Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας;;;;;; Νο 3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 209

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  10:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by than

quote:
Originally posted by xipolitakos

14 χλμ. σήμερα σύνολο, με 8 στο 4:21 μέσο όρο. Ξεκίνησα με 4:25 αλλά με έπιασε πάλι όρεξη...
Κάποια στιγμή από τη μέση και μετά άκουγα το «ξυπνητήρι» του trexantiri να ακούγεται όλο και πιο κοντά από πίσω και έλεγα…. Δε θα με περάσει... Δε θα με περάσει…
Έκανε εναλλαγές pace 4:05 & 4:20.

Τελικά τα κατάφερα…


___________________
Run Natural... run Bare



Τελικά ο καλύτερος λαγός είναι αυτός που είναι από πίσω σου. "Δε θα με περάσεις ρε............!!!"



Έτσι!
Ενώ μπροστά αν αρχίσει να σου φεύγει, μπορεί να τα παρατήσεις.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  11:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Βέβαια εγώ τερμάτισα και ο Μανώλης συνέχισε για κάποια χιλιόμετρα ακόμα...
Αν δεν κάνω λάθος έκανε με αυτούς τους ρυθμούς 16-17χλμ.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  12:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chamav

Δευτέρα καθισιό. Τρίτη 2,4 χλμ στην πισίνα και σήμερα 14 χλμ τρέξιμο με 4 10άλεπτα στους 168 σφυγμούς στην ανηφόρα προς ΟΤΕ/κεραίες.


...ώπα, ώπα, τον τσιμπίσαμε το ρυθμό!

...το Σάββατο θα τα πούμε στον Υμηττό (αν ανέβεις επίσης), και αυτήν τη φορά δε θα φάω κανά κόλλημα με την αναγνώριση!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  12:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by chamav

Δευτέρα καθισιό. Τρίτη 2,4 χλμ στην πισίνα και σήμερα 14 χλμ τρέξιμο με 4 10άλεπτα στους 168 σφυγμούς στην ανηφόρα προς ΟΤΕ/κεραίες.


...ώπα, ώπα, τον τσιμπίσαμε το ρυθμό!

...το Σάββατο θα τα πούμε στον Υμηττό (αν ανέβεις επίσης), και αυτήν τη φορά δε θα φάω κανά κόλλημα με την αναγνώριση!

Free your feet...free your senses!




Μανωλη πως πηγε η ΡΜ προπονηση εχθες?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  13:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by chamav

Δευτέρα καθισιό. Τρίτη 2,4 χλμ στην πισίνα και σήμερα 14 χλμ τρέξιμο με 4 10άλεπτα στους 168 σφυγμούς στην ανηφόρα προς ΟΤΕ/κεραίες.


...ώπα, ώπα, τον τσιμπίσαμε το ρυθμό!

...το Σάββατο θα τα πούμε στον Υμηττό (αν ανέβεις επίσης), και αυτήν τη φορά δε θα φάω κανά κόλλημα με την αναγνώριση!

Free your feet...free your senses!




Μανωλη πως πηγε η ΡΜ προπονηση εχθες?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ


Έκανε εναλλαγές pace 4:05 & 4:20,είπε ο ξυπολητάκος,αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στο 2:52 και το 3:03

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  13:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Βέβαια εγώ τερμάτισα και ο Μανώλης συνέχισε για κάποια χιλιόμετρα ακόμα...
Αν δεν κάνω λάθος έκανε με αυτούς τους ρυθμούς 16-17χλμ.

