Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας;;;;;; Νο 3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 209

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  12:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

συμφωνω κι εγω με την Αλεξανδρα. εγω απο μεριας μου σημερα αποφορτιση με την καθιερωμενη πεζοπορια, τριωρη αυτη τη φορα, με φορτο 25 κιλα, παρεα τον σκυλακο μου, αλλα χωρις gps .οποτε δε ξερω τι εγραψα. κινηθηκα σε δασικο εδαφος, μαζεψα και 3 κιλα καστανα!



@Lazy: Θα συμφωνήσω και εγώ με Αλεξάντρα και Παναγιώτη, προτίμησε μάλλον τη δεύτερη λύση (= ένα χαλαρό 23άρι - 25άρι, το πολύ). Η ένταση στο LR δε θα σε βοηθήσει τη δεδομένη χρονική στιγμή με τον ΚΜΑ που πλέον έχει "έρθει" μπροστά μας.

Απόλαυσε το κάθε χαλαρό χιλιόμετρο που θα κάνεις από εδώ και στο εξής...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  12:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Σήμερα είχα διαλειματική στην πρωινή ζώνη του γηπέδου. Για άλλη μια φορά ο Xipolitakos μου έκανε παρέα και τον ευχαριστώ!
Ήταν και ο trexantiris όπου για χαλάρωμα ερχόταν μαζί μου αλλά μετά έπρεπε να σχολάσει (τουλάχιστον πρόλαβε να μου δώσει εύσημα για το πάτημα μου!!!)
Πάντως Μανώλη το δεύτερο σετ (όταν έφευγες) ήταν όντως αρκετά πιο γρήγορο αλλά το ένιωθα αρκετά άνετο)
Στο τέλος γνώρισα και τον Laga (αν δεν κάνω λάθος)!!!



…το μάτι μου πλέον «κόβει» τους διαφορετικούς ρυθμούς…χαχαχαχαχα!
Προσοχή! Είμαστε όλοι μας τώρα «ψημένοι» από την προετοιμασία του Μαραθωνίου και έχουμε καλές ορέξεις για αυξημένους ρυθμούς στη διάρκεια του ταπεριάσματος. Εδώ είναι που θέλει αυτοσυγκράτηση, σύνεση και πειθαρχεία…

Στα δικά μου:

Σήμερα ένας πολύ πρωινός Ρικάβερις, 11Κ σε κατάσταση ΤΑΡ (Τρέξιμο Αδιάφορου Ρυθμού). Μπούρου-μπούρου και τα σχετικά στο γήπεδό μας. Από τις καλύτερές μου προπονήσεις!
Κάποια πιασίματα υπήρχαν από το βαρύ της Κυριακής, αλλά τώρα αισθάνομαι τα πόδια σαφώς πιο ανάλαφρα και μάχιμα…

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  12:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ kalogeridi...Μα, για αυτο κι εγω εμεινα στα 6'...για να γινει η δουλεια χωρις περαιτερω επιδεινωση των τραυματισμων. Αλλα θελω να κανω και μερικα γρηγοροτερα χλμ ξανα, επειδη οπως λες κι εσυ, ξερω οτι στην Αθηνα δεν θα μπορεσω να συγκρατηθω και θα παω παρακατω. Οποτε να εχει το σωμα και μια προσφατη εξοικειωση...

Ααα.....κι επειδη πριν λιγο καιρο μου ειχες γραψει για πειραματα με διατροφη στα long και ειχες ζητησει να σου γραψω τα δικα μου:
Πηγα ενα μεγαλο (30αρι) μονο με νερο για να δω πως θα βγει και να εχω να συγκρινω.
Το επομενο το εκανα οπως σχεδιαζω να παω και την Κλασσικη, με τζελ καθε 10 χιλλιομετρα και μετα την πρωτη ωρα ηλεκτρολυτες ανα 30'. Δεν εχω κανει εργομετρικα για να ξερω τις αναγκες μου, μαλλον αυτοσχεδιασα με βαση και προηγουμενη εμπειρια...
Σημαντικη διαφορα στην κατασταση μου στο τελος. Και, επιτελους και κατι θετικο στην προετομασια, ουτε την παραμικρη αρνητικη αντιδραση του οργανισμου στα τζελακια.

@ trexantiri, οταν μιλαω για ενταση μη φανταστεις τιποτα ιδιαιτερες ταχυτητες....σκεφτομουν ας πουμε, αν βγω για ενα 22αρι πχ, να βγαλω τα 12-15 χαλαρα στα 6' και ΑΝ δεν νιωθω καμμια ενοχληση, να βγαλω και 8-10 χλμ στα 5:30~5:45 που θα ειναι πιο κοντα στο ρυθμο που υπολογιζω να παω στην κλασσικη. Γιατι εχει πολυ καιρο που το σωμα εχει «μαθει» (επειδη φυλαγομαι) στα 6' και σκεφτομαι μηπως αυτο ειναι κακο ενοψει ΚΜΑ.



