το φτερνάτο πάτημά μου
Το θέμα είναι πως αυτό διορθώνεται?




Αν δεν το έβλεπα σε φωτογραφίες δεν θα το περίμενα οτι πάω τόσο χάλια..

Αν κάνεις πάντως search στο google "running efficient tips" θα σου βγάλει ένα σωρό.
Ενδεικτικά εγώ έχω δει αρκετά από αυτούς:
https://www.youtube.com/user/forwardrunning

Επίσης για τα χέρια αυτό το βρήκα πολύ χρήσιμο:
https://www.youtube.com/watch?v=5BtEvmxWSdA

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2014 :  16:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Α πιάσατε ωραίο θέμα. Με χαρά παρατηρώ οτι υπάρχει ένας αυξανόμενος παλμός για τον Δρόμο Αντοχής ώς ..Τέχνη.
Ασκήσεις δρομικές στο πρόγραμμα, βιντεοσκοπηση και κριτική τεχνικής, πλειομετρικές-δρομικές, full body workouts με έμφαση στην δύναμη του κορμου-λεκάνης ..και...φιλοσοφία.

Για την ιστορία, η αισθητική στο τρέξιμο σχετίζεται και με την απόδοση, και το πιο σημαντικό με την υγεία. Δεν εννοώ την φυσική κατάσταση αλλά κυρίως τα προβλήματα καταπονήσεων τοπικά. Οπως είπε και ο stratus η επιδοση είναι ανάλογη της τεχνικής. Ειδικότερα, όσο πιο καλή τεχνική έχεις τόσο καλύτερη επιδοση και το αντιστροφο. Επίσης η επιδοση , όπως ξέρουμε καλά , ειναι Σχετική!!!!

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Πιστεύω το ίδιο φίλε fidelio, χωρίς βέβαια να υποτιμώ το νόημα της σωστής προπόνησης, την αφοσίωση και τη πειθαρχία των τακτικών προπονήσεων. Αν ήμασταν πιτσιρικάδες θα τα είχαμε μάθει από νωρίς στους συλλόγους, τώρα ξεκινάμε να τα μάθουμε ανάποδα.

@savvas έχω την εντύπωση πως ότι ισχύει στο κολύμπι ισχύει και στο τέννις και στο τρέξιμο και σε όλα τα αθλήματα. Ίσως για άλλα λίγο λιγότερα σε άλλα περισσότερο.

Συμπέρασματικα με το που άλλαξα λίγο το στυλ του τρεξίματος νοιώθω πιασίματα σε μυς που δεν γνώριζα οτι υπήρχαν

Edited by - trickster on 29/03/2014 16:53:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sigi
Senior Forum-Runner



925 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2014 :  18:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα 8χιλιομετράκια στο κτήμα συγγρού βγήκαν σχετικά άνετα σε ρυθμό 5' 00 και 2χλμ αποθεραπεία.
Αρχίζουν και πέφτουν τα χιλιόμετρα ενόψει Θεσσαλονίκης.
Πάμε καλά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2014 :  23:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ολα τα αθληματα παιζει καποιο ρολο η τεχνικη. Στο κολυμπι το βασικοτερο, γιατι απλουστατα τεχνικη σημαινει υροδυναμικο κολυμπι. Ειναι απιστευτο σε αγωνες τριαθλου πως παλιοι κολυμβητες με παραπανισια κιλα, στο νερο μεταμορφωνονται και περνανε σαν τορπιλες τους δρομικου υποβαθρου δρομεις. Μιλαω εκ πειρας:-)

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2014 :  23:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
5 χλμ χαλαρά
αυτή τη βδομάδα... και την άλλη
μέρα παρά μέρα...
και βλέπουμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2014 :  08:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

Σε ολα τα αθληματα παιζει καποιο ρολο η τεχνικη. Στο κολυμπι το βασικοτερο, γιατι απλουστατα τεχνικη σημαινει υροδυναμικο κολυμπι. Ειναι απιστευτο σε αγωνες τριαθλου πως παλιοι κολυμβητες με παραπανισια κιλα, στο νερο μεταμορφωνονται και περνανε σαν τορπιλες τους δρομικου υποβαθρου δρομεις. Μιλαω εκ πειρας:-)

SWIM BIKE RUN



XAXAXA ακριβως ετσι οπως τα λες, πριν απο 2χρονια που ειχα ριξει το βαρος στο κολυμπι και ειχα φτασει να κανω το χιλιαρι 16 λεπτα και χαιρομουνα, μολις πηγα σε κολυμβητικο αγωνα καταλαβα ποσο χρεπι ειμαι, αφου με περναγανε ατομα που δεν πιστευα ποτε οτι θα με περναγαν.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 209 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000