___________________
Run Natural... run Bare



Δεν το κρύβω ότι σήμερα προς στιγμή με «νευρίασε» ο Χρήστος!!! Ήταν να κάνει τέμπο κατωφλίου 8Κ στο 4’25’’/km και εκεί που πήγαινα «καρφωτά» στο 4’05’’ τον είχα μπροστά μου για δύο γύρους (έκανε τους 2 τελευταίους από τους 20) και δεν μπορούσα να τον πλησιάσω ούτε μέτρο παραπάνω. Το ρυθμό μου δεν το χαλούσα με τίποτα (=πειθαρχία) και ο Χρήστος συνέχιζε το «τσίτωμα»! Στο μεταξύ είχα μπερδευτεί και νόμιζα ότι ολοκλήρωνε 25 γύρους (10Κ δηλαδή) και δεν άντεξα και του φώναξα: «Χρήστο, ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΚΑΝΕΙΣ». Στο μεταξύ αν συνέχιζε και άλλο σε τέτοιο ρυθμό, ήμουνα έτοιμος να επιταχύνω, να τον πιάσω και να τον ΑΝΑΓΚΑΣΩ να σταματήσει!!! Τελικά όμως με ενημέρωσε ότι έκανε 8Κ σύνολο τέμπο και βέβαια το τσίτωσε κυρίως στο τέλος (μια που ο ρυθμός του είχε αρχίσει να «διολισθαίνει» στο πιο γρήγορο από την αρχή της προπόνησης!), οπότε την «πήρα πίσω» τη φωνή που του έβαλα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  14:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:
Originally posted by Savvas

========================


Μανωλη πως πηγε η ΡΜ προπονηση εχθες?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ


Έκανε εναλλαγές pace 4:05 & 4:20,είπε ο ξυπολητάκος,αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στο 2:52 και το 3:03

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Ααααααααχαχαχαχαχαχαχα….Τέτοια λέτε και θα νομίζουν ότι σε λίγο θα κάνω προπονήσεις με τους Satrapistas και με το Σάββα θα κάνουμε προπονήσεις με ελεύθερο ρυθμό στο 4’/km και θα λέμε την ιστορία της ζωής μας (και ξαφνικά…ξύπνησα…ζντουπ!)

Πάντως σήμερα ήταν από αυτές τις προπονήσεις «που σου φτιάχνουν τη μέρα»!!!
23Κ σύνολο με τα 16Κ να βγαίνουν συνεχόμενα (ανεφοδιασμός «on the fly», ξέρετε, τα γνωστά) σε εναλλασσόμενο ρυθμό Μαραθωνίου. Δηλαδή:

1 χιλιόμετρο 10’’ πιο γρήγορα από το ρυθμό στόχο (στο 4’05’’/km) και στο καπάκι…
1 χιλιόμετρο 10’’ πιο αργά από το ρυθμό στόχο (στο 4’25’’/km) κοκ (ο xipolitakos μπερδεύτηκε εδώ και με «έβγαλε» στο 4’20’’ 
Προφανώς ο συνολικός χρόνος ολοκλήρωσης των 16Κ αντιστοιχούσε ακριβώς στον αγωνιστικό ρυθμό (4’15’’) και έτσι βγήκαν σε 1:08 ακριβώς (παρά 6’’ επειδή το πήγα ελάχιστα πιο γρήγορα κάπου στο ενδιάμεσα).

Αυτή η εναλλαγή ρυθμού έχει το πλεονέκτημα ότι:
- Δε βαριέσαι (προσμένεις συνεχώς την επόμενη αλλαγή και έχεις κάτι να σκέφτεσαι)
- Μαθαίνει το σώμα στην πίεση αλλά και «διδάσκεται» στο να αποκαθίσταται γρήγορα όταν του δίνεται η ευκαιρία.

Είναι μακράν η «καλυτερότερη» προπόνηση που κάνω για Μαραθώνιο! Και βγήκε άνετα, αβίαστα, ήρεμα και με…πειθαρχία ρυθμού (προς στιγμή πήγε να μου τη χαλάσει την πειθαρχία ο xipolitakos αλλά που… «βράχος» εγώ!)