---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...

Edited by - Lazy on 22/10/2013 12:21:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  13:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Lazy

@ kalogeridi...Μα, για αυτο κι εγω εμεινα στα 6'...για να γινει η δουλεια χωρις περαιτερω επιδεινωση των τραυματισμων. Αλλα θελω να κανω και μερικα γρηγοροτερα χλμ ξανα, επειδη οπως λες κι εσυ, ξερω οτι στην Αθηνα δεν θα μπορεσω να συγκρατηθω και θα παω παρακατω. Οποτε να εχει το σωμα και μια προσφατη εξοικειωση...

Ααα.....κι επειδη πριν λιγο καιρο μου ειχες γραψει για πειραματα με διατροφη στα long και ειχες ζητησει να σου γραψω τα δικα μου:
Πηγα ενα μεγαλο (30αρι) μονο με νερο για να δω πως θα βγει και να εχω να συγκρινω.
Το επομενο το εκανα οπως σχεδιαζω να παω και την Κλασσικη, με τζελ καθε 10 χιλλιομετρα και μετα την πρωτη ωρα ηλεκτρολυτες ανα 30'. Δεν εχω κανει εργομετρικα για να ξερω τις αναγκες μου, μαλλον αυτοσχεδιασα με βαση και προηγουμενη εμπειρια...
Σημαντικη διαφορα στην κατασταση μου στο τελος. Και, επιτελους και κατι θετικο στην προετομασια, ουτε την παραμικρη αρνητικη αντιδραση του οργανισμου στα τζελακια.

@ trexantiri, οταν μιλαω για ενταση μη φανταστεις τιποτα ιδιαιτερες ταχυτητες....σκεφτομουν ας πουμε, αν βγω για ενα 22αρι πχ, να βγαλω τα 12-15 χαλαρα στα 6' και ΑΝ δεν νιωθω καμμια ενοχληση, να βγαλω και 8-10 χλμ στα 5:30~5:45 που θα ειναι πιο κοντα στο ρυθμο που υπολογιζω να παω στην κλασσικη. Γιατι εχει πολυ καιρο που το σωμα εχει «μαθει» (επειδη φυλαγομαι) στα 6' και σκεφτομαι μηπως αυτο ειναι κακο ενοψει ΚΜΑ.



---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...

πραγματικα οτι και να σε πουμε εμεις , εσυ στο φιναλε θα βρεις εναν <<καλο λογο>> να κατεβεις λιγο πιο κατω σε χρονο στο τελευταιο σου λονγκ. δε θεωρω ομως λιγο το να ανεβεις απο τα 10 στα 10,5-11χλμ/ωρα. ειναι αυξηση ρυθμου 5-10%. τεσπα. μεγαλος ανθρωπος εισαι. εγω εξαντλησα ολα τα επιχειρηματα να σε συμμαζεψω. ας αναλαβει καποιος με πιο βαρυ λογο και επιχειρηματα!!!
οσον αφορα τον ανεφοδιασμο, αυτο που δοκιμασες το θεωρω ιδανικο και για μενα!
στα δικα μου τωρα, μολις επεστρεψα απο 5 χλμ jogging με ρυθμο 7'12'' (τα ακους?????) για ξεμουδιασμα απο τα προχθεσινα-χθεσινα. νιωθω σουπερ. μαλλον ειναι για καλο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  13:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg


Στο τέλος γνώρισα και τον Laga (αν δεν κάνω λάθος)!!!


Όχι δεν κάνεις λάθος!

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  13:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by winarg


Στο τέλος γνώρισα και τον Laga (αν δεν κάνω λάθος)!!!


Όχι δεν κάνεις λάθος!

___________________
Run Natural... run Bare


E μου είπες πως λέγεται Λάμπρος ο άνθρωπος αλλά δε ρώτησα για το nickname :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  14:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Lazy

=====================

@ trexantiri, οταν μιλαω για ενταση μη φανταστεις τιποτα ιδιαιτερες ταχυτητες....σκεφτομουν ας πουμε, αν βγω για ενα 22αρι πχ, να βγαλω τα 12-15 χαλαρα στα 6' και ΑΝ δεν νιωθω καμμια ενοχληση, να βγαλω και 8-10 χλμ στα 5:30~5:45 που θα ειναι πιο κοντα στο ρυθμο που υπολογιζω να παω στην κλασσικη. Γιατι εχει πολυ καιρο που το σωμα εχει «μαθει» (επειδη φυλαγομαι) στα 6' και σκεφτομαι μηπως αυτο ειναι κακο ενοψει ΚΜΑ.



---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...



