Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας;;;;;; Νο 3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 209

manpmisi
Newbie Forum Runner

Greece
36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2013 :  23:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
την επομενη κυριακη27/10 πειραζει ενα τελευταιο 30αρι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  00:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φτανουν τα λονγκ! Κατσε ξεκουρασου βρε ανθρωπε!
Ασε τον οργανισμο σου να αναπληρωσει τους καμμενους στην προπονηση μυες!!! :Ρ
Λανε συντηρηση με 10+αρια και κανε και ενα 20αρι αν θες.
Για μενα 2 βδομαδες πριν αρχιζει το φορμαρισμα με μικροτερα κομματια, ενω τελευταια βδομαδα κανω λιγα βαρη και ακομη λιγοτερο τρεξιμο και το ριχνω στα ρυζια και στα μακαρονια :Ρ

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  00:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προπονηση εχω να κανω απο την τριτη...Οχι μια αλλα δυο ιωσεις με διελυσαν αυτη τη βδομαδα!!
Αυριο το πουρνο σκεφτομαι να παω μια βολτα στο σειχ σου..Πρεπει επιτελους να ξαναρχισω να τρεχω!
ΥΓ:Δε μου αρεσει ο Κιαμος αλλα αυτο το "απο δευτερα" το λεω πολλες βδομαδες τωρα :D

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  00:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σαι καλά αννούλα.. Οφειλουμε να πάμε έτοιμοι να αγωνιστούμε αναλογικά και όχι απλά να τερματίσουμε.. Καλή επιτυχία σε εσένα...
quote:
Originally posted by anna_ves

Τελευταίο μεγάλο σήμερα ζαλίζοντας γύρω γύρω το άλσος της Φιλαδέλφειας. 32km σε 2:46 (5:11 min/km).

spy, mbair, περαστικά! Είναι άσχημο να φτάνεις στην πηγή και να μην πίνεις νερό. Έχω φτάσει κι εγώ, έχω βρέξει τα χείλια μου και τελευταία στιγμή μου είπε ΟΧΙ! Εύχομαι να εξελιχθούν όλα καλά, να έχουμε υγεία και να τρέχουμε χωρίς να μας τρέχει

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  01:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιωσήφ, ανάρρωσε πλήρως, ξεκουράσου και ξεκίνα από εκεί που σταμάτησες για τον επόμενο αγώνα. Οφέλη έχεις ήδη αποκομίσει αρκετά, μην το ξεχνάς αυτό.
Καλή επάνοδο!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bertz
Forum-Runner

104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  10:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
24χλμ χθές το βράδυ που ουσιαστικά ήταν και το τεστ μου για το μαραθώνιο,μιας και τα 20 βγήκαν σε αυξανόμενο ρυθμο μαραθωνίου τρέξιμο κατά τον Daniels.
Αν και τα πόδια μου ηταν αρκετά βαριά απο την αρχή σχεδόν,τελικά οι ρυθμοί που υπολογιζα μου βγήκαν 3-4'' πιο γρήγορα σε σχεση με το αρχικό πλάνο.
Στα θετικά,οτι δεν είχα και τα διάφορα πονάκια σε γάμπες,τετρακέφαλους κτλ που με ταλαιπωρούσαν στα τελευταία LR μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  10:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εχθες: 4κμ ζεσταμα 5x3000μ στο 4.15'' το κμ αλλα μου βγηκαν στο 4.10΄΄ 2κμ αποθεραπεια.
σημερα:10κμ στο 4.50΄΄το κμ +4 x100μ ανοιγματα


Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  10:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
30,5K το Σάββατο στον Υμηττό με λίγη ανηφόρα. Τα 24Κ στο 5:02.
Λόγω των χιλιομέτρων και της έντασης της προηγούμενης εβδομάδας στο 29ο τα πόδια τα ένιωθα σαν ξύλα.
10Κ την Κυριακή για αποθεραπεία. 124Κ σύνολο την εβδομάδα που μας πέρασε.

