Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Όγκος χιλιομέτρων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 13

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  14:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by anna_ves

Αυτό που παρατήρησα κάνοντας πειραματόζωο τον εαυτό μου είναι ότι τα πολλά χιλιόμετρα θωρακίζουν το σώμα και προστατεύουν από τους τραυματισμούς. Αρκεί να τα χτίσεις σταδιακά κι όχι τη μία βδομάδα 50 και την επόμενη 100.

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ



Άαααααννα, κρυφές προπονήσεις ε;;; Που τα έκρυβες τα χιλιόμετρα τόσο καιρό και δεν ποστάρεις εδώ μέσα;!;!;!
Οκ, για το Γιώργο_Δ, είναι γνωστό ότι είναι ultra έτσι κι αλλιώς, ο xipolitakos είναι «πυροβολημένος» με τα χιλιόμετρα (του βγαίνουν μια χαρά πάντως): ή ξέχασε να του βάλει κόφτη ο Δάσκαλος ή…ξέχασε να τον εφαρμόσει (μάλλον το δεύτερο έγινε ), αλλά εσύ Άννα πρέπει να έχεις γίνει ΤΡΑΙΝΟ! «Τσαφ-τσουφ-τσαφ-τσουφ-Τουυυυυυ-Τουυυυυυυυ»!!!

@winarg: Αργύρη όπως τα λέει ο Χρήστος (xipolitakos&stratus) και η Άννα. Τα πολλά χιλιόμετρα δε σημαίνουν και γρηγορότερο απαραίτητα Μαραθώνιο, αλλά αν τα έχεις κτίσει σταδιακά, τότε αυτός βγαίνει πιο άνετα και με λιγότερες επιπτώσεις στις επόμενες μέρες.
Επίσης μετά τον ΚΜΑ ακολουθεί και κάτι ultra, όπως ο Σαρωνικός (63Κ), οπότε ότι χιλιόμετρο βάζεις στα ποδάρια σου, αυτό «αποθηκεύεται» και σε υπηρετεί πιστά στις επόμενες αναμετρήσεις με τον…εαυτό σου!

Εννοείται ότι και με πολύ λιγότερα χιλιόμετρα ο Μαραθώνιος μια χαρά βγαίνει και μάλιστα μπορεί να βγει ακόμη και γρήγορα.

@oldman: η γνώση της ηλικίας (=”oldman”) αποτελεί επίσης επένδυση έτσι ώστε και με τα 500Κ που κάνεις σε 10 βδομάδες να τα πηγαίνεις μια χαρά.
Είπαμε: «οι επιδόσεις του παρελθόντος και τα πολλά χιλιόμετρα που έχεις κάνει δεν εγγυούνται τις μελλοντικές αποδόσεις»

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  14:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η Αννα λεει χαλαρη την εβδομαδα που κανει 99 χλμ, αν ειναι κατω απο εκατο εστω κι ενα χλμ, θεωρειται χαλαρη!!!

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  14:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris
Άαααααννα, κρυφές προπονήσεις ε;;; Που τα έκρυβες τα χιλιόμετρα τόσο καιρό και δεν ποστάρεις εδώ μέσα;!;!;!
Οκ, για το Γιώργο_Δ, είναι γνωστό ότι είναι ultra έτσι κι αλλιώς, ο xipolitakos είναι «πυροβολημένος» με τα χιλιόμετρα (του βγαίνουν μια χαρά πάντως): ή ξέχασε να του βάλει κόφτη ο Δάσκαλος ή…ξέχασε να τον εφαρμόσει (μάλλον το δεύτερο έγινε ), αλλά εσύ Άννα πρέπει να έχεις γίνει ΤΡΑΙΝΟ! «Τσαφ-τσουφ-τσαφ-τσουφ-Τουυυυυυ-Τουυυυυυυυ»!!!

@winarg: Αργύρη όπως τα λέει ο Χρήστος (xipolitakos&stratus) και η Άννα. Τα πολλά χιλιόμετρα δε σημαίνουν και γρηγορότερο απαραίτητα Μαραθώνιο, αλλά αν τα έχεις κτίσει σταδιακά, τότε αυτός βγαίνει πιο άνετα και με λιγότερες επιπτώσεις στις επόμενες μέρες.
Επίσης μετά τον ΚΜΑ ακολουθεί και κάτι ultra, όπως ο Σαρωνικός (63Κ), οπότε ότι χιλιόμετρο βάζεις στα ποδάρια σου, αυτό «αποθηκεύεται» και σε υπηρετεί πιστά στις επόμενες αναμετρήσεις με τον…εαυτό σου!

Εννοείται ότι και με πολύ λιγότερα χιλιόμετρα ο Μαραθώνιος μια χαρά βγαίνει και μάλιστα μπορεί να βγει ακόμη και γρήγορα.

@oldman: η γνώση της ηλικίας (=”oldman”) αποτελεί επίσης επένδυση έτσι ώστε και με τα 500Κ που κάνεις σε 10 βδομάδες να τα πηγαίνεις μια χαρά.
Είπαμε: «οι επιδόσεις του παρελθόντος και τα πολλά χιλιόμετρα που έχεις κάνει δεν εγγυούνται τις μελλοντικές αποδόσεις»

Free your feet...free your senses!



