Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας;;;;;; Νο 3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 209

bertz
Forum-Runner

104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2013 :  10:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
8x800 χθες βράδυ με rest στα 2'και τα κομμάτια να βγαίνουν στα 3.32'-3.35'
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vany186
Forum-Runner



145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2013 :  11:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυριο θα κανω το τελευταιο LR , 30 χλμ στη μαραθωνια διαδρομη... ελπιζω να πανε ολα καλα .
Σημερα καμια 20 λεπτα χαλαρο τρεξιμο η ισως HIIT για 20 λεπτα, θα δουμε..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2013 :  11:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημερα ρεπο! (η καλυτερη προπονηση αρκει να το εκμεταλευτεις σωστα)
Αυριο lr 28 κμ στο 5-4.50΄΄

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitris-heraklio
Forum-Runner

Greece
118 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2013 :  14:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ρεπουδακι και εγω σημερα.λιγη ξεκουραση και ανακτηση δυναμεων για τον αυριανο αγωνα στο σπηλι ρεθυμνου https://www.facebook.com/Ermonikia?ref=ts&fref=ts
ελπιζω να μην με πιασουν τιποτα σουβλιες οπως χτες και μεινουμε στον ασσο
μεχρι τωρα ειμαστε οκ και δεν ποναμε οποτε θα παμε καλα και αυριο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2013 :  16:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
PURPLE ALERT (χαμένος σε προπόνηση)!!!!!!


8 χλμ σε 42΄ σήμερα. Ακόμα αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να κάνω το τελευταίο ορεινό 3ωρο αύριο ενόψει των 46χλμ (ΡΡ) σε 2 εβδομάδες στο Παρανέστι. Από τα συνολικά 3 ορεινά 3ωρα του προγράμματος (8 εβδομάδων), έχω κάνει 4 (μεγάλωσα το πρόγραμμα κατά 2 εβδομάδες με επανάληψη 2 εβδομάδων με 3ωρα) και αύριο θα είναι το 5ο.
Φυσικά και μπορεί να βγει γιατί νοιώθω καλά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι σωστό λόγω του επικείμενου αγώνα (βλέπε τάπερινκ).
Την επόμενη Κυριακή μου έχει 1 1/2 ώρα ορεινό.

Ρίγκο, Εχελτε, Ξυπολιτάκο, Τρεχαντήρη και λοιποί συντρέχτες έχετε κάποια πρόταση;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 12/10/2013 16:17:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2013 :  16:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετα απο πολλες αναβολες, σημερα επιτελους πραγματοποιηθηκε το περιβοητο 4ωρο long-run (40 χλμ ), ολοκληρωνοντας ετσι με σχετικη επιτυχια την βασικη προετοιμασια για το μαραθωνιο της 10ης Νοεμβριου! Τα συναισθηματα ειναι πολλα κι αναμικτα: μεγαλη χαρα, αφου παρα τις πολλες αντιξοοτητες (τραυματισμοι,πονοι στα ποδια) εξακολουθουν να υπαρχουν σημαντικες πιθανοτητες συμμετοχης στον αγωνα, απογοητευση, διοτι εδω κι εναν μηνα εξακολουθουν να υπαρχουν ενοχλησεις στο αριστερο ισχυο, και κατ' επεκταση στους προσαγωγους και στον τετρακεφαλο, με αποτελεσμα να προσφευγω στη χρηση παυσιπονων, προβληματισμος διοτι στο 38ο χλμ και κατι "καρφωσα", με αποτελεσμα στα τελευταια 13 λεπτα ν'ακολουθησω ενα συνδιασμο τρεξιματος- περπατηματος , ωστε να ολοκληρωθει το 4ωρο !Τωρα πλεον απομενουν 3 εβδομαδες στις οποιες τα χλμ θα μειωνονται βαθμιαια και ετσι ελπιζω να υπαρξει μερικη τουλαχιστον αποκατασταση των προβληματων στο αριστερο ποδι, ωστε να μπορεσω να σταθω στην εκκινηση της κλασικης διαδρομης στις 10 Νοεμβριου!
http://connect.garmin.com/activity/389064793
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2013 :  16:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

PURPLE ALERT (χαμένος σε προπόνηση)!!!!!!