Υ.Γ.: είχε το πρωί ΤΡΕΛΗ ΥΓΡΑΣΙΑ ή ήταν η ιδέα μου μόνο;

@Savvas: και ποιος ήταν στο γήπεδο «πουρνό-πουρνό» να κτυπάει αλύπητα 800άρια; Ο Λουκάς παρακαλώ! 20Χ800 (!?!?!?) σε δυνατό ρυθμό και με διάλειμμα που δεν μπόρεσα να μετρήσω (ήμουνα στη φάση του προγράμματος) αλλά από ότι καταλάβαινα πρέπει να ήταν μηδαμινό! Στο μεταξύ συνεχώς μπροστά μου τον είχα (καλά έλεγα μέσα μου, αυτός δεν βαρέθηκε να τρέχει σαν τον παλαβό;) Και μέσα στα σκοτάδια τρία Garmin (δικό μου+Χρήστου+Λουκά) να βαράνε συνεχώς υπό τους ήχους του «workout». Και εμείς σαν τις μαιμούδες να χοροπηδάμε στους ήχους τους!

@Nikos_T: Είτε στο «workout» του Garmin, είτε στην αντίστροφη χρονομέτρηση του Casio Lap χρονομέτρου που έχω, φτιάχνω «ατέρμονες» επαναλήψεις ενός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος. Για παράδειγμα, επαναλήψεις των 48’’, οπότε το ρολόι μετράει αντίστροφα 48’’ και μόλις τελειώσει ξεκινάει αμέσως μετά ένας νέος κύκλος αντίστροφης κλπ. Και απλά φροντίζουμε όταν τρέχουμε στο 400άρι γήπεδό μας, να περνάμε τη γραμμή των 200 μέτρων, κάθε φορά που τελειώνει η αντίστροφη χρονομέτρηση (και το ρολόι «κουδουνάει»). Οπότε 48’’/200m = 4’/km. Τόσο απλά! Απόλυτη ακρίβεια, απόλυτη σταθερότητα, δε χρειάζεται καν να κοιτάς το ρολόι αλλά τρέχεις «δια της ακοής» (πολύ χρήσιμο μέσα στο σκοτάδι, από όπου και μου ήρθε αυτή η ιδέα!)
Στο μεταξύ στο Garmin μπορείς να φτιάξεις ότι workout κατεβάσει η κούτρα σου: για παράδειγμα για 5 Χ 200άρια η αντίστροφη να μετράει 49’’ (=4’05’’/km ρυθμός) και μετά για άλλα 5 Χ 200άρια να μετράει 53’’ (=4’25’’/km ρυθμός), και όλο αυτό να επαναλαμβάνεται για όσο θέλεις… Εσύ απλά φροντίζεις να περνάς τη γραμμή των 200 μέτρων κάθε φορά που τελειώνει η αντίστροφη (και ηχεί το ρολόι)! Οπότε πιέζεσαι κιόλας να κρατάς το ρυθμό σταθερό!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  14:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.


Έκανε εναλλαγές pace 4:05 & 4:20,είπε ο ξυπολητάκος,αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στο 2:52 και το 3:03






Καλό!

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  14:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλον ο Canova αμφιταλαντεύεται και παρασύρει και το Μανώλη...

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  14:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris



@Savvas: και ποιος ήταν στο γήπεδο «πουρνό-πουρνό» να κτυπάει αλύπητα 800άρια; Ο Λουκάς παρακαλώ! 20Χ800 (!?!?!?) σε δυνατό ρυθμό και με διάλειμμα που δεν μπόρεσα να μετρήσω (ήμουνα στη φάση του προγράμματος) αλλά από ότι καταλάβαινα πρέπει να ήταν μηδαμινό! Στο μεταξύ συνεχώς μπροστά μου τον είχα (καλά έλεγα μέσα μου, αυτός δεν βαρέθηκε να τρέχει σαν τον παλαβό;) Και μέσα στα σκοτάδια τρία Garmin (δικό μου+Χρήστου+Λουκά) να βαράνε συνεχώς υπό τους ήχους του «workout». Και εμείς σαν τις μαιμούδες να χοροπηδάμε στους ήχους τους!


Free your feet...free your senses!



Το διάλεμμα του Λουκά ήταν 30 δευτερόλεπτα...