Σήμερα ρεπό και ενοχές μετά από 15 ημέρες συνεχούς τρεξίματος.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  11:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρέχοντας πάνω στην Κλασική Διαδρομή: «Αξία, ανεκτίμητη. Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχει η M@st...»! :-D

13 δρομείς, 4 αυτοκίνητα υποστήριξης, ο Δάσκαλος αρχι-συντονιστής της όλης προσπάθειας, αεικίνητος και με τη μεγάλη υποστήριξη της γυναίκας του, η οποία είχε φροντίσει και τα «σνακς» αποκατάστασης για το τέλος της προπόνησης. Ένα μεγάλο ευχαριστώ και για όλα τα υπόλοιπα πληρώματα υποστήριξης που φρόντισαν να μη μας λείψει τίποτα!

Εκκίνηση από την αφετηρία του ΚΜΑ στις 06:40 της Κυριακής. Πολύς-πολύς κόσμος στη διαδρομής και στα δύο ρεύματα κυκλοφορίας, αλλά και προς τις δύο κατευθύνσεις (από Αθήνα και προς Αθήνα). Στην αρχή ο καιρός ιδανικός με καλή δροσιά ενώ στην περιοχή της Ραφήνας και προς Πικέρμι έκανε βασικά «παγωνιά». Αρκετά όμως πριν την Παλλήνη, ήδη η έντονη ηλιοφάνεια αλλά και η σημαντική αύξηση της θερμοκρασίας δεν βοηθούσαν και πολύ την προσπάθεια!

Τα πρώτα 5Κ (μέχρι τον Τύμβο) πολύ χαλαρά για προθέρμανση, μαζί με όλους τους υπόλοιπους. Μετά έπιασα αγωνιστικό ρυθμό με τον οποίο έκανα 26 χιλιόμετρα. Συνολική απόσταση που κάλυψα 33+ χιλιόμετρα (και όχι απλά 32) και αυτό γιατί έκανα και 2 «πίσω-μπρος» έτσι ώστε να μειωθεί η χρονοδιαφορά μου με τους υπόλοιπους δρομείς.

Κάποιες μέρες πριν το σκεφτόμουν για να συμμετάσχω σε αυτήν την εξομοίωση και να καταφύγω αντί αυτού, στην πολύ γνωστή «4άρα» του Υμηττού. Ευτυχώς όμως που τελικά άλλαξα γνώμη και μπήκα και εγώ στο γκρουπ, γιατί αυτή η εξομοίωση ήταν μεγάλο «σχολείο» για μένα και με βοήθησε στο να βγάλω σημαντικά συμπεράσματα για το πλάνο που θα ακολουθήσω πάνω στον αγώνα. Οπότε φόρεσα όλο τον εξοπλισμό που θα έχω και στον αγώνα, τις ίδιες κάλτσες, τα ίδια παπούτσια, κρέμες-αλοιφές στα σημεία τριβής και βέβαια τροφοδοσία πανομοιότυπη με αυτήν του αγώνα και μαζί με όλους τους υπόλοιπους «τρελούς» αρχίσαμε να τρέχουμε αξημέρωτα.

Από Τύμβο λοιπόν μέχρι και Ν. Μάκρη στο 4’15’’ περίπου, από το 11Κ έως το 18Κ (λίγο μετά την μεγάλη κατηφόρα της Ραφήνας) στο 4’17’’ (τις κατηφόρες αυτήν τη φορά τις πήγαινα ιδιαίτερα συγκρατημένα), ενώ ο μέσος ρυθμός για το συνεχόμενο ανηφορικό κομμάτι από το 18Κ έως και το 30Κ (δε συμπεριλαμβανόταν η ανηφόρα του Σταυρού, όπου εκεί πήγαινα αργά για αποθεραπεία) κυμάνθηκε στο 4’29’’. Τα δύο «χειρότερα» χιλιόμετρα ήταν αυτό που περιλάμβανε την ανηφόρα του Alex Pak (στο 4’37’’ βγήκε) και αυτό που είχε την ανηφόρα της Παλλήνης (στο 4’35’’ βγήκε). Χειρότερη στιγμιαία ταχύτητα στο 5’/km, πάνω στην κορύφωση της ανηφόρας του Alex Pak. Το περίεργο ήταν ότι είχα ξεχάσει πάρα πολλές λεπτομέρειες της διαδρομής από πέρυσι (είχε γίνει φαίνεται Shift Delete αλλά τώρα κάθε λεπτομέρεια εντυπώθηκε για τα καλά στη μνήμη μου – όπου «χαρτογράφησα» πλήρως και τα υψομετρικά της. Ο αγωνιστικός ρυθμός στις ανηφόρες καθορίστηκε με βάση τους παλμούς και την γενικότερη αίσθηση του ρυθμού (έριχνα κάποιες κλεφτές ματιές και στην στιγμιαία ταχύτητα για να κάνω πιο εύκολα τη σύνδεση όλων των πληροφοριών).