8 χλμ σε 42΄ σήμερα. Ακόμα αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να κάνω το τελευταίο ορεινό 3ωρο αύριο ενόψει των 46χλμ (ΡΡ) σε 2 εβδομάδες στο Παρανέστι. Από τα συνολικά 3 ορεινά 3ωρα του προγράμματος (8 εβδομάδων), έχω κάνει 4 (μεγάλωσα το πρόγραμμα κατά 2 εβδομάδες με επανάληψη 2 εβδομάδων με 3ωρα) και αύριο θα είναι το 5ο.
Φυσικά και μπορεί να βγει γιατί νοιώθω καλά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι σωστό λόγω του επικείμενου αγώνα (βλέπε τάπερινκ).
Την επόμενη Κυριακή μου έχει 1 1/2 ώρα ορεινό.

Ρίγκο, Εχελτε, Ξυπολιτάκο, Τρεχαντήρη και λοιποί συντρέχτες έχετε κάποια πρόταση;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.



Axaxaxaxa εκτος του Ρίγκο που ειναι δικο μας παιδι οι...αλλοι το πιο πιθανο ειναι να σου πουνε..."κανε αλλα τοσα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yiannis444
Advanced Forum-Runner

Greece
282 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2013 :  17:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και βεβαια να μην το κανεις...με ποια λογικη να το κανεις?Εχεις κανει ηδη ενα παραπανω απ' οτι λεει το προγραμμα...αρα tapering , σωστη διατροφη , ξεκουραση και υπομονη...tapering ειναι θα περασει...Εκτος κι αν δε σε νοιαζει να πάει χαμενη(οσον αφορα τον αγωνα-στοχο) η προετοιμασια σου...
quote:
Originally posted by gargadua

PURPLE ALERT (χαμένος σε προπόνηση)!!!!!!


8 χλμ σε 42΄ σήμερα. Ακόμα αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να κάνω το τελευταίο ορεινό 3ωρο αύριο ενόψει των 46χλμ (ΡΡ) σε 2 εβδομάδες στο Παρανέστι. Από τα συνολικά 3 ορεινά 3ωρα του προγράμματος (8 εβδομάδων), έχω κάνει 4 (μεγάλωσα το πρόγραμμα κατά 2 εβδομάδες με επανάληψη 2 εβδομάδων με 3ωρα) και αύριο θα είναι το 5ο.
Φυσικά και μπορεί να βγει γιατί νοιώθω καλά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι σωστό λόγω του επικείμενου αγώνα (βλέπε τάπερινκ).
Την επόμενη Κυριακή μου έχει 1 1/2 ώρα ορεινό.

Ρίγκο, Εχελτε, Ξυπολιτάκο, Τρεχαντήρη και λοιποί συντρέχτες έχετε κάποια πρόταση;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitris-heraklio
Forum-Runner

Greece
118 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2013 :  18:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by spy

Μετα απο πολλες αναβολες, σημερα επιτελους πραγματοποιηθηκε το περιβοητο 4ωρο long-run (40 χλμ ), ολοκληρωνοντας ετσι με σχετικη επιτυχια την βασικη προετοιμασια για το μαραθωνιο της 10ης Νοεμβριου! Τα συναισθηματα ειναι πολλα κι αναμικτα: μεγαλη χαρα, αφου παρα τις πολλες αντιξοοτητες (τραυματισμοι,πονοι στα ποδια) εξακολουθουν να υπαρχουν σημαντικες πιθανοτητες συμμετοχης στον αγωνα, απογοητευση, διοτι εδω κι εναν μηνα εξακολουθουν να υπαρχουν ενοχλησεις στο αριστερο ισχυο, και κατ' επεκταση στους προσαγωγους και στον τετρακεφαλο, με αποτελεσμα να προσφευγω στη χρηση παυσιπονων, προβληματισμος διοτι στο 38ο χλμ και κατι "καρφωσα", με αποτελεσμα στα τελευταια 13 λεπτα ν'ακολουθησω ενα συνδιασμο τρεξιματος- περπατηματος , ωστε να ολοκληρωθει το 4ωρο !Τωρα πλεον απομενουν 3 εβδομαδες στις οποιες τα χλμ θα μειωνονται βαθμιαια και ετσι ελπιζω να υπαρξει μερικη τουλαχιστον αποκατασταση των προβληματων στο αριστερο ποδι, ωστε να μπορεσω να σταθω στην εκκινηση της κλασικης διαδρομης στις 10 Νοεμβριου!
http://connect.garmin.com/activity/389064793