Αχαχα!! Μανώλη, κρυφές δεν είναι, αλλά δεν έχω και πολύ χρόνο για να τις ποστάρω, γιατί όλη μέρα τρέχω . Μάλλον πυροβολήθηκα κι εγώ

Τραίνο δεν έχω γίνει σε καμία περίπτωση. Νιώθω ότι έχω γίνει πολύ αργή. Μπορεί να πάω και για χειρότερο μαραθώνιο, δεν είμαι σίγουρη. Περνάνε κάτι ultra από το μυαλό μου τελευταία και μπαίνω σε πειρασμούς... Καημένε Wolf...


//Elda, ε, δεν μπορώ, αν δεν είναι τριψήφιο χαλιέμαι Δε θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που έτρεξα μονοψήφιο.
------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

Edited by - anna_ves on 02/10/2013 14:46:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  15:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επ΄ ευκαιρίας του νήματος μέτρησα για πρώτη φορά τα χλμ. των τελευταίων μηνών:
Ιούνιος: 248
Ιούλιος: 238
Αύγουστος: 353
Σεπτέμβριος: 296
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  16:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gtsig

Επ΄ ευκαιρίας του νήματος μέτρησα για πρώτη φορά τα χλμ. των τελευταίων μηνών:
Ιούνιος: 248
Ιούλιος: 238
Αύγουστος: 353
Σεπτέμβριος: 296



Ιδού κύριοι και κυρίες η απόδειξη ότι οι υψηλές επιδόσεις Μαραθωνίου μπορούν να επιτευχθούν και με λογικό όγκο προπόνησης!

(στο τέλος θα το ματιάσω το Γιώργο, φιρί-φιρί το πάω...)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  16:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραίος Μανώλη, ευχαριστώ. ΥπερΔρομέας ο ΓιώργοςΔ και πολύ σωστά το έγραψες. Εύγε φίλε μου. Να σε κεράσω κι ένα καφεδάκι όταν κατέβω να τα πούμε.
ΥπερΔρομέας. Είναι μία φανταστική σκέψη!
Φέτος λοιπόν μιας και το έφερε η κουβέντα και πέρα από εκείνον τον ορεινό άθλο-λάθος που είχα κάνει στην αρχή του καλοκαιριού, η μεγαλύτερη συνεχόμενη προπόνηση ήταν 25χλμ. Και αυτή ήταν μία. Εγκεφαλικά το έχω βέβαια το Υπερθέμα, σωματικά έχω το ΥπερΘέαμα (το βροντερό πάτημα της πάπιας κουάκ που λέγαμε και παλιότερα)!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  18:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυγουστος 219
Σεπτέμβριος 284
Πρώτη φορά μετράω τα μηνιαία χλμ μου!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  18:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by gtsig

Επ΄ ευκαιρίας του νήματος μέτρησα για πρώτη φορά τα χλμ. των τελευταίων μηνών:
Ιούνιος: 248
Ιούλιος: 238
Αύγουστος: 353
Σεπτέμβριος: 296



Ιδού κύριοι και κυρίες η απόδειξη ότι οι υψηλές επιδόσεις Μαραθωνίου μπορούν να επιτευχθούν και με λογικό όγκο προπόνησης!

(στο τέλος θα το ματιάσω το Γιώργο, φιρί-φιρί το πάω...)

Free your feet...free your senses!



Μανώλη, με την ευκαιρία, είδα φίλο μας από το Χαλάνδρι που είναι ο καλύτερος δρομέας που έχουμε (μέχρι σήμερα, βάσει αποτελεσμάτων, για να μην παρεξηγηθώ) και ολόκληρο τον Σεπτέμβριο, εν όψει προετοιμασίας μαραθωνίου, έκανε μόλις 224km. Και επειδή είναι σταθερότατος ξέρεις που θα παίξει... Στάνταρ 3:10 έως 3:15 όπως κάθε χρόνο, ανεξάρτητα από την κατάστασή του
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  18:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιούλιος 184
Αύγουστος 248
Σεπτέμβριος 239,5
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  19:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Laga

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by gtsig

Επ΄ ευκαιρίας του νήματος μέτρησα για πρώτη φορά τα χλμ. των τελευταίων μηνών:
Ιούνιος: 248
Ιούλιος: 238
Αύγουστος: 353
Σεπτέμβριος: 296



Ιδού κύριοι και κυρίες η απόδειξη ότι οι υψηλές επιδόσεις Μαραθωνίου μπορούν να επιτευχθούν και με λογικό όγκο προπόνησης!

(στο τέλος θα το ματιάσω το Γιώργο, φιρί-φιρί το πάω...)

Free your feet...free your senses!