Παρατηρήσεις:
Στο 18Κ πρέπει κάποιος να φτάσει «φρεσκαρούδα» για να μπορεί να ανταπεξέλθει στις μετέπειτα ανηφοριές.
Παρόλο που οι ανηφόρες δε φαντάζουν «και ως τίποτα το σπουδαίο» (μετά και από τους ορεινούς αγώνες που είχα κάνει πριν το καλοκαίρι), μια χαρά σε κουράζουν και αναλώνουν τις δυνάμεις σου, όταν κινείσαι πλέον σε αγωνιστικούς ρυθμού, και αν δεν τις σεβαστείς δίνουν κάτι σφαλιάρες μούρλια! Η αυξημένη κίνηση στο τέλος (μετά την Παλλήνη) ήταν κάπως κουραστική, αλλά σύντομα φτάσαμε στο 30 και ύστερα στο 32 όπου και μας περίμενε ο «στόλος υποστήριξης» (μια μετακινούμενη όαση!)

Καλό ταπέριασμα εύχομαι σε όλους που θα κατέβουν στον ΚΜΑ…καιρός ήταν (να πάρουμε το ταπεράκι μας)! Α, και μην ξεχάσουμε να δώσουμε το φακελάκι στην ΕΜΥ για να έχουμε καλό καιρό στον ΚΜΑ!!!

http://connect.garmin.com/activity/393313889

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  11:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παίδες μου αγαπημένοι, μια και φτάσαμε στις 3 εβδομάδες πριν τον μαραθώνιο, έκατσα και υπολόγισα τι έχω κάνει τις τελευταίες 10 εβδομάδες που για μένα ξεκίνησε η υποτιθέμενη προετοιμασία για τον πρώτο μου μαραθώνιο. Ουσιαστικά προσπάθησα όλο αυτό το διάστημα να μειώσω τις ώρες προπόνησης σε ποδηλασία και κολύμβηση και να αφοσιωθώ όσο περισσότερο μπορούσα στο τρέξιμο.

Εβδομαδιαίος μέσος όρος για τις δέκα εβδομάδες:
Τρέξιμο: 50χλμ
Ποδηλασία: 20χλμ
Κολύμβηση: 5χλμ

Από τις 70 αυτές ημέρες, οι 16 ήταν ρεπό. Το ξέρω ότι δεν είναι πολλά αυτά του τρεξίματος για μαραθώνιο, πιθανά δεν είμαι έτοιμος, αλλά ούτε ήθελα να κόψω περισσότερο από τα υπόλοιπα, ούτε μπορούσα να τσακίσω άλλο τα πόδια μου. Μέχρι το 32 πάντως νομίζω ότι θα φτάσω...

Το μόνο που με σώζει είναι αν ισχύουν τα ισοδύναμα που λένε χιλιόμετρα από το cross-training (τα υπολογίζουν περίπου 4:1 της ποδηλασίας και 1:4 της κολύμβησης), πράγμα που σημαίνει εβδομαδιαίος μέσος όρος "τρεξίματος" 75χλμ.

Ότι κάναμε κάναμε, συντηρητικά το υπόλοιπο διάστημα και ελπίζουμε για το καλύτερο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  11:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

30,5K το Σάββατο στον Υμηττό με λίγη ανηφόρα. Τα 24Κ στο 5:02.
Λόγω των χιλιομέτρων και της έντασης της προηγούμενης εβδομάδας στο 29ο τα πόδια τα ένιωθα σαν ξύλα.
10Κ την Κυριακή για αποθεραπεία. 124Κ σύνολο την εβδομάδα που μας πέρασε.

Σήμερα ρεπό και ενοχές μετά από 15 ημέρες συνεχούς τρεξίματος.