αφου μπορεις και κανεις προπονητικο 4ωρο εστω και αν καρφωσες στο 38ο μη φοβασαι τιποτα κατα τη γνωμη μου.εδω αλλοι δεν μπορουν να φτασουν το 2,5ωρο(....)και πηγαινουν με αισιοδοξια και εσυ να αγχωνεσαι??μια χαρα θα σταθεις στην αφετηρια,αλλωστε αυτο ειναι το δυσκολοτερο κομματι και ακομα καλυτερος θα τερματισεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2013 :  18:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημητρη ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια ...και σου ευχομαι ολοψυχα καλον αγωνα και καλο τερματισμο αυριο στο Ρεθυμνο (Σπηλι),αγαπημενη πολη απο την οποια αλλωστε καταγομαι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2013 :  19:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

Μετα απο πολλες αναβολες, σημερα επιτελους πραγματοποιηθηκε το περιβοητο 4ωρο long-run (40 χλμ ), ολοκληρωνοντας ετσι με σχετικη επιτυχια την βασικη προετοιμασια για το μαραθωνιο της 10ης Νοεμβριου! Τα συναισθηματα ειναι πολλα κι αναμικτα: μεγαλη χαρα, αφου παρα τις πολλες αντιξοοτητες (τραυματισμοι,πονοι στα ποδια) εξακολουθουν να υπαρχουν σημαντικες πιθανοτητες συμμετοχης στον αγωνα, απογοητευση, διοτι εδω κι εναν μηνα εξακολουθουν να υπαρχουν ενοχλησεις στο αριστερο ισχυο, και κατ' επεκταση στους προσαγωγους και στον τετρακεφαλο, με αποτελεσμα να προσφευγω στη χρηση παυσιπονων, προβληματισμος διοτι στο 38ο χλμ και κατι "καρφωσα", με αποτελεσμα στα τελευταια 13 λεπτα ν'ακολουθησω ενα συνδιασμο τρεξιματος- περπατηματος , ωστε να ολοκληρωθει το 4ωρο !Τωρα πλεον απομενουν 3 εβδομαδες στις οποιες τα χλμ θα μειωνονται βαθμιαια και ετσι ελπιζω να υπαρξει μερικη τουλαχιστον αποκατασταση των προβληματων στο αριστερο ποδι, ωστε να μπορεσω να σταθω στην εκκινηση της κλασικης διαδρομης στις 10 Νοεμβριου!
http://connect.garmin.com/activity/389064793