Μανώλη, με την ευκαιρία, είδα φίλο μας από το Χαλάνδρι που είναι ο καλύτερος δρομέας που έχουμε (μέχρι σήμερα, βάσει αποτελεσμάτων, για να μην παρεξηγηθώ) και ολόκληρο τον Σεπτέμβριο, εν όψει προετοιμασίας μαραθωνίου, έκανε μόλις 224km. Και επειδή είναι σταθερότατος ξέρεις που θα παίξει... Στάνταρ 3:10 έως 3:15 όπως κάθε χρόνο, ανεξάρτητα από την κατάστασή του




...αν μιλάμε για το γνωστό "Γ. Γ.", τότε ένα έχω να πω:

"καταραμένα γονίδια"!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  19:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Laga

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by gtsig

Επ΄ ευκαιρίας του νήματος μέτρησα για πρώτη φορά τα χλμ. των τελευταίων μηνών:
Ιούνιος: 248
Ιούλιος: 238
Αύγουστος: 353
Σεπτέμβριος: 296



Ιδού κύριοι και κυρίες η απόδειξη ότι οι υψηλές επιδόσεις Μαραθωνίου μπορούν να επιτευχθούν και με λογικό όγκο προπόνησης!

(στο τέλος θα το ματιάσω το Γιώργο, φιρί-φιρί το πάω...)

Free your feet...free your senses!



Μανώλη, με την ευκαιρία, είδα φίλο μας από το Χαλάνδρι που είναι ο καλύτερος δρομέας που έχουμε (μέχρι σήμερα, βάσει αποτελεσμάτων, για να μην παρεξηγηθώ) και ολόκληρο τον Σεπτέμβριο, εν όψει προετοιμασίας μαραθωνίου, έκανε μόλις 224km. Και επειδή είναι σταθερότατος ξέρεις που θα παίξει... Στάνταρ 3:10 έως 3:15 όπως κάθε χρόνο, ανεξάρτητα από την κατάστασή του




...αν μιλάμε για το γνωστό "Γ. Γ.", τότε ένα έχω να πω:

"καταραμένα γονίδια"!

Free your feet...free your senses!




Ε! ναι... Και όλον τον (δύσκολο) Σεπτέμβρη στη δουλειά 9 με 9 όρθοστασία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  19:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με ματιάζεις μετά το μαραθώνιο Μανώλη ..

Πάντως τον Ιούνιο και τον Ιούλιο έκανα λίγα χιλιόμετρα λόγω αγώνων (Μαραθώνιος Ολύμπου κλπ.) και κολύμβησης-ποδηλάτου..


quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by gtsig

Επ΄ ευκαιρίας του νήματος μέτρησα για πρώτη φορά τα χλμ. των τελευταίων μηνών:
Ιούνιος: 248
Ιούλιος: 238
Αύγουστος: 353
Σεπτέμβριος: 296



Ιδού κύριοι και κυρίες η απόδειξη ότι οι υψηλές επιδόσεις Μαραθωνίου μπορούν να επιτευχθούν και με λογικό όγκο προπόνησης!

(στο τέλος θα το ματιάσω το Γιώργο, φιρί-φιρί το πάω...)

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stypag
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  20:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εδω που τα λεμε, μου χει λειψει εναι πουσουκου να φορεσω τ αθλητικα μου και να κοιμηθω τρεις μερες σερι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2013 :  13:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stypag

εδω που τα λεμε, μου χει λειψει εναι πουσουκου να φορεσω τ αθλητικα μου και να κοιμηθω τρεις μερες σερι.



Και γιατί δεν το κάνεις; Τι σε εμποδίζει;

Μην ξεχάσεις μόνο τα αθλητικά σου να είναι φρεσκοπλυμένα για να μη λερώσεις τα σεντόνια στο κρεβάτι (εκτός και αν κοιμηθείς με αυτά στο πάτωμα).

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2013 :  13:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Ωραίος Μανώλη, ευχαριστώ. ΥπερΔρομέας ο ΓιώργοςΔ και πολύ σωστά το έγραψες. Εύγε φίλε μου. Να σε κεράσω κι ένα καφεδάκι όταν κατέβω να τα πούμε.
ΥπερΔρομέας. Είναι μία φανταστική σκέψη!
Φέτος λοιπόν μιας και το έφερε η κουβέντα και πέρα από εκείνον τον ορεινό άθλο-λάθος που είχα κάνει στην αρχή του καλοκαιριού, η μεγαλύτερη συνεχόμενη προπόνηση ήταν 25χλμ. Και αυτή ήταν μία. Εγκεφαλικά το έχω βέβαια το Υπερθέμα, σωματικά έχω το ΥπερΘέαμα (το βροντερό πάτημα της πάπιας κουάκ που λέγαμε και παλιότερα)!!!



…να με κεράσεις έναν καφέ και θυμήσου το εξής:

Μπορεί η μεγαλύτερη συνεχόμενη προπόνησή σου να είναι στα 25Κ αλλά η διαφορά σου (με εμάς) είναι ότι ενδέχεται εσύ να κάνεις μια 25άρα προπόνηση και άλλες 6 Χ 20άρες μέσα στην εβδομάδα. Νάσου λοιπόν πως μαζεύονται τα χιλιόμετρα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 13 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000