Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας;;;;;; Νο 3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 209

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  22:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά και στους 2 σας!!! Εμένα ο τραυματισμός-ενόχληση μου δεν αποδείχθηκε κάτι σοβαρό.

Σήμερα 2 χιλ ζέσταμα (5,20'), 16 χιλ τέμπο στο 4,28/χιλ και 2,5 αποθεραπεία (5,35')

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  23:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

να σαι καλα... μετα το δικο σου, με βλεπω αυριο να κανω τον νυχτερινο, παρελαση...


απο δικαιολογίες καλά πάμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  23:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειπα οτι με βλεπω, δεν σε ειπα ομως οτι δε βλεπω καλα... ο στοχος ειπα παραπανω ποιος ειναι... κοιτα μη πεισμωσεις να με ριξεις γυρο και τραβιεσαι και συ... φτανει οσοι ταλαιπωρουνται αυτες τις μερες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2013 :  01:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις ευχές, παιδιά!

Φίλε Spy, σου εύχομαι το συντομότερο και πάλι στους δρόμους. Και μην ξεχνάς ότι ναι μεν χάνεις τον αγώνα αλλά η προετοιμασία σου είναι κατοχυρωμένη, δική σου. Αυτή δεν χάνεται...

Γι' αυτό συνηθίζω να λέω ότι ο αγώνας είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα. Η τούρτα είναι η 3μηνη - 4μηνη προετοιμασία, με τους κόπους, τις θυσίες, τις ατυχίες και τα άγχη που απαιτεί και βιώνεις.
Κι όσο διαβάζω για κάποιους που θέλουν να κατέβουν, έτσι γιατί τους αρέσει σαν ιδέα, απροπόνητοι, χωρίς χλμ στα πόδια τους και χωρίς συναίσθηση του εγχειρήματος, τόσο περισσότερο εκνευρίζομαι και στενοχωριέμαι για τον Spy και τον κάθε Spy...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2013 :  08:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεταξύ υποπροπόνησης και υπερπροπόνησης διαλέγω το πρώτο.

Less is more.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2013 :  08:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...varerman, ευχαριστω πολυ...σου ευχομαι απο καρδιας καλον αγωνα και εκπληρωση των στοχων σου!

...echetlos, να εισαι παντα καλα...αυτα που γραφεις με παρηγορουν και μου τονωνουν την ψυχολογια.Τρεχω συστηματικα λιγοτερο απο δυο χρονια...εχω και τα χρονακια μου...οποτε αυτοτιμωρουμαι, διοτι η αληθεια ειναι οτι το παρακανα και γω λιγο.Καλο και υγιη προ παντων τερματισμο να εχεις και ελπιζω πραγματικα το συντομοτερο να τα πουμε με σενα αλλα και με τους υπολοιπους σε καποιον μελλοντικο αγωνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vavoulis
Elite Forum-Runner

Greece


2137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2013 :  10:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά Νικόλα, όλα να πάνε καλά!

Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2013 :  11:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chamav

Μεταξύ υποπροπόνησης και υπερπροπόνησης διαλέγω το πρώτο.

Less is more.



...εσύ μη μιλάς γιατί μια χαρά προπονημένος είσαι!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2013 :  11:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by chamav

Μεταξύ υποπροπόνησης και υπερπροπόνησης διαλέγω το πρώτο.

Less is more.



...εσύ μη μιλάς γιατί μια χαρά προπονημένος είσαι!

Free your feet...free your senses!



Καλημέρα Μανόλη,

γυμνάζομαι συστηματικά 1 χρόνο. Από αυτούς τους 12 μήνες, τους πρώτους 10 δεν έτρεξα σε προπόνηση ποτέ πάνω από 140 σφυγμούς (με μέγιστο 180-185), όπως ξέρεις. Δεν έχω κάνει δηλαδή καμία αναερόβια προπόνηση, απεναντίας τρέχω πολύ χαμηλά αερόβια. Και με αυτό βλέπω μεγάλη βελτίωση. Αναερόβια ξεκίνησα εδώ και 1-2 μήνες (μια φορά την εβδομάδα) και να που είχα το προβληματάκι μου.

Χωρίς να είμαι ειδικός, αλλά από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα, φοβάμαι ότι η πλειοψηφία κάνει ένα πολύ μεγάλο μέρος της προπόνησής της αναερόβια, με τέμπο, με διαλλειματικές και μάλιστα όχι για ένα μικρό διάστημα, αλλά κατά τη διάρκεια όλης της χρονιάς και αρκετές φορές την εβδομάδα. Το βρίσκω τουλάχιστον υπερβολικό, αν όχι καταστροφικό για το σώμα, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι ο στόχος των περισσοτέρων είναι οι αγώνες αντοχής, όπου το αερόβιο σύστημα είναι αυτό που παίζει το μεγαλύτερο ρόλο. Οποιαδήποτε αναερόβια προπόνηση είναι μια επένδυση πολύ υψηλού ρίσκου, που δεν αξίζει να το παίρνει κανείς.