Πρώτη φορά ακούω τετράωρο LR!
Ολοένα και περισσότερα πρωτόκολλα "εγκαταλείπουν" ακόμη και τα 3ωρα...
Μακάρι να προλάβεις να αποκατασταθείς το συντομότερο.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2013 :  19:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
echetlos κι ομως...παρ'οτι ειμαι νεος δρομεας (τρεχω συστηματικα μολις εναμιση και κατι χρονια) εχει υποπεσει πολλες φορες στην αντιληψη μου LR σχετικα αργων δρομεων,ειδικα πανω στη κλασικη διαδρομη, 32χλμ σε 3:45 ωρες... ακομη και σε 4:15 ωρες!Εξηγω πιο πανω τους λογους για τους οποιους ετολμησα το εγχειρημα αυτο...αλλα εκ των υστερων μπορω να πω οτι τωρα μπορω ν'αντιμετωπισω με μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση την κλασικη, εφοσον ξεπερασω ορισμενα θεματακια στο αριστερο μου ποδι (δεν ευθυνεται το 4ωρο LR γι'αυτα).Ευχαριστω ειλικρινα για τις ευχες σου περι ταχειας αποκαταστασης...αλλωστε αυτο ειναι το ζητουμενο τωρα...και σου ευχομαι απο καρδιας ο,τι το καλυτερο και σε σενα, ειδικα στους δρομικους σου στοχους!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2013 :  20:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να 'σαι καλά φίλε Spy, ραντεβού στο Καλλιμάρμαρο!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2013 :  20:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά σήμερα επιβεβαιώθηκε το πρόωρο φορμάρισμα μου... :( Σήμερα είχα LR 28άρι στην ίδια διαδρομή πάντα με αρκετές κλίσεις διαφόρων εντάσεων το οποίο έγινε τελικά 30 κάτι στο 5,00'/χιλ πολύ πολύ άνετα και ξεκούραστα ΕΝΤΕΛΩΣ!!! Θυμίζω το περασμένο Σάββατο στην ίδια πάντα διαδρομή και απόσταση είχα στα τελευταία χιλ πολύ βαριά και κουρασμένα πόδια με ρυθμό 5,18'/χιλ περίπου! Είμαι πολύ προβληματισμένος...

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2013 :  21:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nasos777

quote:
Originally posted by VTRunner

quote:
Originally posted by Nasos777

Παιδια εγω με προπονησεις εχω ενα μικρο θεμα..
Ενω αρχισα απο Ιουνιο ατομικο προγραμμα προπονησεων περιπου στα μεσα Αυγουστου ξεκινησα προετοιμασια με ομαδα ποδοσφαιρου που η προπονηση δν εχει τοσο ενταση οσο θα ηθελα αλλα το θετικο ειναι οτι δν εχει κανενας την αντοχη Φυσικη κατασταση που εχω εγω απο τα υπολοιπα παιδια.
Κανουμε Δευτερα(Χαλαρη) Τεταρτη(Ενταση) Παρασκευη(Τακτικη) λετε να βαλω καμια δικη μου προπονηση ενδιαμεσα;

Run Forrest Run



Εξαρτάται τι θες να κερδίσεις. Έχε υπ'όψιν ότι από τα μεγάλα τρεξίματα χάνεις σε έκρηξη και ταχυδύναμη που τα χρειάζεσαι στο ποδόσφαιρο. Επειδή παίζω κι εγώ ποδόσφαιρο το ξέρω απο πρώτο χέρι.
Πιθανώς να σε βοηθήσει μια διαλειμματική την τρίτη με σκοπό να ανεβάσεις το αναερόβιο κατώφλι σου αλλά και πάλι αυτό που πρέπει να δεις είναι τι σου χρειάζεται περισσότερο την συγκεκριμένη στιγμή.

Μιχάλης-VTRunner



Δηλαδη για την Τριτη τι προπονηση μου προτεινεις να κανω;

Run Forrest Run



Αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το ποδόσφαιρο θα σου έλεγα να κάνεις κάποια κομμάτια διαλειμματικής η fartlek ώστε να ανεβάσεις το αναερόβιο κατώφλι και την ειδική αντοχή σου. Επίσης θα μπορούσες να κάνεις ασκήσεις με βάρη και στη συνέχεια να το συνδυάσεις με αλτικές ασκήσεις και ταχύτητες για να βελτιώσεις ταχυδύναμη και έκρηξη.
Εξαρτάται καθαρά απο το τι θες να κερδίσεις προπονητικά και σε συνδυασμό με άλλες παραμέτρους όμως όπως ηλικία, διατροφή, προπονητικό υπόβαθρο ώστε να ξέρεις αν αυτό θα σε βοηθήσει ή θα σου προσθέσει εξτρά επιβάρυνση.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 209 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000