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  14:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by trexantiris



@Savvas: και ποιος ήταν στο γήπεδο «πουρνό-πουρνό» να κτυπάει αλύπητα 800άρια; Ο Λουκάς παρακαλώ! 20Χ800 (!?!?!?) σε δυνατό ρυθμό και με διάλειμμα που δεν μπόρεσα να μετρήσω (ήμουνα στη φάση του προγράμματος) αλλά από ότι καταλάβαινα πρέπει να ήταν μηδαμινό! Στο μεταξύ συνεχώς μπροστά μου τον είχα (καλά έλεγα μέσα μου, αυτός δεν βαρέθηκε να τρέχει σαν τον παλαβό;) Και μέσα στα σκοτάδια τρία Garmin (δικό μου+Χρήστου+Λουκά) να βαράνε συνεχώς υπό τους ήχους του «workout». Και εμείς σαν τις μαιμούδες να χοροπηδάμε στους ήχους τους!


Free your feet...free your senses!



Το διάλεμμα του Λουκά ήταν 30 δευτερόλεπτα...

___________________
Run Natural... run Bare



Ζντουπ...Μποινκ!

Τα σπάει ο Λουκάς (Παρανέστι είναι αυτό βλέπεις)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  14:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Μάλον ο Canova αμφιταλαντεύεται και παρασύρει και το Μανώλη...

___________________
Run Natural... run Bare



Canova rules...yeahhh!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  15:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θα ανέβω Μανόλη θα είναι για λίγο, καθώς την Κυριακή θα πάω Σχινιά στο ολυμπιακό τρίαθλο, τρομάρα μου!

Σήμερα 12 χλμ στους 140 σφυγμούς, τα γνωστά μου...


quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by chamav

Δευτέρα καθισιό. Τρίτη 2,4 χλμ στην πισίνα και σήμερα 14 χλμ τρέξιμο με 4 10άλεπτα στους 168 σφυγμούς στην ανηφόρα προς ΟΤΕ/κεραίες.


...ώπα, ώπα, τον τσιμπίσαμε το ρυθμό!

...το Σάββατο θα τα πούμε στον Υμηττό (αν ανέβεις επίσης), και αυτήν τη φορά δε θα φάω κανά κόλλημα με την αναγνώριση!

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  15:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
20΄χαλαρά, 30΄με ΜΟ 05:09 και 10΄χαλαρά για τέλος. Σήμερα και εδώ πάνω είχε τρομερή υγρασία, από το 2ο χλμ ήμουνα εντελώς βρεγμένος.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  17:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

14 χλμ. σήμερα σύνολο, με 8 στο 4:21 μέσο όρο. Ξεκίνησα με 4:25 αλλά με έπιασε πάλι όρεξη...
Κάποια στιγμή από τη μέση και μετά άκουγα το «ξυπνητήρι» του trexantiri να ακούγεται όλο και πιο κοντά από πίσω και έλεγα…. Δε θα με περάσει... Δε θα με περάσει…
Έκανε εναλλαγές pace 4:05 & 4:20.

Τελικά τα κατάφερα…


___________________
Run Natural... run Bare



Ρε Χρήστο τί πέρνεις??? Αχαχαχαχαχα να μη σε ματιάσω ρε αδελφέ!!! Είσαι αυτός που μου έχει κάνει τρελή εντύπωση με την τεράστια βελτίωση του!!! Μη σε ματιάσω βέβαια! φτού φτού σκόρδα! Τους άλλους τους έχω όλους για τερλλούς χρόνους αλλά εσύ είσαι η ευχαριστότατη έκπληξη! Τί χρόνο έχεις στόχο στον ΚΜΑ?

Εγώ σήμερα ψόφησα! 11 το πρωί ξεκίνησα με τον ήλιο κατακέφαλα και τη ζέστη να με στραγγίζει! Τέμπο προσπάθησα κι εγώ να κάνω... 12 χιλ στο 4,35-4,40 αλλά μετά το 6ο χιλ ανέβηκαν λίγο οι στροφές στο 4,20-4,25 αν κ δε θα έπρεπε, παρασύρθηκα... Τροφοδοσία μηδαμινή, 2 γουλιές νερό κ σύνολο προπόνησης με ζέσταμα-αποθεραπεία 16,5 χιλ... Δυστυχώς το στομάχι με χτύπησε άλλη μια φορά όταν ανοίγω το ρυθμό μου...

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 209 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000