___________________
Run Natural... run Bare



Ε, για αυτό αισθάνεσαι ενοχές! Είναι εθιστικά τα χιλιόμετρα...πως να το κάνουμε!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  12:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by afentis

Παιδιά δεν ξέρω αν έκανα καλά.
Ξεκίνησα συντηρητικά μέχρι και το 5 χιλιόμετρο αλλά μετά μέχρι και το 30 πήγαινα με ρυθμό μαραθωνίου και κάποια διαστήματα έπιανα το ρυθμό μου για 10άρι. Όλα αυτά χωρίς να μου βγεί η κούραση. Τα τελευταία 2 χλμ για ολοκλήρωση του 32 τα πήγα συντηρητικά.
Καλά έκανα; ή ...έκαψα την μηχανή;

Πάντως έμεινα ευχαρηστημένος
και χωρίς να κάψει λαδάκι η μηχανή παρακαλώ.





Και να το κούρασες παραπάνω το μηχάνημα, 3 βδομάδες έχεις μπροστά σου για να ξεκουραστείς!

...οπότε γιατί να υπάρχει λόγος να ανησυχήσεις;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  12:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Trexantiris
Πρώτα από όλα, μπράβο!!!
Αύριο το πρωί θα πας γήπεδο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  12:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chriscross

Ωραιο το σημερινο LR πανω στην κλασσικη σημερα,το πρωτο μισο υπο το φως του φεγγαριου και το υπολοιπο μισο με το φως του ηλιου,βγηκε 34.4χλμ,ολα καλα,προλαβαμε να ανεφοδιαστουμε και στο τραπεζακι της GU, αν και ειμασταν κοντα στα τελειωματα ,τους ευχαριστουμε πολυ για αυτο!!Παααρα πολυς κοσμος σημερα ειτε μεμονομενοι ειτε σε γκρουπακια,πραγματικα μυρισε κλασσικη σημερα(αφου απο περιεργεια μετρησα επιστρεφοντας με το αυτοκινητο μεταξυ 17ουχλμ και 28ουχλμ 100 δρομεις μεσα σε ενα εικοσαλεπτο και στα δυο ρευματα της λεοφωρου).Α!!Ειδα και ενα ΤΡΕΝΟ να ερχεται κατα πανω μας στο 20 της διαδρομης...ηταν ο TREHANTIRIS-Μανωλη σου φωναξα αλλα δεν με ξερεις φατσικα οποτε που να με καταλαβεις..



Κάτι άκουσα Χρήστο...αλλά όντως που να καταλάβω! Στο πάστα πάρτυ θα υπάρξει αυτή η ευκαιρία σύνδεσης "φυσιογνωμίας-ονόματος"!

Φαντάζομαι ότι είχατε παρκάρει στο 17ο, τρέξατε μέχρι το Σταυρό και μετά επιστρέψατε για να ξαναμπείτε στο αυτοκίνητο

Υ.Γ. Σε όσους έβλεπα να κατηφορίζουν προς τη Ραφήνα (ερχόμενοι από Αθήνα) έλεγα: "κλέβετε, κλέβετε" από ΕΚΕΙ είναι οι ανηφόρες. Βέβαια η απάντηση συνήθως ήταν: "θα τις ανεβούμε μετά" κλπ.

Πάντως ήδη από τις 06:00 κάποιοι δρομείς είχαν ξεκινήσει από την αφετηρία του ΚΜΑ και τους βλέπαμε καθώς τα αυτοκίνητα υποστήριξης μας πηγαίναν στην αρχή! Λαϊκό προσκύνημα δηλαδή αυτήν την Κυριακή!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mitsosrun
Newbie Forum Runner

Greece
1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  12:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα παιδιά εγώ είμαι καινουργιος σχετικά δρομέας 1,5 χρόνο τώρα κάνω μεγάλες αποστάσεις και είμαι 26 χρονών...έτρεξα προχθές τον νυχτερινό σε 01:45 κανα 6 λεπτο λιγότερο από πέρισυ...Σκεφτόμουν δειλά δειλά να αυξήσω τα χιλιόμετρα στοχεύοντας στον μαραθώνιο μεγ. αλεξάνδρου...πόσος θα έπρεπε να είναι ο στόχος μου;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 209 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000