Το ξέρω ότι δε θα κάνω πολλούς φίλους εδώ μέσα με αυτά που θα πω, αλλά όταν θέτει κανείς τον στόχο της χρονιάς, να συμμετέχει σε έναν αγώνα π.χ. τον μαραθώνιο και με αυτά που κάνει δεν καταφέρνει να βρεθεί καν στην εκίννηση, τότε πρέπει να αναθεωρήσει τι έκανε λάθος και όχι να το θεωρήσει ως υποδομή για το μέλλον. Γνώμη μου είναι, ότι πέρα από μια πιθανή ατυχία, οι βασικοί λόγοι είναι η υπερπροπόνηση και οι εξαντλητικές αναερόβιες προπονήσεις. Δε θεωρώ δεδομένο ότι η ενασχόληση με τον αθλητισμό και το τρέξιμο συνεπάγεται και ενασχόληση με φυσιοθεραπευτές και γιατρούς! Ειλικρινά, με στεναχωρεί να διαβάζω συνεχώς για τραυματισμούς, ... κάτι πρέπει να αλλάξουμε.

Προσωπικά, προτιμώ να το παίζω με ασφάλεια, να κάνω κάτι λιγότερο, κάτι ηπιότερο ώστε να μην τραυματιστώ και να βρεθώ στην εκίννηση (και ας σταματήσω στο 32ο χιλιόμετρο), παρά να τσακίσω το κορμί μου και να μην είμαι καν εκεί!

Εύχομαι σε όλους να είστε υγιείς και να πετύχετε τους στόχους σας με όποιον τρόπο επιλέξετε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Initiative
Advanced Forum-Runner



216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2013 :  13:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά τα λες αλλά δεν είναι κάτι που ελέγχεται,κάποια στιγμή τα συνεχόμενα χαλαρά τρεξίματα πιάνουν ταβάνι και θες να παίξεις με δευτερόλεπτα,λεπτά,επαναλήψεις,θες να μπεις στο τρυπάκι και να νιώσεις οτι έχεις μια αθλητική semi pro ρουτινα και ας ειναι για λιγο.

Edited by - Initiative on 19/10/2013 13:27:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2013 :  14:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10αρακι εχθες χαλαρο στο 5'
ρεπο σημερα...
αυριο: 4km ζεσταμα 5x3000μ σε ρυθμο 4.15΄΄ με διαλ.1' κ 2κμ αποθεραπεια..

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2013 :  14:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προχτές έκανα ένα 15αρι ,ειχα κατι ενοχλήσεις στο στομάχι αλλα δεν εδωςα σημαςια,στο δρόμο περίπου στα 10κ πήρα ένα νεράκι απο περίπτερο,με το που το κατέβασα με έπιασε ένας σφαχτης αλλα δεν σταμάτησα.απο χτες μεχρι και σήμερα ειμαι με πόνο στη κοιλιά και στομάχι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2013 :  15:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
25 KM πρωϊνά και ξεκινώντας στις 7 με γεμάτο φεγγάρι!
Όσο για τους τραυματισμούς πάντα πρέπει να υπάρχει η ...εκτίμηση κατάστασης!
Προσωπικά κάνοντας κάποιες τέμπο προπονήσεις σε βάθος χρόνου 4ετίας είμαι πολύ καλύτερα μυοσκελετικά απ'ότι κάνοντας μόνο αργαααααα μεγαλες διαδρομές. Βέβαια και η ένταση θέλει...μέτρο πάντα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2013 :  15:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Vaterman

Περαστικά και στους 2 σας!!! Εμένα ο τραυματισμός-ενόχληση μου δεν αποδείχθηκε κάτι σοβαρό.

Σήμερα 2 χιλ ζέσταμα (5,20'), 16 χιλ τέμπο στο 4,28/χιλ και 2,5 αποθεραπεία (5,35')

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!



...και μετά μου "κλαίγεσαι" ότι δεν πάει το ένα, δεν πάει το άλλο, δεν τραβάει το μηχάνημα και άλλα τέτοια φαιδρά! Βρεγμένη σανίδα που μας χρειάζεται!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2013 :  18:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
40΄ σήμερα σύμφωνα με το πρόγραμμα και βγήκαν 8χλμ. Τελευταίο μεγάλο ορεινό 90 λεπτών αύριο και προσευχές όλη την εβδομάδα για αίσιο τέλος του αγώνα την άλλη Κυριακή.
Αμήν.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 19/10/2013 18:04:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 209 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000