Δεν βάζεις καλύτερα «ρυθμό Μαραθωνίου» (8-10Κ) σε αυτόνομη προπόνηση και όχι μέσα σε ένα LR; Γενικά ο ρυθμός αγώνα μέσα σε τρέξιμο διαρκείας ή το λεγόμενο “fast finishing” LR, είναι καλές και εξειδικευμένες προπονήσεις, απαιτούν όμως κάποια εμπειρία και «ψημένα» πόδια. Ίσως λοιπόν να ήταν πιο ασφαλές να τρέξεις τον αγωνιστικό σου ρυθμό ξεχωριστά…

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  15:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολυ σωστη μου φανταζει η παρατηρηση σου και ειναι κατι που δεν ειχα σκεφτει!! θα το εφαρμοσω λοιπον...αργο λονγκ 20(+) (αν δεν εχω τιποτα ενοχλησεις παλι) και ρυθμος μαραθωνιου σε 1-2 ανεξαρτητες/μικροτερες προπονησεις......ευχαριστω πολυ (ολους!)

( ειδες Καλογεριδη, που πειθομαι με το καταλληλο επιχειρημα; )

---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  15:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν δε σου εδινε την ανεξαρτητη επιλογη του τεμπο , θα εδενες απο τωρα παπουτσια . για του λογου το αληθες, σε λεει σοφα κατ εμε ο τρεχαντηρης να τρεξεις τον αγωνιστικο σου ρυθμο ξεχωριστα, και εσυ κατ εμε εσφαλμενα δημιουργησες στο μυαλο σου το <<1-2>> ανεξαρτητες μικροτερες. ποσο μικροτερες? οπως σε κοβω αποκλειεται κατω απο 10 χλμ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  15:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στη σέντρα συνέχεια ο Lazy!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  15:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαχαχαχα... το κοβω... τον επρηξα τον ανθρωπο!!! κοντοζυγωνει μπινελικι!
quote:
Originally posted by trexantiris

Στη σέντρα συνέχεια ο Lazy!


Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  16:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαχαχαχαααα.........προσκυναω!!!!!!!!!!!!!!!

quote:
Originally posted by kalogeridis

αν δε σου εδινε την ανεξαρτητη επιλογη του τεμπο , θα εδενες απο τωρα παπουτσια ....


...μαγος εισαι;


* (και φυσικα οι ανεξαρτητες ΔΕΝ θα ειναι κατω απο 10 χλμ!!!)

** (αλλα ουτε και παραπανω!)

*** (δεν πρηζομαι ευκολα)

---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...

Edited by - Lazy on 22/10/2013 16:11:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  20:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τεμετερον τα καλυτερα σε ευχομαι... τι αλλο να πω! με εσκασες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  20:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημερα,2χλμ ζεσταμα στο5'30,2χλμ στο5',2 λεπτα διαλ.νερο και 2χ5000μ στο4'33 ακριβως και τα δυο σετ με 4'30 διαλ.Τελος 2χλμ στο6' χαλαρα,συνολο16χλμ.Βγηκε καλα,καλυτερα απο οτι περιμενα ,λογω κουρασης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  21:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην αντέχοντας άλλο την μεγάλη αποχή από την αγαπημένη κωπηλασία, λόγω προετοιμασίας για ΚΜΑ, δεν κρατήθηκα άλλο και έπεσα σε αμάρτημα...

8 χλμ κωπηλατήριο σήμερα στο σπίτι μιας και δεν άντεχα άλλο τη μοναξιά του δρομέα, τα πονεμένα γόνατα και την αποχή από την μεγάλη "αγάπη".

Η αίσθηση στο εργόμετρο δεν ήταν τόσο καλή καθώς η προετοιμασία της ΚΜΑ με έχει "στεγνώσει" μυικά σε τομείς "απαιτούμενους" για την συγκεκριμένη άσκηση...

Όπως λέει και ο Σκοτεινός, μετά την Κλασσική θα τρέχει μόνος του στο Πασαλιμάνι...
Αμάν κάνω να περάσει ο καιρός να ξαναγυρίσω στις προπονήσεις με τη βάρκα χάραμα στο Φαληρικό Δέλτα και να αρχίσει η προετοιμασία για μία καλή αγωνιστική κωπηλατική χρονιά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι για να ξαναδέσει το κορμί από τη μέση και πάνω θα "φάω" πολλά βάρη...
Το καλό είναι ότι με την προετοιμασία έχασα πολλά κιλά και έχω αρχίσει σοβαρά να σκέφτομαι να αφήσω την ελεύθερη κατηγορία βαρών και να κατέβω στην κατηγορία των ελαφρών βαρών....

θα δούμε. Να περάσει ο μαραθώνιος και να ξαναγυρίσω στην ομάδα. Από εκεί και πέρα ότι πει ο προπονητής.



Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 209 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000